ବାଲେଶ୍ୱର

ଧାର୍ଯ୍ୟସମୟରେ ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟ କଲେ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ମିଳିବ ପୁରସ୍କାର

ଧାର୍ଯ୍ୟସମୟରେ ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟ କଲେ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ମିଳିବ ପୁରସ୍କାର

ଆନନ୍ଦପୁର,୫।୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଥିବା ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରିବା ଲାଗି କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଆନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରାଯାଇଛି। କାଠକଟା ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ବିଡିଓ ଉମାକାନ୍ତ ପରିଡା ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। ଆନନ୍ଦପୁର ବିଧାୟକଙ୍କ ସମେତ ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ମମତା ନାଇକ, ସାଂସଦ ପ୍ରତିନିଧି ଦେବପ୍ରିୟ ପାତ୍ର, ବିଧାୟକ ପ୍ରତିନିଧି ଜଗତାନନ୍ଦ ସାମଲ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ୧୮ ପଞ୍ଚାୟତା ସରପଞ୍ଚ, ସମିତି ସଭ୍ୟ, ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ଖଣି ସଂସ୍ଥା ଦୟାରେ ଚାଲିଛି ଗୋଷ୍ଠୀସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର

ଖଣି ସଂସ୍ଥା ଦୟାରେ ଚାଲିଛି ଗୋଷ୍ଠୀସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର

ଯୋଡା,୫ା୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଯୋଡା ସହରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଖଣି ସଂସ୍ଥାର ଦୟାରେ ଚାଲିଛି ା ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଡାକ୍ତର ନାହାନ୍ତି କି ଲାବୋରେଟୋରୀ ଟେକନିସିଆନ, ଫାର୍ମାଶିଷ୍ଟ ଏବଂ ଏଏନଏମ ନାହାନ୍ତି। ଠିକା ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଥିବା ନର୍ସ ଓ ଅନ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନାମକୁ ମାତ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି। ଖଣି ଖାଦନ ଭରା ଏହି ଇଲାକାରେ ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣ ଆଦି ସମସ୍ୟା ଯୋଗୁ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଲାଗି ରହୁଛି। ଏହି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଚିକତ୍ସା ଲାଗି ପ୍ରତିମାସ ହଜାର ହଜାର ରୋଗୀ ଆସଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ଡାକ୍ତର ଓ ଅନ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ ନ ଥିବାରୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ସେବା ମିଳୁ ନାହିଁ ା

କେନାଲ ମରାମତି କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

କେନାଲ ମରାମତି କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

କେନ୍ଦୁଝର, ୫ା୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଅସଜଡା କେନାଲ ଯୋଗୁ ଚାଷ ଜମିକୁ ପାଣି ମାଡୁ ନାହିଁ ଅଥଚ ଜଳକର ଆଦାୟ ହେଉଛି। ଜଳକର ନ ଦେଲେ ମିଳୁନି ବାସିନ୍ଦା, ଜାତି ଆଦି ମିଳୁନି ପ୍ରମାଣପତ୍ର। ଫଳରେ ଚାଷୀ ମାନେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଜଳକର ଦେଉଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ ଚାଷ କଲେ ପରିବାର ଗୁଜୁରାଣ ମେଣ୍ଟିବ। ଏଣୁ ଏହି ଆଶାରେ ଚାଷୀ ମାନେ ନିଜ ଉଦ୍ୟମରେ ପୁରୁଣା କେନାଲ ସଜାଡି ଜମିକୁ ପାଣି ମଡାଉଛନ୍ତି।

ଗୋଦାମରୁ ଚାଉଳ ହଡ଼ପ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

ଗୋଦାମରୁ ଚାଉଳ ହଡ଼ପ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

ବାସୁଦେବପୁର,୫।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲାର ଏକ ଗୋଦାମ ଗୃହରୁ ଚାଉଳ ବସ୍ତାରୁ ଚାଉଳ କଢ଼ାଯିବା ନେଇ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ଘଟଣା ପଦାକୁ ଆସିଛି। ଏହା ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନ କିମ୍ବା ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଆସୁଥିବା ଚାଉଳ ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି। ଶନିବାର ବାସୁଦେବପୁର ସ୍ନେହା ରେସିଡେନ୍ସିରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ଅଶୋକ କୁମାର ଦାସ ଏହାର ତଦନ୍ତ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣାର ନିରପେକ୍ଷ ତଦନ୍ତ କରା ନ ଗଲେ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯିବ ବୋଲି ସେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଚାଷୀଙ୍କ କ୍ଷେତ ଉଜାଡୁଛି ବେଆଇନ ଚିଙ୍ଗୁଡି ଘେରି

ଚାଷୀଙ୍କ କ୍ଷେତ ଉଜାଡୁଛି ବେଆଇନ ଚିଙ୍ଗୁଡି ଘେରି

ବାସୁଦେବପୁର,୫।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲାର ଏକ ସମୁଦ୍ର ତଟବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳ ବାସୁଦେବପୁର। ନଈନାଳ ଘେରା ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଗତ କିଛିବର୍ଷ ଧରି ବେଆଇନ ଚିଙ୍ଗୁଡିଘେରି ସଂଖ୍ୟା ଅହେତୁକ ଭାବେ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି। ଏସବୁ ଚିଙ୍ଗୁଡି ଘେରି ସିଧାସଳଖ ଧାନକ୍ଷେତକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଥିବାରୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳର ଧାନ ଚାଷୀମାନେ କ୍ଷତି ସହୁଛନ୍ତି। ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଚାଷ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବାରୁ ଏହା ଜଳ, ମୃତ୍ତିକାକୁ ପ୍ରଦୂଷିତ କରୁଛି। ଫଳରେ ଧାନ ଫସଲ ଉଧୋଉ ନାହିଁ। ବାସୁଦେବପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ବ୍ରିଟିଶ ଅମଳର କୋଷ୍ଟକେନାଲ କଡ଼ରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଘେରି ଥିବାରୁ ଏହାର ପାଣି ଓ ପରିବେଶ ଦୂଷିତ ହେଉଛି।

ବନ୍ଧୁ ପାଇଁ ଦିନଟିଏ

ବନ୍ଧୁ ପାଇଁ ଦିନଟିଏ

ରାତି ପାହିଲେ ‘ବନ୍ଧୁତା ଦିବସ’। ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ ମାସର ପ୍ରଥମ ରବିବାରକୁ ବନ୍ଧୁତା ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଇ ଆସୁଛି। ଏହି ଦିବସ ପାଳନ ଲାଗି ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବେଶ୍‌ ଉତ୍ସାହ ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି। ଏଥର ଉପହାର କିଣି ବନ୍ଧୁଙ୍କୁ ବାଣ୍ଟିବା ଓ ଏକାଠି ହୋଇ ସମୟ ବିତାଇବାକୁ ଅନେକ ନୂଆ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। ବିଶେଷ କରି ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇ ବନ୍ଧୁତାର ସମ୍ପର୍କ ଯୋଡ଼ିବାକୁ ଯୁବପିଢ଼ି ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି। ଏଣୁ ହ୍ବାଟସ୍‌ଆପ୍‌, ମେସେଞ୍ଜର, ଫେସବୁକ୍‌ ଏହି ବନ୍ଧୁତା ଦିବସ ପାଳନକୁ ଦେଇଛି ନୂଆ ଦିଗ। ଫ୍ରେଣ୍ଡଶିପ୍‌ ଡେ ପାଳନ ସମ୍ପର୍କରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ମତାମତକୁ ନେଇ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନା।

ଲୁଟ୍‌ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ଜବତ,୨ ଗିରଫ

ଲୁଟ୍‌ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ଜବତ,୨ ଗିରଫ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୫।୮-ଭଦ୍ରକ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ପୋଲିସ ଶନିବାର ୨ ଜଣ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ଜବତ କରିଛି। ଗିରଫ ଦୁଇ ଯୁବକ ହେଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ହରିନଗର ବସ୍ତିରେ ରହୁଥିବା ଶିବୁ ଦାସ ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏଗ୍ରାର ରାଜୁ ପହିରା। ପୋଲିସ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ଜୁଲାଇ ୨୬ ତାରିଖରେ ଶିବୁ ଭଦ୍ରକ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ଅଧୀନ ଶ୍ୟାମରାଇପୁରର ସୁଶୀଲ କୁମାର ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ତାଙ୍କ ଘର ଝରକା ଭାଙ୍ଗି ଭିତରେ ପଶି ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ଲୁଟି ନେଇଥିଲେ। ଘରେ ଲାଗିଥିବା ସିସିଟିଭି ଫୁଟେଜ ଆଧାରରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ପୋଲିସ ଯୁବକ ଜଣଙ୍କ ଶିବୁ ବୋଲି ଚିହ୍ନଟ କରିଥିଲା।

ଭଦ୍ରକରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଇଭିଏମ୍‌ ମେଶିିନ

ଭଦ୍ରକରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଇଭିଏମ୍‌ ମେଶିିନ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୫।୮-ଆଗାମୀ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି। ଏଥିପାଇଁ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ବୁଥ୍‌ ଲାଗି ଆବଶ୍ୟକ ଇଭିଏମ୍‌ ମେଶିନ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରୁ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଉଛି। ଶନିବାର ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ବର୍ଦ୍ଧମାନରୁ ୨୭୦୦ ସେଟ୍‌ ଇଭିଏମ୍‌ ମେଶିନ ୩ଟି କଣ୍ଟେନର ଯୋଗେ ଭଦ୍ରକରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ ଘରେ କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟରେ ଇଭିଏମ୍‌ ମେଶିନଗୁଡ଼ିକୁ ରଖାଯାଇଛି। ଜିଲାରେ ୩, ୪୭୦ ଇଭିଏମ୍‌ ମେଶିନ ସେଟ୍‌ ଆବଶ୍ୟକ ପଡୁଥିବା ଡେପୁଟି କଲେକ୍ଟର ତଥା ଜିଲା ଜରୁରିକାଳୀନ ଅଧିକାରୀ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା କହିଛନ୍ତି।

କାମରେ ଖିଲାପ ଅଭିଯୋଗରେ ସିପାହୀଙ୍କୁ ମାଡ

କାମରେ ଖିଲାପ ଅଭିଯୋଗରେ ସିପାହୀଙ୍କୁ ମାଡ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୫ା୮- କାମରେ ଖିଲାପ ଅଭିଯୋଗରେ ବାରିପଦା ଉପକଣ୍ଠସ୍ଥ ଲକ୍ଷ୍ମୀପୋଷିସ୍ଥିତ ପଞ୍ଚମ ବାଟାଲିୟନର ଜଣେ ସିପାହୀଙ୍କୁ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ମାଡ ମାରିବାରୁ ସେ ଗୁରୁତର ହୋଇପଡିଛନ୍ତି । ସିପାହୀଜଣକ ହେଲେ କାଳିଚରଣ କିସ୍କୁ। ଖବର ପାଇ ସମ୍ପର୍କୀୟମାନେ ପହଞ୍ଚତ୍ ତାଙ୍କୁ ବାରିପଦା ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିବା ସହ ବାରିପଦା ସଦର ଥାନାରେ ଏନେଇ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ସାପ କାମୁଡା ମୃତକଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ  ଝଡାଫୁଙ୍କା

ସାପ କାମୁଡା ମୃତକଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଝଡାଫୁଙ୍କା

ବାରିପଦା ଅଫିସ/ଠାକୁରମୁଣ୍ଡା(ଡି.ଏନ.ଏ.)୫ା୮- ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ବଣପାହାଡ ଘେରା ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାର ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ କିଭଳି ବସାବାନ୍ଧି ରହିଛି ତାହାର ଏକ ନଜିର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଜଣେ ସାପ କାମୁଡା ଯୁବକଙ୍କୁ ଶନିବାର କରଞ୍ଜିଆ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଡାକ୍ତର ମୃତ ଘୋଷଣା କରି ଏହା ପରିସରରେ ଥିବା ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ଗୃହକୁ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ପଠାଇଥିଲେ।

