ବାଲେଶ୍ୱର

ଏଟିଏମ୍‌ରୁ ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ ବିଫଳ

ଏଟିଏମ୍‌ରୁ ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ ବିଫଳ


ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ୍‌,୧୯ା୧୦- ଭଦ୍ରକ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ଅଧୀନ ସାବରଙ୍ଗ ବଜାରରେ ଥିବା ଏସ୍‌ବିଆଇ ଏଟିଏମ୍‌ କାଉଣ୍ଟରରୁ ଗୁରୁବାର ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ ବିଫଳ ହୋଇଛି। 

ଗୋପାଳପୁରରେ ରାବଣ ପୋଡ଼ି ଉତ୍ସବ

ଗୋପାଳପୁରରେ ରାବଣ ପୋଡ଼ି ଉତ୍ସବ

ବାହାନଗା,୧୯।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବାହାନଗା ବ୍ଲକ ଗୋପାଳପୁର ପଞ୍ଚାୟତରେ ରାବଣ ପୋଡ଼ି ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଗୋପାଳପୁର ଓ ପଣ୍ଡାଶୁଣି ପଞ୍ଚାୟତର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ କେର ପଡ଼ିଆରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। 

ଭସାଣି ପରେ ତୀରବିନ୍ଧା

ଭସାଣି ପରେ ତୀରବିନ୍ଧା

ଆରଡି,୧୯।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଓଳଗ ଗଁାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନରେ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ଭସାଣି ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ବିଜୟାଦଶମୀରେ ନିଆରା ପରମ୍ପରା ଛଡ଼ିବାଡ଼ି ଖେଳ

ବିଜୟାଦଶମୀରେ ନିଆରା ପରମ୍ପରା ଛଡ଼ିବାଡ଼ି ଖେଳ

ଆନନ୍ଦପୁର,୧୯।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ରାଜରାଜୁଡ଼ା ଅମଳରୁ ରାଜପୁତ ଜାତିର ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ରହିଛି। ରାଜବଂଶ ଓ ରାଜ୍ୟ ସୁରକ୍ଷାର ଗୁରୁଦାୟିତ୍ୱ ବହନ କରୁଥିବା ଏହି ରାଜପୁତ ଜାତିର ପ୍ରାଚୀନ ପରମ୍ପରାକୁ ଉଜ୍ଜୀବିତ ରଖିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପବିତ୍ର ବିଜୟାଦଶମୀରେ ଛଡ଼ିବାଡ଼ି ଖେଳର ନିଆରା ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ଏହି ଅବସରରେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଆନନ୍ଦପୁର ରାଜପୁତ ସାହିର ବୟୋଜ୍ୟଷ୍ଠଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଯୁବକ ଓ ଛୋଟଛୁଆ ନିଜ ନିଜ ଘରେ ପୂଜା ପାଇ ଆସୁଥିବା ପାରମ୍ପରିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ତଥା ଖଣ୍ଡା, ବାନାପାଟା, ମୁଦଗର, ବର୍ଚ୍ଛା, କଟାରୀ, ଛୁରି ଆଦିକୁ ସାହିର ମଧ୍ୟସ୍ଥଳରେ ରଖି ଯଥାରୀତି ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ହୋମଯଜ୍ଞ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। 

୧୫ ମଣ୍ଡପରେ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ଦଶମୀ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା

୧୫ ମଣ୍ଡପରେ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ଦଶମୀ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା

ବାହାନଗା,୧୯।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ଦଶମୀ ପୂଜା ଅବସରରେ ଶୁକ୍ରବାର ବିଭିନ୍ନ ମଣ୍ଡପରେ ଧୁମ୍‌ଧାମ୍‌ରେ ପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବାହାନଗା ବ୍ଲକର ୧୫ ମଣ୍ଡପରେ ମା’ଙ୍କ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଇଛି। 

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଯୁବକ ଗୁରୁତର

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଯୁବକ ଗୁରୁତର

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୯।୧୦-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବାରିପଦା ସଦର ଥାନା ଅଧୀନ କଇଁଫୁଲିଆ ଛକ ନିକଟରେ ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ଯୁବକ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ସ୍ବାମୀ ଟାଙ୍ଗିଆ ଚୋଟରେ ସ୍ତ୍ରୀ ମୃତ

ସ୍ବାମୀ ଟାଙ୍ଗିଆ ଚୋଟରେ ସ୍ତ୍ରୀ ମୃତ

ତେଲକୋଇ,୧୯।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ତେଲକୋଇ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଓରିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ଧନୁର୍ଯୟପୁର ଜୁଆଙ୍ଗ ବସ୍ତିରେ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଯାଇଛି। ଘରୋଇ କଳିକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ସ୍ବାମୀ ସୁକୁରା ଜୁଆଙ୍ଗ(୩୮)ଙ୍କ ଟାଙ୍ଗିଆ ଚୋଟରେ ସ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁବାରୀ(୩୫)ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। 

