ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ତିଥି ଅନୁସାରେ ନବବର୍ଷ ପାଳନ ଆବଶ୍ୟକ

ତିଥି ଅନୁସାରେ ନବବର୍ଷ ପାଳନ ଆବଶ୍ୟକ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୧୮।୩- ଭାରତ ବର୍ଷରେ ସନାତନ ବୈଦିକ ଧର୍ମ ଅନୁଯାୟୀ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୮କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ନବବର୍ଷ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ରବିବାର ଦଶହରା ପଡ଼ିଆ ଠାରେ ନବବର୍ଷ ପାଳନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ମଦ ଦୋକାନ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଦାବି

ମଦ ଦୋକାନ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଦାବି

ବଅଁରପାଳ,୧୮।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନାଲ୍‌କୋ ଥାନା ଗିରାଙ୍ଗ ବାଲିସାହି ଛକ ଠାରେ ଥିବା ବିଦେଶୀ ମଦ ଦୋକାନକୁ ଅନ୍ୟତ୍ର ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ପାଇଁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

ବଇଣ୍ଡା,୧୮।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ହଣ୍ଡପା ପୋଲିସ ରବିବାର ସକାଳେ କମରେଇ ଗ୍ରାମରେ ଚଢ଼ାଉ କରି ଲାବନ୍ୟ ବେହେରାଙ୍କ ଘରୁ ୫ ଲିଟର ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ କରିଛି।

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବାପ, ଝିଅ ଗୁରୁତର

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବାପ, ଝିଅ ଗୁରୁତର

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୧୮।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ଟାଙ୍ଗିରୀ-ପାଟକୁମୁଣ୍ଡା ରାସ୍ତାର ପାଟକୁମୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମ ବୁଲାଣିଠାରେ ରବିବାର ଏକ ବାଇକ୍‌ (ନଂ.ଓଡି୧୯ଜେ୧୫୬୨) ସହ ଏକ ଅଜଣା ପିକଅପ୍‌ ଭ୍ୟାନ ଧକ୍କା ହୋଇଥିଲା।

ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ମିଳିଲା, ଆନ୍ଦୋଳନ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ

ତାଳଚେର,୧୮ା୩(ନି.ପ୍ର.)- ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌ର ଏଠାରେ ଥିବା ଜଗନ୍ନାଥ କୋଇଲା ଖଣି ଟାଇମ୍‌ ଅଫିସ୍‌ ନିକଟରେ ଶନିବାର ଏକ ଟ୍ରକ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ଠିକାଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଓ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଗୁରୁତର ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ପରେ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରର ଜଣଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଓ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ଶ୍ରମିକମାନେ ବିଳମ୍ବିତ ରାତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖଣିବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚଳାଇଥିଲେ। ତେବେ ଏ ନେଇ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ମିଳିବା ପରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ ହୋଇଛି।

ଓଲଟିଲା କୋଇଲା ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ, ୨ ଆହତ

ଓଲଟିଲା କୋଇଲା ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ, ୨ ଆହତ

ପରଜଙ୍ଗ,୧୮।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ପରଜଙ୍ଗ ଥାନା ଭାଲୁମୁଣ୍ଡା-ପରଜଙ୍ଗ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ରାସ୍ତାର ସାଦନପଦା ସାହି ନିକଟରେ ରବିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଏକ କୋଇଲା ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍‌ ନଂ.(ଓଡି୩୫ବି୬୦୨୮) ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟି ପଡ଼ିଛି।

ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କାରେ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀ ମୃତ

ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କାରେ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀ ମୃତ

ପରଜଙ୍ଗ,୧୮।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ପରଜଙ୍ଗ ଥାନା ମହାବିରୋଡ଼ ଫାଣ୍ଡି ଅଧୀନ ୧୪୯ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଭେଜିଆ ଛକ ନିକଟ ବୁଲାଣି ପାଖରେ ରବିବାର ଭୋର ଏକ ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ଚେଙ୍କ ବିରୋଧୀ ଆଇନ ସଚେତନତା ଶିବିର

