ବାଲେଶ୍ୱର

ଠାକୁରମୁଣ୍ଡା ତହସିଲ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ଠାକୁରମୁଣ୍ଡା,୩୧। ୩(ଡି.ଏ,ନ.ଏ)- ଠାକୁରମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଏସୟୁସିଆଇ (କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ) ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ଠାକୁରମୁଣ୍ଡା ତହସିଲ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି। ଏସୟୁସିଆଇ (କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ)ର ବାଜୁରାମ ସିଦୁ ଓ କୃର୍ତ୍ତିବାସ ମହାନ୍ତଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏସୟୁସିଆଇ କର୍ମୀମାନେ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଯାଇ ତହସିଲ ସମ୍ମୁଖରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଥିଲେ ।

୨ଶହ ପରିବାର ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ନଳକୂପ

୨ଶହ ପରିବାର ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ନଳକୂପ

ଉଦଳା, ୩୧।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ.) -ଉଦଳା ବ୍ଲକ ଠାରୁ ମାତ୍ର ୨ କି.ମି. ଦୂରରେ ଥିବା ନୂଆସାହି ଗ୍ରାମରେ ବସବାସ କରନ୍ତି ୨ଶହରୁ ଅଧିକ ପରିବାର । ଗ୍ରାମରେ ରହିଛି ୩ ଗୋଟି ନଳକୂପ। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୨ଟି ଅଚଳ । ଆଉ ଯେଉଁ ଗୋଟିଏ ନଳକୂପ ରହିଛି ସେହି ନଳକୂପ ନିକଟରେ ରାତି ପାହିଲେ ଲାଗେ ଭିଡ ।

ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ଧନୁତୀର ଜବତ

ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ଧନୁତୀର ଜବତ

ବାଙ୍ଗିରିପୋଷି,୩୧।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାଙ୍ଗିରିପୋଷି ବନାଞ୍ଚଳ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାରିବେଡାନ୍‌ ନିକଟରୁ ବାଙ୍ଗିରିପୋଷି ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଜଣେ ଶିକାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି । ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ଶିକାରୀ କୁଳିଅଣା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଶ୍ରୀ ଚନ୍ଦନପୁର ଗ୍ରାମର ଶଙ୍କର ଟୁଡୁ (୫୫)। ବାଙ୍ଗିରିପୋଷି ବନାଞ୍ଚଳ ତରଫରୁ ଏନେଇ ମାମଲା (ନଂ ୧୬୧ ବିପି ୨୦୧୭/୧୮) ରୁଜୁ ହୋଇଛି।

କଣ୍ଢେଇ ନୃତ୍ୟ କଳା ଓ ଶିଳ୍ପୀ ଏବେ ଅଲୋଡ଼ା

କଣ୍ଢେଇ ନୃତ୍ୟ କଳା ଓ ଶିଳ୍ପୀ ଏବେ ଅଲୋଡ଼ା

କେନ୍ଦୁଝର,୩୧। ୩ (ସ୍ବ.ପ୍ର)- କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାରେ ଅବହେଳିତ କଣ୍ଢେଇ ନୃତ୍ୟ ଶିଳ୍ପୀମାନେ ଏହି କଳାଠାରୁ କ୍ରମେ ଦୂରେଇ ଯାଉଛନ୍ତି। କଣ୍ଢେଇ ନୃତ୍ୟ ଭଳି ପୁରାତନ କଳା ଏବଂ ସଂସ୍କୃତି କ୍ରମେ ଲୋପ ପାଇଯିବା ଆଶଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। କଳାକାରର ସ୍ପର୍ଶରେ ନିର୍ଜୀବ କାଠ କଣ୍ଢେଇମାନେ ସତେ ଯେମିତି ଜୀବନ୍ତ ହୋଇ ଉଠୁଥିଲେ।

 ନିଆରା ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ନୃତ୍ୟ ଗୁରୁ ଗୁରୁ ଦାସ

ନିଆରା ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ନୃତ୍ୟ ଗୁରୁ ଗୁରୁ ଦାସ

କେନ୍ଦୁଝର ୩୧।୩ (ସ୍ବ.ପ୍ର)- ନୃତ୍ୟ, ସଙ୍ଗୀତ ଓ ଅଭିନୟରେ ପ୍ରତିଭା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ନିଜ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ନୃତ୍ୟଗୁରୁ ଗୁରୁଦାସ। ଦୀର୍ଘ ୧୫ ବର୍ଷ ଧରି ନୃତ୍ୟଗୀତ, ଅଭିନୟ ଓ ନାଟକ ରଚନା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେ ନିଜ ସାଧନା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ଅନେକ ଯୁବତୀଯୁବକ ତାଙ୍କଠାରୁ ଶିକ୍ଷାଲାଭ କରି ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପାରଦର୍ଶିତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ପାରିଛନ୍ତି।