ପୃଥକ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଗଲା

ପୃଥକ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଗଲା

କେନ୍ଦୁଝର,୧୯।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସଦର ଥାନା ଅଧୀନ ପୃଥକ୍‌ ସ୍ଥାନରେ ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ୩ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। 

ଦାଦାବଟି ମାଗିବା ଅଭିଯୋଗରେ ୪ ଗିରଫ

ଦାଦାବଟି ମାଗିବା ଅଭିଯୋଗରେ ୪ ଗିରଫ

ରାଇରଙ୍ଗପୁର,୧୯।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ଅଧୀନ ବଡ଼ାଞ୍ଚଳ-ବାଙ୍କିରାସ୍ତାର ରାଖାସାହି ଛକଠାରେ ଜଣେ କାର୍‌ ଚାଳକଙ୍କୁ ଦାଦାବଟି ମାଗିବା ଅଭିଯୋଗରେ ପୋଲିସ ୪ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ରାଖାସାହିର ମଦନ ମୋହନ ମାରାଣ୍ଡି, ଲକ୍ଷ୍ଣଣ ସୋରେନ, ପୀରୁ ମୁର୍ମୁ ଓ ଦେବ ମାରାଣ୍ଡି। 

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ଜେଜେମା’ ସମେତ ୨ ନାତୁଣୀ ମୃତ

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ଜେଜେମା’ ସମେତ ୨ ନାତୁଣୀ ମୃତ

ତିହିଡ଼ି,୧୯।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡ଼ି ଥାନା ଅଧୀନ ସାହାପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ନୂଆଗଁ। ଗ୍ରାମରେ ଶୁକ୍ରବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ଜେଜେମା’ ସମେତ ୨ ନାତୁଣୀ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି।

ଧାମନଗରରେ କାଳିସୀ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ଧାମନଗରରେ କାଳିସୀ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ଧାମନଗର,୧୯।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗର ଶ୍ୟାମପୁରସ୍ଥିତ ମନ୍ତ୍ରବାସୁଳୀ ପୀଠରୁ ବିଜୟା ଦଶମୀ ଅବସରରେ କାଳିସୀ ଶୋଭାଯାତ୍ରା କରାଯାଇଛି। 

ସାମ୍ମୁଖରୁ ପିଟିଲା ବାଇକ, ବୃଦ୍ଧ ଗୁରୁତର

ସାମ୍ମୁଖରୁ ପିଟିଲା ବାଇକ, ବୃଦ୍ଧ ଗୁରୁତର

ପାଟଣା,୧୯। ୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ପାଟଣା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୨୨୦ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଢେଙ୍କିକୋଟ ପାଟଣା ରାସ୍ତାର ଭାଲୁଘର ନିକଟରେ ଶୁକ୍ରବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ଜଣେ  ବୃଦ୍ଧ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। 

ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା: ମୃତଦେହ ରଖି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା: ମୃତଦେହ ରଖି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ଭୋଗରାଇ,୧୯।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା କମର୍ଦ୍ଦା ଥାନା ଅଧୀନ ବେଣୁବା ଗ୍ରାମର କାଠ ବ୍ୟବସାୟୀ ମହେଶ୍ୱର ଚୌହ୍ବାନ(୪୫)ଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି। ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରି ଗଁ।ର ଏକ ପୋଖରୀ କୂଳ ଗଛରେ ରଶିରେ ବାନ୍ଧି ଟାଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ପୂର୍ବଶତ୍ରୁତାରୁ ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି। 

ଆରଏସ୍‌ଏସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ବିଜୟା ଦଶମୀ ପାଳିତ

ଆରଏସ୍‌ଏସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ବିଜୟା ଦଶମୀ ପାଳିତ

କେନ୍ଦୁଝର,୧୯।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପବିତ୍ର ଦଶହରାରେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ବୟଂସେବକ ସଂଘର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ଅବସରରେ କେନ୍ଦୁଝର ନଗର ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ବିଜୟା ଦଶମୀ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ଅବସରରେ ସକାଳୁ ଆରଏସ୍‌ଏସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ପାର୍କ ପଡ଼ିଆରୁ  ଘୋଷ୍‌ର ତାଳେତାଳେ ଏକ ପଥ ସଞ୍ଚଳନ ନଗର ପରିକ୍ରମା କରାଯାଇଥିଲା

ବଜାରକୁ ଯାଇ ମହିଳା ନିଖୋଜ

ବଜାରକୁ ଯାଇ ମହିଳା ନିଖୋଜ

ଭଣ୍ଡାରିପେଖରୀ,୧୯।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ନୁଗୁଆଁ ଗ୍ରାମର ଜନୈକ ମହିଳା ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ନିଖୋଜ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ସେ ହେଲେ ବିଦ୍ୟାଧର ମହାନ୍ତିଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ସେବତୀ। 

