ବାଲେଶ୍ୱର

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଶ୍ରମିକ ମୃତ: ୧୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ଗଲା ମୃତଦେହ

ରୂପ୍‌ସା,୨୮ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ସଦର ବ୍ଲକ ରୂପ୍‌ସା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ମାଛ ଫାର୍ମରେ ବୁଧବାର ରାତିରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଜଣେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ଡ୍ରେନେଜ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ: ଦୋକାନୀ, ଗ୍ରାହକ ଅତିଷ୍ଠ

ଖଇରା, ୨୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ସୋର-କୁପାରୀ ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥ ନିର୍ମାଣ ବେଳେ ଖଇରା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଓଝା ପୋଖରୀ ଛକରେ ଡ୍ରେନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଇଛି। ଫଳରେ ଏହି ଛକରେ ଥିବା ୧୫ରୁ ଅଧିକ ଦୋକାନୀ ଓ ଦୋକାନ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଥିବା ଗ୍ରାହକମାନେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ତୁରନ୍ତ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ଜଳ ନିଷ୍କାସନର ବ୍ୟବସ୍ଥା ନ କଲେ ସୋର-କୁପାରୀ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓଝପୋଖରୀଠାରେ ଅବରୋଧ କରାଯିବ ବୋଲି ବିଦ୍ୟାଧର ରାଉତ, ମଧୁସୂଦନ ପତି, ପଦ୍ମଲୋଚନ ସିଂ, ଶମ୍ଭୁନାଥ ସାହୁ, ରବୀନ୍ଦ୍ର ବେହେରା, ଗୌରାଙ୍ଗ ବେହେରା, ପ୍ରହ୍ଲାଦ ପତି ପ୍ରମୁଖ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ସୋର-କୁପାରୀ ରାସ୍ତାର ନିର୍ମାଣ ଦାୟିତ୍ୱ ଗୁଜୁରାଟର ଏକ କନଷ୍ଟ୍ରକସନ ନେଇଛି। ଏବେ କାମ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଛି ।

ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ନିର୍ମାଣ ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରଦାନ

ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ନିର୍ମାଣ ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରଦାନ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୨୮।୬-ବାଲେଶ୍ୱର ସଦର ବ୍ଲକ ଗେଙ୍ଗୁଟି ପଞ୍ଚାୟତର ୧୩୦ଜଣ ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ବୁଧବାର ନିର୍ମାଣ ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଲେବର ନେଟ୍‌ ସର୍ଭିସେସ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ପ୍ରାଇଭେଟ୍‌ ଲିମିଟେଡ଼ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଦିଆଯାଇଛି। ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ସରପଞ୍ଚ ବିରୁପାକ୍ଷ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ସଭା କରାଯାଇ ଶ୍ରମିକମାନେ କିଭଳି କୁଶଳୀ ଶ୍ରମିକ ହୋଇ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ। ସେହିଭଳି ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ସରକାରଙ୍କର ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ସ୍ବାଗତଯୋଗ୍ୟ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ପ୍ର୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ମିଳୁଥିବା ଘର କାର୍ଯ୍ୟ ସୂଚାରୁ ରୂପେ ହୋଇପାରୁ ନ ଥିବା ବେଳେ କୁଶଳୀ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ସରକାର ଚିହ୍ନଟ କରି ତାଙ୍କୁ ସବୁ ପ୍ରକାର ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦେଉଥିବାରୁ ଆବାସ ସହଜରେ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ମତ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ।

ଆମ୍ବର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ସମ୍ପର୍କିତ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର

ଆମ୍ବର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ସମ୍ପର୍କିତ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୮।୬- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବାଙ୍ଗିରିପୋଷୀ ବ୍ଳକ ଅଧୀନ ବାସ୍କିତଳା ଗ୍ରାମରେ ଆମ୍ବର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଓ ଏହାର ବିକ୍ରୟ ଉପରେ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଭାରତୀୟ କୃଷି ଗବେଷଣା ପରିଷଦ ଅନ୍ତର୍ଗତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କୃଷିରତ ମହିଳା ସଂସ୍ଥାନର ଫଳ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅଙ୍କିତା ସାହୁ ଓ ଗବେଷଣା ଅଧିକାରୀ ମନୋରଞ୍ଜନ ପୃଷ୍ଟି ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ବିଶିଷ୍ଟ ବକ୍ତା ଭାବେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର(୧)ର ବରିଷ୍ଠ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡ. ସଂଘମିତ୍ରା ପଟ୍ଟାନାୟକ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

‘ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ’ କର୍ମଶାଳା

କୁଳିଅଣା,୨୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କୁଳିଅଣା ବ୍ଲକ ଲ୍ୟାମ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଗୁରୁବାର ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ -୨୦୧୮ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଉପସ୍ଥିତ ଚାଷୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୦ ଜଣ ଅଗ୍ରୀଣ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମାନପତ୍ର ଓ ୧୦ ମହିଳା ଚାଷୀଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ମହାସ୍ନାନ ପରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦେଲେ ଠାକୁର

ମହାସ୍ନାନ ପରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦେଲେ ଠାକୁର

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୮।୬- ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର କୁହାଯାଉଥିବା ବାରିପଦା ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ଗୁରୁବାର ଭୋର ୪ ଟାରେ ମହପ୍ରଭୁମାନେ ପହଣ୍ଡି ହୋଇ ସ୍ନାନ ମଣ୍ଡପକୁ ଆସିଥିଲେ। ଭୋର ପ୍ରାୟ ୫ଟା ବେଳେ ଗଙ୍ଗା ଦେବୀଙ୍କୁ ଆବାହନ କରିବା ପରେ ମହାପ୍ରଭୁମାନଙ୍କ ସ୍ନାନ ନୀତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ୩ ପୂଜକ ସଙ୍କଳ୍ପ କରିବା ପରେ ୧୦୮ କଳସ ଜଳରେ ମହାପ୍ରଭୁମାନଙ୍କ ମହାସ୍ନାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଢେଙ୍କିକୋଟ ଲ୍ୟାମ୍ପର ପରିଚାଳନା ପରିଷଦ ବୈଠକ

ଢେଙ୍କିକୋଟ ଲ୍ୟାମ୍ପର ପରିଚାଳନା ପରିଷଦ ବୈଠକ

ଢେଙ୍କିକୋଟ, ୨୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା କୋପରେଟିଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧୀନ ଢେଙ୍କିକୋଟ ଲ୍ୟାମ୍ପ ପରିଚାଳନା ପରିଷଦ ବୈଠକ ବୁଧବାର ଲ୍ୟାମ୍ପ ସଭାଗୃହରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବୈଠକରେ ଲ୍ୟାମ୍ପର ସଭାପତି ଈଶ୍ୱର ଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। ଲ୍ୟାମ୍ପର ଡାଇରେକ୍ଟର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ଜେନା, ପ୍ରଭାକର ନାୟକ, ସେକ୍‌ ମୋତିନ, ପାଣ୍ଡବ ମୁଣ୍ଡା, ପ୍ରବୀଣା ଦଣ୍ଡପାଟ, ସେକ୍‌ ଅବଦୁଲ୍‌ ମୋତିନ, ଗତିକୃଷ୍ଣ ନାୟକ ପ୍ରମୁଖ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଲ୍ୟାମ୍ପର ଏମ୍‌ଡି ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ମହାନ୍ତ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥିଲେ। ବୈଠକରେ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କୃଷକ ବୀମା ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ କରାଯାଇଥିଲା। ଉକ୍ତ ଲ୍ୟାମ୍ପ ଅଧୀନରେ ହଜାର ହଜାର କୃଷକ ରହିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୩୦୦୦ ଚାଷୀଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୀମା ଯୋଜନା ଅର୍ଥ ଆଦାୟ କରାଯାଇ ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଗଚ୍ଛିତ କରାଯାଇଛି।

ରାସ୍ତା କାମ ଅଧାପନ୍ତରିଆ

ରାସ୍ତା କାମ ଅଧାପନ୍ତରିଆ

ତେଲକୋଇ, ୨୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): ତେଲକୋଇ ବ୍ଲକ ତାଳପଦା ପଞ୍ଚାୟତ ଶିମିଳିପାଳଠାରୁ ତାଳପଦା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨ କି.ମି. ରାସ୍ତା କାର୍ଯ୍ୟ ଅଧାପନ୍ତରିଆ ହୋଇରହିଛି। ଯାତାୟାତ କରିବାରେ ଲୋକେ ବହୁ ଅସୁବିଧା ଭୋଗୁଛନ୍ତି। ହରିଚନ୍ଦନପୁର ବ୍ଲକକୁ ଯୋଗାଯୋଗ ହୋଇପାରୁନି। ଉକ୍ତ ରାସ୍ତା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସଡ଼କ ଯୋଜନାରେ ଅର୍ନ୍ତଭୃକ୍ତ ହୋଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଗ୍ରାମ୍ୟ ଓ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏକ କୋଟିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ ରହିଛି। ସମ୍ପୃକ୍ତ ଠିକାଦାରଙ୍କ ଅବହେଳାରୁ ରାସ୍ତାରେ କେବଳ ମାଟି ପକା ଯାଇଛି। ରାସ୍ତାରେ ଗାଡି, ମୋଟର ଯିବା ଏକ ପ୍ରକାର ବନ୍ଦ ରହିଛି। ତେଲକୋଇ ବ୍ଲକ ମୁଖ୍ୟାଳୟରୁ ତାଳପଦା ଦେଇ ହରିଚନ୍ଦନପୁର ବ୍ଲକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବହୁ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଗାଡି ଯାତାୟାତ କରିଥାଏ। ରାସ୍ତାର ଶୋଚନୀୟ ଅବସ୍ଥା ଯୋଗୁଁ ଗାଡି ଯାତାୟାତ କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡିଛି। ତାଳପଦା ପଞ୍ଚାୟତବାସୀ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସେବା ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସ୍ଥାନୀୟ ସରପଞ୍ଚ ସାବିତ୍ରୀ ଯୁଆଙ୍ଗ ସମେତ ଗ୍ରାମବାସୀ ଏ ନେଇ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ବିଭାଗୀୟ ଏସଡିଓ ତପନକୁମାର ବେହେରାଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ମାଟି ପଟାଇବା ସହ ବାଲି ପକାଇବା କଥା। ଏଥିପାଇଁ ତୁରନ୍ତ ବାଲି ପକାଇବା ପାଇଁ ଠିକାଦାରଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଅସହାୟ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା

ଅସହାୟ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା

କୋଳିମାଟି, ୨୮।୬-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଆନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକ କୋଳିମାଟି ପଞ୍ଚାୟତ କନ୍ତୋ ଗ୍ରାମରେ ଜଣେ ଅସହାୟ ବିଧବା ମହିଳା ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ସୁରତୀ ନାଏକ। ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ଭରତ ନାଏକ ଆଜିକୁ ଛଅ ବର୍ଷ ହେବ ପରଲୋକ ହୋଇଯାଇଛି। ସୁରାତୀ ଜାଆଁଳା ପିଲାଙ୍କୁ ନେଇ ବହୁ ଦୁଃଖକଷ୍ଟରେ ଜୀବନ ବିତାଉଛନ୍ତି। ସେ ଅନ୍ୟ ଘରେ ମୂଲମଜୁରି ଲାଗି ତାଙ୍କ ପିଲାଙ୍କ ମୁହଁରେ ଦାନା ଦେଉଛନ୍ତି। ଦୁଇ ପିଲାଙ୍କୁ ମଣିଷ କରିବା ପାଇଁ ଅହରହ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଛନ୍ତି। ଆଦିବାସୀ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ତାଙ୍କ ଲାଗି ସରକାରୀ ସହାୟତା ସାତସପନ ହୋଇଛି। ବିଧବା ମହିଳାଙ୍କୁ ସରକାର ତରଫରୁ ରାଶନ କାର୍ଡ ଖଣ୍ଡେ ସୁଧା ମିଳିନି। ରହିବା ପାଇଁ ଘରଟିଏ ଦିଆଯାଇନି।

ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ ଜମାକାରୀଙ୍କ ଗଣସତ୍ୟାଗ୍ରହ

ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ ଜମାକାରୀଙ୍କ ଗଣସତ୍ୟାଗ୍ରହ

ଚାନ୍ଦବାଲି,୨୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଆର୍ଥିକ ସଂସ୍ଥା ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ ଦ୍ୱାରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ଚାନ୍ଦବାଲି ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଗଣସତ୍ୟାଗ୍ରହ ଓ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା କରାଯାଇଥିଲା। କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଜମାକାରୀମାନେ ସ୍ଥାନୀୟ କାଳୀ ମନ୍ଦିର ନିକଟରୁ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବାହାରି ସହର ପରିକ୍ରମା କରି ତହସିଲ ଅଫିସ ସମ୍ମୁଖରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ।

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲୁଟେରା ସକ୍ରିୟ: ବନ୍ଧୁକ ମୁନରେ ସେଲ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କଠାରୁ ୮୬ ହଜାର ଲୁଟ୍‌

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲୁଟେରା ସକ୍ରିୟ: ବନ୍ଧୁକ ମୁନରେ ସେଲ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କଠାରୁ ୮୬ ହଜାର ଲୁଟ୍‌

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୨୮।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ଥାନା ୧୬ ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଲୁଟ୍‌, ଛିନ୍‌ତାଇ ପରି ଘଟଣା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ବୁଧବାର ରାତି ୧୦ଟା ୪୫ ମିନିଟ ସମୟରେ ଜଣେ ବିଦେଶୀ ମଦ ଦୋକାନୀ ମାଲିକ କାଉଣ୍ଟର ବନ୍ଦ କରି ଘରକୁ ଫେରୁଥିବା ସମୟରେ ଲୁଟର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ମାନସିକ ବିକାରଗ୍ରସ୍ତ ନାବାଳିକା ଉଦ୍ଧାର

ମାନସିକ ବିକାରଗ୍ରସ୍ତ ନାବାଳିକା ଉଦ୍ଧାର

ସଜନାଗଡ,୨୮।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ନୀଳଗିରି ରାଜବାଟୀସ୍ଥିତ ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁ ମନ୍ଦିର ନିକଟରୁ ଗୁରୁବାର ନୀଳଗିରି ପୋଲିସ ଜଣେ ମାନସିକ ବିକାରଗ୍ରସ୍ତ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି। ନାବାଳିକା ଜଣକ କଥା କହି ପାରୁ ନ ଥିବାରୁ ତା’ର ପରିଚୟ ମିଳିପାରିନାହିଁ।

ସ୍ନାନମଣ୍ଡପରେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି

ସ୍ନାନମଣ୍ଡପରେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି

ନୀଳଗିରି, ୨୮।୬ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲା ନୀଳଗିରି ଉପଖଣ୍ଡ ସଦର ମହକୁମା ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତିଙ୍କୁ ପବିତ୍ର ଦେବସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣମୀରେ ନୀତି କର୍ମ ସମ୍ପନ୍ନ କରାଯାଇ ଛେରାପହଁରା ପରେ ସ୍ନାନମଣ୍ଡପରେ ଗୁରୁବାର ବିଜେ କରାଯାଇଛି।

‘ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ’ ଯୋଜନାରେ ଅନିୟମିତତାକୁ ବିରୋଧ: ବାସୁଦେବପୁର ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା

‘ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ’ ଯୋଜନାରେ ଅନିୟମିତତାକୁ ବିରୋଧ: ବାସୁଦେବପୁର ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା

ବାସୁଦେବପୁର,୨୮।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପ୍ରାୟ ୧୫ ପଞ୍ଚାୟତର ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧି ଗୁରୁବାର ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

ପୁଣି ଘର ଭିତରୁ ୩ ନାଗସାପ ଉଦ୍ଧାର

ପୁଣି ଘର ଭିତରୁ ୩ ନାଗସାପ ଉଦ୍ଧାର

ଧାମନଗର,୨୮।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକ ନଦୀଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ ତିରଣପାଳ ଗ୍ରାମର ଏକାଦଶୀ ରଣାଙ୍କ ଘରୁ ଗୁରୁବାର ପୁଣି ୩ ନାଗସାପ ଛୁଆ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ଏ ନେଇ ସ୍ନେକ ହେଲ୍ପଲାଇନକୁ ଖବର ଦିଆଯାଇଛି। ଉକ୍ତ ଘରେ ଅଧିକ ନାଗସାପ ଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି।

ନାରାୟଣଙ୍କୁ ଭରସା ନାରାୟଣ

ନାରାୟଣଙ୍କୁ ଭରସା ନାରାୟଣ

ଆରଡ଼ି,୨୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ସାଙ୍ଗକୁ ରୋଗବ୍ୟାଧି ଦାଉ ସାଧିଛି। ପକ୍ଷାଘାତ ରୋଗରେ ଶିକାର ନାରାୟଣ ସାହୁ(୬୧)ଙ୍କ ପରିବାର ଏବେ ଅସହାୟ ସ୍ଥିତିରେ ଦିନ ବିତାଉଛନ୍ତି। ନାରାୟଣ ଥିଲେ ପରିବାରର ଏକମାତ୍ର ରୋଜଗାରକ୍ଷମ ବ୍ୟକ୍ତି।

ଚତୁର୍ଥୀ ଦିନ କନ୍ୟା ପକ୍ଷ ପହଞ୍ଚିଲେ ଥାନାରେ

ସୋର, ୨୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ସୋର ଥାନା ଅଧୀନରେ ଜଣେ ଯୁବକ ପୂର୍ବରୁ ୩ଜଣଙ୍କୁ ବିବାହ କରି ପ୍ରତାରଣା କରିବା ପରେ ସୋମବାର କୁପାରୀ ସ୍ଥିତ ଏକ ମନ୍ଦିରରେ ପୁଣି ଅନ୍ୟଜଣଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ଏସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବା ପରେ ତାଙ୍କ ୨ପତ୍ନୀ ଥାନାକୁ ଯାଇ ବୁଧବାର ପୋଲିସର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି।

ବାଡ଼ ବୁଜାକୁ ନେଇ ସଂଘର୍ଷ: ୪ଗୁରୁତର

ବାଲିଆପାଳ,୨୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବାଲିଆପାଳ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ନୁଆଗଁା ପଞ୍ଚାୟତର ମଇଁଷାମୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମରେ ବାଡ଼ ଘେରାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଘଟିଛି। ଗାଟିଏ ଗୋଷ୍ଠୀର ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣରେ ଅନ୍ୟ ଗୋଷ୍ଠୀର ୨ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ୪ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ଏ ନେଇ ବାଲିଆପାଳ ଥାନାରେ ଏକ ମାମଲା (ନଂ. ୧୮୭/୧୮) ରୁଜୁ ହୋଇଛି।

ସେ ଥିଲେ ମୁକ୍ତି ଆନ୍ଦୋଳନର ଅଗ୍ରଣୀ ସାରଥୀ

ସେ ଥିଲେ ମୁକ୍ତି ଆନ୍ଦୋଳନର ଅଗ୍ରଣୀ ସାରଥୀ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୨୮।୬- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଭୋଗରାଇ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ ତଲାଡ଼ି ଗ୍ରାମରେ ୧୯୧୪ ମସିହା ପବିତ୍ର ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଅବସରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ବିଶିଷ୍ଟ ଜନନାୟକ, ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ, ବିପ୍ଳବୀ ପ୍ୟାରୀମୋହନ ଦାସ। ମାତା ରତ୍ନଗର୍ଭା କ୍ଷୀରୋଦାମଣି ଓ ପିତା କୁଶଧ୍ୱଜ ଦାସଙ୍କର ସେ ୫ମ ସନ୍ତାନ। ଭାରତର ମୁକ୍ତି ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଅଗ୍ରଣୀ ସାରଥୀ ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ବହନ କରି ଭୋଗରାଇ ମାଟିର ବରପୁତ୍ର ଭାବରେ ନିଜକୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କରିଥିଲେ।

ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଫିସିଂ ବନ୍ଦର, ମତ୍ସ୍ୟବଜାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ

ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଫିସିଂ ବନ୍ଦର, ମତ୍ସ୍ୟବଜାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୨୮।୬- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଉନ୍ନୟନ ସମନ୍ବୟ ଏବଂ ପରିଚାଳନା କମିଟି (ଦିଶା)ର ୪ର୍ଥ ତ୍ରୈମାସିକ ବୈଠକ ବୁଧବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟା ସମୟରେ ଜିଲାପରିଷଦ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ବାଲେଶ୍ୱର ଏମ୍‌ପି ରବୀନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଜେନା ଏଥିରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରି ବୈଠକର ଆବଶ୍ୟକତା ଏବଂ ଏହାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଉପରେ ପ୍ରଥମେ ଆଲୋକପାତ କରଥିଲେ।

ମଦ ବିରୋଧୀ ଆନ୍ଦୋଳନ ଦାନା ବାନ୍ଧୁଛି

ହାଟଡିହୀ, ୨୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ହାଟଡିହୀ ବ୍ଲକ ଶାଳଣିଆ ବଜାରରେ ଥିବା ଏକ ବିଦେଶୀ ମଦ ଦୋକାନ ଉଚ୍ଛେଦ ଦାବିରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ଦାନା ବାନ୍ଧିବାରେ ଲାଗିଲାଣି। ଉକ୍ତ ମଦ ଦୋକାନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଗ୍ରାମ୍ୟ ପରିବେଶ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି। ମଦ ଦୋକାନ ହେବା ଫଳରେ ସ୍ଥାନୀୟ ବଜାର ଓ ଅଞ୍ଚଳ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ଅଶାନ୍ତ ହୋଇଉଠୁଛି। ମଦ ଦୋକାନଠାରୁ ଅଳ୍ପ ଦୂରରେ ଡାକ୍ତରଖାନା ଅବସ୍ଥିତ।

ବର୍ଷା ଦିନେ ଗାଁକୁ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ

ବର୍ଷା ଦିନେ ଗାଁକୁ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ

ତେଲକୋଇ, ୨୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବର୍ଷା ଦିନ ଆସିଲେ ତେଲକୋଇ ଅଞ୍ଚଳର ଦେଉଳଡିହା, ଭୀମକାଣ୍ଡ ଓ ଖୁଣ୍ଟାପଡା ପଞ୍ଚାୟତବାସୀଙ୍କ ମନରେ ଛନକା ମାଡିଆସେ। ଏହି ୩ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଯାଏ। ସମ୍ପୃକ୍ତ ପଞ୍ଚାୟତ ନିକଟରେ ବୋହି ଯାଇଥିବା ନୂଆଁଗଡ ଝରଣାରେ ବର୍ଷା ଦିନେ ପାଣି ଅଧିକା ରହିଲେ ଯାତାୟାତ ଠପ ହୋଇ ଯାଇଥାଏ। ଲୋକେ ବନ୍ଦୀ ଜୀବନ ବିତାଇଥାନ୍ତି।

୧୫ ନମ୍ବରରେ ଭଦ୍ରକ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୮।୬- ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଦୂରୀକରଣ ଯୋଜନାର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲାର ସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ତର୍ଜମା କରାଯାଇ ମୂଲ୍ୟାୟନ କରାଯାଉଛି। ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସର ଶେଷ ରିପୋର୍ଟ କାର୍ଡ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନକୁ ନିଜ ଜିଲାର ସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ କରାଯାଇଛି। ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ଦାସ୍‌ ବୋର୍ଡ ମନିଟରିଙ୍ଗ ସିଷ୍ଟମ(ଡିବିଏମ୍‌ଏସ୍‌) ପକ୍ଷରୁ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ଅପହୃତା ନାବାଳିକା ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଉଦ୍ଧାର: ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୨୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ବ୍ଲକ ଦକ୍ଷିଣବାଡ଼ ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ଅପହୃତା ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି। ଗତ ମେ ୨୦ ତାରିଖରେ ନାବାଳିକା ଜଣଙ୍କ ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ବଜାରକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଦୁଇଜଣ ଯୁବକ ତାଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରି ନେଇଯାଇଥିଲେ। ଏନେଇ ନାବାଳିକାଙ୍କ ବାପା ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା (ନଂ.୭୬/୧୮) ରୁଜୁ କରିଥିଲା।