ବାଲେଶ୍ୱର

ସୁଡୁସୁଡିଆ ଛକରୁ ମଦ ଦୋକାନ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଘଟଣା: ଦାବି ପୂରଣ ପରେ ଭାଙ୍ଗିଲା ଅନଶନ

ସୁଡୁସୁଡିଆ ଛକରୁ ମଦ ଦୋକାନ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଘଟଣା: ଦାବି ପୂରଣ ପରେ ଭାଙ୍ଗିଲା ଅନଶନ

ଆନନ୍ଦପୁର,୨୭।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଆନନ୍ଦପୁର ପୌରପରିଷଦ ସୁଡୁସୁଡିଆ ଛକ ନିକଟରୁ ବିଦେଶୀ ମଦ ଦୋକାନ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଧିବାସୀ ଚଲାଇଥିବା ଧାରଣା ଓ ଅନଶନ ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଭଙ୍ଗ ହୋଇଛି।

କଳାପଟି ପିନ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦ କଲା ଭାଜପା

କଳାପଟି ପିନ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦ କଲା ଭାଜପା

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୭।୬: ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଫିସ ସମ୍ମୁଖରେ ବୁଧବାର ଜିଲା ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ କର୍ମୀମାନେ କଳା ପଟି ପିନ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦ କରିଛନ୍ତି। ଜିଲା ସଭାପତି ବଦ୍ରି ଧଳଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯାଇଛି।

ନଳାଙ୍ଗ କୁମ୍ଭାର ସାହିରୁ ପୁଣି ୧୧ ନାଗଛୁଆ ଉଦ୍ଧାର: ଅଞ୍ଚଳରେ ଭୟର ବାତାବରଣ

ନଳାଙ୍ଗ କୁମ୍ଭାର ସାହିରୁ ପୁଣି ୧୧ ନାଗଛୁଆ ଉଦ୍ଧାର: ଅଞ୍ଚଳରେ ଭୟର ବାତାବରଣ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୨୭।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ନଳାଙ୍ଗ ଗ୍ରାମ କୁମ୍ଭାର ସାହିର ଜଗବନ୍ଧୁ ପାଣିଙ୍କ ଘରୁ ବୁଧବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟା ସମୟରେ ୧୧ଟି ନାଗସାପ ଛୁଆକୁ ଧରାଯାଇଛି। ଏଥିସହ ୨୪ଟି ଅଣ୍ଡା ଖୋଳପାକୁ ମାଟି ତଳୁ ଖୋଳି ବାହାର କରାଯାଇଛି। ତେବେ ଘର ମଧ୍ୟରେ ଆହୁରି ସାପ ରହିଥିବା ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ଥିବା ସେକ୍‌ ମିର୍‌ଜା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେଉଥିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ଶହ ଶହ ସଂଖ୍ୟାରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଛନ୍ତି।

ଗୃହ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ତଦାରଖ, ଅଧିକ ଅନୁଦାନ ଦେବାକୁ ନେଇ ବିଡିଓଙ୍କ ସହ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଯୁକ୍ତିତର୍କ

ଗୃହ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ତଦାରଖ, ଅଧିକ ଅନୁଦାନ ଦେବାକୁ ନେଇ ବିଡିଓଙ୍କ ସହ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଯୁକ୍ତିତର୍କ

ହାଟଡ଼ିହୀ,୨୭।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ହାଟଡ଼ିହୀ ବ୍ଲକ ଢେଙ୍କା ପଞ୍ଚାୟତର ୧୯ଟି ଓ୍ବାର୍ଡକୁ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା ଆଧାରରେ ୭୭ଟି ଗୃହ ମିଳିଥିଲା। ଅଦ୍ୟାବଧି ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟର ୬୫% କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଛି।

ପରିବହନ ସଚିବଙ୍କ ନୀଳଗିରି ଗସ୍ତ: ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା, ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟ ତଦାରଖ

ପରିବହନ ସଚିବଙ୍କ ନୀଳଗିରି ଗସ୍ତ: ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା, ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟ ତଦାରଖ

ସଜନାଗଡ଼,୨୭।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରି ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଶ୍ରମ ଓ ପରିବହନ ସଚିବ ଜି.ଶ୍ରୀନିବାସ ମଙ୍ଗଳବାର ପରିଦର୍ଶନରେ ଯାଇ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳର ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟ ତଦାରଖ କରିବା ସହ ଲୋକମାନଙ୍କର ସମସ୍ୟା ବିଷୟ ପଚାରି ବୁଝିଥିଲେ।

ଅନ୍ଧାରରେ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟଡାକ୍ତରଖାନା

ଅନ୍ଧାରରେ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟଡାକ୍ତରଖାନା

କେନ୍ଦୁଝର, ୨୭ା୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ସହରରେ ବାରମ୍ବାର ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ କାଟ ଯୋଗୁଁ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟଡାକ୍ତରଖାନା ଅନ୍ଧାର ହୋଇଯାଉଛି। ରୋଗୀ ସେବା ବ୍ୟାହତ ହେଉଛି। ଏଥିସହ ବ୍ୟେବସାୟୀ, ସାଧାରଣ ଲୋକ ନାହିଁ ନ ଥିବା ଅସୁବିଧା ଭୋଗୁଛନ୍ତି। ଗରୀବ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ କାଟ ଯୋଗୁଁ ପ୍ରବଳ ଖରାରେ ସଢୁଥିବା ବେଳେ ବଡବଡିଆ ଇନଭଟରରେ ରିହାତି ପାଇଯାଉଥିବାରୁ ସେଭଳି ବିରୋଧ ହେଉନାହିଁ ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। ବାରମ୍ବାର ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ କାଟ କାରଣରୁ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟଡାକ୍ତରଖାନା ଓ ବ୍ଲଡ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ସମସ୍ୟା ଅନେକ ସମୟରେ ଗୁରୁତର ହୋଇପଡୁଛି। ଅନ୍ଧାରରେ ମୋବାଇଲ ଟର୍ଚ୍ଚ ବା ମହମବତୀରେ ରୋଗୀ ସେବା ଚାଲୁଛି। କମ ସଂଖ୍ୟାରେ ଡିଜି ସେଟ ଥିବାରୁ ସମଗ୍ର ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଯୋଗାଣ ହୋଇପାରୁନାହିଁ। ନୂତନ ଭାବରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ଶତବାର୍ଷିକି କୋଠାରେ ଜେନେରେଟର ବ୍ୟବସ୍ଥା ନ ଥିବାରୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ କାଟ ହେଲେ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଉଛି। ଫଳରେ ରୋଗୀ ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି।

ଆମରଣ ଅନଶନରେ ମହିଳା ପୁରୁଷ

ଆମରଣ ଅନଶନରେ ମହିଳା ପୁରୁଷ

ବଡବିଲ, ୨୭।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ବଡବିଲ ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ସୋମବାର ଉଚ୍ଚବାଲିସ୍ଥିତ ବାବା ଧବଳେଶ୍ୱର କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଆମରଣ ଅନଶନ ମଙ୍ଗଳବାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଅନଶନ ଆରମ୍ଭ ବେଳେ ଶତାଧିକ ମହିଳାପୁରୁଷ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଲୋଗାନ ଯଥା ଗଣତନ୍ତ୍ରର ହତ୍ୟା ବନ୍ଦ, ଖଣି କାମ ଆମର ହକ୍‌, ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ କର୍ମଚାରୀ ନିଯୁକ୍ତି ବନ୍ଦ, ଭଡା ରାଜନୀତି ବନ୍ଦ, ପ୍ରଶାସନର ପ୍ରତାରଣା ବନ୍ଦ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ବେକାର ଯୁବକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଆଦି ଦାବି ସମ୍ପର୍କିତ ପ୍ଲା-କାର୍ଡ ଧରି ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳାର ସହ ଅନଶନରେ ବସିଛନ୍ତି।

କମ୍ପାନୀ ଶୁଣୁନି, ଅଡୁଆରେ ପ୍ରଶାସନ

କମ୍ପାନୀ ଶୁଣୁନି, ଅଡୁଆରେ ପ୍ରଶାସନ

ଯୋଡା,୨୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଯୋଡା ଖଣି ମଣ୍ଡଳର ଜୁରୁଡିସ୍ଥିତ ଏସେଲ ଖଣି ଗେଟ ସମ୍ମୁଖରେ ମାରାଂବୁରୁ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ରହିଥିବା ଆମରଣ ଅନଶନ ମଙ୍ଗଳବାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଟେଣ୍ଟ ନ ଥିବାରୁ ଲୋକେ ବର୍ଷାରେ ଭିଜି ଭିଜି ଅନଶନ ଜାରି ରଖିଥିଲେ। ଗତ ସୋମବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଖଣି ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳର ଶତାଧିକ ମହିଳାପୁରୁଷ ଯାନ୍ତ୍ରିକ ଖଣି ପରିବର୍ତ୍ତେ ଶ୍ରମିକ ମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କାର୍ଯ୍ୟକରାଇବା, ଖଣିରେ ଶିକ୍ଷିତ ବେକାର ଯୁବତୀଯୁବକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି, ନିଜସ୍ବ ରେଳ ସାଇଡିଂରେ ଲୋଡିଂ ଓ ଲେଭଲିଂ କାର୍ଯ୍ୟ ଓ ପରିବହନ କାର୍ଯ୍ୟ ଦାବିକରି ଆମରଣ ଅନଶନରେ ବସିଥିଲେ।

ଲୋକପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ଡକା ନ ଯିବା ନେଇ ବିବାଦ

ବନ୍ତ,୨୭।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରକୋପ ଥମିବା ପରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଭିନ୍ନ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଖୋଲିଛି। ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବନ୍ତ ବ୍ଲକ ନିଳୋକଠାରେ ନୂତନ ଭାବେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଥିବା ଓଡ଼ଶା ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏଥର ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଥମ ଦିନରୁ ବିବାଦ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଛି। ନିଳୋକସ୍ଥିତ ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରଥମ କରି ଖୋଲୁଥିବାରୁ ସେଠାରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା। ବନ୍ତ ବ୍ଲକର ୨୫ଟି ପଞ୍ଚାୟତରୁ ଆସିଥିବା ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଓ ସେମାନଙ୍କ ଅଭିଭାବକମାନେ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ ହରମୋନ ଟପୋଙ୍କ ସମେତ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

କାମରେ ଆସୁନି ୫ କୋଟିର ସେତୁ

କାମରେ ଆସୁନି ୫ କୋଟିର ସେତୁ

ତିହିଡ଼ି,୨୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସେତୁ ନିର୍ମାଣକୁ ବର୍ଷେ ବିତିଲାଣି। ଆପ୍ରୋଚ ରୋଡ୍‌ ନିର୍ମାଣ ସରି ନ ଥିବାରୁ ଏହା କାମରେ ଲାଗି ପାରୁନି। ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡ଼ି ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ବାହାବଳପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ନିକଟ ମନ୍ତେଇ ନଦୀ ଉପରେ ମାଟିଆସାହି ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ସରିବା ପରେ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହାର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଆପ୍ରୋଚ ରୋଡ ନିର୍ମାଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ଯାତାୟାତ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ। ଆପ୍ରୋଚ ରୋଡ୍‌ରେ କେବଳ ମାଟି ପକାଯାଇ କାମ ଅଟକି ରହିଛି। ବର୍ଷାଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଏହା ଶେଷ ନ ହେଲେ ଯାତାୟାତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେବ ବୋଲି ବାହାବଳପୁର ପଞ୍ଚାୟତବାସୀ କହିଛନ୍ତି।

୫ ଗଁାରେ ଲାଗିରହିଛି ସର୍ପ ଭୟ

୫ ଗଁାରେ ଲାଗିରହିଛି ସର୍ପ ଭୟ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ/ ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ/ଧାମନଗର,୨୭।୬ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭଦ୍ରକ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ଗଁାରେ ଦେଖାଦେଇଛି ସାପ ଆତଙ୍କ। ଧାମନଗର ଅଞ୍ଚଳରେ ଶ୍ୟାମପୁର ପାଇକ ସାହିର ଜଣଙ୍କ ପୁରୁଣା ମାଟିଘରୁ ୧୨୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ନାଗଛୁଆ ଓ ୩ଟି ନାଗନାଗୁଣି ଏବଂ କଣ୍ଟାବଣିଆ ଗଁାରୁ ୧୫ ନାଗଛୁଆ ଉଦ୍ଧାର ହେବାର ଦିନକ ପରେ ଜିଲା ସଦରମହକୁମା ଉପକଣ୍ଠ ନଳାଙ୍ଗ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଘରୁ ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ୨୦ଟି ଅଣ୍ଡା ସହ ୮ ନାଗ ସାପ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି। ସେହିପରି ମଙ୍ଗଳବାର ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ବ୍ଲକ ତେସିଙ୍ଗା ପଞ୍ଚାୟତ ଓଳା ଗ୍ରାମରେ ୧୧ ନାଗ ସାପଛୁଆ ବାହାରିବା ପୁଣି ଅଞ୍ଚଳରେ ଚହଳ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ପୁରୁଣା ମାଟିଘର କାନ୍ଥ, ଘର ସଂଲଗ୍ନ ଉଇହୁଙ୍କା ଓ ଗାତରେ ନାଗସାପ ବାସ କରି ବଂଶବିସ୍ତାର କରିଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ପୂର୍ବରୁ ଧାମନଗରର ଆଉ ଏକ ଗଁାର ଗୋଟିଏ ଘରୁ ଅନୁରୂପ କେତେକ ନାଗଛୁଆ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିଲେ। ଏସବୁ ୫ ଗଁାରେ ଭୟର ବାତାବରଣ ଲାଗି ରହିଛି।

କଲେଜ ଛକ ସାଜିଛି ରଣକ୍ଷେତ୍ର

କଲେଜ ଛକ ସାଜିଛି ରଣକ୍ଷେତ୍ର

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୭।୬- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବାରିପଦା ସହରରେ ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଭୁଶୁଡି ପଡିଛି। ସର୍ବ ସାଧାରଣ ସ୍ଥାନ ତଥା ଥାନାଠାରୁ ୫ ଶହ ମିଟର ଦୂରରେ ତଥା ଏମପିସି ଜୁନିୟର କଲେଜ ଛକରେ ଦୁଇ ଦିନ ହେବ ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଘଟି ଉତ୍ତେଜନା ଲାଗି ରହିଛି। ସବୁ ଜାଣି ପୋଲିସ ଥାନାରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇ ନ ଥିବା କହି ଚୁପ ବସିବା ଘଟଣା ନେଇ ସଚେତନ ନାଗରିକମାନେ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଭଲ ପାଇବା ଘଟଣାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଦୁଇ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ସମର୍ଥିତ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସବୁ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଘଟିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। କଲେଜର ପ୍ରିନ୍ସିପାଲ ମଧ୍ୟ ଘଟଣାର କାରଣ ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ ନ ଥିବା କୁହାଯାଉଥିବାରୁ ଏହା ସାଧାରଣରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଛି।

ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା,  ଶାଳୀଙ୍କୁ କଳାତ୍କାର:ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା, ଶାଳୀଙ୍କୁ କଳାତ୍କାର:ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ବଡ଼ସାହି,୨୭ା୬(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବଡ଼ସାହି ବ୍ଳକ ଅଧୀନ ଯୋଗୀନୂଆଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ଯୁବକ ତାଙ୍କ ପନତ୍ୀଙ୍କୁୁ ଯୌତୁକ ନିର୍ଯାତନା ଦେବା ସହ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ବୁଲି ଆସିଥିବା ନାବାଳିକା ଶାଳୀଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ବାପଘର ଲୋକେ ଏହି ଦୁଇ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ଥନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ପୋଲିସ ତଦନ୍ତ କରି ଅଭିଯୁକ୍ତ ତ୍ରୀନାଥ ପାତ୍ରଙ୍କୁ ସେମାବାର ଗିରଫ କରଛି। ପୀଡିତା ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଡାକ୍ତରୀମାଇନା କରାଯାଇଛି। ଏ ନେଇ ଥାନାରେ ଏକ ମାମଲା (ନଂ. ୯୪/୧୮) ରୁଜୁ କରି ପୋଲିସ ଅଧିକ ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଛି।

ଯୌତୁକଜନିତ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ, ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ୩ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌

ଯୌତୁକଜନିତ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ, ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ୩ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୭।୬- ଏକ ଯୌତୁକ ଜନିତ ହତ୍ୟା ମାମଲାର ବିଚାର କରି ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ସିଜେଏମ ଡ଼ଃ. ଭି.ସୁଜାତା ବୈଶିଙ୍ଗା ଥାନା ଅର୍ନ୍ତଗତ ଶାଳଗାଁର ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ବାମୀ,ଶ୍ୱଶୁର ଓ ଶାଶୁଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରି ଦଣ୍ଡବିଧାନ କରିଛନ୍ତିି। ସ୍ବାମୀ ଦୀପାୟନ ସାହୁଙ୍କୁ ୩ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଥିବା ସହ ୫ଶହ ଟଙ୍କା ଜରିିମାନା କରାଯାଇଛି। ସେହିପରି ତାଙ୍କ ଶାଶୁ ରଜନୀ ସାହୁ ଏବଂ ଶଶୁର ଦେବବ୍ରତ ସାହୁଙ୍କୁ ୧ବର୍ଷ ଲେଖାଏ ଜେଲ୍‌ ଓ ୫ଶହ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏ ଜରିମାନା ଆଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ଭାରତ-ପାକ୍‌ ସୀମାରୁ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଝିଅ ଉଦ୍ଧାର

ଭାରତ-ପାକ୍‌ ସୀମାରୁ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଝିଅ ଉଦ୍ଧାର

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୭।୬- ଦୀର୍ଘ ଦୁଇ ମାସ ଧରି ନିଖୋଜ ଥିବା ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାର ଜଣେ ୧୫ ବର୍ଷର ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଭାରତ-ପାକ୍‌ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ଘରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ପରିବାର ଲୋକେ ଟଙ୍କା ନ ଦେବାରୁ ସେ ରାଗି ପଳାଇ ଯାଇଥିଲେ। ନିଜେ କାମ କରି ରୋଜଗାର କରିବେ ଏହି ଆଶା ରଖିଥିତ୍ଲେ। ଘର ଛାଡି ଗୋରୁମହିଷାଣୀ ଷ୍ଟେଶନରୁ ଟ୍ରେନ ଧରିବା ପରେ ସେ କୁଆଡେ ଯାଛନ୍ତି କିଛି ଜାଣି ପାରି ନ ଥିଲେ।

ମୂକବଧିର ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର

ମୂକବଧିର ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୭।୬- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବେତନଟୀ ଥାନା ଅଧୀନ ଖଡିଶୋଳ ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ମୂକବଧିର ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ନାବାଳିକା(୯)ଙ୍କୁ ଜଣେ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଯବକ ମଙ୍ଗଳବାର ବଳାତ୍କାର କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ପୀଡିତାଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଚିକତ୍ସା ଲାଗି ବାାରିପଦା ପଣ୍ଡିତ ରଘୁନାଥ ମୁର୍ମୁ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ପରିବାର ଥାନାରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇ ନ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବେତନଟୀ ପୋଲିସ ନିଜ ଆଡୁ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏକ ପୋଲିସ ଟିମ୍‌ ପୀଡିତାଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଇ ପଚରାଉଚୁରା କରି ତଦନ୍ତ ଜାରି ରଖିଥିବା ଥାନା ଅଧିକାରୀ ଗୋବିନ୍ଦଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ ପରେ ଚେତା ପଶିଲା: ବେଆଇନ ମୋରମ ଚାଲାଣର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ

ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ ପରେ ଚେତା ପଶିଲା: ବେଆଇନ ମୋରମ ଚାଲାଣର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ

ରୂପ୍‌ସା, ୨୭ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବସ୍ତା ତହସିଲ ରୂପ୍‌ସା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗଡ଼ପଦା ପଞ୍ଚାୟତ ଲଛମନଖୁଣ୍ଟା ମୌଜାରୁ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଅବାଧରେ ବେଆଇନ ମୋରମ ଚାଲାଣ ଘଟଣା ଏବେ ଉଗ୍ରରୂପ ଧାରଣ କରିଛି।

ବାଣିଜ୍ୟ ଓ କଳା ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ବାଣିଜ୍ୟ ଓ କଳା ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୨୭।୬-ବାଲେଶ୍ୱର ଫକୀରମୋହନ କନିଷ୍ଠ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସର ବ୍ରିଟିଶ ହଲ୍‌ ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଚଳିତବର୍ଷ ଯୁକ୍ତ ୨ ବାଣିଜ୍ୟ ଓ କଳା କାଉନସିଲ୍‌ ପରୀକ୍ଷାରେ କୃତୀ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଛି।

ଘରୋଇ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଚାଳକଙ୍କ ଦାଦାଗିରି

ଘରୋଇ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଚାଳକଙ୍କ ଦାଦାଗିରି

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୨୭।୬-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ମୁଖ୍ୟଚିକିତ୍ସାଳୟର କେତେକ ଘରୋଇ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଚାଳକଙ୍କ ଦାଦାଗିରି ଯୋଗୁ ରୋଗୀମାନେ ହଟହଟା ହେଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନ ସମୟରେ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ପରିସରରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ବାଲେଶ୍ୱରରେ ବାଣିଜ୍ୟ ପରିବହନ ସଚିବ:  ବକେୟା କାର୍ଯ୍ୟ ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ସାରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ବାଲେଶ୍ୱରରେ ବାଣିଜ୍ୟ ପରିବହନ ସଚିବ: ବକେୟା କାର୍ଯ୍ୟ ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ସାରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୨୭।୬-ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର ଶ୍ରମ ଓ ପରିବହନ ସଚିବ ଜି. ଶ୍ରୀନିବାସଙ୍କ ଦୁଇଦିନିଆ ବାଲେଶ୍ୱର ଗସ୍ତ ଶେଷ ହୋଇଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନରେ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ଜିଲାର ସମସ୍ତ ବକେୟା ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ୨୦୧୮ ଡିସେମ୍ବର ପୂର୍ବରୁ ଶେଷ କରିବାକୁ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷାରେ ଘର ଭାଙ୍ଗିଲା

ବାଲିଆପାଳ,୨୭ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସୋମବାର ଲଘୁଚାପଜନିତ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଓ ପବନରେ ବାଲିଆପାଳ ବ୍ଲକ ଶ୍ରୀରାମପୁର ଗ୍ରାମର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ନାଥ ଦେଙ୍କ ମାଟି ଘର ଧସିପଡିଛି। ମାଟି ଘର ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ୱ ଦବିଯିବାରୁ ଛପର ହୋଇଥିବା ଟାଇଲ ସବୁ ଭାଙ୍ଗି ଖସିପଡିଛି। ଫଳରେ ବର୍ଷା ହେଲେ ଘର ଭିତରକୁ ପାଣି ପ୍ରବେଶ କରୁଛି ା ସୁରେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପରିବାର ୧୧ଜଣ ସଦସ୍ୟ ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ଘର ଭିତରେ ରହିଛନ୍ତି ା ଏ ବାବଦରେ ବାଲିଆପାଳ ତହସିଲଦାର ବାସୁଦେବ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିବାରୁ ତଦନ୍ତ କରି ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ା

ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଛନ୍ତି କୁଲଡିହା ହାତୀ

ସଜନାଗଡ଼, ୨୭ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନୀଳଗିରିରେ ଦୀର୍ଘ ୭ଦିନ ହେବ ୨ଟି କୁଲଡିହା ହାତୀ ଅଭୟାରଣ୍ୟରୁ ପଳାଇଆସି ପାଦଦେଶରେ ଥିବା ଗଁା ଗୁଡ଼ିକରେ ପ୍ରବେଶ କରି ନାହିଁ ନ ଥିବା କ୍ଷତି କରୁଛନ୍ତି ା ପ୍ରାୟ ୫ଦିନ ହେବ ହାତୀ ୨ଟି ତିନିକୋଶିଆ ଓ ଗୋପାଳପୁର ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ରହି ଦିନ ସାରା ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ଲୁଚି ରହୁଥିବା ବେଳେ ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରେ ପଶି ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି କରୁଛନ୍ତି ା ସୋମବାର ରାତିରେ ଉକ୍ତ ହାତୀ ୨ଟି ରାତି ପ୍ରାୟ ୮ଟା ସମୟରେ ବାହାରି ନରଣପୁର ଗ୍ରାମର ଅଜୟ ପରିଡ଼ାଙ୍କ ବାଡ଼ିରେ ପଶି ପନିପରିବା ନଷ୍ଟ କରିବା ସହିତ ଗଛଗୁଡ଼ିକ ଭାଙ୍ଗିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ପରେ ଗଁାର ଯୁବକମାନେ ବାଜା, ବାଣ ଫୁଟାଇବାରୁ ହାତୀ ୨ଟି ପୁଣି ଗୋପାଳପୁର ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲ ଆଡ଼କୁ ପଳାଇଯାଇଥିଲେ।

ମୌସୁମୀ ବର୍ଷାରେ ଉବୁଟୁବୁ ଖନ୍ତାପଡ଼ା, ଶ୍ରୀଜଙ୍ଗ

ମୌସୁମୀ ବର୍ଷାରେ ଉବୁଟୁବୁ ଖନ୍ତାପଡ଼ା, ଶ୍ରୀଜଙ୍ଗ

ବାହାନଗା,୨୭ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସୋମବାର ରାତିରେ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ପ୍ରଥମ ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା। ଏହି ବର୍ଷାରେ ବାହାନଗା ବ୍ଲକର ଖନ୍ତାପଡା ଓ ରେମୁଣା ବ୍ଲକର ଶ୍ରୀଜଙ୍ଗ ବର୍ଷା ପାଣିରେ ଉବୁଟୁବୁ ହେଉଛି। ବର୍ଷା ପାଣି ଲୋକଙ୍କ ଘର ଭିତରକୁ ପଶିଯାଇଛି। ରାତିସାରା ଲୋକମାନେ ଉଜାଗର ହୋଇ ଖଟ ଉପରେ ବସି ରହିଥିଲେ। ବାହାନଗା ତହସିଲଦାର ଖବରପାଇ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ପରିଦର୍ଶନରେ ଯାଇଥିଲେ। ତେବେ ପାଣି ନିଷ୍କାସନ ନ ହେବାର କାରଣ ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଆରଆଇଙ୍କୁ ତଦନ୍ତ କରି ତୁରନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ଦେବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ବିଶ୍ୱ ନିଶାମୁକ୍ତି ଦିବସ ପାଳିତ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୬।୬- ବାରିପଦା ସହର କାଳିକାପୁର୨୪ନମ୍ବର ଓ୍ବାର୍ଡସ୍ଥିତ ନିଶା ନିବାରଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅବନୀ ପତିଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଶ୍ୱ ନିଶାମୁକ୍ତି ଦିବସ ପାଳନ ହୋଇଯାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ରର ଅନ୍ତେବାସୀ ସକାଳ ୬ଟା ବେଳେ ଏକ ରାଲିରେ ବାହାରି ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ।