ବାଲେଶ୍ୱର

ଅନୁକୂଳ ହେଲା ଅଖିମୁଠି

ଅନୁକୂଳ ହେଲା ଅଖିମୁଠି

କେନ୍ଦୁଝର/ବଡବିଲ, ୧୮।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର): ପବିତ୍ର ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ତୀଥିରେ ବୁଧବାର ସ୍ଥାନୀୟ କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର ପରିସରରେ ଜିଲାପାଳ ଆଶିଷ ଠାକରେଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ କୃଷକ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜିଲାପାଳ ଠାକରେ, କେନ୍ଦୁଝର ବିଧାୟକ ଅଭିରାମ ନାଏକ, ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା କମଳିନୀ ପାତ୍ର ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିବା ପରେ ଅଖିମୁଠି ଅନୁକୂଳ କରିଥିଲେ। ଅତିଥିମାନେ ଆୟୋଜିତ ସମାରୋହରେ କୃଷକମାନଙ୍କର ଶୁଭ ମନାସିବା ସହ ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ତୀଥିର ମହାମତ୍‌ୟ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ। କୃଷକମାନଙ୍କର ବିକାଶ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ଏବଂ ପ୍ରଣୟନ କରିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ।

୫ କୋଇଲା ବୋଝେଇ ହାଇୱା ଅଟକ

୫ କୋଇଲା ବୋଝେଇ ହାଇୱା ଅଟକ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୮।୪-ଭଦ୍ରକ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଶାବରଙ୍ଗ ଫାଣ୍ଡି ପୋଲିସ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ୫ଟି କୋଇଲା ବୋଝେଇ ହାଇୱା ଅଟକ ରଖିଛି।

ମଙ୍ଗଳାଙ୍କ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୮।୪-ଭଦ୍ରକ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ବେନ୍ତାଳ ପଞ୍ଚାୟତ କାଶଲପୁରରେ ଐତିହାସିକ ମା’ ମଙ୍ଗଳାଙ୍କ ୩୩ତମ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ବିଶ୍ୱ ଐତିହ୍ୟ ଦିବସ: ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ସହର ପରିକ୍ରମା

ବିଶ୍ୱ ଐତିହ୍ୟ ଦିବସ: ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ସହର ପରିକ୍ରମା

କେନ୍ଦୁଝର, ୧୮।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ସଦର ମହକୁମାରେ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ବୁଧବାର ବିଶ୍ୱ ଐତିହ୍ୟ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଦରବାର ହଲ୍‌ଠାରେ ଆୟୋଜିତ ସମାରୋହରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥାର ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ନୃସିଂହ ଚରଣ ସ୍ବାଇଁ ଯୋଗଦେଇ ପ୍ରାଚୀନ ଐତିହ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନ ହେବା ସହ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ସମସ୍ତେ ଅଙ୍ଗୀକାରବଦ୍ଧ ହେବାକୁ ଆହ୍ବାନ ଜଣାଇଥିଲେ। ସାଂସ୍କୃତିକ ଐତିହ୍ୟ ହେଉଛି ଗୋଟିଏ ଜାତିର ଆଧାର। ସମାଜର ଭିତିଭୂମି ।

ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ପରିବର୍ଦ୍ଧିତ ନୂତନ ପ୍ରକୋଷ୍ଠ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

