ବାଲେଶ୍ୱର

ପୌରପାଳିକା ସ୍ବାଗତମ ଫାଟକ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ପୌରପାଳିକା ସ୍ବାଗତମ ଫାଟକ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ବାସୁଦେବପୁର,୨୮।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁର-ଜାମୁଝାଡି ରାସ୍ତାର ଗୁଆଗଁା ସୀମାରେ ପୌରପାଳିକା ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବାଗତମ ଫାଟକ ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି। ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ପୌରାଧ୍ୟକ୍ଷ ଅଶୋକ କୁମାର ଦାସ ଯୋଗଦେଇ ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ।

ଜ୍ୟୋର୍ତିବିଦ୍‌ ପ୍ରତିଭା ଅନ୍ବେଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଜ୍ୟୋର୍ତିବିଦ୍‌ ପ୍ରତିଭା ଅନ୍ବେଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଉଦଳା, ୨୮।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍‌ ଏବଂ ପଠାଣି ସାମନ୍ତ ପ୍ଲାନେଟେରିୟମ୍‌ର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ଉଦଳା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଜ୍ୟୋର୍ତିବିଦ୍‌ ପ୍ରତିଭା ଅନ୍ବେଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ  ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ବିଗତ ବର୍ଷର ବିଦ୍ୟାଳୟର କୃତ୍ତି ଛାତ୍ର ଅପୂର୍ବ ରଞ୍ଜନ ଧଳ ରାଜ୍ୟସ୍ତରରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୨୦ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହି  ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଥିଲେ । ଏଥିଯୋଗୁ ସେ  ବିଜ୍ଞାନ ଶିକ୍ଷକ ସମରଜିତ୍‌ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସହ ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଅହମଦାବାଦ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର(ଇସ୍ରୋ) ପରିଭ୍ରମଣର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ   ।

ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଠାକୁରମୁଣ୍ଡା,୨୮।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ଠାକୁରମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକରେ  ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଠାକୁରମୁଣ୍ଣା ସରକାର ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଜରିଆରେ  ଅନୁଷ୍ଠିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଭିଡିଓ କନଫରେନସିଙ୍ଗ ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ଲକର ୧୮ ଗୋଟି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ  ଗାଁ ଗୁଡିକ ନିମନ୍ତେ   ମୋଟ ୪କୋଟି ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟର ୨୦୧ଟି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଥିଲେ। 

କୃମି ନାଶକ ଦିବସ

କୃମି ନାଶକ ଦିବସ

ରାଇରଙ୍ଗପୁର, ୨୮।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-ରାଇରଙ୍ଗପୁର ସରକାରୀ ହାଇସ୍କୁଲ ପକ୍ଷରୁ ଜାତୀୟ କୃମି ନାଶକ ଦିବସ ପାଳନ  ଅବସରରେ ଜନସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ  ହାଇସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଗୌତମ ବଳିୟାର ସିଂଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ କୃମି ନାଶକ ଜନସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବିଜ୍ଞାନ ଶିକ୍ଷକ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ନନ୍ଦ ଏବଂ ଶିକ୍ଷକ ରଞ୍ଜନ ମହାନ୍ତି ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। 

ନୂଆ ଭୋଟରଙ୍କ ଲାଗି ପାଠଶାଳା

ନୂଆ ଭୋଟରଙ୍କ ଲାଗି ପାଠଶାଳା

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୮।୯- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ରାଗଧା ସ୍ଥିତ ଶ୍ରୀରାମଚନ୍ଦ୍ର ଡିଗ୍ରୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏନଏସଏସ ତରଫରୁ ମତଦାନ ପାଠଶାଳା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଉତ୍ତର ଓଡିଶା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଧୀନ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ସମୂହର ଜାତୀୟ ସେବା ଯୋଜନା(ଏନଏସଏସ) ସଂଯୋଜିକା ଉଷା ଶତପଥୀ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିବା ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ମତଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଏକ ସୁଦୃଢ଼ ରାଷ୍ଟ୍ର ନିର୍ମାଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବେ ବୋଲି କହିଥିଲେ।  

