ବାଲେଶ୍ୱର

 ୧୭ରେ ଇମାମୀ ରଜତ ଜୟନ୍ତୀ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ

୧୭ରେ ଇମାମୀ ରଜତ ଜୟନ୍ତୀ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୧୪।୯-ଇମାମୀ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଆସନ୍ତା ୧୭ତାରିଖ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜା ଅବସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଚଳିତବର୍ଷ ରଜତ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ ଅବସରରେ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ କଟକ ବିଡ଼ାନାସୀ କ୍ଲବ, କଟକ ଆକା କ୍ଲବ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ସଂଘର୍ଷ କ୍ଲବ, ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଏକାଦଶ, ବାଲେଶ୍ୱର ସ୍ପୋର୍ଟସ ହଷ୍ଟେଲ, ବାରିପଦା ସ୍ପୋର୍ଟସ ହଷ୍ଟେଲ, ଜୟୀକିଶାନ କ୍ଲବ ଓ ନେତାଜୀ କ୍ଲବ ଆଦି ଅଗ୍ରଣୀ ଫୁଟବଲ ଟିମ୍‌ମାନେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ। ରଜତ ଜୟନ୍ତୀ ଟ୍ରଫିକୁ ହାତେଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦଳ ଜାତୀୟ, ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିଜ ନିଜ ଦଳରେ ସାମିଲ କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। 

ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢାଉ

ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢାଉ

ବାଲିଆପାଳ, ୧୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲିଆପାଳ ବ୍ଲକ ରତାଇ ହାଟରେ ବେଧଡକ ଭାବେ ଜୁଆ ଖେଳ ଚାଲିଥିବା ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇ ଆସୁଥିଲା। ଅଭିଯୋଗକୁ ଭିତ୍ତି କରି ଏସ୍‌ପି ଚଢାଉ କରିବାକୁ ବାଲିଆପାଳ ପୋଲିସକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।  ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବାଲିଆପାଳ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଚଢାଉ କରାଯାଇ ଜୁଆ ଖେଳ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି। 

ରାସ୍ତା ପାଇଁ ବିଡ଼ିଓଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର

ରାସ୍ତା ପାଇଁ ବିଡ଼ିଓଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର

ବସ୍ତା, ୧୪।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ବସ୍ତା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମଥାନୀ ଗ୍ରାମର ୨ନଂ ୱାର୍ଡ଼କୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ରାସ୍ତାର ଦୁରାବସ୍ଥା ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀ ବିଡ଼ିଓଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ୧ କି.ମି. ବ୍ୟାପି ରାସ୍ତା ଅଣଓସାରିଆ ହେବା ସାଙ୍ଗକୁ ଏହାର ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୋଚନୀୟ ହୋଇପଡିଛି। ଅସୁବିଧା ସମୟରେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଦୂରର କଥା ଛୋଟମୋଟ ଗାଡ଼ି ମଧ୍ୟ ଗଁ। ଭିତରକୁ ପଶିପାରୁନାହିଁ। ପ୍ରତିବର୍ଷ ମୋରମ ପକାଗଲେ ଏହି ରାସ୍ତାରେ କଷ୍ଟେମଷ୍ଟେ ଯାଇହୁଏ।

ମଦ ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଚଢାଉ, ୨ ଗିରଫ

ମଦ ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଚଢାଉ, ୨ ଗିରଫ

ସୋର, ୧୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବୁଧବାର ରାତିରେ ଚୋରାରେ ମଦ ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ବେଳେ ସୋର ପୋଲିସ ଚଢ଼ାଉ କରି ବିପୁଳ ପରିମାଣର ମଦ ଜବତ କରିଛି। ପୁରୁଣା ବାଲେଶ୍ୱରରୁ ଏକ ବୋଲେରୋରେ ହଜାରେ ଲିଟର ଦେଶୀ ମଦ ଗୋପାଳପୁର ଦେଇ ଭଦ୍ରକ ଚାଲାଣ କରାଯାଉଥିଲା। ସୋର ଥାନା ଅଧୀନ କୁଚିଆକୋଲି ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ପୋଲିସ ଚଢ଼ାଉ କରି ଗାଡି ସହ ମଦ ଜବତ କରି ଥାନାକୁ ଆଣିଥିଲା। 