ଚେଙ୍କ ବିରୋଧୀ ଆଇନ ସଚେତନତା ଶିବିର

ଭୁବନ,୧୮।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ମଠକରଗୋଳା ପଞ୍ଚାୟତ ଥୋରିଆ ଛନ୍ଦା ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ଚେଙ୍କ ବିରୋଧୀ ଆଇନ ସଚେତନତା ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଛି।

ହିନ୍ଦୋଳ ଏନ୍‌ଏସି ନିର୍ବାଚନ:  ଶେଷ ଦିନରେ ୩୭ ପ୍ରାର୍ଥତ୍ପତ୍ର ଦାଖଲ

ହିନ୍ଦୋଳ ଏନ୍‌ଏସି ନିର୍ବାଚନ: ଶେଷ ଦିନରେ ୩୭ ପ୍ରାର୍ଥତ୍ପତ୍ର ଦାଖଲ

ହିନ୍ଦୋଳ,୧୭ା୩(ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ହିନ୍ଦୋଳ ଏନ୍‌ଏସି ନିର୍ବାଚନର ପ୍ରାର୍ଥତ୍ପତ୍ର ଦାଖଲ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହୋଇଛି। ଶନିବାର ଅନ୍ତିମ ଦିନରେ ୩୭ ଆଶାୟୀ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ୧୬ ଓ୍ବାର୍ଡ ପାଇଁ ମୋଟ ୬୦ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥତ୍ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଥିବା ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ତଥା ଉପଜିଲାପାଳ ଭବେଶ କୁମାର ନାୟକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରବୀଣ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ : ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ କୋର୍ଟଚାଲାଣ

କାମାକ୍ଷାନଗର,୧୭।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅର୍ଥ ଲୋଭରେ ଭୁଲିଗଲେ ରକ୍ତ ସମ୍ପର୍କକୁ। ଭାଇ ହୋଇ ଭାଇର ହତ୍ୟକାରୀ ସାଜିଲେ। ଅପହରଣ ପରେ ତଣ୍ଟିଚିପି ଶେଷରେ ନେଇଗଲେ ଜୀବନ।

ମାଟ୍ରିକ୍‌ ଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ ବର୍ଜନ ନିଷ୍ପତ୍ତି

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୧୭।୩- ନୂତନ ବ୍ଲକଗ୍ରାଣ୍ଟ ଅନୁଦାନପ୍ରାପ୍ତ ହାଇସ୍କୁଲସମୂହର ଶିକ୍ଷକମାନେ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ଖାତାଦେଖା ବର୍ଜନ କରିବେ। ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଓଷ୍ଟା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଶନିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ସ୍କୁଲ କଲେଜ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ସାଧାରଣ ସଭାରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

କୋଇଲା ଜବତ, ୫ ଗିରଫ

କଣିହାଁ,୧୭।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଣିହାଁ ବ୍ଲକ ସମଲ ଥାନା ପୋଲିସ ଶନିବାର ଚୋରା କୋଇଲା ଚାଲାଣ ଅଭିଯୋଗରେ ୫ ଜଣ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି।

ଢେଙ୍କାନାଳରେ ରହିବନି ରାଜଧାନୀ

ଢେଙ୍କାନାଳରେ ରହିବନି ରାଜଧାନୀ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୧୭।୩ - ୯୦ବର୍ଷର ଐତିହ୍ୟସମ୍ପନ୍ନ ଢେଙ୍କାନାଳ ରେଳ ଷ୍ଟେଶନରେ ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଟ୍ରେନ୍‌ ରହିବ ନାହିଁ। ପୂର୍ବତଟ ରେଲଓ୍ବେ ପକ୍ଷରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି।

ହତ୍ୟା ଧମକ, ୪ଗିରଫ

ଭୁବନ, ୧୭।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ ଦେବା ମାମଲାରେ ଭୁବନ ପୋଲିସ ଶନିବାର ୪ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି।

ବଳାତ୍କାରୀଙ୍କୁ ୧୦ ବର୍ଷ ଜେଲ

ବନ୍ତଳା,୧୭।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗରେ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଆଠମଲ୍ଲିକ ଥାନା ଗଦାଧରପୁର ଗ୍ରାମର ଲିକୁନ ବାଘ(୨୧)ଙ୍କୁ ଶନିବାର ସ୍ପେସିଆଲ ଜଜ୍‌ ସୋଭାଗିନୀ ମଲ୍ଲିକ ୧୦ ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି।

ଯୌତୁକ ନିର୍ଯାତନା ଅଭିଯୋଗ

ବଇଣ୍ଡା,୧୭।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ହଣ୍ଡପା ଥାନା କୃଷ୍ଣପୁର ଗ୍ରାମର ବବିତା ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ବିପିନି ସାହୁ ଓ ସଉତୁଣୀ ସୁଲୋଚନା ଦେହୁରୀ, ଶାଶୁ ଆସିନି ସାହୁ, ଶ୍ୱଶୁର ନିଳାଦ୍ରି ସାହୁ, ନଣନ୍ଦ ପ୍ରଭାତି ସାହୁ ଯୌତୁକ ନିର୍ଯାତନା ଦେଉଥିବା ଶୁକ୍ରବାର ହଣ୍ଡପା ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଫସଲ ନଷ୍ଟ

ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଫସଲ ନଷ୍ଟ

ବଇଣ୍ଡା,୧୭।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ହଣ୍ଡପା ରେଞ୍ଜର କଣ୍ଟେଇକୁଳିଆ, ମଧପୁର, ଅଁଳାବେରେଣୀ ଗ୍ରାମରେ ଦୁଇଦିନ ହେବ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ ଲାଗି ରହିଛି।

ସ୍ଥାୟୀ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିରେ ଅନଶନ

କଣିହାଁ,୧୭।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଣିହାଁ ସ୍ଥିତ ଏନ୍‌ଟିପିସି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ସ୍ଥାୟୀ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିରେ ଶନିବାର ଜମିହରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତମାନେ ଆମରଣ ଅନଶନ କରିଛନ୍ତି।

ଭୁବନ ବ୍ଲକରେ ଲୋକକଳା ମହୋତ୍ସବ

ଭୁବନ ବ୍ଲକରେ ଲୋକକଳା ମହୋତ୍ସବ

ଭୁବନ,୧୭।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଭୁବନ ବ୍ଲକ ପରିସରରେ ଶନିବାର ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଲୋକକଳା ମହୋତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

କନ୍ଦମୂଳ ଚାଷୀ ନିରାଶ

କନ୍ଦମୂଳ ଚାଷୀ ନିରାଶ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ୍‌, ୧୬ା୩ - କନ୍ଦମୂଳ ଚାଷରେ ଅଗ୍ରଣୀ ହେବ ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା। ଏଥିପାଇଁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରାଗଲା। ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ପାଇ ଚାଷୀ ବି ଦିନରାତି ଏକ୍‌ କରିଦେଲେ। ଭଲ ଫସଲ ବି ଉତ୍ପାଦନ ହେଲା। ହେଲେ ଏବେ ଉତ୍ପାଦିନ ଫସଲ ବିକ୍ରିକୁ ଅନାଇଛନ୍ତି ଚାଷୀ। କାରଣ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବଜାର ସୁବିଧା ନାହିଁ। ବିନା ବଜାରରେ କିପରି କନ୍ଦମୂଳ ବିକ୍ରି କରିବେ ତାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିଛି।

 ପ୍ରଥମ ଥର ହେବ ରାହଗିରି

ପ୍ରଥମ ଥର ହେବ ରାହଗିରି

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୧୬।୩- ଏପ୍ରିଲ ପହିଲା ଓଡ଼ିଶା ଦିବସ। ଏହି ଦିନ ରାଜ୍ୟ ପାଇଥିଲା ନିଜର ପରିଚୟ। ଓଡ଼ିଆ ଜାତିର ସ୍ବାଭିମାନର ବାର୍ତ୍ତାବହନ କରୁଥିବା ଏହି ଦିବସକୁ ଜାକଜମକର ସହ ପାଳନ କରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପ୍ରସ୍ତୁତି। ଏଥିରେ ନିଜକୁ ସାମିଲ କରିଛି ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ। ୮୨ତମ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଓଡ଼ିଶା ଦିବସ ସମାରୋହ-୨୦୧୮ ପାଳନ ପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ଜିଲା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସଦ୍‌ଭାବନା ଗୃହରେ ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ଅସମ୍ମାନ ଅଭିଯୋଗ; ଫଳକ ଭାଙ୍ଗିଲେ ସମର୍ଥକ

ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ଅସମ୍ମାନ ଅଭିଯୋଗ; ଫଳକ ଭାଙ୍ଗିଲେ ସମର୍ଥକ

ପାଲଲହଡ଼ା, ୧୬ା୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ପାଲଲହଡ଼ା ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମୁକେଶ ପାଲଙ୍କୁ ଅସମ୍ମାନ କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରି ସମର୍ଥକମାନେ ସ୍ଥାନୀୟ ସାପ୍ତାହିକ ହାଟ ଉନ୍ନତୀକରଣର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ଫଳକ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ପ୍ରାଣୀଧନ ସେବାରେ ବାଧକ ଖାଲି ପଦବୀ

ପ୍ରାଣୀଧନ ସେବାରେ ବାଧକ ଖାଲି ପଦବୀ

ବଅଁରପାଳ,୧୬।୩ - ପ୍ରାଣୀ ସମ୍ପଦର ସୁରକ୍ଷା ଓ ଏହାର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରୁଛନ୍ତି। ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ଓ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। ହେଲେ ଅନେକ ସମୟରେ ବିଭାଗୀୟ ଉଚ୍ଚ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଅବହେଳାରୁ ଉକ୍ତ ଯୋଜନାର ଠିକ୍‌ ରୂପାୟନ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ, ଯାହା ଦେଖାଯାଉଛି ଅନୁଗୋଳ ଜିଲାରେ। ଜିଲା ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ବିଭାଗରେ ଅନେକ ପଦବୀ ଖାଲି ପଡ଼ିଥିବା ବେଳେ ଗୃହ, ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଓ ଆସବାବପତ୍ର ଅଭାବ ଜିଲା ପ୍ରାଣୀଧନ ଚିକିତ୍ସା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବାଧକ ସାଜିଛି।

ଜଳକଷ୍ଟରେ ବାରସିଂହା ଗ୍ରାମବାସୀ; ସମସ୍ୟା ବୁଝିଲେ ଏମ୍‌ପିଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧି

ଜଳକଷ୍ଟରେ ବାରସିଂହା ଗ୍ରାମବାସୀ; ସମସ୍ୟା ବୁଝିଲେ ଏମ୍‌ପିଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧି

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୧୬।୩- ଅନୁଗୋଳ ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମାଠାରୁ ୧୦ କିମି ଓ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଉଦ୍ୟୋଗ ନାଲ୍‌କୋ ଠାରୁ ମାତ୍ର ୩ କି.ମି. ଦୂରରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗାରବନ୍ଧ ପଞ୍ଚାୟତ ବାରସିଂହା ଗ୍ରାମରେ ଜଳକଷ୍ଟ ଦେଖାଦେଇଛି। ଗ୍ରାମର ଗୋଛାୟତସାହିରେ ପ୍ରାୟ ୩ ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକ ବାସ କରୁଥିଲେ ବି ଗୋଟିଏ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ନଳକୂଅ ନାହିଁ।