ନାଳରେ ବୁଡିଯାଇ ଯୁବକ ନିଖୋଜ

ନାଳରେ ବୁଡିଯାଇ ଯୁବକ ନିଖୋଜ

ଢ଼େଙ୍କିକୋଟ,୨୮।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଘଟଗାଁ ସନ୍ତରାପୁର ପଞ୍ଚାୟତରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଛତିଆ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଯୁବକ ଗୁରୁବାର ଶୁଦ୍ଧିକ୍ରିୟା ପରେ ନାଳରେ ଗାଧୋଉଥିବାବେଳେ ଭାସିଯାଇ ନିଖୋଜ ଅଛନ୍ତି। ନିଖୋଜ ଯୁବକ ଚମ୍ପୁଆ ଥାନା ଅଧୀନ ରଦିଆ ଗ୍ରାମର ଇନ୍ଦ୍ରଜିତ ନାୟକ(୪୦)।

୭୫ତମ ଶହିଦ ସ୍କୃତି ସମାରୋହ

୭୫ତମ ଶହିଦ ସ୍କୃତି ସମାରୋହ

ବାସୁଦେବପୁର, ୨୮।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁରର ରକ୍ତତୀର୍ଥ ଇରମଠାରେ ୭୫ତମ ଶହିଦ ସ୍କୃତି ସମାରୋହ ଶୁକ୍ରବାର ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ପାଟଣାରେ ଔଷଧ ଦୋକନ ବନ୍ଦ

ପାଟଣାରେ ଔଷଧ ଦୋକନ ବନ୍ଦ

ପାଟଣା, ୨୮।୯( ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା  ପାଟଣା ବ୍ଲକ ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଔଷଧ ଦୋକାନଗୁଡିକ ଶୁକ୍ରବାର ବନ୍ଦ ରହିଛି। ରୋଗୀମାନେ ଏଥିରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। 

ଖାଦ୍ୟ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ

ଖାଦ୍ୟ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ

କେନ୍ଦୁଝର, ୨୮।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ପରିପୂରକ ଖାଦ୍ୟ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଆଜି ସ୍ଥାନୀୟ ଦରବାର ହଲଠାରେ ଜିଲା ସମାଜ ମଙ୍ଗଳ ବିଭାଗ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ହଷ୍ଟେଲରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ହଷ୍ଟେଲରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ନୀଳଗିରି, ୨୮।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)ନୀଳଗିରି ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ହଷ୍ଟେଲରୁ ଜଣେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି।

୩୦ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ମୂଲ୍ୟର ଶାଳଗଣ୍ଡି ସହ ଗାଡ଼ି ଜବତ

୩୦ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ମୂଲ୍ୟର ଶାଳଗଣ୍ଡି ସହ ଗାଡ଼ି ଜବତ

ପାଟଣା,୨୮।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ପାଟଣା ବନାଞ୍ଚଳ ଅନ୍ତର୍ଗତ କଟାବେଡା ଗ୍ରାମ ନିକଟ ପୁରୁଣାପାଣି  ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ପାଟଣା ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ୨ ଶାଳ କାଠ ଗଣ୍ଡି ବୋଝେଇ ଏକ ଟାଟା ଏସି ଗାଡିକୁ ଜବତ କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ମାଫିଆମାନେ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।  

ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଖଣି ପାଣିରେ ବୁଡ଼ି ପୁଣି ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଖଇରା,୨୮।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଖଇରା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଗଡପୋଖରୀ ଗ୍ରାମର ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଖଣି ପାଣିରେ ବୁଡି ଶୁକ୍ରବାର ପୁଣି ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ଗୋପାଳ ଦଳେଇ(୭୦)।

