Dharitri News

ବାଲେଶ୍ୱର

ଚୋରି କରିବାକୁ ଆସି ଘରେ ନିଆଁ ଲଗାଇଲେ

ଚୋରି କରିବାକୁ ଆସି ଘରେ ନିଆଁ ଲଗାଇଲେ

ବାହାନଗା, ୬।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବାହାନଗା ବ୍ଲକ ଗୋପାଳପୁର ବଜାରରେ ଥିବା ଏକ ଘରକୁ ଚୋରି କରିବାକୁ ଆସି ବିଫଳ ହେବାରୁ ଶୁକ୍ରବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ କେତେଜଣ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଘରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଚାଲିଯାଇଛନ୍ତି। ଏ

ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ ନେବାବେଳେ ଓଲଟିଲା ଦମକଳ

ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ ନେବାବେଳେ ଓଲଟିଲା ଦମକଳ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ, ୬।୧: ଭଦ୍ରକ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗର ଗାଡି ଦୁଇଜଣ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ଆହତଙ୍କୁ ନେଇ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଓଲଟି ପଡିଛି। ଫଳରେ ୨ ଆହତଙ୍କ ସମେତ ଗାଡିଚାଳକ ଓ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ହାବିଲଦାର୍‌ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇ ଜିଲା ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ରମ୍ଭିଳା ମଶିଣା ଛକରେ ହୋଇଥିବା ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଦୁଇଜଣ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କୁ ଅଗ୍ନିଶମ ଗାଡିରେ ଚିକିତ୍ସାଳୟକୁ ଅଣାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଚରମ୍ପା ପୁରୁଣା ଆରଟିଓ ଅଫିସ ସମ୍ମୁଖ ରାସ୍ତାରେ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା।

ବୈଠକରେ ଏକାକୀ ବିଡିଓ

ବୈଠକରେ ଏକାକୀ ବିଡିଓ

ହାଟଡିହୀ, ୬।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ହାଟଡିହୀ ବ୍ଲକ ବିଡ଼ିଓ ଆନନ୍ଦ ଚନ୍ଦ୍ର ସେଠୀ ଶନିବାର ଏକ ବୈଠକ ଡକାଇଥିଲେ। ହେବା ନେଇ କହିଥିଲେ। ମାତ୍ର ସଭାଗୃହରେ ବିଡିଓ ପହଞ୍ଚିଥିବା ବେଳେ କାହାର ହେଲେ ଦେଖା ନ ଥିଲା।

 ପକ୍ଷୀ ଦିବସ ପାଳିତ

ପକ୍ଷୀ ଦିବସ ପାଳିତ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୫।୧- ବାରିପଦାସ୍ଥିତ ମହାରାଜା କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ବିଦ୍ୟାଳୟର ଇକୋ କ୍ଳବ ତରଫରୁ ପକ୍ଷୀ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ଅତୁଲ କୁମାର ପରିଡାଙ୍କ ପୌରହିତ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପକ୍ଷୀ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଉପରେ ଏକ ଚିତ୍ରାଙ୍କନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

  ମା’ହିଙ୍ଗୁଳାଙ୍କ ବାର୍ଷିକ ପୂଜା ନିମନ୍ତେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ମା’ହିଙ୍ଗୁଳାଙ୍କ ବାର୍ଷିକ ପୂଜା ନିମନ୍ତେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ବଡସାହି,୫।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ଆଗାମୀ ଫେବୃୟାରୀ ୩ତାରିଖରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଉତ୍ତର ଓଡିଶାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମା’ ହିଙ୍ଗୁଳାଙ୍କ ବାର୍ଷିକ ବଡ ପୂଜାର ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳା ତଥା ସୁପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଶୁକ୍ରବାର ମନ୍ଦିର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

