ବାଲେଶ୍ୱର

କରତକଳ ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ: କାଠ, ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ ଜବତ

ବାସୁଦେବପୁର,୬।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁର ବ୍ଲକ ବ୍ରାହ୍ମଣଗାଁଠାରେ ଥିବା ଏକ କରତ କଳ ଉପରେ ବନବିଭାଗ ଚଢ଼ାଉ କରିଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଭୋରରୁ ଏହି ଚଢ଼ାଉ ଜାରି ରହିଛି। ଏଥିରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର କାଠ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ଯନ୍ତ୍ରାଂଶକୁ ବନବିଭାଗ ଜବତ କରିଛି।

ବିଶାଲଙ୍କୁ ମିଳିଲାନି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା

ବିଶାଲଙ୍କୁ ମିଳିଲାନି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା

ଯୋଡା, ୬।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ବାମେବାରୀ ଥାନା ଜୁରୁଡି ନିୟୁକଲୋନିରେ ରହୁଥିବା ଡମା ଖଣ୍ଡାୟତଙ୍କ ୧୪ ବର୍ଷର ପୁଅ ବିଶାଲ ଖଣ୍ଡାୟତ ଗଛରୁ ପଡି ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇ ଚିକିତ୍ସା ନ ପାଇ ଘରେ ପଡି ରହିଛନ୍ତି। ଘଟଣା ଘଟିବା ପରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ଟା ବେଳେ ତାଙ୍କୁ ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଯୋଗେ ପ୍ରଥମେ ଯୋଡା ଗୋଷ୍ଠୀସ୍ବାସ୍ଥକେନ୍ଦ୍ର ପରେ କେନ୍ଦୁଝର ମୁଖ୍ୟ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା।

‘ଖଣି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ ଥଇଥାନ କର’

‘ଖଣି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ ଥଇଥାନ କର’

କେନ୍ଦୁଝର, ୬ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଓଡ଼ିଶା ବିଧାନସଭା ଉପବାଚସ୍ପତି ସାନନ୍ଦ ମାରାଣ୍ଡିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ୨ ଦିନିଆ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଗସ୍ତରେ ଆସି ଗୃହ କମିଟି କ୍ଷେତ୍ର ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଜନିତ ବିସ୍ଥାପନ ଓ ଥଇଥାନ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ତଦାରଖ କରି ଫେରିଛନ୍ତି। ବୁଧବାର ଉକ୍ତ କମିଟି ଜିନ୍ଦଲ ଓ ଆର୍ଯ୍ୟା ଷ୍ଟିଲ୍‌ କମ୍ପାନୀର ଥଇଥାନ କଲୋନୀ ଏବଂ ଗୁରୁବାର ଟାଟା ସ୍ପଞ୍ଜ ଓ ସିରାଜୁଦ୍ଦିନ କମ୍ପାନୀର ବିସ୍ଥାପନ ଓ ଥଇଥାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ତଦାରଖ କରିଥିଲେ।

ବ୍ୟାଣ୍ଡପାର୍ଟି ଦଳ ଏବେ ଅଲୋଡ଼ା

ବ୍ୟାଣ୍ଡପାର୍ଟି ଦଳ ଏବେ ଅଲୋଡ଼ା

କେନ୍ଦୁଝର, ୬ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଏକଦା ବାହାଘର, ବ୍ରତ, ଉତ୍ସବ ଆଦି ପାଇଁ ଖୋଜାପଡୁଥିଲା କେନ୍ଦୁଝର ସହର ଆଟୋପୁରର ବ୍ୟାଣ୍ଡ ପାର୍ଟି। ଜାକଜମକରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ବ୍ୟାଣ୍ଡପାର୍ଟି କଳାକାର ଏବେ ଅଲୋଡା ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ବହୁ ବ୍ୟାଣ୍ଡପାର୍ଟି କଳାକାର ଦୁଃଖ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶାରେ ରହୁଛନ୍ତି। ସେମାନେ ନିଜର କୌଳିକ ବୃତ୍ତିକୁ ହରାଇବାକୁ ବସିଛନ୍ତି। ଏବେ ମୂଲ ମଜୁରି କରି, ଟ୍ରଲି ରିକ୍ସା, ଅଟୋ ଚାଳକ ହୋଇ ପରିବାର ଚଳାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାରେ ଉକ୍ତ ବ୍ୟାଣ୍ଡ ପାର୍ଟି ଧୁମ ଜମାଇ ଆସୁଥିବା ବେଳେ କିଛି ବର୍ଷ ହେଲା ଡିଜେ ପାର୍ଟି ତାହାକୁ ଗ୍ରାସ କରିବାରେ ଲାଗିଛି।

ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଅବକାରୀ କନଷ୍ଟେବଳ ନିଖୋଜ:୩ ଦିନ ପରେ ବି ମିଳୁନି ପତ୍ତା

ତିହିଡ଼ି, ୬।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଅବକାରୀ ବିଭାଗର ଜଣେ କନଷ୍ଟେବଳଙ୍କୁ ଘରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ ଡକାଇ ନେବା ପରେ ସେ ନିଖୋଜ ହୋଇଯିବା ଘଟଣା ତିହିଡ଼ି ଅଞ୍ଚଳରେ ଆଲୋଡ଼ନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। କନଷ୍ଟେବଳ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଏବଂ ଡକାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ମୋବାଇଲ ସୁଇଚ୍‌ ଅଫ୍‌ ହେବା ଘଟଣାକୁ ଅଧିକ ରହସ୍ୟାବୃତ୍ତ କରିଛି। ନିଖୋଜ କନଷ୍ଟେବଳ ହେଲେ ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡ଼ି ଥାନା ଅଧୀନ ବୋଡ଼କ ପଞ୍ଚାୟତ ନାନ୍ଦୋର ଗ୍ରାମର ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଜେନା। ସମୀରଙ୍କ ଭାଇ ପ୍ରଭାତ ବୁଧବାର ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ତିହିଡ଼ି ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା(ନଂ. ୬୪/୧୮) ରୁଜୁ କରି ତଦନ୍ତ କରୁଛି। ନିଖୋଜ ହେବାର ୩ ଦିନ ପରେ ବି ସମୀରଙ୍କର ପତ୍ତା ମିଳି ନ ଥିବାବେଳେ ପୋଲିସ ଏ ନେଇ ତନାଘନା ଚଳାଇଛି।

ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ଛାତ୍ରୀ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା: ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ବୟାନ ରେକର୍ଡ କଲେ ଅଧିକାରୀ

ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ଛାତ୍ରୀ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା: ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ବୟାନ ରେକର୍ଡ କଲେ ଅଧିକାରୀ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୬ା୭- ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳା ଯୋଗୁ ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଧାମନଗର ଅଞ୍ଚଳ ଚୁଡାକୁଟି ଦଇପୁରର ଦେବସ୍ମିତା ନାମ୍ନୀ ୧୩ ବର୍ଷର ଜଣେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା ନେଇ ପ୍ରଶାସନିକ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଗୁରୁବାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ମୃତା ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ବୟାନ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି। ବୁଧବାର ଡାକ୍ତର, ଷ୍ଟାଫନର୍ସ ଓ ଅନ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କଠାରୁ ଲିଖିତ ବୟାନ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା।

‘ଅଭିନୟ ସ୍ମୃତି ଆମ ସମ୍ପତ୍ତି’

‘ଅଭିନୟ ସ୍ମୃତି ଆମ ସମ୍ପତ୍ତି’

ତିହିଡ଼ି,୬।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଯାତ୍ରା ଜଗତର କଳାକାର ଭାବେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ଲାଭ କରିଥିବା ଏକ ଦମ୍ପତି ଶାରୀରିକ ଅସୁସ୍ଥତା ଯୋଗୁ ଅଭିନୟ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ଅବସର ନେଇଥିଲେ ବି ଅଭିନୟର ନିଶାକୁ ଛାଡି ପାରି ନାହାନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ କଳାକାର ଜୀବନ କାହାଣୀ ବେଶ୍‌ ରୋମାଞ୍ଚକର। ଏହି କଳାକାର ଦମ୍ପତି ହେଲେ ଭାଗୀରଥି କୁଅଁର ଏବଂ ପନତ୍ୀ ପ୍ରମିଳା ା ଘର ଭଦ୍ରକ ଜଲା ତିହିଡ଼ି ବ୍ଲକ ଶ୍ୟାମସୁନ୍ଦରପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ଉପରଦୁମୁକା ଗ୍ରାମରେ ା ଦୀର୍ଘବର୍ଷର ଅଭିନୟ ସ୍ମୃତିକୁ ନେଇ ସେମାନେ ଗର୍ବ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି। ପରିଣତ ବୟସର ଅସହାୟତା ମଧ୍ୟରେ ସେମାନେ ଏବେ ନିଜ ଗାଁରେ ଦିନ ବିତାଉଛନ୍ତି। ହେଲେ ସେମାନେ କହନ୍ତି ଅଭିନୟ ସ୍ମୃତି ଆମ ସମ୍ପତ୍ତି।