କେନ୍ଦୁଝର, ୧୮।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ବୁଧବାର ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ଦିବସରେ କେନ୍ଦୁଝର ସଦର ବ୍ଲକ ପଳାଶପଙ୍ଗା ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ପରିବର୍ଦ୍ଧିତ ନୂତନ ପ୍ରକୋଷ୍ଠର ପବିତ୍ର ଉଦ୍‌ଘାଟନ ହୋଇଯାଇଛି। ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ସଦର ବ୍ଲକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଉନ୍ନୟନ ଅଧିକାରୀ ଆଦିକନ୍ଦ ବେହେରା, ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ସରପଞ୍ଚ ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ନାଏକ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ନାଏବ ସରପଞ୍ଚ ଲିଳାବତୀ ମହାନ୍ତ ସମିତି ସଭ୍ୟ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହାଣି ସଦର ବ୍ଲକର ଜିପିଓ ରବିନ୍ଦ୍ର ଶର୍ମା, ହିସାବ ନିରୀକ୍ଷକ କେଦାର ନାଥ ନାଏକ, ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଚର୍ତୁଭୁଜ ନାଏକ, ଜେଇ ସିଧୁ ମାଝୀ, ଫିଲପ ମହାନ୍ତ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ପଳାଶପଙ୍ଗା ପଞ୍ଚାୟତର ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ବ୍ରହ୍ମା ନନ୍ଦ ବାରିକ ପୌରୋହିତ୍ୟ କରି ଥିଲେ।

ବଜରଙ୍ଗ ଦଳର ଭର୍ତ୍ତି ଅଭିଯାନ

ବଜରଙ୍ଗ ଦଳର ଭର୍ତ୍ତି ଅଭିଯାନ

କେନ୍ଦୁଝର, ୧୮।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ବଜରଙ୍ଗ ଦଳ ଓଡ଼ିଶା ପକ୍ଷରୁ ସଦସ୍ୟତା ସଂଗ୍ରହ ଉପଲକ୍ଷେ ଭର୍ତ୍ତି ଅଭିଯାନ କେନ୍ଦୁଝରଠାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଶିଶୁ ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିରରେ ଏକ ସଭା ଆୟୋଜନ ହୋଇଥିଲା।

ମଲଦା ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ସଭ୍ୟାଙ୍କୁ ଉପେକ୍ଷା

ଝୁମ୍ପୁରା, ୧୮।୪ ଡି.ଏନ.ଏ.): ଝୁମ୍ପୁରା ବ୍ଲକ ଜଙ୍ଗଲାଞ୍ଚଳରେ ଅବସ୍ଥିତ ମଲଦା ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ସଭ୍ୟା ବାସନ୍ତୀ ନାଏକଙ୍କୁ ଉପେକ୍ଷା କରାଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ମଲଦା ପଞ୍ଚାୟତରେ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାରେ ଚାଲିଥିବା ଉନ୍ନୟନ ମୂଳକ କାମ ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ କରାଯାଉ ନ ଥିବା ନେଇ ସେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇବା ସହ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ପୋଖରୀରୁ ଶିଶୁଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଝୁମ୍ପୁରା, ୧୮।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଝୁମ୍ପୁରା ଥାନାଞ୍ଚଳ ନହବେଡା ଗ୍ରାମର କାଣ୍ଡେ ସାହି ପୋଖରୀରୁ ଝୁମ୍ପୁରା ପୋଲିସ ଜଣେ ଶିଶୁର ମୃତଦେହକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି। ସେ ହେଲେ ନହବେଡା ଗ୍ରାମର ସାଇରାଜ ପାତ୍ର (୬)।

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ କୃଷକ ଦିବସ, ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ କୃଷକ ଦିବସ, ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା

ଚାନ୍ଦବାଲି,୧୮।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକ କୃଷିବିଭାଗ ଉଦ୍ୟମରେ ଘଟପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ଘଟପୁର ଗାଁରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ କୃଷକ ଦିବସ ଓ ଅକ୍ଷୟତୃତୀୟା ବୁଧବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଢିଲା, ବଢୁଛି ଚୋରି

ରାଇସୁଆଁ, ୧୮।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସଦର ଅଞ୍ଚଳରେ ପୋଲିସ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଢିଲା କାରଣରୁ ଦିନକୁ ଦିନ ଚୋରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି।

ୟୁନିକ୍‌ ଏକାଦଶ ଚାମ୍ପିୟନ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୮।୪- ଭଦ୍ରକ ବାଗୁରାଇ ହାଇସ୍କୁଲ ପଡିଆରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିବା ସପନ ଯେନା ସ୍ମାରକୀ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ମ୍ୟାଚ ବାଲେଶ୍ୱର ଅଲ୍‌ରାଉଣ୍ଡର ଓ ଭଦ୍ରକର ୟୁନିକ ଏକାଦଶ ମଧ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

‘ପୂଜ୍ୟପୂଜା ସଂସ୍କୃତିର ମହାନ୍‌ ପରମ୍ପରା’

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ/ବନ୍ତ,୧୮।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ପୂଜ୍ୟପୂଜା ଆମ ସଂସ୍କୃତିର ଏକ ମହାନ ପରମ୍ପରା। ଏହା ସମାଜ ଜୀବନକୁ ପରିପୁଷ୍ଟ କରିବାରେ ସହାୟତା କରିଥାଏ । ଡ. ବି. ଆର. ଆମ୍ବେଡକରଙ୍କ ଭଳି ମନୀଷୀଙ୍କ ଆଦର୍ଶ ଓ ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ଅନୁସରଣ କରାଗଲେ ଏହା ସୁସ୍ଥ ପରମ୍ପରା ଗଢିପାରିବ ବୋଲି ଭଦ୍ରକ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଆମ୍ବେଡକରଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବକ୍ତାମାନେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

‘ବହୁମୁଖୀ ପ୍ରତିଭାର ଅଧିକାରୀ ଥିଲେ ବିଜୁବାବୁ’

‘ବହୁମୁଖୀ ପ୍ରତିଭାର ଅଧିକାରୀ ଥିଲେ ବିଜୁବାବୁ’

ପାଟଣା, ୧୮।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଓଡ଼ିଶାର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରବାଦ ପୁରୁଷ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ୨୧ତମ ଶ୍ରାଦ୍ଧବାର୍ଷିକୀ ଉପଲକ୍ଷେ ପାଟଣା ମୁଖ୍ୟାଳୟସ୍ଥିତ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପଠାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବ୍ଲକ ବିଜେଡି କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ସ୍ମୃତିଚାରଣ ସଭା ହୋଇଯାଇଛି।

‘ଦକ୍ଷ ରାଜନୀତିଜ୍ଞ ଥିଲେ ବିଜୁବାବୁ’

‘ଦକ୍ଷ ରାଜନୀତିଜ୍ଞ ଥିଲେ ବିଜୁବାବୁ’

ହାଟଡିହୀ/ଆନନ୍ଦପୁର, ୧୮।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.): ପ୍ରବାଦପୁରୁଷ ବିଜୁ ବାବୁଙ୍କ ୨୧ ତମ ଶ୍ରାଦ୍ଧ ଦିବସ ଉପଲକ୍ଷେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ହାଟଡିହୀ ବ୍ଲକ ଶାଳଣିଆଁ ମେଡିକାଲ ପରିସରରେ ଥିବା ବିଜୁବାବୁଙ୍କୁ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିରେ ମାଲ୍ୟାର୍ପଣ ପୂର୍ବକ ସ୍ମୃତି ଚାରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ସଭାରେ ବରିଷ୍ଠ ବିଜେଡି ନେତା ତଥା ଶାସଙ୍ଗ ପଞ୍ଚାୟତ ସରପଞ୍ଚ ବିମ୍ବାଧର ବିଶ୍ୱାଳ, ସୁରେନ୍ଦ୍ର ଜେନା, ପ୍ରତାପ ଦେଓ, ଯୋଗେନ୍ଦ୍ର ବେହେରା, ଅମରେନ୍ଦ୍ର ଧଳ, ଜଗନ୍ନାଥ ନାୟକ, ବିରେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱାଳ, ରଙ୍ଗାଧର ମଲିକ, ବିମଳ ଯେନା, ରଞ୍ଜନ ପହି , ପ୍ରଣତି ଦେଓ, ବ୍ରଜ କିଶୋର ଜେନା, ବରଦା ପ୍ରସନ୍ନ ନାୟକ, ଆନନ୍ଦ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତି, ପ୍ରଦୀପ ସେଠୀ, ତରଣୀ ସେନ ଜେନା, ସରୋଜ ନାୟକ, ଶିଶିର ବେହେରା ପ୍ରମୁଖ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ବିଜୁ ବାବୁଙ୍କ ସ୍ମୃତିଚାରଣ କରିଥିଲେ।

କେନ୍ଦୁଝର ସହରରେ କୁଢ଼କୁଢ଼ ଆବର୍ଜନା

କେନ୍ଦୁଝର ସହରରେ କୁଢ଼କୁଢ଼ ଆବର୍ଜନା

କେନ୍ଦୁଝର, ୧୮। ୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ସହରକୁ ସୁନ୍ଦର ଓ ସରସ କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଛି। ଏଥିପାଇଁ ସଫେଇ କାମରେ ବହୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି। ଏହା ସତ୍ୱେ କେନ୍ଦୁଝର ମୁଖ୍ୟ ବଜାରରେ ଏଣେତେଣେ ମଇଳା ଆବର୍ଜନା ଜମା ହୋଇ ରହୁଥିବାରୁ ପରିବେଶ ଦୂଷିତ ହେଉଛି ।

ପୂର୍ବତନ ସୈନିକ ସଂଘର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

ପୂର୍ବତନ ସୈନିକ ସଂଘର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

ଆନନ୍ଦପୁର,୧୮।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଆନନ୍ଦପୁର ପୂର୍ବତନ ସୈନିକ ସଂଘର ଦ୍ୱିତୀୟ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ସ୍ଥାନୀୟ ପୌରପରିଷଦ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପୂର୍ବତନ ସୈନିକ ସଂଘର ସଭାପତି ତ୍ରିଲୋଚନ ଦାଶଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ସେନା ବିଭାଗର ପୂର୍ବତନ ବ୍ରିଗେଡ଼ିୟର ବି.ପି. ପଟ୍ଟନାୟକ, ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ସେନା ବିଭାଗର ପୂର୍ବତନ କର୍ଣ୍ଣେଲ ବି.କେ. ବସ୍ତିଆ, ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଇଏସ୍‌ ଏମ୍‌ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଦାଶ ଓ ଜିଲା ବୋର୍ଡ଼ର କଳ୍ୟାଣ ବିଭାଗର ସଦସ୍ୟ ହାଡ଼ିବନ୍ଧୁ ସାହୁ, ସମ୍ପାଦକ ରବୀନ୍ଦ୍ର କୁମାର ସାହୁ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥିଲେ।

କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉନି ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା

ଆରଡ଼ି,୧୮।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସରକାରୀ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାଙ୍କୁ କୌଣସି ବେସରକାରୀ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ପଢ଼ାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଠିକ୍‌ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉ ନାହିଁ।

କେନାଲ କଡରେ ଉଠାସେଚ ପ୍ରକଳ୍ପ

ବନ୍ତ,୧୮।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଜଳସେଚନ ଲାଗି ହଦଗଡ ଯୋଜନାର କେନାଲ ସୁବିଧା ରହିଥିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବନ୍ତ ବ୍ଲକ ଆଡିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ପଦି ଗାଁ ନିକଟରେ ଏକ ଉଠା ସେଚ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବା ନେଇ ବିବାଦୀୟ ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଉପର ମୁଣ୍ଡକୁ କେନାଲ ପାଣି ମାଡୁ ନ ଥିବାରୁ ସେଠାରେ ପ୍ରାୟ ୬୦ ଏକରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଚାଷ ଜମିକୁ ଜଳସେଚନ କରିବା ଲାଗି ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଏଥିରୁ କେନାଲ ଜଳସେଚତନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଥିବା ତ୍ରୁଟି ମଧ୍ୟ ପଦାକୁ ଆସିଛି।

ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନମୋହିଲା ନାଟକ ‘ଜିଏସ୍‌ଟି’

ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନମୋହିଲା ନାଟକ ‘ଜିଏସ୍‌ଟି’

ଖଇରା, ୧୮।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଖଇରା ବ୍ଲକ ଝିଙ୍କିରିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ତୋଟାପଡା ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ନଳିନୀପ୍ରଭା ପୃଷ୍ଟିଙ୍କ ଆବାହକତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ତିହିଡିରେ ଅଖିମୁଠି ଅନୁକୂଳ

ତିହିଡିରେ ଅଖିମୁଠି ଅନୁକୂଳ

ତିହିଡି, ୧୮।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡ଼ି ବ୍ଲକ ଅଧୀନ କୋହ୍ଲ ପଞ୍ଚାୟତର ମା’ ସାହାଡ଼ାଶୁଣି ପୀଠରେ ବୁଧବାର ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟାରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ କୃଷକ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଛି।

ସୀମାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରୁ କାଠ ଚୋରା ଚାଲାଣ

ସୀମାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରୁ କାଠ ଚୋରା ଚାଲାଣ

ତେଲକୋଇ, ୧୮।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.): ତେଲକୋଇ ବ୍ଲକ ବିମଳା ଫରେଷ୍ଟ ବିଟ ଅଧୀନ ସୀମାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରୁ ବାହାର ଜିଲାକୁ କାଠ ଚୋରା ଚାଲାଣ କରାଯାଉଛି। ଫଳରେ ଜଙ୍ଗଲଧ୍ୱଂସ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଉକ୍ତ ସୀମାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲାର କଙ୍କଡାହାଡ ବ୍ଲକ ଲାଗି ରହିଛି। ଗଡପଳାଶୁଣି, ବାମ, ଡୁଲିଆ, ଅନ୍ଧାରୀ, କରଡାଖମଣ ଆଦି ଗ୍ରାମରୁ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓ ଶଗଡ ଗାଡି ଯୋଗେ କାଠ କାଟି ନିଆଯାଉଛି।

ଚକରେ ଲାଗିଲା ଅକ୍ଷ

ଚକରେ ଲାଗିଲା ଅକ୍ଷ

ନୀଳଗିରି, ୧୮।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ନୀଳଗିରି ଠାକୁର ମହାଲ ପକ୍ଷରୁ ପବିତ୍ର ଅକ୍ଷୀ ତୃତୀୟା ତିଥିରେ ବୁଧବାର ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଆଦି ସେବକ ଜୟନ୍ତ ଚନ୍ଦ୍ର ମର୍ଦ୍ଦରାଜ ହରିଚନ୍ଦନ ଚକରେ ଅକ୍ଷ ଲଗାଇ ନୂତନ ରଥ ର୍ନିମାଣ ପାଇଁ ଶୁଭ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଯଥା ରୀତିନୀତିରେ ପୂଜା ଅର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଇ ଥିଲା ।

ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟାରେ ଧାନ ବୁଣିଲେ  ଜିଲାପାଳ

ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟାରେ ଧାନ ବୁଣିଲେ ଜିଲାପାଳ

ନୀଳଗିରି,୧୮।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ପବିତ୍ର ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟାରେ ନୀଳଗିରି ବ୍ଲକ ମଚ୍ଛୁଆ ପଞ୍ଚାୟତ ରାଜସ୍ବ ଗାଁରେ କୃଷି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ କୃଷକ ଦିବସ ଅବସରରେ ବୁଧବାର ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲାପାଳ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ରାଉତ ବିଲରେ ଧାନ ବୁଣି ଶୁଭ ଅନୁକୂଳ କରିଛନ୍ତି।

କୁକୁଡା ବୋଝେଇ ଗାଡି ଓଲଟି ଡ୍ରାଇଭର ଗୁରୁତର

କୁକୁଡା ବୋଝେଇ ଗାଡି ଓଲଟି ଡ୍ରାଇଭର ଗୁରୁତର

ରାଇସୁଆଁ,୧୮।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସଦର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାଇସୁଆଁ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ନିକଟରେ ବୁଧବାର ଏକ କୁକୁଡା ବୋଝେଇ ଗାଡି ଓଲଟି ପଡିବାରୁ ଡ୍ରାଇଭର ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ କେନ୍ଦୁଝର ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ସଦର ପୋଲିସ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ଗାଡିକୁ ଜବତ କରିଛି।