ବାଲେଶ୍ୱର

କିଡ୍‌ନୀଜନିତ ରୋଗରେ ପୁଅ ଚାଲିଗଲା : ସହାୟତା ଅପେକ୍ଷାରେ ମା’ବାପା

ରେମୁଣା, ୯।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ପୁଅକୁ ହରାଇବା ପରେ ମାତାପିତାଙ୍କ ଆଖିରୁ ଲୁହ ଶୁଖୁନି। ୧୦ମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷାରେ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବା ବଡ଼ପୁଅକୁ ହରାଇ ମାତାପିତା ଏକ ପ୍ରକାର ସ୍ତବ୍ଧ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ପୁଅକୁ ହୋଇଥିବା ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ କାନି ପତାଇ ମାଗିଯାଚି ଆଣିଥିବା ପଇସା ବିନିମୟରେ ବିନିମୟରେ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇ ହେଲାନି।

ଜମିରେ ନିଆଁ ଲଗାଇଲେ ଚାଷୀ

ଜମିରେ ନିଆଁ ଲଗାଇଲେ ଚାଷୀ

ଭୋଗରାଇ, ୯।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଉଠାସେଚ ପଏଣ୍ଟ ଅଚଳ ଯୋଗୁ ଡାଳୁଅ ଧାନ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହେବାରୁ ଚାଷୀମାନେ ଉତ୍‌କ୍ଷିପ୍ତ ହୋଇ ଚାଷଜମିରେ ନିଅଁା ଲଗାଇଦେଇଛନ୍ତି। ଘଟଣାସ୍ଥଳକୁ ଯାଇଥିବା ଜଣେ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ସେମାନେ ମାଡ ମାରିବାକୁ ପଛାଇନାହାନ୍ତି। ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଭୋଗରାଇ ବ୍ଲକ ଟେଙ୍ଗରାମାରୀ ଗ୍ରାମରେ ଏଭଳି ଅଭାବନୀୟ କାଣ୍ଡ ଘଟିଛି।

ସୁଧାର ଗୃହରେ ଅସହାୟ ଯୁବତୀ

ଘସିପୁରା, ୯।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଘସିପୁରା ଥାନା ରାଧିକାଦେଇପୁର ପଞ୍ଚାୟତ କେନ୍ଦୁଆ ଗ୍ରାମରୁ ଜଣେ ଅସହାୟ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଲୋକେ ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି। କେତେକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଯୋଗୁଁ ତାହା ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିଛି। ଯୁବତୀ ଜଣଙ୍କ ମାନସୀକ ବିକାରଗ୍ରସ୍ତ ରୋଗୀ। ଇତସ୍ତତଃ ଭାବେ ବାଲିପାଳ ହାଟପଡିଆ ନିକଟରେ ସେ ବୁଲୁଥିଲେ।

ଜୀବିକା ହରାଇବେ ଚାଷୀ

ରାଇସୁଆଁ, ୯।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.): ୨୦ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ବାହାନାରେ ଏକ କେନାଲକୁ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିବାରୁ ଚାଷ ଜମିରେ ପାଣି ମାଡି ପାରୁନି। କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ମାଛକାନ୍ଦଣା ନଦୀରୁ କେନାଲ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଜଳ ସେଚନ ବ୍ୟବସ୍ଥା। ଫଳରେ ରାଇସୁଆଁ, ଦନାର୍ଦ୍ଧନପୁର, ରାଜବନ୍ଧ, ଟାଙ୍ଗରତଳି, ଗୋପିନାଥପୁର ସିଲିସୁଆଁ ଆଦି ଗ୍ରାମର ହଜାର ହଜାର ଏକର ଜମିରେ ପାଣି ମାଡୁଥିଲା।

ପିଡିଏସ୍‌ ଚାଉଳ ଯୋଗାଣରେ ଅନିୟମିତତା

ପିଡିଏସ୍‌ ଚାଉଳ ଯୋଗାଣରେ ଅନିୟମିତତା

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୯।୩- ବାଲେଶ୍ୱର ସହରରେ ପିଡିଏସ୍‌ ଚାଉଳ ଯୋଗାଣରେ ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିମ୍ନମାନର ପାଣି ସ୍ପ୍ରେ ଦ୍ୱାରା ଓଦା ଚାଉଳ ଦିଆଯାଉଥିବା ଶୁକ୍ରବାର ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ଜ୍ଞାନଶ୍ରୀ ପକ୍ଷରୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ

ଜ୍ଞାନଶ୍ରୀ ପକ୍ଷରୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୯।୩- ବାଲେଶ୍ୱରର ଜ୍ଞାନଶ୍ରୀ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ-୨୦୧୮ କୁରୁଡ଼ା ସ୍ଥିତ ଭାରତ ନିର୍ମାଣ ରାଜୀବ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ପରିସରରେ ଗୁରୁବାର ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ପୋଲରୁ ଡେଇଁ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ପୋଲରୁ ଡେଇଁ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ପାଟଣା, ୯।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ପାଟଣା ମୁଖ୍ୟାଳୟ ବୈତରଣୀ ସେତୁ ତଳୁ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳ ୭ଟାରେ ପାଟଣା ପୋଲିସ ଓ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ ଜଣେ ୭୦ ବର୍ଷୀୟ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି।

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ଜଣେ ମୃତ

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ଜଣେ ମୃତ

ତିହିଡ଼ି, ୯।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡି ଥାନା ଜାମଯୋଡି ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ନୂଆସାହି ଗ୍ରାମର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳୁ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ମଳିକ(୫୫)।

ଟାଉନ ଥାନା ଘେରାଉ

ଟାଉନ ଥାନା ଘେରାଉ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୮।୩ : ବାଲେଶ୍ୱର ଟାଉନ୍‌ ହଲ୍‌ରେ ହିନ୍ଦୁ ବଚାଓ ଅଭିଯାନର ବୈଠକ ଚାଲିଥିଲା ସମୟରେ ଇଣ୍ଟେଲଜେନ୍ସି ଡିଏସ୍‌ପି ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚି ବାହାରୁ ଆସିଥିବା ଗାଡିଗୁଡିକର ନମ୍ବର ନୋଟ୍‌ କରିଥିଲେ। ଏହାକୁ ନେଇ ହିନ୍ଦୁ ବଚାଓ ଅଭିଯାନର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ତାଙ୍କର କଥା କଟାକଟି ହୋଇଥିଲା। ଏହାପରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଟାଉନ୍‌ ପୋଲିସ ପହଞ୍ଚି ଜଣେ ସିକ୍ୟୁରିଟି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଥାନାକୁ ନେଇ ଆସିଥିଲେ।

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ହେଲେ ବି ସକ୍ଷମ

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ହେଲେ ବି ସକ୍ଷମ

ଆରଡ଼ି, ୮।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ କାଠମୁଣ୍ଡା(ପାଳପୁର) ଗ୍ରାମର ପାର୍ବତୀ ସାହୁ। ବୟସ ୪୮ହେବ। ପିଲାଦିନୁ ଆଣ୍ଠୁଠାରୁ ପାଦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୋଡ଼ ଅଚଳ। ଆଣ୍ଠୁ ଭରା ଦେଇ ଚାଲନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଶାରୀରିକ ଅକ୍ଷମ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ପୃଥକ୍‌ ସ୍ଥାନରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୧୩ ବଖରା ଜଳିଗଲା

ପୃଥକ୍‌ ସ୍ଥାନରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୧୩ ବଖରା ଜଳିଗଲା

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ/ବନ୍ତ,୮।୩(ଡି.ଏନ.ଏ./ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ତହସିଲ ଅଧୀନ ରଣଜିତ ଗ୍ରାମରେ ଗୁରୁବାର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ୨ପରିବାରଙ୍କ ୨ ବଖରା ଘର ପୋଡ଼ିଯାଇଛି।

ମହିଳାଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ: ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ବାପଘର

ବାସୁଦେବପୁର,୮।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁର ଥାନା ଅଧୀନ ସୁଦର୍ଶନପୁର ଗ୍ରାମରେ ଜପ ମଳିକ(୨୦) ନାମ୍ନୀ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ମହିଳାମାନଙ୍କ ଅବଦାନ ଅତୁଳନୀୟ

କେନ୍ଦୁଝର, ୮।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଜିଲା ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ବିକାଶ ବିଭାଗ ସୌଜନ୍ୟରେ ଗୁରୁବାର କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସଦର ମହକୁମାରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜିଲାପାଳ ଆଶିଷ ଠାକ୍‌ରେ ପତାକା ଦେଖାଇ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ମେଳାରେ ଅସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ପରିବେଶ

କେନ୍ଦୁଝର, ୮।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ସ୍ଥାନୀୟ କାଳୀପଡ଼ିଆଠାରେ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ମେଳା ଚାଲିଛି। ସେଠାରେ ଉପୁଜିଥିବା ଅସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ଓ ଅସୁରକ୍ଷିତ ପରିବେଶକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି।

 ଜଳୁଛି ଶାଳ ଜଙ୍ଗଲ

ଜଳୁଛି ଶାଳ ଜଙ୍ଗଲ

ପାଟଣା, ୮।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପାଟଣା ବନାଞ୍ଚଳ ସଂରକ୍ଷିତ ଦହିବାହାଳୀ ଶାଳ ଜଙ୍ଗଲରେ କେହି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଜଙ୍ଗଲରେ ଥିବ ଚାରାଗଛ ପୋଡ଼ି ଯାଇଛି। ଖବର ପାଇ ପାଟଣା ବନପାଳ ଭୂପତି ସେଠୀ, ପାରାସ୍କ୍ବାଡ ୱାସିମ୍‌, ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗର ଷ୍ଟେଶନ ମ୍ୟାନେଜର ମନରଞ୍ଜନ ମହାନ୍ତ, ମଳୟ ମଲିକ୍‌, ରଘୁନାଥ ହେମ୍ବ୍ରମ, ରାୟସିଂ ମାରାଣ୍ଡି ପ୍ରମୁଖ ନିଆଁକୁ ଲିଭାଇଥିଲେ।

ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ଯୁବକ ଗୁରୁତର

ଉଦଳା, ୮।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ରାଜବରହମପୁର ଥାନା କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ରପୁର ପଞ୍ଚାୟତ କଇମହୁଡି ଗ୍ରାମର ଜଗନ୍ନାଥ ନାଏକ(୪୫) ଗୁରୁବାର ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ଅପରାହ୍ନରେ ସେ ଶୌଚ ନିମନ୍ତେ ନିକଟସ୍ଥ ପୋଖରୀକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଏକ ଭାଲୁ ଆସି ତାଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା ।

ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବୃଦ୍ଧ ମୃତ

ବଡ଼ସାହି,୮।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ବଡ଼ସାହି ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ମାଣତ୍ରୀ-ବୈଶିଙ୍ଗା ରାସ୍ତାର ଉତ୍ତରପାଳ ନାଖରା ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ସାଇକେଲ ଆରୋହୀଙ୍କୁ ଏକ ଅଜଣା ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କା ଦେବାରୁ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

ପାଣି ସମସ୍ୟାରେ ଅତିଷ୍ଠ ମହିଳା

ବଡ଼ସାହି,୮।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ଦିନକୁ ଦିନ ଖରା ବଢି ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ପିଇବା ପାଣି ସମସ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ସୁହାଗପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ଶତାଧିକ ମହିଳା ବିଡିଓଙ୍କୁ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ।

ଛାତ୍ର ସଂସଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୮।୩- ବାରିପଦା ତକତପୁରସ୍ଥିତ ଉତ୍ତର ଓଡିଶା ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ହେବ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ଲାଗି ରହିଛି। ଏହାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଛାତ୍ର ସଂସଦ ପକ୍ଷରୁ ଗତ ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟର ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକ ବନ୍ଦ କରି ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରହିଥିଲା। ତେବେ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏହି ଘଟଣା ସମାଧାନ ପ୍ରତି ତତ୍ପରତା ନ ଦେଖାଇବାରୁ ପ୍ରଶାସନ ଏଥିରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିଛି।

ଗ୍ରୀଷ୍ମପ୍ରବାହ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନର ପ୍ରସ୍ତୁତି

ଗ୍ରୀଷ୍ମପ୍ରବାହ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନର ପ୍ରସ୍ତୁତି

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୮।୩-ବଢୁଛି ଗ୍ରୀଷ୍ମପ୍ରବାହ। ଅଂଶୁଘାତ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ କଡ଼ା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସଦ୍‌ଭାବନା ସଭାଗୃହରେ ଗୁରୁବାର ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଜିଲାପାଳ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ରାଉତଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଏଫ୍‌ଏମ୍‌ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମହିଳା ଦିବସ

ଏଫ୍‌ଏମ୍‌ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମହିଳା ଦିବସ

ରେମୁଣା, ୮।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଫକୀରମୋହନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର ମଧୁମିତା ଦାସଙ୍କ ପୌରୋହିତ୍ୟରେ ପାଳିତ ହୋଇଛି।

ଆମ୍ବ ଗଣ୍ଡି ବୋଝେଇ ଗାଡି ଜବତ

ନୀଳଗିରି, ୮। ୩ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ରେମୁଣା ବ୍ଲକ ସୋମନାଥପୁର ଗାଁ ନିକଟ ରାସ୍ତାରେ ନୀଳଗିରି ବନବିଭାଗ ଗୁରୁବାର ଚଢାଉ କରି ଆମ୍ବଗଣ୍ଡି ବୋଝେଇ ଏକ ଗାଡି (ନଂ.ଓଆର ୦୧ଜି ୯୦୩୭) ଜବତ କରିଛି।

 ଘର ଥାଇ ଭଙ୍ଗାଚାଳିଆରେ ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି

ଘର ଥାଇ ଭଙ୍ଗାଚାଳିଆରେ ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି

ବାଲିଆପାଳ, ୮।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲିଆପାଳ ବ୍ଲକ କୁଣ୍ଡୁଳି ପଞ୍ଚାୟତର କୁଣ୍ଡୁଳି ଗ୍ରାମର ୩ ନମ୍ବର ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ର ଲାଗି ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ପିଲାମାନେ ଭଙ୍ଗା ଚାଳିଆରେ ବସି ପାଠ ପଢୁଛନ୍ତି। ପିଲାମାନେ ଖରା ଏବଂ ବର୍ଷାରେ ସେହି ଭଙ୍ଗା ଘରେ ପଢୁଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ଆଶଙ୍କା ରହିଛି।

କପି କରି ଧରାପଡିଲେ ୩୭ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୮।୩-ଗୁରୁବାର ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ଶେଷ ହୋଇଛି। ଜିଲାରେ ୩୭ଜଣ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ କପି କରି ଧରାପଡିଥିବା ବେଳେ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ଅବହେଳାରୁ ୧୩ ଜଣ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟରୁ ଅନ୍ତର କରାଯାଇଛି।