ବାଲେଶ୍ୱର

  ଧରିତ୍ରୀ ମା’ର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ  ସଚେତନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ

ଧରିତ୍ରୀ ମା’ର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସଚେତନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ

ଗୋପବନ୍ଧୁନଗର / ବଡସାହି ୨୨।୪ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ / ସ୍ବ.ପ୍ର )-ଧରିତ୍ରୀ ମାତାର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଶିଶମାନେ ସଚେତନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଅସନ୍ତୁଳିତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଥିବା ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଏଡାଇ ଦେଇ ହେବ । ରବିବାର ବଡସାହି ବିବେକାନନ୍ଦ ଶିକ୍ଷାକେନ୍ଦ୍ର ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଜାତୀୟ ସୁବୁଜ ବାହିନୀ(ଇକୋକ୍ଲବ) ଦ୍ୱାରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ବିଶ୍ୱ ଧରିତ୍ରୀ ଦିବସ ସମାରୋହରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ ବଡସାହି ବନପାଳ ଜ୍ୟୋତିରଞ୍ଜନ ସେନାପତି କହିଛନ୍ତି।

‘ସଞ୍ଜ, ସକାଳେ ଭାଗବତ ପଢ଼େ ’ :  କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାଏସ୍‌ପି ଜୟନାରାୟଣ ପଙ୍କଜ

‘ସଞ୍ଜ, ସକାଳେ ଭାଗବତ ପଢ଼େ ’ : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାଏସ୍‌ପି ଜୟନାରାୟଣ ପଙ୍କଜ

ମାତ୍ର ସପ୍ତାହକ ତଳେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାର ନୂତନ ପୋଲିସ ଅଧୀକ୍ଷକ (ଏସ୍‌ପି) ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଛନ୍ତି ଜୟନାରାୟଣ ପଙ୍କଜ। ପୂର୍ବରୁ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲାରେ ଏସପି ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିଲେ। ୨୦୦୫ ମସିହାରେ ଆଇପିଏସ୍‌ ପାଇଥିବା ପଙ୍କଜଙ୍କ ଘର ବିହାର ରାଜ୍ୟର ବାଙ୍କା ଜିଲାରେ। ଚାକିରି ଜୀବନ କାଳରେ ସେ ହାସଲ କରିଥିବା ଅନୁଭୁତି କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାର ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ସମ୍ଭାଳିବାରେ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏକ ସାକ୍ଷତକାରରେ ଆମ୍ଭେ ପଚାରିଥିବା ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ସେ ଦେଇଥିଲେ ଏହିପରି...

ଜିଲା ଆଇନସେବା ପ୍ରାଧିକରଣ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ଜିଲା ଆଇନସେବା ପ୍ରାଧିକରଣ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ୍‌, ୨୨।୪-ଜିଲା ଆଇନସେବା ପ୍ରାଧିକରଣ, ବାଲେଶ୍ୱର ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ରଚନା, ବକ୍ତୃତା, ଚିତ୍ରାଙ୍କନ, ସ୍କିଟ୍‌ ପ୍ର୍ରତିଯୋଗିତା ବାଲେଶ୍ୱର ଆଇନ୍‌ସେବା ପ୍ରାଧିକରଣ ସମ୍ମିଳନୀ କରେ ଶନିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଅନୁଷ୍ଠାନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ଜିଲା ଜଜ୍‌ ରାମଶଙ୍କର ହୋତା ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ । ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ କ୍ଲବ ଓ ସ୍କୁଲର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ଅଶଂଗ୍ର୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସ୍କିଟ୍‌ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ରସାଳପୁର ହାଇସ୍କୁଲ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଟାଉନ୍‌ ହାଇସ୍କୁଲ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛି। ବକ୍ତୃତାରେ ରେମୁଣା ହାଇସ୍କୁଲର ଛାତ୍ରୀ ରାଜଶ୍ରୀ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଥମ ଓ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରୀ କୁମାରୀ ଅନନ୍ୟା ଅନିନ୍ଦିତା ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛନ୍ତି।

ଜାମକୁଣ୍ଡା ସର୍ବଧର୍ମ ସମନ୍ବୟ ସମିତିର ରୌପ୍ୟ ଜୟନ୍ତୀ ସମାରୋହ

ଜାମକୁଣ୍ଡା ସର୍ବଧର୍ମ ସମନ୍ବୟ ସମିତିର ରୌପ୍ୟ ଜୟନ୍ତୀ ସମାରୋହ

ବାଲିଆପାଳ,୨୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲିଆପାଳ ବ୍ଲକ ଜାମକୁଣ୍ଡା ସର୍ବଧର୍ମ ସମନ୍ବୟ ସମିତିର ରୌପ୍ୟ ଜୟନ୍ତୀ ସମାରୋହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସମିତି ସଭାପତି ଶ୍ୟାମସୁନ୍ଦର ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଶର୍ମାଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ରୌପ୍ୟ ଜୟନ୍ତୀ ସମାରୋହରେ ପ୍ରଧ୍ୟାପକ ବିପିନ ବିହାରୀ ବିଶ୍ୱାଳ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ ସମସ୍ତେ ଶାନ୍ତିରେ ବଞ୍ଚତ୍ବା ସହିତ ସବୁଧର୍ମକୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ଓ ସବୁବର୍ଗର ଜନସାଧାରଣକୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ପାଇଁ କହିଥିଲେ ।

କୃଷକସାଥିଙ୍କ ବୈଠକ

ସୋର, ୨୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କୃଷକମାନଙ୍କର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ନେଇ ସୋର ବ୍ଲକର କୃଷକ ସାଥୀମାନଙ୍କର ଏକ ବୈଠକ ସ୍ଥାନୀୟ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛିି । ବୈଠକରେ ଗଣେଶ ପ୍ରସାଦ ବେହେରା ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରି କୃଷକସାଥି ମାନଙ୍କର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଜିଲା କମିଟି ସଦସ୍ୟ ନରହରି ନାୟକ ଓ ଶଶିକାନ୍ତ ଅଗସ୍ତି ଯୋଗଦାନ କରି କୃଷକ ସାଥିମାନଙ୍କର ଥିବା ସମସ୍ୟାର ଓ ତାହାର ସମାଧାନ କିପରି କରାଯାଇପାରିବ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିଲେ।

କରଞ୍ଜାବିନ୍ଧାରେ କୋଇଲି ଓଷା ଉଦ୍‌ଯାପିତ

କରଞ୍ଜାବିନ୍ଧାରେ କୋଇଲି ଓଷା ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ବାହାନଗା, ୨୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କୋଇଲି ଓଷା ଉପଲକ୍ଷେ ବାହାନଗା ବ୍ଲକ ବରିପଦା ପଞ୍ଚାୟତର ଉପରକରଞ୍ଜାବିନ୍ଧା ଗ୍ରାମ ଉତ୍ସବମୁଖର ହୋଇଉଠିଛି। ଗତ ୧୪ତାରିଖ ରାତିଠାରୁ ଗ୍ରାମର ଯୁବକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରଥମ ଦିନ ଯାତ୍ରା ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ଓଷା ନିମନ୍ତେ ଗ୍ରାମରେ ଗାହାଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଗ୍ରାମ ଯୁବକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ୫ ରାତି ଯାତ୍ରା କରାଯାଇଥିଲା । ବାହାନଗା ଓ ସୋର ଅଞ୍ଚଳରେ ପୂର୍ବରୁ ଏହି କୋଇଲି ଓଷା ଧୁମ୍‌ଧାମ୍‌ରେ ହୋଇଆସୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଧିରେ ଧିରେ ଏହା ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲାଣି। ମାତ୍ର କରଞ୍ଜାବିନ୍ଧା ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହି ଓଷା ବହୁ ଆଡମ୍ବରରେ ପାଳନ ହୋଇଆସୁଛି।

ରାଧାକୃଷ୍ଣଜୀଉଙ୍କ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉତ୍ସବ

ବାହାନଗା, ୨୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବାହାନଗା ବ୍ଲକ ଖନ୍ତାପଡାସ୍ଥିତ ସୁଠଙ୍ଗ ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ୧୬ ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କଡରେ ରାଧାକୃଷ୍ଣଜୀଉଙ୍କ ନୂତନ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଓ ବିଗ୍ରହ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉତ୍ସବ ଶନିବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଗତ ବୁଧବାର ଅଧିବାସ ଓ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କଳସ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

କେନ୍ଦୁଝର: ପୁଣି ଚେଙ୍କ ନେଲା ଜୀବନ

କେନ୍ଦୁଝର: ପୁଣି ଚେଙ୍କ ନେଲା ଜୀବନ

ରାଇସୁଆଁ,୨୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଅପହଞ୍ଚ ଥିବା ଇଲାକାରେ ଚେଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଭଳି ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ ବସାବାନ୍ଧି ରହିଛି। ଶିଶୁଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବୟସ୍କଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଭିନ୍ନ ବୟସର ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚେଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଉଥିବାର ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଘଟଣା ପଦାକୁ ଆସିବାରେ ଲାଗିଛି।

ବଳାତ୍କାର, ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ଅଭିଯୋଗ: ବାପ, ପୁଅ ଗିରଫ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୨।୪-ଭଦ୍ରକ ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ଓ ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ଅଭିଯୋଗରେ ବାପ, ପୁଅଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି।

୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଚୋରାକାଠ ଜବତ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୨।୪-ଭଦ୍ରକ ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଚୋରା ଶାଳ କାଠ ବୋଝେଇ ବୋଲେରୋ ଆରଡ଼ି ଛକରୁ ଜବତ କରାଯାଇଥିଲା।

ଆନନ୍ଦପୁର ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ଓଡିଶୀ ସଙ୍ଗୀତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ବାର୍ଷିକଉତ୍ସବ

ଆନନ୍ଦପୁର ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ଓଡିଶୀ ସଙ୍ଗୀତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ବାର୍ଷିକଉତ୍ସବ

ଘସିପୁରା,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଆନନ୍ଦପୁର ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ଓଡିଶୀ ସଂଗୀତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଷ୍ଟାଦଶତମ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ସ୍ଥାନୀୟ ବଡଦାଣ୍ଡ ଠାରେ ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ମହେଶ୍ୱରଙ୍କୁ ଆନନ୍ଦପୁରରେ ଭବ୍ୟ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ମହେଶ୍ୱରଙ୍କୁ ଆନନ୍ଦପୁରରେ ଭବ୍ୟ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ଘସିପୁରା,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଭାଜପା କୃଷକମୋର୍ଚ୍ଚା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଉପସଭାପତି ମହେଶ୍ୱର ସାହୁଙ୍କୁ ଆନନ୍ଦପୁର ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଭବ୍ୟ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଜ୍ଞାପନ କରାଯାଇ

ଶନିଶ୍ଚର ପୂଜା: ମାନସୀକଧାରୀଙ୍କର ଜଳଲାଗି

ଶନିଶ୍ଚର ପୂଜା: ମାନସୀକଧାରୀଙ୍କର ଜଳଲାଗି

ଘସିପୁରା,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଘସିପୁରା ବ୍ଲକ ବେଲସୁନ୍ଦରୀ ଗ୍ରାମରେ ଶନିଶ୍ଚର ପୂଜା ବହୁ ଆଡମ୍ବରରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଶନିଶ୍ଚର କ୍ଲବ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଏହି ପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ଧାରଣାରେ ବସିବେ ରାତ୍ରଜଗୁଆଳ-ପିଅନ

ଘସିପୁରା,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନିଖିଳ ଓଡିଶା ଆଇ.ସି.ଡି.ଏସ୍‌. ରାତ୍ର ଜଗୁଆଳ-ପିଅନ ମହାସଂଘର ଚାକିରୀ ଓ ଦରମା ସର୍ତ୍ତାବଳୀକୁ ଆଧାର କରି ଆସନ୍ତା ୨୩ ତାରିଖ ସୋମବାର ଠାରୁ ଧାରଣାରେ ବସିବାକୁ ନିଷ୍ପତି ଗ୍ରାହଣ କରାଯାଇଛି।

ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବର ପାଇଁ ଅସହ୍ୟ ତାତି ବାଧକ ସାଜିଛି

ଘସିପୁରା,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବର୍ଷର ଏପ୍ରିଲ୍‌ ଓ ମଇ ମାସରେ ଅସହ୍ୟ ତାତି ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥାଏ। ତାତି କାରଣରୁ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ଅଂଶୁଘାତର ଶିକାର ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାନ୍ତି।

ଭାଜପା ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ

ଭାଜପା ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୨।୪: ଭାଜପା ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ଏସ୍‌ପିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖଷର ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା। ରାଜ୍ୟରେ ଶିଶୁ ବଳାତ୍କାର ଓ ଯୌନ ଉତ୍ପିଡନ ବଢି ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ବିଜେଡି ସରକାର ନିଦା ବିଷ୍ଣୁ ପାଲଟି ଯାଇଥିବା ଭାଜପା ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା ପକ୍ଷରୁ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା।

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଅସଦଆଚରଣ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଅସଦଆଚରଣ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ

ଭୋଗରାଇ,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଭୋଗରାଇ ଥାନା ଅଧିନ ଭୋଗରାଇ ଗ୍ରାମର ୨ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମର ସିରାଜୁଲ(୪୦) ନାମକ ଜଣେ ଯୁବକ ଅସଦଆଚରଣ କରିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା।

ପୋଖରୀରେ ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ଗୋଡ ଖସି ଛାତ୍ରୀ ମୃତ

ପୋଖରୀରେ ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ଗୋଡ ଖସି ଛାତ୍ରୀ ମୃତ

ନୀଳଗିରି,୨୨।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରି ଥାନା ଭୂଉଁରିଆବାଡ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ଜଡିବାଲି ଗାଁର ଜଣେ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀଙ୍କର ପାଣିରେ ବୁଡିବାରୁ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ଲିସା ଜେନା (୧୮)।

ଜଳଙ୍ଗ ଗ୍ରାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ୩ ବଖରା

ଜଳଙ୍ଗ ଗ୍ରାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ୩ ବଖରା

ଖଇରା,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଖଇରା ବ୍ଲକ ମାଣିତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ଜଳଙ୍ଗ ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ଗ୍ରାମର ଭୁରୁଡି ବେହେରାଙ୍କର ୩ ବଖରା ବାସଗୃହ ପୋଡ଼ି ଯାଇଛି। ଖବରପାଇ ଖଇରା ଦମକଳ କେନ୍ଦ୍ରର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରିଥିଲେ।

ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର

ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର

କେନ୍ଦୁଝର,୨୨।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କନ୍ଦରକଳା ଗ୍ରାମରେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ଅରୁଣ ମୁଣ୍ଡା ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ରବିବାର ସକାଳେ ଭାଲୁଟି ନିକଟସ୍ଥ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଗାଁ ମଧ୍ୟକୁ ପଶି ଆସିଥିବା ବେଳେ ଅରୁଣଙ୍କ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ନବୋଦୟ ପରୀକ୍ଷା ଦେଲେ ୫୧୯ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ

ନବୋଦୟ ପରୀକ୍ଷା ଦେଲେ ୫୧୯ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୨୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ବ୍ଲକର ୨ଟି କେନ୍ଦ୍ର ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ନୋଡାଲ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ସରସଦା ନୋଡାଲ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟଠାରେ ଶନିବାର ନବୋଦୟ ପରୀକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ସରସଦା କେନ୍ଦ୍ରରେ ୩୦୯ ଏବଂ ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ କେନ୍ଦ୍ରରେ ୨୧୦ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ। ଦୁଇ ସେଣ୍ଟରରୁ ମୋଟ ୫୩ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ଅନୁପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

‘ତାଙ୍କ କବିତା ଥିଲା ଅଗ୍ନିବାଣୀ’

‘ତାଙ୍କ କବିତା ଥିଲା ଅଗ୍ନିବାଣୀ’

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୨।୪- ବିଶିଷ୍ଟ କବି ବାଞ୍ଛାନିଧି ମହାନ୍ତି ଥିଲେ ଭାରତୀୟ ମୁକ୍ତି ଆନ୍ଦୋଳନର ଜଣେ ଅଗ୍ରଣୀ ଯୋଦ୍ଧା। କବିତା ଓ ସଙ୍ଗୀତ ରଚନା କରି ସୁପ୍ତ ଜାତିର ହୃଦୟରେ ସେ ଦେଶାତ୍ମବୋଧ ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରି ଜାତୀୟତାର ଶଙ୍ଖନାଦ କରିଥିଲେ। ଗୋପବନ୍ଧୁ ଦାସ, ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଓ ସୁଭାଷ ବୋଷଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱର ଆଦର୍ଶରେ ଅନୁପ୍ରାଣିତ ହୋଇ ସେ ଉତ୍କଳୀୟ ଚେତନା ସହ ଜାତୀୟ ଚେତନାର ମଞ୍ଜି ବୁଣିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ସାରସ୍ବତ ସୃଷ୍ଟିରେ ଏହି ଚେତନାର ମିଶ୍ରରାଗ ବାରି ହୋଇ ପଡ଼େ ବୋଲି ଭଦ୍ରକ ଶହୀଦ ସ୍ମୃତି ଭବନଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ୧୨୧ତମ ଜୟନ୍ତୀ ଉତ୍ସବରେ ଅତିଥିମାନେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

କାଳବୈଶାଖୀ ଉଜାଡ଼ିଲା ଫସଲ

କାଳବୈଶାଖୀ ଉଜାଡ଼ିଲା ଫସଲ

ବନ୍ତ,୨୨।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଦୀର୍ଘ ଏକ ସପ୍ତାହ ଧରି ଅପରାହ୍ନ ସମୟରେ କାଳବୈଶାଖୀର ତାଣ୍ଡବ ଲାଗି ରହିଛି। ଭଦ୍ରକ ଜିଲାର ବନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଝଡ଼ବର୍ଷା ଓ କୁଆପଥର ମାଡ଼ ଯୋଗୁ ୬ହଜାର ହେକ୍ଟରରୁ ଅଧିକ ଚାଷଜମିର ରବି ଓ ପନିପରିବା ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ଡାଳୁଅ ଧାନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ଝଡ଼ ପବନ ଯୋଗୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଗଛ, ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଖୁଣ୍ଟ ଭାଙ୍ଗିବାରୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସେବା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି। ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଘର ଛପର ଉଡ଼ିଯିବାରୁ ଗରିବ ଲୋକେ ବେସାହାରା ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି।

ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀଙ୍କ ଅଫିସରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ଅଭିଭାବକ

ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀଙ୍କ ଅଫିସରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ଅଭିଭାବକ

ପାଟଣା, ୨୨।୪ (ସ୍ବ.ପ୍ର.) -କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ପାଟଣା ଥାନା ସାହାରପଡା ବ୍ଲକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଓ ଗୌରାଙ୍ଗଯୋଡ଼ିସ୍ଥିତ ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟର ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକରେ ଶନିବାର ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଅଭିଭାବକମାନେ ତାଲା ପକାଇ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଏଥର ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଠ ପଢ଼ିବା ପାଇଁ ଘରୋଇ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷାଦେବା ଲାଗି ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଶୁକ୍ରବାର ପ୍ରକାଶିତ ମେରିଟ୍‌ ଲିଷ୍ଟରେ ଘରୋଇ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ନାମ ସ୍ଥାନ ପାଇ ନ ଥିଲା ।