Dharitri News

ବାଲେଶ୍ୱର

ପଥର ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣରେ ସିଦ୍ଧହସ୍ତ ଉଦୟ

ପଥର ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣରେ ସିଦ୍ଧହସ୍ତ ଉଦୟ

ସୋର, ୧୫।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ପଥରରେ ନିଖୁଣ କାରୁକାର୍ଯ୍ୟପୂର୍ଣ୍ଣ ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରିବାରେ ସିଦ୍ଧହସ୍ତ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ସୋର ଅଞ୍ଚଳର ଶିଳ୍ପୀ ଉଦୟ ମହାନ୍ତି । ଘରର ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତି ସ୍ବଚ୍ଛଳ ନ ଥିବାରୁ ହାଇସ୍କୁଲ ପରେ ଆଉ ଆଗକୁ ମାଡି ପାରି ନ ଥିବା ଉଦୟ ଆଜି ଏହି କଳା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନ ତରଫରୁ ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଫକୀରମୋହନଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କାଳଜୟୀ

ଫକୀରମୋହନଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କାଳଜୟୀ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୧୫।୧-ଫକୀରମୋହନଙ୍କର ଜୟନ୍ତୀ ଉତ୍ସବ ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ କବିତୀର୍ଥ ଶାନ୍ତିକାନନ ପରିସରରେ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଫକୀରମୋହନ ସାହିତ୍ୟ ପରିଷଦ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ ସଭାରେ ପରିଷଦର ସଭାପତି ଡ. ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ତ୍ରିପାଠୀ ପୌରୋହିତ୍ୟ କରିଥିଲେ।

ହୋଟେଲରେ ପଶି ଟଙ୍କା ଲୁଟି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ହୋଟେଲରେ ପଶି ଟଙ୍କା ଲୁଟି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ରେମୁଣା,୧୫।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-୧୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କଡରେ ଥିବା ହୋଟେଲଗୁଡିକ ଉପରେ ଏବେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନଙ୍କର ଲୋଲୁପ ଦୃଷ୍ଟି ପଡିଛି । ପୋଲିସ୍‌ ପାଟ୍ରୋଲିଂ କଡ଼ାକଡ଼ି କରାଯାଉ ନ ଥିବାରୁ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି।

ଦେବୀ   ହେଲେ ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ ଓମେନ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ

ଦେବୀ ହେଲେ ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ ଓମେନ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୫।୧- ତାମିଲନାଡୁର କୋଏମ୍ବାଟୁରଠାରେ ଗତ ୮ ରୁ ୧୨ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ଜାତୀୟ କନିଷ୍ଠ ଶକ୍ତି ଉତ୍ତୋଳନ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାକୁ ସଫଳତା ମିଳିଛି। ଓଡିଶା ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାର ପ୍ରତିଯୋଗୀମାନେ ଏଥିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି ୪ଟି ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ସମେତ ୭ଟି ପଦକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।

  ଧରାପଡିଲେ ୨ ଲୁଟେରା

ଧରାପଡିଲେ ୨ ଲୁଟେରା

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୫।୧- ଏଟିଏମ ସମ୍ମୁଖରେ ସରଳ ଲୋକଙ୍କୁ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢ଼ାଇ ଲୁଟ୍‌ କରୁଥିବା ୨ ଯୁବକ ସୋମବାର ବାରିପଦା ଟାଉନ ପୋଲିସ ହାବୁଡରେ ପଡିଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ୫୯ ହଜାର ୪୦୦ ଟଙ୍କା, ଗୋଟିଏ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ଏବଂ ଦୁଇଟି ଲେଖାଏଁ ଏଟିଏମ କାର୍ଡ ଓ ପାସବୁକ ଜବତ କରିଛି। ଗିରଫଦ୍ୱୟ ହେଲେ ବାରିପଦା ସହର ଶ୍ରୀପଦଗ ୱାର୍ଡ ନଂ-୧୩ ର ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ମିଶ୍ର ଏବଂ ବାରିପଦା ସହର ପ୍ରଫୁଲ୍ଲନଗର ୱାର୍ଡନଂ-୧୨ ମାନିକ ସିଂ ।

ଗାଁକୁ ଯାଇପାରୁନି ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ

ଗାଁକୁ ଯାଇପାରୁନି ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ

କୋଳିମାଟି,୧୫।୧-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଘସିପୁରା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ଧକୋଠା ପଞ୍ଚାୟତ ଭାଲୁକୁମା ଗ୍ରାମ ରାସ୍ତା ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ହେଲା ଶୋଚନୀୟ ହୋଇପଡ଼ିଛି।

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଡଗରା ବେଳାଭୂମି ମହୋତ୍ସବ

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଡଗରା ବେଳାଭୂମି ମହୋତ୍ସବ

ବାଲିଆପାଳ, ୧୫।୧(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ.)-ଡଗରା ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରର ବିକାଶ ହେଲେ ବାଲିଆପାଳର ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ ହେବ। କେନ୍ଦ୍ର ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ବିଭାଗର ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିବାରେ ବାରମ୍ବାର ବିଳମ୍ବ, ସିଆରଜେଡ ଜୋନର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଓ ଅନ୍ୟ କେତେକ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଯୋଗୁ ବିକାଶରେ ବାଧା ହେଉଛି ବୋଲି ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ୧୪ତମ ଡଗରା ବେଳାଭୂମି ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଘାଟନ ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ବସ୍ତା ବିଧାୟକ ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ସାହୁ ଯୋଗଦେଇ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି।

ବେଗୁନିଆ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଔଷଧୀୟ ବୃକ୍ଷରୋପଣ

ବେଗୁନିଆ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଔଷଧୀୟ ବୃକ୍ଷରୋପଣ

ଖଇରା,୧୫।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଖଇରା ବ୍ଲକ ମାଣିତ୍ରୀ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ବେଗୁନିଆ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପରିସରରେ ଶନିବାର ଔଷଧୀୟ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରାଯାଇଛି ।

ସମୀବୃକ୍ଷ ଓ ବାଇଟାଙ୍ଗିରିଆ ପୀଠରେ ମକର ମେଳା

କପ୍ତିପଦା,୧୫।୦୧(ଡି଼.ଏନ୍‌.ଏ) - କପ୍ତିପଦା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ କୁଳିଅଳମ୍‌ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଅବସ୍ଥିତ ସମୀବୃକ୍ଷ ପୀଠରେ ମକର ମେଳା ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ମେଳା ୯ଦିନ ଧରି ଚାଲିବ ବୋଲି କମିଟି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ।

ଯୋଡ଼ା ବ୍ୟାଙ୍କ ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କଠାରୁ ଟଙ୍କା ଜବତ ଘଟଣା: ପୋଲିସର ଛାନ୍‌ଭିନ୍‌ ଆରମ୍ଭ

ଯୋଡ଼ା ବ୍ୟାଙ୍କ ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କଠାରୁ ଟଙ୍କା ଜବତ ଘଟଣା: ପୋଲିସର ଛାନ୍‌ଭିନ୍‌ ଆରମ୍ଭ

ଯୋଡା, ୧୫।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଯୋଡ଼ା ଇଣ୍ଡସ୍‌ଇଣ୍ଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କଠାରୁ ୫୦ଲକ୍ଷଟଙ୍କା ଜବତ ଘଟଣା ପରେ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ସୋମବାର ଜିଲା ପୋଲିସ ପହଞ୍ଚି ଛାନ୍‌ଭିନ୍‌ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଗ୍ରାହକସେବା ବନ୍ଦ ରହିଛି।

୧୨କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଧାନ ଭସ୍ମୀଭୂତ

୧୨କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଧାନ ଭସ୍ମୀଭୂତ

ଆରଡ଼ି,୧୫।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକ କଣ୍ଟିକା ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି କାର୍ତ୍ତିକ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ୧୨କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଧାନ ଜଳିଯାଇଛି। ରାସ୍ତାପାଖରେ ଥିବା ତାଙ୍କ ଖଳାରେ ଉକ୍ତ ଧାନ ରଖାଯାଇଥିଲା।

ଗଙ୍ଗା ସାଗରରେ ବୁଡ ପକାଇଲେ ୩୦ଲକ୍ଷ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ

ଗଙ୍ଗା ସାଗରରେ ବୁଡ ପକାଇଲେ ୩୦ଲକ୍ଷ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ

ଭୋଗରାଇ, ୧୫।୧(ପ୍ରଦୀପ ଦାସ)-ଉତ୍ସାହ ଓ ଉଦ୍ଦୀପନା ସହ କଡ଼ା ନିରାପତ୍ତା ମଧ୍ୟରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ସାଗରଦ୍ୱୀପ ଗଙ୍ଗା ସାଗରରେ ୩୦ ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ମକର ବୁଡ଼ ପକାଇଛନ୍ତି। ଓଡ଼ିଶାରୁ ଅନ୍ୟୁନ ୫୦ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ହଜାର ହଜାର ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ଅସ୍ଥାୟୀ ଘରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଛନ୍ତି।

ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ କୁକୁଡା ଲଢେଇ: ପରମ୍ପରା ନାଁରେ ରକ୍ତପାତ

ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ କୁକୁଡା ଲଢେଇ: ପରମ୍ପରା ନାଁରେ ରକ୍ତପାତ

ସଜନାଗଡ଼, ୧୫।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସଜନାଗଡ଼ରେ ମକରମେଳା ଉପଲକ୍ଷେ ରବିବାର ସକାଳୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୁକୁଡ଼ା ଲଢ଼େଇ କରାଯାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ପରମ୍ପରା ନଁାରେ ରକ୍ତପାତକୁ ସାଧାରଣରେ ନିନ୍ଦା କରାଯାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ଏହା ଏକ ପରମ୍ପରା ଭାବେ ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନ, ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରାଯାଉଛି।

ରେଳ ଷ୍ଟେଶନ ନିକଟରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ରେଳ ଷ୍ଟେଶନ ନିକଟରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ବାଙ୍ଗିରିପୋଷି,୧୪।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବାଙ୍ଗିରିପୋଷି ରେଲ ଷ୍ଟେଶନ ନିକଟରୁ ଜଣେ ଅପରିଚିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ରବିବାର ସକାଳେ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ପଡିଥିବା ଦେଖିବାଙ୍ଗିରିପୋଷି ପୋଲିସକୁ ଖବର ଦେଇଥିଲେ।

ଆଖି ବୁଜିଲେ ପୀଡ଼ିତା

ଆଖି ବୁଜିଲେ ପୀଡ଼ିତା

ବାରିପଦା ଅଫିସ/ରାଇରଙ୍ଗପୁର୧୪।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଟାଉନ ଥାନା ଅଧୀନ ରାଇରଙ୍ଗପୁର ସହରସ୍ଥିତ ଧରମଗଳିରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ମହିଳା ଶୁକ୍ରବାର ନିଆଁରେ ପୋଡି ଯାଇ ଗୁରୁତର ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଦେହର ୮୭ ପ୍ରତିଶତ ପୋଡି ଯାଇଥିଲା। ପଡୋଶୀ ଝାଡଖଣ୍ଡ ରାଜ୍ୟ ଟାଟାର ଏକ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ।

୨ ଏନ୍‌ଏସି ଓ ୨ପୌରପାଳିକାରେ ହେବ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୪।୧-କ୍ରୀଡ଼ା ଓ କ୍ରୀଡ଼ାବିତ୍‌ଙ୍କ ବିକାଶ ନିମନ୍ତେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଭଦ୍ରକ ଜିଲାରେ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ନୂତନ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ପ୍ରତି ଷ୍ଟାଡିୟମ ପିଛା ୨୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟବରାଦ କରାଯିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି।

କ୍ଷତାକ୍ତ ହନିବ୍ରିଜର ଉଦ୍ଧାର

କ୍ଷତାକ୍ତ ହନିବ୍ରିଜର ଉଦ୍ଧାର

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ, ୧୪।୧-ଭଦ୍ରକ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ଅଧୀନ ସାବରଙ୍ଗ ଫାଣ୍ଡି ଅନ୍ତର୍ଗତ ସାହାଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ଦୁଇଦିନ ଧରି ଆତଙ୍କ ଖେଳାଉଥିବା ଏକ କ୍ଷତାକ୍ତ ହନିବ୍ରିଜରକୁ ରବିବାର ବନ ବିଭାଗ ଉଦ୍ଧାର କରି ଜିଲା ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଇଛି।

୯୩ ବର୍ଷରେ ମକରମେଳା: ବିଦେଇପୁର କପିଳ ମୁନି ପଡିଆ ଚଳଚଞ୍ଚଳ

୯୩ ବର୍ଷରେ ମକରମେଳା: ବିଦେଇପୁର କପିଳ ମୁନି ପଡିଆ ଚଳଚଞ୍ଚଳ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୪।୧ - ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ବିଦେଇପୁର ପଞ୍ଚାୟତର କପିଳମୁନି ପଡିଆରେ ରବିବାରଠାରୁ ମକର ମେଳା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ୧୯୨୫ ମସିହାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ମକର ମେଳାର ଆକର୍ଷଣ ବର୍ଷକୁ ବର୍ଷ ବଢି ଚାଲିଛି।

ଅନନ୍ତ ବାସୁଦେବ କ୍ୟାରମ ଓ ଚେସ ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ଅନନ୍ତ ବାସୁଦେବ କ୍ୟାରମ ଓ ଚେସ ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ବାସୁଦେବପୁର,୧୪।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁର ପୌରପାଳିକାସ୍ଥିତ ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ଅନନ୍ତ ଦାସଦେବ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଅନନ୍ତ ବାସୁଦେବ କ୍ୟାରମ, ଚେସ ଓ ତାସ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଶନିବାର ଓ ରବିବାର ଦୁଇଦିନ ଧରି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଇଛି ।

ବାଲ୍ମିକୀ ମୁନିଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା

ବାଲ୍ମିକୀ ମୁନିଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା

ବାସୁଦେବପୁର,୧୪।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ପବିତ୍ର ମୁନି ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଅବସରରେ ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁର ପୌରପାଳିକା ଗୋପାଳପୁର ସ୍ଥିତ ବାଲ୍ମିକୀ ମୁନି ପଡିଆ ପରିସରରେ ଋଷି ବାଲ୍ମିକୀଙ୍କର ଏକ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ରବିବାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି ।

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୩ ମୃତ

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୩ ମୃତ

କେନ୍ଦୁଝର,୧୪।୧: କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଆନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକ କୋଲିମାଟି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର କୁମୁଡ ଘାଟି ନିକଟରେ ଘଟିଛି ଏକ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା। ମୋଟରସାଇକେଲକୁ ଏକ ଭାରିଯାନ ଧକ୍କା ଦେବା ଫଳରେ ମୋଟର ସାଇକେଲରେ ଥିବା

ପମ୍ପ ହାଉସରୁ ଷ୍ଟାବିଲାଇଜର ଚୋରି ଜଳ ଯୋଗାଣ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ

ପମ୍ପ ହାଉସରୁ ଷ୍ଟାବିଲାଇଜର ଚୋରି ଜଳ ଯୋଗାଣ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ

ବନ୍ତ,୧୪।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବନ୍ତ ବ୍ଲକ ଆଡିଆ ପଞ୍ଚାୟତର ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ପମ୍ପ ହାଉସରୁ ଶନିବାର ରାତିରେ ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଷ୍ଟାବିଲାଇଜର ଚୋରି ହୋଇଥିବା ସରପଞ୍ଚ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତିି।

ଭୀମକୁଣ୍ଡରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଚିନ୍ତା: ୨ ପ୍ଲାଟୁନ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ

ଭୀମକୁଣ୍ଡରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଚିନ୍ତା: ୨ ପ୍ଲାଟୁନ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ

ପାଟଣା, ୧୩।୧ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ରାତି ପାହିଲେ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି। ଏଥିଲାଗି କେନ୍ଦୁଝର ଓ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ସୀମାରେ ଅବସ୍ଥିତ ଭୀମକୁଣ୍ଡ ଜଳପ୍ରପାତ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କେନ୍ଦ୍ର ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇ ଉଠିଛି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ଅସଂଖ୍ୟ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଆସି ଜଳପ୍ରପାତ ନିମ୍ନ ଭାଗରେ ଥିବା ଦୁଇଟି କୁଣ୍ଡରେ ବୁଡ ପକାଇଥାନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ଏବଂ ପ୍ରଶାସନ କୁଣ୍ଡଦ୍ୱୟରେ ବୁଡ଼ ପକାଉଥିବା ଭକ୍ତଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେବା ପରେ ଏଥର କଡା ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯାଉଛି।

ପିଲେଟ ଯୋଗୁ ରାସ୍ତାରେ ପଡ଼ି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଯୋଡ଼ା,୧୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ପରିବହନ ବେଳେ ରାସ୍ତାରେ ଟ୍ରକର ଖସି ପଡୁଥିବା ଲୁହାପଥର ଗୋଲି (ପିଲେଟ) ଯୋଗୁ ବାରମ୍ବାର ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ଜୀବନ ହାନି ଘଟୁଛି। ଏହାର ପ୍ରତିକାର ହୋଇ ପାରୁ ନାହିଁ। କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଯୋଡ଼ା ସହରର ଯୋଡ଼ା-ଜୁରୁଡ଼ି ରାସ୍ତାର ଆଇଡିବିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ନିକଟରେ ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ରାମ ମୁଣ୍ଡା ନାମକ ଯୁବକ ଚାଲି ଚାଲି ଯିବା ବେଳେ ପିଲେଟ ଯୋଗୁ ପଡ଼ିଯାଇ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଥିଲେ। ପରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।