ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ଅତିଷ୍ଠ କଲାଣି ହାତୀ ଆତଙ୍କ

ଅତିଷ୍ଠ କଲାଣି ହାତୀ ଆତଙ୍କ

ପରଜଙ୍ଗ, ୧୭।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଢେଙ୍କାନାଳ ବନଖଣ୍ଡ ମହାବିରୋଡ଼ ରେଞ୍ଜ ଡିହଡୋଳ ଫରେଷ୍ଟ ସେକ୍ସନରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ ଥମିବାର ନାଁ ଧରୁନି। ଏହାକୁ ନେଇ ସାଧାରଣ ଜୀବନଯାତ୍ରା ପ୍ରଭାବିତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି।

ଟେବୁଲ, ବେଞ୍ଚରେ ଗଦା ହୋଇଛି ପୁରୁଣା ବହି: ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ବସିବାକୁ ମିଳୁନି ଜାଗା

ଟେବୁଲ, ବେଞ୍ଚରେ ଗଦା ହୋଇଛି ପୁରୁଣା ବହି: ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ବସିବାକୁ ମିଳୁନି ଜାଗା

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୧୭।୧: ଅନୁଗୋଳ ସରକାରୀ ସ୍ବୟଂଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ  ଗ୍ରନ୍ଥାଗାର ଷ୍ଟଡି ରୁମ୍‌ରେ ବସିବାକୁ ମିଳୁନି ଜାଗା। ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ବହି ଧରି ସେଠାକୁ ଯାଉଥିଲେ ବି ପଢ଼ିବା ମୁସ୍କିଲ ହୋଇପଡ଼ୁଛି। କାରଣ ମାସେ ହେଲା ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଟେବୁଲ ଓ ବେଞ୍ଚ ଉପରେ ଗଦା ହୋଇ ରହିଛି ହଜାର ହଜାର ବହି।

ଆଇଆଇଏମ୍‌ସିରେ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର: ‘ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ରାଜନୈତିକ’

ଆଇଆଇଏମ୍‌ସିରେ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର: ‘ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ରାଜନୈତିକ’

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୧୭ା୧: ଢେଙ୍କାନାଳସ୍ଥିତ ଭାରତୀୟ ଜନସଞ୍ଚାର ସଂସ୍ଥାନ (ଆଇଆଇଏମ୍‌ସି) ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ‘ଫିଲ୍ମ ଚକ୍କର-୨’ର ବୁଧବାର ଥିଲା ଅନ୍ତିମ ଦିବସ। ଏହି ଅବସରରେ ‘ଭାରତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ରାଜନୈତକ ପ୍ରତିଛବି’ ଶୀର୍ଷକ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। 

୭ମ ଜିଲା ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଯାପିତ: ଅନୁଗୋଳକୁ ଗ୍ରୀନ୍‌ ବେଲ୍ଟ କରିବାକୁ ଆହ୍ବାନ

୭ମ ଜିଲା ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଯାପିତ: ଅନୁଗୋଳକୁ ଗ୍ରୀନ୍‌ ବେଲ୍ଟ କରିବାକୁ ଆହ୍ବାନ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୧୭।୧: ଅନୁଗୋଳ ବିକାଶରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ହାତ ରହିଛି। ଜିଲାରେ ଶିଳ୍ପର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। କିନ୍ତୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ରୋକିବାକୁ କିଛି ହୋଇନାହିଁ। ଫଳରେ ଅନୁଗୋଳରେ ତାପମାତ୍ରା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି।

ଅନୁଗୋଳ ପୌରପାଳିକାରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କଲେ ଏମ୍‌ପି

ଅନୁଗୋଳ ପୌରପାଳିକାରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କଲେ ଏମ୍‌ପି

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୧୬।୧: ଢେଙ୍କାନାଳ-ଅନୁଗୋଳ ଏମ୍‌ପି ତଥାଗତ ସତପଥୀ ବୁଧବାର ଅନୁଗୋଳ ପୌରପାଳିକା ଅଧୀନରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। 

ଜିଲା ରେଡ୍‌କ୍ରସ୍‌ ଶାଖା ସାଧାରଣ ବୈଠକ: ପୂରଣ ହେଲାନି ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ ଧାର୍ଯ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ

ଜିଲା ରେଡ୍‌କ୍ରସ୍‌ ଶାଖା ସାଧାରଣ ବୈଠକ: ପୂରଣ ହେଲାନି ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ ଧାର୍ଯ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୧୬ା୧-ରେଡ୍‌କ୍ରସ୍‌ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ ଧାର୍ଯ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟଠାରୁ ବହୁ ପଛରେ ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା। ଗତ ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସଂଗୃହୀତ ହୋଇଥିବା ପାଣ୍ଠି ଧାର୍ଯ୍ୟ ପରିମାଣଠାରୁ ୫୬% କମ୍‌। ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ରବିବାର ଆୟୋଜିତ ରେଡ୍‌କ୍ରସ୍‌ ଶାଖା ସାଧାରଣ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ ନିର୍ବାହୀ ପରିଷଦର ବୈଠକରେ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। 

‘ହୋପ୍‌’ ଆଣିଲା ଗୌରବ

‘ହୋପ୍‌’ ଆଣିଲା ଗୌରବ

କାମାକ୍ଷାନଗର, ୧୬।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଜାତୀୟସ୍ତରରେ ପୁଣିଥରେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଢେଙ୍କାନାଳ। ଜାତୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ନାଟକ ମହୋତ୍ସବରେ ପୂର୍ବ ଭାରତ ଜୋନ୍‌ରୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଥିବା ନାଟକ ‘ହୋପ୍‌: ଏ ସିମ୍ବଲ ସବ୍‌ମିଶନ’ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସାଉଁଟିଛି ଅଜସ୍ର ପ୍ରଶଂସା। 

ଭତ୍ତା ଆଣିବାକୁ ଯାଇ ବୃଦ୍ଧ ମୃତ, ବୃଦ୍ଧା ମେଡିକାଲରେ

ଭତ୍ତା ଆଣିବାକୁ ଯାଇ ବୃଦ୍ଧ ମୃତ, ବୃଦ୍ଧା ମେଡିକାଲରେ

ଛେଣ୍ଡିପଦା/ ପାଲଲହଡ଼ା,୧୬।୧ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଭତ୍ତା ଆଣିବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ମଙ୍ଗଳବାର ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଛେଣ୍ଡିପଦା ଥାନା କୋଶଳା ଚନ୍ଦନନଗର ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେହିପରି ପାଲଲହଡ଼ା ବ୍ଲକ ଭୀମକାଣ୍ଡ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ବୃଦ୍ଧା ସଂଜ୍ଞାହୀନ ହୋଇ ଏବେ ମେଡିକାଲରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣା ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଛି।

ଫେସ୍‌ବୁକରେ ଯୁବତୀଙ୍କ ଫଟୋ ଛାଡ଼ି ଯୁବକ ଗିରଫ

ଫେସ୍‌ବୁକରେ ଯୁବତୀଙ୍କ ଫଟୋ ଛାଡ଼ି ଯୁବକ ଗିରଫ

ବଅଁରପାଳ,୧୬।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବଅଁରପାଳ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କ ଫୋଟୋ ତାଙ୍କ ବିନା ଅନୁମତିରେ ଫେସ୍‌ବୁକ ଓ ଇନ୍‌ଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ଛାଡିବା ଅଭିଯୋଗରେ ସୋମବାର ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲାଇସୁଆଁ ଗ୍ରାମର ସୂର୍ଯ୍ୟକାନ୍ତ ମାଛକୁଣ୍ଡ (୨୩)ଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି।

ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ପରିସରରେ ପ୍ରଦୂଷଣ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ: ପରିଦର୍ଶନ କଲେ ବାୟୋ ବର୍ଜ୍ୟ ପୋଡ଼ା ସ୍ଥାନ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୧୬।୧-ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ବାୟୋ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଖୋଲାରେ ଜଳାଯାଉଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କିତ ଏକ ଖବର ଗତ ୧୪ ତାରିଖରେ ‘ଧରିତ୍ରୀ’ରେ ପ୍ରକାଶ ପରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଅନୁଗୋଳ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବିଭାଗର ଦୁଇଜଣ ଅଧିକାରୀ ମେଡିକାଲରେ ପହଞ୍ଚି ସ୍ଥିତି ଯାଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି।

ଜିଲା ମହୋତ୍ସବର ଦ୍ୱିତୀୟ ସନ୍ଧ୍ୟା: ଲୁପ୍ତ କଳା ମଞ୍ଚରେ ଉଜ୍ଜୀବିତ ହୋଇଛି

ଜିଲା ମହୋତ୍ସବର ଦ୍ୱିତୀୟ ସନ୍ଧ୍ୟା: ଲୁପ୍ତ କଳା ମଞ୍ଚରେ ଉଜ୍ଜୀବିତ ହୋଇଛି

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୧୬।୧-ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ମହୋତ୍ସବ ପ୍ରଶଂସନୀୟ। ଜୀବନରେ ବହୁ ମଞ୍ଚରେ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଛି। କିନ୍ତୁ ଏଭଳି ମଞ୍ଚ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଦେଖୁଥିବାରୁ ଖୁସି ଅନୁଭବ ହେଉଛି। ଏହି ମଞ୍ଚରେ ଲୁପ୍ତ ହେବାକୁ ବସିଥିବା କଳାକୁ ଦେଖି ବେଶ୍‌ ଆନନ୍ଦ ଲାଭ କରୁଛି। 

ବାଇକ ଧକ୍କାରେ ଚାଲିଗଲା ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଜୀବନ

ବାଇକ ଧକ୍କାରେ ଚାଲିଗଲା ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଜୀବନ

 ଛେଣ୍ଡିପଦା,୧୫।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ଛେଣ୍ଡିପଦା ଥାନା କୋଶଳା ଚନ୍ଦନ ନଗର ଛକଠାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କାରେ କୋଶଳା ଚନ୍ଦନ ନଗରର ବୃଦ୍ଧ ଅଭିମନ୍ୟୁ ବେହେରାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ବିଧବା ଭାଉଜଙ୍କୁ ବିବାହ ଜିଦ୍‌:  ବିଫଳ ହେବାରୁ ଗୋଡ଼ାଇ ହାଣିଲା ଦିଅର

ବିଧବା ଭାଉଜଙ୍କୁ ବିବାହ ଜିଦ୍‌: ବିଫଳ ହେବାରୁ ଗୋଡ଼ାଇ ହାଣିଲା ଦିଅର

କାମାକ୍ଷାନଗର, ୧୫।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା କଙ୍କଡ଼ାହାଡ଼ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ବିଧବା ଭାଉଜଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ଜିଦ୍‌ କରି ବିଫଳ ହେବାପରେ ପ୍ରତିଶୋଧ ପରାୟଣ ଦିଅର ଭୁଜାଲିରେ ହାଣି ଦେଇଛି। ମହିଳାଙ୍କ ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଗୁରୁତର କ୍ଷତ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସହାୟତାରେ ତାଙ୍କୁ କାମାକ୍ଷାନଗର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ପୋଲିସ ଅଭିଯୁକ୍ତ ସିପୁ ନାୟକଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚୁରା କରୁଛି। ଏହି ଘଟଣା ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

‘କଳାସଂସ୍କୃତି ସମାଜର ଅଧାରଶିଳା’

‘କଳାସଂସ୍କୃତି ସମାଜର ଅଧାରଶିଳା’

ପରଜଙ୍ଗ, ୧୫।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ପରଜଙ୍ଗ ବ୍ଲକ ସରାଙ୍ଗସ୍ଥିତ  ସରସତୀ ଶିଶୁ ବିଦ୍ୟା ମନ୍ଦିରର ୨୧ତମ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ମଙ୍ଗଳବାର ମହାସମାରୋହରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମୁଖ୍ୟଅତିଥିଭାବେ ରାଜ୍ୟସଭା ସଦସ୍ୟ ତଥା ଶିଳ୍ପୀଗୁରୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ରଘୁନାଥ ମହାପାତ୍ର ଯୋଗଦେଇ କହିଲେ, କଳାସଂସ୍କୃତି ସମାଜର ଅଧାରଶିଳା। ଏହାକୁ ବଞ୍ଚାଇ ରଖିବାରେ ସମସ୍ତେ ଏକାଠି ହୋଇ ଆଗେଇ ଆସିବା ଜରୁରୀ ବୋଲି ସେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ସେ ସ୍କୁଲକୁ ନିଜସ୍ବ ହାତପାଣ୍ଠିରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ଧାନ  ଓଜନରେ ଠକେଇ, ମଣ୍ଡିରେ  ଉତ୍ତେଜନା