ଦୋକାନ ପୋଡି, ଥାନାରେ ମାମଲା

ଦୋକାନ ପୋଡି, ଥାନାରେ ମାମଲା

ବାଲିଆପାଳ, ୧୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲିଆପାଳ-କର୍ମଦ୍ଦା ରାସ୍ତାର ତାରିଣୀ ଛକରେ ଥିବା ଏକ ତେଜରାତି ଏବଂ ଚା’ ଦୋକାନକୁ ବୁଧବାର ରାତିରେ କେତେକ ଦୃର୍ବୁତ୍ତ ପୋଡିଦେଇଛନ୍ତି। ପୂର୍ବ ଶର୍ତୁତା କାରଣରୁ ଦୁଇଟି ଦୋକାନକୁ ପୋଡାଯାଇଥିବା ଦୋକାନ ମାଲିକ ଅସ୍ତି ଗ୍ରାମର ଦେବେନ୍ଦ୍ର ସାହୁ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ବୁଧବାର ରାତି ପ୍ରାୟ ୧୦ଟା ବେଳେ ସାହୁ ଦୋକାନ ବନ୍ଦ କରି ଘରକୁ ଯାଇଥିଲେ । 

ମୁଁ ହିରୋ, ମୁଁ ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ମୁଁ ହିରୋ, ମୁଁ ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ବାଲିଆପାଳ, ୧୪। ୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲିଆପାଳ ବ୍ଲକ ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଗୁରୁବାର ମୁଁ ହିରୋ, ମୁଁ ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ବିଧାୟକ ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ସାହୁ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡ.ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ଦାସଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବାଲିଆପାଳ ବିଡିଓ ମିନତୀ ଜଗଦେବ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। 

ଶତାୟୁ ପୁରୁଷ ଗୌରଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ତ୍ୟାଗଭୂମି ସମ୍ମେଳନ ପକ୍ଷରୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

ଶତାୟୁ ପୁରୁଷ ଗୌରଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ତ୍ୟାଗଭୂମି ସମ୍ମେଳନ ପକ୍ଷରୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୪ା୯- ବିଶିଷ୍ଟ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ, ସାହିତି୍ୟକ, ଶତାୟୁ ପୁରୁଷ ଗୌରଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଆଦର୍ଶ ଓ କାର୍ଯ୍ୟାବଳୀ ଆଗାମୀ ପିଢ଼ି ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ହୋଇ ରହିବ ବୋଲି ଭଦ୍ରକର ସାଂସ୍କୃତିକ ସଂଗଠନ ତ୍ୟାଗଭୂମି ସାଂସ୍କୃତିକ ସମ୍ମେଳନ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସଭାରେ ମତପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି।

୨ ବାଇକକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ, ୩ ଗୁରୁତର

୨ ବାଇକକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ, ୩ ଗୁରୁତର

ପଦ୍ମପୁର, ୧୪ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁର-ଧାମରା ରାସ୍ତାର ବିରସ ଛକ ଠାରେ ଶୁକ୍ରବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଏକ ଟ୍ରକ ୨ଟି ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେବାରୁ ବାଇକ ଆରୋହୀ ୩ ଯୁବକ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନ ବେଳେ ନାଳିଆରେ  ଭାସିଗଲେ ଛାତ୍ର

ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନ ବେଳେ ନାଳିଆରେ ଭାସିଗଲେ ଛାତ୍ର

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୪।୯- ଭଦ୍ରକ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ଅଧୀନ ସୁଶୁଆ ଗ୍ରାମର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସାହୁ(୧୬) ନାମକ ଜଣେ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ର ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନ କରିବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ନାଳିଆ ନଈରେ ବୁଡି ଯାଇଥିଲେ।

କେନ୍ଦ୍ରିୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ତାତି ଜୋର ଧରିଲା, ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ସଜବାଜ ହେଲା ମା’ ଧନେଇ କମିଟି

କେନ୍ଦ୍ରିୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ତାତି ଜୋର ଧରିଲା, ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ସଜବାଜ ହେଲା ମା’ ଧନେଇ କମିଟି

ଆନନ୍ଦପୁର,୧୪।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଆନନ୍ଦପୁରରେ ସ୍ଥାପନ ହେବାକୁ ଥିବା କେନ୍ଦ୍ରିୟ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଅନ୍ୟତ୍ର ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯିବା ଘଟଣା ସହଜରେ ଗ୍ରହଣ କରି ନ ପାରି ଶୁକ୍ରବାର ଶିଆଡ଼ିମାଳିଆଠାରେ ମା’ ଧନେଇ କମିଟିର ସଭାପତି ବିଜୟ କୁମାର ମିଶ୍ରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବୈଠକରେ ସମାଜସେବୀ ଶିଲୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହେବାରେ କୌଣସି ସତ୍ୟତା ନ ଥିବା କଥା ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ।

 ଗଣେଷ ପୂଜାକୁ ନେଇ ସୁନ୍ଦରପୁରରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ଉଭୟ ପକ୍ଷର ୮ଆହତ

ଗଣେଷ ପୂଜାକୁ ନେଇ ସୁନ୍ଦରପୁରରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ଉଭୟ ପକ୍ଷର ୮ଆହତ

ଆରଡି,୧୪।୯(ଡି.ଏନ୍‌‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲାର ଧୂଷୁରୀ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସୁନ୍ଦରପୁର ଗ୍ରାମରେ ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଗଣେଷ ପୂଜାକୁ ନେଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ ଘଟିଛି। ଫଳରେ ଶୁକ୍ରବାର ମଧ୍ୟ  ଗ୍ରାମରେ ଉତ୍ତେଜନା ଲାଗି ରହିଛି।

ବାଇକ୍‌କୁ ଓଭରଟେକ୍‌ କଲା ବେଳେ ପୋଲ ସହ ଧକ୍କା, ଦମ୍ପତି ଗୁରୁତର

ବାଇକ୍‌କୁ ଓଭରଟେକ୍‌ କଲା ବେଳେ ପୋଲ ସହ ଧକ୍କା, ଦମ୍ପତି ଗୁରୁତର

ମୋରଡ଼ା,୧୪।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମୋରଡା ଥାନା ଅଧୀନ  ମୋରଡ଼ା ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ପାଖରେ ଥିବା ଏକ ପୋଲକୁ ଧକ୍କା ଦେବା ଫଳରେ ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ବାମୀସ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ବାଲିଆପାଳ ଅଞ୍ଚଳର ଅଶନୀ ବେହେରା ଓ ସ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ୱଶୂର ଘର ପଟାକୁଣ୍ଡିଆ ଗ୍ରାମକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି।

ଆର୍‌ ଆଣ୍ଡ ୟୁ କ୍ଲବର ରକ୍ତ ଦାନ ଶିବିର

ଆର୍‌ ଆଣ୍ଡ ୟୁ କ୍ଲବର ରକ୍ତ ଦାନ ଶିବିର

ତିହିଡ଼ି,୧୪।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡ଼ି ବ୍ଲକ ଅଧୀନ କାମାରିଆ ବଜାର ଆର୍‌ ଆଣ୍ଡ ୟୁ କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ କାମାରିଆ ବଜାରରେ ରକ୍ତ ଦାନ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା

ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ୍‌,୧୪ା୯- ଓଡ଼ିଶା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମିଶନ ପରିଚାଳନା କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଛ’ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ଗତ ୧୦ତାରିଖରୁ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ଡାକରା ଦିଆଯାଇଛି । କର୍ମଚାରୀମାନେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଛନ୍ତି। ଏପଟେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସାଳୟଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି। ଫଳରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପ୍ରଭାବିତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ସରକାର ଦାବି ପୂରଣ ନ କରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚାଲିବ ବୋଲି ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଥିବାରୁ ପରିସ୍ଥିତି ଜଟିଳ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ସରକାର ଏନେଇ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନ ନେଲେ, ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଠପ୍‌ ହୋଇଯିବାର ଆଶଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ସଂଘର କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ଡାକରାରେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାର ପ୍ରାୟ ୧୩୦ କର୍ମଚାରୀ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି । 

୫ବର୍ଷ ହେଲା ଅନ୍ଧାରରେ ଝରଣା ସାହି

୫ବର୍ଷ ହେଲା ଅନ୍ଧାରରେ ଝରଣା ସାହି

ରାଇସୁଆଁ,୧୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ପ୍ରଶାସନର ଅବହେଳା ଏବଂ ରାଜନୈତିକ ଇଛାଶକ୍ତିର ଅଭାବ ଯୋଗୁ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଅଦ୍ୟାବଧି ଲୋକେ ଅନ୍ଧାରରେ ଜୀବନ ବିତାଉଛନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କ ଘରକୁ ଘର ବିଜୁଳି ଯୋଜନା ବାଟବଣା ହେବାରେ ଲାଗିଛି। କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ବରଦାପାଳ ପଞ୍ଚାୟତର ଝରଣା ସାହିରେ ୨ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଜନସାଧାରଣ ବସବାସ କରୁଛନ୍ତି। ୯୫ ପ୍ରତିଶତ ଆଦିବାସୀ ଶ୍ରେଣୀ ଏବଂ ୫ ବର୍ଷ ତଳେ ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମକୁ ବିଜୁଳି ପାଇଁ ତାର ଟଣାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ସଂଯୋଗରେ ଗ୍ରାମର ସମସ୍ତ ଜନସାଧାରଣ  ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ। ନିଜ ନିଜର କାମଧନ୍ଧାକୁ ଛାଡି କାହିଁକି ନା ତାଙ୍କ ଗ୍ରାମକୁ ବିଜୁଳି ଆଲୋକ ଆସିବ ସମସ୍ତେ ବିଜୁଳି ଆଲୋକ ବ୍ୟବହାର କରିବେ। ମାତ୍ର ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନ ସ୍ବପ୍ନରେ ହିଁ ରହିଗଲା।

କୋଇଲା ଚୋରି ରୋକିବାକୁ ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ଧାମରା ଗସ୍ତ

କୋଇଲା ଚୋରି ରୋକିବାକୁ ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ଧାମରା ଗସ୍ତ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୪।୯-ଧାମରାରୁ ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ ଯୋଗେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନକୁ କୋଇଲା ଚାଲାଣ ବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ କେତେକ ଯୁବକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କିଛି ବର୍ଷ ଧରି କୋଇଲା ଚୋରି କରାଯାଉଛି। ଦୈନିକ ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନରୁ କୋଇଲା ଚୋରା ଚାଲାଣ ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପୋଲିସ ରୋକିପାରୁନାହିଁ। ଏଥିପାଇଁ ବୁଧବାର  ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଏସପି ରାଜେଶ ପଣ୍ଡିତ ଭଟ୍ଟତିରା ଷ୍ଟେଶନ ଠାରୁ ଧାମରା କୋଇଲା ଲୋଡ ପଏଣ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନର ଇଞ୍ଜିନରେ ବସି ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନରୁ କିଭଳି କୋଇଲା ଚୋରି ହେଉଛି ସେ ନେଇ ବୁଲି ଦେଖିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ରେଳପଥ ପାର୍ଶ୍ୱବର୍ତ୍ତୀ ଗ୍ରାମ ଶେରପୁର, ପାଳିଆ, ଛତ୍ରପଦା, ମାଣିପୁର, ବିରିହରପୁର, ବଳସାହି, ସୁବୁଦ୍ଧିଆ, ନୂଆଗାଁ ଏବଂ ବାଂଶଡ଼ା ଆଦି ଗ୍ରାମଗୁଡ଼ିକରେ ଚୋରା କୋଇଲା କିଭଳି କାଢୁଛନ୍ତି ଏସପି ଦେଖିଲା ପରେ ଚକିତ ହୋଇଯାଇଥିଲେ।

ଢାବାରୁ ତେଲ ଚୋରି, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ବେତନଟୀ,୧୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବୈଶିଙ୍ଗା ଥାନା ଅଧୀନ ୧୮ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଦୁର୍ଗାପୁର ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ ଢାବାରେ ଡିଜେଲ ଚୋରି କରୁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି। ସେ ହେଲେ ଅଞ୍ଜନ ଦାସ। ତାଙ୍କ ଘର ଦୁର୍ଗାପୁର ଗ୍ରାମରେ। ଘଟଣାରୁ ପ୍ରକାଶ ତେଲ ବୋଝେଇ ହୋଇଯାଉଥିବା ଟ୍ୟାଙ୍କରରୁ  ଚାଳକଙ୍କୁ ହାତ କରି  ଏହି ଢାବାରେ ତେଲ  ଚୋରି ହେଉଥିଲା। ଗୁରୁବାର ସେହିଭଳି ବାରିପଦାରୁ ବାଲେଶ୍ୱର ଅଭିମୁଖେ ଯାଉଥିବା ତେଲ ବୋଝେଇ ଗାଡ଼ିରୁ ୧୨୦ ଲିଟର ଡିିଜେଲ ତେଲ ପୋଲିସ ଜବତ କରିଛି। ଜବତ ସମୟରେ ୬ଟି ଜାରକିନ, ପାଇପ ଓ ଚୋରିରେ ବ୍ୟବହୃତ ଅନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ପୋଲିସ ଜବତ କରିଛି। ଏନେଇ ପୋଲିସ କେସ ନଂ ୧୮୮/୧୮ରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିି ୩୭୯ ଧାରାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛନ୍ତି।

ମଦ ଜବତ, ମହିଳା ଗିରଫ

ମଦ ଜବତ, ମହିଳା ଗିରଫ

ବଡ଼ସାହି,୧୪।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବଡ଼ସାହି ଥାନା ଅଧୀନ ଆରପଟ୍ଟା ଛକର ଜଣେ ମହିଳା ପାନଦୋକାନୀଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି ା ମହିଳା ଜଣଙ୍କ ହେଲେ  କାଳୀ ରାଉତ(୫୦)। ବେଆଇନ ଭାବେ ଚୋରା ମଦକାରବାର କରୁଥିବା ବିଶ୍ୱସ୍ତ ସୂତ୍ରରୁ ଖବରପାଇ ପୋଲିସ ଚଢ଼ାଉ କରିଥିଲା ା ତାଙ୍କ ଦୋକାନରୁ ୧୦ଲିଟର ଦେଶୀ ଓ ୮ବୋତଲ ବିଦେଶୀ ମଦ ଜବତ କରାଯାଇଛି। ଏନେଇ ଥାନାରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ପରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ମହିଳାଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି ା 

ଘରୋଇ କଳିକୁ ନେଇ ଯୁବକଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ଘରୋଇ କଳିକୁ ନେଇ ଯୁବକଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ରାଇରଙ୍ଗପୁର, ୧୪ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବାଦାମପାହାଡ଼ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ତାଳଡି ଗ୍ରାମର ଗୋବିନ୍ଦ ମୁର୍ମୁ ନାମକ ଜଣେ ଯୁବକ ଗାଁ ନିକଟରେ  ବିଷ ପିଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ମୃତଦେହକୁ ଜବତ କରି ଗୁରୁବାର ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରାଇବା ପରେ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛି। ଏ ନେଇ ଥାନାରେ ଏକ ଅପମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା( ନଂ. ୧୦/୨୦୧୮) ରୁଜୁ କରି ପୋଲିସ ଚତନ୍ତ ଚଳାଇଛି। ଘରୋଇ କଳିକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଗୋବିନ୍ଦ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତରୁ ଜଣାପଡିଛି ବୋଲି ପୋଲିସ କହିଛି। 

ନାବାଳିକା ଅପହରଣ: ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ରାଇରଙ୍ଗପୁର, ୧୪ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବାଦାମପାହାଡ଼ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରୁ ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରିନିଆଯିବା ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ତଦନ୍ତ କରି ୩ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗରଫ କରିଛି। ଏହି ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ହେଲେ ସାନ ହାତନାବେଢା ଗ୍ରାମର ସୁନିଲ ତିରିଆ, ରାମଜାଲି ଗ୍ରାମର ସିସାଲ ଗାଗରାୟ ଏବଂ ପଦନ  ବିରୁଆ। ଅପହୃତା ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ରାମଜାଲି ଗ୍ରାମ ନିକଟରୁ ପୋଲିସ ଉଦ୍ଧାର କରି ଡାକ୍ତରୀମାଇନା କରାଇବା ପରେ ପରିବାରଲୋକଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛି। ଏ ନେଇ ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା (ନଂ.୪୦/୨୦୧୮) ରୁଜୁକରି  ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। 

ରେଲୱେ ଗେଟ୍‌ ବନ୍ଦ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବିରୋଧ : ଆନ୍ଦୋଳନ ଚେତାବନୀ

ବାରିପଦା ଅଫିସ/ବଡ଼ସାହି(ସ୍ବ.ପ୍ର.),୧୪ା୯- ବାରିପଦା ସହରର ୱାର୍ଡ ନଂ ୧୬ରେ ଥିବା  ଗେଟ୍‌ ନଂ-୩୮କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ରେଲ ବିଭାଗର ଉଦ୍ୟମକୁ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ପିଆରଏମ ମେଡିକାଲ କଲେଜ,  ଉତ୍ତର ଓଡିଶା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ,ଏମପିସି ଅଟୋନମସ କଲେଜକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଏହି ଗେଟ ରାସ୍ତା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାନ୍ତି। ମାତ୍ର ଏହା ବନ୍ଦ ହେଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ବହୁ ବାଟ ବୁଲିକି ଆସିବାକୁ ପଡିବ । ଏନେଇ ସେମାନେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ମାସେ ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ସମାଧାନ ନିମନ୍ତେ ଜିଲାପାଳ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ ।

ଫାଇଲ୍‌ରେ ବନ୍ଧା ପଡିଛି ରାଜସ୍ବ ଗ୍ରାମ ମାନ୍ୟତା

ଫାଇଲ୍‌ରେ ବନ୍ଧା ପଡିଛି ରାଜସ୍ବ ଗ୍ରାମ ମାନ୍ୟତା

କପ୍ତିପଦା,୧୪ା୯(ଡି଼.ଏନ୍‌.ଏ)-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାର ବଣପାହାଡ ଘେରା  କପ୍ତିପଦା ବ୍ଲକ୍‌ ବଡ ବିଶୋଳ ପଞ୍ଚାୟତର ଦୁଇଟି  ଅବହେଳିତ ଗାଁ ବେଲଡିହା, ଜାମୁକୋଳି । ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ପରିବାର ବସବାସ  କରୁଛନ୍ତି। ଲୋକ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୫୦୦ରୁ ଅଧିକ। ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର। ବିକାଶଠାରୁ ଦୂରରେ ଥିବା ଏହି ଗ୍ରାମବାସୀ  ବିଭିନ୍ନ ମୌଳିକ ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇ  ଦୁର୍ଦ୍ଦଶାରେ ଦିନ ବିତାଉଛନ୍ତି। ପଞ୍ଚାୟତର ଦୁଇଟି ଓ୍ବାର୍ଡର ମାନ୍ୟତା ପାଇଥିବା  ବେଲଡିହା, ଜାମୁକୋଳି ରାଜସ୍ବ ଗ୍ରାମର ମାନ୍ୟତା ଦେବା ସକାଶେ ଲୋକେ  ଦୀର୍ଘ ୧୬ବଷର୍ର୍ ହେବ ଦାବି କରି ଆସୁଛନ୍ତି।  ହେଲେ ରାଜସ୍ବ ଗ୍ରାମ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରସ୍ତାବ ସରକାରୀ ଫାଇଲ ଭିତରେ ବନ୍ଧାପଡିିଛି । ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ଗ୍ରାମର ଶତାଧିକ ମହିଳା ପୁରୁଷ ବୁଧବାର ବ୍ଲକ୍‌ ଓ ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଘେରିଛନ୍ତି । ଦାବି ପୂରଣ ନ ହେଲେ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଜୋରଦାର କରାଯିବ ବୋଲି ସେମାନେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

୩ୟ ପନତ୍ୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ:ସ୍ବାମୀ, ଦୁଇ ସଉତୁଣୀଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ

ବାରିପଦା ଅଫିସ/ବଡ଼ସାହି(ସ୍ବ.ପ୍ର),୧୪ା୯-୨୦୧୫ମସିହାରେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ଉଦଳା ଥାନା ଅର୍ନ୍ତଗତ ଆମ୍ବଡିହା ଗ୍ରାମର ବିଜୟ ମୁର୍ମୁଙ୍କ ତୃତୀୟ ପତ୍ନୀ ଚାମ୍ପୋ ହାଁସଦାଙ୍କୁ ସ୍ବାମୀ ସମେତ ତାଙ୍କ ଦୁଇ ସଉତୁଣୀ  ହତ୍ୟା କରି ଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଏହି   ମାମଲାର ବିଚାର କରି ଜିଲା ଦୌରାଜଜ ସଞ୍ଜୟ ରଞ୍ଜନ ବୋହିଦାର ସ୍ବାମୀ ବିଜୟ ଏବଂ ତାଙ୍କର ଦୁଇ ପତ୍ନୀ ରାଣ୍ଡେ ଏବଂ ଫୁଲମଣୀଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି। ଏହାବ୍ୟତୀତ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ୧୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଜରିମାନା ଆଦେଶ କରିଛନ୍ତି। ଜରିମାନା ଟଙ୍କା ଅନାଦେୟ ହେଲେ ଅଧିକ ୨ବର୍ଷ ଲେଖାଏଁ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ରାୟରେ ଉଲ୍ଳେଖ କରିଛନ୍ତି। 

 ପୋଷ୍ୟ ସନ୍ତାନ ଗ୍ରହଣ ସମ୍ପର୍କିତ କର୍ମଶାଳା

ପୋଷ୍ୟ ସନ୍ତାନ ଗ୍ରହଣ ସମ୍ପର୍କିତ କର୍ମଶାଳା

ବାରିପଦା ଅଫିସ/ବଡ଼ସାହି(ସ୍ବ.ପ୍ର),୧୪ା୯-ଅବହେଳିତ ଶିଶୁମାନେ କିପରି ପରିବାର ପାଇବା ସହ ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ଓ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଭବିଷ୍ୟତ ଗଢିପାରିବେ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ  ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ୟୁନିଟ ପକ୍ଷରୁ ପୋଷ୍ୟ ସନ୍ତାନ ଗ୍ରହଣ ସମ୍ପର୍କିତ କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ା ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା ସଭାଗୃହରେ ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି କର୍ମଶାଳାରେ ଜିଲା ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରିଣୀ ମମତାମୟୀ ବିଶ୍ୱାଳ  ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଛନ୍ତି ା ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଜିଲାପାଳ ବିନୀତ ଭରଦ୍ୱାଜ ଉପସ୍ଥିତ ରହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବା ସହ ପୋଷ୍ୟ ସନ୍ତାନ ଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଆଇନଗତ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଠିକ୍‌ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଛନ୍ତି ା