ବାଲେଶ୍ୱର

ବାଦୁଡ଼ି ବଂଶ ସୁରକ୍ଷା ଚିନ୍ତା : ୧୦୦ବର୍ଷର ତେନ୍ତୁଳିଗଛ ପାଲଟିଛି ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ

ବାଦୁଡ଼ି ବଂଶ ସୁରକ୍ଷା ଚିନ୍ତା : ୧୦୦ବର୍ଷର ତେନ୍ତୁଳିଗଛ ପାଲଟିଛି ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ

ଖଇରା,୨୩।୩(ଉତ୍କଳବନ୍ଧୁ ପଣ୍ଡା)-ଖଇରା ବ୍ଲକ ସାରଡ଼ାଙ୍ଗ ଗ୍ରାମର ହରେକୃଷ୍ଣ ଦାଶଙ୍କ ତେନ୍ତୁଳିଗଛକୁ ଥରେ ଚାହିଁ ଦେଲେ ତାଙ୍କର ପ୍ରକୃତିପ୍ରେମ ସ୍ପଷ୍ଟ ବାରି ହୋଇପଡ଼ିବ। ଗଛ ଉପରେ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ବାଦୁଡ଼ି ଶହ ଶହ ବର୍ଷ ଧରି ଝୁଲି ରହିବା ଏହାକୁ ପ୍ରମାଣିତ କରୁଛି। ମଣିଷ ଭଳି ହିଂସ୍ର ପ୍ରାଣୀ ମୁହଁରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇ ରଖିବା ତାଙ୍କ ଦୟାଭାବର ଏକ ନିଦର୍ଶନ। ହରେକୃଷ୍ଣ କୁହନ୍ତି ବାପା ସ୍ବର୍ଗତ ଭଗବାନ ଦାଶଙ୍କ ଅମଳରେ କିଛି ବାଦୁଡ଼ି ଗଛରେ ରହିଥିଲେ। ଉଭୟ ଭଗବାନ ଓ ସ୍ତ୍ରୀ ମେଙ୍କି ସେମାନଙ୍କୁ ଘଉଡ଼ାଇ ନ ଥିଲେ କି କ୍ଷତି ହେବା ଭଳି କିଛି କାର୍ଯ୍ୟ କରି ନ ଥିଲେ।କ୍ରମେ ସେମାନଙ୍କର ବଂଶ ବଢି ଚାଲିଥିଲା।

ପିଆରଏମ ମେଡିକାଲ କଲେଜ : ଲିଫ୍ଟ ବନ୍ଦ ଘଟଣା ନେଇ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଅଡୁଆରେ

ବାରିପଦା ଅଫିସ, ୨୩।୩- ବାରିପଦାର ୭ ମହଲା ବିଶିଷ୍ଟ ଏମସିଏଚ କୋଠା (ମଦର ଚାଇଲ୍ଡ ହସ୍ପିଟାଲ)ରେ ପିଆରଏମ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ଚାଲିଛି। ଏହାର ଲିଫ୍ଟ କିଛିଦିନ ହେବ ଖରାପ ହୋଇପଡିଥିବାରୁ ରୋଗୀମାନେ ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ଶୁକ୍ରବାର ଧରିତ୍ରୀରେ ରିପାର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ କତ୍ତୃପକ୍ଷ ଅଡୁଆରେ ପଡି ଏହାକୁ ମରାମତି କରିବା ଲାଗି ତତ୍ପର ହୋଇ ଉଠିଛନ୍ତି। ଲିଫ୍ଟ ଲଗାଇଥିବା କମ୍ପାନୀ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯାଉଛି।

ଉକୁଣିମରା ବିଷ ଖାଇ ୫ ମାସର ଶିଶୁପୁତ୍ର ଅସୁସ୍ଥ

ଉଦଳା,୨୩।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ଉଦଳା ଥାନା ପାଟଶାଣୀପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ବଣିଆଦର ଗ୍ରାମରେ ୫ ମାସର ଶିଶୁପୁତ୍ର ଉକୁଣିମରା ବିଷ ଖାଇ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି।

 ମହିଳା ଟସର ଚାଷୀ ଶାନ୍ତି  ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ

ମହିଳା ଟସର ଚାଷୀ ଶାନ୍ତି ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ

ଠାକୁରମୁଣ୍ଡା,୨୩।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ରେଶମ ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ରାଇରଙ୍ଗପୁର ନିକଟ ପାହାଡପୁରଠାରେ ଗତ ୨୨ତାରିଖରେ ଆୟୋଜିତ କର୍ମଶାଳାରେ ସଫଳ ଟସର ମହିଳା ଚାଷୀ ଶାନ୍ତି ଗାଗରାଇଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଛି।

ଲୋକକଳା ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଲୋକକଳା ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୩।୩- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା କଳାସଂସ୍କୃତି ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ବାରିପଦା ସ୍ଥିତ ଶହୀଦ ସ୍ମୃତି ଭବନ ପରିସରରେ ଦୁଇ ଦିନିଆ ଜିଲା ଲୋକକଳା ମହୋତ୍ସବ-୨୦୧୮ ଶୁକ୍ରବାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି। ୧୩ ବ୍ଲକର କଳାକାରମାନେ ଏଥିରେ ଯୋଗଦେଇ ପାରମ୍ପରିକ ଲୋକନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରିଥିଲେ। ମୟୂରଭଞ୍ଜ କଳା ଓ ସଂସ୍କୃତିର ମାଟି। ଲୋକକଳା ପାଇଁ ଏହାର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ରହିଛି। କଳା ଓ କଳାକାରଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବା ଲାଗି ବକ୍ତାମାନେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଆରୋପ କରି ଲୋକକଳାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବା ପାଇଁ ଏହି ମହୋତ୍ସବ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରୟାସ ବୋଲି କହିଥିଲେ।

ଚାଷୀଙ୍କୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରିଛି ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ

ଚାଷୀଙ୍କୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରିଛି ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ

ବାସୁଦେବପୁର,୨୩।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ସମୁଦ୍ର ତଟବର୍ତ୍ତୀ ବାସୁଦେବପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଧାନ ଚାଷ ଅପେକ୍ଷା ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ତୈଳବୀଜ ଚାଷକୁ ଚାଷୀମାନେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି। ଏହି ଚାଷ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରିଛି।

ଗଁ। ଗଁ। ବୁଲୁଛି ଭ୍ରାମ୍ୟମାଣ ହଲର

ଗଁ। ଗଁ। ବୁଲୁଛି ଭ୍ରାମ୍ୟମାଣ ହଲର

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୨୩।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଆଗରୁ ଧାନ କୁଟିବା ପାଇଁ ଘରେ ଘରେ ଢିଙ୍କି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିଲା। ସମୟକ୍ରମେ ଧାନ ପେଡ଼ିବା ପାଇଁ ଗଁ।ଗଣ୍ଡାରେ ହଲର ମେଶିନ ବସିଲା। ଏବେ ଚାଷୀଙ୍କ ଘର ଦୁଆର ଆଗରେ ଆସି ପହଞ୍ଚୁଛି ଭ୍ରାମ୍ୟମାଣ ହଲର।

ରାଜପଥରେ ଯାନବାହନ ଯାଞ୍ଚ : ୪ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆଦାୟ

ରୂପ୍‌ସା,୨୩।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ୬୦ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ରୂପ୍‌ସା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ମିର୍ଗିମୁଣ୍ଡି ଓ ଚୂଡ଼ାଖିଆ ପୋଲଠାରେ ୨ଦିନ ଧରି ଯାନବାହନ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି।

ସମୁଦ୍ରତଟ ସୁରକ୍ଷା ସମରାଭ୍ୟାସ: ‘ସାଗର କବଚ’ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ସମୁଦ୍ରତଟ ସୁରକ୍ଷା ସମରାଭ୍ୟାସ: ‘ସାଗର କବଚ’ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ରୂପ୍‌‌ସା,୨୩।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ସଦର ବ୍ଲକ ବାହାବଳପୁର ନିକଟ ସମୁଦ୍ରରେ ୨ଦିନ ବ୍ୟାପୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ତଟ ସୁରକ୍ଷା ସମରାଭ୍ୟାସ ‘ସାଗରକବଚ’ ଗୁରୁବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଚାଷୀଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ ହେଉନି

ଚମ୍ପୁଆ, ୨୩।୩(ଡି.ଏନ.ଏ): କୁକୁଡ଼ା ଚାଷ ଏକ ଲାଭଦାୟକ ବ୍ୟବସାୟ। ମାଂସ ଓ ଅଣ୍ଡାର ଚାହିଦା ରହିଥିବା ବେଳେ ଦେଶୀ କୁକୁଡାଙ୍କ ଅଭାବ ଦେଖାଦେଲାଣି। ମାଂସ, ଅଣ୍ଡାର ଚାହିଦା ପୂରଣ ପାଇଁ ବନରାଜ କୁକୁଡା ଉପରେ ଚାଷୀ ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି। କୁକୁଡ଼ା ପାଳନ ଦ୍ୱାରା ଚାଷୀମାନଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ମାନଦଣ୍ଡ ସୁଦୃଢ ହେଉଥିଲେ ହେଁ ଆବଶ୍ୟକ କୁକୁଡା ଛୁଆ ମିଳୁନି। ଚମ୍ପୁଆ ପ୍ରାଣୀଧନ ଚିକିତ୍ସା କେନ୍ଦ୍ର ପରିସରରେ ଥିବା ଉପଖଣ୍ଡର ଏକମାତ୍ର ବନରାଜ କୁକୁଡାଛୁଆ ଉତ୍ପାଦନ କେନ୍ଦ୍ର ଚାଷୀଙ୍କ ଚାହିଦା ପୂରଣ କରିବାରେ ସେତେଟା ସଫଳ ହୋଇପାରିନାହିଁ।

ବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ତଦାରଖ

ଘସିପୁରା,୨୩।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଆନନ୍ଦପୁରର ଖପରାଖାଇଠାରୁ ପଞ୍ଚୁପଲୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାସ୍ତା ଏବଂ ବୈତରଣୀର ଡାହାଣପାର୍ଶ୍ୱ ବନ୍ୟା ସୁରକ୍ଷା ବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ନିମ୍ନମାନର ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ପଞ୍ଚୁପଲୀଠାରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବନ୍ଦ କରିଥିଲେ। ସେହି ଘଟଣାର ସତ୍ୟାସତ୍ୟ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଜଳସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ଏସଡିଓ ଉମାକାନ୍ତ ନାୟକ, କ୍ୱାଲିଟି କଣ୍ଟ୍ରୋଲର୍‌ ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ଜେନା ସମ୍ପୃକ୍ତ ସ୍ଥାନ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।

ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ବିଦ୍ୟୁତଖୁଣ୍ଟ

ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ବିଦ୍ୟୁତଖୁଣ୍ଟ

ଜଳେଶ୍ୱର, ୨୩।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଜଳେଶ୍ୱର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟିର୧୩ ନଂ. ୱାର୍ଡ଼ ନନ୍ଦିକା ଅଞ୍ଚଳ ଅଧିନ ରେଳ ଲାଇନ୍‌ କଡ଼ ବେଲପଦା ଆଦିବାସୀ ସାହି ନିକଟରେ ବହିଯାଉଥିବା ନୟନଯୋରିଠାରୁ ମାତ୍ର ୨ଫୁଟ୍‌ ଉଚ୍ଚରେ ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ସଂଲଗ୍ନ ଏକ ଖୁଣ୍ଟ ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ଦୀର୍ଘଦିନ ହେବ ରହିଛି।

ଅନନ୍ତପୁର ପାଖରଛକରେ ଜବରଦଖଲ ଉଚ୍ଛେଦ

ସୋର, ୨୩।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସୋର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପାଖର ପଞ୍ଚାୟତ ଅନନ୍ତପୁର ରାସ୍ତା ପାଖରଛକଠାରେ ବେଆଇନ ଜବରଦଖଲକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ଉଚ୍ଛେଦ କରାଯାଇଛି ।

ସାରଡ଼ାଙ୍ଗ-ମିରିପୁର ରାସ୍ତା କାମ ନିମ୍ନମାନର

ସାରଡ଼ାଙ୍ଗ-ମିରିପୁର ରାସ୍ତା କାମ ନିମ୍ନମାନର

ଖଇରା, ୨୩।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଖଇରା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ସାରଡ଼ାଙ୍ଗ-ମିରିପୁର ଖଇରା ରାସ୍ତkକାମ ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିମ୍ନମାନର ହେଉଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ନବକିଶୋର କରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଶତାଧିକ ଗ୍ରାମବାସୀ ଠିକାଦାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବନ୍ଦ ରଖିବା ସହ ଗ୍ରାମ ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗର ସହକାରୀ ନିର୍ବାହୀଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଛନ୍ତି ।

କୋର୍ଟ ରହିତାଦେଶ ସତ୍ତ୍ୱେ ଚାଲିଛି ଖଣି ଖୋଳା

ଖଇରା,୨୩।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଖଇରା ତହସିଲ ଅଧୀନ ଶାରୀଶୁଆ ପାହାଡ଼ର ଖଣି ନମ୍ବର ୫୯ ଓ ୭୨ରେ ପଥର ଉତ୍ତୋଳନ ପାଇଁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ରହିତାଦେଶ ରହିଛି । ଏହାସତ୍ତ୍ୱେ ଦିନରାତି ଏଥିରୁ ପଥର ଖୋଳି ଚୋରାରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଉଥିବାରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ସମୁଦ୍ରତଟ ସୁରକ୍ଷା ସମରାଭ୍ୟାସ ‘ସାଗର କବଚ’ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ସମୁଦ୍ରତଟ ସୁରକ୍ଷା ସମରାଭ୍ୟାସ ‘ସାଗର କବଚ’ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ରୂପ୍‌ସା, ୨୩।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଲେଶ୍ୱର ସଦର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାହାବଳପୁର ନିକଟ ସମୁଦ୍ରରେ ୨ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ତଟ ସୁରକ୍ଷା ସମରାଭ୍ୟାସ ‘ସାଗରକବଚ’ ଗୁରୁବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ରାଜପଥରେ ଯାନବାହନ ଯାଞ୍ଚ, ୪ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆଦାୟ

ରୂପ୍‌ସା, ୨୩।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ୬୦ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ରୂପ୍‌ସା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ମିର୍ଗିମୁଣ୍ଡି ଓ ଚୁଡାଖିଆ ପୋଲଠାରେ ୨ ଦିନ ଧରି ଯାନବାହନ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି।

ପରିଚାଳନା କମିଟି ଗଠନକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା: ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ଧରି ସ୍କୁଲ ଫାଟକ ବନ୍ଦ କଲେ ଅଭିଭାବକ

ପରିଚାଳନା କମିଟି ଗଠନକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା: ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ଧରି ସ୍କୁଲ ଫାଟକ ବନ୍ଦ କଲେ ଅଭିଭାବକ

ବାହାନଗା, ୨୩।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବାହାନଗା ବ୍ଲକ ବଡଗାଁ ଉନ୍ନୀତ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଗଠନକୁ ନେଇ ଶୁକ୍ରବାର ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ପଞ୍ଚମୁଖି ହନୁମାନ ମନ୍ଦିରର ନବମ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ: ସହର ପରିକ୍ରମା କଲା କଳସ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ପଞ୍ଚମୁଖି ହନୁମାନ ମନ୍ଦିରର ନବମ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ: ସହର ପରିକ୍ରମା କଲା କଳସ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ବାସୁଦେବପୁର, ୨୩।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁର ବାଲିନଗର ଗ୍ରାମସ୍ଥିତ ପଞ୍ଚମୁଖି ହନୁମାନ ମନ୍ଦିରର ନବମ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଅବସରରେ ଶୁକ୍ରବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ କଳସ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଶ୍ରୀରାମ ନବମୀ ମହାଯଜ୍ଞ: ଆଖଣ୍ଡଳମଣି ପୀଠରୁ ଗଲା ଆଜ୍ଞାମାଳ

ଶ୍ରୀରାମ ନବମୀ ମହାଯଜ୍ଞ: ଆଖଣ୍ଡଳମଣି ପୀଠରୁ ଗଲା ଆଜ୍ଞାମାଳ

ଆରଡି,୨୩।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.): ପବିତ୍ର ଶ୍ରୀରାମ ନବମୀ ମହାଯଜ୍ଞ ଉପଲକ୍ଷେ ଶୁକ୍ରବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ବାବା ଆଖଣ୍ଡଳମଣିଙ୍କ ଆରଡି ଧାମରୁ ଆଜ୍ଞାମାଳ ଭଦ୍ରକକୁ ପଠାଯାଇଛି।

ଫଳକରେ ନାମ ଉଲ୍ଲେଖ ନେଇ ବିବାଦ

ଫଳକରେ ନାମ ଉଲ୍ଲେଖ ନେଇ ବିବାଦ

ବନ୍ତ,୨୨।୩-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବନ୍ତ ବ୍ଲକ ରାମକୃଷ୍ଣପୁର ପଞ୍ଚାୟତରେ ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ଗୁରୁବାର ଭୂମି ପୂଜନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ରାମକୃଷ୍ଣପୁରଠାରେ ନିର୍ମାଣ ହେବାକୁ ଥିବା ୪୦୦/୨୨୦ କେଭି ଗ୍ୟାସ୍‌ ଇନସୁଲେଟେଡ ଗ୍ରୀଡ ସବ୍‌ଷ୍ଟେଶନର ଭୂମି ପୂଜନ ସହ ପାଚେରି ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ନୂଆ ଜୀବନ ଆଶାରେ ୩୨ ବକ୍ରପାଦ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ, ୨୨।୩ - ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ୩୨ଜଣ ବକ୍ରପାଦ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ମାଗଣା ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରାଯାଇଛି। ୧୫ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଏଥିପାଇଁ ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ଓ ଅନ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ପରୀକ୍ଷାନିରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ଡାକ୍ତରଖାନା ପରିସରରେ କଟକ ଓଲଟପୁର ନିରତାର ସଂସ୍ଥାରୁ ଆସିଥିବା ୧୫ ଜଣିଆ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଡାକ୍ତରୀ ଦଳ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଦରେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରିଥିଲେ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ସକାଳୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ବିଳମ୍ବିତ ରାତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥିଲା।

ଚାଷ ବଦଳାଇଛି ୬୦ ପରିବାରର ଭାଗ୍ୟ

ଚାଷ ବଦଳାଇଛି ୬୦ ପରିବାରର ଭାଗ୍ୟ

ତିହିଡ଼ି,୨୨।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ହାଟ ବଜାରରେ ତଟକା ଦେଶୀ ପରିବାର ଯଥେଷ୍ଟ ଚାହିଦା ରହିଛି। ହେଲେ ଚାହିଦା ମୁତାବକ ଏହା ମିଳୁନାହିଁ। ଚାଷୀମାନେ ପରିବା ଚାଷ ପ୍ରତି ବିମୁଖ ହେବା ଏହାର ଅନ୍ୟତମ କାରଣ। ଚାହିଦା ମେଣ୍ଟାବାକୁ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ବାହାର ରାଜ୍ୟରୁ ଆମଦାନୀ ହେଉଥିବା ପରିବା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଛନ୍ତି। ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡ଼ି ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଦୋଳସାହି ପଞ୍ଚାୟତ ଗାଜିପୁର ଗ୍ରାମ ଏକ ନିଆରା ନଜିର ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଏହି ଗାଁର ୬୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଚାଷୀ ପରିବାର ଆଧୁନିକ ପ୍ରଣାଳୀରେ ପନିପରିବା ଚାଷ କରି ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଢ଼ କରି ପାରିଛନ୍ତି।

ଭଦ୍ରକରେ ଶ୍ରୀରାମ ନବମୀ ମହୋତ୍ସବ: ସହର ଉପକଣ୍ଠରେ ଲାଗିଲା ୧୪୪

ଭଦ୍ରକରେ ଶ୍ରୀରାମ ନବମୀ ମହୋତ୍ସବ: ସହର ଉପକଣ୍ଠରେ ଲାଗିଲା ୧୪୪

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୨।୩-ଭଦ୍ରକର ଗଣପର୍ବ ଶ୍ରୀରାମ ନବମୀ ମହୋତ୍ସବ ଦିନ ଯେତିକି ପାଖେଇ ଆସୁଛି ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳା ରକ୍ଷା ନେଇ ସେତିକି ତତ୍ପର ହୋଇ ଉଠିଛି। ଗତ ୧୭ତାରିଖରୁ ସହରରେ ଜାରିଥିବା ୧୪୪ ଧାରା ବଳବତ୍ତର ରହିଛି। ଗୁରୁବାର ସହର ଉପକଣ୍ଠ ଅଞ୍ଚଳରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି ସହ ମୋଟ ୪୧ ପ୍ଲାଟୁନ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି। ଶ୍ରୀରାମ ମହାଯଜ୍ଞ ଉପଲକ୍ଷେ ଶୁକ୍ରବାର ସହରରେ ମହିଳାଙ୍କ କଳସ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଥିବାରୁ ପୋଲିସ ସତ୍ତର୍କତା ମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛି। କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟରେ ମହିଳାଙ୍କ କଳସ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ପରିଚାଳିତ ହେବ ବୋଲି ଏସପି ଅନୁପ କୁମାର ସାହୁ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।