ବାଲିଯୋଡା ଗୋରୁ ହାଟରେ କିଣାବିକା ବନ୍ଦ

ବାଲିଯୋଡା ଗୋରୁ ହାଟରେ କିଣାବିକା ବନ୍ଦ

ବଡ଼ସାହି,୫ା୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗକୁ ବେଆଇନ ଗୋରୁ ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ମୋରଡା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ହେଉଥିବା ଗୋରୁ ହାଟରୁ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ୬୫ ଗୋରୁ ଜବତ ହୋଇଥିଲା। ଏହାକୁ ପ୍ରତିବାଦ କରି ଲାଇସେନ୍ସପ୍ରାପ୍ତ ଗୋରୁ ବ୍ୟବସାୟୀ ଶନିବାର ବଡ଼ସାହି ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ବାରିପଦା-ଉଦଳା ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ବାଲିଯୋଡା ଗୋରୁହାଟରେ ଗୋରୁ କିଣାବିକା କରିନାହାନ୍ତି। ଦୂରଦୂରାନ୍ତରୁ ଗୋରୁ କିଣାବିକା ପାଇଁ ଏହି ହାଟକୁ ଆସଥିବା ଚାଷୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ଏଥିରୁ ବାରଣ କରିଛନ୍ତି।

କ୍ଷମତା ହସ୍ତାନ୍ତରକୁ ନେଇ ବିବାଦ

କ୍ଷମତା ହସ୍ତାନ୍ତରକୁ ନେଇ ବିବାଦ

କପ୍ତିପଦା,୫ା୮(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଶିକ୍ଷକଙ୍କର ମନମୁଖୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଓ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଖାମଖିଆଲି ଗୁଣ ପାଇଁ କୋମଳମତି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ମାନେ ସରକାରଙ୍କର ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି ା ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି କପ୍ତିପଦା ବ୍ଲକ୍‌ ଅଧିନ ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଦେୱାନବାହାଳୀ ପଞ୍ଚାୟତ କିଟିସାହି ନୂତନ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ା ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟର ଜଣେ ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ବିଜୟ କୁମାର ସିଂ ୨ ବର୍ଷ ହେବ ବଦଳି ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅଦ୍ୟାବଧୀ ଦାୟିତ୍ୱ ହସ୍ତାନ୍ତର କରୁ ନାହାନ୍ତି। ଫଳରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଚାଳନାରେ ତ୍ରୁଟି ଦେଖାଦେଉଛି।

ବ୍ୟାନରକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି

ବ୍ୟାନରକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୫।୮-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ଯୁବ ଓ ଛାତ୍ର ବିଜେଡି ସଙ୍ଗଠନ ମଧ୍ୟରେ ମତ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଥିବା ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରଚାର ହେବା ପରେ ଘଟଣା ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛି। ଯୁବ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଛାତ୍ର ନେତାଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରାଯିବା ଭଳି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। କିନ୍ତୁ ଉଭୟ ସଙ୍ଗଠନର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଏଭଳି ମତପାର୍ଥକ୍ୟକୁ ଅସ୍ବୀକାର କରି ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ମନାନ୍ତରର ସମାଧାନ ହୋଇଯାଇଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଗତ ବାରିପଦା ରଥ ଯାତ୍ରାରେ ଏକ ଅଟୋ ରିକ୍ସାରେ ଛାତ୍ର ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବ୍ୟାନର ଲଗାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ କେତେକ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ବାରିପଦା ରଥ ସହିତ ସହର ଉପକଣ୍ଠରେ ହେଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ରଥଯାତ୍ରାକୁ ଯାଇ ପାଣି ପାଉଚ ସାଙ୍ଗକୁ ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀ ବଣ୍ଟନ କରିଥିଲୋ।

ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପର ଲାଇସେନ୍ସ ରଦ୍ଦ ଦାବି କଲା ଭାଜପା

ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପର ଲାଇସେନ୍ସ ରଦ୍ଦ ଦାବି କଲା ଭାଜପା

ଜଳେଶ୍ୱର, ୫ା୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ ଓଜନରେ ଠକେଇ ଘଟଣା ଜଣାପଡିବା ପରେ ଜଳେଶ୍ୱର ଭାଜପା ତରଫରୁ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଜଳେଶ୍ୱର ସହରସ୍ଥିତ ପୂର୍ତ୍ତବିଭାଗ ଡାକବଙ୍ଗଳା ପରିସରରେ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜନ କରି ଭାଜପା କର୍ମକର୍ତ୍ତା ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପର ଲାଇସେନ୍ସ ରଦ୍ଦ ଲାଗି ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ଭାଜପା ଜିଲା ଉପସଭାପତି ଅରୁଣ କୁମାର ବେଜ, ନେତା ସମୀର ପାତ୍ର, ନନିଗୋପାଳ ଦାସ ଓ ଜଳେଶ୍ୱର ମିଡିଆ ପ୍ରଭାରୀ ସଞ୍ଜୟ ଦାସ ପ୍ରମୁଖ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ତୀବ୍ର ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି ।

ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ବେଳେ ତଦନ୍ତ ଲାଗି ପୋଲିସ ମାଗୁଛି ଲାଞ୍ଚ

ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ବେଳେ ତଦନ୍ତ ଲାଗି ପୋଲିସ ମାଗୁଛି ଲାଞ୍ଚ

ସଜନାଗଡ଼, ୫।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମୃତଦେହ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ବେଳେ ପୋଲିସ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବା ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଇବା ସକାଶେ ଜଣେ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ଲାଞ୍ଚ ମାଗିବା ଘଟଣା ନେଇ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାର ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରି ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ସ୍ତନ୍ୟପାନ ସପ୍ତାହରେ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ସ୍ତନ୍ୟପାନ ସପ୍ତାହରେ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୫।୮-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମିତି ଓ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ‘ମେ ଆଇ ହେଲ୍ପ ୟୁ’ର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ଶନିବାର ଜିଲା ମୁଖ୍ୟଚିକିତ୍ସାଳୟ ପରିସରରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତନ୍ୟପାନ ସପ୍ତାହ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଗୋଶାଳାପଦା ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ରଠାରୁ ବାହାରି ବସ୍ତି ପରିକ୍ରମା କରିଥିଲା। ଜିଲା ମୁଖ୍ୟଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀ ଡା. ବିବେକାନନ୍ଦ ଦାସ ଶୋଭାଯାତ୍ରାକୁ ପତାକା ଦେଖାଇ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଆୟୋଜିତ ସଚେତନତା ସଭା ଫିରିଙ୍ଗ୍‌ପାଟଣା ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଜାତୀୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମିଶନ୍‌ର ଡି.ପି.ଏମ. ପ୍ରଭୁ ପ୍ରତ୍ୟନ୍ତ ପତିଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ।

କୃଷକସାଥିଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବୁଝିଲେ

କୃଷକସାଥିଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବୁଝିଲେ

ଔପଦା, ୫।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଔପଦା ବ୍ଲକ ନିଖିଳ ଓଡ଼ିଶା କୃଷକ ସାଥୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବୈଠକ ସ୍ଥାନୀୟ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟଳୟ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ା ସଂଘର ଜିଲା କର୍ମକର୍ତ୍ତା ରାମଚନ୍ଦ୍ର ବାରିକ ଓ ନରହରି ବେହେରା ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେଇ କୃଷକ ସାଥୀମାନଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ ବୁଝିଥିଲେ। ଆଗାମୀ ଦିନରେ ସେମାନଙ୍କ ଦାବୀ ପୂରଣ ନ ହେଲେ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ବିଧାନସଭା ଆଗରେ ଧାରଣା ଦେବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା।

ଅନନ୍ତପୁର ସାରସ୍ବତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଛାତ୍ର ଅଶାନ୍ତି

ଅନନ୍ତପୁର ସାରସ୍ବତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଛାତ୍ର ଅଶାନ୍ତି

ସୋର, ୫ା୮(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ.)-ସୋର ଅନନ୍ତପୁର ସାରସ୍ବତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଗତ ୨ ତାରିଖରେ +୩ ଦ୍ୱିତିୟ ବର୍ଷର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ରିଆଡ଼ମିଶନ ଫି’ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ତାଲା ପକାଇଥିଲେ। ଏହାର ସମାଧାନ ନ ହେବାରୁ ଶନିବାର ଯୁକ୍ତ ୨ ଦ୍ୱିତୀୟ ବର୍ଷର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ଗେଟରେ ତାଲା ପକାଇ ଦେଇଥିଲେ। ଉକ୍ତ ଘଟଣା ନେଇ କଲେଜ ଅଧ୍ୟାପକ ଓ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନରୁ ନିବୃତ୍ତି ରହିବା ପାଇଁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଉଠାଇଦେଇଥିଲେ।

ପୋଲିସ ହେପାଜତରୁ ଫେରାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ପୋଲିସ ହେପାଜତରୁ ଫେରାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୪।୮: ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବୈଶିଙ୍ଗା ଥାନାର ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗତ ଜୁନ ୧୯ ତାରିଖରେ ବାରିପଦା ଜେଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ସେ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ପ୍ରାୟ ଦେଢ ମାସେରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଦିନ ବିତିବା ପରେ ଶୁକ୍ରବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ପୋଲିସ ଏହି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଘର ନିକଟରୁ ଗିରଫ କରିଛି।

ଏମାନେ ମାଟି ଖୋଳି ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ କରନ୍ତି

ଏମାନେ ମାଟି ଖୋଳି ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ କରନ୍ତି

ତେଲକୋଇ,୪।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ତେଲକୋଇ ବ୍ଲକଠାରୁ ୧୫ କି.ମି. ଦୂରରେ ଥିବା ଏକ ଦୁର୍ଗମ , ଅବହେଳିତ ଗାଁ ଡିମିରିମୁଣ୍ଡା। ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଏହି ଗାଁରେ ପ୍ରାୟ ୨ଶହ ପରିବାର ବସବାସ କରୁଛନ୍ତି। ଲୋକସଂଖ୍ୟା ୮ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ। ଅଧିକାଂଶ ପରିବାର ଗରିବ।

ଭୋଗରାଇରେ ତାତିଲେ ମହିଳା: ମଦ ବେପାରୀଙ୍କ ଘରେ ପଶି ଭଙ୍ଗାରୁଜା କଲେ

ଭୋଗରାଇରେ ତାତିଲେ ମହିଳା: ମଦ ବେପାରୀଙ୍କ ଘରେ ପଶି ଭଙ୍ଗାରୁଜା କଲେ

ଭୋଗରାଇ, ୪।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ପୁରୁଷମାନେ ଯାହା କରିପାରୁନାହାନ୍ତି ତାହା ମହିଳାମାନେ କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଛନ୍ତି। ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଭୋଗରାଇ ଥାନା ଅଧୀନ ନିମାତ୍‌ପୁର ଗ୍ରାମରେ।

କାନ୍ଥ ପଡ଼ି ଦମ୍ପତି ଗୁରୁତର, ଜଣେ ଆହତ

କାନ୍ଥ ପଡ଼ି ଦମ୍ପତି ଗୁରୁତର, ଜଣେ ଆହତ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୪।୮-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ରେମୁଣା ବ୍ଲକ ରଣସାହି ପଞ୍ଚାୟତ ଆଳଦିଆ ଗ୍ରାମ ନିବାସୀ ମଣ୍ଟୁ ବେହେରାଙ୍କ ମାଟି ଘର ଭୁଶୁଡି ପଡିବାରୁ ଦୁଇଜଣ ଗୁରୁତର ହେବା ସହ ଜଣେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଉଛି।

ଦୋକାନ ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଚୋରି

ଦୋକାନ ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଚୋରି

ରୂପ୍‌ସା, ୪।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ରୂପ୍‌ସା ଥାନା ଗଡ଼ପଦା ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଛକଠାରେ ଥିବା ଓଡ଼ିଆଶାସନ ଗ୍ରାମର ସତ୍ୟନାରାୟଣ ଚଣ୍ଡଙ୍କ ଦୋକାନ କେବିନ ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ଚୋରି କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

୩ ଶିଶୁଙ୍କୁ ନେଇ ଅସହାୟ ଯଶୋଦା

୩ ଶିଶୁଙ୍କୁ ନେଇ ଅସହାୟ ଯଶୋଦା

କେନ୍ଦୁଝର ୪।୮ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଜନକଲ୍ୟାଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କିଭଳି ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚୁ ନାହିଁ, ତାହାର ଏକ ନଜିର କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ନିକଟ ପୋଖରୀ ହୁଡାରେ ଯଶୋଦା ନାଏକ ନାମ୍ନୀ ଜଣେ ଅସହାୟ ମହିଳା ୩ ପିଲାଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ପଲା ( ଚଳିଆ) ମାରି ମୁଣ୍ଡ ଗୁଞ୍ଜି ରହୁଛନ୍ତି।