ବାଲେଶ୍ୱର

ଏକା ନମ୍ବରର ୨ ପିକଅପ୍‌ ଭ୍ୟାନ୍‌ ଜବତ

ଏକା ନମ୍ବରର ୨ ପିକଅପ୍‌ ଭ୍ୟାନ୍‌ ଜବତ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୯।୧୧-ଆଞ୍ଚଳିକ ପରିବହନ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଗୁରୁବାର ଭଦ୍ରକ ଦକ୍ଷିଣେଶ୍ୱର କାଳୀମନ୍ଦିର ସ୍ଥିତ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ନିକଟରୁ ଓଡି ୦୧ ଏଫ୍‌ ୭୫୯୩ ନମ୍ବର ଥିବା ୨ଟି ଏକାଭଳିଆ ପିକଅପ୍‌ ଭ୍ୟାନ୍‌କୁ ଜବତ କରାଯାଇଛି। 

୧୬ରୁ ବନ୍ଦ ହେବ ଦୁଇ ଦୂରଦର୍ଶନ ପ୍ରସାରଣ କେନ୍ଦ୍ର

୧୬ରୁ ବନ୍ଦ ହେବ ଦୁଇ ଦୂରଦର୍ଶନ ପ୍ରସାରଣ କେନ୍ଦ୍ର

ବାରିପଦା ଅଫିସ, ୯ା୧୧- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାର ଶିମିଳିପାଳଗଡ ଓ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ବଡ ବଡବିଲଠାରେ ସ୍ଥାପିତ ଦୂରଦର୍ଶନର ଅତି ସ୍ବଳ୍ପ ଶକ୍ତି ସମ୍ପନ୍ନ ପ୍ରସାରଣ କେନ୍ଦ୍ର ଆସନ୍ତା ୧୬ ତାରିଖ ସକାଳୁ ବନ୍ଦ କରାଯିବ। 

ତରକାରି ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା

ତରକାରି ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୯।୧୧- ତରକାରି ହୋଇ ନ ଥିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବୁଧବାର ରାତିରେ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ହିଁ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଏହାକୁ ନିଜ ଆଖିରେ ଦେଖିଥିବା ୩ ପିଲାଙ୍କଠାରୁ ଖବର ପାଇ ପୋଲିସ ହତ୍ୟାକାରୀ ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। 

୩ ଆଦିବାସୀ ଭାଷାକୁ ସାମ୍ବିଧାନିକ ମାନ୍ୟତା ଦାବି

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୯।୧୧- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ହୋ, ମୁଣ୍ଡାରି ଓ ଭୂମିଜ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଲୋକଙ୍କ ଭାଷା ଓ ସାମୂହିକ ବିକାଶ ଅଧାବାଟରେ ରହିଯାଇଛି।  ସାନ୍ତାଳି ଭାଷା ସମ୍ବିଧାନର ଅଷ୍ଟମ ଅନୁଚ୍ଛେଦରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିବା ବେଳେ  ଉପରୋକ୍ତ ୩ ଭାଷା ଏବେ ବି ସାମ୍ବିଧାନିକ ମାନ୍ୟତା ଅପେକ୍ଷାରେ ।  

ଉଜୁଡ଼ିଗଲା ଧାନ ଚାଷ: ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇପାରିଲାନି ରୋଗ ପୋକ

ଉଜୁଡ଼ିଗଲା ଧାନ ଚାଷ: ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇପାରିଲାନି ରୋଗ ପୋକ

ଔପଦା,୯।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଔପଦା ବ୍ଲକର ଶହ ଶହ ଏକର ଚାଷଜମି ମାଟିଆଗୁଣ୍ଡି, ଚକଡ଼ା, ମହିଷା ଓ ପତ୍ରପୋଡ଼ା ଆଦି ରୋଗରେ ଧାନଚାଷ ପ୍ରଭାବିତ ହେବା ସହ ଅନେକ ଚାଷୀଙ୍କର ଧାନ ଚାଷ ଉଜୁଡି ଯାଇଛି। 

