ବାଲେଶ୍ୱର

ମିଳୁନି ୨୩ ମାସର ବକେୟା ପେନ୍‌ସନ୍‌

ଉଦଳା ୨୬।୬ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ଉଦଳା ବ୍ଲକରେ ସପ୍ତମ ବେତନ କମିଶନ ସୁପାରିସ ଭିତ୍ତିରେ ଗତ ୨୩ ମାସର ବକେୟା ପେନସନ ପାଇ ନ ଥିବା ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ, ଶିକ୍ଷକମାନେ ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ନ୍ୟାୟ ପ୍ରଦାନ ଦାବିରେ ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି।

ଚିତ୍ତରଞ୍ଜନ ଫାଉଣ୍ଡେଶନର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୬।୬- ଚିତ୍ତରଞ୍ଜନ ପତି ଫାଉଣ୍ଡେଶନର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ବାରିପଦା ତୁଳସୀଚଉରାସ୍ଥିତ ଆସ୍ଥା କ୍ୟାରିୟର ପଏଣ୍ଟ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଫାଉଣ୍ଡେଶନର ଆବାହକ ଡ.ମନତୋଷ କୁମାର ପତିଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଅଧ୍ୟାପକ ଶ୍ରୀଧର ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଓ ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ଭାବେ ଭାରତ

ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା, ଘୋଷଯାତ୍ରା ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ରେମୁଣା,୨୬।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ବାଲଗୋପାଳପୁରସ୍ଥିତ ଇମାମୀ ନଗର ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ଚଳିତମାସ ୨୮ତାରିଖରେ ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା, ଜୁଲାଇ ୧୪ତାରିଖରେ ଘୋଷଯାତ୍ରା, ୨୨ରେ ବାହୁଡ଼ା ଯାତ୍ରା ନିମନ୍ତେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ପାଣି ଘେରରେ ରାୟାଁରାମଚନ୍ଦ୍ରପୁର ସେବାଶ୍ରମ

ପାଣି ଘେରରେ ରାୟାଁରାମଚନ୍ଦ୍ରପୁର ସେବାଶ୍ରମ

ଜଳେଶ୍ୱର, ୨୬।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଜଳେଶ୍ୱର ବ୍ଲକ ରାୟାଁରାମଚନ୍ଦ୍ରପୁର ପଞ୍ଚାୟତରେ ଥିବା ରାୟାଁରାମଚନ୍ଦ୍ରପୁର ସେବାଶ୍ରମ ସ୍କୁଲ ପାଣି ଘେରରେ ରହିଛନ୍ତି। ଅନ୍ତେବାସୀ ଆଦିବାସୀ ବାଳିକାବାଳକମାନେ ବାହାରକୁ ବାହାରି ନ ପାରି ବହୁ ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି।

ବଜ୍ରପାତରେ ମାଛ ଧରାଳିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବଜ୍ରପାତରେ ମାଛ ଧରାଳିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଭୋଗରାଇ, ୨୬।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭୋଗରାଇ ଅଞ୍ଚଳରେ ସୋମବାର ରାତିରେ ଘନ ଘନ ବଜ୍ରପାତ ଯୋଗୁ ବହୁ ଲୋକଙ୍କ ଇଲେକ୍ଟ୍ରି ସାମଗ୍ରୀ, କମ୍ପ୍ୟୁଟର ପୋଡ଼ି ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ମାଛଧରାଳିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ବାଲିଆପାଳ ଥାନାର ତାଳପଦା ଗ୍ରାମର କୁଶ ଦଳେଇ (୩୬)।

୨ ବେଆଇନ କରତକଳରେ ଚଢ଼ାଉ

ଚାନ୍ଦବାଲି,୨୬ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଡିଭିଜନ ଓ ଚାନ୍ଦବାଲି ରେଞ୍ଜ ପକ୍ଷରୁ ଚାନ୍ଦବାଲି ବଡ଼ବଜାର ଓ କଲେଜ ନିକଟରେ ଥିବା ୨ଟି ବେଆଇନ କରତକଳରେ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରାୟ ୪ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଚାଲିଥିବା ଏହି ଚଢ଼ାଉ ବେଳେ କାଠକଟା ବିଭିନ୍ନ ଲୁହା ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ ଓ କାଠ ଜବତ କରାଯିବା ସହ ପରେ ଦୁଇ କରତକଳକୁ ସିଲ୍‌ କରାଯାଇଛି।

‘ଆମ ଗଁା ଆମ ବିକାଶ’ ପ୍ରକଳ୍ପ ଚୟନରେ ପାତରଅନ୍ତର:

‘ଆମ ଗଁା ଆମ ବିକାଶ’ ପ୍ରକଳ୍ପ ଚୟନରେ ପାତରଅନ୍ତର:

ବାସୁଦେବପୁର,୨୬।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁର ବ୍ଲକରେ ‘ଆମ ଗଁା ଆମ ବିକାଶ’ ଯୋଜନାରେ ପ୍ରକଳ୍ପ ଚୟନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନ ଅନିୟମିତତା ଓ ପାତରଅନ୍ତର କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

‘ନିଶା ବର୍ଜନ ସୁସ୍ଥ ଜୀବନ’

‘ନିଶା ବର୍ଜନ ସୁସ୍ଥ ଜୀବନ’

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୬।୬-ଜିଲା ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଓ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସଶସ୍ତ୍ରୀକରଣ ବିଭାଗ ଏବଂ ଜିଲା ଅବକାରୀ ବିଭାଗର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନିଶାଦ୍ରବ୍ୟ ସେବନ ଓ ଅବୈଧ ଚାଲାଣ ବିରୋଧୀ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଟାଉନ ହଲ୍‌ ପରିସରରୁ ଜିଲା ସଂସ୍କୃତି ଭବନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା କରାଯାଇଥିଲା।

ରାସ୍ତାରେ ଦୁଗ୍ଧ ଢାଳି ଚାଷୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ

ରାସ୍ତାରେ ଦୁଗ୍ଧ ଢାଳି ଚାଷୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ

ବାସୁଦେବପୁର,୨୬।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁର ବିଦେଇପୁର ଦୁଗ୍ଧ ପ୍ଲାଣ୍ଟ(ଦୁଗ୍ଧ ଶୀତଳୀକରଣ ଭଣ୍ଡାର)ରେ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ନେଇ ଚାଷୀ ଓ ୧୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଦୁଗ୍ଧ ସୋସାଇଟିର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି।

ବାଲି ବୋଝେଇ ମିନିଟ୍ରକ ଜବତ: ଚାଳକ ଗିରଫ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୨୬।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବେଆଇନ ଭାବେ ବାଲି ପରିବହନ କରୁଥିବା ବେଳେ ଏକ ମିନିଟ୍ରକକୁ ପୋଲିସ ମଙ୍ଗଳବାର ଜବତ କରିବା ସହ ଚାଳକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି।

ଓଆର୍‌ଏସ୍‌ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ କକ୍ଷ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଓଆର୍‌ଏସ୍‌ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ କକ୍ଷ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୨୬।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ପରିସରରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଓଆର୍‌ଏସ୍‌ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ କକ୍ଷ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି। ଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀ ଡା. ଗଣେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପତି ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ।

ମାର୍କେଟ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଗୃହ ବଣ୍ଟନରେ ଅନିୟମିତତା

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୬।୬-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ବିରସ ପଞ୍ଚାୟତର କେରସାହିଠାରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣଜୟନ୍ତୀ ଗ୍ରାମ ସ୍ବରୋଜଗାର ଯୋଜନାରେ ନିର୍ମିତ ମାର୍କେଟ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଗୃହ ବଣ୍ଟନରେ ବ୍ୟାପକ ଅନିୟମିତତା ହୋଇଥିବା ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ମାଦକ ଦ୍ରବ୍ୟ କାରବାର ବିରୋଧରେ ସେଚତନତା

ମାଦକ ଦ୍ରବ୍ୟ କାରବାର ବିରୋଧରେ ସେଚତନତା

କେନ୍ଦୁଝର, ୨୬।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ମାଦକ ଦ୍ରବ୍ୟ (ଡ୍ରଗସ)ର ଅପବ୍ୟବହାର ଓ ଅବୈଧ କାରବାର ବିରୋଧରେ ଜନସେଚତନତା କରାଯାଇଛି। ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ମାଦକଦ୍ରବ୍ୟ ସହିତ ଓ ବେଆଇନ ଚାଲାଣ ଦିବସ ଅବସରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଅବସରରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ସଚେତନତା ର଼୍ୟାଲି ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା। ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରୁ ଶୋଭାଯାତ୍ରାକୁ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ଡ. ଭକ୍ତ ଚରଣ ପ୍ରଧାନ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ମାଦକ ଦ୍ରବ୍ୟର ସେବନ ଦ୍ୱାରା ବ୍ରୋଙ୍କାଇଟସ, ଆସଥମା, ଟିବି, ଏଡସ ଭଳି ମାରାମତ୍କ ରୋଗ ହେଉଥିବାରୁ ଏଥିରୁ ନିବୃତ ହେବାକୁ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରଯାଇଥିଲା। ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପ୍ଲାକାର୍ଡ ଧରି ଓ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇ ଲୋକଙ୍କ ସଚେତନ କରାଯାଇଥିଲା। ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଓ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନର ଅଧିକାରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ।

ଏନ୍‌ଏସିରେ ଡ୍ରେନେ୍‌ଜ ସମସ୍ୟା

ଚମ୍ପୁଆ, ୨୬।୬(ଡି.ଏନ.ଏ): ୧୩ ୱାର୍ଡକୁ ନେଇ ଗଠିତ ଚମ୍ପୁଆ ଏନଏସିରେ ଡ୍ରେନେଜ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସୁଧାର ଆସି ନ ଥିବାରୁ ସହରବାସୀ ଚିନ୍ତାରେ ରହିଛନ୍ତି। ଏନଏସି ଗଠନର ୩ ବର୍ଷ ବିତିଯାଇଥିଲେ ହେଁ କାଁଭାଁ କେତୋଟି ୱାର୍ଡରେ ବର୍ଷା ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ପାଇଁ ଡ୍ରେନ୍‌ଜ କରାଯାଇଛି। ତାହା ବର୍ଷ ଜଳ ନିଷ୍କାସନରେ ଯଥେଷ୍ଟ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। କେଉଁଟି ଡ୍ରେନ ଗୁଡିକର ଆରମ୍ଭ ଓ ଶେଷ ମୁଣ୍ଡ କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇ ନ ଥିବା ବେଳେ ଅଧାପନ୍ତରିଆ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି। କେଉଁଠି ଲେବୁଲ ଠିକ ଭାବରେ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ହୋଇ ପାରୁ ନାହିଁ। ପୂର୍ବରୁ ଚମ୍ପୁଆ ମେଡିକାଲ ନିକଟରେ ଥିବା ଡ୍ରେନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଛି। ଗାନ୍ଧୀ ଛକଠାରୁ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡ୍ରେନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଥିଲେ ହେଁ ମଝିରେ ଆରଏମସି ମାର୍କେଟର କମ୍ଲେକ୍ସ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ଚିହ୍ନଟ ଯୋଗୁଁ ଡ୍ରେନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଭୁଶୁଡି ପଡିଛି। ପୂର୍ବରୁ ରଜା ବନ୍ଧରୁ ନିଷ୍କାସନ ବର୍ଷାଜଳ ଟାଉନ ହଲ ନିକଟରେ ଅଧା ବାଟ ଭାଙ୍ଗି ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଅଧିକ ପାଣି ସହର ମଧ୍ୟ ଡ୍ରେନ ଦେଇ ଯାଆସ କରୁଥିଲା। ସୁରକ୍ଷାର ଆଳ ଦେଖାଇ ଚମ୍ପୁଆ ସବଜେଲ ପକ୍ଷରୁ ଓମଫେଡଠାରୁ ରାମ ମନ୍ଦିର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥାନକୁ ଘେରଉ କରି ଦେଇଥିବାରୁ ଡ୍ରେନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନଷ୍ଟ ହେଉଛି।

ବନ ବିଭାଗର ମେଗା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର

ବନ ବିଭାଗର ମେଗା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର

ଝୁମ୍ପୁରା, ୨୬।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଝୁମ୍ପୁରା ବ୍ଲକ ମଲଦା ପଞ୍ଚାୟତ ଜଙ୍ଗଲାଞ୍ଚଳରେ ଅବସ୍ଥିତ କାଶିଆ ଗ୍ରାମରେ କେନ୍ଦୁଝର ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଦିନିକିଆ ମେଗା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମ୍ୟାଲେରିଆ ପ୍ରବଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବା ଯୋଗୁଁ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଉତ୍ସାହ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। କାଶିଆ ଗ୍ରାମବାସୀ ତଥା ଆଦିବାସୀ ସଙ୍ଗଠନର ସଦସ୍ୟ ଶରତ ମୁଣ୍ଡା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିରରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥିଲେ। ବାମେବାରୀ ଫରେଷ୍ଟର ଯତୀନ୍ଦ୍ର ସାହୁଙ୍କ ସହ ଅନ୍ୟ ବନ କର୍ମଚାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥିଲେ। ବହୁ ଲୋକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରାଇ ଔଷଧ ନେଇଥିଲେ। ବର୍ଷା ଦିନରେ ମ୍ୟାଲେରିଆର ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ ଦେଖାଦେଇଥିବା ବେଳେ ସମୁଦାୟ ୨ ଶହ ଜଣ ଗ୍ରାମ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ରକ୍ତ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା।

କଳାବ୍ୟାଜ୍‌ ପିନ୍ଧିଲେ ରାଜସ୍ବ ଅଧିକାରୀ

ଚମ୍ପୁଆ, ୨୬।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ ପାହ୍ୟା ଦାବିରେ ଚମ୍ପୁଆ ଉପଖଣ୍ଡର ରାଜସ୍ବ ଅଧିକାରୀମାନେ କଳାବ୍ୟାଜ୍‌ ପିନ୍ଧି ଧର୍ମଘଟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଚମ୍ପୁଆ ଉପଖଣ୍ଟରେ ପ୍ରାୟ ୧୧ ଅଧିକାରୀ ଆନ୍ଦଳୋନରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆଗାମୀ ୨ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ଦାବି ପୂରଣ ନ ହେଲେ ସାମହିକ ଛୁଟିରେ ଯିବେ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ଉପଖଣ୍ଡରେ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସହକାରୀ ଜିଲାପାଳ ସପନ କୁମାର ସାହୁ, ଚାରୁଲତା ସିଂ, ଚମ୍ପୁଆ ଅତିରିକ୍ତ ତହସିଲଦାର ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ନାଏକ, ଝୁମ୍ପୁରା ଅତିରିକ୍ତ ତହସିଲଦାର ମିତାଲୀ ମଧୁମିତା ପାତ୍ର, ବଡବିଲ ଅତିରିକ୍ତ ତହସିଲଦାର ମନୋରଞ୍ଜନ ଦେଓ, ଅଭିଶେଖ ପଣ୍ଡା, ମଧୁସ୍ମିତା ବିଶି, ଦର୍ଶନ ଲୁଗୁନୁ, ଅଶୋକ ପଟ୍ଟ ନାୟକ, ଚରଣ ନାଏକ ଆଦି ଅଧିକାରୀ ୬ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି।

ନିଶା ନିରୋଧୀ ଦିବସ ଅବସରରେ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ନିଶା ନିରୋଧୀ ଦିବସ ଅବସରରେ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୨୬।୬-ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ନିଶା ଅପବ୍ୟବହାର ଓ ଅବୈଧ କାରବାର ନିରୋଧ ଦିବସ ଉପଲକ୍ଷେ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲାପରିଷଦ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷଠାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା। ଜିଲାପାଳ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ରାଉତ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବା ସହ ନିଶାସେବନରୁ ବିଶେଷ ଭାବେ ଯୁବବର୍ଗକୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ଦିଗରେ ସମାଜର ସବୁସ୍ତରରେ ଉଦ୍ୟମ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ତାଙ୍କ ମତ ରଖିଥିଲେ। ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ମାନସ ରଞ୍ଜନ ପାଢ଼ୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ ବୈଠକରେ ଜିଲା ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଓ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସଶକ୍ତିକରଣ ଅଧିକାରୀ କମଳାକାନ୍ତ ବେହେରା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିବା ପରେ ମୋନା ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ, ପିସ୍‌ ବାର୍ଡ଼ ଅଫ୍‌ କାପାବିଲିଟି, ରୂପାୟନ, ଭାରତ ନିର୍ମାଣ ଭୋଲେଣ୍ଟିୟର୍ସ, ବ୍ରହ୍ମାକୁମାରୀ ଈଶ୍ୱରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ଲୋକନାଥ କିନ୍ନର ପରିବାର ସଂଘର କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନେ ନିଶା ନିରୋଧୀ ଦିବସର ଗରୁତ୍ୱ ଉପରେ ମତ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ ।

ଡୁଙ୍ଗୁରାରେ ଆଞ୍ଚଳିକ ଯାଦବ ସମ୍ମିଳନୀ

ଡୁଙ୍ଗୁରାରେ ଆଞ୍ଚଳିକ ଯାଦବ ସମ୍ମିଳନୀ

ଖଇରା, ୨୬।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଖଇରା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଡୁଙ୍ଗୁରା ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଯାଦବ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପ୍ରଥମ ବାର୍ଷିକ ସମ୍ମିଳନୀ ସୋମବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଯାଦବ ସଂଘ ପୂର୍ବତନ ସଭାପତି ଆଇନଜୀବୀ ପଞ୍ଚାନନ ପରଡା ଏଥିରେ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରାଧ୍ୟାପକ ନରହରି ବାରିକ, ଆଇନଜୀବୀ ଅମରିକ ବାରିକ, ଡୁଙ୍ଗୁରା ସରପଞ୍ଚ ଶଙ୍କର୍ଷଣ ମାଝୀ, ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟା ଆରତୀ ବାରିକ, ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ବାରିକ, ଡମ୍ବରୁଧର ବାରିକ ପ୍ରମୁଖ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

 ନିଶା ବିରୋଧୀ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ନିଶା ବିରୋଧୀ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ସଜନାଗଡ଼,୨୬।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ମାଦକ ଦ୍ରବ୍ୟର ଦୂରୁପଯୋଗ ଓ ଅବୈଧ କାରବାର ବିରୋଧୀ ଦିବସ ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ନୀଳଗିରି ଅବକାରୀ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର କରୁଣାଶଙ୍କର ତିୱାରୀ, ନୀଳଗିରି ତହସିଲଦାର ମନୋରମା ଭୂୟାଁ, ଅବକାରୀ ବିଭାଗର ସମସ୍ତ ଅଧିକାରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ।

ନୀଳଗିରି କଲେଜର ନୂତନ ଗୃହର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ

ନୀଳଗିରି କଲେଜର ନୂତନ ଗୃହର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ

ସଜନାଗଡ଼, ୨୬।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରି ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ନୂତନ ଗୃହର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି। ନୀଳଗିରି ବିଧାୟକ ଇଂ. ସୁକାନ୍ତ କୁମାର ନାୟକ ଏବଂ ଏନଏସି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାଧାଗୋବିନ୍ଦ ଖଟୁଆ ଏବଂ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ କମଳା ପରିଡ଼ାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂତନ ଗୃହ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି।

ବିଦେଶୀ ମଦ ଦୋକାନ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଦାବି: ଅନଶନ ୨ୟ ଦିନରେ

ବିଦେଶୀ ମଦ ଦୋକାନ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଦାବି: ଅନଶନ ୨ୟ ଦିନରେ

ହାଟଡ଼ିହୀ,୨୬ା୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଆନନ୍ଦପୁର ଉପଖଣ୍ଡ ସୁଡ଼ୁସୁଡ଼ିଆ ବାଇପାସ୍‌ ଛକଠାରେ ଥିବା ବିଦେଶୀ ମଦ ଦୋକାନ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଦାବିରେ ଆମରଣ ଅନଶନ ଚାଲୁ ରହିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ଏହା ୨ୟ ଦିନରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଦୀର୍ଘ ୨୭ ଦିନର ଧାରଣା ପରେ ଏହି ଆମରରଣ ଅନଶନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ବାପା, ପୁଅଙ୍କୁ ଅପହରଣ ମାମଲା: ମହିଳା ଗିରଫ

ଚାନ୍ଦବାଲି,୨୬ା୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଚିଙ୍ଗୁଡି ଚାଷର ବକେୟା ଟଙ୍କା ଆଦାୟକୁ ନେଇ ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାଂଶଡା ଥାନା ଅଧୀନ ନୂଆଗାଁର ବାପ ଓ ପୁଅଙ୍କୁ ଅପହରଣ ମାମଲାର ପୋଲିସ୍‌ ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ସେ ହେଉଛନ୍ତି ସୁଗୋ ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚ ମାନସୀ ନାୟକ। ଏଥିରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କର ସମ୍ପୃକ୍ତି ନେଇ ଅଧିକ ତଦନ୍ତ ଜାରି ରହିଛି।

ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ଅଭିଭାବକ

ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ଅଭିଭାବକ

ପାଟଣା,୨୬।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ପାଟଣା ବ୍ଲକରେ ଥିବା ସାରସକୋଲା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଫାଟକରେ ମଙ୍ଗଳବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଅଭିଭାବକ, ପରିଚାଳନା କମିଟି କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ତାଲା ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ସେମାନେ ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି। ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ, ପିଅନ ଓ ପାଚିକାଙ୍କୁ ବଦଳି କରିବା ଦାବିରେ ଏହି ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଛି।

ମୋବାଇଲ ଦୋକାନରୁ ଚୋରି

ମୋବାଇଲ ଦୋକାନରୁ ଚୋରି

ପାଟଣା,୨୬।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ପାଟଣା ଥାନା ମଲିପଶି ବଜାରରେ ଥିବା ଏକ ମୋବାଇଲ ଦୋକାନରୁ ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଚୋରି ହୋଇଛି। ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ଦୋକାନର କବାଟ ଭାଙ୍ଗି ପ୍ରାୟ ୨ ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କାର ମୋବାଇଲ ଚୋରାଇ ନେଇଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ଦୋକାନ ମାଲିକ ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ବେଜ ପାଟଣା ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।