ବାଲେଶ୍ୱର

 ୩୨ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ପାଳିତ

୩୨ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ପାଳିତ

କେନ୍ଦୁଝର ୧୪।୭ (ସ୍ବ.ପ୍ର)- ସ୍ଥାନୀୟ ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁ ବିଦ୍ୟା ମନ୍ଦିର, କେନ୍ଦୁଝରଗଡ ଠାରେ ୩୨ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଉତ୍ସବରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଚାଳନା ସମିତିର ସଭାପତି ଡା. କାର୍ତ୍ତିକ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିବା ବେଳେ ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ କପିଳେନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି, ସମ୍ମାନନୀୟ ଅତିଥି ଭାବେ ସର୍ବ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀର ପ୍ରକଳ୍ପ ସଂଯୋଜକ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ସେଠୀ, ଉତ୍ତର ସଂଭାଗ ସଭାପତି ସତ୍ୟନାରାୟଣ ମହାପାତ୍ର ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ।

‘ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଦେଶର ଭବିଷ୍ୟତ’

କେନ୍ଦୁଝର ୧୪।୭ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଦେଶର ଭବିଷ୍ୟତ। ସେମାନଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ କରି ଗଢିବାରେ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନର ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ସଚେତନ ହୋଇ ଶିକ୍ଷା ଲାଭ କଲେ ଜୀବନରେ ଛନ୍ନତି କରିବାରିବେ ବୋଲି କେନ୍ଦୁଝରଗଡ ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁ ବିଦ୍ୟା ମନ୍ଦିରର ୩୨ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ସମାରୋହରେ ବକ୍ତା ଓ ଅତିଥିମାନେ କହିଛନ୍ତି।

ପଦ୍ମପୁରରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ପଦ୍ମପୁରରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ରାଇସୁଆଁ,୧୪।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପଦ୍ମପୁର ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଅଧୀନରେ ଥିବା ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ହାତଧୁଆ ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସହ ତରଳଝାଡାରୁ ରକ୍ଷା ଏବଂ ନିରାକରଣ, ମାଲେରିଆ, ଡେଙ୍ଗୁ ଆଦିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସହ ମଶାରୀ ବାନ୍ଧି ଶୋଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ଚମ୍ପୁଆରେ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଘୋଷଯାତ୍ରା

ଚମ୍ପୁଆରେ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଘୋଷଯାତ୍ରା

ଚମ୍ପୁଆ,୧୪।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଜଗତର ନାଥ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କର ଘୋଷଯାତ୍ରା ଚମ୍ପୁଆ ଉପଖଣ୍ଡର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଚମ୍ପୁଆ ଉପଖଣ୍ଡ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଉପଜିଲାପାଳ ପାରୁଲ ପଟ୍ଟାୱରୀ(ଆଇଏଏସ) ତଥା ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ରଥଯାତ୍ରାରେ ଶାନ୍ତି ଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବ୍ୟାପକ ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରାଯାଇଥିବା ଚମ୍ପୁଆ ଆଇଆଇସି ସୁମିତ କୁମାର ସୋରେନ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ।

ସାମ।ନ୍ୟ ବର୍ଷାରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ବେହାଲ

ସାମ।ନ୍ୟ ବର୍ଷାରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ବେହାଲ

କେନ୍ଦୁଝର,୧୪।୭( ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କେନ୍ଦୁଝର ସହରର ଡ୍ରେନେଜ ଓ ରାସ୍ତାଘାଟର ବିକାଶ ପାଇଁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଥିଲେ ହେଁ ସାମନ୍ୟ ବର୍ଷା ହେଲେ ସହରର ଅନେକ ସ୍ଥାନ ଉବୁଟୁବୁ ହୋଇ ପଡୁଛି। ବର୍ଷା ହେଲେ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ହୋଇ ନ ପାରି ଗାନ୍ଧୀ ଛକ ଦେଇଯାଇଥିବା ଏନଏଚ ୪୯ ରାସ୍ତାରେ ଡ୍ରେନ ପାଣି ଜମା ହୋଇଯାଉଛି। ଫଳରେ ଯାତାୟତ ବ୍ୟାହାତ ହେବା ସହ ଅସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ ।

ରାଇସୁଆଁରେ ଘୋଷ ଯାତ୍ରା

ରାଇସୁଆଁରେ ଘୋଷ ଯାତ୍ରା

ରାଇସୁଆଁ,୧୪।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକର ବହୁ ସ୍ଥାନରେ ଶନିବାର ରଥ ଯାତ୍ରା ପାଳନ ହୋଇଛି। ସଦର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାଇସୁଆଁ, ଯୋଗିମଠ, ସହ ବହୁ ସ୍ଥାନରେ ଆରାଧ୍ୟ ଦେବତା ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥ, ବଳଭଦ୍ର, ଭଉଣୀ ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ଘୋଷ ଯାତ୍ରା ଦେଖିବାକୁ ପ୍ରବଳ ଜନସମାଗମ ହୋଇଥିଲା।

ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜାଗାରେ ସରକାରୀ ଅର୍ଥ: ବିଡିଓଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଖଇରା,୧୪।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଖଇରା ବ୍ଲକ ଖଇରା ପଞ୍ଚାୟତ ୮ନମ୍ବର ୱାର୍ଡ (ଆଳଦା ଗାଁ)ର ପୂର୍ତ୍ତବିଭାଗ ରାସ୍ତାଠାରୁ ବନମାଳି ସାହୁଙ୍କ ଘର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜାଗାରେ କଂକ୍ରିଟ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଛି । ସରକାରୀ ଅର୍ଥର ଏଭଳି ଅପବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ନେଇ ୧୧ତାରିଖରେ ଗ୍ରାମର ବୀରଭଦ୍ର ସେଠୀ ତଥା ଅନ୍ୟ ବହୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ବିଡିଓଙ୍କଠାରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

କ୍ୟୁପିଏଲ୍‌ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

କ୍ୟୁପିଏଲ୍‌ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୧୪।୭-ବାଲେଶ୍ୱର ଇଷାଣୀ ପଡ଼ିଆରେ କ୍ୱାଦ୍ରିମହଲା ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍‌ (କ୍ୟୁପିଏଲ୍‌)ର ଶୁକ୍ରବାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ସ୍ଥାନୀୟ କାଉନସିଲର ଅବଦୁଲ ସାକିର୍‌ ଖାଁ ଓ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ପୂର୍ବତନ କାଉନସିଲର ସୁବ୍ରତ ଦାସ ଯୋଗଦେଇ କ୍ରିକେଟ ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ। ଦେଶର ଉନ୍ନତି ସହ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବା ଓ ଭାଇଚାରା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଖେଳର ସର୍ବଦା ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ଅତିଥିମାନେ ବକ୍ତବ୍ୟରେ କହିଥିଲେ। ୧୫ ଓଭର ବିଶିଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଟାଇଗର ଇଲେଭେନ୍‌ ଓ ଡିଏକ୍ସ ରାଇଡ଼ର୍ସ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା।

ଚୋରଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଜିମା

ନୀଳଗିରି, ୧୪।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନୀଳଗିରି ଥାନା ଅଧିନ ବଡକାଳିଆପଦା ଗାଁର ଲୋକେ ଚୋରଙ୍କୁ ଧରି ଶୁକ୍ରବାର ପୋଲିସ ଜିମା ଦେଇଛନ୍ତି ା ଏନେଇ ଥାନାରେ ମାମଲା (ନଂ.୧୫୫/୧୮) ରୁଜୁ ହୋଇ ତଦନ୍ତ ଜାରି ରହିଥିବା ଥାନା ଅଧିକାରୀ ନଳିନୀ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି । ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତ ହେଲେ ରେମୁଣା ଥାନା କୁରୁଣିଆ ଗାଁର ଅନୀଲ ଲେଙ୍କା (୧୯)। ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଜଳଧର ସାମନ୍ତରା ବାଡି ଭିତରେ ବସାଇଥିବା ବୋରଓ୍ବେଲ ଭଙ୍ଗାଯାଉଥିବା ଶବ୍ଦ ଶୁଣି ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ।

ନିଶା ନିବାରଣ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଲାଗି ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୧୪।୭-ବିଦ୍ୟାଳୟସ୍ତରୀୟ ନିଶା ନିବାରଣ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଲାଗି ମିଳିତ ଓଡ଼ିଶା ନିଶା ନିବାରଣ ଅଭିଯାନ (ମୋନା), ବାଲେଶ୍ୱର ଶାଖାର ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଜିଲାସଭାପତି ତଥା ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ ପ୍ରଭାକର ସାହୁଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ନେଳିଆବାଗସ୍ଥିତ ମୋନା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବାଲେଶ୍ୱର ଶାଖାର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦିକା ମମତା ମହାପାତ୍ର ପୂର୍ବ ବୈଠକ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ବୈଠକରେ ୬ଟି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ନୀଳଗିରିର ଆଦିବାସୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ନିଶା ନିବାରଣ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା।

୬ ଚୋରା ମଦ ବେପାରୀ ଗିରଫ

ଜଳେଶ୍ୱର, ୧୪।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଜଳେଶ୍ୱର ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଜଳେଶ୍ୱର ଥାନା ଅଧୀନ ସେକ୍‌ସରାଇ, ଚାଲନ୍ତି, ଝାଡ଼ଶ୍ୱେରପୁର ଏବଂ କମର୍ଦ୍ଦା ଥାନା ଅଧୀନ ପୁଟିଣା, ମହାଗବ ଓ ଦାରୁହା ଅଞ୍ଚଳରେ ଅତର୍କିତ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଥିଲା। ଚଢାଉ ବେଳେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ୬ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣରେ ଦେଶୀ ଓ ବିଦେଶୀ ମଦ ଜବତ କରାଯାଇଛି। ଗିରଫ୍‌ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ହେଲେ ସେକ୍‌ସରାଇ ଅଞ୍ଚଳର କୁବାଡ଼ିଆ ଗ୍ରାମର ବୁଦ୍ଧିଆ ମାଝି, ପଞ୍ଚାନନ ମୁର୍ମୁ, ଚାଲନ୍ତି ତଥା ଏକତାଳି ଗ୍ରାମର ବୁଦ୍ଧିନୀ ସିଂ, ରବୀନ୍ଦ୍ର ପାଳ, ମହାଗବ ଗ୍ରାମର ସତ୍ୟନାରାୟଣ ଦାସ ଏବଂ ଦାରୁହା ଗ୍ରାମର ଅଜୟ ଦାସ ପ୍ରମୁଖ ଅଛନ୍ତି।

ଜଳେଶ୍ୱରରେ ନୂତନ ଆଇଆଇସି

ଜଳେଶ୍ୱର, ୧୪।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଜଳେଶ୍ୱର ଥାନାରେ ନୂତନ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର-ଇନ୍‌-ଚାର୍ଜ(ଆଇଆଇସି) ଭାବେ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ମାଝୀ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ମୋରଡ଼ା ଥାନାର ଆଇଆଇସି ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ। ଜଳେଶ୍ୱର ଥାନାରେ ତାଙ୍କୁ ଏସ୍‌ଆଇ ଭାସ୍କର ଚନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର, ଏଏସ୍‌ଆଇ ସତ୍ୟନାରାୟଣ ବଳ,ସଦାଶିବ ନାୟକ, ନରେନ୍ଦ୍ର ନାଥ ସେଠୀ ଓ ଅନ୍ୟ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସ୍ବାଗତ କରିଛନ୍ତି।

‘ଆମ ଧାମନଗର’ ପୁସ୍ତିକା ଉନ୍ମୋଚିତ

‘ଆମ ଧାମନଗର’ ପୁସ୍ତିକା ଉନ୍ମୋଚିତ

ଧାମନଗର,୧୪।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗର ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ଗୃହରେ ହେମେନ୍ଦ୍ର ନାଥ ମହାନ୍ତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରଚିତ ‘ଆମ ଧାମନଗର’ ପୁସ୍ତିକା ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଯାଇଛି। ନିରାକାର ଧଳ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଧାମନଗର ବିଡିଓ ଡ. ନରହରି ବେହେରା ଯୋଗଦେଇ ଧାମନଗର ଐତିହ୍ୟ, ସଂସ୍କୃତି ଓ ପରମ୍ପରା ଆଧାରିତ ଲିଖିତ ପୁସ୍ତିକା ଧାମନଗର ପରିଚୟ ପ୍ରକାଶରେ ଅଗ୍ରଣୀ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ ବୋଲି ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ।

ଡିଜେ ପାଇଁ ମିଳିଲା ଅନୁମତି

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୪।୭-ଭଦ୍ରକ ଟାଉନ ଥାନା ପରିସରରେ ପୋଲିସ ଓ ଡିଜେ ମାଲିକଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ଜରୁରୀ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏସ୍‌ପି ବାତୁଲ ଗଙ୍ଗାଧର, ଟାଉନ ଥାନାଧିକାରୀ ମନୋଜ ରାଉତ, ଆଇନଜୀବୀ ଦିବ୍ୟସିଂହ ନାୟକ ଏବଂ ଜିଲାର ସମସ୍ତ ଡିଜେ ମାଲିକ ଏଥିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

କୂଅରେ ପଡି ମହିଳା ମୃତ

କପ୍ତିପଦା,୧୪ । ୭(ଡି.ଏନ.ଏ)- କପ୍ତିପଦା ଥାନା ଅଧିନ ନୁଦୁଡିହା ପୋଟଳଡିହା ଗ୍ରାମର ଜଣେ ମହିଳା କୂଅରେ ପଡି ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ମୃତ ମହିଳା ଜଣକ ହେଲେ ସସ୍ମିତା ମହାପାତ୍ର(୨୮) । ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ କପ୍ତିପଦା ପୋଲିସ ଏକ ଅପମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା (ନଂ ୧୭/୧୮) ରୁଜୁ କରିଛି। ମହିଳା ଜଣକ କୂଅରୁ ପାଣି କାଢୁଥିବା ସମୟରେ କୂଅରେ ଖସି ପଡିଥିବାର ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।

ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଛାତ୍ରୀ ଗୁରୁତର

ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଛାତ୍ରୀ ଗୁରୁତର

ବଡ଼ସାହି,୧୪ । ୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ବଡସାହି ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଜଣେ ଛାତ୍ରୀ ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ଗୁରୁତର ଛାତ୍ରୀଜଣକ ହେଉଛନ୍ତି ରୁନୁ ସିଂ। ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ବଡ଼ସାହି ଡାକ୍ତରଖାନା ଓ ପରେ ବାରିପଦା ପିଆରଏମ ମେଡିକାଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି ।

ଯୋଗ ଶିବିର ଉଦ୍‌ଯାପିତ

କୁଳିଅଣା, ୧୪ । ୭ (ଡିଏନଏ)-କୁଳିଅଣା ଦୁର୍ଗା ମଣ୍ଡପ ପଡିଆ ପରିସରରେ ଗତ ୯ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଯୋଗ ଶିବିର ଶୁକ୍ରବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଯୋଗ ପ୍ରଚାରକ ଅନିରୁଦ୍ଧ କର ପରିଚାଳନା କରୁଥିଲେ।

ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଟଙ୍କା ଗାଏବର ୮ଦିନ ପରେ ପୋଲିସ ହାତ ଖାଲି

ବଡ଼ସାହି,୧୪ । ୭(ସ୍ବ.ପ୍ର)- କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ଅର୍ଥ କମିଶନରେ ଖାନୁଆ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ଆସିଥିବା ଅନୁଦାନ ମଧ୍ୟରୁ ୮ଲକ୍ଷ ୩୧ରୁ ୯୨୯ ଟଙ୍କା ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଚଞ୍ଚକତା କରି ଗାଏବ କରାଯିବା ନେଇ ଖୁଣ୍ଟା ଥାନାରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି । ମାତ୍ର ମାମଲା ରୁଜୁ ହେବାର ୮ଦିନ ବିତିଯାଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଟଙ୍କା ଉଠାଣ ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ତଥ୍ୟ ପୋଲିସର ହସ୍ତଗତ ହୋଇନାହିଁ । ଫଳରେ ପଞ୍ଚାୟତବାସୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଅସନ୍ତୋଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ସହ ପୋଲିସର ପାରିବାପଣିଆକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି।

‘ପ୍ରକୃତିର ସୁରକ୍ଷା ସମସ୍ତଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ’

‘ପ୍ରକୃତିର ସୁରକ୍ଷା ସମସ୍ତଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ’

ବଡ଼ସାହି,୧୪ । ୭(ସ.ପ୍ର)-ଡୁକୁରା ବନାଞ୍ଚଳ ଅଧୀନରେ ଥିବା ବିଦ୍ୟାଧରପୁର ଜଙ୍ଗଲ କମିଟି ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ୬୯ତମ ବନମହୋସତ୍ବ ବଡ଼ସାହି ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଛେଳିଆ(କ) ପଞ୍ଚାୟତ ମା’ହିଙ୍ଗୁଳା ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସିଂ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଛନ୍ତି । ସମସ୍ତେ ଜଙ୍ଗଲକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ସହିତ ଫାଙ୍କା ଥିବା ସ୍ଥାନରେ ନୂତନ ଜଙ୍ଗଲ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଅତିଥିମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଜଙ୍ଗଲ ଧ୍ୱଂସ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଜୀବଜଗତ ଧ୍ୱଂସ ପାଇଯିବ । ଏଣୁ ବନବିଭାଗ ଉପରେ ନିର୍ଭର ନ କରି ଆମ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଆମେ ସୁରକ୍ଷା ଦେଲେ ଭବିଷ୍ୟତ ପିଢି ସୁସ୍ଥ ଜୀବନଯାପନ କରିପାରିବେ ବୋଲି ଅତିଥିମାନେ କହିଛନ୍ତି ।

ବହଳଦା ଥାନାରେ ନୂତନ ଆଇଆଇସି

ବହଳଦା,୧୪ । ୭(ଡି.ଏନ.ଏ)- ବହଳଦା ଥାନାର ନବନି୍‌ଯୁକ୍ତ ଆଇଆଇସି ଭାବେ ବିଜୟ କୁମାର ମଲ୍ଲିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଶୁକ୍ରବାର ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ଆଇଆଇସି ନଳିତା ମୋଦିଙ୍କ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଳା ନୀଳଗିରି ଥାନାକୁ ବଦଳି ହୋଇଛି ।

ପୁରସ୍କୃତ ହେଲେ କୃତୀ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଆନନ୍ଦପୁର, ୧୪।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଘସିପୁରା ବ୍ଲକ ଅଳତୀ ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁ ମନ୍ଦିର ପକ୍ଷରୁ ପୁରସ୍କାର ବିତରଣୀ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଅଲେଖ ଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରାଙ୍କ ସଂଯୋଜନାରେ ଆୟୋଜିତ ସଭାରେ ପୂର୍ବତନ ଡିଆଇଇଟି ଡୋଲିପୁରର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅନାଥ ବଲ୍ଲଭ ସ୍ବାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳୁନି ମହୁ ବାକ୍ସ

ଚମ୍ପୁଆ,୧୪। ୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମହୁ ଚାଷର ପ୍ରସାର ଲାଗି ବନ ବିଭାଗ ଓ ଖଦିବୋର୍ଡର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦିଆଯିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ମହୁ ବାକ୍ସ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ । ଏ ନେଇ ଚାଷୀମାନେ ୨ ମାସ ଅପେକ୍ଷା କରି ନିରାଶ ହେବା ପରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ସଂଗଠନ ସଜାଡିବାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଢେଙ୍କିକୋଟ, ୧୪। ୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ତ୍ରୁଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ସଂଗଠନକୁ ଦୃଢ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାରେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜନ କରାଯାଉଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ଶୁକ୍ରବାର ଘଟଗାଁ ବ୍ଲକ ତୋରାଣୀ ତୋରାଣୀ ପୋଖରୀ ଗ୍ରାମରେ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ ହୋଇଥିଲା।

ଆଗକୁ ବଢିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ବାଳକ ସୁକୁରା

ଚମ୍ପୁଆ,୧୪। ୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଅକ୍ଷମତାକୁ ସକ୍ଷମତାରେ ପରିଣତ କରି ଆଗକୁ ବଢିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ୧୨ ବର୍ଷର ବାଳକ ସୁକୁରା ମୁଣ୍ଡା । ଏକ ବିଷାକ୍ତ ବୁଢିଆଣି କାମୁଡାରେ ଶିକାର ହୋଇ ଅର୍ଥାଭାବରୁ ଚିକିତ୍ସିତ ହୋଇ ପାରି ନ ଥିଲେ।