ଖଇରା ଓ ବୁଢ଼ାଗଡ଼ିଆ ମା’ କାଳୀଙ୍କୁ ଆରାଧନା

ଖଇରା ଓ ବୁଢ଼ାଗଡ଼ିଆ ମା’ କାଳୀଙ୍କୁ ଆରାଧନା

ଖଇରା,୯।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଖଇରା ବ୍ଲକର ଖଇରା, ବୁଢ଼ାଗଡ଼ିଆ, ଗଣ୍ଡିବେଡ଼, ତୁଡ଼ିଗଡ଼ିଆ, କୁରୁଣ୍ଟା, କୁପାରୀ, ସୁଣ୍ଢିରା ସମେତ ୧୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ମା’ କାଳୀଙ୍କ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ବୁଧବାର ଠାରୁ ଧୁମ୍‌ଧାମ୍‌ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

୨୯ ମଣ୍ଡପରେ ବିଜେ ମା’ କାଳୀ: ଜମୁଛି ଗହଳି

୨୯ ମଣ୍ଡପରେ ବିଜେ ମା’ କାଳୀ: ଜମୁଛି ଗହଳି

ବାହାନଗା,୯ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବାହାନଗା ବ୍ଳକ ଅଞ୍ଚଳରେ ୨୯ଟି ମଣ୍ଡପରେ ମା’ଜଗତଜନନୀ କାଳୀଙ୍କ ପୂଜା ଧୁମ୍‌ଧାମ୍‌ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି। ଭକ୍ତଙ୍କ ଗହଳି ଯୋଗୁ ବିଭିନ୍ନ ପୂଜା ମଣ୍ଡପଗୁଡିକ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇଉଠିଛି। 

କଥକ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ସ୍ବପ୍ନା ରାଜ୍ୟସ୍ତରକୁ ମନୋନୀତ

କଥକ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ସ୍ବପ୍ନା ରାଜ୍ୟସ୍ତରକୁ ମନୋନୀତ

ବନ୍ତ,୮।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବନ୍ତ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଆଗରପଡ଼ା ବିଟିପୁର ଗ୍ରାମର ସୁଇଟ ସ୍ବପ୍ନା କଥକ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ଭାବେ ରାଜ୍ୟସ୍ତରକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମର ବିଦ୍ୟୁତଲତା ଦାସ ଓ ଗଗନ ଦାସଙ୍କ ଝିଅ ସୁଇଟ ସ୍ବପ୍ନା ଭଦ୍ରକ ସ୍ଥିତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟର ୮ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ। ଭଦ୍ରକ ସଂସ୍କୃତି ଭବନ ପରିସରରେ ଆୟୋଜିତ ଦୁଇଦିନିଆ ଯୁବ ମହୋତ୍ସବ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସେ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରି ଉଚ୍ଚ ପ୍ରଶଂସିତ ହେବା ସହ ଏହି କୃତିତ୍ୱ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। 

ରାଜ୍ୟ ବକ୍ସିଂ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ମୟୂରଭଞ୍ଜର ଅର୍ଚ୍ଚନା

ରାଜ୍ୟ ବକ୍ସିଂ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ମୟୂରଭଞ୍ଜର ଅର୍ଚ୍ଚନା

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୮।୧୧- ରାଜ୍ୟସ୍ତରିୟ ବକ୍ସିଂ (ମୁଷ୍ଟି ଯୁଦ୍ଧ) ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଭୁବନେଶ୍ୱର ୟୁନିଟ -୩ କ୍ୟାପିଟାଲ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆସନ୍ତା ୧୦ ତାରିଖରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

ଗୃହଲକ୍ଷ୍ମୀ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ୫୫ ମହିଳା

ଗୃହଲକ୍ଷ୍ମୀ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ୫୫ ମହିଳା

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୮।୧୧- ଶ୍ୟାମା ପୂଜା ଓ ଦୀପାବଳି ଉପଲକ୍ଷେ ଶୁଳିଆପଦା ବ୍ଳକ ଗୁହାଳଡିହା ଗ୍ରାମରେ ଗୃହଲକ୍ଷ୍ମୀ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଅଜିତ କୁମାର ସିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆଦର୍ଶ ଶିକ୍ଷକ ବ୍ରଜମୋହନ ଗିରି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। 

 ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ:  ଜେପିଏସ ରଜତନଗର ଚାମ୍ପିୟନ

ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ: ଜେପିଏସ ରଜତନଗର ଚାମ୍ପିୟନ

କପ୍ତିପଦା,୮ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ)- କପ୍ତିପଦା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଭୂତାସାହି ଗ୍ରାମର ବାସିଆମ୍ବା ଯୁବକ ସଂଘ ଆନକୂଲ୍ୟରେ ୫ ଦିନ ଧରି  ଆୟୋଜିତ ୩୦ତମ ମେଗା ଫୁଟବଲ  ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ବିରଳ ପରମ୍ପରା: ଆଖଣ୍ଡଳମଣି ମନ୍ଦିର ଚୂଡାରେ ମହାଦୀପ

ବିରଳ ପରମ୍ପରା: ଆଖଣ୍ଡଳମଣି ମନ୍ଦିର ଚୂଡାରେ ମହାଦୀପ

ଆରଡି, ୮ା୧୧, (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈବପୀଠ ଆରଡିରେ ବାବା ଆଖଣ୍ଡଳମଣିଙ୍କ ମନ୍ଦିର ଚୂଡାକୁ ବୁଧବାର ରାତିରେ ମହାଦୀପ ଉଠିଛି। ଦୀପାବଳୀ ଉପଲକ୍ଷେ ଏହି ମହାଦୀପ ଉଠିଥିବା ଜଣାପଡିଛି ା ଅନ୍ୟ ଶିବ ମନ୍ଦିରଗୁଡିକରେ ଏଭଳି ପରମ୍ପରା ବିରଳ।

୧୪୦ ଲିଟର ଚୋରା ମଦ ଜବତ: ଜଣେ ଗିରଫ, ୨ ଫେରାର

୧୪୦ ଲିଟର ଚୋରା ମଦ ଜବତ: ଜଣେ ଗିରଫ, ୨ ଫେରାର

ନୀଳଗିରି,୮।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲା ନୀଳଗିରି ବ୍ଲକର ସ୍ଥାନୀୟ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ କରି ୧୪୦ ଲିଟର ଦେଶୀ ମଦ ସହ ବାଇକ ଜବତ କରିଛି।

ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ବଡ଼ବିଲ, ୮।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ବଡ଼ବିଲ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରେଲୱେ ସାଇଡିଂ ନିକଟ ଏକ ବୁଦାରୁ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତ ବିକ୍ଷତ ମୃତ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି। 

ହାତରେ ବାଣ ଫୁଟି ଯୁବକ ଗୁରୁତର

ହାତରେ ବାଣ ଫୁଟି ଯୁବକ ଗୁରୁତର

ଆରଡି, ୮ା୧୧, (ଡି.ଏନ.ଏ)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକ ଦୋହରାପାଟଣା ଗ୍ରାମର ସନ୍ତୋଷ ବାରିକ (୨୮) ନାମକ ଜଣେ ଯୁବକ  ଦୀପାବଳି ରାତିରେ ବାଣ ଫୁଟାଉଥିବା ବେଳେ ଗୁରୁତର ହୋଇଛି । 

ଦୁଇ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ମାରପିଟ: ଜଣେ ମୃତ

ଦୁଇ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ମାରପିଟ: ଜଣେ ମୃତ

ବାରିପଦା ଅଫିସ, ୮।୧୧: ଗୋରୁମହିଶାଣି ଥାନା ଅଧୀନ ଡଙ୍ଗାାପାଣି ଗ୍ରାମରେ ଦୁଇ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ମାରପିଟ ବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। 

ନିଆଁଲାଗି ୫ ବଖରା ଘର ପାଉଁଶ

ନିଆଁଲାଗି ୫ ବଖରା ଘର ପାଉଁଶ

ଚାନ୍ଦବାଲି,୮ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଚାନ୍ଦବାଲି ଏନଏସି ଅନ୍ତର୍ଗତ କନ୍ଧା ୱାର୍ଡ଼ରେ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ଭିତ ରାତିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ଗାଁର କୃଷ୍ଣ ନାୟକ, ମଙ୍ଗୁଳି ବିଶ୍ୱାଳ,ବିଜୟ ବିଶ୍ୱାଳଙ୍କ ୫ ବଖରା ଘରପୋଡ଼ି ଯିବା ସହ ଘରର ଆସବାବପତ୍ର ପୋଡି ଯାଇଛିା

ଚୋରା କୋଇଲା ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ ଜବତ,ଡ୍ରାଇଭର ଗିରଫ

ଚୋରା କୋଇଲା ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ ଜବତ,ଡ୍ରାଇଭର ଗିରଫ

