ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

କୁଲାଡ଼ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ନିକଟରେ ଦୁଇ ବାଇକ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଧକ୍କା, ଠିକା ଶ୍ରମିକ ମୃତ

କୁଲାଡ଼ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ନିକଟରେ ଦୁଇ ବାଇକ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଧକ୍କା, ଠିକା ଶ୍ରମିକ ମୃତ

ବଅଁରପାଳ,୨୯।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ନାଲ୍‌କୋ ଥାନା କୁଲାଡ଼ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ନିକଟରେ ଶନିବାର ସକାଳେ ୨ ବାଇକ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ବାଇକ୍‌ରେ ବସିଥିବା ପ୍ରମୋଦ ସାହୁ ନାମକ ଠିକା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ବାଇକ୍‌ ଚାଳକ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଚିତି ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୯।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର./ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଜରପଡ଼ା ଥାନା ସାନ କୁସକିଳା ଗ୍ରାମର ମଝିସାହିରେ ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ଜଣେ ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ସିପୁନ ପଲେଇ(୧୬)। 

ବିଳମ୍ବରେ ଡାକ୍ତର ଆସିବାକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ

ବିଳମ୍ବରେ ଡାକ୍ତର ଆସିବାକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ

ବଅଁରପାଳ,୨୯।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)ବଅଁରପାଳ ବ୍ଲକ ପରିସରରେ ଶୁକ୍ରବାର ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଓ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସଶକ୍ତୀକରଣ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ଭୀମ ଭୋଇ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଚିହ୍ନଟ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। 

ଭୁବନ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ମିଳିଲା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ

ଭୁବନ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ମିଳିଲା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ

ଭୁବନ, ୨୮।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଭୁବନ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ମିଳିଛି ନିଜସ୍ବ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ। କଲିକତାର ଶ୍ୟାମ ଷ୍ଟିଲ୍‌ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରୀ ପକ୍ଷରୁ ଉକ୍ତ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି। 

ଲୋକଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷା ଦେଉ

ଲୋକଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷା ଦେଉ

ବଇଣ୍ଡା,୨୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଅପରାଧ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ହେଲେ ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଠିକ୍‌ ଭାବେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଉ ନାହିଁ। ଫଳରେ ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହେଉଛି। ଅନେକ ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପୋଲିସ ନିକଟକୁ ଆସୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ନିରାଶ ହେଉଛନ୍ତି। 

ଶାଳଗଣ୍ଡି ଜବତ କଲା ବନ ବିଭାଗ

ଶାଳଗଣ୍ଡି ଜବତ କଲା ବନ ବିଭାଗ

ପରଜଙ୍ଗ, ୨୮।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଢେଙ୍କାନାଳ ବନଖଣ୍ଡ ମହାବିରୋଡ଼ ରେଞ୍ଜ ଡିହଡୋଳ ଫରେଷ୍ଟ ସେକ୍ସନ ଅଧୀନ ବାରବାଙ୍କ ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲ ଏବଂ ଅଁଳାକଟା ଗ୍ରାମ ମଧ୍ୟସ୍ଥଳରୁ ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନରେ ବନ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ ଚଢ଼ାଉ କରି ୩ଖଣ୍ଡ ବଡ଼ ଶାଳ ଗଣ୍ଡି ଜବତ କରିଛନ୍ତି। ଅଁଳାକଟା ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ କାଠ ବ୍ୟବସାୟୀ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବେଆଇନ ଭାଗେ ଗଛ କାଟି ବ୍ୟବସାୟ କରୁଛନ୍ତି।

ଏନ୍‌ଏସି ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବଚ୍ଛତା ହିଁ ସେବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ‘ମହିଳାସଚେତନ ହେଲେ ଦୂର ହେବ ସମସ୍ୟା’

ଏନ୍‌ଏସି ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବଚ୍ଛତା ହିଁ ସେବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ‘ମହିଳାସଚେତନ ହେଲେ ଦୂର ହେବ ସମସ୍ୟା’

