ବାଲେଶ୍ୱର

ତେସିଙ୍ଗା ପଞ୍ଚାୟତ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଭିତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ

ତେସିଙ୍ଗା ପଞ୍ଚାୟତ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଭିତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୨୨।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ବ୍ଲକ ତେସିଙ୍ଗା ପଞ୍ଚାୟତର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବୁଧବାର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି।

ଘରୋଇ କଳିକୁ ନେଇ ନବବଧୂଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ସ୍ବାମୀ ଅଟକ

ଘରୋଇ କଳିକୁ ନେଇ ନବବଧୂଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ସ୍ବାମୀ ଅଟକ

ବାହାନଗା, ୨୨।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବାହାନଗା ବ୍ଳକ ଗୋପାଳପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ମଳଙ୍ଗ ଗ୍ରାମରେ ବୁଧବାର ଜଣେ ନବବଧୂ ବେକରେ ଦଉଡ଼ି ଲଗାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ଖବର ପାଇ ଗୋପାଳପୁର ଫାଣ୍ଡି ପୋଲିସ ପହଞ୍ଚି ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଛି। ମୃତ ନବବଧୂ ହେଲେ ଗୀତାଞ୍ଜଳି ମିଶ୍ର(୨୩)। 

ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ବୃକ୍ଷରୋପଣ

ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ବୃକ୍ଷରୋପଣ

ତିହିଡି, ୨୨।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଅଧୀନ ତିହିଡିସ୍ଥିତ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ରତ୍ନାକର ସହଯୋଗ ହାଇସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଭାଟପଡା ପଂଚାୟତ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରାଯାଇଛି। ଯଯାତି କେଶରୀ ଦାସ, ଦେବୀପ୍ରସାଦ ପତି,କୈଳାସ ବେହେରା,ଦୀପକ ନାଥ ପ୍ରମୁଖଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏହି ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରାଯାଇଥିଲା।

୨୮ରେ ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ପାଟଣାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜୋରଦାର

୨୮ରେ ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ପାଟଣାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜୋରଦାର

ପାଟଣା,୨୨।୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ପାଟଣା ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମଠାରେ ଆସନ୍ତା ୨୮ତାରିଖେରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ‘ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ’ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବା ପାଇଁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି।

ସାପ କାମୁଡାରେ ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନ ଗଲା

ସାପ କାମୁଡାରେ ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନ ଗଲା

କେନ୍ଦୁଝର, ୨୨ା୮ (ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ବାଂଶପାଳ ବ୍ଲକ ଉପରସାହିରେ ସାପ କାମୁଡାରେ ବୁଧବାର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ  ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ସବିତା ଦେହୁରୀ(୨୬)। 

ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ମହିଳା ଗୁରୁତର

ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ମହିଳା ଗୁରୁତର

କେନ୍ଦୁଝର, ୨୨ା୮(ସ୍ବ.ପ୍ର): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ପାଟଣା ବନାଞ୍ଚଳ ଗୋପପୁର ଗ୍ରାମରେ ବୁଧବାର ସକାଳ ୬ଟାରେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ମହିଳା ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଘରୋଇ କଳିରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ: ପୁଅଙ୍କ ଠେଙ୍ଗା ମାଡ଼ରେ ବାପା ମୃତ

ଘରୋଇ କଳିରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ: ପୁଅଙ୍କ ଠେଙ୍ଗା ମାଡ଼ରେ ବାପା ମୃତ

କେନ୍ଦୁଝର, ୨୨ା୮ (ସ୍ବ.ପ୍ର): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ପଣ୍ଡାପଡ଼ା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋହୁଟାଙ୍ଗିରୀ ଗ୍ରାମରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ବୁଧବାର ସକାଳେ ପୁଅଙ୍କ ଠେଙ୍ଗା ମାଡ଼ରେ ବୃଦ୍ଧ ବାପାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। 

ଇଦ୍‌ଗାହ ପଡ଼ିଆରେ ସମୂହ ନମାଜ ପାଠ

ଇଦ୍‌ଗାହ ପଡ଼ିଆରେ ସମୂହ ନମାଜ ପାଠ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୨।୮: ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପବିତ୍ର ପର୍ବ ଇଦ୍‌ଉଲ୍‌ଜୁହା ଉପଲକ୍ଷେ ଇଦ୍‌ଗାହ ପଡ଼ିଆରେ ସମୂହ ନମାଜ ପାଠ ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ୫ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ନମାଜ ପାଠ କରିଛନ୍ତି।

ଭୁଜାଲିରେ ହାଣି ପିଇଓଙ୍କଠାରୁ ୧ ଲକ୍ଷ ଲୁଟ

ଭୁଜାଲିରେ ହାଣି ପିଇଓଙ୍କଠାରୁ ୧ ଲକ୍ଷ ଲୁଟ

କେନ୍ଦୁଝର,୨୨।୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ତେଲକୋଇ ଥାନା ଜଗମୋହନପୁର ଗ୍ରାମରେ ଭୁଜାଲିରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ବୁଧବାର ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଓ ୨ଟି ମୋବାଇଲ ଲୁଟ ହୋଇଛି। ଲୁଟର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ହେଲେ ସୁଧାଂଶୁ ପାଇକରାୟ।

‘ଗଁାକୁ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଦିଅ’

‘ଗଁାକୁ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଦିଅ’

କେନ୍ଦୁଝର, ୨୨ା୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ସଦର ବ୍ଲକ ମଇଦାନକେଲ ପଞ୍ଚାୟତ କେରୀ ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଅଚଳ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ଫଳରେ ୧୦ ଦିନ ହେଲା ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସେବା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି। ଲୋକେ ଅନ୍ଧାରରେ ରାତି କାଟୁଛନ୍ତି। ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ ଲାଗି ରହିଥିବାରୁ ଲୋକେ ଭୟରେ ରହୁଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ସଜାଡି ପୁନଃ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଦାବି କରି ଆସୁଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ପୁରୁଣା ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମରକୁ ସଜାଡିବା ପାଇଁ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଭାଗ ନେଇଯାଇଥିଲେ ହେଁ ଅଦ୍ୟାବଧି ସଜଡା ଯାଉ ନ ଥିବାରୁ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରୁଛନ୍ତି। 

ସରକାରୀ ବସ୍‌ ଚାଳକଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ

ସରକାରୀ ବସ୍‌ ଚାଳକଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ

କେନ୍ଦୁଝର, ୨୨ା୮(ସ୍ବ.ପ୍ର): ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ରାସ୍ତା ପରିବହନ ନିଗମର ବସ୍‌ ଚାଳକଙ୍କ ଧର୍ମଘଟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଫଳରେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାରେ ସରକାରୀ ବସ୍‌ ଚଳାଚଳ ଠପ ହୋଇଯାଇଛି। ଲୋକେ ବହୁ ଅସୁବିଧା ଭୋଗିଛନ୍ତି। ସରକାରୀ ବସ୍‌ ଉପରେ ଭରସା କରୁଥିବା ଯାତ୍ରୀ ବହୁ ଅସୁବିଧା ଭୋଗୁଛନ୍ତି। ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସ୍ଥାୟ, ସମାନ କାମକୁ ସମାନ ଦରମା, କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ୭ମ ବେତନ ଲାଗୁ, କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପରେ ବେଆଇନ ରାତି ଅଧିଆ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ ଦାବିରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଆନ୍ଦୋଳନ ୩ ଦିନ ଚାଲିବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏ ନେଇ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସ୍ଥାନୀୟ ଓଏସଆରଟିସି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ବସ ଛିଡା କରି ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି। 

ହାତରେ ବହି ବଦଳରେ ବାଡ଼ି

ହାତରେ ବହି ବଦଳରେ ବାଡ଼ି

ତେଲକୋଇ, ୨୨।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାର ଆଦିବାସୀ ଇଲାକାରେ ସରକାରଙ୍କ ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନ ଦିଗହରା ହୋଇଛି। ଶିକ୍ଷକ ଅଭାବ ସାଙ୍ଗକୁ ମଧ୍ୟାନ୍ନ ଭୋଜନରେ ଅନିୟମିତତା ଯୋଗୁଁ ପିଲାମାନେ ପାଠପଢ଼ା ଛାଡ଼ି ଗାଈ ଚରାଇବା ପାଇଁ ମନ ବଳାଉଛନ୍ତି। ସଚେତନତା ଅଭାବରୁ ଆଦିବାସୀ ପିଲାଙ୍କ ସ୍କୁଲ୍‌ ଯିବା ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ କମିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏଭଳି ଘଟଣା ତେଲକୋଇ ବ୍ଲକ ବିମଳା ପଞ୍ଚାୟତ କୁଡ଼ବିଲ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। 

ଅଧାପନ୍ତରିଆ ରାସ୍ତା ନେଉଛି ଜୀବନ

ରାଇସୁଆଁ, ୨୨।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାରେ ଅଧାପନ୍ତରିଆ ରାସ୍ତା ନେଉଛି ଜୀବନ। ଦୈନିକ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଜିଲାରେ ୬ ମାସରେ ୧୪୭ ଜଣଙ୍କ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ୩୩୭ ଜଣ ଗୁରୁତର ହୋଇ ମୃତ୍ୟୁ ସହ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଛନ୍ତି। ବେସରକାରୀ ରିର୍ପୋଟ ଅନୁସାରେ  ମୃତକ ଏବଂ ଆହତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବହୁ ଅଧିକ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ପୋଲିସ ଏବଂ ପରିବହନ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ଗାଡି, ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ ଲାଇସେନ୍ସ, ଇନସ୍ୟୁରାନ୍ସ ଯାଞ୍ଚ କରି ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରାଯାଉଛି। ୬ ମାସରେ ଜିଲାରେ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ଅବମାନନା କରି ୨୬୭୦ ମାମଲା ରୁଜୁ ହେବା ସହ ୧୨୮୦ ଜଣଙ୍କ ଲାଇସେନ୍ସ ରଦ୍ଦ କରାଯାଇଛି। ମାତ୍ରାଧିକ ବେଗରେ ଗାଡି ଚାଳନା ଯୋଗୁ  ୨୦୧୮ ଜାନୁୟାରୀଠାରୁ ଜୁନ ମଧ୍ୟରେ ୧୨୪୧ ଜଣଙ୍କୁ ଜରିମାନା କରାଯାଇଛି। ୫୨୨ ଜଣଙ୍କ ନାମରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। 

ଜିଦ୍‌ରେ ଅଟଳ ଶ୍ରମିକ

ଜିଦ୍‌ରେ ଅଟଳ ଶ୍ରମିକ

ଯୋଡ଼ା,୨୨।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଯୋଡ଼ା ଖଣି ମଣ୍ଡଳର ଜୁରୁଡିସ୍ଥିତ ଏସେଲ ଖଣିରେ ଚାଲିଥିବା ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଆନ୍ଦୋଳନ ମଙ୍ଗଳବାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ପହଞ୍ଚିଛି। କେନ୍ଦୁଝର ମାଇନ୍ସ ଫରେଷ୍ଟ ୱାର୍କର୍ସ ୟୁନିୟନ (ଏଆଇଟିୟୁସି) ପକ୍ଷରୁ ୫ଦଫା ଦାବି ନେଇ ଶ୍ରମିକମାନେ ଖଣି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଅବସର ବୟସ ୫୮ରୁ ୬୦ ବର୍ଷ କରିଥିବା ବେଳେ ଏସେଲ ଖଣି ୫୮ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଅବସର ପ୍ରଦାନ କରୁଛି। ପ୍ରତି ଚାରି ବର୍ଷରେ ମଜୁରି ବୃଦ୍ଧି ସମ୍ପର୍କିତ ଚୁକ୍ତିନାମା ଦୀର୍ଘ ୨ ବର୍ଷ ବିତିଯାଇଥିଲେ ହେଁ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ତାହା ପାଳନ କରାଯାଉନି।

ଜିଲା ହିନ୍ଦୀ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘର ସାମ୍ବିଧାନିକ ସମ୍ମିଳନୀ

ଜିଲା ହିନ୍ଦୀ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘର ସାମ୍ବିଧାନିକ ସମ୍ମିଳନୀ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୨ା୮- ଭଦ୍ରକ ପୌରାଞ୍ଚଳ ଅଧୀନ ମଠସାହି ହାଇସ୍କୁଲରେ ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ହିନ୍ଦୀଶିକ୍ଷକ ସଂଘର ସାମ୍ବିଧାନିକ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ା ଜିଲାର ଅଧିକାଂଶ ହିନ୍ଦୀ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକ  ଉପସ୍ଥିତ ରହି କର୍ମକର୍ତ୍ତା ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ ା ବୈଠକରେ ନଟବର ରାଉଳ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ ା  ରାଜ୍ୟ ‘ଓଷ୍ଟା’ ସଂଘର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦିକା  ସୁରଜିତା ନାୟକ, ସମ୍ପାଦକ ପ୍ରଦୀପ୍ତ କୁମାର ଦାସ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ା 

ଶିଶୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଜିଏସ୍‌ ତନିସା

ଶିଶୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଜିଏସ୍‌ ତନିସା

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୨।୮-ସ୍ମାର୍ଟସିଟି ପରିଚାଳନା ସଂକ୍ରାନ୍ତ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ପରିବେଶ ଉପଯୋଗୀ ଏକ ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ବେଶ୍‌ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛନ୍ତି ଶିଶୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଜିଏସ ତନିସା(୧୪)। ତାଙ୍କ ସ୍ମାର୍ଟସିଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ପରିକଳ୍ପନାକୁ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରୁ ମିଳିଛି ଅନେକ ପ୍ରଶଂସା। ଏଭଳି ପ୍ରକଳ୍ପର ବାସ୍ତବ ରୂପାୟନ କରାଯାଇ ପାରିଲେ ଜନସୂଚନା ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତୀକରଣ, ପ୍ରଦୂଷିତ ଜଳ ପରିଚାଳନା, ପୁନଃଚକ୍ରଣ ଯୋଗ୍ୟ ପଦାର୍ଥର ସୁବିନିଯୋଗ, ସୁବ୍ୟବସ୍ଥିତ ପାର୍କିଂ ସାଙ୍ଗକୁ ଉନ୍ନତମାନର ଟ୍ରାଫିକ ପରିଚାଳନା ଓ ସ୍ବଚ୍ଛତା ରକ୍ଷା କରାଯାଇ ପାରିବ ବୋଲି ତନିସା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ପାଣିଟାଙ୍କି ସଫା କଲେ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ର: ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ପାଣିଟାଙ୍କି ସଫା କଲେ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ର: ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୨ା୮- ସ୍ଥାନୀୟ ଜିଲା ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଥିବା ଏକ ପାଣି ଟାଙ୍କିକୁ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମଙ୍ଗଳବାର ସଫା କରାଯିବା ଘଟଣା ପଦାକୁ ଆସିଛି। ସ୍କୁଲରେ ପାଠ ପଢାଯିବା ସମୟରେ କେତେକ ଛାତ୍ର କୋଠା ଛାତ ଉପରକୁ ଚଢି ପାଣିଟାଙ୍କି ସଫା କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ପାଖରେ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ରହିଥିଲେ। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ଏଭଳି ଘଟଣା ଦେଖି ଏହାର ଫଟୋ ଉଠାଇ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ଖବର ଦେଇଥିଲେ। ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ଲୋକେ ଜମିବାରୁ  ସମ୍ପୃକ୍ତ ଶିକ୍ଷକ ଓ  ଛାତ୍ରମାନେ ପଳାଇ ଯାଇଥିଲେ। ତେବେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପାଣିିଟାଙ୍କି ସଫା କରାଯିବା ଘଟଣା ନେଇ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। 

ଦାବି ପୂରଣ ନ ହେଲେ କଲେଜ ବନ୍ଦ

ଦାବି ପୂରଣ ନ ହେଲେ କଲେଜ ବନ୍ଦ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୨।୮- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବାରିପଦା ତକତପୁରସ୍ଥିତ ମହାରାଜା ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ସ୍ବୟଂଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ଦାବିରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ୨ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ  ଅଧ୍ୟୟନ  କରୁଛନ୍ତି। ହେଲେ ବାଥରୁମର  ବ୍ୟବସ୍ଥା ଠିକ ନ ଥିବା ବେଳେ ପ୍ରାୟତଃ ଅନେକଗୁଡିଏ ଶୌଚାଳୟ ବନ୍ଦ  ରହୁଥିବାରୁ  ସେମାନେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି।

ତହସିଲ ସମ୍ମୁଖରେ ମହିଳାଙ୍କ ଧାରଣା

ତହସିଲ ସମ୍ମୁଖରେ ମହିଳାଙ୍କ ଧାରଣା

କପ୍ତିପଦା,୨୨।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କପ୍ତିପଦା ବ୍ଲକ୍‌  ନୁଦୁଡିହା ପଞ୍ଚାୟତ ନୂଆଗାଁ ଗ୍ରାମର ପଦ୍ମାବତୀ ବାରିକ୍‌ ନାମ୍ନୀ ମହିଳା ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ଏକ ସରକାରୀ ସ୍ଥାନରେ ବସବାସ କରୁଛନ୍ତି ା ମାତ୍ର ଭୂମିହୀନ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପଟ୍ଟା ପ୍ରଦାନ ଯୋଜନାରେ ଉକ୍ତ ଜାଗାକ ସେହି ଗ୍ରାମର କାପ୍ରା ଟୁଡୁ ନାମ୍ନୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ା ଏହା ଜାଣିବା ପରେ ପଦ୍ମାବତୀ ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଦୀର୍ଘ ୨ ବର୍ଷ ପାଖାପାଖି ହେବ ଜିଲାପାଳ, ଉପଜିଲାପାଳ ଓ ତହସିଲଦାରଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲେ ା ମାତ୍ର ଏହା ପରେ ତାଙ୍କ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କାୈଣସି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉ ନାହିଁ ା

ବିବାଦୀୟ ସ୍ଥାନରେ  କାମ ଆରମ୍ଭରୁ ଉତ୍ତେଜନା

ବିବାଦୀୟ ସ୍ଥାନରେ କାମ ଆରମ୍ଭରୁ ଉତ୍ତେଜନା

କପ୍ତିପଦା,୨୨।୮(ଡି.ଏନ.ଏ)- କପ୍ତିପଦା ବ୍ଲକ୍‌ ଅଧିନ ଶାଳଚୁଆ ପଞ୍ଚାୟତ ଶାଳଚୁଆଠାରେ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର ନିର୍ମାଣ ନିମନ୍ତେ ସ୍ଥାନ ନିରୂପଣକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଚରମସୀମାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି।  ସରକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ବେଖାତିର କରି  ଏହି କେନ୍ଦ୍ର ପାଇଁ ନୂତନ ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟ ଶାଳଚୁଆ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଟେଟେୟାଁ ଗ୍ରାମରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ା ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ପରେ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ ରହିଥିବା ବେଳେ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ ପୁଣି ବିବାଦୀୟ ସ୍ଥାନରେ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଗ୍ରାମବାସୀ ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଶିଶୁ ଓ ମହିଳା ବିକାଶ ସଚିବଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଛନ୍ତି ା ଆବଶ୍ୟକ ପଡିଲେ  ଏହା ବିରୋଧରେ ଗ୍ରାମବାସୀ କୋର୍ଟର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେବେ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ା 

ବନବାସୀଙ୍କୁ ମିଳିଲା ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସ

ବନବାସୀଙ୍କୁ ମିଳିଲା ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସ

ବେତନଟୀ,୨୨।୮(ଡି.ଏନ.ଏ)- ବେତନଟୀ ବନାଞ୍ଚଳ ଅଧୀନ ଗୋବରାଶୋଳଠାରେ ଜାଇକା ପ୍ରକଳ୍ପ ଜରିଆରେ ବନବାସୀଙ୍କୁ ସୋମବାର ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସ ବିତରଣ କରାଯାଇଛି ା ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଜରିଆରେ ୧୨  ଜଣ ଗରିବ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଜଳା ଯୋଜନାରେ ବିନା ମୂଲ୍ୟରେ ଏହି ସୁବିଧା ଦିଆଯାଇଛି ା  ଏଥିରେ ଗୋବରାଶୋଳ ଗ୍ରାମର ବହୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଓ ବନ ସୂରକ୍ଷା ସମିତିର ସଦସ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ା

ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପାଠ ପଢ଼ାଇଲେ ଜିଲାପାଳ

ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପାଠ ପଢ଼ାଇଲେ ଜିଲାପାଳ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୨।୮- ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଗୁଣାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ  ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଭଲ ପାଠ ହେଉ ନ ଥିବା ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ଛୁଟି ଦିନରେ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଟ୍ୟୁଶନ ପଢାଇବା ଲାଗି ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଥିବା ଜିଲାପାଳ ବିନିତ ଭରଦ୍ୱାଜ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର  ଏମକେସି ହାଇସ୍କୁଲ, ଲାଲ ବଜାର ପ୍ରଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ତକତପୁର ସ୍ଥିତ ଏମଟିକେ କେଜିବିଭି ଓ ରାଣିଭୋଳ ସ୍ଥିତ ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଜିଲାପାଳ  ପରିଦର୍ଶନରେ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ସହ  ଶିକ୍ଷାଦାନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ନେଇ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। 

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ  ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିଲା

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିଲା

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୨୨।୮-ଜଣେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ବସ୍‌ କଣ୍ଡକ୍ଟର ଦୁବର୍ର୍‌ୟବହାର କରିବା ଘଟଣା ନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ବାଲେଶ୍ୱର ଆଇଟିଆଇ ଛକରେ ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କ ସଙ୍ଗଠନ ‘ଦବଙ୍ଗ’ ପକ୍ଷରୁ ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ସେଠାରେ ଆଶୀର୍ବାଦ ବସ୍‌କୁ ଅଟକ ରଖାଯାଇଥିଲା। 

ବର୍ଷାଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଦାବିରେ ଗଣଧାରଣା

ବର୍ଷାଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଦାବିରେ ଗଣଧାରଣା

ଜଳେଶ୍ୱର,୨୨।୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଜଳେଶ୍ୱର ପୌରାଞ୍ଚଳ ୬, ୯ ଏବଂ ୧୦ ୱାର୍ଡ଼ରେ ବର୍ଷାଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଦାବିରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଜଳେଶ୍ୱର ପୌରପରିଷଦ ସମ୍ମୁଖରେ ୱାର୍ଡ଼ର ଅଧିବାସୀ ଗଣଧାରଣାରେ ବସିଥିଲେ। ଜଳେଶ୍ୱର ତହସିଲଦାର ଅଭିମନ୍ୟୁ ପଣ୍ଡା, ପୌର କାର୍ଯ୍ୟନିବାହୀ ଅଧିକାରୀ ଗିରିଧାରୀ ବାରିକ, ସହ ତହସିଲଦାର ମହେନ୍ଦ୍ର ଦାସ ପ୍ରମୁଖ ଧାରଣାକାରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ନିର୍ଯାସ ବାହାରି ନ ଥିଲା। ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ନ ହେବା ଯାଏ ଧାରଣା ଚାଲିବ ବୋଲି ଧାରଣାକାରୀମାନେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ। ସିତାଂଶୁ ସେନାପତି, ଚନ୍ଦନ ଦାସ, ପୂର୍ଣ୍ଣେନ୍ଦୁ ନନ୍ଦୀ, ଅକ୍ଷୟ ଜେନା, ଯଜ୍ଞେଶ୍ୱର ଜେନା, ରବିନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର, ଚୈତନ୍ୟ ଜେନା, ସତ୍ୟନାରାୟଣ କର, ସମର କରଣ, ଆରତୀ ଜେନା, ମୌମିତା ଦାସ ଓ ସାବିତ୍ରୀ ପାତ୍ର ପ୍ରମୁଖଙ୍କ ସହ ବହୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଧାରଣାରେ ବସିଥିଲେ।