ଚାନ୍ଦବାଲି, ୮ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଧାମରାରୁ ଭଦ୍ରକ ଅଭିମୁଖେ ଯାଇଥିବା ଏକ କୋଇଲା ବୋଝେଇ ଟ୍ରକକୁ ବାଂଶଡ଼ା ପୋଲିସ ବୁଧବାର ରାତିରେ ଜବତ କରିବା ସହ ଡ୍ରାଇଭରକୁ ଗିରଫ କରିଛି।

ଓଲଟିଲା ମାଛ ବୋଝେଇ ଟାଟା ଏସିଇ

ଓଲଟିଲା ମାଛ ବୋଝେଇ ଟାଟା ଏସିଇ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୮।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ଥାନା ଅଧୀନ ୧୬ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଛତାବର ଛକ ନିକଟରେ ବୁଧବାର ରାତିରେ ଏକ ମାଛ ବୋଝେଇ ଟାଟା ଏସିଇ ଦୁର୍ଘଟଣା ଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇ ନୟନଜୋରିକୁ ଓଲଟି ପଡ଼ିଥିଲା। ଫଳରେ  ଗାଡ଼ି ଚାଳକ ପାରାଦୀପ ଅଞ୍ଚଳର ସାଗର ମଣ୍ଡଳ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। 

ଅନୈତିକ ସମ୍ପର୍କର କରୁଣ ପରିଣତି: ପ୍ରେମିକର ଗୁପ୍ତାଙ୍ଗ କାଟିଲା ପ୍ରେମିକା

ଅନୈତିକ ସମ୍ପର୍କର କରୁଣ ପରିଣତି: ପ୍ରେମିକର ଗୁପ୍ତାଙ୍ଗ କାଟିଲା ପ୍ରେମିକା

କେନ୍ଦୁଝର, ୮।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ହରିଚନ୍ଦନପୁର ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଘଟିଛି ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା। ଅନୈତିକ ପ୍ରେମ ପାଇଁ ପ୍ରେମିକର ଗୁପ୍ତାଙ୍ଗ କାଟିଦେଇଛି ପ୍ରେମିକା

ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ଯୁବକ ଗୁରୁତର

ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ଯୁବକ ଗୁରୁତର

ପାଟଣା,୮।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.):   କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଘଟଗାଁ ଥାନା କାଠଭାରି ପଞ୍ଚାୟତ ଦାରିକା ପଶି ସାପ୍ତାହିକ ହାଟରେ ବୁଧବାର ଜଣେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ଯୁବକ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟରେ ମିଳୁନି ଦରମା, ଭଦ୍ରକ ପୌରପାଳିକା ସମ୍ମୁଖରେ ଠିକା କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଗଣଧାରଣା

ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟରେ ମିଳୁନି ଦରମା, ଭଦ୍ରକ ପୌରପାଳିକା ସମ୍ମୁଖରେ ଠିକା କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଗଣଧାରଣା

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୮।୧୧: ଭଦ୍ରକ ପୌରପାଳିକା ଅଧୀନରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ୧୫୨ଜଣ ଝାଡ଼ୁଦାର ଓ ଡ୍ରାଇଭର ଗୁରୁବାର ଅଫିସ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି। କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ଦରମାରୁ ଇପିଏଫ୍‌ ଓ ଇଏସ୍‌ଆଇ ବାବଦରେ ଟଙ୍କା କଟାଯାଉଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ଟଙ୍କା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଜମା କରାଯାଉ ନ ଥିବା ସେମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। 

ରାଜରାଜେଶରୀ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେଲେ ମା’ ଭଦ୍ରକାଳୀ

ରାଜରାଜେଶରୀ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେଲେ ମା’ ଭଦ୍ରକାଳୀ

ଭଦ୍ରକଅଫିସ, ୮।୧୧: ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମା’ ଭଦ୍ରକାଳୀଙ୍କ ସପ୍ତମାତୃକା ବେଶର ତୃତୀୟ  ଦିବସରେ ମା’ ରାଜରାଜେଶରୀ  ବେଶରେ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦେଇଛନ୍ତି l

୧୫ ଲକ୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି ଅଭିଯୋଗ

୧୫ ଲକ୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି ଅଭିଯୋଗ

ବଡ଼ବିଲ,୮।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ବଡବିଲ ଅଞ୍ଚଳର ରାଜୀବ ବିହାରରେ ବଡ଼ ଧରଣର ଲୁଟ ହୋଇଛି।