ବାଲେଶ୍ୱର

‘ଅଣ୍ଡା ଖାଅ, ସୁସ୍ଥ ରୁହ’

‘ଅଣ୍ଡା ଖାଅ, ସୁସ୍ଥ ରୁହ’

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୧୨।୧୦-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ ଅଫିସ୍‌ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଶୁକ୍ରବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ‘ବିଶ୍ୱ ଅଣ୍ଡା ଦିବସ’ ପାଳିତ ହୋଇଛି। ମୁଖ୍ୟ ଜିଲା ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ ଡା. ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ଦାସ ପୌରୋହିତ୍ୟ କରି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଗୋଟାଏ ଲେଖାଏଁ ଅଣ୍ଡା ଖାଦ୍ୟ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। 

ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର

ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୧୨।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗତ ୩ ଦିନ ଧରି ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିବାରୁ  ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ବ୍ଲକ ନେରଡ଼ା ଗ୍ରାମର ଗୋପାଳ ପରିଡା ଓ ମାଳଦା ଗ୍ରାମର ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜେନାଙ୍କ ଘର ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ଭାଙ୍ଗି ପଡ଼ିଯାଇଛି। 

୩ ଫେରାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

୩ ଫେରାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ରୂପ୍‌ସା, ୧୨।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପୋଲିସ୍‌ ଚଢ଼ାଉ କରି ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ୩ଜଣ ଫେରାର ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ହଳଦୀପଦା ଫାଣ୍ଡି ଅଧିକାରୀ ବଦ୍ରିଶଙ୍କର ଷଣ୍ଢ ଶୁକ୍ରବାର ସଦଳବଳେ ଚଢ଼ାଉ କରି ଅରଡ଼ା ଅଞ୍ଚଳର ଫେରାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ରବୀନ୍ଦ୍ର ସାହାଣି ଓ ଜଙ୍ଖରାଇ ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରିଛନ୍ତି। 

ଔପଦାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର

ଔପଦାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର

ଔପଦା, ୧୨।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଲଘୁଚାପ ଜନିତ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଔପଦା ବ୍ଲକ ସଦର ସମେତ ସମସ୍ତ ପଞ୍ଚାୟତ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ରାସ୍ତାଘାଟ ବର୍ଷା ପାଣିରେ ବୁଡ଼ିବା ସହ ବହୁ ସ୍ଥାନରେ ରାସ୍ତା ଉପରେ ପାଣି ଚାଲିଛି। ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ନଡ଼ାଛପର, ମାଟିଘର ଭାଙ୍ଗିଯିବା ସହ କେତେକଙ୍କ ଘରେ ବର୍ଷା ପାଣି ପଶି ନାହଁି ନ ଥିବା ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଗଡ଼ସାହି ପଞ୍ଚାୟତ ଗଡ଼ସାହି ଗ୍ରାମର ପାତ୍ରସାହି ଗ୍ରାମର ମହେଶ୍ୱର ପାତ୍ର ଓ ରାଏରାମଚନ୍ଦ୍ରପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ସୋରିଷପାଳ ଗ୍ରାମର ପ୍ରହଲ୍ଲାଦ ପାତ୍ରଙ୍କ ଘର ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡ଼ିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି।

ବାଇକ୍‌ ଚୋର ଗିରଫ

ବାଇକ୍‌ ଚୋର ଗିରଫ

ବଡ଼ବିଲ, ୧୨।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ବଡ଼ବିଲ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ହସ୍ପିଟାଲ ରୋଡ ଅଞ୍ଚଳରୁ ବୁଧବାର ରାତିରେ ଚୋରି ହୋଇଥିବା ବାଇକ୍‌କୁ ପୋଲିସ ଆଜାଦ ବସ୍ତିରୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି। ଚୋରି ଘଟଣାରେ ଜଣଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି। ସେ ହେଲେ ଏମଡି ଅମୋଲ। ଶୁକ୍ରବାର ତାଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି। ହସ୍ପିଟାଲ ରୋଡ୍‌ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ରଣଜିତ ସିଂହ କାହାଲୋ ନାମକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଘର ସମ୍ମୁଖରେ ବାଇକ୍‌ ରଖା ଯାଇଥିଲା। ଗୁରୁବାର ସକାଳୁ ଉଠି ଦେଖିବା ବେଳକୁ ବାଇକ୍‌ ଚୋରି ହୋଇଯାଇଛି। ଏ ନେଇ ସେ ବଡବିଲ ଥାନା ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ଏକ ମାମଲା (ନଂ. ୧୫୧/୧୮) ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା।

ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ ଛାତ୍ରୀ

ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ ଛାତ୍ରୀ

ବାସୁଦେବପୁର,୧୨।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁର ପୌରପାଳିକା ଅଧୀନ ଭୈରବପୁର ଗ୍ରାମର ସରୋଜ କରଙ୍କ ଝିଅ ଶୁଭଲକ୍ଷ୍ମୀ କର(୧୨) ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି।

ବିପଦସଙ୍କେତ ଡେଇଁଲା ଜଳକା

ବିପଦସଙ୍କେତ ଡେଇଁଲା ଜଳକା

ବସ୍ତା,୧୨।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଘୂର୍ଣ୍ଣିଝଡ ତିତ୍‌ଲି ପ୍ରଭାବରେ  ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବସ୍ତା ଅଞ୍ଚଳରେ ଦୁଇଦିନ ଧରି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳଠାରୁ  ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିଥିବା ବେଳେ ଜନଜୀବନ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡିଛି। 

ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଭୁଶୁଡ଼ିଲା ଘର, ମହିଳା ଗୁରୁତର

ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଭୁଶୁଡ଼ିଲା ଘର, ମହିଳା ଗୁରୁତର

ବାହାନଗା,୧୨।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲାରେ ଗତ ବୁଧବାରଠାରୁ ଲାଗି ରହିଛି ବର୍ଷା। ଫଳରେ ଲୋକମାନଙ୍କ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ବଢ଼ିଛି। ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ବାହାନଗା ବ୍ଲକ ପଣପଣା ପଞ୍ଚାୟତ ୧୦ ନଂ ଓ୍ବାର୍ଡ ଦକ୍ଷୀଣ ସାହିରେ ଘର ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡ଼ବା ଯୋଗୁ ଜଣେ ମହିଳା ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ଅନନ୍ତ କୁମାର ବେହେରାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ରତ୍ନମଣୀ ବେହେରା(୨୬)।

ନୀଳଗିରି ପଞ୍ଚାୟତ, ଏନ୍‌ଏସିରେ ବର୍ଷାର ପ୍ରକୋପ: ୫୦ ଘର ଜଳବନ୍ଦୀ

ନୀଳଗିରି ପଞ୍ଚାୟତ, ଏନ୍‌ଏସିରେ ବର୍ଷାର ପ୍ରକୋପ: ୫୦ ଘର ଜଳବନ୍ଦୀ

ସଜନାଗଡ଼,୧୨।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରି ପଞ୍ଚାୟତ ଏବଂ ଏନ୍‌ଏସିରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ‘ତିତ୍‌ଲି’ ପ୍ରଭାବରେ ବର୍ଷାର ପ୍ରକୋପ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଗୁରୁବାର ରାତିରୁ ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିଥିବାରୁ ଏନ୍‌ଏସିର ୧୩ ଓ୍ବାର୍ଡ ଓ ୨୫ ପଞ୍ଚାୟତର ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଘର ଜଳବନ୍ଦୀ ହୋଇରହିଛି।

ବଢ଼ୁଛି ବୈତରଣୀ ନଦୀ ଜଳସ୍ତର

ବଢ଼ୁଛି ବୈତରଣୀ ନଦୀ ଜଳସ୍ତର

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୧୨।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):  ବାତ୍ୟା ‘ତିତ୍‌ଲି’ ପ୍ରଭାବରେ ତିନି ଦିନ ଧରି ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ବୈତରଣୀ ନଦୀର ଜଳସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ମାଟିତଳୁ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ବାସୁଦେବପୁର/ପଦ୍ମପୁର,୧୨।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଲୁଙ୍ଗା ପଞ୍ଚାୟତର ମଳିକସାହି ବସ୍ତିର ମନୋରଞ୍ଜନ ମଳିକ(୮) ନାମକ ଜଣେ ୩ୟ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ମାଟିତଳୁ ପୋଲିସ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି। 

