ବାଲେଶ୍ୱର

୩ରେ ବାଲେଶ୍ୱର ମେଡ଼ିକାଲ କଲେଜ ଲୋକାର୍ପିତ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

୩ରେ ବାଲେଶ୍ୱର ମେଡ଼ିକାଲ କଲେଜ ଲୋକାର୍ପିତ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୨୬।୮-ଆସନ୍ତା ୩ ତାରିଖରେ ବାଲେଶ୍ୱର ମେଡ଼ିକାଲ କଲେଜକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଲୋକାର୍ପିତ କରିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ଏ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଆଇଟିଆଇ ସ୍ଥିତ ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ ମନ୍ଦିର ନିକଟସ୍ଥ ଏମ୍‌ପି ଇଂ. ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜେନାଙ୍କ ଅଫିସ୍‌ରେ ତାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଶନିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ବସିଥିଲା।

ଗାଁ ରାସ୍ତା ସଫା କଲେ ଯୁବକ ସଂଘ କର୍ମକର୍ତ୍ତା

ଗାଁ ରାସ୍ତା ସଫା କଲେ ଯୁବକ ସଂଘ କର୍ମକର୍ତ୍ତା

ରୂପ୍‌୍‌ସା, ୨୬।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ରୂପ୍‌ସା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ନୀଳବାଡ଼ି ଅଗ୍ରଗାମୀ କ୍ଲବର କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗାଁ ରାସ୍ତା ସଫେଇ କରାଯାଇଛି। କ୍ଲବ ସଭାପତି ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କୁମାର ଦାସଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଯୁଧିଷ୍ଠିର ଗିରି, ପ୍ରତାପ ଦାସ, ରବୀନ୍ଦ୍ର ଦାସ, ମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ ଦାସ, ରଣଜିତ୍‌ ଦେ, ରାମକୃଷ୍ଣ ଦାସ, ଶାନ୍ତନୁ ନନ୍ଦି

ଭୋଗରାଇରେ ମହିଳା ତାତିଲେ: ୩ ଚୋରା ମଦ ଦୋକାନ ଭାଙ୍ଗିଲେ

ଭୋଗରାଇରେ ମହିଳା ତାତିଲେ: ୩ ଚୋରା ମଦ ଦୋକାନ ଭାଙ୍ଗିଲେ

ଭୋଗରାଇ, ୨୬।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଚୋରା ମଦ କାରବାର ରୋକିବାକୁ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଭୋଗରାଇ ଅଞ୍ଚଳର ମହିଳାମାନେ ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଛନ୍ତି। ମହିଳାମାନେ ସଂଘବଦ୍ଧ ହୋଇ ଚୋରା ଦେଶୀ ଓ ବିଦେଶୀ ମଦ ଦୋକାନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ମଦ ବେପାରୀଙ୍କୁ ମାଡ ମାରିବା ସହିତ ଚୋରା ମଦ ଦୋକାନ ଭାଙ୍ଗି ଚୁର୍‌ମାର୍‌ କରୁଛନ୍ତି। 

ପାଣି ନିଷ୍କାସନ ଦାବିରେ ମହିଳାଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ

ପାଣି ନିଷ୍କାସନ ଦାବିରେ ମହିଳାଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ

ବାହାନଗା,୨୬ା୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ପାଣି ନିଷ୍କାସନ ଓ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ଦାବିରେ ଶୁକ୍ରବାର ବାହାନଗା ବ୍ଲକ ଅଭଣା ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ୩ଟି ୱାର୍ଡର ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷମାନେ ବିକ୍ଷୋଭ କରିଥିଲେ। ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦ ଥିବାରୁ ସେମାନେ ସୋମବାର ବିଡିଓଙ୍କୁ ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ ଲାଗି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ।

ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ, ଛୁରାମାଡ: ୩ ଗୁରୁତର

ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ, ଛୁରାମାଡ: ୩ ଗୁରୁତର

ବାହାନଗା, ୨୬।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ପ୍ରେମ ବ୍ୟାପାରକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଖନ୍ତପଡା ଥାନା ଅଧୀନ ଆମ୍ବୁଡିହା ଛକରେ  ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ହୋଇ  ଛୁରାମାଡ ଘଟିଛି। 

ଏମ୍‌ସ ସାଟେଲାଇଟ୍‌ ସେଣ୍ଟର ଲାଗି ଶିଳାନ୍ୟାସ: ‘ବିକାଶରେ ଯୋଡ଼ିହେଲା ସ୍ବର୍ଣ୍ଣିମ ଅଧ୍ୟାୟ’

ଏମ୍‌ସ ସାଟେଲାଇଟ୍‌ ସେଣ୍ଟର ଲାଗି ଶିଳାନ୍ୟାସ: ‘ବିକାଶରେ ଯୋଡ଼ିହେଲା ସ୍ବର୍ଣ୍ଣିମ ଅଧ୍ୟାୟ’

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ/ରେମୁଣା, ୨୫।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)
ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ଆୟୁର୍ବିଜ୍ଞାନ ସଂସ୍ଥାନ(ଏମ୍‌ସ)ର ଉପକେନ୍ଦ୍ର ଭାବେ ବାଲେଶ୍ୱରଠାରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ସାଟେଲାଇଟ୍‌ ସେଣ୍ଟର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଲାଗି ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଶିଳାନ୍ୟାସ କରାଯାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜଗତ ପ୍ରକାଶ ନଡ୍ଡା ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ୍‌ ଓ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ବିଭାଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଏହି ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରି ଆୟୋଜିତ ସଭାରେ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇଥିଲେ। କୌଣସି କାମ ଏକକାଳୀନ ଶେଷ ହୋଇପାରେ ନାହଁି। ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ। ବାଲେଶ୍ୱରଠାରେ ଏହି ସେଣ୍ଟର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରି ଲୋକଙ୍କୁ ଉତ୍ତମମାନର ଚିକିତ୍ସା ସେବା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ରାଜନୀତିଠାରୁ ଏହାକୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱରେ ରଖି  କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବ। ଏଠାରେ ଏମ୍‌ସ ସାଟେଲାଇଟ ସେଣ୍ଟର ସ୍ଥାପନ ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣିମ ଅଧ୍ୟାୟ ଯୋଡ଼ିଛି ବୋଲିି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନଡ୍ଡା ବକ୍ତବ୍ୟରେ କହିଥିଲେ। 

ତାଳଚାରା ରୋପଣ

ତାଳଚାରା ରୋପଣ

କପ୍ତିପଦା,୨୫।୮(ଡି.ଏନ.ଏ)-  କପ୍ତିପଦା ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବଡବିଶୋଳ ପଞ୍ଚାୟତ ଜାମଶୁଳୀ ଗ୍ରାମରେ ୩ ଶହରୁ ଊଦ୍ଧର୍‌ବ ତାଳ ଚାରାରୋପଣ କରାଯାଇଛି। ସମ୍ପ୍ରତି ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାମିର୍ଂ ପାଇଁ ପାଣିପାଗର ଦ୍ରୁତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଓ ବଡ ବଡ ବୃକ୍ଷ ହ୍ରାସ ପାଇବା ବଜ୍ରପାତର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ବୋଲି  ପରିବେଶବିତ୍‌ମାନେ ବିବେଚନା କରୁଛନ୍ତି। 

‘ପଲିଥିନ ମୁକ୍ତ ହେବ ଆମ ସହର’

ଚମ୍ପୁଆ,୨୫।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.): ପଲିଥିନ ଯୋଗୁଁ ପ୍ରଦୂଷଣ  ହେଉଛି। ପଲିଥିନ ମୁକ୍ତ ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ସଚେତନତା ମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଚମ୍ପୁଆ ସହରକୁ ପଲିଥିନ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ଜନସେବା ସଙ୍ଗଠନ ଓ ଚମ୍ପୁଆ ଏନଏସିର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ଏକ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହୋଇଥିଲା।

ସଂସ୍କୃତ ଦିବସ, ସ୍ବାଗତ ଉତ୍ସବ

ସଂସ୍କୃତ ଦିବସ, ସ୍ବାଗତ ଉତ୍ସବ

ଆନନ୍ଦପୁର, ୨୫।୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଆନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକ ପଞ୍ଚୁପଲୀ ହାଇସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ସଂସ୍କୃତ ଦିବସ ସହ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ବିଜୟ କୁମାର ସୁରଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ସଂସ୍କୃତ ଶିକ୍ଷକ ବିଦ୍ୟାଧର ମିଶ୍ର ବେଦଶ୍ଳୋକ ଆବୃତି କରିଥିଲେ।

ଘସିପୁରାରେ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ କର୍ମଶାଳା

ଘସିପୁରାରେ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ କର୍ମଶାଳା

ଆନନ୍ଦପୁର, ୨୫।୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଘସିପୁରା ବ୍ଲକ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀର ଏକ କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଘସିପୁରା ବ୍ଲକ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ସଂଯୋଜକ ହିମାଂଶୁ ରଥଙ୍କ ସଂଯୋଜନାରେ ବିଡିଓ ଡ. ମଧୁସ୍ମୀତା ସାମନ୍ତରାୟ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀର କାର୍ଯ୍ୟଧାରା ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ।

୩ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଟ୍ରେନ ଲୁଟେରା ଗିରଫ

୩ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଟ୍ରେନ ଲୁଟେରା ଗିରଫ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୨୫।୮-ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟକୁ ଟ୍ରେନରେ ଯାଉଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଲୁଟ୍‌ କରୁଥିବା ଏକ ୬ ଜଣିଆ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍‌ର ୩ଜଣ ଲୁଟେରାଙ୍କୁ ଖଡ଼ଗପୁର ଆରପିଏଫ୍‌ ଟାସ୍କ ଟିମ୍‌ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ଗିରଫ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏମାନେ ସମ୍ବଲପୁରରୁ ହାୱଡ଼ା ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ବାଲେଶ୍ୱରରୁ ଖଡ଼ଗପୁର ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଟିମ୍‌ ତାଙ୍କ ପିଛା କରି ଖଡ଼ଗପୁର ରେଳ ଷ୍ଟେଶନରୁ ଗିରଫ କରିଛନ୍ତି।

ମାର୍‌ପିଟ୍‌ ଅଭିଯୋଗର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଶୂନ

ଯୋଡ଼ା,୨୫।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଯୋଡ଼ା ଥାନା ବିଲେଇପଦା ଫାଣ୍ଡି ମୁର୍ଗାବେଡ଼ାଠାରେ ବିମଲ ମୁଣ୍ଡାଙ୍କୁ ମାରପିଟ୍‌ ଓ ଜାତିଆଣ ଭାବ ନେଇ ଗାଳିଗୁଲଜ ମାମଲାରେ ପୋଲିସ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଶୁନ୍‌ ହୋଇଛି। ଗତ ୨୭ରେ ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମର ବିମଲ ମୁର୍ଗା ମନ୍ଦିରରେ ବସିଥିଲେ। 

ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷରେ ଶ୍ରମିକ ୫ ଆହତ

ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷରେ ଶ୍ରମିକ ୫ ଆହତ

ଯୋଡ଼ା, ୨୫।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ବାମେବାରୀ ଥାନା ଜୁରୁଡ଼ିଠାରେ ୨ ଶ୍ରମିକ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ଘଟି ଅଫିସ ଭଙ୍ଗାରୁଜା ସହ ମାରପିଟ୍‌ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ୫ ଶ୍ରମିକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ୫ ଦିନ ଧରି କେନ୍ଦୁଝର ମାଇନ୍ସ ଏଣ୍ଡ ଫରେଷ୍ଟ ୱାର୍କ୍ସ ୟୁନିୟନ (ଏଆଇଟିୟୁସି) ପକ୍ଷରୁ ଶ୍ରମିକମାନେ ଧାରଣା ଦେଇଥିଲେ।

ରାକ୍ଷୀ ଚିତ୍ରାଙ୍କନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ରାକ୍ଷୀ ଚିତ୍ରାଙ୍କନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୨୫।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ବ୍ଲକ ଆଖୁଆପଦା ଉନ୍ନୀତ ଉ.ପ୍ରା. ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଧ୍ୟୟନରତ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶନିବାର ରାକ୍ଷୀ ଚିତ୍ରାଙ୍କନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ଧଳ, ଶିକ୍ଷା ସଂଯୋଜକ ପୁଷ୍ପକ ଚନ୍ଦ୍ର ଭାରତୀ, ବିଭୁତି ଭୂଷଣ ମହାନ୍ତି, ନରେନ୍ଦ୍ର ସେଠୀ, ଧନେଶ୍ୱର ସାହୁ ପ୍ରମୁଖ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସଂଯୋଜନା କରିଥିଲେ।

କିଶୋରୀ ବୟସରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟା ନେଇ ସଚେତନତା

କିଶୋରୀ ବୟସରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟା ନେଇ ସଚେତନତା

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୫।୮-ଭଦ୍ରକ ସରକାରୀ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ   ସ୍ଥାନୀୟ ରୋଟାରି କ୍ଲବ ଦ୍ୱାରା ଏକ ସଚେତନତା ଓ ପୁରସ୍କାର ବିତରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ସି.ଏଚ୍‌. ବିଜୟଲକ୍ଷ୍ମୀ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ।

ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀ, ସହାୟିକାଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀ, ସହାୟିକାଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ବାସୁଦେବପୁର,୨୫।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁର ଅଲ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ଅଙ୍ଗନୱାଡି ୱାର୍କର୍ସ ଆସୋସିଏଶନ ଓ ବିଏମ୍‌ଏସ୍‌ର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀ ଓ ସହାୟିକାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ୧୨ ଦଫା ଦାବି ପୂରଣ ପାଇଁ ବିକ୍ଷୋଭ ଶୋଭାଯାତ୍ରା କରାଯାଇଛି।

ନବାଗତ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ

ନବାଗତ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ

ତିହିଡ଼ି,୨୫।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ତିହିଡ଼ି ବ୍ଲକ ପାଳିଆବିନ୍ଧାସ୍ଥିତ ବିରଞ୍ଚି ନାରାୟଣ ମାଧବାର୍ଜୁନ କଲେଜରେ ଉଦ୍ଭିଦ ବିଜ୍ଞାନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ନବାଗତ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଆୟୋଜିତ ସଭାରେ ବିଭାଗୀୟ ମୁଖ୍ୟ ଡ. ପଦ୍ମକାନ୍ତ ଧଳ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। 

 ଚନ୍ଦନେଶ୍ୱର ଅଭିମୁଖେ ହଜାର ହଜାର କାଉଡିଆ

ଚନ୍ଦନେଶ୍ୱର ଅଭିମୁଖେ ହଜାର ହଜାର କାଉଡିଆ

ଜଳେଶ୍ୱର, ୨୫।୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଭାଦ୍ରବ ମାସର ଗହ୍ମାପୂର୍ଣ୍ଣିମା, ପ୍ରଭୁ ବଳଦେବଙ୍କର ଜନ୍ମଦିନ ଏହି ଦିନ ପାଳିତ ହୁଏ ପବିତ୍ର ରାକ୍ଷୀବନ୍ଧନ। ସେହିଦିନ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଉପରେ ଜଳାଭିଷେକ କଲେ ମିଳେ ମହାପୂଣ୍ୟ। କେଉଁ ଅବହମାନ କାଳରୁ ଚାଲି ଆସିଛି ଏହି ରୀତିନୀତି। ଏହି ଦିନରେ ଶିବଙ୍କଠାରେ ଜଳଲାଗି ହେଲେ ପୂର୍ଣ୍ଣତା ମିଳିଥାଏ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଚଳିତବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖାର ବିଭିନ୍ନ ଘାଟରୁ ହଜାର ହଜାର କାଉଡ଼ିଆ ଜଳଭାର ନେଇ ଚନ୍ଦନେଶ୍ୱର ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି। ରବିବାର ବାବା ଚନ୍ଦନେଶ୍ୱରଙ୍କଠାରେ ଜଳାଭିଷେକ କରାଯିବ। ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ନଦୀର ଶେଖଓ୍ବାର୍ଡ ଘାଟରେ ବୋଲବମ ଭକ୍ତ କାଉଡ଼ିଆମାନଙ୍କର ସୁବିଧା ପାଇଁ ଜଳେଶ୍ୱର ସ୍ବର୍ଣ୍ଣକାର ସଂଘ ତରଫରୁ ସୁଶାନ୍ତ କର୍ମକାର, ସମର ରଣା, ହରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ର ରଣା, ସପନ କର୍ମକାର, ତାପସ କର୍ମକାର, ଚନ୍ଦନ ରଣା ପ୍ରମୁଖ ସଂଘର ସଦସ୍ୟମାନେ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାଣି ପାଉଚ ବଣ୍ଟନ କରିଥିଲେ। 

ସଂକୁଳ ସ୍ତରୀୟ ଜ୍ଞାନବିଜ୍ଞାନ ମେଳା

ସଂକୁଳ ସ୍ତରୀୟ ଜ୍ଞାନବିଜ୍ଞାନ ମେଳା

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୨୫।୮-ବାଲେଶ୍ୱର ମାଣିଖମ୍ବସ୍ଥିତ ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁ ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିରରେ ଶନିବାର ସଂକୁଳସ୍ତରୀୟ ଜ୍ଞାନବିଜ୍ଞାନ ମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରଶ୍ନମଞ୍ଚ, ସଂସ୍କୃତି ଜ୍ଞାନ ପ୍ରଶ୍ନମଞ୍ଚ, ବୈଦିକ ଗଣିତ ପ୍ରଶ୍ନମଞ୍ଚ, ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଏବଂ ଗଣିତ ପ୍ରୟୋଗ ବିଭାଗରେ ସଂକୁଳ ଅନ୍ତର୍ଗତ ୧୨ଟି ବିଦ୍ୟାଳୟର ୧୮୫ଜଣ ଶିଶୁ ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ। ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରଶ୍ନମଞ୍ଚ ବିଭାଗରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ର ଆୟେଶା ପ୍ରଧାନ, ପ୍ରଜ୍ଞାଶ୍ରୀ ଦ୍ୱିବେଦୀ ଓ ସୋମାଲିନ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ମିଳିତ ଦଳ ପ୍ରଥମ ହୋଇଥିଲେ। 