ପିଆରଏମ ମେଡିକାଲ କଲେଜ :ବାରିପଦା ପରିବର୍ତ୍ତେ କଟକରେ ବୈଠକ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୬।୭- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାବାସୀଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷର ଦାବି ପରେ ୨୦୧୬ ଡିସେମ୍ବରରୁ ବାରିପଦାରେ ପିଆରଏମ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଓ ହସ୍ପିଟାଲ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ହେଲେ ଦୁଇ ବର୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମୟ ବିତି ଯାଇଥିଲେ ବି ଏଯାଏଁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିକାଶ ସମିତିର ବୈଠକ ବସି ପାରିନାହିଁ। ଦୁଇ ଦୁଇ ଥର ବୈଠକ ଡକାଯାଇ ବାତିଲ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ଆସନ୍ତା ଶନିବାର କଟକଠାରେ ଏହି ବୈଠକ ବସିବ ବୋଲି ମେଡିକାଲ କଲେଜର ସୁପରିଣ୍ଟେଣ୍ଡେଣ୍ଟ ଡା.ନରେନ୍ଦ୍ରନାଥ ସୋରେନ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିକାଶ ସମିତି ବୈଠକ ବସିବାରେ ବିଳମ୍ବ ହେବା ଯୋଗୁ ମେଡିକାଲ କଲେଜର ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ପ୍ରତିକାର ହୋଇପାରୁ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ବାରିପଦା ପରିବର୍ତ୍ତେ କଟକରେ ବୈଠକ ବସିବା ଘଟଣା ନେଇ ସମିତିର ସଭ୍ୟମାନେ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ଖାନୁଆ ପଞ୍ଚାୟତ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ୮ ଲକ୍ଷ ଗାଏବ

ବଡ଼ସାହି,୬।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର)- କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ଅର୍ଥ କମିଶନରେ ଖାନୁଆ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ଆସିଥିବା ଅର୍ଥ ମଧ୍ୟରୁ ୮ଲକ୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଗାଏବ ହୋଇଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଖାନୁଆ ସରପଞ୍ଚ ଓ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅଗୋଚରରେ ମେ ଓ ଜୁନ ମାସରେ ୨ଥରରେ ସମୁଦାୟ ୮ଲକ୍ଷ ୩୧ହଜାର ୯୨୯ଟଙ୍କା କେହି ଉଠାଇ ନେଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଉଭୟ ବଡ଼ସାହି ବିଡିଓଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ବଡ଼ସାହି ପୋଲିସ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ଉତ୍ତର ଓଡିଶା ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟ:ପୁନଃ ନାମଲେଖା ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରତ୍ୟାହାର

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୬।୭- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବାରିପଦା ତକତପୁରସ୍ଥିତ ଉତ୍ତର ଓଡିଶା ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପୁନଃ ନାମଲେଖା ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶକୁ ନେଇ ଦେଖାଦେଇଥିବା ବିବାଦର ସମାଧାନ ହୋଇଛି । ଗୁରୁବାର ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏହି ପୁନଃ ନାମଲେଖା ବିଜ୍ଞପ୍ତିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିଛନ୍ତି। ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଦାବିକୁ ଗୁରୁତର ସହିତ ବିଚାର କରିବା ପରେ ଆସନ୍ତା ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ନାମ ଲେଖା ପାଇଁ ସମୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିବା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପିଜି କାଉନସିଲ ଚେୟାରମ୍ୟାନ ସୁସ୍ମିତା କର କହିଛନ୍ତି।

ସ୍କୁଲ ଛାତରୁ ଖସିଲା କଂକ୍ରିଟ:ରାସ୍ତାରୋକୋ

ସ୍କୁଲ ଛାତରୁ ଖସିଲା କଂକ୍ରିଟ:ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଖୁଣ୍ଟା,୬।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):ଖୁଣ୍ଟା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଖୁଣ୍ଟା ଉଚ୍ଚବିଦ୍ୟାଳୟ ଶ୍ରେଣୀ ଗୃହ ବାରଣ୍ଡା ଛାତର କଂକ୍ରିଟ୍‌ ଗୁରୁବାର ଖସିବାକୁ ନେଇ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭୟର ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ନିରୀହ ପିଲାଙ୍କ ଜୀବନ ସହ ଖେଳ ଚାଲୁଥିବା ବେଳେ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉ ନ ଥିବାରୁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ଖୁଣ୍ଟା ବଜାର ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ବହିବସ୍ତାନି ସହ ବସି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରିଥିଲେ। ଏଥିଯୋଗୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଯାତାୟତ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ବାତିଲ ହେଲା ଶିକ୍ଷକ ବଦଳି ଆଦେଶ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୬।୭- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ଓ ଅନୁସୂଚିତ ବିକାଶ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ୧୮୧ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଜୁନ ୧୩ ତାରିଖରେ ଜିଲା ମଧ୍ୟରେ ବଦଳି କରାଯାଇଥିଲା। ହେଲେ ଏହାର ୨୦ ଦିନ ପରେ ବୁଧବାର ଜିଲାପାଳ ବିନିତ ଭରଦ୍ୱାଜ ସମସ୍ତ ବଦଳି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ବାତିଲ କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଶିକ୍ଷକମାନେ ବଦଳି ପରେ ନୂତନ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ପୂର୍ବ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଖୁବଶୀଘ୍ର କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ଏହି ଚିଠିରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି।

ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ବାମୀଙ୍କୁୁ ୩ ବର୍ଷ ଜେଲ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୬।୭- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ସିଜେଏମ ଡ.ଭି ସୁଜାତା ଗୁରୁବାର ଏକ ହତ୍ୟା ମାମଲାର ବିଚାର କରି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁୁ ୩ ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସହ ୧ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆଦେଶ କରିଛନ୍ତି। ଜରିମାନ ଅନାଦେୟ ହେଲେ ଅଧିକ ୧ମାସ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ରାୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛିି।

‘ଜୟନାରାୟଣଙ୍କୁ ଅସହଯୋଗ କରାଯିବ’

‘ଜୟନାରାୟଣଙ୍କୁ ଅସହଯୋଗ କରାଯିବ’

ଜଳେଶ୍ୱର,୬ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର./ଡି.ଏନ.ଏ.)- ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ଜୟନାରାୟଣ ମହାନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ଛାଡି ଭାଜପାରେ ମିଶିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଦଳ ଭିତରୁ ବିରୋଧ କରାଯାଉଛି। ସେ ଜଳେଶ୍ୱରରୁ ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେଲେ ତାଙ୍କୁ ଅସହଯୋଗ କରାଯିବ ବୋଲି ଜିଲା ଭାଜପା ଉପସଭାପତି ଅରୁଣ ବେଜ ଖବରଦାତାଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଗୁରୁବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଡାକବଙ୍ଗଳା ପରିସରରେ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ଜୟନାରାୟଣଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥିତ୍ୱକୁ ସମର୍ଥନ କରାଯିବ କି ନାହିଁ ତାହା ସମୟ କହିବ ବୋଲି ଅରୁଣ ବେଜ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି।

‘ଏକାଗ୍ରତା ରହିଲେ କଳା ହୁଏ ଜୀବନ୍ତ’

‘ଏକାଗ୍ରତା ରହିଲେ କଳା ହୁଏ ଜୀବନ୍ତ’

ଖଇରା,୬।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ମାଟି ଓ ସିମେଣ୍ଟକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ଦେବଦେବୀ ପ୍ରତିମା ଓ ମହାପୁରୁଷଙ୍କ ପ୍ରତିକୃତି ତିଆରି କରିବାରେ ସେ ବେଶ୍‌ ସିଦ୍ଧହସ୍ତ। ରାତି ପାହିଲେ ସବୁଦିନ ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କାମରେ ସେ ନିମଜ୍ଜିତ ହୋଇଯାନ୍ତି ା ତାଙ୍କ ହାତଗଢା ନିଖୁଣ କଳାକୃତିକୁ ସମସ୍ତେ ଆଦର କରିଥାନ୍ତି। ଏହି ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି ଶିଳ୍ପ ତାଙ୍କୁ ଦେଇଛି ରୋଜଗାରର ପନ୍ଥା।ତାଙ୍କ କଳାକୃତି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନ ଓ ଲୋକଙ୍କ ଘରେ ଶୋଭା ପାଉଛିି।

ଜଳେଶ୍ୱରରେ ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ ହେବ ୨ ରେଳ ଓଭରବ୍ରିଜ୍‌

ଜଳେଶ୍ୱରରେ ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ ହେବ ୨ ରେଳ ଓଭରବ୍ରିଜ୍‌

ଜଳେଶ୍ୱର,୬ା୭ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଜଳେଶ୍ୱର ବ୍ଲକ ଓ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ଅଞ୍ଚଳରେ ହେବାକୁ ଥିବା ୨ଟି ରେଳ ଓଭରବ୍ରିଜ୍‌ର ନିର୍ମାଣକାର୍ଯ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ବୋଲି ଜଳେଶ୍ୱର ବିଧାୟକ ତଥା ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଯୋଜନା ସମିତି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅଶ୍ୱିନୀ କୁମାର ପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି। ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ସାଢ଼େ ୧୧ ଟାରେ ଜଳେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ପୂର୍ତ୍ତବିଭାଗ ଡାକବଙ୍ଗଳାରେ ପୂର୍ତ୍ତବିଭାଗ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ସେ ଗଣାମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନଧିଙ୍କୁ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇ କହିଥିଲେ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏହାର ଭୂମିପୂଜା କରିବେ ବୋଲିି ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ନିଆଯାଇଛି।

ବିପଦରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା କଣ୍ଟାପାଳ ସେତୁ

ବିପଦରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା କଣ୍ଟାପାଳ ସେତୁ

ଜଳେଶ୍ୱର,୬ା୭ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଜଳେଶ୍ୱର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ବାଇଗଣବାଡ଼ିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ କଣ୍ଟାପାଳଠାରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ନଦୀର ୩ୟ ସ୍ଥାୟୀ ପକ୍କା ପୋଲ ନିକଟରୁ ବେଆଇନ୍‌ ବାଲି ଉତ୍ତୋଳନ ଜାରି ରହିଛି। ପୋଲର ଖମ୍ବ ଦୁର୍ବଳ ହେବା ଆଶଙ୍କା ଯୋଗୁ ଏହାର ସ୍ଥାୟିତ୍ୱ ନେଇ ନାନା ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଜଳେଶ୍ୱର ତହସିଲ ତରଫରୁ ପୋଲର ୫ଶହ ମିଟର ବ୍ୟାସାର୍ଦ୍ଧ ମଧ୍ୟରେ ବାଲି ଉତ୍ତୋଳନ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଜାରି ସତ୍ତ୍ୱେ ବାଲି ଚୋରା ଚାଲାଣ ଜାରି ରହିଥିବାରୁ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ଦୁର୍ଗମ ଗାଁରେ ଆଶାର ପ୍ରତୀକ କତାଶିଳ୍ପ

ଦୁର୍ଗମ ଗାଁରେ ଆଶାର ପ୍ରତୀକ କତାଶିଳ୍ପ

ଜଳେଶ୍ୱର,୬ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଜଳେଶ୍ୱର ବ୍ଲକ ନାମ୍ପୋ ଗ୍ରାମରେ ଗଢି ଉଠିଥିବା କତା ଶିଳ୍ପ ‘ସତ୍ୟଭାମା କୟର ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି’ ଅନେକଙ୍କୁ ଦେଖାଇଛି ରୋଜଗାରର ବାଟ। ୧୫ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଗରିବ, ବିଧବା ଓ ଅସହାୟ ମହିଳା ଏହି ଶିଳ୍ପରେ କାମ କରି ନଡିଆ କତାରୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ ପା’ପୋଛ ତିଆରି କରି ଗ୍ରାହକଙ୍କ ମନ ଜିଣି ପାରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ତିଆରି କରୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଡିଜାଇନ ଓ ରଙ୍ଗର ପା’ପୋଛ ଏବେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନକୁ ପଠାଯାଇ ବିକ୍ରି କରାଯାଉଛି। ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ସମେତ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଓ ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହାର ବେଶ୍‌ ଚାହିଦା ରହିଛି।

‘ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧିକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ନ ହେଉ’

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୫।୭-କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଖରିଫ ଫସଲର ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ସହ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏଥିରେ କୌଣସି ରାଜନୀତି ନ କରି ଏହାକୁ ସଫଳ କଲେ ଚାଷୀ ଉପକୃତ ହେବେ ବୋଲି ଆୟୋଜିତ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ଭାଜପା ରାଜ୍ୟ ଉପସଭାପତି ଓ ମୁଖପାତ୍ର ସମୀର ମହାନ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ଛତୁ ଖାଇ ଜୁଆଙ୍ଗ ମହିଳା ଗୁରୁତର

ତେଲକୋଇ, ୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ତେଲକୋଇ ଥାନା ବିମଳା ପଞ୍ଚାୟତ ପୁରୁଣାପାଣି ଜୁଆଙ୍ଗ ବସ୍ତିର ଜଣେ ମହିଳା ବିଷାକ୍ତ ଛତୁ ଖାଇ ଗୁରୁବାର ଗୁରୁତର ହୋଇପଡିଛନ୍ତି। ମହିଳା ଜଣଙ୍କ ହେଲେ ଶଶିଳା ଜୁଆଙ୍ଗ(୨୫)। ବୁଧୁବାର ଜଙ୍ଗଲରୁ ମହିଳା ଜଣଙ୍କ ଛତୁ ଆଣି ଖାଇବା ପରେ ଝାଡାବାନ୍ତି ହୋଇ ଗୁରୁତର ହୋଇଥିଲେ।

ଆକ୍ରମଣ କରି ଲୁଟ ଉଦ୍ୟମ

ଆକ୍ରମଣ କରି ଲୁଟ ଉଦ୍ୟମ

ଚମ୍ପୁଆ,୫ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ): ଚମ୍ପୁଆ ସନ୍ନିକଟ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାର ମାଣିକପୁର ଦମକଠାରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରି ଲୁଟ ଉଦ୍ୟମ ହୋଇଛି। ଆକ୍ରମଣରେ ଯୁବକ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ବିଦ୍ୟାରମ୍ଭ ଦିବସରେ ହୋମଯଜ୍ଞ

ବିଦ୍ୟାରମ୍ଭ ଦିବସରେ ହୋମଯଜ୍ଞ

ଆନନ୍ଦପୁର,୫।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଘସିପୁରା ସ୍ଥିତ ବାଲ ଶିକ୍ଷା ସଂସ୍ଥାନ ପକ୍ଷରୁ ୩୧ତମ ବିଦ୍ୟାରମ୍ଭ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଚାଷୀଙ୍କୁ ଧାନ ବିହନ ବଣ୍ଟନ

କୋଳିମାଟି, ୫।୭-ଘସିପୁରା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ଧକୋଠା ପଞ୍ଚାୟତରେ ଏକ ଟ୍ରଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ବିହନ ଧାନ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି। କୋଳିମାଟି ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ସଭ୍ୟ ରଞ୍ଜୀତ କୁମାର ମହାରଣା ଯୋଗଦେଇ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଧାନ ବିହନ ବାଣ୍ଟିଥିଲେ। ଏଥିରେ ସାରଥି ନାଏକ, ଗଣେଶ୍ୱର ରଣା ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ।

ପୋଲ ମରାମତି କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ପୋଲ ମରାମତି କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଚମ୍ପୁଆ,୫ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ): ଓଡ଼ିଶା ଓ ଝାଡଖଣ୍ଡକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ଚମ୍ପୁଆ ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ ପୋଲକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଓ ଜୟନ୍ତଗଡର ଯୁବକ ମରାମତି କରିଛନ୍ତି। ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ଏଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ନ ଦେବାରୁ ଶେଷରେ ଯୁବକମାନେ ମରାମତି ଲାଗି ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଛନ୍ତି।