 ହସ୍ତତନ୍ତ ମେଳା ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ହସ୍ତତନ୍ତ ମେଳା ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୫।୧- ରାଜ୍ୟ ହସ୍ତତନ୍ତ ବୁଣାକାର ସମବାୟ ସମିତି ଓ ଓଡ଼ିଶା ହସ୍ତତନ୍ତ ଉଦ୍ୟୋଗ ଏବଂ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ବାରିପଦାସ୍ଥିତ ଛଉପଡ଼ିଆ ଠାରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ହସ୍ତତନ୍ତ ମେଳା ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ମେଳାକୁ ଜିଲାପାଳ ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ମୀନା ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି।

ଆୟବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ମାମଲା : ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ୩ବର୍ଷ ଜେଲ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୫।୧- ଆୟବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ମାମଲାରେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ଖୁଣ୍ଟା ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ମେଡିକାଲ ଅଫିସର ଡା. ତ୍ରୈଲୋକ୍ୟଚନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର ଭିଜିଲାନ୍ସର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଜଜ୍‌ ତାରାପ୍ରସାଦ ରଥ ୩ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

‘ଏ ମାଟିର ବାସ୍ନା ନିଆରା’

‘ଏ ମାଟିର ବାସ୍ନା ନିଆରା’

ଭଦ୍ରକ ହେଉଛି ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କ ମାଟି । ଦେଶ ସ୍ବାଧୀନତାରେ ଭଦ୍ରକର ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କ ଭୂମିକା ଅତୁଳନୀୟ ଥିଲା । କେବଳ କଳା କି ସାହିତ୍ୟ ନୁହେଁ ରାଜନୀତି, ଇତିହାସ, ସଂସ୍କୃତି ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ଜିଲା ଆଗୁଆ ରହି ଆସିଛି । ଏ ମାଟିର ବାସ୍ନା ନିଆରା। କଳା, ସଂସ୍କୃତିରୁ ଏହି ବାସ୍ନା ସହଜରେ ବାରି ହୋଇପଡେ। ‘ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ମହୋତ୍ସବ’ ସ୍ବାଭିମାନର ପରିଚୟ ବହନ କରେ ବୋଲି ଏଠାରେ ଅତିଥିମାନେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ଭାଜପାର ଜିଲାପାଳ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରାଉ

ଭାଜପାର ଜିଲାପାଳ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରାଉ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୫।୧-ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଜିଲାପାଳ ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ଦାସଙ୍କ ଅଫିସ୍‌ ଘେରାଉ କରାଯାଇଥିଲା। ଜିଲାସଭାପତି ମଦନମୋହନ ଦତ୍ତଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଜିଲାର ୮ଟି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ହଜାର ହଜାର କର୍ମୀ ଗୋପାଳଗାଁ ପ୍ରଜ୍ଞାଭାରତୀ ପଡ଼ିଆଠାରେ ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ। ସେଠାରୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ପଦଯାତ୍ରାରେ ଆସି ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ୧୮ଦଫା ସମ୍ବଳିତ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।

୩ ମାଟି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ

୩ ମାଟି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ

ଜଳେଶ୍ୱର, ୫।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଜଳେଶ୍ୱରର ଅତିରିକ୍ତ ତହସିଲଦାର ମହେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ବେହେରା ତାଙ୍କ ଟିମ୍‌କୁ ନେଇ ଶୁକ୍ରବାର ଲକ୍ଷ୍ମଣନାଥ ତନଖି ଫାଟକ ନିକଟରେ ଅତର୍କିତ ଭାବେ ଧରପଗଡ଼ କରି ୩ ଚୋରା ମାଟି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ କରିଛନ୍ତି। ଜବତ ଟ୍ରାକ୍ଟରଗୁଡ଼ିକ ହେଲା ନଂ. ଓଆର୍‌୦୧-ଆର୍‌୯୩୬୨, ଡବ୍ଲ୍ୟୁବି୩୩ବି-୨୮୪୬ ଓ ନୂଆ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଯାହାର ଟେମ୍ପୋରାରି ନଂ.ଡବ୍ଲ୍ୟୁବି୩୩-ଟିସି୨୮୬। ଜଳେଶ୍ୱରର ଚାଷଜମିରୁ ଚୋରାରେ ମାଟି ତାଡ଼ି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଅଭିମୁଖେ ଚାଲାଣ ହେଉଥିଲା।

ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ବ୍ୟାପୁଛି ନିଆଁ

ଔପଦା, ୫।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଔପଦା ବ୍ଲକସ୍ଥ ପଶ୍ଚିମଦେବଗିରି ପର୍ବତମାଳାସ୍ଥ କୁଲଡ଼ିହା ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ସ୍ଥାନେ ସ୍ଥାନେ ନିଆଁ ବ୍ୟାପୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ନିଆଁର କାରଣ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ଜଣାପଡ଼ି ନ ଥିଲେ ହେଁ କାଠ କୋଇଲା ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ହୁଏତ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇପାରିଥାନ୍ତି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ପିକ୍‌ଅପ୍‌ରେ ଗୋଚାଲାଣ: ଚାଲାଣକାରୀଙ୍କୁ ପିଟିଲେ ଲୋକେ

ପିକ୍‌ଅପ୍‌ରେ ଗୋଚାଲାଣ: ଚାଲାଣକାରୀଙ୍କୁ ପିଟିଲେ ଲୋକେ

ଖନ୍ତାପଡ଼ା, ୫।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଶୁକ୍ରବାର ବାହାନଗା ବ୍ଲକ ଷଠୀଠାରେ ଏକ ଗୋରୁ ବୋଝେଇ ପିକ୍‌ଅପ୍‌କୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅଟକାଇ ଡ୍ରାଇଭର ଏବଂ ହେଲପରଙ୍କୁ ନିର୍ଧୁମ ମାଡ ମାରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ବାହାନଗା ବଜାର ଆଡ଼ୁ ଗୋପାଳପୁର ଅଭିମୁଖେ ଆସୁଥିବା ଏହି ପିକ୍‌ଅପ୍‌ (ନଂ.ଓଆର-୦୧-ଏମ-୦୮୭୭)ରେ ଅମାନୁଷିକ ଭାବେ ୧୫ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଗୋରୁ ବନ୍ଧାହୋଇ ଚାଲାଣ ହେଉଥିଲା। ଶବ୍ଦ ନ ହେବା ଲାଗି ଗୋରୁଙ୍କର ମୁହଁକୁ ଦଉଡ଼ିରେ ବାନ୍ଧି ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ରଡ଼ରେ ବାନ୍ଧି ଦିଆଯାଇଥିଲା।

୬ କୋଟିର ରାସ୍ତା ପ୍ରକଳ୍ପର ଶିଳାନ୍ୟାସ

୬ କୋଟିର ରାସ୍ତା ପ୍ରକଳ୍ପର ଶିଳାନ୍ୟାସ

ଧାମନଗର,୫ ।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନଧରି ବିଭିନ୍ନ ରାସ୍ତା ମରାମତି ବିନା ଅବହେଳିତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଥିଲା। ବହୁ ଦାବି ପରେ ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରାୟ ୬ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବିଭିନ୍ନ ରାସ୍ତା ପ୍ରକଳ୍ପର ଶୁକ୍ରବାର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରାଯାଇଛି ।

ଧସିଥିବା ନଦୀବନ୍ଧ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ବିଭାଗୀୟ ଯନ୍ତ୍ରୀ

ବାସୁଦେବପୁର,୫। ୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲାର ବାସୁଦେବପୁର ବ୍ଲକ ବାଲିମେଦ ପଞ୍ଚାୟତ ଛତ୍ରପଦା ଗ୍ରାମରେ ମନ୍ତେଈ ନଦୀର କୁଆଳି ଜୋରର ବନ୍ଧର ସୁରକ୍ଷା ପାଚେରି (ପ୍ରୋଟେକ୍ସନ ୱାଲ) ପୁଣିଥରେ ଗୁରୁବାର ଧସିପଡିଥିବା ସୂଚନା ପାଇ ଶୁକ୍ରବାର ଜଳସେଚନ ବିଭାଗ ଯନ୍ତ୍ରୀ ବେଣୁଧର ସାହୁ ଓ ସୂଚାରୁ ଜେନା ପ୍ରମୁଖ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚି ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି ।

ମଦ, ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ: ୪ ଚୋରା ବେପାରୀ ଗିରଫ

ନୀଳଗିରି, ୫।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରି ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଶୁକ୍ରବାର ଚଢାଉ କରି ୬୫ ଲିଟର ଦେଶୀ ଚୋରା ମଦ ଓ ୫କିଲୋ ୫ଶହ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କରିଛି। ଏଥିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ୪ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି।

ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ନେଇ ୪ ପଞ୍ଚାୟତବାସୀଙ୍କ ଅନଶନ ଚେତାବନୀ

ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ନେଇ ୪ ପଞ୍ଚାୟତବାସୀଙ୍କ ଅନଶନ ଚେତାବନୀ

ଖଇରା, ୫।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଖଇରା ବ୍ଲକ ଅଧିନରେ ଥିବା ଗଣ୍ଡିବେଡ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ଥ ହୋଇପଡିଛି। ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆସୁଥିବା ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ଧରି ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡୁଥିବାରୁ ଅସନ୍ତୋଷ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି।

ପିଡ଼ିଏସ ଚାଉଳ ଚୋରି: ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ

ପିଡ଼ିଏସ ଚାଉଳ ଚୋରି: ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ

ଧାମନଗର,୫।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକ ଭଗବାନପୁର ବଜାରସ୍ଥିତ ଏକ ଘରେ ରଖାଯାଇଥିବା ପିଡ଼ିଏସ ଚାଉଳ ଚୋରି ହୋଇଥିବା ନେଇ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ବଜରଙ୍ଗବାଲି ଏସଏସଜି ଗ୍ରୁପ ଦ୍ୱାରା ଚାଉଳ ଉଠାଣ ହୋଇ ବଣ୍ଟାଯାଇଥାଏ। ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ବଜାର ବନ୍ଦ ହେବା ପରେ ଘରର ତାଲାଭାଙ୍ଗି କେହି ଚାଉଳ ବସ୍ତାକୁ ବାହାରକୁ ଫିଙ୍ଗିବା ସହିତ ୨ ବସ୍ତା ଚାଉଳ ଚୋରି କରିନେଇଥିବା ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ଜଣାପଡିଥିଲା।

ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ମୃତ

ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ମୃତ

ଖନ୍ତାପଡ଼ା, ୫।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବାହାନଗା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ୧୬ ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ବାରିକପୁର ସାପ୍ତାହିକ ହାଟରେ ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ବାରବାଟୀ ଅଞ୍ଚଳର ବ୍ୟବସାୟୀ ଘନଶ୍ୟାମ ପରିଡ଼ା।

ପୋଡି ହୋଇ ୩ ମହିଳା ଗୁରୁତର

ପୋଡି ହୋଇ ୩ ମହିଳା ଗୁରୁତର

ରାଇରଙ୍ଗପୁର,୪।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ରାଇରଙ୍ଗପୁର ସବ୍‌ଡିଭିଜନର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରେ ରୋଷେଇ ବେଳେ ଚୁଲି ନିଅଁାରେ ପୋଡ଼ି ହୋଇ ୩ ମହିଳା ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ପ୍ରକାଶଯେ, ଯାମଦା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଟେଣ୍ଡରା ଗ୍ରାମର ଶୈଳବାଳା ପାତ୍ର ଚୁଲିରେ ବସି ରୋଷେଇ କରୁଥିବା ବେଳେ ଅଚାନକ

କ୍ରସର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅପହରଣ

କ୍ରସର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅପହରଣ

ବଡ଼ସାହି,୪।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ବଡସାହି ବ୍ଲକ ଚନ୍ଦନଚତୁରୀ ଗ୍ରାମର ଗଣେଶ୍ୱର ସିଂ(୨୫)ଙ୍କୁ ୪ଜଣ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଅପହରଣ କରିଥିବା ନେଇ ତାଙ୍କ ଭାଇ ସୁନାରାମ ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବଡ଼ସାହି ଥାନାରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଜବତ ଡମ୍ପରକୁ ଛଡାଇ ନେଲେ ପଥର ମାଫିଆ

ଜବତ ଡମ୍ପରକୁ ଛଡାଇ ନେଲେ ପଥର ମାଫିଆ

ବଡସାହି,୪।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ବଡସାହି ବ୍ଲକ ଡୁକୁରା ରେଞ୍ଜ ଅଧୀନ କାଦୁଆଲବନ୍ଧ ଗ୍ରାମ ଦେଇ ଚୋରା ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ଏକ ମେଟାଲ ଛେଲି ବୋଝେଇ ଡମ୍ପର (ନଂ ଓଆର୧୧-୭୩୨୨)କୁ ବନବିଭାଗ ଗୁରୁବାର ଜବତ କରିଥିଲା । ହେଲେ ଡମ୍ପର ମାଲିକ ଓ ତାଙ୍କ ସମର୍ଥକ ତାହାକୁ ଛଡାଇ ନେଇଥିବାଣଉ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଅନ୍ବେଶା-୨୦୧୭ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ: ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସମୂହ ଶପଥପାଠ

ଅନ୍ବେଶା-୨୦୧୭ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ: ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସମୂହ ଶପଥପାଠ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୪।୧- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ତଥା ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନ ଓ ଜିଲା ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ୟୁନିଟ ତରଫରୁ ଅନ୍ବେଶା-୨୦୧୭ ମହାସମାରୋହରେ ଗୁରୁବାର ବାରିପଦା ଛଉ ପଡିଆଠାରେ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଜିଲାର ୨୬ ଟି କସ୍ତୁରବା ଗାନ୍ଧୀ ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ୪୭ ଟି ଆରଏସଟି ସେଣ୍ଟରର ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବାକୁ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବାଳିକା ମିଳନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

 ଡ଼ମ୍ଫର ଧକ୍କାରେ ବାଳକ ମୃତ, ରାଜପଥ ଅବରୋଧ

ଡ଼ମ୍ଫର ଧକ୍କାରେ ବାଳକ ମୃତ, ରାଜପଥ ଅବରୋଧ

ବେତନଟୀ, ୪।୧ (ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)-ବୈଶିଙ୍ଗା ଥାନା ଅଧୀନ ୧୮ ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଜରକା ଛକ ନିକଟରେ ଗୁରୁବାର ଏକ ଡ଼ମ୍ଫର ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ କରିଥିଲେ। ପରେ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ପହଞ୍ଚତ୍ କ୍ଷତିପୂରଣ ପାଇଁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେବା ପରେ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ ହୋଇଥିଲା।

ବଡାମ, ଟୁସୁ  ପାଇଁ କପ୍ତିପଦା ଉତ୍ସବମୁଖର

ବଡାମ, ଟୁସୁ ପାଇଁ କପ୍ତିପଦା ଉତ୍ସବମୁଖର

କପ୍ତିପଦା,୪।୧(ଡି.ଏନ.ଏ)-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାର ଗଣପର୍ବ ଭାବେ ପରିଚିତ ସବୁଠାରୁ ବଡ ପର୍ବ ମକର। ଏଥିପାଇଁ ଏବେଠୁ ସଜବାଜ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ପର୍ବ ଅବସରରେ ବଡାମ ଓ ଟୁସୁ ପୂଜା ଏକ ନିଆରା ପରମ୍ପରା। ତେଣୁ ପ୍ରତି ଗାଁରେ ଏହି ପୂଜାକୁ କିପରି ଧୁମ୍‌ଧାମରେ ପାଳନ କରାଯିବ ସେଥିପାଇଁ ସଜବାଜ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଛି।