ବାଲେଶ୍ୱର

ବିଳମ୍ବିତ ଅନୁଦାନ ଉନ୍ନୟନରେ ବାଧକ: କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯୋଜନା ଅର୍ଥ ବିନିଯୋଗର ସମୀକ୍ଷା

ବିଳମ୍ବିତ ଅନୁଦାନ ଉନ୍ନୟନରେ ବାଧକ: କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯୋଜନା ଅର୍ଥ ବିନିଯୋଗର ସମୀକ୍ଷା

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୧୮।୧୧- ସିବିଜିଏ ଏବଂ ଟାଟା ଟ୍ରଷ୍ଟ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ରିପୋର୍ଟ ଆଧାରରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯୋଜନାର ଅନୁଦାନ ରାଶି ଓ ଏହାର ବିନିଯୋଗ ଉପରେ ଶନିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲାପରିଷଦ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷ ଠାରେ ଏକ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ସାମାଜିକ,  ଅର୍ଥନୈତିକ ସୂଚକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନ୍ୟ ଜିଲା ତୁଳନାରେ ବାଲେଶ୍ୱର ଆଗରେ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି/ଜନଜାତି ମହିଳାଙ୍କ ଶିକ୍ଷାକ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ପଛୁଆ ରହିଥିବା ସମୀକ୍ଷାର ଜଣାପଡିଥିଲା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ କେତେକ ଯୋଜନାରେ ଅନୁଦାନ ରାଶି ଆର୍ଥତ୍କ ବର୍ଷର ଶେଷ ସମୟରେ ପହଞ୍ଚୁଥିବାରୁ ଏହାକୁ ବିନିଯୋଗ କରିବାରେ ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଯୋଜନାର ବାସ୍ତବ ରୂପାୟନ ପାଇଁ  ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ତର୍ଜମା କରି ଆବଶ୍ୟକ ସୁଧାର ସହ ତଥ୍ୟ ଆଧାରରେ କାର୍ଯ୍ୟ ସଞ୍ଚାଳନ କରାଯିବା ଉପରେ ବୈଠକରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରାଯାଇଥିଲା। 

‘ଗଣତନ୍ତ୍ରର ସୁରକ୍ଷା ଲଗି ଜନଜାଗୃତି ଲୋଡା’

‘ଗଣତନ୍ତ୍ରର ସୁରକ୍ଷା ଲଗି ଜନଜାଗୃତି ଲୋଡା’

ଯୋଡା,୧୮।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗଣମାଧ୍ୟମ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଚତୁର୍ଥ ସ୍ତମ୍ଭ । ଖବରଦାତାମାନେ ଦାୟିତ୍ୱ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇ କାର୍ଯ୍ୟ କଲେ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସି ପାରିବ । ଦେଶର ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧର ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ଜନଜାଗୃତି ଲୋଡା। 

ବନଭୂଇଁରେ ଲୁଚି ରହିଛି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭବ :  ‘ଡୁମକାନେସା’ର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ଅଣଦେଖା

ବନଭୂଇଁରେ ଲୁଚି ରହିଛି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭବ : ‘ଡୁମକାନେସା’ର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ଅଣଦେଖା

ରାଇସୁଆଁ,୧୮।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବଣପାହାଡ ଘେରା କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ବନଭୂମିରେ   ପ୍ରାକୃତିକ ସୁଷମାର ପଟାନ୍ତର ନାହି ା ବିଭିନ୍ନ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀଙ୍କ ବିଚରଣ ଏହାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରୁଥିବା ବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ପକ୍ଷୀଙ୍କ  କାକଳିରେ ସବୁଜ ବନାନୀ ମୁଖରିତ ରହିଥାଏ। 

ସୌରଶକ୍ତି ଚାଳିତ ନଳକୂପ ପ୍ରକଳ୍ପ ଦିଗହରା

ସୌରଶକ୍ତି ଚାଳିତ ନଳକୂପ ପ୍ରକଳ୍ପ ଦିଗହରା

ଝୁମ୍ପୁରା, ୧୮।୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାର ବଣପାହାଡ ଘେରା  ଝୁମ୍ପୁରା ବ୍ଲକର ଜଳକ୍ଳିଷ୍ଟ ଇଲାକାରେ ସୌରଶକ୍ତି ଚାଳିତ ନଳକୂପ ପ୍ରକଳ୍ପ ଯୋଜନା ଦିଗହରା ହୋଇ ପଡିଛି। ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବସିଥିବା ପ୍ରକଳ୍ପ ପରିଚାଳନାରେ  ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଯୋଗୁ ଲୋକେ ଠିକ୍‌ ଭାବେ ପିଇବା ପାଣି ପାଇ ପାରୁ ନାହାନ୍ତି। 

ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ:  ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କଲେ ଲୋକେ

ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ: ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କଲେ ଲୋକେ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ, ୧୮।୧୧- ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ୧୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ରାହାଞ୍ଜ ଛକ ନିକଟରେ ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତ ବୃଦ୍ଧ ଜଣଙ୍କ ହେଲେ ରାହାଞ୍ଜ ଗ୍ରାମର ଦାମୋଦର ବେହେରା। 

ସମସ୍ୟାରେ ଘାଣ୍ଟି ହେଉଛନ୍ତି ଅଞ୍ଚଳବାସୀ:  ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିରେ ଅଟକିଛି ବିକାଶ

ସମସ୍ୟାରେ ଘାଣ୍ଟି ହେଉଛନ୍ତି ଅଞ୍ଚଳବାସୀ: ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିରେ ଅଟକିଛି ବିକାଶ

ବନ୍ତ, ୧୮।୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭଦ୍ରକ ନୂତନ ଜିଲାର ମାନ୍ୟତା ପାଇବା ପରେ ବିକାଶ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ ହେବ ବୋଲି ଲୋକେ ଆଶା ରଖିଥଲେ। 

‘ଧାନକଟା ଛୁଟିରେ ଘରକୁ ଯିବୁ, ପାଇଖାନା କରିଥିବ’

‘ଧାନକଟା ଛୁଟିରେ ଘରକୁ ଯିବୁ, ପାଇଖାନା କରିଥିବ’

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୮।୧୧-   ଧାନକଟା ଛୁଟିରେ ଆମେ ଘରକୁ ଯିବୁ, ହେଲେ ପାଇଖାନା କରିଥିବ। ଏପରି ହାତଲେଖା ଚିଠି ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ  ଆବାସିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ରହୁଥିବା ପ୍ରାୟ ଲକ୍ଷେରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ନିଜ ମା’ବାପାଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇବେ। 

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ଲାଗି ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା: ‘ନିଲମ୍ବିତ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଅଠା ବୋଳାଯାଇଛି’

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ଲାଗି ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା: ‘ନିଲମ୍ବିତ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଅଠା ବୋଳାଯାଇଛି’

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୮।୧୧- ବାରିପଦା ବନଖଣ୍ଡ ଅଧୀନ ଦେଉଳି ବନାଞ୍ଚଳ ସୁନାପୋଷି ନିକଟରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ଘଟଣା ନେଇ ବନ ଓ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟରେ ଟଣାଓଟରା ଜାରି ରହିଛି।

ଟେଙ୍ଗରାମାରୀ ଗାଁରେ ଡାକ୍ତରୀ ଦଳ

ଟେଙ୍ଗରାମାରୀ ଗାଁରେ ଡାକ୍ତରୀ ଦଳ

ଭୋଗରାଇ,୧୮।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଭୋଗରାଇ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଟେଙ୍ଗରାମାରୀ ଗ୍ରାମରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ପାଣି ବସନ୍ତରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବା ପରେ ଶନିବାର ସକାଳେ ଏକ ଡାକ୍ତରୀ ଦଳ ଗ୍ରାମରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛନ୍ତି। 

ଉନ୍ନୟନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଶୁଭ ଦେଲେ ଏମ୍‌ପି

ଉନ୍ନୟନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଶୁଭ ଦେଲେ ଏମ୍‌ପି

ରେମୁଣା,୧୮ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଏମ୍‌ପି ରବୀନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଜେନା ଶନିବାର ରେମୁଣାର ବିଭିନ୍ନ ଗଁାକୁ ତୋଫାନୀ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ। ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଏମ୍‌ପି ଜେନା ପ୍ରତିପାଳ ପଞ୍ଚାୟତର ବାଲିପାଳ ଛକଠାରେ ଜନସମ୍ପର୍କ ପଦଯାତ୍ରାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ ା ପରେ ବଡପାଳ ପଞ୍ଚାୟତର କାକବୋରାଇ ହାଟ ପଡିଆଠାରେ ଆମ ଗଁା ଆମ ବିକାଶ ଯୋଜନରେ ୬ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଏକ କମ୍ୟୁନିଟି ସେଣ୍ଟର ଏବଂ ଗୋପବନ୍ଧୁ ଗ୍ରାମୀଣ ଯୋଜନାରେ ୨ ଲକ୍ଷ ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଏକ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣର ଶୁଭ ଦେଇଥିଲେ ା ସେଠାରେ ବ୍ଲକ ସଭାପତି ନଳିନୀ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ସଭା ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା। 

କେନ୍ଦ୍ରାଞ୍ଚଳ ରାଜସ୍ବ କମିଶନରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ:  ‘ଲୋକଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇ ସେବା ଯୋଗାଅ’

କେନ୍ଦ୍ରାଞ୍ଚଳ ରାଜସ୍ବ କମିଶନରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ: ‘ଲୋକଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇ ସେବା ଯୋଗାଅ’

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୧୮।୧୧-କେନ୍ଦ୍ରାଞ୍ଚଳ ରାଜସ୍ବ କମିଶନର ମହେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ମଲ୍ଲିକ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନିକିଆ ବାଲେଶ୍ୱର ଗସ୍ତରେ ଆସି ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ରାଜସ୍ବ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ସହ ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି।  

ରଙ୍ଗାରଙ୍ଗ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସରିଲା ଖନ୍ତାପଡା ମହୋତ୍ସବ

ରଙ୍ଗାରଙ୍ଗ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସରିଲା ଖନ୍ତାପଡା ମହୋତ୍ସବ

ବାହାନଗା,୧୮ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗତ ସୋମବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବାହାନଗା ବ୍ଲକ ଖନ୍ତାପଡା ମହୋସବ ଶୁକ୍ରବାର ରଙ୍ଗାରଙ୍ଗ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟରେ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଛି ା ଖନ୍ତାପଡାସ୍ଥିତ ରାମନଗର ପଡିଆରେ ପଞ୍ଚମ ବାର୍ଷିକ ଖନ୍ତାପଡା ମହୋତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। 

ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଦୁଇ ଭାଇ ଗୁରୁତର:  ସାନ ଭାଇଙ୍କ ଗୋଟିଏ ଗୋଡ଼ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କାଟି ଦିଆଗଲା

ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଦୁଇ ଭାଇ ଗୁରୁତର: ସାନ ଭାଇଙ୍କ ଗୋଟିଏ ଗୋଡ଼ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କାଟି ଦିଆଗଲା

କେନ୍ଦୁଝର, ୧୭। ୧୧ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଘଟଗାଁ ବ୍ଲକ ବିନିଦା ଗ୍ରାମରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିବାରୁ ଏଥିରେ ମୁକୁନ୍ଦ ଜୁଆଙ୍ଗ (୪୦) ଓ କେଦାର ଜୁଆଙ୍ଗ (୩୫) ନାମକ ଦୁଇ ଭାଇ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯିବାପରେ ସାନ ଭାଇ କେଦାରଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ହେବାରୁ କଟକ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। କେଦାରଙ୍କ ଗୋଡରେ ଗୁରୁତର ଆଘାତ ଲାଗିଥିବାରୁ ଏହାକୁ କେନ୍ଦୁଝର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କାଟିଦିଆଯାଇଛି। ବଡ ଭାଇ ମୁକୁନ୍ଦଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଓ ଗୋଡରେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତର ଆଘାତ ଲାଗିଛି ।

‘ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ ଲାଗି ଦୃଢ଼ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଲୋଡ଼ା’

‘ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ ଲାଗି ଦୃଢ଼ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଲୋଡ଼ା’

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୭।୧୧- ବାରିପଦା ଉପକଣ୍ଠସ୍ଥ ପୋଡାଅସ୍ତିଆସ୍ଥିତ ଡିଭାଇନ୍‌ ଆଣ୍ଡ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ବାର୍ଷିକ କ୍ରୀଡ଼ା ଉତ୍ସବ ‘ଇଗ୍ନିସ-୨୦୧୮’ ଶନିବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଜିଲା ଆରକ୍ଷୀ ଅଧୀକ୍ଷକ ଅବିନାଶ କୁମାର, ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ସରକାରୀ ପଲିଟେକ୍‌ନିକ୍‌ କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଇଂ. ଚିନ୍ମୟ ପାତ୍ର, ଟିଟିଆଇ ତକତପୁର  ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଇଂ. ଏସ.କେ. ଦାସ ଏବଂ ପିସି ଆଇଟିଆଇ ତକତପୁରର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଇଂ. କାନ୍ଦନ ମାଝୀ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ଲକ୍ଷ୍ୟସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ହେଲେ ଦୃଢ଼ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଓ ନିଜ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ଯତ୍ନବାନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଦ୍ୱାରା ମାନବିକ କର୍ମତପତ୍ରତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ। 

ଚେକ୍‌ ଠକେଇ ମାମଲାରେ: ୩ ଗିରଫ

ଚେକ୍‌ ଠକେଇ ମାମଲାରେ: ୩ ଗିରଫ

ଉଦଳା,୧୭।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଉଦଳା ଅଞ୍ଚଳରେ ଗତ ଅକ୍ଟୋବର ୯ ତାରିଖରେ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କ ଚେକ୍‌ ଠକେଇ ମାମଲାରେ ପୋଲିସ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି।  ଗିରଫ ୩ ଜଣ ନିଳଗିରି ଅଞ୍ଚଳର ଗଜେନ୍ଦ୍ରନାଥ ମହାରଣା, ମନୋଜ କୁମାର ବେହେରା ଏବଂ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର ।  ସେମାନଙ୍କୁ ଶନିବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର ଅଛନ୍ତି। 

ଫେରାର ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଫେରାର ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ପଦ୍ମପୁର, ୧୭।୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ନାୟକାଣିଡିହୀ ଥାନା ପୋଲିସ ଶନିବାର ଜଣେ ଫେରାର ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। 

ସୁନା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି ଉଦ୍ୟମ ବିଫଳ

ସୁନା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି ଉଦ୍ୟମ ବିଫଳ

ଯୋଡା,୧୭।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଯୋଡା ସହରର ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ନିକଟସ୍ଥ ତଥା ସହରର ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା କଡରେ ଥିବା ରଣା ଜୁଏଲାରୀ ଅଳଙ୍କାର ଦୋକାନରୁ ଚୋରମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଚୋରି ଉଦ୍ୟମ ବିଫଳ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି ା

ବିଜ୍ଞାନମେଳାରେ ୧୯୬ ପ୍ରକଳ୍ପ:  ଜିଲାସ୍ତରକୁ ୮ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ମନୋନୀତ

ବିଜ୍ଞାନମେଳାରେ ୧୯୬ ପ୍ରକଳ୍ପ: ଜିଲାସ୍ତରକୁ ୮ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ମନୋନୀତ

ଖଇରା, ୧୭।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଖଇରା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଗଣ୍ଡିବେଡ ନୋଡାଲ ହାଇସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।  ଗୋଷ୍ଠୀ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ  ଧରଣୀଧର ପାତ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ ସଭାରେ ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଅଭିଲିପ୍ସା ସାହୁ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି, ବିଡିଓ ମହେଶ ଚୌଧୁରୀ ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ପିଲଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲୁକ୍କାୟିତ ପ୍ରତିଭା ରହିଛି ।  ସେମାନଙ୍କର ଦାୟିତ୍ୱ ନିଆଯାଇପାରିଲେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ବହୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ, ଜନନେତା ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ଅତିଥିମାନେ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ।  ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଜୟନ୍ତ ରାଉତ, ଏବିଇଓ ବାସୁଦେବ ରାଉତ, ସୁଦର୍ଶନ ରାଉତ, ଗୋଲକ ପ୍ରସାଦ ପାଢୀ, ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ନିଶାକର ଜେନା, ବିଜ୍ଞାନ ସଂଯୋଜକ ଜୟନ୍ତ କୁମାର ପଣ୍ଡା, ଜିଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟା ଜୟନ୍ତୀ ମହଲା, ସରପଞ୍ଚ ସୁଶାନ୍ତ ମହାକୁଡ, ସମିତିସଭ୍ୟ ରବୀନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତି ତଥା ଶିକ୍ଷକ ସଂଘର ସମସ୍ତ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । 

 ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ମିଳୁନି:  ପ୍ରତିବାଦରେ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ

ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ମିଳୁନି: ପ୍ରତିବାଦରେ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ

ରୂପ୍‌ସା,୧୭।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ରୂପ୍‌ସା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ବିବାହିତା ମହିଳାଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ ସହ ବଳାତ୍କାର ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ଗତ ୧ ତାରିଖରେ ରୂପ୍‌ସା ଥାନାରେ ଏକ ମାମଲା (ନଂ. ୮୦/୧୮) ରୁଜୁ ହୋଇଥିତ୍ଲା। ଏ ଦିଗରେ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ଦେବାରେ ପୋଲିସ ବିଫଳ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏହାର ପ୍ରତିବାଦ କରି  ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ରୂପ୍‌ସା ଥାନା ଘେରାଉ କରାଯିବା ସହ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି। 

ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଆନ୍ତରିକତା ଅଭାବ:  ସରକାରୀ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରୁନାହାନ୍ତି ଲୋକେ

ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଆନ୍ତରିକତା ଅଭାବ: ସରକାରୀ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରୁନାହାନ୍ତି ଲୋକେ

ସିମୁଳିଆ, ୧୭।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନ ଓ ସାଧାରଣ ଅଭିଯୋଗ ବିଭାଗ ଓଡ଼ିଶା ଓ ଜିଲାପ୍ରଶାସନ ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ସିମୁଳିଆ ବ୍ଲକ ସମ୍ମିଳନୀ ପ୍ରକୋଷ୍ଠରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ଲୋକସେବା ଅଧିକାର ଅଧିନିୟମ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ବିଡିଓ ଡ. ନରହରି ବେହେରାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବ୍ଲକ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଗୌରାଙ୍ଗ ଚନ୍ଦ୍ର ପତ୍ରୀ, ସଚେତକ ଅପୂର୍ବ ରାୟ, ଏମ୍‌ପି ପ୍ରତିନିଧି କ୍ଷୀତିଶ କୁମାର ମହାନ୍ତି ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।  ଏହି ଅବସରରେ ସିମୁଳିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରର ଡା. ସୋନାଲି ପତି ଜନନୀ ସୁରକ୍ଷା, ଆଶା ମାନଙ୍କ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ବ୍ଲକ ଜନ ମଙ୍ଗଳ ଅଧିକାରିଣୀ ସନ୍ଧ୍ୟାରାଣୀ ସିଂ ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଜନମଙ୍ଗଳ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ।  

ଖଣିଜ ଚୋରି ରୋକିପାରୁନି ପ୍ରଶାସନ

ଖଣିଜ ଚୋରି ରୋକିପାରୁନି ପ୍ରଶାସନ

ନୀଳଗିରି, ୧୭। ୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନୀଳଗିରି ପ୍ରଶାସନର ଅପାରଗତା ଯୋଗୁ ତହସିଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ପଥର, ମୋରମ, ବାଲି ଓ ମାଟି ଚୋରା ବେପାରୀ ସକ୍ରିୟ ହୋଇରହିଛନ୍ତି। ଅହରହ ଶତାଧିକ ଡମ୍ପର ଯୋଗେ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ବୋଝେଇ କରି  ଚୋରା ବେପାରୀମାନେ ଅବାଧରେ ବାହାରକୁ ଚାଲାଣ କରୁଛନ୍ତି। ଏନେଇ ସରକାର କୋଟି କୋଟି ରାଜସ୍ବ ହରାଉଛନ୍ତି। ଅପରପକ୍ଷେ  ଚୋରା ବେପାରୀମାନେ ବେଆଇନ ଭାବେ ସରକାରୀ ଜମିରୁ ମୋରମ, ମାଟି  ଓ ପଥର ଖୋଳି ନେଉଥିବାରୁ ଜଙ୍ଗଲ ଧ୍ୱଂସ ହୋଇ ପରିବେଶ ନଷ୍ଟ ହେଉଛି। ଗୃହପାଳିତ ଗୋରୁ, ମଇଁଷି, ଛେଳି ଓ ମଣିଷ ଆଦି ସେହି ଗାତରେ ପଡି ପ୍ରାଣ ହରାଉଛନ୍ତି। ଏ ବାବଦରେ ଲୋକେ ପ୍ରଶାସନ ନିକଟରେ ବହୁବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇ ଆସୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶାସନ ଏହାକୁ ରୋକିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି। 

ଭତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ପ୍ରତି ଗୁରୁତ୍ୱ

ଭତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ପ୍ରତି ଗୁରୁତ୍ୱ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ, ୧୭।୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ)-ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ବାଲିପୋଖରୀ ଶୁକଦେବ ଜେନା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପୁରାତନ ଛାତ୍ରସଂସଦ ସଭାପତି କୁଳମଣି ଜେନାଙ୍କ ପୌରୋହିତ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ ବୈଠକରେ ୩ ଦିନ ଧରି ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ସମାରୋହ ପାଳନ ସକାଶେ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା। ଆସନ୍ତା ଡିସେମ୍ବର ଶେଷ ସପ୍ତାହରେ ଏହି ଉତ୍ସବ କରାଯିବାକୁ ସର୍ବସମ୍ମତ ପ୍ରସ୍ତାବ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା।

‘ଦେଶସେବାରେ ବ୍ରତୀ ହୁଅ’

‘ଦେଶସେବାରେ ବ୍ରତୀ ହୁଅ’

ବାସୁଦେବପୁର,୧୭।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାସୁଦେବପୁରର ବେତଡ଼ା ଗୋରୁହାଟ ପଡ଼ିଆରେ ଆଦର୍ଶବାଦୀ ଶିଶୁ-ମାନବ ବିକାଶ ମଞ୍ଚର ୮ମ ବାର୍ଷିକ ମହୋତ୍ସବ ଓ ପ୍ରତିଭା ସମାରୋହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଆଜାଦୀ ଠେଙ୍ଗାବାହିନୀର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଦାସ ଯୋଗଦେଇ ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଆଦର୍ଶ ନାଗରିକ ହୋଇ ଦେଶସେବାରେ ବ୍ରତୀ ହେବାକୁ ସେ ଆହ୍ବାନ ଜଣାଇଥିଲେ। 

ପାଣି ବସନ୍ତରେ ୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଆକ୍ରାନ୍ତ

ପାଣି ବସନ୍ତରେ ୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଆକ୍ରାନ୍ତ

ଭୋଗରାଇ,  ୧୭।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଭୋଗରାଇ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଟେଙ୍ଗରାମାରି ଗ୍ରାମ ହରିଜନ ସାହିରେ ୭ଦିନ ଧରି ୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବ୍ୟକ୍ତି ପାଣି ବସନ୍ତରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ଗ୍ରାମର କାହ୍ନୁ ଘଡ଼ାଇ, ଉମେଶ ଘଡ଼ାଇ, ରମେଶ ମିର୍ଦ୍ଦା, ପ୍ରଶାନ୍ତ ଘଡ଼ାଇ, ସୁଶାନ୍ତ ଘଡ଼ାଇ, ଗୁରୁପ୍ରସଦା ଘଡ଼ାଇ, ଭଗବାନ ଦେଉରୀ ପ୍ରମୁଖ ୧୦ ପରିବାରକୁ ଏହି ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ବାୟୁବାହିତ ରୋଗ ଦିନକୁ ଦିନ ଅନ୍ୟ ପରିବାରକୁ ବ୍ୟାପୁଥିବାରୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଭୟଭୀତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି। ପରିବେଶ ଅପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ଓ ସଚେତନତା ଅଭାବରୁ ଏହି ରୋଗ ବ୍ୟାପୁଥିବା କୁହାଯାଇଛି।