ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

୪୯ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡ଼ି କର୍ମୀଙ୍କୁ ତାଲିମ

୪୯ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡ଼ି କର୍ମୀଙ୍କୁ ତାଲିମ

ରାସୋଳ, ୨୦।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ହିନ୍ଦୋଳ ବ୍ଲକ ବାଙ୍କଟିଆ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଗଣେଶ୍ୱର କ୍ଲବ ଏବଂ ଆଇଏଲ୍‌ପିୟୁଏସ୍‌ର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡ଼ି କର୍ମୀଙ୍କୁ ନେଇ ଦୁଇଦିନିଆ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଠିକାସଂସ୍ଥା କ୍ୟାମ୍ପରୁ ଲୁଟ୍‌, ୨ ଅଟକ

ଠିକାସଂସ୍ଥା କ୍ୟାମ୍ପରୁ ଲୁଟ୍‌, ୨ ଅଟକ

ପରଜଙ୍ଗ, ୨୦।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ପରଜଙ୍ଗ ଥାନା କନ୍ଦରସିଂହା ମଝିକା ନିକଟରେ ଥିବା ରେଳ ବିଭାଗ ଠିକାସଂସ୍ଥା କ୍ୟାମ୍ପରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଭୋର୍‌ରୁ ଲୁଟ୍‌ ହୋଇଛି। ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଜଗୁଆଳିଙ୍କୁ ମାଡ଼ମାରି ୫ରୁ ୬ଜଣ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଲୁହା ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ ଲୁଟ୍‌ପାଟ କରିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ଥାନାରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ ପରେ ପୋଲିସ ସନ୍ଦେହରେ ଦୁଇଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚୁରା କରୁଛି। ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଘଟଣାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ ହେବ ବୋଲି ଏସ୍‌ଆଇ ଅନାଦି ଚରଣ ପଟ୍ଟାୟତ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଫେରାର ଝସକେତନଙ୍କୁ ଧରିପାରୁନି ଅନୁଗୋଳ ପୋଲିସ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଦାବିପତ୍ର

ଫେରାର ଝସକେତନଙ୍କୁ ଧରିପାରୁନି ଅନୁଗୋଳ ପୋଲିସ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଦାବିପତ୍ର

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୦ା୯ ଅନୁଗୋଳ କୋର୍ଟ ପରିସର ହାଜତରୁ ଗତ ମେ ୧୮ରେ ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିବା ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ କୁଶକିଳା ଡବଲ ମର୍ଡର ଓ କୁକୁରପେଟା ମାଉସୀ-ପୁତୁରା ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଝସକେତନ ରାଉତଙ୍କୁ ଧରିବାରେ ଅନୁଗୋଳ ପୋଲିସ ଏଯାଏ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। 

ପୋଲିଓ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନରୁ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ

ପୋଲିଓ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନରୁ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ

ଓଡ଼ାପଡ଼ା, ୨୦ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.) ପୋଲିଓ ନିପାତ କରିବାକୁ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ଚାଲିଛି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଅଭିଯାନ। ବୁନ୍ଦା ସାଙ୍ଗକୁ କୋମଳମତି ଶିଶୁଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ। ହେଲେ ଏହି ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଯୋଗୁ ଜଣେ ଶିଶୁ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଭଳି ସଙ୍ଗିନ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି। 

ସୁନ୍ଦରୀ ଭୟରେ ପାଠପଢ଼ା ଠପ୍‌

ସୁନ୍ଦରୀ ଭୟରେ ପାଠପଢ଼ା ଠପ୍‌

ବଇଣ୍ଡା, ୨୦ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.) ସାତକୋଶିଆ ବାଘୁଣୀ ସୁନ୍ଦରୀକୁ ନେଇ ଏବେ ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକ ଧଣ୍ଡାତୋପା ଓ ଆଠମଲ୍ଲିକ ରେଞ୍ଜ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ଲୋକଙ୍କ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପାଠପଢାରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାହତ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। 

ତାଳଚେର ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ଗଁ। ବୁଲିଲେ ଏମ୍‌ପି ସମସ୍ୟା ବୁଝିଲେ, ଉନ୍ନୟନ ପାଇଁ ଅନୁଦାନ ଦେଲେ

ତାଳଚେର ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ଗଁ। ବୁଲିଲେ ଏମ୍‌ପି ସମସ୍ୟା ବୁଝିଲେ, ଉନ୍ନୟନ ପାଇଁ ଅନୁଦାନ ଦେଲେ

ତାଳଚେର,୨୦।୯(ନି.ପ୍ର.) ଢେଙ୍କାନାଳ-ଅନୁଗୋଳ ଏମ୍‌ପି ତଥାଗତ ସତପଥୀ ବୁଧବାର ତାଳଚେର ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମ ବୁଲି ଉନ୍ନୟନ କାମ ତଦାରଖ କରିବା ସହିତ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସୁବିଧା, ଅସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ପଚାରି ବୁଝିଥିଲେ। ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ସତପଥୀ ତାଳଚେର ବ୍ଲକର କଙ୍କିଳି,

ନେତାଙ୍କ ଗାଡ଼ି ଧକ୍କାରେ ଗୁରୁତର ଶିଶୁକନ୍ୟା କଟକରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ

ନେତାଙ୍କ ଗାଡ଼ି ଧକ୍କାରେ ଗୁରୁତର ଶିଶୁକନ୍ୟା କଟକରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୦ା୯ ଅନୁଗୋଳ ବ୍ଲକ ବନ୍ତଳା ଥାନା ପୋକତୁଙ୍ଗା ବନ୍ଧଫର ଛକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଗତ ୧୫ ତାରିଖ ଅପରାହ୍ନରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ଜଣେ ଶିଶୁକନ୍ୟା ଗୁରୁତର ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ବନ୍ତଳା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଓ ପରେ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। 

ସାତକୋଶିଆରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା ଏସ୍‌ଡିପିଓ, ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍‌ ଟିମ୍‌ କଲେ ତଦନ୍ତ

ସାତକୋଶିଆରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା ଏସ୍‌ଡିପିଓ, ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍‌ ଟିମ୍‌ କଲେ ତଦନ୍ତ

ବନ୍ତଳା,୨୦ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.) ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ସାତକୋଶିଆ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପୁରୁଣାକୋଟ ଥାନା ହାତୀବାରି ଗ୍ରାମର ମହିଳା କୈଳାସ ସାଇଅଙ୍କୁ ଗତ ୧୨ ତାରିଖରେ କେଉଁ ମାଂସାଶୀ ପ୍ରାଣୀ ଆକ୍ରମଣ କରି ମାରିଦେଇଥିଲା ତାହାର ତଦନ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜୋର୍‌ ଧରିଛି।

ପାଲଲହଡ଼ାରେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଶିବିର , ସ୍ଥାନ ନ ପାଇ ଖରାରେ ସିଝିଲେ

ପାଲଲହଡ଼ାରେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଶିବିର , ସ୍ଥାନ ନ ପାଇ ଖରାରେ ସିଝିଲେ

ପାଲଲହଡ଼ା, ୨୦।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.) ପାଲଲହଡ଼ା ସଦର ମହକୁମା ସ୍ଥିତ ମହତାବ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟଠାରେ ବୁଧବାର ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଭୀମଭୋଈ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ଶିବିରରେ ନାମ ପଞ୍ଜୀକରଣ ନିମନ୍ତେ ଆସିଥିବା ଭିନ୍ନକ୍ଷମଙ୍କ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ବ୍ୟବସ୍ଥା 

୨ ମାସ ହେଲା ଦରମା ମିଳିନି , ରେଞ୍ଜ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ କଲେ ଓ୍ବାଚର

୨ ମାସ ହେଲା ଦରମା ମିଳିନି , ରେଞ୍ଜ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ କଲେ ଓ୍ବାଚର

ବନ୍ତଳା, ୨୦।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.) ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ସାତକୋଶିଆ ଅଭୟାରଣ୍ୟକୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟିଆ ସୁରକ୍ଷା ଦେଉଥିବା ୱାଚରମାନଙ୍କୁ ୨ ମାସ ହେଲା ଦରମା ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ। ବୁଧବାର ଏ ନେଇ ପମ୍ପାସର ରେଞ୍ଜର ସମସ୍ତ ୱାଚର ରେଞ୍ଜ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ସଙ୍କଟରେ ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ଅମଳର କୁକୁଡ଼ା ଚିଆଁ ପ୍ରଜନନ କେନ୍ଦ୍ର , ମାସେ ସ୍ଥାନରେ ଲାଗୁଛି ୬ ମାସ

ସଙ୍କଟରେ ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ଅମଳର କୁକୁଡ଼ା ଚିଆଁ ପ୍ରଜନନ କେନ୍ଦ୍ର , ମାସେ ସ୍ଥାନରେ ଲାଗୁଛି ୬ ମାସ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୦ା୯ ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ଶାସନ କାଳର ଅନୁଗୋଳ କୁକୁଡ଼ା ଚିଆଁ ପ୍ରଜନନ କେନ୍ଦ୍ର ଏବେ ସଙ୍କଟରେ। ଦିନ ଥିଲା ପ୍ରତି ମାସରେ ଏଠାରୁ ଚିଆଁ ଉପତ୍ାଦନ କରାଯାଇ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳକୁ ପଠାଯାଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏବେ ଚିଆଁ ଉପତ୍ାଦନ କରିବାକୁ ମାସେ ନୁହେଁ, ୬ ମାସ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି।

ବାର୍‌ହା ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର

ବାର୍‌ହା ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର

ବଇଣ୍ଡା, ୧୯ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଠାକୁରଗଡ ଥାନା ସାପଘରା ପଞ୍ଚାୟତ ଖମାର ଗ୍ରାମର ସୁବଳ ସେଠୀ(୫୦) ବୁଧବାର ବାର୍‌ହା ଆକ୍ରମଣରେ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ପାଇକସାହି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଛନ୍ତି। 

୨ ଅଟୋ ଧକ୍କା, ୧୦ ଗୁରୁତର

୨ ଅଟୋ ଧକ୍କା, ୧୦ ଗୁରୁତର

ବଅଁରପାଳ, ୧୯ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ନାଲ୍‌କୋ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗିରାଙ୍ଗ ଛକଠାରେ ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଦୁଇଟି ଅଟୋ ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା ହୋଇଛି। ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୧୦ ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇ ନାଲ୍‌କୋ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। 

ଦାବିପୂରଣ ପାଇଁ ପଦଯାତ୍ରା, ପଥପ୍ରାନ୍ତ ସଭା

ଦାବିପୂରଣ ପାଇଁ ପଦଯାତ୍ରା, ପଥପ୍ରାନ୍ତ ସଭା

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୧୯ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଓଡ଼ିଶା ସ୍କୁଲ କଲେଜ ଶିକ୍ଷକ କର୍ମଚାରୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ଆହ୍ବାନ କ୍ରମେ ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ସଚେତନତା ପଦଯାତ୍ରା ସହ ପଥପ୍ରାନ୍ତ ସଭା ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା। କୋରଡା, ଦୁର୍ଗାପୁର ଏବଂ ତୁକୁଡା ପଞ୍ଚାୟତର ସମସ୍ତ ଗ୍ରାମରେ ଏହି ପଦଯାତ୍ରା ଆୟୋଜନ କରାଯାଇ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକ ଅଧ୍ୟାପିକା ଅଧ୍ୟାପକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ପାଇଁ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା।

ମଦ ଜବତ, ଜଣେ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ

ମଦ ଜବତ, ଜଣେ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ

ଭୁବନ, ୧୯ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ)- ବେଆଇନ ମଦ ବିକ୍ରି ଅଭିଯୋଗରେ ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଭୁବନ ଥାନା ଜମୁନାକୋଟ ଗ୍ରାମର ଚନ୍ଦ୍ରମଣି ସାହୁ (୫୪)ଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରି ବୁଧବାର କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରିଛି।

ଭୁଜାଲିରେ ହାଣି ୫୦ ହଜାର ଲୁଟ୍‌

ଭୁଜାଲିରେ ହାଣି ୫୦ ହଜାର ଲୁଟ୍‌

କାମାକ୍ଷାନଗର, ୧୯ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କାମାକ୍ଷାନଗର ଥାନା ବ୍ରାହ୍ମଣିଆ ବାଙ୍କମଞ୍ଜୁରି ନିକଟରେ ସୁନୀଲ ମିଶ୍ର ନାମକ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କଠାରୁ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟି ନେଇଥିବା ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ସାରସ ମେଳାରେ ୨କୋଟି ୭୯ ଲକ୍ଷର କାରବାର

ସାରସ ମେଳାରେ ୨କୋଟି ୭୯ ଲକ୍ଷର କାରବାର

ବଅଁରପାଳ, ୧୯ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜା ଅବସରରେ ନାଲ୍‌କୋ କଲୋନୀରେ ଆୟୋଜନ ହୋଇଥିବ ସାରସ ମେଳା ବୁଧବାର ଅଷ୍ଟମ ଦିନରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏଥିରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରୁ ୩ ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଷ୍ଟଲ ଖୋଲାଯାଇଛି। 

କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେଉନି ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ବିଭାଗ;  କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ତହସିଲଦାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ

କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେଉନି ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ବିଭାଗ; କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ତହସିଲଦାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୧୯ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ-ସମ୍ବଲପୁର ୫୫ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କାମ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପ୍ରାଧିକରଣ ସଂସ୍ଥା(ଏନ ଏଚଏଆଇ) ପକ୍ଷରୁ ଚାଲୁ ରହିଛି। ହେଲେ ରାଜପଥ ନିର୍ମାଣରେ ଘର, ଦୋକାନ, ଜମି ଆଦି ହରାଇଥିବା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ ରାଜପଥ ବିଭାଗ କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ କରୁ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଛେଣ୍ଡିପଦା ତହସିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜରପଡା ଥାନା କତଡା ଗ୍ରାମବାସୀ।

ନୂତନ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର ନିର୍ମାଣ ଦାବି

ନୂତନ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର ନିର୍ମାଣ ଦାବି

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୧୯।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ କତଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତର ୬ନଂ ୱାର୍ଡରେ ନୂତନ ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ବୁଧବାର କତଡ଼ା ସରପଞ୍ଚ ସଂଜୟ କୁମାର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଛେଣ୍ଡିପଦା ଗୋଷ୍ଠୀ ଉନ୍ନୟନ ଅଧିକାରୀ ରୋମାଞ୍ଚଳ ଖମାରୀଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । 

ଜୀବିକା ମିଶନ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବାଭିମାନ ସଚେତନତା ସଭା

ଜୀବିକା ମିଶନ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବାଭିମାନ ସଚେତନତା ସଭା

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୧୯।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ./ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଛେଣ୍ଡିପଦା  ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ଓଡିଶା ଜୀବିକା ମିଶନ ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ସ୍ବାଭିମାନ ସଚେତନତା ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

୨୨ରେ ଓଡ଼ିଶା ଆସୁଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ:ବୁଲେଟପ୍ରୁଫ୍‌ ଗାଡ଼ିରେ ଯିବେ ସଭାସ୍ଥଳ

୨୨ରେ ଓଡ଼ିଶା ଆସୁଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ:ବୁଲେଟପ୍ରୁଫ୍‌ ଗାଡ଼ିରେ ଯିବେ ସଭାସ୍ଥଳ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୧୯ା୯:ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ତାଳଚେର ସ୍ଥିତ ସାର କାରଖାନାର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିବାକୁ ଆସନ୍ତା ୨୨ ତାରିଖରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଓଡ଼ିଶା ଆସୁଛନ୍ତି। ସେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ସେଠାରୁ ସିଧା ତାଳଚେର ଆସିବେ। ପରେ ଏଠାରୁ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଓ ଛତିଶଗଡ଼ ଯିବେ। ତେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏହି ଗସ୍ତ ପୂର୍ବରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ସୁରକ୍ଷା ସମ୍ପର୍କିତ ଏକ ବୈଠକ ପିଏମ୍‌ଓରୁ ସିଧା ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସ ଜରିଆରେ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ସହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହାପରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସହ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ସଭାସ୍ଥଳ ଓ ହେଲିପ୍ୟାଡ୍‌ ସ୍ଥାନ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ସେହିପରି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସାଉଥ୍‌ ବଲଣ୍ଡା ବ୍ଲାକ ଡାଇମଣ୍ଡ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିବା ହେଲିପ୍ୟାଡରେ ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରୁ ଆସିଥିବା ୩ଟି ହେଲିକାପ୍ଟର ଅବତରଣ ଅଭ୍ୟାସ କରିଛି। 

ଦୁର୍ଗାପୁରରେ ବାଘ ଆତଙ୍କ

ଦୁର୍ଗାପୁରରେ ବାଘ ଆତଙ୍କ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୧୯।୯:(ସ୍ବ.ପ୍ର):ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ଦୁର୍ଗାପୁର ଗ୍ରାମରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବାଘ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ବନବିଭାଗ କହିଛି, ଦୁର୍ଗାପୁର ଟାଙ୍ଗର ସାହିର ଜଣେ ମହିଳା ଗ୍ରାମକୁ ଲାଗିଥିବା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ବାଘକୁ ଦେଖି ଭୟଭୀତ ହୋଇ ଘରକୁ ଦଉଡି ପଳାଇ ଆସିଥିଲେ। ପରେ ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ। ଜଙ୍ଗଲରେ ବାଘ ଥିବା ନେଇ ବନ ବିଭାଗକୁ ଖବର ଦିଆଯାଇଥିଲା। ବନ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ ପହଞ୍ଚି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରିବା ସହ ଜଙ୍ଗଲରେ ବାଘର ପାଦ ଚିହ୍ନ ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିଲେ। 

ଗାଈ ମାରି ଖାଇଲା ସୁନ୍ଦରୀ:ବନ ବିଭାଗ ଦେଲା କ୍ଷତିପୂରଣ

ଗାଈ ମାରି ଖାଇଲା ସୁନ୍ଦରୀ:ବନ ବିଭାଗ ଦେଲା କ୍ଷତିପୂରଣ

ଆଠମଲ୍ଲିକ,୧୯ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.):ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ନଅଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତର ଲେହେଡି ଗ୍ରାମରେ ସୁନ୍ଦରୀ ଆତଙ୍କ। ମଙ୍ଗଳବାର ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ବାଘୁଣୀ ସୁନ୍ଦରୀ ଏକ ଗାଈ ମାରି ଖାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ମୃତ ଗାଈ ଲେହେଡି ଗ୍ରାମର ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ପଣ୍ଡାଙ୍କର ବୋଲି ଜଣାପଡିବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ତାଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ସ୍ବରୂପ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଚେକ୍‌ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଖବରପାଇ ଡେରାଡୁନ୍‌ରୁ ଆସିଥିବା ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦଳ ଉକ୍ତ ଜଙ୍ଗଲରେ ପହଞ୍ଚି ବାଘୁଣୀର ଗତିବିଧି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରୁଛନ୍ତି। 
ସକାଳେ ଅକ୍ଷୟଙ୍କ ଗାଈ ଗାଁ ନିକଟରେ ଚରୁଥିବା ବେଳେ ବାଘୁଣୀ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା।

ସାତକୋଶିଆରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା:ଦୃଢ଼ ହେଉଛି ସୁନ୍ଦରୀ ସମ୍ପୃକ୍ତି ସନ୍ଦେହ

ସାତକୋଶିଆରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା:ଦୃଢ଼ ହେଉଛି ସୁନ୍ଦରୀ ସମ୍ପୃକ୍ତି ସନ୍ଦେହ

ବନ୍ତଳା, ୧୯।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.):ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ପୁରୁଣାକୋଟ ଥାନା ସାତକୋଶିଆ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଟିକରପଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ହାତୀବାରି ଗ୍ରାମର ମହିଳା କୈଳାସ ସାଇଅ (୫୦)ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଗତ ୧୨ ତାରିଖରେ ବାଘୁଣୀ ସୁନ୍ଦରୀ ଆକ୍ରମଣରେ ହୋଇଥିଲା କି ନାହିଁ ତାହାର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ପୋଲିସ। ମୃତଦେହ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ରିପୋର୍ଟରେ ଏକ ମାଂସାଶୀ ପ୍ରାଣୀ ଆକ୍ରମଣରେ କୈଳାସଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଥିଲେ ବି ସୁନ୍ଦରୀ ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ତେଣୁ ଜଣେ ଡିଏସ୍‌ପି ପାହ୍ୟାର ଅଧିକାରୀ ଏହାର ତଦନ୍ତ କରିବେ ବୋଲି ସୋମବାର ଏସ୍‌ପି ମିତ୍ରଭାନୁ ମହାପାତ୍ର କହିବା ପରେ ମଙ୍ଗଳବାର ପୁରୁଣାକୋଟ ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ପ୍ରମାଣ ଯୋଗାଡ଼ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ତେବେ ଗ୍ରାମର କେତେଜଣ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀ ବାଘୁଣୀକୁ ଆକ୍ରମଣ ବେଳେ ଦେଖିଥିବା ଦାବି କରିବା ଓ ଏହାକୁ ପୁରୁଣାକୋଟ ଆଇଆଇସି ସ୍ବୀକାର କରିବା ଘଟଣା ସୁନ୍ଦରୀର ସମ୍ପୃକ୍ତି ସନ୍ଦେହକୁ ଅଧିକ ଦୃଢ଼ୀଭୂତ କରିଛି।