ବାଲେଶ୍ୱର

‘ଫକୀରମୋହନଙ୍କ ସାମାଜିକ ଚେତନା ଏକ ଉଚ୍ଚାଙ୍ଗ ମୂଲ୍ୟବୋଧ’

‘ଫକୀରମୋହନଙ୍କ ସାମାଜିକ ଚେତନା ଏକ ଉଚ୍ଚାଙ୍ଗ ମୂଲ୍ୟବୋଧ’

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୧୦।୯-ବ୍ୟାସକବି ଫକୀରମୋହନ ସେନାପତିଙ୍କ ରଚନାରେ ସାମାଜିକ ଚେତନା ଆଧୁନିକ ସାହିତ୍ୟକୁ ଉଚ୍ଚାଙ୍ଗ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ପ୍ରଦାନ କରିଛି। ନୂଆ ପିଢିର ସାହିତି୍ୟକଙ୍କ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ରଚନା ଶୈଳୀ ସବୁ ସମୟରେ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇବ ବୋଲି  ଏଠାରେ 

‘ବାଘାଯତୀନଙ୍କ ବଳିଦାନ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ’

‘ବାଘାଯତୀନଙ୍କ ବଳିଦାନ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ’

ରେମୁଣା, ୧୦।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଘାଯତୀନ ସାହାସିକତା, ଦେଶପ୍ରେମ ଓ ବଳିଦାନ ଅତୁଳନୀୟ। ଯୁଗ ଯୁଗ ଧରି ଏହା ସ୍ମରଣୀୟ ହୋଇ ରହିବ ଓ ଯୁବପିଢିଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇବ ବୋଲି ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ରେମୁଣା ବ୍ଲକ ଚଷାଖଣ୍ଡର ଦେଶୁଆଁ ପୋଖରୀଠାରେ ରବିବାର ସ୍ମୃତି ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ଅତିଥି

୮୧ କି.ମି. ଉପକୂଳ ଅସୁରକ୍ଷିତ

୮୧ କି.ମି. ଉପକୂଳ ଅସୁରକ୍ଷିତ

ଭୋଗରାଇ, ୧୦।୯(ପ୍ରଦୀପ ଦାସ)-କ୍ରମାଗତ ମୃତ୍ତିକା ଅବକ୍ଷୟ  ଯୋଗୁ ସମୁଦ୍ର କୂଳ ଧୀରେ ଧୀରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଆଡ଼କୁ ମାଡି ଆସୁଛି।  ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ-ଓଡ଼ିଶା ସୀମା ଉଦୟପୁରଠାରୁ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲାର ଗୋପାଳପୁର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୮୧ କି.ମି. ଉପକୂଳରେ ବେଳା 

ପଲିଥିନ ମୁକ୍ତ ଅଭିଯାନ ଦେଇଛି ପରିଚୟ

ପଲିଥିନ ମୁକ୍ତ ଅଭିଯାନ ଦେଇଛି ପରିଚୟ

ନୀଳଗିରି, ୧୦।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରି ସହରର କଚେରି ବଜାର। ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଲାଗି ରହିଛି ଏକ ଛୋଟ ଚା’ ଦୋକାନ। ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ସେଠି ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଭିଡ ଜମେ। ଦୀର୍ଘ ୨୧ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ଦୋକାନ କରି ଆସୁଥିବା ଦିଲୀପ କୁମାର ରାଉତ ଓରଫ

ଡାହାଣୀ ସନ୍ଦେହରେ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ହତ୍ୟା: ମାରଣାସ୍ତ୍ର ଜବତ, ସାନ ଭାଇ ଗିରଫ

ଡାହାଣୀ ସନ୍ଦେହରେ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ହତ୍ୟା: ମାରଣାସ୍ତ୍ର ଜବତ, ସାନ ଭାଇ ଗିରଫ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୯।୯-ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବାରିପଦା ସଦର ଥାନା  ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁକୁଡାଯୋଡି ଗ୍ରାମରେ ଡାହାଣୀ ସନ୍ଦେହକୁ ନେଇ ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଏକ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି। 

ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷାରେ ଘର ଭାଙ୍ଗିଲା

ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷାରେ ଘର ଭାଙ୍ଗିଲା

ଖଇରା, ୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଦୁଇଦିନ ଧରି ପ୍ରବଳ ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷା ପ୍ରଭାବରେ ଖଇରା ବ୍ଲକ ଶ୍ୟାମସୁନ୍ଦରପୁର ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ଝାଟିଆ ଗ୍ରାମର ଗୋବିନ୍ଦ ପାତ୍ରଙ୍କ ଘର ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡ଼ିଛି। ଏଥିରେ ତାଙ୍କର ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ଆସବାବପତ୍ର ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି। 

ଜଳେଶ୍ୱର ରେଳଷ୍ଟେଶନ ସମସ୍ୟା, ଜିଏମ୍‌ଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା

ଜଳେଶ୍ୱର ରେଳଷ୍ଟେଶନ ସମସ୍ୟା, ଜିଏମ୍‌ଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା

ଜଳେଶ୍ୱର, ୯ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଉତ୍ତର ବାଲେଶ୍ୱରର ପ୍ରମୁଖ ଷ୍ଟେଶନ ଜଳେଶ୍ୱର ରେଳଷ୍ଟେଶନର ଉନ୍ନତିକରଣ ଓ ଦ୍ରୁତଗାମୀ ଟ୍ରେନ୍‌ ରହଣିକୁ ନେଇ ପୂର୍ବତନ ଏମ୍‌ପି ତଥା ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସନେତା ଡ. କାର୍ତ୍ତିକେଶ୍ୱର ପାତ୍ରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱ ରେ ଜଳେଶ୍ୱରରୁ ଏକ ଟିମ୍‌ କଲିକତା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗାର୍ଡେନ୍‌ରିଚଠାରେ ଅବସ୍ଥିତ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ରେଳବାଇ ଜୋନ୍‌ର ମହାପ୍ରବନ୍ଧକ (ଜିଏମ୍‌)ଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।

 ଶୃଙ୍ଖଳା, ନିଷ୍ଠାର ସହ ଖେଳିବାକୁ ଆହ୍ବାନ

ଶୃଙ୍ଖଳା, ନିଷ୍ଠାର ସହ ଖେଳିବାକୁ ଆହ୍ବାନ

ବଡ଼ସାହି,୯ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଶାରଦୀୟ କ୍ରୀଡା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ବଡ଼ସାହି ବ୍ଳକ ମଇ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖେଳ ପଡିଆ ପରିସରରେ ରବିବାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି ା 

ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ:ଯୋଡିପଦା ବିଜୟୀ

ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ:ଯୋଡିପଦା ବିଜୟୀ

ପାଟଣା, ୯।୯( ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପାଟଣା ବ୍ଲକ କଣ୍ଟିଆପଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ଜାମୁନାଳିଆ ଗ୍ରାମର ସବୁଜ ବନାନୀ କ୍ଲବର ୧୦ତମ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ସମ୍ଭାଗ ସ୍ତରୀୟ ଖେଳକୁଦ ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ସମ୍ଭାଗ ସ୍ତରୀୟ ଖେଳକୁଦ ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ରେମୁଣା,୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଶିକ୍ଷା ବିକାଶ ସମିତି ଓଡ଼ିଶା ଦ୍ୱାରା ବାଲେଶ୍ୱର, ଭଦ୍ରକ ଓ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାର ଶିଶୁ ମନ୍ଦିର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ଭାଗସ୍ତରୀୟ ଖେଳକୁଦ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଦୁର୍ଗାଦେବୀ ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁ ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିରଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ପୂର୍ବାହ୍ନରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ କ୍ରୀଡ଼ା ଭାରତୀର ପ୍ରାନ୍ତ ସଂଯୋଜକ ମହାଦେବ ବେହେରା ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ ଆୟୋଜିତ ସଭାରେ ବେହେରା ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇ କ୍ରୀଡ଼ା ଦ୍ୱାରା ଶାରୀରିକ, ମାନସିକ ବିକାଶ ସାଙ୍ଗକୁ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ମନୋଭାବ ଏବଂ ଆମତ୍ବିଶ୍ୱାସ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ ବୋଲି କହିଥିଲେ । 

ତୈଳ ଦରବୃଦ୍ଧିର ପ୍ରତିବାଦ

ତୈଳ ଦରବୃଦ୍ଧିର ପ୍ରତିବାଦ

ରେମୁଣା, ୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ପେଟ୍ରୋଲ, ଡିଜେଲ ଦରବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ବିଜୁ ଯୁବ-ଛାତ୍ର-ମହିଳା ଜନତା ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ତଥା ବିଜୁ ଶ୍ରମିକ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟ ଜିଲା ସଭାପତି ସୁଦର୍ଶନ ଯେନାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ରେମୁଣା ଜାନୁଗଞ୍ଜସ୍ଥିତ ପେଟ୍ରୋଲପମ୍ପ ସମ୍ମୁଖରେ ଶନିବାର ବିକ୍ଷୋଭ ଓ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ଶହୀଦ ବାଘାଯତୀନଙ୍କ ସ୍ମୃତି ଦିବସ

ଶହୀଦ ବାଘାଯତୀନଙ୍କ ସ୍ମୃତି ଦିବସ

ରେମୁଣା, ୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ରେମୁଣା ବ୍ଲକ ଚଷାଖଣ୍ଡର ଦେଶୁଆଁ ପୋଖରୀଠାରେ କ୍ରାନ୍ତିବୀର ଶହୀଦ ବାଘାଯତୀନଙ୍କ ୧୦୩ତମ ସ୍ମୃତି ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବାଘାଯତୀନ ବିକାଶ ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଦୁଇଦିନିଆ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ପ୍ରଥମ ଦିବସରେ ୮ଜଣ ରକ୍ତତୀର୍ଥ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସମେତ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଯୋଗଦେଇ ଶହୀଦ ସ୍ମୃତିପୀଠକୁ ନବ ଭାରତର ହଳଦୀଘାଟ ଭାବେ ଆଖ୍ୟାୟିତ କରିଥିଲେ । ୧୯୧୫ ମସିହା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୯ତାରିଖର ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍ମୃତିଚାରଣ କରି ଅତିଥିଗଣ ବୀର ଶହୀଦ ବାଘାଯତୀନଙ୍କୁ ଭକ୍ତିପୂତ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଜ୍ଞାପନ କରିଥିଲେ । କିଶୋର ଅବସ୍ଥାରୁ ବାଘାଯତୀନଙ୍କ ଦେଶପ୍ରେମର ପରିଚୟ ମିଳିଥିଲା । ଯୁବକ ଅବସ୍ଥାରେ ଜନ୍ମଭୂମିର ସ୍ବାଧୀନତା ରକ୍ଷା ଲାଗି ସ୍ବେଚ୍ଛାଚାରୀ ଇଂରେଜମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଲଢ଼ି ସେ ଜୀବନ ଉତ୍ସର୍ଗ କରି ଅମର ହୋଇଥିବା ଅତିଥିଗଣ ମତ ଦେଇଥିଲେ। ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ସଂସ୍କୃ୍‌ତି ବିଭାଗ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବିଜୟ କୁମାର ନାୟକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। 

‘ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

‘ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ସଜନାଗଡ଼, ୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରି ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ‘ମୁଁ ହିରୋ, ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସାଧାରଣ ଯୁବ ଅସାଧାରଣ ଲକ୍ଷ୍ୟ, ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ଯୁବପ୍ରତିଭାର ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ଗୁଣ ବିକାଶକୁ ବିନିଯୋଗ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟକୁ ନେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମନୋରଞ୍ଜନ ପଣ୍ଡା ପୌରୋହିତ୍ୟ କରିଥିଲେ।

ସାପ କାମୁଡାରେ ଶିଶୁକନ୍ୟା ମୃତ

ସାପ କାମୁଡାରେ ଶିଶୁକନ୍ୟା ମୃତ

ବସ୍ତା, ୯।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ବସ୍ତା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦରଡା ଗ୍ରାମର ମହାଦେବ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ୫ବର୍ଷର ଝିଅ ମାମାଙ୍କର ସାପ କାମୁଡାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।  ତାଙ୍କୁ ବସ୍ତା ଡାକ୍ତରଖାନା ନିଆଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। 

ତୈଳ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ତୈଳ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ବସ୍ତା, ୯।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲର ଅହେତୁକ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ରବିବାର ସକାଳେ ବସ୍ତା ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ୬୦ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଗହୀରସିମୁଳିଆ ନିକଟସ୍ଥ ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଓ ଶିବମ୍‌ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଆଗରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯିବା ସହ ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ବସ୍ତା ବିଧାୟକ ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ସାହୁଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଏହି ବିକ୍ଷୋଭ କରାଯାଇଥିଲା। ବିଧାୟକ ସମେତ ଦଳର ବରିଷ୍ଠ କର୍ମକର୍ତ୍ତା, ଜନପ୍ରତିନିଧି ଓ କର୍ମୀମାନେ ପ୍ଲାକାର୍ଡ ଧରି ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଆସି ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। 

ବିଜୁ ଯୁବବାହିନୀ କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ପୋଷାକ ବଣ୍ଟନ

ବିଜୁ ଯୁବବାହିନୀ କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ପୋଷାକ ବଣ୍ଟନ

ବସ୍ତା, ୯।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ବସ୍ତା ବ୍ଲକର ବ୍ରାହ୍ମଣଦା ପଞ୍ଚାୟତରେ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ପୋଷାକ ବଣ୍ଟନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ  ସରପଞ୍ଚ ବିଷ୍ଣୁପ୍ରିୟା ବୁଗୁଡି, ବିଜେଡିର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଦେବବ୍ରତ ମଲିକ, ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀର ସଭାପତି ରାଜୀବ ଜେନା, ସମ୍ପାଦକ ସୁବ୍ରତ ମଲିକ ଓ କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ଗୋବିନ୍ଦ ଖଟୁଆ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

‘ବହିଟିଏ ପଢ଼’ ଦିବସ ପାଳିତ

‘ବହିଟିଏ ପଢ଼’ ଦିବସ ପାଳିତ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ବ୍ଲକ ପଦିନାରାୟଣପୁରସ୍ଥିତ ପ୍ରାଣକୃଷ୍ଣ ଧଳ ପାଠାଗାର ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ‘ବହିଟିଏ ପଢ଼’ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ଧଳଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। 

ସାକ୍ଷରତା ଦିବସରେ ରାଷ୍ଟ୍ର ନିର୍ମାଣ ସମ୍ମାନ ସମାରୋହ

ସାକ୍ଷରତା ଦିବସରେ ରାଷ୍ଟ୍ର ନିର୍ମାଣ ସମ୍ମାନ ସମାରୋହ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୯।୯-ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସାକ୍ଷରତା ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ଭଦ୍ରକ ରୋଟାରି କ୍ଲବ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ‘ରାଷ୍ଟ୍ର ନିର୍ମାଣ’ ସମ୍ମାନ ସମାରୋହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। କ୍ଲବର ସଭାପତି ରୋଟାରିଆନ ଅଜିତ ଦାସ ଓ ସମ୍ପାଦକ ମନୋଜ ସାହୁ ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଣବ ସାହୁ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ। 

ବିଜ୍ଞାନ ମେଳାରେ ୫୨ ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରଦର୍ଶିତ

ବିଜ୍ଞାନ ମେଳାରେ ୫୨ ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରଦର୍ଶିତ

ପଦ୍ମପୁର,୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଓଡ଼ିଶା ଶିକ୍ଷା ବିକାଶ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥାନୀୟ ବିରସ ଶିଶୁ ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ମଣ୍ଡଳସ୍ତରୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। କଇଥଖୋଲା ବିଏସ୍‌ ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲ, ଇରମ ବିବେକାନନ୍ଦ ଶିକ୍ଷାକେନ୍ଦ୍ର, ବିରସ ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁମନ୍ଦିର, ସୁଗୋ ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁମନ୍ଦିର, ବାଲିମେଦ ସାଇ ଶିଶୁ ବିହାର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ୫୨ ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଏଥିରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିଲା। 

ବିଜେଡିର ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ

ବିଜେଡିର ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ

ବାସୁଦେବପୁର,୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାସୁଦେବପୁର ବ୍ଲକ ସାନକୃଷ୍ଣପୁର ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ନିକଟରେ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ଏକ ମିଶ୍ରଣପର୍ବ ଶନିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ପଞ୍ଚାୟତର ଭାଜପା ସରପଞ୍ଚ ଗଦାଧର ନାୟକ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ।

ଯୁବ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ କର୍ମଶାଳା

ଯୁବ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ କର୍ମଶାଳା

ବାସୁଦେବପୁର,୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାସୁଦେବପୁର ଟାଉନ ହଲ୍‌ ପରିସରରେ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ଏକ କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ବିଭାଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ବିଜୟଶ୍ରୀ ରାଉତରାୟ ଯୋଗଦେଇ ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। 

ବିଜୁ ଯୁବବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ‘ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ’ ଅନୁଷ୍ଠିତ

ବିଜୁ ଯୁବବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ‘ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ’ ଅନୁଷ୍ଠିତ

ସଜନାଗଡ,୯।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲାର ନୀଳଗିରି ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ବିଜୁ ଯୁବବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ‘ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ’ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର ନାହିଁ: ପାଠପଢା, ସୁଷମ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟରୁ ବଞ୍ଚିତ ଜୁଆଙ୍ଗ ଶିଶୁ

ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର ନାହିଁ: ପାଠପଢା, ସୁଷମ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟରୁ ବଞ୍ଚିତ ଜୁଆଙ୍ଗ ଶିଶୁ

କେନ୍ଦୁଝର,୯।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ସମସ୍ତ ଶିଶୁ କିପରି ପ୍ରାକ୍‌ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ସହିତ ସୁଷମ ଓ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ପାଇବେ ସେ ନେଇ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗ୍ରାମରେ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି ।

ଅଲୋଡ଼ା ଶିଶୁକନ୍ୟା: ରାସ୍ତାକଡ଼ରୁ ନବଜାତ ଶିଶୁକନ୍ୟା ଉଦ୍ଧାର, ବଡ଼ବିଲ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଭର୍ତ୍ତି

ଅଲୋଡ଼ା ଶିଶୁକନ୍ୟା: ରାସ୍ତାକଡ଼ରୁ ନବଜାତ ଶିଶୁକନ୍ୟା ଉଦ୍ଧାର, ବଡ଼ବିଲ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଭର୍ତ୍ତି

ବଡବିଲ,୯।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ବଡ଼ବିଲ ଥାନା ପଶୁପତି ନଗରସ୍ଥିତ ରାସ୍ତାକଡରୁ ରବିବାର ଏକ ନବଜାତ ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି। ଶିଶୁ କନ୍ୟାଟିର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥାର ତନଖି ନିମନ୍ତେ ଲୋକେ ତାକୁ ବଡ଼ବିଲ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଶିଶୁକନ୍ୟାଟିର