ବାଲେଶ୍ୱର

କଂଗ୍ରେସର ଜାଗରଣ ଯାତ୍ରା ସମାବେଶ

କଂଗ୍ରେସର ଜାଗରଣ ଯାତ୍ରା ସମାବେଶ

ରୂପ୍‌ସା, ୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶା ପଛୁଆ। ୬୦ଲକ୍ଷ ଓଡ଼ିଆ ଯୁବକ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ଯାଇ ଗୁଜୁରାଣ ମେଣ୍ଟାଉଛନ୍ତି। ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା ବଢ଼ି ଚାଲିବା ସହ ଚାଷୀଙ୍କ ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶ ନାହଁ। ମହିଳାଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇବାରେ ମଧ୍ୟ ସରକାର ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ଭାଜପାର ଜନଜାଗରଣ ଯାତ୍ରା

ଭାଜପାର ଜନଜାଗରଣ ଯାତ୍ରା

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭାଜପାର ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ ପାଇଁ ଭାଜପା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ନେତା ବଦ୍ରିନାରାୟଣ ଧଳଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣମୁଖୀ ମଣ୍ଡଳର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପଥପ୍ରାନ୍ତ ସଭା ଓ ଦସ୍ତଖତ ଅଭିଯାନ କରାଯାଇଛି। 

ତୀର୍ଥଯାତ୍ରାରେ ଗଲେ ୧୩ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ

ତୀର୍ଥଯାତ୍ରାରେ ଗଲେ ୧୩ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ

ସିମୁଳିଆ, ୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଶୁକ୍ରବାର ସିମୁଳିଆ ବ୍ଲକର ବାଟୀ ପଞ୍ଚାୟତରୁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୩ଜଣ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ୬ ଦିନିକିଆ ତୀର୍ଥ ଯାତ୍ରା ଲାଗି ପଠାଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ବ୍ଲକ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ମଞ୍ଚ ଓ ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଫୁଲତୋଡ଼ା ଦିଆଯାଇ ସ୍ବାଗତ ଜଣାଯାଇଛି। 

 ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ସପ୍ତାହ ପାଳିତ: ୪ ବର୍ଷରେ ବଢିଛି ହାତୀ ସଂଖ୍ୟା

ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ସପ୍ତାହ ପାଳିତ: ୪ ବର୍ଷରେ ବଢିଛି ହାତୀ ସଂଖ୍ୟା

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୫।୧୦- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ୬୪ ତମ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ସପ୍ତାହ ବାରିପଦା ବନଖଣ୍ଡ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଥିବା ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଶିମିଳିପାଳ ବ୍ୟାଘ୍ର ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉପକ୍ଷେତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଯଜ୍ଞଦତ ପତିଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଆରସିସିଏଫ ଶଶି ପଲ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

ରୋଗପୋକ ଦମନ ପାଇଁ ତାଲିମ

ରୋଗପୋକ ଦମନ ପାଇଁ ତାଲିମ

ଚମ୍ପୁଆ, ୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଚମ୍ପୁଆ କୃଷି ବିଭାଗ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରେ ଇ-ରୋଗ ପୋକ ତାଲିମ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଛି। ୨୦୧୮-୧୯ ଖରିଫ ଋତୁରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଚାଷରେ ଲାଗୁଥିବା ରୋଗ ପୋକକୁ କିପରି ଦମନ କରାଯାଇ ଅଧିକ ଅମଳ କ୍ଷମ ହୋଇପାରିବ ସେ ନେଇ ଚାଷୀଙ୍କୁ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ତାଲିମ ଶିବିରକୁ ଚମ୍ପୁଆ କୃଷି ଜିଲା ଅଧିକାରୀ ଗଜେନ୍ଦ୍ରନାଥ ଗୋଚ୍ଛାୟତ ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ।

