ବାଲେଶ୍ୱର

ଶିମିଳିପାଳରେ ବଢିଛି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଆଗମନ

ଶିମିଳିପାଳରେ ବଢିଛି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଆଗମନ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୮ା୬- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାର ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ର ଶିମିଳିପାଳ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଆକର୍ଷଣ ହୋଇ ରହି ଆସିଛି। ଗତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବର ୧ରୁ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଖୋଲା ରହିବା ସମୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୩୨ ହଜାର ୭୮୬ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଏଠାକୁ ପରିଦର୍ଶନରେ ଆସିଥିବା ଶିମିଳିପାଳ ବ୍ୟାଘ୍ର ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି। ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଏଥର ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିଥିବାରୁ ୧.୨୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ରାଜସ୍ବ ଆୟ ହୋଇପାରିଛି। ବର୍ଷା ଋତୁ ଆଗମନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ଆସନ୍ତା ୧୬ ତାରିଖରୁ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ବନ୍ଦ ରହିବ। ତେବେ କେତେ ଦିନ ଯାଏ ଏହା ବନ୍ଦ ରହିବ ସେ ନେଇ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟ ସୂଚନା ଦେଇନାହାନ୍ତି।

ବସ୍ତାରେ ଝାଡ଼ାବାନ୍ତି ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ

ବସ୍ତା, ୮।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବସ୍ତା ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଝାଡାବାନ୍ତିର ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି। ବସ୍ତା ଥାନା ବଡ଼ଧନାଡ଼ିର ରତିକାନ୍ତ ବେହେରା, ରେଣୁପଦାର କିଶୋର ମାରାଣ୍ଡି, ବିରିପଦାର ଗୌତମ ବେହେରା, ରାନୁ ମହାନ୍ତି, ଚାଷୀପଡ଼ାର ଅକ୍ଷୟ ଜେନା, ଭୋଗରାଇ ବ୍ଲକ କମର୍ଦ୍ଦାର ବାଲିମ ଗାଁର ସନ୍ଧ୍ୟାରାଣୀ ମାରାଣ୍ଡି, ମୟୂରଭଞ୍ଜ ମୋରଡ଼ା ଥାନା କାଲିନା ଗାଁର ଓମ କିଶୋର ଟୁଡୁ ପ୍ରମୁଖ ଝାଡାବାନ୍ତିରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅଛନ୍ତି। ଦୂଷିତ ପାଣିରୁ ଝାଡାବାନ୍ତି ବ୍ୟାପୁଥିବା ଡା. ଅରୁଣ କୁମାର ଭୂୟାଁ କହିଛନ୍ତି।

କନିଷ୍ଠ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ମିଳିଲା ନିୟମିତ ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର

ସୋର, ୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସରକାରଙ୍କ ନିୟମ ଅନୁସାରେ କନିଷ୍ଠ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଓ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ନିୟମିତ ନିଯୁକ୍ତିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ ଅବସରରେ ସୋର ଓ ବାହାନଗା ବ୍ଲକର ସମୁଦାୟ୧୧୦ଜଣଙ୍କୁ ନିୟମିତ ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ସୋର ଓ ବାହାନଗା ବ୍ଳକର ବିଇଓ ଶୁଭଲକ୍ଷ୍ମୀ ନାୟକଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଉତ୍ସବରେ ସୋର ବିଧାୟକ ପର୍ଶୁରାମ ଧଡ଼ା ଶିକ୍ଷକ ଭବନ ପରିସରରେ ଏହି ନିୟମିତ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।

ଅଜଣା ଗାଡ଼ି ଧକ୍କାରେ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଅଜଣା ଗାଡ଼ି ଧକ୍କାରେ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ସୋର, ୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ସୋର ଥାନା ଅଧୀନ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ନାୟକ ବନ୍ଧ ଛକ ନିକଟରେ ଗୁରୁବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଏକ ଅଜଣା ଗାଡ଼ି ଧକ୍କାରେ ଏକ ଦମ୍ପତିିଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଉଭୟ ବାଲେଶ୍ୱର ଆଡକୁ ଚାଲି ଚାଲି ଯାଉଥିବା ବେଳେ ପଛପଟୁ ଏକ ଗାଡି ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲା। ପତ୍ନୀଙ୍କର ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ବାଲେଶ୍ୱର ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। ସେଠାରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଖବର ପାଇ ସୋର ପୋଲିସ ପହଞ୍ଚ ମୃତଦେହ ଜବତ କରିବା ସହ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି। ଏନେଇ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ତଦନ୍ତ ଜାରି ରହିଛି।

ଜଳେଶ୍ୱରରେ ପରୀ ରଥକୁ ସ୍ବାଗତ

ଜଳେଶ୍ୱରରେ ପରୀ ରଥକୁ ସ୍ବାଗତ

ଜଳେଶ୍ୱର, ୮ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ./ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗୁରୁବାର ଜଳେଶ୍ୱର ସହରର ବାସନ୍ତୀପଡ଼ିଆଠାରେ ପରୀ ରଥ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ଜଳେଶ୍ୱର ପୋଲିସ ତରଫରୁ ଆୟୋଜିତ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଶତାଧିକ ମହିଳା, ଛାତ୍ରୀ ତଥା ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଯାଇଥିଲା। ଜଳେଶ୍ୱର ଏସ୍‌ଡିପିଓ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଗୌଡ଼ୁଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସଭାରେ ବିଡିଓ ନେତ୍ରାନନ୍ଦ ମଲ୍ଲିକ, ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସବିତା ରାଣି ଦଲାଇ, ଆଇନଜୀବୀ ଚିନ୍ମୟ ଦାସ, ସତ୍ୟସୁନ୍ଦର ଦାସ, ପତିତପାବନ ପ୍ରଧାନ ଓ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡ଼ି କର୍ମୀ ସଂଘର ନେତ୍ରୀମାନେ ମଞ୍ଚସୀନ ହୋଇଥିଲେ।

ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ରରେ ତଦନ୍ତ

ସଜନାଗଡ଼, ୮ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରି ବ୍ଲକ ନରଣପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଚଷାସାହି ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅନିୟମିତତା ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀ ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କଠାରେ ଗତ ୩ତାରିଖରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସିଡିପିଓଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱର ୩ଜଣିଆ ଟିମ୍‌ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ତଦନ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ବନସ୍ପତିରେ ରହିଛି ସବୁ ରୋଗର ନିଦାନ

ବନସ୍ପତିରେ ରହିଛି ସବୁ ରୋଗର ନିଦାନ

ଖଇରା, ୮।୬(ଉତ୍କଳବନ୍ଧୁ ପଣ୍ଡା)-ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋପାଥି ଚିକିତ୍ସା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ବେଶ୍‌ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛନ୍ତି ଚିକିତ୍ସକ ଉପେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ଖଟୁଆ। ଦିଲ୍ଲୀରୁ ବ୍ୟାଚଲର ଅଫ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋପାଥି ଆଣ୍ଡ ସର୍ଜରୀ (ବିଇଏମ୍‌ଏସ୍‌ ) ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଶେଷ କରି ପ୍ରଥମେ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଡୁଙ୍ଗୁରା ବଜାର ଅଞ୍ଚଳରେ ସେ ଏହି ଚିକିତ୍ସା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ପ୍ରସାର ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ। କମ୍‌ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଗରିବ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସେବା ଯୋଗାଇବା ତାଙ୍କର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା। ପ୍ରଥମେ ଏହି ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତି କଥା ଲୋକେ ଜାଣି ନ ଥିବାରୁ ସେମିତି ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରି ନ ଥିଲେ। ଧୀରେ ଧୀରେ ସ୍ଥିତି ବଦଳିଛି। ଏବେ ପ୍ରତିଦିନ ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ରୋଗୀମାନେ ସେବା ପାଇବାକୁ ଆସି ଭିଡ ଲଗାଉଛନ୍ତି।

ଜମିଜମା ବିବାଦ : ୨ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ

ବାଲିଆପାଳ,୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଜମିଜମା ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବାଲିଆପାଳ ଥାନା ବଡାଶ ଗାଁରେ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସଂପ୍ରଦାୟର ଦୁଇ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଂର୍ଘଷ ଘଟିଛି ା ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଯୋଗୁ ଦୁଇ ପରିବାରର ୫ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି ା ସେମାନଙ୍କୁ ବାଲିଆପାଳ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା।

‘ପରୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌’ ଲାଗି ମିନି ମାରାଥନ୍‌, ୩୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସାମିଲ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୭।୬- ବାଲେଶ୍ୱର ସହରରେ ଜିଲା ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଜିଲା ଆରକ୍ଷୀ ଅଧୀକ୍ଷକ ବି. ଯୁଗଳ କିଶୋର କୁମାରଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ନାବାଳିକା ନିର୍ଯାତନା ରୋକିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏକ ମିନି ମାରାଥନ୍‌ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୭ ଘଟିକା ସମୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ବାଳିକାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଝୁମ୍ପୁରା, ୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଝୁମ୍ପୁରା ବ୍ଲକ ଟୁକୁଡିହା ପଞ୍ଚାୟତ ବାରାହାପଶି ଗ୍ରାମରେ ସାପ କାମୁଡିବାରେ ଜଣେ ବାଳିକାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ମୌସୁମୀ ମହାନ୍ତ। ରାତିରେ ନିଜ ଘରେ ଖାଇ ସାରି ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ମୌସୁମୀଙ୍କୁ ସାପ କାମୁଡି ଦେଇଥିଲା।

କେମ୍ପସଢ଼ାରେ ‘ମୋ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଭିଯାନ’

ରାଇସୁଆଁ, ୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ କେମ୍ପସଢା କେଏମବି ଉଚ୍ଚବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବୁଧବାର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଗଣେଶ୍ୱର ମହାନ୍ତଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ‘ମୋ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଭିଯାନ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

୯ମ ଦିନରେ ପ୍ରତୀକ ଧାରଣା

ଆନନ୍ଦପୁର,୭।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଆନନ୍ଦପୁର ପୌର ପରିଷଦ ସୁଡୁସୁଡିଆ ବାଇପାସ୍‌ ଛକରୁ ବିଦେଶୀ ମଦ ଦୋକାନ ସ୍ଥାନାନ୍ତରକୁ ନେଇ ଆନନ୍ଦପୁର ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଚାଲିଥିବା ପ୍ରତୀକ ଧାରଣା ୯ମ ଦିନରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଅଦ୍ୟାବଧି ଧାରଣାକାରୀଙ୍କ ସହ ପ୍ରଶାସନ କୌଣସି ଆଲୋଚନା କରିନି।

ଭାଗବତ ଟୁଙ୍ଗିରେ ପଡ଼ିଛି ତାଲା

ଭାଗବତ ଟୁଙ୍ଗିରେ ପଡ଼ିଛି ତାଲା

ଆନନ୍ଦପୁର, ୭।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଗଁ। ରେ ଆଉ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁନି ଭାଗବତ ଟୁଙ୍ଗି। ଯେଉଁ ଗାଁରେ କଁ। ଭଁ। ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଟୁଙ୍ଗି ତାହା ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କବ୍‌ଜାରେ ରହିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ଏପରି ଏକ ଘଟଣା କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଆନନ୍ଦପୁର ପୌରପରିଷଦ ୧୨ନଂ ଓ୍ବାର୍ଡ଼ ନାଇକ ସାହିରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

୧୬ରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଶିମିଳିପାଳ ବନ୍ଦ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୭।୬- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାସ୍ଥିତ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଜାତିୟ ଉଦ୍ୟାନ ତଥା ଶିମିଳିପାଳ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଆସନ୍ତା ୧୬ ତାରିଖରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିବ।

ମିନି ମାରାଥନରେ ସଚେତନତା ବାର୍ତ୍ତା

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୭।୬- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୫ ଟା ୩୦ ରେ ନାବାଳିକା ନିର୍ବାତନା ରୋକିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏକ ମିନି ମାରାଥନର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି। ଶହୀଦ ସ୍ମୁତି ଭବନ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ମିନି ମାରାଥନକୁ ଜିଲାପାଳ ବିନିତ ଭରଦ୍ୱାଜ ଓ ଏସପି ଅବିନାଶ କୁମାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ଠିକା ଓ ଆଉଟ ସୋର୍ସିଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୭।୬-ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ଆଉଟ ସୋର୍ସିଂ ଓ ଚୁକ୍ତି ଭିତ୍ତିକ ଠିକା କର୍ମଚାରୀ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ମହାସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ସମାନ କାମକୁ ସମାନ ଦରମା ଓ ଆଉଟ ସୋର୍ସିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଉଚ୍ଛେଦ ପ୍ରତିବାଦରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। । କର୍ମଚାରୀମାନେ ଗୁରୁବାର କଳାବ୍ୟାଚ ପରିଧାନ କରି ଏହି ବିକ୍ଷୋଭରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ।

 ଅଟୋ ବନ୍ଦ ଯୋଗୁ ଯାତ୍ରୀ ହଇରାଣ

ଅଟୋ ବନ୍ଦ ଯୋଗୁ ଯାତ୍ରୀ ହଇରାଣ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୭।୬- ବାରମ୍ବାର ତୈଲ ଦର ବୃଦ୍ଧି ଓ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିବହନ ନୀତି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦାବି ନେଇ ଗୁରୁବାର ସକାଳ ୬ ଟାରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟ ବ୍ୟାପୀ ଅଟୋ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ନିଖିଳ ଓଡିଶା ଅଟୋ ମହାସଂଘ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁସାରେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଅଟୋ ଆସୋସିଏସିନ ପକ୍ଷରୁ ସହରରେ ସମସ୍ତ ଅଟୋ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ ରହିଛି।

ଛାତରୁ ଖସି ପଡ଼ି ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର

ସୋର, ୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସୋର ବ୍ଲକ ଅନନ୍ତପୁର ସାରସ୍ବତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ନିର୍ମାଣଧୀନ କୋଠା ଛାତରୁ ଗୁରୁବାର ଖସିପଡ଼ି ଜଣେ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ହରେକୃଷ୍ଣ ହାଇସ୍କୁଲର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ହରେକୃଷ୍ଣ ହାଇସ୍କୁଲର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ରୂପ୍‌ସା, ୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଆମେ ସଭିଏଁ ନିଜ ଭାଷା, ଜାତିକୁ ଭଲ ପାଇଲେ ରାଷ୍ଟ୍ର ସମୃଦ୍ଧ ହେବ। ଭାବନା ପବିତ୍ର ହେଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ସଂସ୍କାରିତ ହେବେ। ସର୍ବୋପରି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶପ୍ରେମ ଜାଗ୍ରତ ହେବା ଜରୁରୀ ବୋଲି ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ସମାରୋହ ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ଉତ୍ସବରେ ଅତିଥିମାନେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ନିୟମିତ ଶିକ୍ଷକ ମାନ୍ୟତା ପାଇଲେ ୩୪ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଶିକ୍ଷକ

ନିୟମିତ ଶିକ୍ଷକ ମାନ୍ୟତା ପାଇଲେ ୩୪ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଶିକ୍ଷକ

ସିମୁଳିଆ, ୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-୨୦୧୧ ମସିହାରେ ସିମୁଳିଆ ବ୍ଲକରେ ଶିକ୍ଷା ସହାୟକ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଥିବା ମୋଟ ୩୪ଜଣ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକ ନିୟମିତ ଶିକ୍ଷକର ମାନ୍ୟତା ପାଇଛନ୍ତି।

ବିଜୁ ଶ୍ରମିକ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟର ନୂଆ ସଭାପତିଙ୍କ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କୃତଜ୍ଞତା

ରେମୁଣା,୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବିଜୁ ଶ୍ରମିକ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟର ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ସଭାପତିଭାବେ ରେମୁଣାର ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ସୁଦର୍ଶନ ଯେନା ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ବିଶ୍ୱ ପରିବେଶ ଦିବସ ପାଳିତ

ଜଳେଶ୍ୱର, ୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଜଳେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ତାଲୁକ ଆଇନ୍‌ ସେବା କମିଟି ତରଫରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଜଳେଶ୍ୱର ବ୍ଲକ ଆରୁହା ପଞ୍ଚାୟତର ଶାଳିକୋଠା ନୋଡାଲ ମଧ୍ୟ ଇଂରାଜୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ବିଶ୍ୱ ପରିବେଶ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଶିଶୁ ନିର୍ଯାତନା ରୋକିବାକୁ ବସ୍ତାରେ ସଚେତନତା

ବସ୍ତା, ୭।୬- ଶିଶୁମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହେଉଥିବା ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ରୋକିବାପାଇଁ ୟୁନିସେଫ ସହାୟତାରେ ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ‘ପରୀ ପାଇଁ କଥାଟିଏ’ ଅଭିଯାନ। ଏହି ପରୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ମାଧ୍ୟମରେ ବୁଧବାର ବସ୍ତା ଥାନାର ଗାନ୍ଧୀ ଛକ ଠାରେ ଏକ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ବୈତରଣୀ ବନ୍ଧ ସର୍ବେକ୍ଷଣ କଲେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦଳ

ଆରଡି, ୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକ ଷାଠିବାଙ୍କୁଡାଠାରେ ବୈତରଣୀ ନଦୀବନ୍ଧ କାମ ଚାଲୁଥିବା ବେଳେ ସେଠାରେ ପ୍ରାୟ ୪୦ ଫୁଟ ଲମ୍ବର ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ଘଟଣାର ବୈଷୟିକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଯାଞ୍ଚ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଗୁରୁବାର ଜଳ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗର ୪ ଜଣିଆ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦଳ ଷାଠିବାଙ୍କୁଡାକୁ ଯାଇ ମୃତ୍ତିିକା ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରିବା ସହ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି।