ବାଲେଶ୍ୱର

ଆନ୍ତଃଜିଲା ଦିବାରାତ୍ର ଭଲିବଲ: ମଧୁପୁରା ଦଳ ଚାମ୍ପିୟନ

ଆନ୍ତଃଜିଲା ଦିବାରାତ୍ର ଭଲିବଲ: ମଧୁପୁରା ଦଳ ଚାମ୍ପିୟନ

ରୂପ୍‌ସା,୨୬।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାଲେଶ୍ୱର ଓ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାର ରୂପ୍‌ସା ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ ଆମ୍ବଗଡ଼ିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୁଆବଣିଆ ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା କମିଟି ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ୨୪ତମ ବାର୍ଷିକ ଆନ୍ତଃଜିଲା ଦିବାରାତ୍ର ଭଲିବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଗୁରୁବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ମୟୂରଭଞ୍ଜର ତୁଟାପଡ଼ା ଦଳକୁ ୨-୦ ସେଟ୍‌ରେ ପରାସ୍ତ କରି ବାଲେଶ୍ୱରର ମଧୁପୁରା ଦଳ ଚଳିତବର୍ଷ ଚାମ୍ପିୟନ ଟାଇଟଲ ହାସଲ କରିଛି। ପ୍ରଥମ ସେମିଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ପାଇକସାହି ରଣଜିତ କ୍ଲବକୁ ୨-୧ ସେଟ୍‌ରେ ପରାସ୍ତ କରି ତୁଟାପଡ଼ା ଦଳ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା। ଦ୍ୱିତୀୟ ସେମିଫାଇନାଲରେ ହବିଗଞ୍ଜ ଦଳକୁ ୨-୦ ସେଟ୍‌ରେ ପରାସ୍ତ କରି ମଧୁପୁରା ଦଳ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା। 

ହୋ ଭାଷା ଆନ୍ଦୋଳନ ଜୋର ଧରିଲା ସାମ୍ବିଧାନିକ ସ୍ବୀକୃତି ନିମନ୍ତେ ବ୍ଲକ ସମ୍ମୁଖରେ ଗଣଧାରଣା

ଆନନ୍ଦପୁର,୨୬।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ହୋ ଭାଷାକୁ ସାମ୍ବିଧାନିକ ସ୍ବୀକୃତି ପ୍ରଦାନ ଦାବିରେ ଶୁକ୍ରବାର ଆନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକ ସମ୍ମୁଖରେ ଆନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକ ହୋ ଭାଷା କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଧାରଣା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ରାତିରେ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା କଡ଼ାକଡ଼ି

ରାତିରେ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା କଡ଼ାକଡ଼ି

କେନ୍ଦୁଝର, ୨୬।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ସହରର ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ କଡ଼ାକଡ଼ି କରାଯାଉଛି ।ଏଥିପାଇଁ ରାତିତମାମ ସହରର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରବେଶ ପଥରେ ପୋଲିସ ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରୁଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। 

ତଣ୍ଟି କାଟି ଚେନ୍‌ ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ

ତଣ୍ଟି କାଟି ଚେନ୍‌ ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ

କେନ୍ଦୁଝର, ୨୬।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.) : କେନ୍ଦୁଝର ସହର ଡେଲି ମାର୍କେଟରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ତଣ୍ଟି କାଟି ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣା ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ସେ ତେଲକୋଇ ଅଞ୍ଚଳର ବାଣେଶ୍ୱରୀ ଜୁଆଙ୍ଗ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। 

ବାର୍‌ହା ପାଇଁ ବସାଯାଇଥିବା ଫାଶରେ ଜଙ୍ଗଲି ଭାଲୁ

ବାର୍‌ହା ପାଇଁ ବସାଯାଇଥିବା ଫାଶରେ ଜଙ୍ଗଲି ଭାଲୁ

ସଜନାଗଡ,୨୬।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରି ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଜାମୁଡିଆ ଏବଂ ଜଡିଦା ପଞ୍ଚାୟତ ଡେଙ୍ଗାପିଆଶାଳ ନିକଟସ୍ଥ ଅଞ୍ଚଳରେ ବାର୍‌ହା ଧରିବା ପାଇଁ ବସାଯାଇଥିବା ଫାଶରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣଚୁଡ଼ ପାହାଡ଼ର ଏକ ଜଙ୍ଗଲି ଭାଲୁ ପଡ଼ିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛ। 

୨୯ରେ ଭଦ୍ରକ ବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚୂଡାନ୍ତ

୨୯ରେ ଭଦ୍ରକ ବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚୂଡାନ୍ତ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୬ା୧୦- ଭଦ୍ରକରେ ଏକ ସରକାରୀ ମେଡ଼ିକାଲ କଲେଜ ଓ ହସ୍ପିଟାଲ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବିରେ ସମଗ୍ର ଜିଲାରେ ଦୀର୍ଘ ୨ ମାସ ଧରି ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରହିଛି ା ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଆସନ୍ତା୨୯ ତାରିଖରେ ଭଦ୍ରକ ମେଡିକାଲ ସଂଗ୍ରାମୀ ସେନା ଓ ଜିଲା ଉନ୍ନୟନ ସଂଘର୍ଷ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ସମଗ୍ର ଜିଲା ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦିଆଯାଇଛି| 

ଭିକ୍ଟୋରିଆ କପ୍‌ କିକ୍ରେଟ:ମୋରଡା ଷ୍ଟାର କ୍ଲବ ଚାମ୍ପିୟନ

ଭିକ୍ଟୋରିଆ କପ୍‌ କିକ୍ରେଟ:ମୋରଡା ଷ୍ଟାର କ୍ଲବ ଚାମ୍ପିୟନ

ବହଳଦା,୨୬ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ)-ବହଳଦା ଅଞ୍ଚଳର  ଭିକ୍ଟୋରିଆ କ୍ଲବ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଗତ ୧୯ ତାରିଖରୁ ବହଳଦା ହାଇସ୍କୁଲ ଖେଳପଡିଆରେ ଚାଲିଥିବା ୯ମ ଭିକ୍ଟୋରିଆ କପ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ-୨୦୧୮ ଗୁରୁବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି| 

‘ଶିମିଳିପାଳର ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ସଚେତନତା ଲୋଡ଼ା’

‘ଶିମିଳିପାଳର ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ସଚେତନତା ଲୋଡ଼ା’

ବଡ଼ସାହି,୨୬ା୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ବଡ଼ସାହି ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ମଙ୍ଗଳପୁର ବାଳାଶ୍ରମ ପରିସରରେ ଇକୋ ଫ୍ରେଣ୍ଡ୍‌ସ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ବୁଧବାର ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି ା ଏହି ଅବସରରେ ବିଶିଷ୍ଟ ଶିକ୍ଷାବିତ୍‌ ଏପେକ୍ସ ଫରେଷ୍ଟ ପ୍ରୋଟେକ୍ସନ କମିଟି ସଭାପତି ଡକ୍ଟର ଶ୍ୟାମସୁନ୍ଦର ଦାଶ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଛନ୍ତି| 

ଏଟିଏମ୍‌ ଲୁଟ୍‌ ଘଟଣାକୁ ୩ ମାସ: ଲୁଟେରାଙ୍କ ସୁରାକ ପାଉନି ପୋଲିସ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୬।୧୦- ବାରିପଦା ରଥଯାତ୍ରା ସମୟରେ ସହରର ୪ଟି ଏଟିଏମ୍‌ରୁ   ଜୁଲାଇ ୨୧ତାରିଖ  ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ପ୍ରାୟ ୨୨ ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଲୁଟ୍‌ ଆନ୍ତଃ ରାଜ୍ୟ ଲୁଟେରାଙ୍କ କାମ କହି ପୋଲିସ ହାତବାନ୍ଧି ବସିଥିବା ବେଳେ ଘଟଣାକୁ ୩ ମାସ  ବିତିଗଲାଣି।

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ଚାଷୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ସୋର, ୨୬ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସୋର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ନଦିଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ କାନପୁର ଗ୍ରାମର ଶ୍ରୀଧର ଜେନା(୫୨) ନାମକ ଚାଷୀ ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି। ସେ ବିଲକୁ ଘାସ କାଟିବାକୁ ଯାଇ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଘରକୁ ନ ଫେରିବାରୁ ପରିବାର ଲୋକେ ଖୋଜାଖୋଜି କରିଥିଲେ।

ଖଇରାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା

ଖଇରାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା

ଖଇରା, ୨୬।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଖଇରା ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀପୂଜା  ଜାକଜମକରେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ଅନ୍ତରାରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା ୭୦ବର୍ଷ ଧରି ପାରମ୍ପରିକ ରୀତିରେ ଚାଲି ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଚଳିତବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତରା ବଜାର କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହାତକୁ ନିଆଯାଇଛି

ଗହଣା ଦୋକାନରେ ଆୟକର ବିଭାଗର ଯାଞ୍ଚ

ଗହଣା ଦୋକାନରେ ଆୟକର ବିଭାଗର ଯାଞ୍ଚ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୫।୧୦- ବାରିପଦା ସହରର ବିଭିନ୍ନ ଗହଣା ଦୋକାନରେ ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଆୟକର ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି। ବାଲେଶ୍ୱର ଓ ବାରିପଦା ଆୟକର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଟିମ  ବାରିପଦା ଲାଲବଜାରଠାରେ ଥିବା ୩  ଗହଣା ଦୋକାନରେ ଯାଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି। 

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫସଲ ବୀମାରୁ ବଞ୍ଚିତ ୧୭୧ ଚାଷୀ  ସମବାୟ ସମିତିରେ ତାଲା ପକାଇ ଧାରଣା ଦେଲେ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫସଲ ବୀମାରୁ ବଞ୍ଚିତ ୧୭୧ ଚାଷୀ ସମବାୟ ସମିତିରେ ତାଲା ପକାଇ ଧାରଣା ଦେଲେ

ତିହିଡ଼ି,୨୫ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡ଼ି ବ୍ଲକ ରାଜନଗର ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ଚାରିତରଫ ସେବା ସମବାୟ ସମିତିରେ ତାଲା ପକାଇ ଗୁରୁବାର ଚାଷୀମାନେ ଗଣଧାରଣା ଦେଇଥିଲେ ା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫସଲବୀମା ଯୋଜନାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିବାରୁ ଚାଷୀମାନେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି ା 

ନଦୀ ଗର୍ଭରୁ ମିଳିଲା ଶିବ ମନ୍ଦିର ଭଗ୍ନାବଶେଷ

ନଦୀ ଗର୍ଭରୁ ମିଳିଲା ଶିବ ମନ୍ଦିର ଭଗ୍ନାବଶେଷ

ସଜନାଗଡ଼,୨୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରି ବ୍ଲକ ମଛୁଆ ପଞ୍ଚାୟତ ନିକଟସ୍ଥ କାଠପାଳ ସୋନନଦୀ ଗର୍ଭରୁ ଗୁରୁବାର ଏକ ଶିବମନ୍ଦିରର ଭଗ୍ନାବଶେଷ ମିଳିଛି। ଗ୍ରାମର କେତେକ ଲୋକ ମାଛ ଧରିବା ପାଇଁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଜଳସ୍ତର କମ୍‌ ଥିବାରୁ ସେଠାରେ ମନ୍ଦିରର ଅଗ୍ରଭାଗର କିଛି ଅଂଶ ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିଲେ। ଏହି ଖବର ପ୍ରଚାରିତ ହେବା ପରେ ଆଖପାଖ ଗ୍ରାମବାସୀ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛନ୍ତି।

କୁଟୁରା ମାଂସ ଜବତ, ୭  ଗିରଫ

କୁଟୁରା ମାଂସ ଜବତ, ୭ ଗିରଫ

କପ୍ତିପଦା,୨୫ା୧୦(ଡି଼.ଏନ୍‌.ଏ) କପ୍ତିପଦା ରେଞ୍ଜ ପୋଡାଡିହା ସେକ୍ସନର ବଡଖମଣ ବିଟ୍‌ ଅଧୀନ ଡବିଗଡ ରାଜାରାଣୀ ପୋଖରୀ ନିକଟରୁ ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଚଢାଉ କରାଯାଇ   ୮ କେ.ଜି କୁଟୁରା ମାଂସ ଓ ୫ ଦେଶୀ ବନ୍ଧୁକ ଜବତ ହୋଇଛି।

ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୨୫।୧୦-ବାଲେଶ୍ୱର କର୍ମଜୀବୀ ସାମ୍ବାଦିକ ସଂଘ ବାଲେଶ୍ୱର ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ଜିଲାର ପୋଲିସ ଓ ପ୍ରଶାସନ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଦିଆଯାଇଛି। ଚଳିତବର୍ଷ ଗଣେଶ ପୂଜା, ମହରମ୍‌, ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜା, ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ଓ ରାବଣପୋଡ଼ି ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳାରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବାରୁ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରତିବର୍ଷ ହାତକୁ ନିଆଯାଇଥାଏ ବୋଲି ସଂଘ ଜିଲା ସଭାପତି ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଚନ୍ଦ୍ର କର ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ବାହ୍ୟ ଶୌଚମୁକ୍ତ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ବାହ୍ୟ ଶୌଚମୁକ୍ତ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ନୀଳଗିରି, ୨୫ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ଅଭିଯାନ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ନୀଳଗିରି ସହରକୁ ବାହ୍ୟ ଶୌଚମୁକ୍ତ ଘୋଷଣା  ଓ ସ୍ବଚ୍ଛ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ୨୦୧୯ ଉପଲକ୍ଷେ ଏନଏସି ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯାଇଥିଲା। 

୧୬ ଘଣ୍ଟା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଲା ପଶ୍ଚିମପଟ ଟିକେଟ କାଉଣ୍ଟର

୧୬ ଘଣ୍ଟା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଲା ପଶ୍ଚିମପଟ ଟିକେଟ କାଉଣ୍ଟର

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୨୫।୧୦-ବାଲେଶ୍ୱର ରେଳଷ୍ଟେଶନକୁ ନବୀକରଣ କରାଯିବା ଓ  ପଶ୍ଚିମପଟରେ ଟିକେଟ କାଉଣ୍ଟର ଖୋଲିବାକୁ ଦୀର୍ଘଦିନ ହେଲା ବିଭିନ୍ନ ସଙ୍ଗଠନ ସହ ସିଭିଲ ସୋସାଇଟି ପକ୍ଷରୁ ଦାବି ହୋଇଆସୁଥିଲା। ବୁଧବାର ଏହା ଆଂଶିକ ପୂରଣ ହୋଇଛି। ପଶ୍ଚିମପଟ ଟିକେଟ ବୁକିଂ କାଉଣ୍ଟର ପ୍ରତିଦିନ ୧୬ ଘଣ୍ଟା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇଛି।   

ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ ପୂଜା ପାଇଁ ତିହିଡ଼ି ଉତ୍ସବ ମୁଖର

ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ ପୂଜା ପାଇଁ ତିହିଡ଼ି ଉତ୍ସବ ମୁଖର

ତିହିଡ଼ି, ୨୫ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭଦ୍ରକ ଜିଲାର ତିହିଡି ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ ପୂଜା ପାଇଁ  ଉତ୍ସବ ମୁଖର ହୋଇଛି ।  ଦୀର୍ଘ ୯୭ ବର୍ଷ ହେଲା ସିନ୍ଦୋଳ ନୂଆପାଟଣା ଗଁାରେ ପାଳିତ ହୋଇ ଆସୁଥିବା ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରୟଣ ପୂଜା ଚଳିତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ମହାସମାରୋହରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି।

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଶିଶୁ ମହୋତ୍ସବ ‘ସୁରଭି’: ଭାଗ ନେଲେ ୪ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଶିଶୁ ମହୋତ୍ସବ ‘ସୁରଭି’: ଭାଗ ନେଲେ ୪ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୨୫।୧୦-ବାଲେଶ୍ୱର ସଦର ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଶିଶୁ ମହୋତ୍ସବ ‘ସୁରଭି’ ଗୁରୁବାର ପବ୍ଲିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଆୟୋଜିତ ଉତ୍ସବରେ ସଦର ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ମହାନ୍ତି ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିବା ବେଳେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ସଦର ବିଧାୟକ ଜୀବନ ପ୍ରଦୀପ ଦାଶ ଯୋଗଦେଇ ‘ସୁରଭି’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ତାତ୍ପର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବା ସହ ଶିକ୍ଷକ, ଅଭିଭାବକମାନଙ୍କର ଶିଶୁମାନଙ୍କ ପ୍ରତି କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ଓ ଦାୟିତ୍ୱବୋଧ ସମ୍ପର୍କରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିଲେ। ସଦର ବ୍ଲକର ୨୧ଗୋଟି ଆଞ୍ଚଳିକ ସାଧନାକେନ୍ଦ୍ରରୁ ମନୋନୀତ ୪ଶହରୁ ଅଧିକ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ। 

ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା ଲାଗି ଔପଦା ଉତ୍ସବମୁଖର

ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା ଲାଗି ଔପଦା ଉତ୍ସବମୁଖର

ଔପଦା, ୨୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା ପାଇଁ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଔପଦା ବ୍ଲକର ପୁରପଲ୍ଲୀ ଉତ୍ସବମୁଖର ହୋଇ ଉଠିଛି। ଔପଦା ବଜାର ପୂଜାମଣ୍ଡପରେ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ଆରାଧନା କରାଯାଉଛି। ଆକର୍ଷଣୀୟ ତୋରଣ ସହ ରଙ୍ଗବେରଙ୍ଗ ଆଲୋକମାଳାରେ ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ଝଲସୁଛି। ପୂଜା କମିଟି ତରଫରୁ ସହସ୍ରାଧିକ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ପ୍ରସାଦ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା। ଔପଦା ବଜାର ସହ ଆଖପାଖରେ ବହୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କର ପୂଜାମଣ୍ଡପ ନିକଟରେ ଭିଡ଼ ଜମିଥିଲା। ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପ୍ରବଚନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରବଚକ ବିଭୂତି ଭୂଷଣ ପାଲ ଯୋଗଦେବା ସହ ବିଭିନ୍ନ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି।

ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ପ୍ରତିଭାକୁ ବିକାଶିତ କରାଇବାକୁ ପ୍ରୟାସ

ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ପ୍ରତିଭାକୁ ବିକାଶିତ କରାଇବାକୁ ପ୍ରୟାସ

ସିମୁଳିଆ, ୨୫।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ପ୍ରତିଭାମାନଙ୍କୁ ଚୟନ କରି ସର୍ବସମ୍ମୁଖକୁ ଆଣିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ମାର୍କୋଣା ପଞ୍ଚାୟତର ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ରଘୁନାରାୟଣ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ  ‘ମୁଁ ହିରୋ ମୋ ଓଡିଶା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।  ଯୁବ ବାହିନୀର ବ୍ଲକ ସଂଯୋଜକ ମନୋରଞ୍ଜନ ସେଠୀଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଯୁବନେତା ଗଦାଧର ଜେନା ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ବିଧାୟକ ଜ୍ୟୋତିପ୍ରକାଶ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଯୋଗଦେଇ ସରକାରଙ୍କ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ପ୍ରତିଭାଙ୍କୁ ବିକଶିତ କରାଇବା ପ୍ରୟାସକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ। 

ଜମୁଛି ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା

ଜମୁଛି ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା

ରୂପ୍‌ସା, ୨୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ରୂପ୍‌ସା, ହଳଦୀପଦା, ଛାନୁଆ, କଷାଫଳ, ବାହାବଳପୁର, ପରିକ୍ଷୀ ଓ ଶ୍ରୀରାମପୁର ଆଦି ସ୍ଥାନରେ ବୁଧବାର କୁମାର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ଉତ୍ସବମୁଖର ହୋଇପଡିଛି। ହଳଦୀପଦା ବଜାର କମିଟି ସଭାପତି ପର୍ଶୁରାମ ପ୍ରଧାନ, ସମ୍ପାଦକ ହରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ର ରଣା ଓ କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ମହେନ୍ଦ୍ର ସାହୁଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଘଟୋତ୍ତଳନ ପୂର୍ବକ ଯଥାବିଧି ଲକ୍ଷ୍ମୀଦେବୀଙ୍କ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ହୋଇଥିଲା।

ଡାକ୍ତର ନିଯୁକ୍ତି ନ ହେଲେ ଆମରଣ ଅନଶନ ଚେତାବନୀ ଦେଲା ଭାଜପା

ଡାକ୍ତର ନିଯୁକ୍ତି ନ ହେଲେ ଆମରଣ ଅନଶନ ଚେତାବନୀ ଦେଲା ଭାଜପା

ବସ୍ତା, ୨୫।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ବସ୍ତା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଡାକ୍ତର ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ  ଉତ୍ତରବାଲେଶ୍ୱରର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ପ୍ରଶାସନିକ ଉଦାସୀନତା ଘେନି ବସ୍ତା ଭାଜପା ରୁରୁବାର ବସ୍ତା ବଜାରଠାରୁ ଏକ ବିଶାଳ  ମଟରସାଇକେଲ ରାଲିରେ ବାହାରି ଡାକ୍ତରଖାନା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇଥିଲା ା