ମନରୁୁ ଲିଭିନି ଫାଇଲିନ୍‌ କ୍ଷତ

ମନରୁୁ ଲିଭିନି ଫାଇଲିନ୍‌ କ୍ଷତ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୨।୧୦-ସେଦିନ ଥିଲା  ୨୦୧୩ ଅକ୍ଟୋବର ୧୩ ତାରିଖ। ବାରିପଦା ସହର ପାଇଁ ଏକ ଅଶୁଭ ଦିନ। ଫାଇଲିନ ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବରେ ବୁଢାବଳଙ୍ଗ ନଦୀରେ ଆସିଥିଲା ବନ୍ୟା। ରାତିରେ ଲୋକେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଘରେ ପଶିଥିଲା ବନ୍ୟା ପାଣି।  ସାରା ସହର ଜଳମଗ୍ନ  ହୋଇ ପଡିଥିଲା। ସେଦିନର ଲୋମଟାଙ୍ଗୁରା ଅନୁଭୂତି ଏଯାଏ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଅଭୁଲା କ୍ଷତ ହୋଇ ରହିଛି।

ସଂସ୍କୃତି ଓ ସମ୍ପର୍କର ସେତୁ: ୧୫୦ବର୍ଷରେ ଅଣ୍ଡରାଇ ଦୁର୍ଗାପୂଜା

ସଂସ୍କୃତି ଓ ସମ୍ପର୍କର ସେତୁ: ୧୫୦ବର୍ଷରେ ଅଣ୍ଡରାଇ ଦୁର୍ଗାପୂଜା

ସିମୁଳିଆ, ୧୨।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲାର ସୀମାକୁ ଲାଗିଥିବା ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ସିମୁଳିଆ ବ୍ଲକର ଏକ ଅଖ୍ୟାତ ଗାଁ  ଅଣ୍ଡରାଇ। ତାଳ, ବାଉଁଶ, ଆମ୍ବତୋଟା ଘେରା ଗ୍ରାମୀଣ ଘେରା ପରିବେଶ। ଗାଁ ଚାରିପାଖକୁ ଘେରିଛି ବିଲବାଡି।

‘ତିତ୍‌ଲି’ ପ୍ରଭାବରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା: ସମୁଦ୍ରକୂଳବାସୀ ଭୟଭୀତ

‘ତିତ୍‌ଲି’ ପ୍ରଭାବରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା: ସମୁଦ୍ରକୂଳବାସୀ ଭୟଭୀତ

ଭୋଗରାଇ, ୧୨।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ‘ତିତ୍‌ଲି’ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଛି। ହେଲେ ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବ ବୋଲି ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏବଂ କଲିକତା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଆଲର୍ଟ କରାଯାଇଛି। ବୁଧବାର ସକାଳଠୁ ଗୁରୁବାର ସକାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭୋଗରାଇ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା। ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଏବଂ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଘନ ଘନ ବାତ୍ୟାର ରୂପ ପ୍ରଚାର ହେବା ଏବଂ ପ୍ରଶାସନର ତତ୍ପରତା ଦେଇ ଲୋକେ ଭୟଭୀତ ହୋଇଥିଲେ। 

ଦୁଷ୍ଟାମି ପାଇଁ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ତଣ୍ଟି ଚିପି ହତ୍ୟା

ଦୁଷ୍ଟାମି ପାଇଁ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ତଣ୍ଟି ଚିପି ହତ୍ୟା

ଖଇରା, ୧୨।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଖଇରା ଥାନା ଅଧୀନ ଏକ ଘରୋଇ ଆବାସିକ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ବାଦଲ ଦାସ (ଡାକ ନାମ କ୍ରିଷ୍ଣା) ନାମକ ଜଣେ ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ମାଡ ମାରିବା ବେଳେ ତଣ୍ଟି ଚିପି ହତ୍ୟା କରାଯିବା ଘଟଣା ପଦାକୁ ଆସିଛି।

ବାଙ୍ଗାଲୋରରେ ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ ଠକେଇ

ବାଙ୍ଗାଲୋରରେ ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ ଠକେଇ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ/ତିହିଡ଼ି,୧୨।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଙ୍ଗାଲୋରରେ ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ (ଚିଟି) କାରବାର କରି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଠକି ଗଁ।କୁ ପଳାଇ ଆସିଥିବା ଭଦ୍ରକ ଜିଲାର  ୪ ଜଣ ଯୁବକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ମଲିକ ନାମକ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି। ଅନ୍ୟ ୩ ଜଣ ଫେରାର ରହିଛନ୍ତି।

ଜନ୍ମଗତ ବକ୍ରପାଦ ପିଲାଙ୍କ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର

ଜନ୍ମଗତ ବକ୍ରପାଦ ପିଲାଙ୍କ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର

କେନ୍ଦୁଝର, ୧୧ା୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଜନ୍ମଗତ ବକ୍ରପାଦ (ପାଦ ବିକୃତି) ପିଲାମାନଙ୍କ ମାଗଣା ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ଶିବିର ଗୁରୁବାର ଜିଲା ମୁଖ୍ୟଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ, ଏସଭି ନିରତାର, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ, ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନ, ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବାଲ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଶିବିରକୁ ଜିଲାପାଳ ଆଶିଷ ଥାକରେ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। 

୩୨୦୯୫ ଜଣଙ୍କୁ ମିଳିଛି ଜବକାର୍ଡ଼

୩୨୦୯୫ ଜଣଙ୍କୁ ମିଳିଛି ଜବକାର୍ଡ଼

ହାଟଡିହୀ, ୧୧। ୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ହାଟଡିହୀ ବ୍ଲକ ପରିସରରେ ମହାମତ୍ା ଗାନ୍ଧୀ ଜାତୀୟ ଗ୍ରାମୀଣ ନିଶ୍ଚିତ କର୍ମନିଯୁକ୍ତି ଯୋଜନାରେ ଗୁରୁବାର ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଜନଶୁଣାଣି ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବିଡିଓ ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ବାରିକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏପିଓ ସ୍ବପ୍ନାରାଣୀ ସ୍ବାଇଁ, ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶୀଲ ସେଠ, ଜିଲା ସମୀକ୍ଷକ ଚନ୍ଦନ ଆଏଚ, ବିଜିଭିଏସ ସଙ୍ଗଠନର କାମପାଳ ନାୟକ, ବିଏସଏ ବିଜୟ କୁମାର ସେଠୀ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। 

ପତ୍ରପୋଡ଼ା ରୋଗରେ ଧାନଚାଷ ଆକ୍ରାନ୍ତ: ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦ୍ୱାରା ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଦାବି

ପତ୍ରପୋଡ଼ା ରୋଗରେ ଧାନଚାଷ ଆକ୍ରାନ୍ତ: ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦ୍ୱାରା ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଦାବି

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୧୧।୧୦- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ଶାସଙ୍ଗ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର ଶତାଧିକ ଏକର ଚାଷଜମିରେ ଲାଗିଛି ପତ୍ରପୋଡ଼ା ରୋଗ। ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ ଥିବାବେଳେ କୌଣସି ଔଷଧ କାମରେ ଲାଗୁନି। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଯାଞ୍ଚ କରି ପ୍ରତିକାର ଓ କ୍ଷତିପୂରଣ ପାଇଁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଶାସଙ୍ଗ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର ଚାଷୀମାନେ। 

କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀର ‘ଗ୍ରାମାଲୋକ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀର ‘ଗ୍ରାମାଲୋକ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୯।୧୦- କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ, ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ ଏବଂ ରେମୁଣା ସାହିତ୍ୟ ସଂସଦର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ତାଲିମ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ କେନ୍ଦ୍ର (ଡିଆଇଇଟି), ରେମୁଣା ଠାରେ ଏକାଡେମିର ‘ଗ୍ରାମାଲୋକ’ କବିତା ପାଠ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଙ୍ଗଳବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଜଳେଶ୍ୱରରେ ସ୍ଥାୟୀ କୋର୍ଟ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ବିବାଦ:  ଆନ୍ଦୋଳନ ଜୋରଦାର କରିବାକୁ କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ କମିଟିର ଚେତାବନୀ

ଜଳେଶ୍ୱରରେ ସ୍ଥାୟୀ କୋର୍ଟ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ବିବାଦ: ଆନ୍ଦୋଳନ ଜୋରଦାର କରିବାକୁ କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ କମିଟିର ଚେତାବନୀ

ଜଳେଶ୍ୱର, ୧୧।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଜଳେଶ୍ୱର ସହରରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ନୂତନ କୋର୍ଟ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ସକାଶେ ସ୍ଥାନ ନିରୂପଣ ବିବାଦ ପ୍ରଶାସନର ଚିନ୍ତା ବଢାଇଛି। ଓଡ଼ିଶା-ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସୀମାରେ ଥିବା ୬୦ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ସଂଲଗ୍ନ ପରିତ୍ୟକ୍ତ ତନଖି ଫାଟକ ଓ ବାଣିଜ୍ୟକର କୋଠାଘର ଜମି ଉପରେ ନୂତନ କୋର୍ଟ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ଲାଗି କେତେକେ ଦାବି କରୁଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟମାନେ  ସହର ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉ ବୋଲି ଦାବି କରୁଛନ୍ତି। 

ଫକୀରମୋହନ କନିଷ୍ଠ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଜଳମଗ୍ନ

ଫକୀରମୋହନ କନିଷ୍ଠ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଜଳମଗ୍ନ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୧୧।୧୦- ବାଲେଶ୍ୱରର ଯୁକ୍ତ୨ ସ୍ତରରେ ଫକୀରମୋହନ କନିଷ୍ଠ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଏକ ଅଗ୍ରଣୀ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ। କିନ୍ତୁ ପରିତାପର ବିଷୟ ବର୍ଷସାରା ବର୍ଷା ସମୟରେ ଉକ୍ତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସର ଜଳମଗ୍ନ ହୋଇରହୁଛି। 

ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଚୋରି, ଥାନାରେ ମାମଲା

ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଚୋରି, ଥାନାରେ ମାମଲା

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୧୧।୧୦- ବାଲେଶ୍ୱର ସଦର ବ୍ଲକ ରସାଳପୁର ଅଧୀନ ରସାଳପୁର ହାଇସ୍କୁଲର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଲାବ୍‌ରୁ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ୧୦ଟି କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସେଟ୍‌ ଚୋରି ହୋଇଥିବା ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଗୀତାଞ୍ଜଳୀ ଶତପଥୀ ନିକଟସ୍ଥ ଜୟଦେବକସବା ଫାଣ୍ଡିରେ ଗୁରୁବାର ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ୨୦୧୪ ମସିହା ଜାନୁୟାରୀ ୮ ତାରିଖରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଲାବ୍‌ ଖୋଲାଯାଇ ପିଲାମାନଙ୍କୁ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଥିଲା। ଏଥିରେ ୧୨ଟି କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସେଟ୍‌ ରହିଥିଲା।

‘ତିତ୍‌ଲି’ ଦୁର୍ବଳ, ଟଳିନି ଭୟ : ଭୋଗରାଇରେ ସର୍ବାଧିକ ବର୍ଷା

‘ତିତ୍‌ଲି’ ଦୁର୍ବଳ, ଟଳିନି ଭୟ : ଭୋଗରାଇରେ ସର୍ବାଧିକ ବର୍ଷା

ଭୋଗରାଇ,୧୧।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ‘ତିତ୍‌ଲି’ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଛି। ହେଲେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭୟ ଦୂର ହୋଇନାହଁି। ବୁଧବାର ସକାଳଠୁ ଗୁରୁବାର ସକାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭୋଗରାଇ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇଛି। ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଏବଂ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଘନଘନ ବାତ୍ୟାର ରୂପ ପ୍ରଚାର ହେବା ଏବଂ ପ୍ରଶାସନର ତତ୍ପରତା ଦେଇ ଲୋକେ ଭୟଭୀତ ହୋଇଥିଲେ।