ଭୁବନ, ୨୮।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଭୁବନ ଏନ୍‌ଏସିସ୍ଥିତ ବାଜି ରାଉତ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପରେ ଶୁକ୍ରବାର ‘ସ୍ବଚ୍ଛତା ହିଁ ସେବା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏନ୍‌ଏସି ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସ୍ବର୍ଣ୍ଣମଞ୍ଜରୀ ସାହୁଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଖଣିମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କୁମାର ମଲ୍ଲିକ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ କହିଲେ, ମହିଳାମାନେ ସଚେତନ ହେଲେ ଅଞ୍ଚଳର ସମସ୍ୟା ଦୂରେଇଯିବ।

ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଚୋରି

ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଚୋରି

ବଇଣ୍ଡା, ୨୮।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ବାମୁର ଡାକ ବଙ୍ଗଳାଠାରେ ଥିବା ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ତାଡ଼ି ଗୁରୁବାର ରାତିରେ କେହି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଚୋରି କରି ନେଇଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ଅସନ୍ତୋଷ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। 

ଟ୍ରକ-ବାଇକ ଧକ୍କା, ଜଣେ ଗୁରୁତର

ଟ୍ରକ-ବାଇକ ଧକ୍କା, ଜଣେ ଗୁରୁତର

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୮।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ନିଶା ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳ ଥାନା ଆମ୍ବପାଳ ଜିନ୍ଦଲ ରାସ୍ତାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଟ୍ରକ ସହ ବାଇକ ଧକ୍କା ହୋଇଛି

ମହିଳାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଘଟଣା, ୩ ଗିରଫ

ମହିଳାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଘଟଣା, ୩ ଗିରଫ

ବଇଣ୍ଡା,୨୮।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ହଣ୍ଡପା ଥାନା ଖୋଲାରେଗେଡ଼ା ଗ୍ରାମର ଲିଲି ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଳବାର ସେହି ଗ୍ରାମର ଅଖି ପ୍ରଧାନ, ଅଭିମନ୍ୟୁ ପ୍ରଧାନ ଓ ସହଯୋଗୀ ଉମେଶ ବେହେରା ଅପହରଣ ସହ ପଥରରେ ଛେଚି ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। 

୧୪ ଫୁଟିଆ ଅହିରାଜ, ଅଜଗର ଉଦ୍ଧାର

୧୪ ଫୁଟିଆ ଅହିରାଜ, ଅଜଗର ଉଦ୍ଧାର

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୮ା୯- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ତଳଗଡ ଗ୍ରାମରୁ ୧୪ ଫୁଟ ଲମ୍ବର ଏକ ଅହିରାଜ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି। ତଳଗଡ ଗ୍ରାମର ରବି ଦେହୁରୀଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକ ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଏହି ସାପକୁ ଦେଖି ଭୟଭୀତ ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ। ଖବରପାଇ ଅନୁଗୋଳର ସର୍ପ ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଆଦିତ୍ୟ ବେହେରା ଓ ମାଇକେଲ ରାଜୁ ପହଞ୍ଚତ୍ ବନ ବିଭାଗ ଉପସ୍ଥିତିରେ ସାପଟିକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ।

ବିଜେଡିରେ ମିଶିଲେ ଶତାଧିକ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ

ବିଜେଡିରେ ମିଶିଲେ ଶତାଧିକ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୮।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ଛେଣ୍ଡିପଦା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ କୋଶଳାର ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମା’ ରାମଚଣ୍ଡୀଙ୍କ ପୀଠସ୍ଥଳଠାରେ ଗୁରୁବାର ବିଜେଡିର କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଦଉଡ଼ି ଦେଇ ଯୁବକଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ଦଉଡ଼ି ଦେଇ ଯୁବକଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା


ତାଳଚେର,୨୮ା୯(ନି.ପ୍ର.)- ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌ର ଏଠାରେ ଥିବା ଅନନ୍ତବିହାର କଲୋନୀରେ ଗୁରୁବାର ହରପ୍ରୀତ ସିଂହ (୩୫) ନାମକ ଜଣେ ଯୁବକ ବେକରେ ଦଉଡି ଦେଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ହରପ୍ରୀତ ଗତ ୨/୩ ଦିନ ହେଲା ନିଜ ଭିଣୋଇ ଘରକୁ ଆସିଥିଲେ। 

ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଠିକାଶ୍ରମିକ କରିବେ ଲଢ଼େଇ

ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଠିକାଶ୍ରମିକ କରିବେ ଲଢ଼େଇ

କଣିହାଁ,୨୮।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଣିହାଁ ବ୍ଲକ ବିଜିଗୋଳ ରାମ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ  ଗୁରୁବାର ସରପଞ୍ଚ ଦୁଃଶାସନ ସାହୁଙ୍କ ପୌରୋହିତ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ଶିଳ୍ପ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଠିକା ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଅତିଥି ଭାବେ ତାଳଚେର ସୁରକ୍ଷା ମଞ୍ଚ ସଭାପତି ମୁରଲୀଧର ସାହୁ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଶିଳ୍ପରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଠିକା ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ବିଭକ୍ତୀକରଣ ନ କରି ସ୍ଥାୟିତ୍ୱ ପ୍ରଦାନ ସହିତ ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରାପ୍ୟ, ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ କମ୍ପାନୀ ଓ ଠିକାସଂସ୍ଥା ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ବୋଲି ସାହୁ କହିଥିଲେ।

ବଡ଼ହୀରାରେ ଥମୁନି ଝାଡ଼ାବାନ୍ତି

ବଡ଼ହୀରାରେ ଥମୁନି ଝାଡ଼ାବାନ୍ତି

କଣିହାଁ,୨୮।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-  କଣିହାଁ ବ୍ଲକ ବଡ଼ହୀରା ଗ୍ରାମରେ ସୋମବାରଠାରୁ ଦୂଷିତ ପାନୀୟ ଜଳ ବ୍ୟବହାର ଯୋଗୁ ଝାଡ଼ାବାନ୍ତି ବ୍ୟାପୁଛି। 

 ଭୀମ ଭୋଇ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଚିହ୍ନଟ ଅଭିଯାନ ଶିବିର

ଭୀମ ଭୋଇ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଚିହ୍ନଟ ଅଭିଯାନ ଶିବିର

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୮ା୯:   ବନରପାଲ ବ୍ଲକ ପରିସରରେ ଶୁକ୍ରବାର ଭୀମ ଭୋଇ ଭିନକ୍ଷମ ଚିହ୍ନଟ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

୩୦ରୁ ସପ୍ତାହେ ବ୍ୟାପୀ ଜନ ଜାଗରଣ

୩୦ରୁ ସପ୍ତାହେ ବ୍ୟାପୀ ଜନ ଜାଗରଣ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୮।୯: ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଯୋଜନାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ଆସନ୍ତା ୩୦ ତାରିଖରୁ ସପ୍ତାହେ ବ୍ୟାପୀ ବ୍ୟାପକ ଜନ ଜାଗରଣ କରାଯିବ।

ପଞ୍ଚାୟତରେ ମଦ ବିକ୍ରିକୁ ବିରୋଧ:ଏକାଠି ହେଲେ ୭ ଗ୍ରାମର ମହିଳା

ପଞ୍ଚାୟତରେ ମଦ ବିକ୍ରିକୁ ବିରୋଧ:ଏକାଠି ହେଲେ ୭ ଗ୍ରାମର ମହିଳା

ବଇଣ୍ଡା,୨୮।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.):କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ଓସ୍କାପାଲି ପଞ୍ଚାୟତରେ ମଦ ବିକ୍ରି ବନ୍ଦ ପାଇଁ ବାରମ୍ବାର ଦାବି ସତ୍ତ୍ୱେ ପ୍ରଶାସନ ପଦକ୍ଷେପ ନ ନେବାରୁ ଗୁରୁବାର ୭ ଗ୍ରାମର ମହିଳା ଏକଜୁଟ୍‌ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ପ୍ରଶାସନ ଉପରେ କ୍ଷୋଭ ପ୍ରକାଶ କରିବା ସହ ମଦ ବିରୋଧୀ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇ ପଞ୍ଚାୟତର ସମସ୍ତ ଗ୍ରାମରେ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି। 
ମହିଳାମାନଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ମଦ ପାଇଁ ଅନେକଙ୍କ ସଂସାର ଉଜୁଡ଼ିଯାଉଛି। ପ୍ରତିଦିନ ମଦ ପିଇ ପୁରୁଷମାନେ ଘରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି। ଏହାସହ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ମାତ୍ରାଧିକ ମହଲି ମଦ ବିକ୍ରି ଯୋଗୁ ଏହାକୁ ପିଇ ଲୋକମାନେ ରୋଗଗ୍ରସ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି। ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ ଦେଶୀମଦ ଭାଟି କର୍ମଚାରୀମାନେ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ହାତ କରି ବ୍ୟବସାୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗ୍ରାମକୁ ମଦ ଚାଲାଣ କରୁଛନ୍ତି।

ଅନୁଗୋଳ କଲେଜରେ ବିଚିତ୍ର ସ୍ଥିତି:ବାହାରିନି ପ୍ରଥମ ସେମିଷ୍ଟର ଫଳ

ଅନୁଗୋଳ କଲେଜରେ ବିଚିତ୍ର ସ୍ଥିତି:ବାହାରିନି ପ୍ରଥମ ସେମିଷ୍ଟର ଫଳ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୮ା୯:ଅନୁଗୋଳ ସରକାରୀ ସ୍ବୟଂଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବଡ଼ ବିଚିତ୍ର ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ସେମିଷ୍ଟର ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଥିଲେ ବି ଫଳ ଆଦୌ ପ୍ରକାଶ ପାଉନାହିଁ। ଏପରି କି ପ୍ରଥମ ସେମିଷ୍ଟରର ଫଳ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇନାହିଁ। ଏ ନେଇ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ପୂର୍ବ ପରୀକ୍ଷାର ଫଳ ଜାଣିପାରୁ ନ ଥିବାରୁ ଆଗାମୀ ପରୀକ୍ଷା ନେଇ ସେମାନେ ଠିକଣା ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ଏହାଛଡ଼ା ଛାତ୍ର ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ ସଙ୍କଟ ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ତେବେ ଏପରି ସ୍ଥିତି ପାଇଁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଆଡ଼କୁ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଦୋଷ ଠେଲୁଥିବା ବେଳେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଅପାରଗତା ଦାୟୀ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। 

ମାସେ ହେଲା ଉଠୁନି ଅଳିଆ:ଘର ଆଗରେ କୁଢ଼ କୁଢ଼ ଆବର୍ଜନା

ମାସେ ହେଲା ଉଠୁନି ଅଳିଆ:ଘର ଆଗରେ କୁଢ଼ କୁଢ଼ ଆବର୍ଜନା

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୮ା୯- ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଯୋଗୁ ଅନୁଗୋଳ ପୌରପରିଷଦ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଉଠୁନି ଅଳିଆ। ମାସେ ହେଲା ଏପରି ସ୍ଥିତି ଯୋଗୁ ଲୋକଙ୍କ ଘର ଆଗରେ କୁଢ଼ କୁଢ଼ ଆବର୍ଜନା ଗଦା ହୋଇରହିଛି। ଫଳରେ ଅସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବାରୁ ଓ୍ବାର୍ଡବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି। ଏପରି ଅବସ୍ଥାରେ ଡ୍ରୋଜର ଲଗାଇ ଆବର୍ଜନା ଗଦା ହଟାଯାଉଛି। ଏପରି ଅଳିଆ ପଡ଼ି ରହିବା ପଛରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ହାତ ଥିବା ପୌରପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଉ ଥିବାବେଳେ ଉଚିତ୍‌ ପାଉଣା ଦିଆଯାଉ ନ ଥିବାରୁ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଥିବା କର୍ମଚାରୀମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। 

ଜିଲା ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା କମିଟି ବୈଠକ:ପୋଷ୍ୟ ଭାବେ ଯିବେ ୬୧ ଝିଅ ପୁଅ

ଜିଲା ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା କମିଟି ବୈଠକ:ପୋଷ୍ୟ ଭାବେ ଯିବେ ୬୧ ଝିଅ ପୁଅ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୮ା୯:ଶିଶୁ ଯତ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଗୁଡ଼ିକରେ ଥିବା ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ପୋଷ୍ୟ ସନ୍ତାନ ଭାବେ ପ୍ରଦାନ ନିମନ୍ତେ ସଂଯୋଗ କାର୍ଯ୍ୟର ଅଗ୍ରଗତି ସମ୍ପର୍କରେ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଜିଲା ପରିଷଦ ସଭାପତି ବାସନ୍ତୀ କିଷାନଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପ୍ରକୋଷ୍ଠରେ ଜିଲା ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା କମିଟି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ବୈଠକରେ ଜିଲାପାଳ ଅନିଲ କୁମାର ସାମଲ ସହଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ମାତାପିତା କିମ୍ବା ଆଇନ ସମ୍ମତ ଅଭିଭାବକ ନ ଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ନିୟମାବଳୀ ଆଧାରରେ ପୋଷ୍ୟ ସନ୍ତାନ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ ନିମନ୍ତେ ସଂଯୋଗ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲୁଛି। ଶିଶୁ ଯତ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଗୁଡ଼ିକରୁ ପୋଷ୍ୟ ସନ୍ତାନ ଭାବେ ଯିବାକୁ ଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସଂଯୋଗ କରିବା ସହ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟ ତୁରନ୍ତ ଶେଷ କରିବାକୁ ଜିଲାପାଳ ପରାମଶର୍ର୍ ଦେଇଥିଲେ। 

ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ବିଜେଡିର ଉଦ୍‌ବେଗ:କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବିକାଶ ବିରୋଧୀ

ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ବିଜେଡିର ଉଦ୍‌ବେଗ:କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବିକାଶ ବିରୋଧୀ

ପରଜଙ୍ଗ, ୨୮।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):ପରଜଙ୍ଗ ବ୍ଲକରେ ହେଉଥିବା ବିକାଶମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର ଶ୍ରେୟ ନେବାକୁ ଯାଇ ମୁହଁାମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି ଶାସକ ବିଜେଡି ଏବଂ ଭାଜପା। ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀ କରି ଉଭୟ ଦଳ ପରସ୍ପରକୁ ଆରୋପ-ପ୍ରତ୍ୟାରୋପ ମାଧ୍ୟମରେ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛନ୍ତି। ବୁଧବାର ଭାଜପା ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିବାବେଳେ ଏହାର ଉତ୍ତର ରଖିଛି ବିଜେଡି। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି। ହେଲେ ଏଥିରେ କେନ୍ଦ୍ର ବାଧକ ସାଜୁଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ଡାକବଙ୍ଗଳାରେ ଅପରାହ୍ନରେ ଆୟୋଜିତ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏପରି ଅଭିଯୋଗ ଆଣି କେନ୍ଦ୍ରରେ କ୍ଷମତାସୀନ ଭାଜପା ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଛନ୍ତି ଶାସକ ଦଳର କର୍ମକର୍ତ୍ତା। ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ବେହେରା, ବ୍ଲକ ସଭାପତି କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତି, ଯୁବ ବିଜେଡି ସଭାପତି ସୁବ୍ରତ କୁମାର ଦାସଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଆୟୋଜିତ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଟିପ୍ପଣୀର ଦୃଢ଼ ପ୍ରତିବାଦ କରାଯିବା ସହ ନିନ୍ଦା ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଗତ କରାଯାଇଥିଲା।

ବୃହତ୍‌ ଜଳଯୋଗାଣ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ:ବ୍ରାହ୍ମଣୀରୁ ଟୋପେ ପାଣି ଛଡ଼ାଯିବନ

ବୃହତ୍‌ ଜଳଯୋଗାଣ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ:ବ୍ରାହ୍ମଣୀରୁ ଟୋପେ ପାଣି ଛଡ଼ାଯିବନ

ଭୁବନ, ୨୮।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):ବ୍ରାହ୍ମଣୀର ପାଣି ଦେହରେ ରକ୍ତ ହୋଇ ବୋହୁଛି। ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ଖାଲି ନଦୀ ନୁହେଁ, ଆମର ମା’। ଜୀବନଜୀବିକାର ପ୍ରଧାନ ଉତ୍ସ। ହେଲେ ସରକାର ଚକ୍ରାନ୍ତ କରି ବୃହତ୍‌ ଜଳପ୍ରକଳ୍ପ ମାଧ୍ୟମରେ ନଦୀପାଣି ଅନ୍ୟ ଜିଲାର କମ୍ପାନୀ ହାତରେ ଟେକି ଦେବାକୁ ମସୁଧା କରୁଛନ୍ତି। ଏଥିଲାଗି ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ମତାମତକୁ ଉପେକ୍ଷା କରାଯାଇଛି, ଯାହା ଜନସ୍ବାର୍ଥ ବିରୋଧୀ। କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବ୍ରାହ୍ମଣୀରୁ ଟୋପେ ପାଣି ଛଡ଼ାଯିବନି। ଆବଶ୍ୟକ ପଡ଼ିଲେ ପ୍ରଶାସନକୁ ଅଚଳ କରିଦିଆଯିବ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଭୁବନର ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ। 
ଭୁବନ ଏନ୍‌ଏସିର ପୂର୍ବଦିଗରେ ପ୍ରବାହିତ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀରୁ ଯାଜପୁର ଜିଲାକୁ ପାଣିଯିବ। 

ବୃହତ୍‌ ଜଳଯୋଗାଣ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ:ବ୍ରାହ୍ମଣୀରୁ ଟୋପେ ପାଣି ଛଡ଼ାଯିବନ

ଭୁବନ, ୨୮।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):ବ୍ରାହ୍ମଣୀର ପାଣି ଦେହରେ ରକ୍ତ ହୋଇ ବୋହୁଛି। ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ଖାଲି ନଦୀ ନୁହେଁ, ଆମର ମା’। ଜୀବନଜୀବିକାର ପ୍ରଧାନ ଉତ୍ସ। ହେଲେ ସରକାର ଚକ୍ରାନ୍ତ କରି ବୃହତ୍‌ ଜଳପ୍ରକଳ୍ପ ମାଧ୍ୟମରେ ନଦୀପାଣି ଅନ୍ୟ ଜିଲାର କମ୍ପାନୀ ହାତରେ ଟେକି ଦେବାକୁ ମସୁଧା କରୁଛନ୍ତି। ଏଥିଲାଗି ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ମତାମତକୁ ଉପେକ୍ଷା କରାଯାଇଛି, ଯାହା ଜନସ୍ବାର୍ଥ ବିରୋଧୀ। କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବ୍ରାହ୍ମଣୀରୁ ଟୋପେ ପାଣି ଛଡ଼ାଯିବନି। ଆବଶ୍ୟକ ପଡ଼ିଲେ ପ୍ରଶାସନକୁ ଅଚଳ କରିଦିଆଯିବ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଭୁବନର ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ। 
ଭୁବନ ଏନ୍‌ଏସିର ପୂର୍ବଦିଗରେ ପ୍ରବାହିତ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀରୁ ଯାଜପୁର ଜିଲାକୁ ପାଣିଯିବ।