ନୀଳମଣି କଲେଜରେ ଛାତ୍ର ଅଶାନ୍ତି: ଗଣ୍ଡଗୋଳ, ୨ ଛାତ୍ରନେତା ଆହତ

ନୀଳମଣି କଲେଜରେ ଛାତ୍ର ଅଶାନ୍ତି: ଗଣ୍ଡଗୋଳ, ୨ ଛାତ୍ରନେତା ଆହତ

ରୂପ୍‌ସା, ୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ସଦର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରୂପ୍‌ସା ନୀଳମଣି ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶୁକ୍ରବାର ଛାତ୍ର ଅଶାନ୍ତ ଦେଖାଦେଇଛି। ଛାତ୍ର ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନ ମଇଦାନରେ ଥିବା ବିସିଜେଡି ଓ ଏନ୍‌ଏସ୍‌ୟୁଆଇ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଲାଗି ୨ ଛାତ୍ରନେତା ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆହତ ଛାତ୍ରନେତା ହେଲେ ଏନ୍‌ଏସ୍‌ୟୁଆଇର ଅର୍ଗାନାଇଜର ତପନ ଖଟୁଆ ଓ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ ସେକ୍ରେଟାରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଯୋଗେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ। ବିପକ୍ଷ ଦଳର ଛାତ୍ରନେତା ଏମାନଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଓ ନାକରେ ବ୍ଲେଡ଼ ଓ ମୁଖୀ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରମଣ କରି ରକ୍ତାକ୍ତ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଆହତଦ୍ୱୟଙ୍କୁ ରୂପ୍‌ସା ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ରୂପ୍‌ସା ଥାନା ପୋଲିସ ପହଞ୍ଚତ୍ ତଦନ୍ତ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। 

ଔପଦାରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ସୁରଭି

ଔପଦାରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ସୁରଭି

ଔପଦା, ୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଲୁକ୍କାୟିତ ପ୍ରତିଭାର ବିକାଶ ସୁରଭିର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବୋଲି ଶୁକ୍ରବାର ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଔପଦାରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଶିଶୁ ପ୍ରତିଭା ମହୋତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକ ଇଂ. ସୁକାନ୍ତ କୁମାର ନାୟକ ଯୋଗଦେଇ ବକ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଔପଦା ହାଇସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। 

ଡାକ୍ତର ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ଦାବିରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ଡାକ୍ତର ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ଦାବିରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ବାଙ୍ଗିରିପୋଷି,୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ମହିଳା ସାଂସ୍କୃତିକ ସଙ୍ଗଠନ ନେତୃତ୍ୱରେ ଶୁକ୍ରବାର ବାଙ୍ଗିରିପୋଷି ବ୍ଲକ ଅଫିସ ସମ୍ମୁଖରେ ଏକ ବିଶାଳ ମହିଳା  ସମାବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ।   ଗୋଲାମୁଣ୍ଢାକଟାଠାରୁ ଭୁଆଷୁଣି ରାସ୍ତାକୁ ସ୍ଥାୟୀ ପକ୍କାରାସ୍ତା ଭାବେ  ନିର୍ମାଣ କରିବା,ବାଙ୍ଗିରିପୋଷି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭେଷଜ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡାକ୍ତର ତୁରନ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି କରିବା, ସାରା ଦେଶ ଓ ରାଜ୍ୟରେ  ବଢି ଚାଲିଥିବା ବଳାତ୍କାର ଓ ହତ୍ୟା ଘଟଣାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା  ଆଦି ଦାବୀରେ ଏହି ବିକ୍ଷୋଭ ସମାବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।

 ବିଜେଡିର  ଜନ ସମ୍ପର୍କ  ପଦଯାତ୍ରା

ବିଜେଡିର ଜନ ସମ୍ପର୍କ ପଦଯାତ୍ରା

କୋଷ୍ଠା,୫।୧୦ - ବିଜେଡି ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଅକ୍ଟୋବର ୨ରୁ ନଭେମ୍ବର ୨ ତାରିଖ ପର୍ପ୍ୟନ୍ତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଜନ ସମ୍ପର୍କ ପଦଯାତ୍ରା  ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ଶୂଳିଆପଦା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ  ବଡବଇଁଚା ଗ୍ରାମରୁ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି । ମୋରଡା ବିଧାୟକ ତଥା ମୟୂରଭଞ୍ଜ ମହାରାଜା ପ୍ରବୀଣ ଚନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜଦେଓ,  ମହାରାଣୀ ରଶ୍ମି  ରାଜଲକ୍ଷୀ୍ମ  ଭଞ୍ଜଦେଓ ବଡବଇଁଚା ଗ୍ରାମ ମୁଣ୍ଡ ଗେଣ୍ଡାଖାଳ ଛକରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।

  ଶିଶୁ ସୁରଭି ମହୋତ୍ସବ

ଶିଶୁ ସୁରଭି ମହୋତ୍ସବ

ଭଞ୍ଜକିଆ,୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ)-ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ରରୁଆଁ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଆଞ୍ଚଳିକ ସାଧନକେନ୍ଦ୍ର ସ୍ତରୀୟ "ସୁରଭି" ଶିଶୁ ମହୋତ୍ସବ ଝାଡ଼ବେଡା ନୂତନ ଉ.ପ୍ରା ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶ୍ରେଣୀଗୃହରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଉତ୍ସବକୁ ଶିକ୍ଷକ ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ବେଣ୍ଟକାର ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ସି.ଆର.ସି.ସି. ମିତ୍ରଭାନୁ ପାତ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ୧୨ ଟି ବିଦ୍ୟାଳୟର ୧୫୦ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। 

୧୦୦ ଫୁଟ ଫାଟ, ଧସିଲା ନଦୀବନ୍ଧ: ଅସୁରକ୍ଷିତ ବୈତରଣୀ ନଦୀବନ୍ଧ

୧୦୦ ଫୁଟ ଫାଟ, ଧସିଲା ନଦୀବନ୍ଧ: ଅସୁରକ୍ଷିତ ବୈତରଣୀ ନଦୀବନ୍ଧ

ଆରଡି, ୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବନ୍ୟାଜଳ ଛାଡ଼ିବାର କିଛିଦିନ ପରେ ବୈତରଣୀ  ନଦୀବନ୍ଧ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇ ଭୁଶୁଡ଼ିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକର ଷାଠିବାଙ୍କୁଡାଠାରେ ବୈତରଣୀ ନଦୀବନ୍ଧରେ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ଫୁଟ ଲମ୍ବର ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ଯୋଗୁ ଉକ୍ତ ବନ୍ଧ ଅସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇପଡିଛି। କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟ ନଦୀବନ୍ଧରେ ମାଟି ଅତଡ଼ା ଖସିଛି।

ଶିଶୁ ମହୋତ୍ସବ ‘ସୁରଭି’

ଶିଶୁ ମହୋତ୍ସବ ‘ସୁରଭି’

ପଦ୍ମପୁର,୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାସୁଦେବପୁର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ସୁଗୋ ନୋଡାଲ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟଠାରେ ଶିଶୁ ମହୋତ୍ସବ ‘ସୁରଭି’ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସୁଗୋ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଚାଳନା କମିଟି ସଭାପତି ରାଜାକୁମାର ନାୟକ ଏଥିରେ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ ରବୀନ୍ଦ୍ର ନାରାୟଣ ମଲିକ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ପ୍ରତିଭାର ବିକାଶ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା କରାଯାଇଥିଲା। 

ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନତା କର୍ମଶାଳା

ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନତା କର୍ମଶାଳା

ବାସୁଦେବପୁର,୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ ଓ ଆସିଆନାର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ବାସୁଦେବପୁର ବ୍ଲକ ଚୁଡାମଣି ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ସେବାକେନ୍ଦ୍ରରେ ଚୁଡାମଣି ଓ ଶାଶୁଭୁଆଶୁଣୀ ପଞ୍ଚାୟତର ଜନସାଧାରଣ, ଲୋକପ୍ରତିନିଧି ମହିଳାଙ୍କୁ ନେଇ ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଭଦ୍ରକ ପୁସ୍ତକ ମେଳାର ତୃତୀୟ ସନ୍ଧ୍ୟା

ଭଦ୍ରକ ପୁସ୍ତକ ମେଳାର ତୃତୀୟ ସନ୍ଧ୍ୟା

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୫।୧୦-ଅଷ୍ଟାଦଶ ଭଦ୍ରକ ପୁସ୍ତକମେଳାର ୩ୟ ସନ୍ଧ୍ୟା ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରାଧ୍ୟାପିକା ଝରଣା ପଟ୍ଟନାୟକ ଏଥିରେ ପୌରୋହିତ୍ୟ କରିଥିଲେ। ‘ସାମାଜିକ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାରେ ଆମ ଲେଖିକାମାନେ’ ଶୀର୍ଷକରେ ବକ୍ତାମାନେ ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିଲେ।

‘ପଲିଥିନମୁକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ’ ନେଇ ସଚେତନତା

‘ପଲିଥିନମୁକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ’ ନେଇ ସଚେତନତା

ପଦ୍ମପୁର,୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାସୁଦେବପୁର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ବାଲିମୁଣ୍ଡା ସରକାରୀ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ‘ପଲିଥିନମୁକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ’ ନେଇ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଏଥିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। 

 ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ: ‘ଅନୁଭବ ଓ ଅଭିଜ୍ଞତା ବଡ ପୁଞ୍ଜି’

ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ: ‘ଅନୁଭବ ଓ ଅଭିଜ୍ଞତା ବଡ ପୁଞ୍ଜି’

ଖଇରା, ୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କର ଅନୁଭବ ଓ ଅଭିଜ୍ଞତା ବଡ ପୁଞ୍ଜି। ଏହାକୁ  ସମାଜ କଲ୍ୟାଣରେ ଲଗାଗଲେ ସମନ୍ବିତ ବିକାଶ ସମ୍ଭବ ହେବ  ବୋଲି  ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଖଇରା ବ୍ଲକ କୁପାରୀ ଆଞ୍ଚଳିକ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘର ୧୧ତମ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବରେ ଅତିଥି ଓ ବକ୍ତାମାନେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। କୁପାରୀ ଅମ୍ବିକା ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ  ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ଉତ୍ସବକୁ  ଆଶ୍ରମର ସଞ୍ଚାଳକ ଶୁଭେନ୍ଦ୍ର ମୁନୀ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ । ସ୍ଥାୟୀ ସଭାପତି ରତିକାନ୍ତ ନାୟକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ । ରାଜ୍ୟ  ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ମଞ୍ଚର ସମ୍ପାଦକ ଯୁଗଳ କିଶୋର ସ  ମୁଖ୍ୟଅତିଥ ଏବଂ  ଭଦ୍ରକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରଧ୍ୟାପକ ଡ ବ୍ରଜମୋହନ ମିଶ୍ର ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ଭୂମିକା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ।  ଜିଲା ସମ୍ପାଦକ ବନମାଳୀ ନାୟକ, ଜିଲା ସଭାପତି ଧିରେନ୍ଦ୍ର ନାରାୟଣ ଦାସ, ଖଇରା ତହସିଲଦାର ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ସାହୁ, କୁପାରୀଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖା ପରିଚାଳକ ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ନାୟକ, ଜିଲା ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ମଞ୍ଚର ସମ୍ପାଦକ ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ବେହେରା, ହେଲ୍‌ଥ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଧିକାରୀ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦାସ ପ୍ରମୁଖ ସମ୍ମାନନୀୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ ବରିଷ୍ଠଙ୍କୁ ଉଚିତ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି କହିଥିଲେ।

ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଅଫିସର ସଙ୍ଗଠନର ବାର୍ଷିକ ସମ୍ମିଳନୀ

ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଅଫିସର ସଙ୍ଗଠନର ବାର୍ଷିକ ସମ୍ମିଳନୀ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୫।୧୦-ଓଡ଼ିଶା ଜାତୀୟ ସେବା ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧିକାରୀ ସଙ୍ଗଠନର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ଓ ବାର୍ଷିକ ସମ୍ମିଳନୀ ବାଲେଶ୍ୱର ସଦର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋପାଳଗାଁସ୍ଥିତ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ବିବେକାନନ୍ଦ ଶିକ୍ଷାକେନ୍ଦ୍ର ପରିସରରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରାଧ୍ୟାପକ ରଜନୀକାନ୍ତ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବାର୍ଷିକ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଫକୀରମୋହନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଜାତୀୟ ସେବା ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସଂଯୋଜକ ଡ. ପବିତ୍ର ମୋହନ ନାୟକ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବା ସହ ସଙ୍ଗଠନର କାର୍ଯ୍ୟଧାରାକୁ ସମଗ୍ର ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରସାର କରିବା ପାଇଁ ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଅଫିସରମାନଙ୍କୁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଥିଲେ। 

କ୍ଲଷ୍ଟରସ୍ତରୀୟ ସୁରଭିରେ ୪ହଜାର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

କ୍ଲଷ୍ଟରସ୍ତରୀୟ ସୁରଭିରେ ୪ହଜାର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଭୋଗରାଇ, ୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭୋଗରାଇ ବ୍ଲକରେ ଗୁରୁବାର କ୍ଲଷ୍ଟରସ୍ତରୀୟ ‘ସୁରଭି’ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବ୍ଲକର ୪୨୩ଟି ସ୍କୁଲର ୪ହଜାର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ୨୫ଟି କ୍ଲଷ୍ଟର ସୁରଭିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରାଥମିକସ୍ତରରୁ ହାଇସ୍କୁଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ମାନସିକ, ବୌଦ୍ଧିକ ଓ ମେଧା ଅନ୍ବେଷଣ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯାଉଛି। ଝକଝକି ଆଞ୍ଚଳିକ ସାଧନକେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ଚୌକି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଦିବସବ୍ୟାପୀ ‘ସୁରଭି’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯାଉଛି। ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ମଞ୍ଜୁରାଣୀ ବେହେରା ଯୋଗଦେଇ ସୁରଭିକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରି ମଞ୍ଚରେ ପୌରୋହିତ୍ୟ କରିଥିଲେ। ପ୍ରାକ୍ତନ ଶିକ୍ଷକ କୁଞ୍ଜବିହାରୀ ଆଧେକ, ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଦୀପକ କୁମାର ଦାସ, ସିଆରସିସି ଗୌତମ କୁମାର ଦତ୍ତ, ବିଆରସିସି ମିହିର କୁମାର ପ୍ରଧାନ, ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ଅଶୋକ କୁମାର ପଣ୍ଡା, ସରପଞ୍ଚ ଅଞ୍ଜଳି ସେଠୀ, ସମିତିସଦସ୍ୟ କାଞ୍ଚନ ଘଡ଼ାଇ ପ୍ରମୁଖ ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିଲେ। 

ସୋରରେ କଂଗ୍ରେସର ଜାଗରଣ ଯାତ୍ରାକୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ସୋରରେ କଂଗ୍ରେସର ଜାଗରଣ ଯାତ୍ରାକୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ସୋର, ୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କଂଗ୍ରେସ ତରଫରୁ ବାହାରିଥିବା ଜାଗରଣ ଯାତ୍ରାକୁ ସୋରରେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଜ୍ଞାପନ କରାଯାଇଛି । ପିସିସି ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓଡିଶା  ଜାଗରଣ ଯାତ୍ରା  ପାଇଁ ବାଲେଶ୍ୱର ଅଭିମୁଖେ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ତଳନଗରଠାରେ ସୋର କଂଗ୍ରେସ ତରଫରୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହି ଅବସରରେ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀମାନେ ତଳନଗରଠାରୁ ବାଇକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବାହାରି ବାହାନଗାଠାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲେ।

ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କ ଗିରଫ ଦାବି କଲା ବାର୍‌ ଆସୋସିଏଶନ୍‌

ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କ ଗିରଫ ଦାବି କଲା ବାର୍‌ ଆସୋସିଏଶନ୍‌

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୫।୧୦-ଆଇନଜୀବୀମାନଙ୍କୁ ପୋଲିସର ଆକ୍ରମଣକୁ ବାଲେଶ୍ୱର ବାର୍‌ ଆସୋସିଏସନ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ନିନ୍ଦା କରାଯାଇଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ କଚେରୀ ପରିସର ୨ନଂ ହଲ୍‌ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀ କରାଯାଇ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା।  ଆକ୍ରମଣର ୧ ମାସ ୬ଦିନ ବିତିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସରକାର କୌଣସି ସମାଧାନର ସୂତ୍ର ବାହାର ନ କରିବାରୁ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ଏହାର ତ୍ରିପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନା ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ଆଇନଜୀବୀମାନେ ଦାବି କରିଥିଲେ। ଆଇନଜୀବୀମାନେ ଦୀର୍ଘ ୩୫ଦିନ ହେଲା ପ୍ରତିବାଦ କରି ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗ ଦେଉ ନ ଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟର ବିଚାର ବିଭାଗ କାର୍ଯ୍ୟ ଏକପ୍ରକାର ଠପ୍‌ ହୋଇଯାଇଛି।

ରାଶନ କାର୍ଡ଼ ବଣ୍ଟନ ଶୁଭାରମ୍ଭ

ରାଶନ କାର୍ଡ଼ ବଣ୍ଟନ ଶୁଭାରମ୍ଭ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୫।୧୦-ବାଲେଶ୍ୱର ସଦର ବ୍ଲକ ଓ ପରପାଳିକାର ହିତାଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିଜସ୍ବ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ ଗୁରୁବାର ରାଶନ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ ସଦର ବିଧାୟକ ଜୀବନ ପ୍ରଦୀପ ଦାଶଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର କୌଣସି ଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ କରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ବିଧାୟକ କହିଛନ୍ତି। ବାଲେଶ୍ୱର ସଦର ବ୍ଲକରେ ୧୫,୪୭୭ ଜଣଙ୍କ ପାଇଁ ଯୋଜନା ହୋଇଥିବା ୮,୬୫୪ ଜଣ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ କାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି। 

ବାହାନଗାରେ ବିଜେଡିର ଜନ ସମ୍ପର୍କ ପଦଯାତ୍ରା

ବାହାନଗାରେ ବିଜେଡିର ଜନ ସମ୍ପର୍କ ପଦଯାତ୍ରା

ବାହାନଗା,୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲା ବାହାନଗା ବ୍ଲକର ବରିପଦା, କଲ୍ୟାଣି, ନୂଆପୁର  ଆଦି ୩ ଟି ପଞ୍ଚାୟତରେ ଶୁକ୍ରବାରଠାରୁ ବିଜେଡିର ଜନ ସମ୍ପର୍କ  ପଦଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ।

ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ ବାସଭବନ ଛାତ ଭୁଶୁଡ଼ିଲା

ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ ବାସଭବନ ଛାତ ଭୁଶୁଡ଼ିଲା

ଉଦଳା,୫।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା କପ୍ତିପଦା ବ୍ଲକ ଉପଖଣ୍ଡ  ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ ବାସଭବନ ଛାତ ଗୁରୁବାର ଭୁଶୁଡି ପଡିଛି।

ବରପଦିରେ ଡାଇରିଆ ଆତଙ୍କ: ୩ଦିନରେ ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଆକ୍ରାନ୍ତ

ବରପଦିରେ ଡାଇରିଆ ଆତଙ୍କ: ୩ଦିନରେ ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଆକ୍ରାନ୍ତ

ବନ୍ତ,୫।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବନ୍ତ ବ୍ଲକ ରାମଚନ୍ଦ୍ରପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ବରପଦି ଗ୍ରାମରେ ଡାଇରିଆ ଆତଙ୍କ ଦେଖାଦେଇଛି। ଗତ ୩ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଏଥିରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଯୋଗେ ଆଗରପଡ଼ା ଓ ବନ୍ତ ମେଡିକାଲରେ  ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଉଛି।