ବାଲେଶ୍ୱର

ବିଭିନ୍ନ ଦାବିକୁ ନେଇ କୃଷକ ସାଥୀ ସମାବେଶ

ବାଲିଆପାଳ, ୧୯।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସରକାର କୃଷକଙ୍କ ପ୍ରତି ଅବହେଳା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି। କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟରେ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ କରୁଥିବା କୃଷକ ସାଥୀମାନେ ଅବହେଳିତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛନ୍ତି ।

ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ଘଟଣା: ଥାନା, ପୋଲିସ ଗାଡ଼ି ଭଙ୍ଗାରୁଜା; ପୋଲିସର ଟିୟର ଗ୍ୟାସ ପ୍ରୟୋଗ

ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ଘଟଣା: ଥାନା, ପୋଲିସ ଗାଡ଼ି ଭଙ୍ଗାରୁଜା; ପୋଲିସର ଟିୟର ଗ୍ୟାସ ପ୍ରୟୋଗ

ଠାକୁରମୁଣ୍ଡା,୧୯।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ଠାକୁରମୁଣ୍ଡାରେ ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ଘଟଣାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଗୁରୁବାର ସକାଳ ୬ଟାରୁ ଠାକୁରମୁଣ୍ଡା-କରଞ୍ଜିଆ-ଆନନ୍ଦପୁର ରାସ୍ତାକୁ ମେଡିକାଲ ଛକଠାରେ ଟାୟାର ଜାଳି ଅବରୋଧ କରିଥିଲେ। ପରେ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟାରେ ଠାକୁରମୁଣ୍ଡା ଥାନା ଘେରାଉ କରିଥିଲେ।

ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତି ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା

ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତି ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା

ସଜନାଗଡ଼,୧୯।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରି ଉପଖଣ୍ଡ ଅଧୀନ ଭଉଁରୀଆବାଡ଼ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ଥିତ ବୟାରସାହି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତି ନେଇ ଗୁରୁବାର ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ପରିବହନକୁ ନେଇ ଗୋଷ୍ଠୀସଂଘର୍ଷ: ଏକାଧିକ ଆହତ

ଯୋଡ଼ା,୧୯।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଯୋଡ଼ା ଖଣିମଣ୍ଡଳର ଇନ୍ଦ୍ରାଣୀ ପଟ୍ଟନାୟକ ଖଣିରେ ପରିବହନକୁ ନେଇ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ୨ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ଦେଖାଦେଇଛି ।

ଟ୍ରକ୍‌-ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କା: ମଝି ରାସ୍ତାରେ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରକ୍‌

ଟ୍ରକ୍‌-ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କା: ମଝି ରାସ୍ତାରେ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରକ୍‌

କେନ୍ଦୁଝର,୧୯।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ୪୯ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଜୁଡ଼ିଆ ଘାଟିରେ ଏକ ଟ୍ରକ୍‌ ସହ ବାଇକ୍‌ର ଧକ୍କା ହୋଇଛି। ଟ୍ରକ୍‌ଟି ରାସ୍ତା ଉପରେ ଓଲଟି ପଡ଼ିବାରୁ ପ୍ରାୟ ୩ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଯାନବାହନ ଚଳାଚଳ ବ୍ୟାହତ ହୋଇଥିଲା।

ଦୁର୍ଘଟଣା: ୨ ମୃତ

ଦୁର୍ଘଟଣା: ୨ ମୃତ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୧୯।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ଥାନା ୧୬ ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ପୁରିପଡ଼ା ଛକ ନିକଟରେ ଗୁରୁବାର ସକାଳେ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୨ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେମାନଙ୍କ ପରିଚୟ ମିଳି ନାହିଁ।

ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ଛାତ୍ର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା ସହାୟତା ଘୋଷଣା ପରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ

ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ଛାତ୍ର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା ସହାୟତା ଘୋଷଣା ପରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ

ତିହିଡ଼ି,୧୯।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡ଼ି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଜଣେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ହୋଇଥିବା ରାସ୍ତାରୋକୋ ରାତି ୧୨ଟା ବେଳେ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ ହୋଇଥିଲା। ତହସିଲଦାର ଅଜିତ୍‌ କୁମାର ପ୍ରଧାନ ମୃତ ଛାତ୍ରଙ୍କ ପରିବାରକୁ ରେଡକ୍ରସ ପାଣ୍ଠିରୁ ୧୦ହଜାର ଟଙ୍କା ସହାୟତା ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ହଟିଥିଲା।

ବିପଦରେ ସାର୍ଥା ମୁହାଣ ଇଲାକା ପୋତି ପଡିଛି ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ପଥ

ବିପଦରେ ସାର୍ଥା ମୁହାଣ ଇଲାକା ପୋତି ପଡିଛି ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ପଥ

ବସ୍ତା, ୧୯।୪ - ବ୍ରିଟିଶ ଅମଳରେ ନିର୍ମିତ କୋଷ୍ଟ କେନାଲ ଏକଦା ଉପକୂଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଳପଥ ପରିବହନର ମୁଖ୍ୟ ମାଧ୍ୟମ ଥିଲା। ବାଲେଶ୍ୱର ବଙ୍ଗୋପସାଗର ପାର୍ଶ୍ୱ ଦେଇ ଯାଇଥିବା ଏହି କେନାଲ ଉଦ୍‌ବୃତ୍ତ ବର୍ଷାଜଳ ନିଷ୍କାସନରେ ସହାୟକ ହେଉଥିଲା। ଏହି କେନାଲକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିଲା ଅନେକ ନଦୀ, ନାଳ ।

ଠେଲାଗାଡ଼ି ଦେଇଛି ବଞ୍ଚିବାର ରାହା: ନାରାୟଣ ଓ ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତଙ୍କ ନିଆରା ହୋଟେଲ

ଠେଲାଗାଡ଼ି ଦେଇଛି ବଞ୍ଚିବାର ରାହା: ନାରାୟଣ ଓ ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତଙ୍କ ନିଆରା ହୋଟେଲ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୯।୪-ଧୀରେ ଧୀରେ ସହର ହେଉଛି ଜନାକୀର୍ଣ୍ଣ। ରୋଜଗାର ଆଶାରେ ଅନେକ ଲୋକ ଗଁାରୁ ସହରକୁ ଚାଲି ଆସୁଛନ୍ତି। ଭଦ୍ରକ ସହରରେ ସ୍ଥାୟୀ ଦୋକାନ ଅପେକ୍ଷା ଅସ୍ଥାୟୀ ଦୋକାନ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ଅଧିକ। ଏବେ ଗ୍ରାମୀଣ ଲୋକେ ସହରରେ ଠେଲାଗାଡ଼ି ଦ୍ୱାରା ବେପାର କରି ପେଟ ପୋଷୁଥିବାରୁ ଏମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି। କୌଣସି ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ନ ଅଟକି ସେମାନେ ସକାଳୁ ସଞ୍ଜ ଯାଏ ଠେଲାଗାଡ଼ିରେ ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀ ରଖି ବିକ୍ରିବଟା କରିଥାନ୍ତି। ଠେଲାଗାଡ଼ି ବେପାର ଏଠି ଅନେକଙ୍କୁ ଦେଇଛି ବଞ୍ଚତ୍ବାର ରାହା।

ଅଟକିଲା ବାଲ୍ୟ ବିବାହ

ଅଟକିଲା ବାଲ୍ୟ ବିବାହ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୯।୪-ବୁଧବାର ଏକ ବାଲ୍ୟବିବାହ ଯୋଜନାକୁ ପଣ୍ଡ କରିଛି ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ। ଭଦ୍ରକ ବ୍ଲକ ରମ୍ଭିଳା ରାଧାକୃଷ୍ଣ ମନ୍ଦିରରେ ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କ ବାହାଘର କରାଯିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସରିଥିଲା। ଖବର ପାଇ ଜିଲା ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ୟୁନିଟ, ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ, ସିଡିପିଓ ଓ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ପୋଲିସ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲେ।

ହତ୍ୟାକୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ରୂପ ଦେବା ଉଦ୍ୟମ ଅଭିଯୋଗ

ହତ୍ୟାକୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ରୂପ ଦେବା ଉଦ୍ୟମ ଅଭିଯୋଗ

ବାଲିଆପାଳ,୧୯।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବାଲିଆପାଳ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବିଷ୍ଣୁପୁର ପଞ୍ଚାୟତର କର୍ମଦ୍ଦା ଥାନା ଅଧୀନ ରାମନଗର ରସଲପୁର ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଳବାର ହତ୍ୟା କରାଯାଇ ଏହାକୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ରୂପ ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ମୃତାଙ୍କ ଭଉଣୀ କର୍ମଦ୍ଦା ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରଛନ୍ତି।

ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିବା ନେତାଙ୍କୁ ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିଲା

ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିବା ନେତାଙ୍କୁ ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିଲା

ସଜନାଗଡ, ୧୯।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଆଇନକୁ ହାତକୁ ନେବା ଜଣେ ନେତାଙ୍କ ପାଇଁ ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିଛି। ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରି ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରାଯିବା ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ହେବାରୁ ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଥିଲା। ଏହି ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ନିତ୍ୟଚନ୍ଦନ ଜେନାଙ୍କୁ ସେମାବାର ଭଦ୍ରକରୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା।

ମୃତଦେହ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଉତ୍ତେଜନା: ପୋଲିସର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପରେ ହେଲା ଶବଦାହ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୮।୪-ଟ୍ରେନରୁ ଡେଇଁ ନାବାଳକ ପ୍ରେମିକ ଅମ୍ରିତଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣାର ୪୦ ଘଣ୍ଟା ପରେ ତାଙ୍କ ମୃତଦେହ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ଭଦ୍ରକ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଶାବରଙ୍ଗ ପଞ୍ଚାୟତର କୋଦଣ୍ଡପୁର ଗଁାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ଶୋକାକୁଳ ପରିବେଶରେ ସେଠାରେ ତାଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରାଯାଇଛି। ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ କାନ୍ଦ ବୋବାଳିରେ ଗଁା ଦାଣ୍ଡ ଫାଟି ପଡ଼ିଥିଲା। ସମସ୍ତଙ୍କ ଆଖିରେ ଥିଲା ଲୁହ। ମୃତ ଅମ୍ରିତ ପୁହାଣଙ୍କ ମା’ କାନ୍ଦି କାନ୍ଦି ଭୂଇଁରେ ଲୋଟି ପଡୁଥିଲେ।

ବଳାତ୍କାରୀଙ୍କୁ ୩ବର୍ଷ ଜେଲ

ବଳାତ୍କାରୀଙ୍କୁ ୩ବର୍ଷ ଜେଲ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୮।୪- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ସ୍ପେଶାଲ ଟ୍ରାକ କୋର୍ଟ ବିଚାରପତି ଅମିୟ ରଞ୍ଜନ ଜେନା ବୁଧବାର ଏକ ବଳାତ୍କାର ମାମାଲାରେ ବିଚାର ବେଳେ ୨୦ଜଣ ସାକ୍ଷୀଙ୍କ ବୟାନ ଶୁଣି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୩ ବର୍ଷ ଜେଲଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିବା ସହ ୫ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆଦେଶ କରିଛନ୍ତି। ଜରିମାନା ଟଙ୍କା ଅନାଦାୟ ହେଲେ ଅଧିକ ୨ମାସ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିବା ବୋଲି ରାୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି।

ରଥରେ ଲାଗିଲା ଅଖ:ଚନ୍ଦନ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ

ରଥରେ ଲାଗିଲା ଅଖ:ଚନ୍ଦନ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୮।୪- ବାରିପଦା ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ହରିବଳଦେବ ଜୀଉ ମନ୍ଦିରର ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ବୁଧବାର ଅକ୍ଷୟତୃତୀୟା ଅବସରରେ ତିନି ଠାକୁରଙ୍କ ରଥ ଚକରେ ଅଖ ଲାଗି କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପାଦନ ହୋଇଛି। ଏହା ସହିତ ୨୧ ଦିନିଆ ଚନ୍ଦନ ଯାତ୍ରା ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ପାରମ୍ପରିକ ରୀତିରେ ଶ୍ରୀଜୀଉମାନଙ୍କ ଦୈନନ୍ଦିନ ନୀତି ସହ ଅପରାହ୍ନରେ ଯାତ ଭୋଗ ନୀତି ଶେଷ ହୋଇଥିଲା।

ବଳାଙ୍ଗୀ ମହୋତ୍ସବ: ୬ ଜଣଙ୍କୁ ‘ମୀର ମଜମୁଲ ଅଲ୍ଲୀ ’ସ୍ମୃତି ସମ୍ମାନ

ବଳାଙ୍ଗୀ ମହୋତ୍ସବ: ୬ ଜଣଙ୍କୁ ‘ମୀର ମଜମୁଲ ଅଲ୍ଲୀ ’ସ୍ମୃତି ସମ୍ମାନ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୮।୪- ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ବଳାଙ୍ଗୀ ମହୋତ୍ସବର ଚତୁର୍ଥ ସନ୍ଧ୍ୟା ବାରିପଦାଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବଳାଙ୍ଗୀ ମହୋତ୍ସବ ସଭାପତି ରାଜ କିଶୋର ଦାସଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସଭାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଶିକ୍ଷକ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ବୁଗୁଡେଇ, ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ସାମ୍ବାଦିକ ତପନ କୁମାର ମହାନ୍ତି,ସାମାଜିକକର୍ମୀ ଚନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଶ୍ୟାମଳେନ୍ଦୁ ଦାସ, ଶିକ୍ଷାବିତ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋହନ ସେନାପତି, ବଳାଙ୍ଗୀ ମହୋତ୍ସବର ଚେୟାର ପର୍ସନ ଶ୍ରୀନିବାସ ପ୍ରଧାନ , ମହୋତ୍ସବର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ସମ୍ପାଦକ ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ।

ଋଣୀ ଟଙ୍କା ନ ଦେବା ଘଟଣା: ୫ ଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୮।୪- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବାରିପଦା ସ୍ଥିତ ଏମସିସି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଋଣ ନେଇ ପରେ ପଇଠ ନ କରିବା ଘଟଣାରେ ୫ଜଣଙ୍କ ନଁ।ରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ବିଭାଗ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି। ଦେଢ କୋଟିଏରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କାର ଏହି ଠକେଇ ଘଟଣାରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବାରେ ଅବହେଳା କରିଥିବା ୩ ତତ୍କାଳୀନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସମେତ ଋଣ ନେଇଥିବା କମ୍ପାନୀର ୨ ଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏହି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।

ପିଆରଏମ ମେଡିକାଲର ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ସମ୍ପର୍କରେ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୮।୪- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ବାରିପଦା ପଣ୍ଡିତ ରଘୁନାଥ ମୁର୍ମୁ ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଦୂର କରିବା ନିମନ୍ତେ ବୁଧବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଓ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହା ସହିତ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଜରିଆରେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ନିକଟକୁ ଏକ ଦାବି ପତ୍ର ପ୍ରେରିତ କରାଯାଇଛି।

ଆଜିଠୁ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ନାଟକ ଉତ୍ସବ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୮।୪- ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ନାଟକ ଉତ୍ସବ ସ୍ଥାନୀୟ ସଂସ୍କୃତି ଭବନ ପରିସରରେ ଆସନ୍ତା ୧୯ରୁ ୨୩ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା,ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ସଙ୍ଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ ଜିଲା ସଂସ୍କୃତି ପରିଷଦ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ସହଯୋଗରେ ଏହା ଆୟୋଜିତ ହେବ ।

ହନୁମାନ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଲାଗି କଳସ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ହନୁମାନ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଲାଗି କଳସ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ଘସିପୁରା,୧୮।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଆନନ୍ଦପୁର ପୌରପରିଷଦ ୮ ନଂ ଓ୍ବାର୍ଡ଼ ମଳିକ ସାହିରେ ହନୁମାନ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉତ୍ସବରେ କଳସ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। କର୍ତ୍ତା ଭାବେ ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ମଳିକଙ୍କ ସଂଯୋଜନାରେ ସାହିର ମହିଳାମାନେ ନିକଟସ୍ଥ ପବିତ୍ର ବୈତରଣୀରୁ ୧୦୮ ଜଳ କଳସ ଆଣି ଗ୍ରାମ ପରିକ୍ରମା ପୂର୍ବକ ମନ୍ଦିରରେ ସ୍ଥାପନା କରିଥିଲେ।

ପାଇପ ପ୍ରକଳ୍ପ ଥାଇ ଜଳକଷ୍ଟ

ପାଇପ ପ୍ରକଳ୍ପ ଥାଇ ଜଳକଷ୍ଟ

ବସ୍ତା,୧୮।୪- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବସ୍ତା ବ୍ଲକର ସଦାନନ୍ଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତରେ ନିର୍ମିତ ୨ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ପାନୀୟଜଳ ଯୋଗାଇ ପାରୁ ନାହିଁ । ଗ୍ରାମ୍ୟ ଜଳ ଏବଂ ପରିମଳ ବିଭାଗ (ଆର୍‌ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏସ୍‌ଏସ୍‌) ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଦ୍ୱୟକୁ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରି ହାତ ବାନ୍ଧି ବସିଛି।

ମହିଳା ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅଶାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ନେଇ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ

ସୋର,୧୮।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ସୋରକୁ ଆସୁଥିବା ଏକ ଘରୋଇ ବସରେ ଜନୈକା ମହିଳା ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବସ କଣ୍ଡକ୍ଟର ଅଶାଳୀନ ବ୍ୟବହାର କରିଥିବା ନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ସୋର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଅଖିମୁଠି ଅନୁକୂଳ କଲେ ବିଧାୟକ

ଅଖିମୁଠି ଅନୁକୂଳ କଲେ ବିଧାୟକ

ବାହାନଗା,୧୮। ୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବୁଧବାର ଥିଲା ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ଦିନ। ଏହି ଦିନକୁ ଚାଷୀ ମାନେ ଅନାଇ ବସିଥାନ୍ତି। ଏହି ଦିନ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ରଥ ଅନୁକୂଳ ହୋଇଥାଏ । ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ଚାଷୀ ମାନେ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ବିହନ ଅନୁକୂଳ କରି ବିଲରେ ବୁଣିଥାନ୍ତି। ଏଥି ନେଇ ରାଜ୍ୟରେ କୃଷୀ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ଳକ ଓ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ କୃଷକ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଉଛି ।

ମହାବିଷୁବ ମିଳନ ଉତ୍ସବ

ମହାବିଷୁବ ମିଳନ ଉତ୍ସବ

ବାହାନଗା,୧୮।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗତ ରବିବାର ବାହାନଗା ବ୍ଳକ ଗୋପାଳପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ପରିସରରେ ଓଡିଆ ନବ ବର୍ଷ ଉପଲକ୍ଷେ ମହାବିଷୁବ ମିଳନ ଉତ୍ସବ ଆଡମ୍ବର ସହିତ ପାଳନ ହୋଇଛି।