ଧାନ ଓଜନରେ ଠକେଇ, ମଣ୍ଡିରେ ଉତ୍ତେଜନା

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୧୫।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ପାତ୍ରପଡା ପଞ୍ଚାୟତ ପାତ୍ରପଡା ସମବାୟ ଅଫିସଠାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଖୋଲାଯାଇଥିବା ଧାନ ମଣ୍ଡିରେ ଓଜନରେ ଠକେଇ ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ଚାଷୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି। ଘଟଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି, ପାତ୍ରପଡା ଧାନ ମଣ୍ଡିରେ ଚାଷୀଙ୍କଠାରୁ  ଓଜନରେ ବସ୍ତା ପିଛା ୩କି.ଗ୍ରା କଟାଯାଇଥିଲା। 

ତାଳଚେର ଥର୍ମାଲ (ଟିଟିପିଏସ୍‌)ରେ ସ୍ଥାୟୀ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବି ନେଇ ଗଣଧାରଣା

ତାଳଚେର ଥର୍ମାଲ (ଟିଟିପିଏସ୍‌)ରେ ସ୍ଥାୟୀ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବି ନେଇ ଗଣଧାରଣା

ତାଳଚେର,୧୫।୧(ନି.ପ୍ର.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଏନ୍‌ଟିପିସି ପରିଚାଳନାଧୀନ ତାଳଚେର ଥର୍ମାଲ (ଟିଟିପିଏସ୍‌)ରେ ସ୍ଥାୟୀ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବି ନେଇ ୬୫ ଏସ୍‌ଏପି ପ୍ଲାଣ୍ଟ ସମ୍ମୁଖରେ ଗଣଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି। 

ଛେଣ୍ଡିପଦା ବନାଞ୍ଚଳରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ:  ଘର ଭାଙ୍ଗିଲା, ଫସଲ ନଷ୍ଟ କଲା

ଛେଣ୍ଡିପଦା ବନାଞ୍ଚଳରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ: ଘର ଭାଙ୍ଗିଲା, ଫସଲ ନଷ୍ଟ କଲା


ଛେଣ୍ଡିପଦା,୧୫।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ଅନୁଗୋଳ ବନଖଣ୍ଡ ଛେଣ୍ଡିପଦା ବନାଞ୍ଚଳ ପାଟକମୁଣ୍ଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଞ୍ଚଳରେ  ସୋମବାର ଏକ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ କରିଛି।

ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୧୫।୧ଅନୁଗୋଳ ମାଟି ବୀରତ୍ୱର ମାଟି। କେବଳ ବୀରତ୍ୱ ନୁହେଁ ବରଂ ରତ୍ନ ଭଣ୍ଡାରରେ ଏହା ଭରପୁର ବୋଲି ସୋମବାର ଅନୁଗୋଳର ୭ମ ଜିଲା ମହୋତ୍ସବରେ ଉଦ୍‌ଘାଟକ ତଥା ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା କହିଛନ୍ତି। 

ପ୍ରଶାସନ ଦେଲା ସମାଧାନ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି

ପ୍ରଶାସନ ଦେଲା ସମାଧାନ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି

ତାଳଚେର/ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୧୫ା୧ (ନି.ପ୍ର.) ୪ ଦିନ ଧରି ଚାଳଚେରରେ ଚାଲିଥିବା ଅର୍ଥନୈତିକ ଅବରୋଧ ଆନ୍ଦୋଳନ ସୋମବାର ଅପରାହ୍ନଠାରୁ ସ୍ଥଗିତ ରହିଛି। ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ସହିତ ଆଲୋଚନା ପରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିବା ତାଳଚେର ସୁରକ୍ଷା ମଞ୍ଚ ସଭାପତି ମୂରଲୀ ସାହୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଶାସନ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲେ ଆନ୍ଦୋଳନ ସହ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ରାଜସ୍ବ କ୍ଷତି ଘଟି ନ ଥାନ୍ତା ବୋଲି ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ମହଲରେ ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। 

ଆଇଆଇଏମ୍‌ସିରେ ଫିଲ୍ମ ଚକ୍କର-୨ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଆଇଆଇଏମ୍‌ସିରେ ଫିଲ୍ମ ଚକ୍କର-୨ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୧୫ା୧ଢେଙ୍କାନାଳ ଭାରତୀୟ ଜନସଞ୍ଚାର ସଂସ୍ଥାନରେ ସୋମବାରଠାରୁ ୧୬ ତାରିଖ ବୁଧବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିବା ଫିଲ୍ମ ଚକ୍କର-୨ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି ା ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସମ୍ପର୍କିତ କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରି ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାରପ୍ରାପ୍ତ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସମୀକ୍ଷକ ଡ. ପିୟୁଷ ରାୟ କହିଲେ ଯେ, ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର କେବଳ ମନୋରଞ୍ଜନ କରେନାହିଁ, ବରଂ ଜ୍ଞାନ ବାଣ୍ଟି ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମାର୍ଗ ଦେଖାଇଥାଏ। 

ଖେଳ ଦେବ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ନୂଆ ପରିଚୟ

ଖେଳ ଦେବ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ନୂଆ ପରିଚୟ

ବଇଣ୍ଡା, ୧୫।୧ପାହାଡ, ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ଘେରରେ ଥିବା ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକର ଛୋଟିଆ ଗାଁ ପତକାରେ ଚାଲିଛି ଫୁଟବଲ ପ୍ରତିଭା ସୃଷ୍ଟି ପ୍ରୟାସ। ଏଥିପାଇଁ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ଜନ୍ମ ନେଇଛି ଅଷ୍ଟକିଳା ଫୁଟ୍‌ବଲ କ୍ଲବ। ଜିଲା ତଥା ଜିଲା ବାହାରର ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଏହି କ୍ଲବ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ତରରେ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗ ନେବା ସହ ସଫଳତାର ପାହାଚ ଚଢିଚାଲିଛି। ଏଥିସହ ଫୁଟ୍‌ବଲ ଖେଳ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହୀ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଏକ ସୁନ୍ଦର ଭବିଷ୍ୟତ ଦେବାକୁ ସେମାନଙ୍କୁ ତାଲିମ ସହ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଯୋଗାଉଛି ଏହି କ୍ଲବ। 

ବିଶ୍ୱଶାନ୍ତି ଶ୍ରୀବିଷ୍ଣୁ ମହାଯଜ୍ଞର ପୂର୍ଣ୍ଣାହୁତି:ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମକରଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ

ବିଶ୍ୱଶାନ୍ତି ଶ୍ରୀବିଷ୍ଣୁ ମହାଯଜ୍ଞର ପୂର୍ଣ୍ଣାହୁତି:ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମକରଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ

ଓଡାପଡା,୧୫ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଓଡାପଡା ବ୍ଲକ ନାଧରାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶକ୍ତିପୀଠ ମା’ ରାମଚଣ୍ଡୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଗତ ୧୧ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ୨୩ତମ ବିଶ୍ୱଶାନ୍ତି ଶ୍ରୀବିଷ୍ଣୁ ମହାଯଜ୍ଞରେ ସୋମବାର ପୂର୍ଣ୍ଣାହୁତି ଦିଆଯାଇଛି। 

କୁତୁଲିସିଙ୍ଗା ଜଙ୍ଗଲରେ ବନ ବିଭାଗର ଚଢାଉ

କୁତୁଲିସିଙ୍ଗା ଜଙ୍ଗଲରେ ବନ ବିଭାଗର ଚଢାଉ

ବଇଣ୍ଡା,୧୫।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକ ଧଣ୍ଡାତୋପା ରେଞ୍ଜ କୁତୁଲିସିଙ୍ଗା ରିର୍ଜଭ ଜଙ୍ଗଲରେ ରବିବାର ରାତିରେ ବନବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟିମ୍‌ ଚଢାଉ କରି  ଜନ୍ତୁ ଶିକାର ପାଇଁ ଫାଶ ବସାଇଥିବା ୯ ଜଣ ଶିକାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। 

ସମାଜର ପରମ୍ପରା, ସଂସ୍କୃତି ବଜାୟ ରହୁ

ସମାଜର ପରମ୍ପରା, ସଂସ୍କୃତି ବଜାୟ ରହୁ

ବଇଣ୍ଡା,୧୪।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସମସ୍ତ ଜାତି ସମାଜରେ ପରମ୍ପରା ଓ ସଂସ୍କୃତି କିଭଳି ବଜାୟ ରହିବ ସେଥିପାଇଁ ଯୁବପିଢୀ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଆଦିବାସୀ ବର୍ଗରୁ ଜନ ସାଧାରଣ ବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାର ଅନେକ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ  କରି  ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସହଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ରବିବାର କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ନୁନୁକାପଶି ପଞ୍ଚାୟତ ଶରଧାମୁଣ୍ଡାଠାରେ  ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଆଦିବାସୀ କୋଡ଼ା ସମାଜର ବାର୍ଷିକ ମହାସଭାରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଆଠମଲ୍ଲିକ ବିଧାୟକ ସଞ୍ଜୀବ ସାହୁ ଯୋଗଦେଇ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।