ଆନନ୍ଦପୁର ପୌରାଞ୍ଚଳରେ ଝାଡ଼ାବାନ୍ତି ବ୍ୟାପୁଛି

ଆନନ୍ଦପୁର ପୌରାଞ୍ଚଳରେ ଝାଡ଼ାବାନ୍ତି ବ୍ୟାପୁଛି

ଆନନ୍ଦପୁର,୩୧।୩ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଆନନ୍ଦପୁର ପୌରାଞ୍ଚଳର ୪ ଓ ୫ନଂ ୱାର୍ଡ଼ରେ ଶୁକ୍ରବାରଠାରୁ ଝାଡ଼ାବାନ୍ତି ରୋଗର ପ୍ରକୋପ ଦେଖାଦେଇଛି। ସେହିପରି ଢିଙ୍କିଆ, ବାହିଆ, ନହଙ୍ଗୀ, ପଣ୍ଡୁଆ, କୋଳିମାଟ ଓ ତାଳଗାଁରେ ଏହି ରୋଗ ଦେଖାଦେଇଛି। ୧୦ ମହିଳା ଓ ୨ଶିଶୁଙ୍କ ସମେତ ମୋଟ ୧୫ ଜଣରୁ ଅଧିକ ରୋଗୀ ଝାଡାବାନ୍ତିରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି। ଦୂଷିତ ଜଳ ବ୍ୟବହାର କାରଣରୁ ରୋଗ ବ୍ୟାପୁଥିବା ଅଞ୍ଚଳବାସୀ କହୁଥିବା ବେଳେ ଏଯାଏ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର କୌଣସି ଟିମ୍‌ ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚି ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

କୃତୀ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

କେନ୍ଦୁଝର ୩୧।୩ (ସ୍ବ.ପ୍ର)- ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁବିଦ୍ୟା ମନ୍ଦିର, କେନ୍ଦୁଝରଗଡର ପଞ୍ଚମ ଶ୍ରେଣୀ ସରକାରୀ ବୃତ୍ତି ପରୀକ୍ଷାରେ ବିଦ୍ୟାଳୟର ମୋଟ ୪ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ବୃତ୍ତି ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀରେ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଝୁମ୍ପୁରା ୩୧।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଝୁମ୍ପୁରା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଟୋଲକ ବାହାଳ ନୋଡାଲ ଉପ୍ରା ବିଦ୍ୟାଳୟର ୨ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ଉତ୍ସବ ଶୁକ୍ରବାର ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରେ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି।

 ସ୍କୁଲ ପରିସରରୁ ସାପ ଉଦ୍ଧାର

ସ୍କୁଲ ପରିସରରୁ ସାପ ଉଦ୍ଧାର

ଚମ୍ପୁଆ,୩୧।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଚମ୍ପୁଆ ବ୍ଲକ କଇଁତା ଆଦିବାସୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ କୋଠରୀ ମଧ୍ୟରୁ ଏକ ବିଷଧର ସାପକୁ ବନ ବିଭାଗ ଉଦ୍ଧାର କରି ନିକଟସ୍ଥ ରଜିଆ ଜଙ୍ଗଲରେ ଛାଡିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି।

ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର

ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର

ଚମ୍ପୁଆ,୩୧।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଚମ୍ପୁଆ ରେଡକ୍ରସ ରକ୍ତ ଭଣ୍ଡାରଠାରେ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମାନବାଧିକାର ଆସୋସିଏଶନ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

   ପାଚିକା ସହାୟିକା ସଂଘର ବିକ୍ଷୋଭ

ପାଚିକା ସହାୟିକା ସଂଘର ବିକ୍ଷୋଭ

କପ୍ତିପଦା,୩୧ ।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ପାଚିକା ସହାୟିକାଙ୍କ ଦାବୀ ପ୍ରତି ସରକାର କର୍ଣ୍ଣପାତ କରୁ ନାହାନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ପରିଶ୍ରମ ଅନୁଶାରେ ପାରିଶ୍ରମିକ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉ ନାହିଁ । ଯାହା ଫଳରେ ସେମାନେ ଅବହେଳିତ ହେବା ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଶନିବାର କପ୍ତିପଦା ବ୍ଲକ୍‌ ଅଧିନରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ପାଚିକା ସହାୟିକା ସଂଘ (ସିଆଇଟିୟୁ) ପକ୍ଷରୁ ୧୪ ଦଫା ଦାବୀ ନେଇ ବ୍ଲକ୍‌ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି।

ନୁଦୁଡିହା  ଶିଶୁ ବିଦ୍ୟା ମନ୍ଦିରର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

ନୁଦୁଡିହା ଶିଶୁ ବିଦ୍ୟା ମନ୍ଦିରର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

କପ୍ତିପଦା,୩୧ ।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ)- କପ୍ତିପଦା ବ୍ଲକ୍‌ ଅଧିନ ନୁଦଡିହାସ୍ଥିତ ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁ ବିଦ୍ୟା ମନ୍ଦିରର ବାର୍ଷିକ ଉସତ୍ବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ଶିକ୍ଷା କମିଟିର ସଭାପତି ଗାରଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିବା ବେଳେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ବ୍ଲକ୍‌ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ ବୈକୁଣ୍ଠନାଥ ନାଏକ ଉସତ୍ବକୁ ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି ।

ସମାଜକୁ ଆଲୋକିତ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ

ସମାଜକୁ ଆଲୋକିତ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ

ଔପଦା, ୩୧।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଔପଦା ହାଇସ୍କୁଲର ହୀରକ ଜୟନ୍ତୀ ସମାରୋହ ଶୁକ୍ରବାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ନିଜେ ଆଲୋକିତ ହୋଇ ରାଷ୍ଟ୍ର ଓ ସମାଜକୁ ଆଲୋକିତ କରିବା ପାଇଁ ଅତିଥିମାନେ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଅବସରରେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ।

ଏଭିଏମ୍‌ ସ୍କୁଲର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

ଏଭିଏମ୍‌ ସ୍କୁଲର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

ଖଇରା, ୩୧।୩(ଡି.ଏନ.ଏ)-ସ୍ଥାନୀୟ ଖଇରା ଏଭିଏମ୍‌ ଇଂଲିଶ ମିଡିୟମ ସ୍କୁଲର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଶୁକ୍ରବାର ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ମିଥ୍ୟା ଖବର ପ୍ରସାରଣ ବିରୋଧରେ ପ୍ରତିବାଦ ଜଣାଇଲେ ପୌରପାଳିକା କର୍ମଚାରୀ

ମିଥ୍ୟା ଖବର ପ୍ରସାରଣ ବିରୋଧରେ ପ୍ରତିବାଦ ଜଣାଇଲେ ପୌରପାଳିକା କର୍ମଚାରୀ

ଜଳେଶ୍ୱର,୩୧।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନିଜକୁ ୧ ନମ୍ବର ଖବରକାଗଜ ବୋଲି ଦାବି କରୁଥିବା ଏକ ମୁଦ୍ରିତ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ମିଥ୍ୟା, ଭିତ୍ତିହୀନ ଖବର ପରିବେଷଣ ପ୍ରତିବାଦରେ ଜଳେଶ୍ୱର ପୌରପାଳିକା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ପ୍ରତିବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

୧୪ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ପାଚିକା ସହାୟିକା ସଂଘର ବିକ୍ଷୋଭ

୧୪ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ପାଚିକା ସହାୟିକା ସଂଘର ବିକ୍ଷୋଭ

କପ୍ତିପଦା,୩୧।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା କପ୍ତିପଦା ବ୍ଲକ ଅଧୀନରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ପାଚିକା ସହାୟିକା ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ୧୪ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରଯାଇଛି।

ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ରାସ୍ତାକଡ଼ରେ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର୍‌: ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଭାଗ ନିଦାବିଷ୍ଣୁ

ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ରାସ୍ତାକଡ଼ରେ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର୍‌: ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଭାଗ ନିଦାବିଷ୍ଣୁ

ସଜନାଗଡ଼,୩୧।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଶେରଗଡ଼-ଉଦଳା ଭାୟା ନୀଳଗିରି ୧୯ ନମ୍ବର ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥର ନୀଳଗିରି ଉପଖଣ୍ଡ ଅଧୀନ ପୋଡାଶୁଳ ଛକଠାରେ ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ରାସ୍ତାକୁ ଲାଗିରହିଛି ଏକ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର। ୨ ବର୍ଷ ହେବ ରାସ୍ତା ସମ୍ପ୍ରସାରିତ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଭାଗର ଏଥିପ୍ରତି ନିଘା ନାହିଁ।

ନିମ୍ନମାନର କାମକୁ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ବିରୋଧ

ନିମ୍ନମାନର କାମକୁ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ବିରୋଧ

ଆରଡ଼ି,୩୦।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକର ଓଳଗ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବୋଡ଼କ ନିକଟରେ ଥିବା ବୈତରଣୀ ନଦୀବନ୍ଧରେ ପଙ୍କମାଟି ପକାଇ ମରାମତି କରାଯାଉଥିବାରୁ ଏହାକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

 ‘ଗୁଣାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷା ଦ୍ୱାରା ସାମାଜିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମ୍ଭବ’

‘ଗୁଣାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷା ଦ୍ୱାରା ସାମାଜିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମ୍ଭବ’

ବାସୁଦେବପୁର,୩୦।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟରେ ଶୁକ୍ରବାର ବାସୁଦେବପୁର ବ୍ଲକ ବରଣ୍ଡୁଆ ପଞ୍ଚାୟତ ବିଷ୍ଣୁବିନ୍ଧା ପ୍ରକଳ୍ପ ଉ.ପ୍ରା. ବିଦ୍ୟାଳୟର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ସମାରୋହ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି। ଦୁଇଦିନ ଧରି ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ସମାରୋହର ପ୍ରଥମ ଦିବସରେ ପୂର୍ବତନ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା, ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ସ୍ମରଣିକା ‘ବିଷ୍ଣୁ ସୁବର୍ଣ୍ଣା’ ଉନ୍ମୋଚନ ଏବଂ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆଦି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ପର୍ଯ୍ୟଟନ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ରାସ୍ତା ଶୋଚନୀୟ

ପର୍ଯ୍ୟଟନ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ରାସ୍ତା ଶୋଚନୀୟ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ, ୩୦।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ଓ ଧାମନଗର ବ୍ଲକକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ଗେଙ୍ଗୁଟି ନଦୀବନ୍ଧ (୮)ବି ରାସ୍ତା ଉପଯୁକ୍ତ ମରାମତି ବିନା ଶୋଚନୀୟ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ପର୍ଯ୍ୟଟନ କେନ୍ଦ୍ର ଗୋହିରାଟିକିରିକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ଏହି ରାସ୍ତାର ଦୁରବସ୍ଥା ଦେଖି ଲୋକେ ଯାତାୟାତ କରିବାକୁ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି।

ମଦ ଦୋକାନ ସ୍ଥାନାନ୍ତରରେ ବିଳମ୍ବ

ଘସିପୁରା,୩୦।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଘସିପୁରା ଥାନା ସୁଡୁସୁଡିଆ ବାଇପାସ୍‌ଠାରେ ଥିବା ବିଦେଶୀ ମଦ ଦୋକାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଲାଗି ସ୍ଥାନୀୟ ଅଧିବାସୀ ଗତ ଜାନୁୟାରୀ ୧୭ରେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାପାଳ, ଜିଲା ଅବକାରୀ ବିଭାଗ, ଆନନ୍ଦପୁର ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ, ଡିଜି ପୋଲିସ ଭୁବନେଶ୍ୱର, ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ମନ୍ତ୍ରୀ, ଆନନ୍ଦପୁର ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଅଦ୍ୟାବଧି କୌଣସି ପ୍ରତିକାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇ ନ ଥିବାରୁ ଜନ ଆନ୍ଦୋଳନ ଦାନା ବାନ୍ଧିଲାଣି।

ମୁଣ୍ଡ ଗୁଞ୍ଜିବାକୁ ଘର ନାହିଁ

ରାଇସୁଆଁ, ୩୦।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଅସହାୟ ଗରିବ, ବାପ ଛେଉଣ୍ଡ ଆଦିବାସୀ, ସ୍ବାମୀ ପରିତ୍ୟକ୍ତାଙ୍କ ଥଇଥାନ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ବହୁ ଯୋଜନା ରହିଛି। ମାତ୍ର ପ୍ରଶାସନିକ ଅବହେଳାରୁ ସରକାରଙ୍କ ଜନକଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚି ପାରୁନି। ଅସହାୟଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ମିଳୁନି।

ଖଣି ପ୍ରଭାବିତଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା

ଯୋଡା, ୩୦।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଜରିମାନା ପୈଠ ପରେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଯୋଡ଼ା ଖଣିମଣ୍ଡଳରେ ବନ୍ଦ ଥିବା କେତୋଟି ଖଣି ଚାଲୁ ହୋଇଛି। ଫଳରେ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷରୁ ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଖଣି କମ୍ପାନୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ଆଶା କରି ଧାରଣା, ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଖଣିଗୁଡ଼ିକ ଚାଲୁହେବା ପରେ ପୂର୍ବ ପରି ଲୋକେ ରାସ୍ତାଘାଟରେ ଟ୍ରାଫିକ ଜାମ, ଧୂଳିଧୂଆଁ ଓ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି।

ରଶି ଲଗାଇ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଆମତ୍ହତ୍ୟା

ମୋରଡା,୩୦।୩-ମୋରଡା ଥାନା ଅଧୀନ ପଟ୍ଟାକୁଣ୍ଡିଆ ଗ୍ରାମର ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ଦେହୁରୀ ନାମକ ବୃଦ୍ଧ ଏକ ଗଛରେ ବେକରେ ଦଉଡି ଲଗାଇ ଆମତ୍ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।