କଫ୍‌ ସିରପ୍‌ ଭାବି ବିଷ ପିଇ ମହିଳା ମୃତ

କଫ୍‌ ସିରପ୍‌ ଭାବି ବିଷ ପିଇ ମହିଳା ମୃତ

ଭଣ୍ଡାରିପେଖରୀ,୧୯।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ଥାନା ଅଧୀନ ମନୋହରପୁର ଗ୍ରାମରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। କିଟନାଶକକୁ କଫ୍‌ ସିରପ୍‌ ଭାବି ପିଇ ଦେବାରୁ ବୁଧବାର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ରବି ମୁଣ୍ଡାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ। 

ବସ୍‌ ଟାୟାରରେ  ନିଆଁ ଲାଗିଲା, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୩୦ ଯାତ୍ରୀ

ବସ୍‌ ଟାୟାରରେ ନିଆଁ ଲାଗିଲା, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୩୦ ଯାତ୍ରୀ

ପାଟଣା,୧୯।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ପାଟଣା ବ୍ଲକ ତୁରୁମୁଙ୍ଗା ଦେଇ ଯାଇଥିବା ୪୯ ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ତୁରୁମୁଙ୍ଗା  ମୁଖ୍ୟବଜାରରେ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌ ଟାୟାରରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିବା ବେଳେ ୩୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଯାତ୍ରୀ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଛନ୍ତି। 

୨୪ଦିନ ପରେ ଲୁଟ୍‌ର ସୁରାକ ପାଇଲା ପୋଲିସ

୨୪ଦିନ ପରେ ଲୁଟ୍‌ର ସୁରାକ ପାଇଲା ପୋଲିସ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ, ୧୯।୧୦: ଭଦ୍ରକ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ଅଧୀନ ଜଳଙ୍ଗା  କୂଆପଡ଼ା ନିକଟରୁ ଗତ ୨୪ତାରିଖରେ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଘଟଣାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିବା କଳା ପଲସର ଗାଡିକୁ ପୋଲିସ ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଦଇସିଂର ଭାସ୍କର ସାହୁଙ୍କ ଛଣ  ଗଦା ଭିତରୁ ଜବତ  କରିଛି l 

ଚୋରା କାଠ ସହ ଭ୍ୟାନ ଜବତ

ଚୋରା କାଠ ସହ ଭ୍ୟାନ ଜବତ

କେନ୍ଦୁଝର, ୧୮।୧୦ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଭୂୟାଁ ଓ ଜୁଆଙ୍ଗ ପୀଢ଼ ରେଞ୍ଜର ବନ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀମାନେ ବୁଧବାର ରାତିରେ କାଠ ଚୋରା ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ଏକ ଭ୍ୟାନକୁ ଜବତ କରିଛି। 

ମଇଁଷାପଟା ମା’ଙ୍କ ପୀଠ ହେଲା ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ: କଟକଣା ସତ୍ତ୍ୱେ ପଡ଼ିଲା ୧୨ ବୋଦା ବଳୀ

ମଇଁଷାପଟା ମା’ଙ୍କ ପୀଠ ହେଲା ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ: କଟକଣା ସତ୍ତ୍ୱେ ପଡ଼ିଲା ୧୨ ବୋଦା ବଳୀ

ବାହାନଗା, ୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବାହାନଗା ବ୍ଲକ ମଇଁଷାପଟା ଗ୍ରାମରେ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ପୀଠ ହେଲା ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ। ଆଜି ଥିଲା ପବିତ୍ର ମହାନବମୀ ଏହି ଅବସରରେ ମା’ଙ୍କ ଠାରେ ୧୨ଟି ବୋଦା ବଳୀ ପକାଗଲା। ୭ ବୋଦାଙ୍କୁ ମା’ଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବରଣୀ କରାଯାଇ ପାଣି ବୁଲାଇ ଛଡ଼ାଗଲା। କେଉଁ ଆବାହନ କାଳରୁ ମଇଁଷାପଟା ଗ୍ରାମରେ ମା’ଙ୍କ ପୂଜା ହୋଇଆସୁଥିବାବେଳେ ସେଠାରେ ନବମୀରେ ବୋଦାବଳୀ ପ୍ରଥା ରହିଆସିଛି। 

