ବାଲେଶ୍ୱର

‘ନୈତିକତା ଓ ଚରିତ୍ର ନିର୍ମାଣ’ ଆଲୋଚନଚକ୍ର

‘ନୈତିକତା ଓ ଚରିତ୍ର ନିର୍ମାଣ’ ଆଲୋଚନଚକ୍ର

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୦ା୯- ଜାତୀୟ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସଙ୍ଗଠନ ସୁପ୍ରିମ ୱେଲଫେୟାର ସୋସାଇଟି ଦ୍ୱାରା ବାରିପଦାସ୍ଥିତ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ରପୁର ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ‘ନୈତିକତା ଓ ଚରିତ୍ର ନିର୍ମାଣ’ ଶିର୍ଷକରେ ଏକ ଆଲୋଚନା ଚକ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ରେଡକ୍ରସ ଚିହ୍ନ ସମ୍ପର୍କିତ ସଚେତନା କର୍ମଶାଳା

ରେଡକ୍ରସ ଚିହ୍ନ ସମ୍ପର୍କିତ ସଚେତନା କର୍ମଶାଳା

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୦ା୯- ଜିଲା ରେଡକ୍ରସ ସୋସାଇଟି ଏବଂ ପ୍ରଶାସନର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସଦଭାବନା ସଭାଗୃହରେ ରେଡକ୍ରସ ଚିହ୍ନ ସମ୍ପର୍କୀତ ଏକ  କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଉତ୍ତର ଓଡିଶା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ‘ପରୀକ୍ଷା ତାରିଖ ଘୁଞ୍ଚାଅ’

ଉତ୍ତର ଓଡିଶା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ‘ପରୀକ୍ଷା ତାରିଖ ଘୁଞ୍ଚାଅ’

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୦ା୯- ବାରିପଦା ତକତପୁରସ୍ଥିତ ଉତ୍ତର ଓଡିଶା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ  ପକ୍ଷରୁ ଆସନ୍ତା ନଭେମ୍ବର ୧୨ ରେ ତୃତୀୟ ସେମିଷ୍ଟାର ପରୀକ୍ଷା ହେବା ନେଇ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। 

 ‘ଜାଗ୍ରତ ହୁଅ  ଯୁବପିଢି’

‘ଜାଗ୍ରତ ହୁଅ ଯୁବପିଢି’

ବଡସାହି,୨୦ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ଯୁବପିଢୀ ଜାଗ୍ରତ ହେଲେ ଓଡିଶା ଆଗେଇବ । ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ବଡ଼ସାହି ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ବୁଧବାର ‘ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡିଶା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଉପସ୍ଥିତ ଅତିଥି ଏହା ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ା 

ସାଂସ୍କୃତିକ ମିଳନ ପର୍ବ: ଇନ୍ଦ୍ର ଉତ୍ସବ

ସାଂସ୍କୃତିକ ମିଳନ ପର୍ବ: ଇନ୍ଦ୍ର ଉତ୍ସବ

ବହଳଦା,୨୦ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସ୍ବାଭାବିକ ବର୍ଷା ଓ ଫସଲ ପାଇଁ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବହଳଦାରେ  ପାଳିତ ହେଉଥିବା ଇନ୍ଦପରବ ବା ଇନ୍ଦ୍ର ଉସତ୍ବର ଏକ ନିଆରା ଆକର୍ଷଣ ରହିଛି।

ମୁମୂର୍ଷୁ ଅବସ୍ଥାରେ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର

ମୁମୂର୍ଷୁ ଅବସ୍ଥାରେ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୦।୯-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ଅଧୀନ ବଉଳ ପୋଖରୀ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଠିକାଦାରଙ୍କ ଶିଡ଼ି ଘରୁ ୩ ଦିନ ଧରି ଆବଦ୍ଧ ଥିବା ଶ୍ରମିକ ଦିଲୀପ ଝଲିଆଙ୍କୁ ମୁମୂର୍ଷୁ ଅବସ୍ଥାରେ ପୋଲିସ ବୁଧବାର ଉଦ୍ଧାର କରିଛି।

ଲୁଟେରାଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ପୂଜା ବଜାର

ଲୁଟେରାଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ପୂଜା ବଜାର

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୦।୯-ପୂଜାବଜାରକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ଭଦ୍ରକ ଜିଲାରେ ଏଥର ଲୁଟେରା ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ସକ୍ରିୟ ହୋଇଉଠିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଗତବର୍ଷ ଲୁଟେରାମାନେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଲୁଟ୍‌ତରାଜ ଘଟାଇ ପୋଲିସ ନିଦ ହଜାଇଥିଲେ। ଜିଲା ବାହାର ଅଞ୍ଚଳରୁ କେତେକ ପେସାଦାର ଲୁଟେରା ଆସି  ପୋଲିସକୁ ଖୋଲା ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଦେବା ନଜରକୁ ଆସିଥିଲା।  

ସରକାରୀ ଅନୁଦାନର ଦୁରୁପଯୋଗ: ପିଇଓ ନିଲମ୍ବିତ, ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ୍‌

ସରକାରୀ ଅନୁଦାନର ଦୁରୁପଯୋଗ: ପିଇଓ ନିଲମ୍ବିତ, ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ୍‌

ଧାମନଗର,୨୦।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ ଭଳି ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟ ସକାଶେ ଆସୁଥିବା ସରକାରୀ ଅନୁଦାନର ଦୁରୁପଯୋଗ ଘଟଣା ପଦାକୁ ଆସିଛି। ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକ ଧୂଷୁରୀ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଏଭଳି ଅନିୟମିତତା ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେବା ପରେ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ତଦନ୍ତ କରାଯାଇ ଜଣେ ପିଇଓଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବିତ କରାଯାଇଛି।

ଲାକ ବାଦରା ଥିଲେ ୱାରାଙ୍ଗଚିତିର ଜନକ

ଲାକ ବାଦରା ଥିଲେ ୱାରାଙ୍ଗଚିତିର ଜନକ

ବିଶୋଇ,୧୯।୯ : ବିଶୋଇ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଢୁଣିଆଠାରେ ଅତ ଗୁରୁ ଲାକ ବାଦରାଙ୍କ  ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବାପା ମୃତ; ମା,ଝିଅ ଗୁରୁତର

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବାପା ମୃତ; ମା,ଝିଅ ଗୁରୁତର

ବହଳଦା,୧୯ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ)-ବହଳଦା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କାଦୁଆଣି ଛକଠାରେ  ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନରେ  ଏକ  ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ଧକ୍କାରେ   ବାଇକ୍‌ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। 

ଗଛରୁ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଗଛରୁ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଔପଦା,୧୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଔପଦା ବ୍ଲକର ରାଏରାମଚନ୍ଦ୍ରପୁର ପଞ୍ଚାୟତ କେତିକଝୁରି ଗ୍ରାମର ବଙ୍ଗାଳି ଦଣ୍ଡପାଟ (୨୮)ଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ମହିଷାଡ଼ାଳି କେନ୍ଦୁପଦା ହାଟ ପଛ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେବା ବିଷୟ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି।

ବଜାରରେ ଚୋରାମଦ ବେପାରକୁ ବିରୋଧ

ବଜାରରେ ଚୋରାମଦ ବେପାରକୁ ବିରୋଧ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୯।୯-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଲିମୁଣ୍ଡା ବଜାର ହାଟପଟି ନିକଟରେ ୧୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଚୋରା ମଦ ଦୋକାନ ଖୋଲାଯାଇଛି। ବେପାରୀଙ୍କ ବଜାରରେ ଏଭଳି ଖୁଲମଖୁଲା ମଦ ବେପାରକୁ ବିରୋଧ କରାଯାଇଛି। 

ବ୍ଲକଗ୍ରାଣ୍ଟ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ ଅନ୍ଦୋଳନ

ବ୍ଲକଗ୍ରାଣ୍ଟ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ ଅନ୍ଦୋଳନ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୧୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ବ୍ଲକ ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ଆନ୍ଦୋଳନ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରକୁ ବ୍ୟାପିଛି। ବୁଧବାର ବ୍ଲକଗ୍ରାଣ୍ଟ ଶିକ୍ଷକମାନେ ବାଇକ୍‌ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଓ ପଥପ୍ରାନ୍ତ ସଭା କରି ସରକାରଙ୍କ ଶିକ୍ଷକମାରଣ ନୀତି ବିରୋଧରେ ଗର୍ଜିଥିଲେ। 

‘ବୈଦିକ ଗଣିତ ଓ କୃତ୍ରିମ ବୁଧିଶକ୍ତି’ ଶୀର୍ଷକ ଆଲୋଚନା

‘ବୈଦିକ ଗଣିତ ଓ କୃତ୍ରିମ ବୁଧିଶକ୍ତି’ ଶୀର୍ଷକ ଆଲୋଚନା

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୧୯।୯- ବାଲେଶ୍ୱର ଫକୀରମୋହନ ସ୍ବୟଂଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଗଣିତ ବିଭାଗ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଏବଂ ଅଧ୍ୟାପିକା, ଅଧ୍ୟାପକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବୁଧବାର ‘ବୈଦିକ ଗଣିତ ଓ କୃତ୍ରିମ ବୁଧିଶକ୍ତି’ ଶୀର୍ଷକ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଉପରେ ଏକ ଆଲୋଚନା ଚକ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଗୋରୁ ବୋଝେଇ ପିକ-ଅପ୍‌ ଜବତ, ଡ୍ରାଇଭର ଗିରଫ

ଗୋରୁ ବୋଝେଇ ପିକ-ଅପ୍‌ ଜବତ, ଡ୍ରାଇଭର ଗିରଫ

ଖଇରା,୧୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ)-ସୋର -କୁପାରୀ ରାସ୍ତାରେ  ଏକ ଟାଟା ଏସି ଗାଡିରେ ୬ଟି ଗୋରୁ ବେଆଇନ ଭାବେ ନିଆଯାଉଥିବା ବେଳେ ତୁଡିଗଡିଆ ବଜାରବାସୀ ଅଟକାଇ ଖଇରା ପୋଲିସକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛନ୍ତି।

ପଲିଥିନ ବ୍ୟବହାର ନିଷେଧ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ପଲିଥିନ ବ୍ୟବହାର ନିଷେଧ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୯।୯-ଆଦାନୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବଚ୍ଛତାକୁ ନେଇ ଚାଲିଥିବା ୨ ଦିନିଆ ସ୍ବଚ୍ଛାଗ୍ରହ ଏକ ଶିକ୍ଷାଭିତ୍ତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜିଲା ସଂସ୍କୃତି ଭବନରେ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସ୍ବଚ୍ଛତା ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ବ୍ୟାପକ କରିବା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ।  କର୍ମଶାଳାରେ ପଲିଥିନ ବ୍ୟବହାର ନିଷେଧ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରାଯାଇଥିଲା।

ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଜୀବନ ଗଲା

ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଜୀବନ ଗଲା

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୯।୯-ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ନଳଗୋହିରା ପଞ୍ଚାୟତ ବଡ଼ରୂପା ଗଁ।ର ପାର୍ବତୀ ଧଳ(୬୫) ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। 

ସଂସ୍କୃତ ଦିବସ ସମାରୋହ

ସଂସ୍କୃତ ଦିବସ ସମାରୋହ

ବାସୁଦେବପୁର,୧୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାସୁଦେବପୁର ବେତଡାସ୍ଥିତ ଉତ୍କଳମଣି ଗୋପବନ୍ଧୁ ସଂସ୍କୃତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ସଂସ୍କୃତ ଦିବସ ସମାରୋହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଜିଲା ମଙ୍ଗଳ ଅଧିକାରୀ ବସନ୍ତ କୁମାର ରଥ ଯୋଗଦେଇ ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। 

ଖାନୁଆ ସରପଞ୍ଚ ନିଲମ୍ବିତ

ଖାନୁଆ ସରପଞ୍ଚ ନିଲମ୍ବିତ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୯।୯- ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପଞ୍ଚାୟତ ଓ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବଡସାହି ବ୍ଳକ ଖାନୁଆ ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚ ଗିତାରାଣୀ ସିଂଙ୍କୁ   ନିଲମ୍ବିତ କରାଯାଇଛି।  ବିଭାଗର ଚିଠି ନଂ ୧୭୪୦୩(୧୭/୪/୨୦୧୮) ରେ ତାଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରାଯାଇଥିବା ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ଗତ ୧୭ ଏପ୍ରିଲରେ ସରପଞ୍ଚ ଗିତାରାଣି ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡିଥିଲେ। ଜିଲା ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ବଡସାହି ବ୍ଳକ ଗୋଷ୍ଠି ଉନ୍ନୟନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଏ ନେଇ ଅବଗତ କରାଯାଇଛି। 

ଟ୍ରେନ୍‌ରୁ ଖସି ଯୁବକ ମୃତ

ଟ୍ରେନ୍‌ରୁ ଖସି ଯୁବକ ମୃତ

ରୂପ୍‌ସା,୧୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ରେଳପଥର ଖଡ଼ଗପୁର ଡିଭିଜନ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ରୂପ୍‌ସା ଓ ହଳଦୀପଦା ରେଳ ଷ୍ଟେଶନ ମଝିରେ ବୁଧବାର ଟ୍ରେନ୍‌ରୁ ଖସି ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ଆଦର୍ଶ ପ୍ରଧାନ (୨୦)। ସେ ଦାର୍ଜିଲିଂ ଶିରୁବାରି ଗାଁର ନଗ୍ରିଫାର୍ମ ଟି ଗାର୍ଡ଼େନ ଅଞ୍ଚଳର ଗୋପାଳ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପୁଅ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।  ତାଙ୍କ ନିକଟରୁ ମିଳିଥିବୁ ନିଉଜଲପାଇଗୁଡ଼ିରୁ ବାଙ୍ଗାଲୋର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟ୍ରେନ୍‌ ଟିକଟ  ଓ ଆଡ଼ାରକାର୍ଡ଼ରୁ ଏହି ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଡାଉନ ଲାଇନ୍‌ରେ ଏହି ଯୁବକ ଜଣକ ରକ୍ତାକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ପଡ଼ିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୂବା ପରେ ଜିଆର୍‌ପିଙ୍କୁ ଖବର ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଶିକ୍ଷକ, କର୍ମଚାରୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ପଦଯାତ୍ରା

ଶିକ୍ଷକ, କର୍ମଚାରୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ପଦଯାତ୍ରା

ଜଳେଶ୍ୱର,୧୯।୯ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଜଳେଶ୍ୱର ବ୍ଲକ ସ୍କୁଲ କଲେଜ  ମିଳିତ ଶିକ୍ଷକ, ଅଧ୍ୟାପକ ମଞ୍ଚ ତରଫରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ବ୍ଲକ ଗ୍ରାଣ୍ଟ ଉଚ୍ଛେଦ ଦାବି ନେଇ ପଦଯାତ୍ରା  କରାଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତନା ସରପଞ୍ଚ ପଦ୍ମଲୋଚନ ବେହେରାଙ୍କ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ସଂଗଠନର ନେତୃବୃନ୍ଦ ମଞ୍ଚର ଦାବିକୁ  ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ପଦଯାତ୍ରାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ଉଦାସୀନତା ପ୍ରତିବାଦରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ନେତୃବୃନ୍ଦ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ୪୮୮ ବର୍ଗର ଅଧ୍ୟାପକ ଅନନ୍ତ ଦାସ,ବାଲେଶ୍ୱର ଓଷ୍ଟା ଉପ ସଭାପତି ସୁକୁମାର ମିଶ୍ର ପ୍ରମୁଖ ମଞ୍ଚର  ଦାବି ସମ୍ପର୍କରେ ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିଲେ। 

ବିଦ୍ୟୁତ ସେବାରେ ଉନ୍ନତି ପ୍ରତି ଗୁରୁତ୍ୱ

ବିଦ୍ୟୁତ ସେବାରେ ଉନ୍ନତି ପ୍ରତି ଗୁରୁତ୍ୱ

ସିମୁଳିଆ,୧୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବିଦ୍ୟୁତ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ସିମୁଳିଆ ବ୍ଲକର ସଦର ମହକୁମା ମାର୍କୋଣାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଭାଜପା ଜିଲା କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ସଦସ୍ୟ ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ପଣ୍ଡା ଏଥିରେର  ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ଖାଉଟି ସଚେତକ ନୀଳାମ୍ବର ମିଶ୍ର ଇ-ଅଭିଯୋଗ, ଖାଉଟି ଅଧିକାର, କମ୍ପ୍ଲେନ ହ୍ୟାଣ୍ଡଲିଂ ଫର୍ମ ଓ ବିଭିନ୍ନ ଆଇନ୍‌ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । 

ସହାୟତାର ହାତ ବଢାଇଲା ଯୁବ ସ୍ବାଭିମାନ ମଞ୍ଚ

ସହାୟତାର ହାତ ବଢାଇଲା ଯୁବ ସ୍ବାଭିମାନ ମଞ୍ଚ

ଖଇରା୧୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଖଇରା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଗଣ୍ଡିବେଡ ଯୁବ ସ୍ବାଭିମାନ ମଞ୍ଚ ଗରିବ ଓ ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କୁ ସହାୟତାର ହାତ ବଢାଇ ନିଜର ଏକ  ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ନିକଟରେ ସାଦିକପୁର ଗ୍ରାମରେ ସର୍ପାଘାତରେ ଗୁରୁତର ହୋଇପଡିଥିବା କୁଞ୍ଜ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପୁଅ ହରେକୃଷ୍ଣ(୧୨)ଙ୍କ  ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ମଞ୍ଚର ସଦସ୍ୟମାନେ ଘର ଘର ବୁଲି ୧୦,୧୬୦ଟଙ୍କା ଏବଂ ମୃତ ଝିଅ କରିସ୍ମାଙ୍କ  ଅନ୍ତେଷ୍ଟିକ୍ରିୟା ପାଇଁ ୫ହଜାର ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରି ପରିବାରକୁ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।  

‘ପଲିଥିନ ବ୍ୟବହାରରୁ ଦୂରେଇ ରୁହ’

‘ପଲିଥିନ ବ୍ୟବହାରରୁ ଦୂରେଇ ରୁହ’

ଖଇରା୧୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-‘ସ୍ବଚ୍ଛତା ହିଁ ସେବା’ ସଚେତନତା ଅଭିଯାନରେ ସାମିଲ ହୋଇ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପଲିଥିନ ବ୍ୟବହାର ପରିବେଶ ଉପରେ କିପରି କୁପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି, ତାହା ଲୋକଙ୍କୁ ବୁଝାଉଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଖଇରା ବ୍ଲକ ଗରସଙ୍ଗସ୍ଥିତ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ହାଇସ୍କୁଲର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ମାନେ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଗ୍ରାମ ଓ ବଜାର ପରିକ୍ରମା କରି ସ୍ବଚ୍ଛତାର ବାର୍ତ୍ତା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।