 ଔପଦା ଜୁନିୟର କଲେଜରେ ଛାତ୍ର ଅଶାନ୍ତି

ଔପଦା ଜୁନିୟର କଲେଜରେ ଛାତ୍ର ଅଶାନ୍ତି

ଔପଦା, ୨୫।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ଔପଦା ଜୁନିୟର କଲେଜରେ ଛାତ୍ର ଅଶାନ୍ତି ଦେଖାଦେଇଛି । ଏହାକୁ ନେଇ କଲେଜ ନବନିଯୁକ୍ତି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ଦାସ ଓ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ପୋଲିସ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ପରେ ପରିସ୍ଥିତି ଶାନ୍ତ ପଡ଼ିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରେରଣା ମେଧାବୃତ୍ତି ଯୋଜନାକୁ ନେଇ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଆବେଦନ ଫର୍ମ ବାବଦରେ କଲେଜ ପକ୍ଷରୁ ୪୦ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରାଯିବାକୁ ନୋଟିସ୍‌ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହାକୁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ବିରୋଧ କରିବା ସହ କମନରୁମ୍‌ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ନେଇ କଲେଜ ଗେଟ ସମ୍ମୁଖରେ ଶୁକ୍ରବାର ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । 

ବନବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା କାଠ ଜବତ

ବନବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା କାଠ ଜବତ

ସଜନାଗଡ଼, ୨୫।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନୀଳଗିରି ବନବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ସୋମନାଥପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଚଢାଉ କରାଯାଇ ୩୫ହଜାର ଟଙ୍କାର ଅସନ କାଠ ଜବତ କରାଯାଇଛି।  ସୋମନାଥପୁର ଅଞ୍ଚଳର ରାସ୍ତାକଡ଼ରେ ଗୁଡ଼ାଏ ଅସନ କାଠଗଣ୍ଡି ପଡ଼ିଥିବା ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳ ଥାନା ପୋଲିସ ଦେଖିବା ପରେ ନୀଳଗିରି ରେଞ୍ଜର ସୁକୁମା ଦାସଙ୍କୁ ଖବର ଦେଇଥିଲେ।

 ୧୯୦ ୟୁନିଟ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ

୧୯୦ ୟୁନିଟ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୫।୮-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବାରିପଦା ତକତପୁରସ୍ଥିତ ମହାରାଜା ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର(ଏମପିସି) ଅଟୋନମସ କଲେଜରେ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ମେଗା ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡ.ନିରଞ୍ଜନ ଦାଶ ଏହି ଶିବିରକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ରକ୍ତଦାନ କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ମୋଟ ୧୯୦ ୟୁନିଟ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ ହୋଇଥିଲା। 

ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଦଶାହରେ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର

ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଦଶାହରେ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୫।୮- ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଭାରତ ରତ୍ନ ସ୍ବର୍ଗତ ଅଟଳ ବିହାରି ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଦଶାହ କ୍ରିୟା ଅବସରରେ ବାରିପଦାଠାରେ ଏକ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜିଲା ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଭାଜପା ସଭାପତି ଡାକ୍ତର କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର, ଛୋଟେଲାଲ ମହାନ୍ତ, ପ୍ରକାଶ ସୋରେନ, ସୁବାସ ପ୍ରଧାନ, ନିହାର ମୋଦି ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ରକ୍ତଦାତାଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ। 

ଭୁ-ଆନ୍ଦୋଳନର ସିପାହୀ   ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ

ଭୁ-ଆନ୍ଦୋଳନର ସିପାହୀ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୫।୮- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାର ଅଗ୍ରଣୀ ସାହିତ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଓଡିଆ ଜାଗରଣ ମଞ୍ଚ ତରଫରୁ ଭୁ ଆନ୍ଦୋଳନର ଜଣେ ଆଗ ଧାଡିର ସିପାହୀ ତଥା ସ୍ବର୍ଗତ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ୭୭ ତମ ଜନ୍ମ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବାରିପଦା ଏମକେସି ହାଇସ୍କୁଲର ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ମଞ୍ଚର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ସମ୍ପାଦକ ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଏହି ଅବସରରେ ଏକ ସଭା  ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।