ବାଲେଶ୍ୱର

‘ତଦନ୍ତ କରି ୨ ମାସରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଅ’

‘ତଦନ୍ତ କରି ୨ ମାସରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଅ’

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୯।୭-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ସେବା ସମବାୟ ସମିତିରେ ହୋଇଥିବା ଋଣ ଜାଲିଆତି, ଧାନକିଣା ଦୁର୍ନୀତି ଆଦି ବିଭିନ୍ନ ଅନିୟମିତତା ନେଇ କୋର୍ଟ କଚେରି ଯାଏ ମାମଲା ଯାଇଛି।

ଭଦ୍ରକ ସ୍ବୟଂଶାସିତ କଲେଜରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍‌

ଭଦ୍ରକ ସ୍ବୟଂଶାସିତ କଲେଜରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍‌

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୯।୭-ଭଦ୍ରକ ସ୍ବୟଂଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଦୁଇବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ହୋଇଥିବା ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅନିୟମିତତା ନେଇ ୫ଜଣିଆ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍‌ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ବସ୍‌ସେବା ଯୋଗାଇବାକୁ ଦାବି କଲା କଳିଙ୍ଗସେନା

ବସ୍‌ସେବା ଯୋଗାଇବାକୁ ଦାବି କଲା କଳିଙ୍ଗସେନା

କେନ୍ଦୁଝର,୨୯।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟରୁ ଘଟଗାଁସ୍ଥିତ ମା’ ତାରିଣୀ ପୀଠ, ଢେଙ୍କିକୋଟ, ପାଟଣା, ସାହାରପଡା ଦେଇ କଲିକତାକୁ ବସ ଚଳାଚଳ କରାଯିବା ସକାଶେ କଳିଙ୍ଗସେନା ଦାବି ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛି।

ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ‘ଖୋଲା ଚିଠି’ ଭାଇରାଲ

ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ‘ଖୋଲା ଚିଠି’ ଭାଇରାଲ

ଆନନ୍ଦପୁର,୨୯।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏକ ଖୋଲା ଚିଠି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛି। କିଛିଦିନ ତଳେ ଏହି ଚିଠି ଆନନ୍ଦପୁର ସହରରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ଘରେ କେହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ ଭାବେ ପକାଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।

ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ୨ଗିରଫ

ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ୨ଗିରଫ

ତଲେକୋଇ,୨୯।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ତେଲକୋଇ ଅଞ୍ଚଳରେ ବ୍ୟାପକ ମଦ କାରବାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାରୁ ଶନିବାର ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଚଢାଉ କରାଯାଇଥିଲା।

ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହେଲା ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସବ୍‌ଷ୍ଟେଶନ

ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହେଲା ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସବ୍‌ଷ୍ଟେଶନ

କପ୍ତିପଦା,୨୮।୭(ଡି଼.ଏନ.ଏ)-କପ୍ତିପଦା ବ୍ଲକ୍‌ ଶରତ ଆଞ୍ଚଳିକ ବିକାଶ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ୯ ଦଫା ଦାବୀ ନେଇ ଗତ ୨୪ ତାରିଖରେ ଶରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହାକୁ ସମର୍ଥନ କରି ବିଭିନ୍ନ ସଙ୍ଗଠନ ଓ ଦଳ ବର୍ଣ୍ଣ ନିର୍ବିଶେଷରେ ସମସ୍ତେ ଏଥିରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ।

ସୌରଚାଳିତ ସାଇକେଲ ନିର୍ମାତା ରାକେଶଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ସୌରଚାଳିତ ସାଇକେଲ ନିର୍ମାତା ରାକେଶଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୨୮।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ତେସିଙ୍ଗା ପଞ୍ଚାୟତ କୁଲଣାର ଯୁବ ଇଞ୍ଜିନିୟର ତଥା ସୌରଚାଳିତ ସାଇକେଲ ନିର୍ମାତା ରାକେଶ ନାୟକଙ୍କୁ ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସାମଲ ସ୍ଥାନୀୟ ଭାଜପା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ସାଧାରଣ ବଣ୍ଟନରେ ଅନିୟମିତତା: ଜିଲାପାଳଙ୍କଠାରେ ଅଭିଯୋଗ

ଯୋଡା,୨୮।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଯୋଡା ବ୍ଲକ ବଲାଣୀ ପଞ୍ଚାୟତରେ ସାଧାରଣ ବଣ୍ଟନରେ ଅନିୟମିତତା ହୋଇଥିବା ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଠାରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ପୂର୍ବଶତ୍ରୁତାକୁ ନେଇ ଗଣ୍ଡଗୋଳ, ୫ ଗିରଫ

ତିହିଡ଼ି,୨୮।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡ଼ି ଥାନା ଅଧୀନ ବାରସର ପଞ୍ଚାୟତ ଚକରାସାହି ଗ୍ରାମରେ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ପୂର୍ବଶତ୍ରୁତାକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଘଟିଛି। ଏନେଇ ଉଭୟପକ୍ଷ ତିହିଡ଼ି ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ପୋଲିସ ୨ଟି ମାମଲା ଯଥାକ୍ରମେ(ନଂ.୨୫୫/୧୮ ଓ ୨୫୬/୧୮) ରୁଜୁ କରିଛି।

ଭୂତ ଭୟ: ସ୍କୁଲ ଛାଡିଲେ ଶତାଧିକ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଭୂତ ଭୟ: ସ୍କୁଲ ଛାଡିଲେ ଶତାଧିକ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

କେନ୍ଦୁଝର ୨୮।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ବଣପାହାଡ ଇଲାକାରେ ଥିବା ଏକ ଆବାସିକ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ଭୂତ ଭୟ। କେତେକ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଦେହରେ ପ୍ରେତାତ୍ମା ସବାର ହେବା ଘଟଣାକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରି ଅଭିଭାବକମାନେ ଆସି ସ୍କୁଲରୁ ନିଜ ପିଲାଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଇଛନ୍ତି। ଗତ ଦୁଇଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଶତାଧିକ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ସ୍କୁଲ ଛାଡିଛନ୍ତି।

୧୦ ଚାଷୀ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୮।୭-ଭଦ୍ରକ ବ୍ଲକ ସାହାଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ସାହାଡ଼ା ସେବା ସମବାୟ ସମିତି ତରଫରୁ କୃଷି ସଚେତନତା ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସାହାଡା ସେବା ସମବାୟ ସମିତି ଅଧୀନ ଧର୍ମସରଣବିନ୍ଧା ସମିଆଁ ହରିପୁର, ସାହାଡା ଓ ବାସୁଦେବପୁର ଗ୍ରାମର ଚାଷୀମାନେ ଏଥିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

ଦଳୀୟ ଭିତ୍ତିରେ ସମବାୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଭିଯୋଗ

ଦଳୀୟ ଭିତ୍ତିରେ ସମବାୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଭିଯୋଗ

ଆରଡ଼ି,୨୮।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ପାଳସାହି ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ପାଳସାହି ସମବାୟ ସମିତି ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ‘ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ’ କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି କର୍ମଶାଳା ଦଳୀୟ ଭିତ୍ତିରେ ହୋଇଥିବା ସମିତି ସଭାପତି ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ନାୟକ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ପଦ୍ମପୁର-ବିରସ ରାସ୍ତାପାର୍ଶ୍ୱରେ ଚାରାରୋପଣ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୮।୭-ବାସୁଦେବପୁର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ପଦ୍ମପୁର-ବିରସ ରାସ୍ତାପାର୍ଶ୍ୱରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଜାତୀୟ ନିଶ୍ଚିତ କର୍ମନିଯୁକ୍ତି ଯୋଜନାରେ ୧ ହଜାର ଚାରାରୋପଣ କରାଯାଇଛି।

 ପାଲା, ଦାସକାଠିଆ  ଯୋଗେ ନିଶା ନିବାରଣ

ପାଲା, ଦାସକାଠିଆ ଯୋଗେ ନିଶା ନିବାରଣ

ବେତନଟୀ,୨୮।୭(ଡି.ଏନ.ଏ)- ବେତନଟୀ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଦୁଇ ଦିନିଆ ନିଶା ନିବାରଣ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ସରପଞ୍ଚକୁ ଧମକ ଦେଇ ଯୁବକ ଗିରଫ

କପ୍ତିପଦା,୨୮।୭(ଡି଼.ଏନ୍‌.ଏ)-କପ୍ତିପଦା ବ୍ଲକ୍‌ ଶରତ ଥାନା ଅଧିନ ଦେୱାନବାହାଳୀ ପଞ୍ଚାୟତର ଜଣେ ଯୁବକ ସରପଙ୍କୁ ଧମକ ଦେବା ଅଭିଯୋଗରେ ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଚମ୍ପୁଆରେ ଡାକ ସେବା ବ୍ୟାହତ

ଚମ୍ପୁଆ,୨୮।୭ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଚମ୍ପୁଆ ସଦର ମହକୁମାରେ ଥିବା ଉପଡାକ ଘରେ ଡାକ ସେବା ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡିଛି। ଗତ ମେ ମାସ ୧୮ ତାରିଖରେ ବଜ୍ରପାତ ହେବା କାରଣରୁ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସର ମୋଡେମ୍‌ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲା। ସେତେବେଳେ ଡାକସେବା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା।

ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପାଠ୍ୟଉପକରଣ ବଣ୍ଟନ

ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପାଠ୍ୟଉପକରଣ ବଣ୍ଟନ

ଚମ୍ପୁଆ,୨୮।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଜରିଆରେ ଆଦିବାସୀ ଓ ହରିଜନ ଅନ୍ବେଷା ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଉପଜିଲାପାଳ ପାରୁଲ ପଟାୱରୀ କେରେଳା ଇଂରାଜୀ ମାଧ୍ୟମ ବିଦ୍ୟାଳୟଠାରେ ପାଠ୍ୟ ପୁସ୍ତକ ଓ ପୋଷାକ ଆଦି ବଣ୍ଟନ କରିଥିଲେ। ଜିଲା ଖଣିଜ ପାଣ୍ଠିରୁ ଆଦିବାସୀ ହରିଜନ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏହି ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

 ଆଇନ ସଚେତନତା ଶିବିର

ଆଇନ ସଚେତନତା ଶିବିର

ଚମ୍ପୁଆ,୨୮। ୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ତାଲୁକ ଆଇନ ସେବା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ କିଶୋର ନ୍ୟାୟିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆଇନ ସଚେତନତା ଶିବିର କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଚମ୍ପୁଆ ବାର ଆସୋସିଏଶନ କକ୍ଷଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ତାଲୁକ ଆଇନ ସଭାପତି ତଥା ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାଦୌରା ଜଜ୍‌ ଡଃ ପବତ୍ର ମୋହନ ସାମଲ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ।

ବାଇକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବାପ ପୁଅ ଗୁରୁତର

ଚମ୍ପୁଆ,୨୮।୭ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଚମ୍ପୁଆ ଥାନା ଅଧୀନ ଚିମିଳାଠାରେ ଶନିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଏକ ବାଇକ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ପୋଲରେ ପିଟି ହୋଇଯିବାରୁ ବାପ ପୁଅ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା

ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା

ଆନନ୍ଦପୁର,୨୮।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ ପ୍ରକୃତ ହତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଉପେକ୍ଷା କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଉଥିଲେମଧ୍ୟ ଏହାର କିଛି ପ୍ରତିକାର ହେଉ ନାହିଁ ।

 ୫ ଅଗ୍ରଣୀ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

୫ ଅଗ୍ରଣୀ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ଝୁମ୍ପୁରା, ୨୮।୭ ଡି.ଏନ.ଏ.)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଝୁମ୍ପୁରା ଲ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ନହବେଡା କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପରେ ଶୁକ୍ରବାର ‘ ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଲ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ ସଭାପତି ଡମ୍ବରୁଧର ନାଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ।

ବିଦ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ବୃକ୍ଷରୋପଣ

ଝୁମ୍ପୁରା, ୨୮।୭ ଡି.ଏନ.ଏ.)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଝୁମ୍ପୁରା ବ୍ଲକ ଅର୍ଶଳା ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦୁର୍ଗାପୁର ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶୁକ୍ରବାର ବୃକ୍ଷରୋପଣ ଓ ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ସବୁଜ ସୁନ୍ଦର ବାଲିଆପାଳ ଗଠନ କରିବାକୁ ଶପଥ

ବାଲିଆପାଳ,୨୮। ୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆହ୍ବାନକ୍ରମେ ବାଲିଆପାଳ ବ୍ଲକରେ ଶୁକ୍ରବାର ‘ଆମେ ଗଢ଼ିବା ସବୁଜ ଓଡ଼ିଶା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ଯୁବ କ୍ରୀଡ଼ା ବିଭାଗ ତରଫରୁ ୧୫ଟି ପଞ୍ଚାୟତରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରାଯାଇଥିଲା। ବାଲିଆପାଳ ବ୍ଲକ ପରିସରରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ବିଡ଼ିଓ ମିନତୀ ଜଗଦେବ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ।

ଗୁରୁ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପାଳିତ

ସୋର, ୨୮। ୭(ଡ଼ି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ସୋର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ଅଧୀନ ଭାରତୀୟ ବିଦ୍ୟାନିକେତନ ସୋର ଓ କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ସାରସ୍ବତୀ ଶିଶୁ ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିର ତରଫରୁ ଗୁରୁ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉତ୍ସବ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଭାରତୀୟ ବିଦ୍ୟାନିକେତନ ବିଦ୍ୟାଳୟ ତରଫରୁ ଦମୟନ୍ତୀ ସେଠୀଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।