‘ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ଜିଲାର ବିକାଶ ଲାଗି ଗୁରୁତ୍ୱ

‘ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ଜିଲାର ବିକାଶ ଲାଗି ଗୁରୁତ୍ୱ

ଆନନ୍ଦପୁର/ରାଇସୁଆଁ, ୨୮।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର./ଡି.ଏନ.ଏ.): ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉନ୍ନୟନ ଯୋଜନା ‘ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ୧୮ଗୋଟି ପଞ୍ଚାୟତରୁ ୨୦ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସମାଗମ ହୋଇଥିଲା। ଆନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକ ଓ ପୌରପରିଷଦ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପାନୀୟ ଜଳର ବ୍ୟବସ୍ଥାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ କଥା ବୁଝାଇଥିଲେ। ଆନନ୍ଦପୁର ବିଡିଓ ଉମାକାନ୍ତ ପରିଡାଙ୍କ ସଂଯୋଜନାରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଗଣଶିକ୍ଷା ଓ ବିଜ୍ଞାନ କାରିଗରି ମନ୍ତ୍ରୀ ବଦ୍ରି ନାରାୟଣ ପାତ୍ର, ଆନନ୍ଦପୁର ବିଧାୟକ ମାୟାଧର ଯେନା, କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାପାଳ ଆଶିଷ ଠାକରେ, କେନ୍ଦୁଝର ଏମ୍‌ପି ଶକୁନ୍ତଳା ଲାଗୁରୀ, ଉପଜିଲାପାଳ ଆନନ୍ଦପୁର ରବି ନାରାୟଣ ସାହୁ, ଏମ୍‌ପି ପ୍ରତିନିଧି ଦେବପ୍ରିୟ ପାତ୍ର, ଆନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ମମତା ନାଇକ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ରହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଉପାଦେୟତା ସମ୍ପର୍କରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇଥିଲେ। 

ଅଟୋ ଓଲଟି ୧୬ ଆହତ

ଅଟୋ ଓଲଟି ୧୬ ଆହତ

କେନ୍ଦୁଝର, ୨୮ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ବାଂଶପାଳ ବ୍ଲକ ଗୁଣ୍ଡୁଳା ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଗୁରୁବାର ଅଟୋ (ଓଡିଏଲ/୩୭୩୩) ଓଲଟି ପଡିବାରୁ ସେଥିରେ ବସିଥିବା ୧୬ ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭ ଗୁରୁତର ଥିବା ବେଳେ ୩ ଶିଶୁ ରହିଛନ୍ତି। ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଆସିବାରେ ବିଳମ୍ବ ହେବାରୁ ରାତି ୮ଟାରେ କେନ୍ଦୁଝର ମେଡିକାଲରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ସେମାନେ ବାଂଶପାଳରୁ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସାରି ଟଣ ଗ୍ରାମକୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା। ଅଟୋଟି ପ୍ରାୟ ୨୦ ଫୁଟ ତଳକୁ ଖସି ପଡିଥିଲା ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। 

ସାପକୁ ଧରି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ରୋଗୀ

ସାପକୁ ଧରି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ରୋଗୀ

ଚାନ୍ଦବାଲି,୨୮।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଏକ ୪ ଫୁଟ ଲମ୍ବର ନାଗ ସାପକୁ ଧରିବା ବେଳେ ଦଂଶନର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ ସାପ ଧରାଳୀ ଦୁଃଖିରାମ ବେହେରା। କ୍ଷତସ୍ଥାନରୁ ରକ୍ତ ବାହାରିଥିଲା। ସେ ପାଖରେ ରଖିଥିବା ଜଡିବୁଟି ସେବନ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରାମବାସୀ  ଡାକ୍ତରଖାନା ଯାଇ ଚିକିତ୍ସିତ ହେବା ସକାଶେ  ତାଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିତ୍ଲେ। ଦୁଃଖିରାମ ଧରିଥିବା ସାପକୁ ହାତରେ ଗୁଡାଇ ଚିକିତ୍ସା ଲାଗି ଚାନ୍ଦବାଲି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ  ପହଞ୍ଚିଲେ ା ଉପସ୍ଥିତ ମେଡିକାଲ  କର୍ମଚାରୀ ଏହାଦେଖି ଭୟଭୀତ ହୋଇପଡିଥିଲେ। 

ପରୀ-୨ରେ ୪ ଶିଶୁ ଉଦ୍ଧାର

ତିହିଡ଼ି,୨୮।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡ଼ି ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ପରୀ-୨ ମାଧ୍ୟମରେ ୪ ଜଣ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ଅସହାୟ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ ଓ ଥଇଥାନ କରାଯିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ପରୀ-୨ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜରିଆରେ ଏହି ଶିଶୁଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ଜିଲା ପୋଲିସ ଏବଂ ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ବିକାଶ ବିଭାଗର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଥିଲା। ତିହିଡ଼ି ପୁରୁଣାହାଟରେ ଥିବା ଏକ ଗ୍ୟାରେଜରୁ ୩ ଜଣ ଏବଂ ତିହିଡ଼ି ବଜାରର ଏକ ହୋଟେଲରୁ ଜଣେ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା। ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ମିନାକ୍ଷୀ ବିନ୍ଧାଣୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ଟିମ୍‌ ଏହି ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା।

ଜାତୀୟ ପୁଷ୍ଟି ସପ୍ତାହ:୩ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କର୍ମୀ ପୁରସ୍କୃତ

ଜାତୀୟ ପୁଷ୍ଟି ସପ୍ତାହ:୩ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କର୍ମୀ ପୁରସ୍କୃତ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ, ୨୮।୯-ଭଦ୍ରକ ସିଡିପିଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଗୁରୁବାର ଜାତୀୟ ପୁଷ୍ଟି ସପ୍ତାହ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବ୍ଲକ ସିଡିପିଓ ଅନ୍ନପୂର୍ଣ୍ଣା ସିଙ୍କୁ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ଜିଲା ମଙ୍ଗଳ ଅଧିକାରୀ ଆଶାଲତା ମହାନ୍ତି ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ପୁଷ୍ଟି ସପ୍ତାହ ପାଳନର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ। ବିଡିଓ ହରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ର ଜେନା, ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଅଫିସର ସଙ୍ଗୀତା ଦେଓ, ମହିଳା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ମଞ୍ଜୁଶ୍ରୀ ପତି, ସୁପରଭାଇଜର ବନ୍ଦନା ନାୟକ, ଲକ୍ଷ୍ମୀପ୍ରିୟା ସାହୁ, ଅର୍ଣ୍ଣପୂର୍ଣ୍ଣା ସାହୁ, ସୁଲୋଚନା ବେହେରା, ମଞ୍ଜୁଶ୍ରୀ ପତି, ମଲ୍ଲୀଲତା ଦାସ, ରଶ୍ମିତା ନାୟକ, ନିବେଦିତା ଜେନା ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା, ସାବାଳିକାଙ୍କ ପାଇଁ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟର ଆବଶ୍ୟକତା ସମ୍ପର୍କରେ ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିଲେ। 

କାଦବରାଙ୍ଗରେ ଗୋଷ୍ଠୀସଂଘର୍ଷ: ୩ ମାମଲା ରୁଜୁ, ଜଣେ ଗିରଫ

ବନ୍ତ,୨୮।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଅପେରା ଦେଖିବା ବେଳେ ଘଟିଥିବା ଗଣ୍ଡଗୋଳକୁ ନେଇ ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବନ୍ତ ବ୍ଲକ ଆଗରପଡା ଥାନା ଅଧୀନ କାଦବରାଙ୍ଗରେ ଗୋଷ୍ଠୀସଂଘର୍ଷ ଘଟି ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳା ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆଗରପଡା ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ କାଦବରାଙ୍ଗ ବଜାରରେ ବୁଧବାର ରାତିରୁ ୨ ସେକ୍ସନ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି। ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଘଟଣା ନେଇ ଗତ ୩ ଦିନରେ ୩ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ପୋଲିସ ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ଗୁରୁବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି।

ଶହୀଦଙ୍କୁ ଝୁରୁଛି ମାଟିର ସ୍ମୃତି

ଶହୀଦଙ୍କୁ ଝୁରୁଛି ମାଟିର ସ୍ମୃତି

ବାସୁଦେବପୁର, ୨୮।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁର ଅଞ୍ଚଳର ରକ୍ତତୀର୍ଥ ଇରମ। ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମ ଇତିହାସରେ ଦେଶର ଦ୍ୱିତୀୟ ଜାଲିଓ୍ବାନାଓ୍ବାଲାବାଗ ଭାବେ ପରିଚିତ।  ବାସୁଦେବପୁରଠାରୁ ୮ କି.ମି. ଦୂରରେ ଥିବା ଏହି ପୀଠରେ ୨୯ ଜଣ ସଂଗ୍ରାମୀ ଶହୀଦ ହେବାର ଲୋମହର୍ଷଣକାରୀ ସ୍ମୃତି ଆଜି ବି ସବୁରି ମନରେ ତାଜା ହୋଇ ରହିଛି।  ଦେଶ ସ୍ବାଧୀନ ହେବା ପରେ ଏହି ଶହୀଦ ପୀଠ ବହୁଦିନ ଧରି ଅବହେଳିତ ହୋଇ ପଡିରହିଥିଲା। ସ୍ମୃତିସ୍ତମ୍ଭ ନିର୍ମାଣ ଛଡା ଆଉ ସେଭଳି କିଛି ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇ ନ ଥିଲା। ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ଦୀର୍ଘଦିନର ଦାବି ପରେ ୩ ବର୍ଷ ତଳେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ପୀଠକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳ ମାନ୍ୟତା ଦେଇଛନ୍ତି। ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟ ଲାଗି  ସରକାର ୪୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅନୁଦାନ ରାଶି ଯୋଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। 

ଚାକିରି କରାଇ ଦେବାକୁ କହି ଠକେଇ, ଯୁବକ ଗିରଫ

ଚାକିରି କରାଇ ଦେବାକୁ କହି ଠକେଇ, ଯୁବକ ଗିରଫ

ଖୁଣ୍ଟା, ୨୮।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଏକ ଷ୍ଟିଲ ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ଚାକିରି କରାଇଦେବାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ପ୍ରାୟ  ୬ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ନେଇଥିବା ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି। ଗିରଫ ଯୁବକଜଣକ ହେଉଛନ୍ତି ଖୁଣ୍ଟା ଥାନା ଅଧୀନ ନବକିସରପୁର ଗ୍ରାମର  ଲକ୍ଷ୍ମଣ ହାଁସଦା (୩୦ ) । ସେ  ଏକ ଷ୍ଟିଲ  ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ  ଚାକିରି କରାଇ ଦେବାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ସେହି ଗ୍ରାମର ବୁଡ଼ଣ ମୁର୍ମୁଙ୍କଠାରୁ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ନେଇଯାଇଥିଲେ । ହେଲେ ପରେ ଧରାଛୁଅଁା ନ ଦେବାରୁ ବୁଢଣ ଉଦଳା କୋର୍ଟ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ ।

ଠୁଙ୍ଗା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ପଲିଥିନ କାଳ

ବଡ଼ସାହି,୨୮ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ହଜିଯାଇଛି ଠୁଙ୍ଗା ବେଉସା ା କାଁ ଭାଁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ଏହାର ବ୍ୟବହାର ା ପଲିଥିନର ବହୁଳ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଠୁଙ୍ଗାର ଆଦର କମିଛି ା ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ଦୁନିଆରେ ଆଧୁନିକତାର ଚଳଣିକୁ ନେଇ ମଣିଷ ଭୁଲିବାକୁ ବସିଛି ପରିବେଶ ତଥା ନିଜ ଜୀବନର ସୁରକ୍ଷା ା  ପଲିଥିନର ବ୍ୟବହାର ଯୋଗୁଁ ପରିବେଶ ଦୂଷିତ ହେବା ସହ ଧନଜୀବନ ଉପରେ ଏହାର କୁପ୍ରଭାବ ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି ା ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣ ହେବାର ଅନେକ କାରଣ ଥିବା ବେଳେ ପଲିଥିନ ଏକ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ପାଲଟିଛି ା ବିଭିନ୍ନ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଏହାର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରି ବ୍ୟବହାର ନ କରିବା ପାଇଁ ସଚେତନ କରାଯାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ  ଏହାର ବହୁଳ ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଯାଇ ପାରୁ ନାହିଁ।  

ବର୍ଦ୍ଧିତ ହୋଲଡିଂ ଟିକସ ବିବାଦକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି

ବର୍ଦ୍ଧିତ ହୋଲଡିଂ ଟିକସ ବିବାଦକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି

ଉଦଳା, ୨୮।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା କପ୍ତିପଦା ଉପଖଣ୍ଡ ସଦରମହକୁମା ଉଦଳା ଏନଏସିରେ ୨୦୧୬ରେ ହୋଲଡିଂ ଟିକସ ବୃଦ୍ଧି ପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ବିବାଦୀୟ ସ୍ଥିତି  ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ୧୭.୫ ପ୍ରତିଶତ ଆଧାରରେ ଟିକସ ଆଦାୟ କରାଯିବାରୁ ଏହାକୁ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରୁ ବିରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ  ଗତ ୨୬ ତାରିଖରେ  ଟିକସ ପରିମାଣ କମାଯାଇ ଏହାକୁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତରେ ସୀମିତ ରଖାଯାଇଛି। ଉଦଳା ଏନଏସି ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ଉକ୍ତ ସୂଚନା  ଦିଆଯିବା ବେଳେ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ  ମନ୍ତବ୍ୟ ଦିଆଯିବା ଏବଂ ଉଦଳାବାସୀ ଗରୀବ ବୋଲି ଟିକସ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଥିବା କୁହାଯିବାରୁ ଭିନ୍ନ ବିବାଦ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଛି।  ଏନଏସିରେ କ୍ଷମତାସୀନ ଥିବା ଭାଜପାକୁ ଏନେଇ ବିଜେଡି କଟୁ ସମାଲୋଚନା କରି ଉଦଳାବାସୀଙ୍କୁ ଗରୀବ କୁହାଯିବା ଘଟଣା ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ ବୋଲି ଆକ୍ଷେପ କରିଛି।

ମାଛଖାଦ୍ୟ ପରିଚାଳନା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ମାଛଖାଦ୍ୟ ପରିଚାଳନା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ସିମୁଳିଆ, ୨୮ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ ପାଇଁ ମାଛ ଚାଷ ସମ୍ପର୍କରେ ସିଫା ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓ କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର ଭଦ୍ରକ ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ‘ମାଛଖାଦ୍ୟ ପରିଚାଳନା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ’ ଗୁରୁବାର ରାଣିତାଲ କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ା ଏଥିରେ ଭଦ୍ରକ ଓ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ୫୦ଜଣ ମାଛ ଚାଷୀ ଯୋଗଦେଇ ତାଲିମ ନେଇଥିଲେ ା ଏହି ଅବସରରେ ସିଫାର ମୁଖ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡଃ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ରଥ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରି କମ୍‌ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ହାତ ପାଆନ୍ତାରେ ମିଳିପାରୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀକୁ ନେଇ କିପରି ଅଧିକ ଲାଭ କରାଯାଇପାରିବ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା  ଦେଇଥିଲେ ା ରାଣୀତାଲ କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରର ମୂଖ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡଃ ଅରବିନ୍ଦ ଦାସ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ବାଲେଶ୍ୱର ଓ ଭଦ୍ରକ ଅଗ୍ରଣୀ ଜିଲା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ମାଛ ଚାଷରେ ମଧ୍ୟ ଆଗୁଆ ା

କୀଟନାଶକ ପ୍ରଭାବରେ ପୋଡିଯାଉଛି ଧାନଗଛ:ସହକାରୀ କୃଷି ଅଧିକାରୀ ୫ ଘଣ୍ଟା ଅଟକ

କୀଟନାଶକ ପ୍ରଭାବରେ ପୋଡିଯାଉଛି ଧାନଗଛ:ସହକାରୀ କୃଷି ଅଧିକାରୀ ୫ ଘଣ୍ଟା ଅଟକ

ବାହାନଗା,୨୮ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିବା କୀଟନାଶକ ପ୍ରଭାବରେ ଧାନଗଛଗୁଡିକ ହଳଦିଆ ପଡିଯାଉଛି। ଏନେଇ ଚାଷୀମାନେ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିବାରୁ ସେମାନେ କିଛି କରିପାରିବେ ନାହିଁ କହିଥିଲେ। ଏହାପରେ ଚାଷୀଙ୍କ ମହଲରେ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଚାଷୀମାନେ ସହକାରୀ କୃଷି ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ୫ ଘଣ୍ଟା ଅଟକ ରଖିବା ସହିତ ବାଲେଶ୍ୱରରୁ ବାସୁଦେବପୁରକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ସଲ୍ଟ ରୋଡର ଶ୍ରୀଜଙ୍ଗଠାରେ ଅବରୋଧ କରି ଧାରଣାରେ ବସିଥିଲେ। ଶେଷରେ ଜିଲା କୃଷି ଅଧିକାରୀ ଲିଖିତ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେବା ପରେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ହଟିଥିଲା।