ମା’ଙ୍କୁ ଜୀବନରୁ ମାରିଦେବା ଉଦ୍ୟମ : ପୁଅ ଗିରଫ

ମା’ଙ୍କୁ ଜୀବନରୁ ମାରିଦେବା ଉଦ୍ୟମ : ପୁଅ ଗିରଫ

ପାଟଣା,୧୮।୧୦(ସ.ପ୍ର.)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ପାଟଣା ଥାନା ମଙ୍ଗଳପୁର ଗ୍ରାମର ଜଣେ ୩୫ ବର୍ଷୀୟ ଯୁବକଙ୍କୁ ପାଟଣା ପୋଲିସ ଗୁରୁବାର ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ଗିରଫ ଯୁବକ ହେଉଛନ୍ତି ସୁଧୀର ରାଉତଙ୍କ ପୁଅ ସୁବ୍ରତ ରାଉତ। ସୁବ୍ରତ ମା’ ସୁମତୀଙ୍କର ଅଭିଯୋଗକୁ ଭିତ୍ତି କରି ସୁବ୍ରତଙ୍କୁ ଗିରିଫ କରାଯାଇଛି।

୪ ପୂଜାମଣ୍ଡପରେ ଚାଲିଛି ଧୂମ୍‌ଧାମ୍‌ ପୂଜା

୪ ପୂଜାମଣ୍ଡପରେ ଚାଲିଛି ଧୂମ୍‌ଧାମ୍‌ ପୂଜା

ବସ୍ତା,୧୮।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ବାତ୍ୟା ତିତ୍‌ଲି ପ୍ରଭାବରେ ବସ୍ତା ବ୍ଲକରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ଭୟଙ୍କର ରୂପ ନେଇଥିବା ବେଳେ ଦୁର୍ଗତୀ ନାଶିନୀ ମା’ ଦୂର୍ଗାଙ୍କ ପୂଜା ଉପରେ କିଛି ଫରକ ପଡିନାହିଁ। ସ୍ଥାନୀୟ ବସ୍ତା ଅଞ୍ଚଳରେ ୪ ପୂଜାମଣ୍ଡପରେ ମା ଦୂର୍ଗାଙ୍କର ମହାଡ଼ମ୍ବରରେ ପୂଜା ଚାଲିଥିବାବେଳେ ବାଣେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ପାଖରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ହର ପାର୍ବତୀ ରୂପରେ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି। 

ଶୂଳିଆପଦାରେ ୫୮ତମ ନବରାତ୍ର ପୂଜା ଉତ୍ସବ

ଶୂଳିଆପଦାରେ ୫୮ତମ ନବରାତ୍ର ପୂଜା ଉତ୍ସବ

କୋଷ୍ଠା, ୧୮।୧୦-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା କୋଷ୍ଠା ଅଞ୍ଚଳରେ ୫୮ ବର୍ଷ ହେଲା ଦୁର୍ଗା ପୂଜାରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ପୂଜା କମିଟିର ସଭାପତି ସମୀରଣ ସିଂ, ସମ୍ପାଦକ ଇନ୍ଦ୍ର ନୀଳମଣି ଦତ୍ତ ପ୍ରମୁଖଙ୍କ ସହିତ ପୂଜା କମିଟିର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସଦସ୍ୟ ମାନଙ୍କର ଅଦମ୍ୟ ପରିଶ୍ରମ, ନିଷ୍ଠା ବଳରେ ପୂଜା କାର୍ଯ୍ୟ ସୁରୁଖୁରୁରେ ସମ୍ପାଦିତ ହୋଇ ଆସୁଛି। ଏଠାରେ ଆମୋଦପ୍ରମୋଦ ଅପେକ୍ଷା ପୂଜା ଉପରେ ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଏ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏଠାରେ ଶୁଭ ମଙ୍ଗଳ ଯାତ୍ରା ୨ଦିନ ପାଇଁ ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହେବାର ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। 

ଝଲସୁଛି ପୂଜା ମଣ୍ଡପ, ସବୁଠି ଭକ୍ତଙ୍କ ଗହଳି

ଝଲସୁଛି ପୂଜା ମଣ୍ଡପ, ସବୁଠି ଭକ୍ତଙ୍କ ଗହଳି

ଔପଦା,୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଔପଦା ବ୍ଲକର ପୁରପଲ୍ଲୀ ପାର୍ବଣ ପାଇଁ ଉତ୍ସବ ମୁଖର ହୋଇଉଠିଛି। ୫୩ବର୍ଷରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଥିବା ଔପଦା ବ୍ଲକ ସଦର ବଜାର ପୂଜାମଣ୍ଡପରେ ପାରମ୍ପରିକ ରୀତିରେ ଏବର୍ଷ ମା’ଙ୍କୁ ଆବାହନ କରାଯାଇ   ପୂଜା କରାଯାଉଛି। ଆକର୍ଷଣୀୟ ତୋରଣ ଓ ବଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଲୋକରେ ଝଲସୁଛି ପୂଜା ମଣ୍ଡପ । ଚଳିତବର୍ଷ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସହ ରାବଣପୋଡ଼ି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ।