ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

୩୩ କେଭି ତାର କାଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

୩୩ କେଭି ତାର କାଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ବନ୍ତଳା,୬।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ବନ୍ତଳା ବିଦ୍ୟୁତ ଷ୍ଟ୍ରକଚର ଅଧୀନ ସରଧାପୁର ନିକଟରୁ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ୩୩ କେଭି ତାରକୁ କାଟିନେଇଛନ୍ତି।

ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଗାଁ ସଭାପତିଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼

ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଗାଁ ସଭାପତିଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୬।୭: ଢ଼େଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ବାଲିମି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରଞ୍ଜାଗୋଳ ଗାଁ ସଭାପତି ଲିଙ୍ଗରାଜ ସାହୁଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ କେତେଜଣ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଗୁଳିମାଡ଼ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ସେ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଖଜୁରିଆକଟା ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଓ ପରେ କଟକ ବଡ଼ ମେଡ଼ିକାଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି।

ସମବାୟ ସମିତିର ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଉଦ୍‌ଘାଟନ

ସମବାୟ ସମିତିର ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଉଦ୍‌ଘାଟନ

ଭାପୁର,୬।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପ୍ରସାଦ ସେବା ସମବାୟ ସମିତିର ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଗୃହର ଉଦଘାଟନ ଉତ୍ସବ ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟରରେ ଆହତ ଅପରାଧୀ ମୃତ

ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟରରେ ଆହତ ଅପରାଧୀ ମୃତ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ, ୬।୭: ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟରରେ ଆହତ ହୋଇଥିବା ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଅପରାଧୀ ବଳରାମ ମଲିକ ଓରଫ ଚଗଲାଙ୍କର ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

୫ ଶ୍ରେଣୀ ସମ୍ଭାଳୁଛନ୍ତି ୨ ଶିକ୍ଷକ

୫ ଶ୍ରେଣୀ ସମ୍ଭାଳୁଛନ୍ତି ୨ ଶିକ୍ଷକ

ବଇଣ୍ଡା, ୬।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶିକ୍ଷାର ବିକାଶ ଦିଗରେ ବାଧକ ସାଜିଛି ଶିକ୍ଷକ ଅଭାବ। ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏହି ବ୍ଲକର ଆମ୍ବଶରମୁଣ୍ଡା ସେବାଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆବଶ୍ୟକ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ହେଉ ନ ଥିବା ନେଇ ଅଭିଭାବକ ତଥା ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି। ବାରମ୍ବାର ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇବା ସତ୍ତ୍ୱେ ଏହି ପଦବୀ ପୂରଣ ହେଉ ନ ଥିବା ନେଇ ବୁଧବାର ଆମ୍ବଶରମୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମବାସୀ ଓ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଚାଳନା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କଠାରେ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି।

ଛେଳି ପାଳନ ଦେଇଛି ରୋଜଗାର: ୧୦ ଥିଲା, ହେଲାଣି ୧୦୦

ଛେଳି ପାଳନ ଦେଇଛି ରୋଜଗାର: ୧୦ ଥିଲା, ହେଲାଣି ୧୦୦

ବଅଁରପାଳ,୬।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଚାକିରି କରିଥିଲେ ଏବେ ଅବସର ନେଇ ଘରେ ବସିଥାନ୍ତି। ହେଲେ ଛେଳି, ମେଣ୍ଢା ପାଳନ କରୁଥିବାରୁ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାରେ ବି ଭଲ ରୋଜଗାର କରିପାରୁଛି। ପରିବାରକୁ ଆର୍ଥିକ ସାହାଯ୍ୟ ସହଯୋଗ ଦେଇପାରୁଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ବଅଁରପାଳ ବ୍ଲକ ଗିରାଙ୍ଗ ଗ୍ରାମର ସାନନ୍ଦ ସେଠ।

ଓ୍ବାଟର ଟ୍ରିଟ୍‌ମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଣ୍ଟର କାର୍ଯ୍ୟ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ:  ମିଶୁଛି ଡ୍ରେନ୍‌ ପାଣି

ଓ୍ବାଟର ଟ୍ରିଟ୍‌ମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଣ୍ଟର କାର୍ଯ୍ୟ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ: ମିଶୁଛି ଡ୍ରେନ୍‌ ପାଣି

ତାଳଚେର,୬।୭(ନି.ପ୍ର.): ତାଳଚେର ସହରକୁ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ହେଉଥିବା ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀରେ ସିଧାସଳଖ ମିଶୁଥିବା ଡ୍ରେନ ପାଣିକୁ ବିଶୋଧନ କରି ଛାଡ଼ିବାକୁ ୧.୬୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ସ୍ବେରେଜ ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ଓ୍ବାଟର ଟ୍ରିଟ୍‌ମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା। ବିଳମ୍ବରେ ହେଲେ ବି ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇସାରିଛି। ହେଲେ ସହରରେ ପୂର୍ବବର୍ଷଗୁଡ଼ିକ ଭଳି ଜଣ୍ଡିସ ରୋଗ ବ୍ୟାପି ଚାଲିଥିବାରୁ ଓ୍ବାଟର ଟ୍ରିଟ୍‌ମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଣ୍ଟର କାର୍ଯ୍ୟ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

ଅନୁଗୋଳ ବଜାରରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଛୁରାମାଡ଼: ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଭର୍ତ୍ତି

ଅନୁଗୋଳ ବଜାରରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଛୁରାମାଡ଼: ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଭର୍ତ୍ତି

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୬।୭: ଅନୁଗୋଳ ସହର ଶଙ୍କର ସିନେମା ହଲ ରୋଡ୍‌ ନିକଟରେ ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଜଣେ ଯୁବକ ଛୁରାମାଡ଼ରେ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ହୁଲୁରିସିଙ୍ଗା ଘାସିସାହିର ସ୍ବଦେଶ ବେହେରାଙ୍କ ପୁଅ ବିଶାଳ ବେହେରା(୨୩)।

ହତ୍ୟା ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ

ହତ୍ୟା ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୬।୭: ଅନୁଗୋଳ ଥାନା ଖଣ୍ଡହତା ଗ୍ରାମର ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଜେନାଙ୍କ ହତ୍ୟା ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ଗୁରୁବାର ଜିଲା ଓ ଦୌରା ଜଜ୍‌ ସଞ୍ଜୟ କେଶରୀ ସ୍ବାଇଁ ଅଭିଯୁକ୍ତ ତ୍ରିନାଥ ଜେନାଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବା ସହ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ୫ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଅନାଦାୟ ହେଲେ ଅଧିକ ୬ ମାସ ଜେଲ ଭୋଗିବେ ବୋଲି ଅଦାଲତ ତାଙ୍କ ରାୟରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।

ଢେଙ୍କାନାଳ ସହରରେ ଉଜ୍ଜଳ ଆଲୋକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଶୁଭାରମ୍ଭ

ଢେଙ୍କାନାଳ ସହରରେ ଉଜ୍ଜଳ ଆଲୋକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଶୁଭାରମ୍ଭ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୫।୭- ଢେଙ୍କାନାଳ ପୌରପାଳିକା ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ସହରରେ ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଉଜ୍ଜଳ ଆଲୋକ ବ୍ୟବସ୍ଥା।

ଚାଷୀଙ୍କୁ ସହାୟ ହେଉଛି ସମବାୟ ସମିତି

ଚାଷୀଙ୍କୁ ସହାୟ ହେଉଛି ସମବାୟ ସମିତି

ସାତମାଇଲ, ୫ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ହିନ୍ଦୋଳ ଉପଖଣ୍ଡ ଦୁଦୁରୁକୋଟ ସମବାୟ ସମିତି କାର୍ଯ୍ୟଳୟରେ ଗୁରୁବାର ‘ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସମିତି ସଭାପତି ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଭଞ୍ଜଙ୍କ ପୌରୋହିତ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଏୟୁସିସି ଶାଖା ମ୍ୟାନେଜର ରୁଦ୍ରମୋହନ ମିଶ୍ର, ସମିତି ସମ୍ପାଦକ ଶ୍ରୀତମ ଦାସ, କନ୍ତାମିଲା ସରପଞ୍ଚ ବିଶ୍ୱେଶ୍ୱର ସେଠୀ ପ୍ରମୁଖ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ।

ମୋ’ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ବଇଣ୍ଡା,୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ)- କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ଲୁହାମୁଣ୍ଡା ମା’ ହିଙ୍ଗୁଳାଇ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବୁଧବାର ମୋ’ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ବେହେରାଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପୁରାତନ ଛାତ୍ର ଓ ଗ୍ରାମବାସୀ, ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ବୋଲେରୋ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ମୃତ

ବଇଣ୍ଡା,୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ)-ନାକିଚି-ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ରାସ୍ତାର ହଣ୍ଡପା ଥାନା ପର୍ଶୁମାଳ ନିକଟରେ ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଏକ ବୋଲେରୋ ଧକ୍କାରେ ସେହି ଗ୍ରାମର ପ୍ରମିଳା ବେହେରା(୬୦)ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

ଅଲାରନାଥଙ୍କ ଶ୍ରୀଅଙ୍ଗରେ ଶରଣ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ତୁଳସୀ

ଅଲାରନାଥଙ୍କ ଶ୍ରୀଅଙ୍ଗରେ ଶରଣ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ତୁଳସୀ

ଓଡ଼ାପଡ଼ା, ୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଓଡ଼ାପଡ଼ା ବ୍ଲକ ଏକଘରିଆ ଗ୍ରାମସ୍ଥିତ ପବିତ୍ର ଶରଣ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରୁ ଗୁରୁବାର ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ଆମ୍ବ, ପଣସ, ସପୁରୀ, କଦଳୀ ଆଦି ଫଳ ଯାଇଛି। ଏଥିସହ ବ୍ରହ୍ମଗିରି ଅଲାରନାଥଙ୍କ ପାଇଁ ତୁଳସୀ ପଠାଯାଇଛି। ଉକ୍ତ ତୁଳସୀକୁ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ଶ୍ରୀଅଙ୍ଗରେ ଲାଗି କରାଯାଇଛି। ନିଆଯାଇଥିବା ଫଳ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଥିବା ନୃସିଂହନାଥଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ବନ ବିଭାଗ ସଭାଗୃହ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

କାମାକ୍ଷାନଗର, ୫ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କାମାକ୍ଷାନଗର ବନ ବିଭାଗ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଜାଇକା ସହାୟତାରେ ଗୁରୁବାର ସଭାଗୃହ ଓ ଅଫିସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଅତିରିକ୍ତ ପ୍ରଧାନ ମୁଖ୍ୟ ବନ ସଂରକ୍ଷକ ସୁଦର୍ଶନ ପଣ୍ଡା ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଏହାକୁ ଲୋକାର୍ପିତ କରିଥିଲେ।

ମାନସିକ ଶାନ୍ତି ଦିଏ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ

କାମାକ୍ଷାନଗର,୫ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା କାମାକ୍ଷାନଗର ବ୍ଲକ ଜିରିଡ଼ାମାଳି ହନୁମାନ ମନ୍ଦିର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ଗୁରୁବାର ଆଞ୍ଚଳିକ ନାମ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ ସଂଘର ସାଧାରଣ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ନବବଧୂଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ

ନବବଧୂଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ

କଣିହାଁ, ୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଣିହାଁ ଥାନା ପୁରୁଣା ଶଗଡ଼ିଆପାଳ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ନବବଧୂଙ୍କୁ ବୁଧବାର ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏ ନେଇ ପୋଲିସ କେସ ନଂ. ୧୦୧/୧୮ରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଛି।

ଜରପଡ଼ା ବନାଞ୍ଚଳ ପକ୍ଷରୁ ବନ ମହୋତ୍ସବ

ଜରପଡ଼ା ବନାଞ୍ଚଳ ପକ୍ଷରୁ ବନ ମହୋତ୍ସବ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ବନଖଣ୍ଡ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜରପଡ଼ା ବନାଞ୍ଚଳ ତଥା ପ୍ରକୃତି ପରିବେଶ ଓ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ସମିତି ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ୬୯ ତମ ବନ ମହୋତ୍ସବ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସ୍ଥାନୀୟ କତଡା ଗୁରୁଣ୍ଡୁ ଗୋପାଳ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଫରେଷ୍ଟର ଲୋକନାଥ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବନାଞ୍ଚଳ ଅଧିକାରୀ ହୃଦାନନ୍ଦ ନାଏକ, ବରିଷ୍ଠ ଶିକ୍ଷକ ମନୋଜ କୁମାର ବେହେରା, ଅଞ୍ଜନ କୁମାର ପ୍ରଧାନ, ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ, ଭୋଳେଶ୍ୱର ସାହୁ, ନିଉଜ ସଙ୍ଗଠନ ସଂଯୋଜକ ଲିଙ୍ଗରାଜ ପ୍ରଧାନ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ମାଈ ହାତୀର ମୃତ୍ୟୁ

ମାଈ ହାତୀର ମୃତ୍ୟୁ

ବନ୍ତଳା,୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ବନଖଣ୍ଡ ରେଞ୍ଜ ଅଧୀନ କରତପଟା ବିଟ ହିଂସାଲୋଇ ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ବୁଧବାର ରାତିରେ ଏକ ବୃଦ୍ଧା ମାଈ ହାତୀର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। କରତପଟା ବିଟ ଫରେଷ୍ଟର ଜପେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱାଳ ଓ ବନ କର୍ମଚାରୀମାନେ ରାତ୍ରିରେ ହିଂସାଲୋଇ ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ହାତୀ ଘଉଡାଇବା ସମୟରେ ହାତୀଟିର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିଲେ। ଖବରପାଇ ଗୁରୁବାର ସକାଳେ ରେଞ୍ଜର ସତ୍ୟବ୍ରତ ପ୍ରଧାନ, ଡେପୁଟି ରେଞ୍ଜର ଜୟନ୍ତ ସାହୁ, ଡିଏଫଓ ଭି. କାର୍ତିକ, ବନ୍ତଳା ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସକ ସନ୍ତୋଷ ସ୍ବାଇଁ, ଗୋ-ମିତ୍ର ରଞ୍ଜନ ସାହୁ, ଉପଖଣ୍ଡ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଦୀପ୍ତ କୁମାର ସିଙ୍ଗ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ହାତୀ ମୃତଦେହକୁ ଜବତ କରି ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରିଥିଲେ।

ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସ୍ବଚ୍ଛତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସ୍ବଚ୍ଛତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଓଡ଼ାପଡ଼ା, ୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ କ୍ରୀଡ଼ା ଓ ଯୁବ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ମେ ୧ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ସ୍ବଚ୍ଛତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ। ଏହା ଜୁଲାଇ ୩୧ ଯାଏ ଚାଲିବ। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ନେହେରୁ ଯୁବ କେନ୍ଦ୍ର ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଓଡ଼ାପଡ଼ା ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସ୍ବଚ୍ଛତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଜଗନ୍ନାଥ କ୍ଷେତ୍ର ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବଚ୍ଛତା ପକ୍ଷ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ଜଗନ୍ନାଥ କ୍ଷେତ୍ର ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବଚ୍ଛତା ପକ୍ଷ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ତାଳଚେର,୫ା୭(ନି.ପ୍ର)- ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌ ଜଗନ୍ନାଥ କ୍ଷେତ୍ର ପକ୍ଷରୁ ଜୁନ୍‌ ୧୬ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ସ୍ବଚ୍ଛତା ପକ୍ଷ ଗତ ୩୦ ତାରିଖରେ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ପକ୍ଷ ପାଳନ ଅବସରରେ ଜଗନ୍ନାଥ ଏରିଆର ମହାପ୍ରବନ୍ଧକ ପି. ବ୍ରହ୍ମପୁରକର କର୍ମଚାରୀ, ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଶପଥପାଠ କରାଇଥିଲେ।

ଜରପଡା ବନାଞ୍ଚଳ ପକ୍ଷରୁ ବନ ମହୋତ୍ସବ ପାଳିତ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୫।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଅନୁଗୋଳ ବନଖଣ୍ଡ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜରପଡା ବନାଞ୍ଚଳ ତଥା ପ୍ରକୃତି, ପରିବେଶ ଓ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ସମିତିର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଗୁରୁବାର ୬୯ ତମ ବନ ମହୋତ୍ସବ ସହ ସାମୂହିକ ବୃକ୍ଷ ରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସ୍ଥାନୀୟ କତଡା ଗୁରୁଣ୍ଡୁ ଗୋପାଳ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ଦେଲେ ପଞ୍ଚାୟତବାସୀ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୫।୭- ନାଲକୋ ଟାଉନ୍‌ଶିପ୍‌ ଠାରୁ ଆଇଏପିଏଲ୍‌ ଛକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ରାସ୍ତାକୁ ତୁରନ୍ତ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବା ଦାବିରେ କାଙ୍ଗୁଲା-ବେନ୍ତପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ଏକ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ବୁଧବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ନାଲକୋ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପୂର୍ବ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ମୁତାବକ ତୁରନ୍ତ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ନ କଲେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯିବ ବୋଲି ପ୍ରତିନିଧି ଦଳରେ ସାମିଲ ଥିବା ସରପଞ୍ଚ ପ୍ରକାଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଭୋଇ, ମାନସ ପାଳ, ବେନ୍ତପୁର ଗ୍ରାମ୍ୟ କମିଟି ସମ୍ପାଦକ ସୁରେଶ ବେହେରା, ଲଳିତ ପାଳ, ମନୋରଞ୍ଜନ ତ୍ରିପାଠୀ, ଅରୁଣ ପଣ୍ଡା ପ୍ରମୁଖ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏନଟିସିଏ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ସାତକୋଶିଆ ଗସ୍ତ

ବନ୍ତଳା, ୫ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଏନଟିସିଏ(ନ୍ୟାଶନାଲ ଟାଇଗର କନଜରଭେଶନ ଅଥରିଟି)ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ. ଅନୁପ କୁମାର ନାୟକ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ସାତକୋଶିଆ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଗସ୍ତରେ ଆସିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ସହ ଅତିରିକ୍ତ ପ୍ରଧାନ ମୁଖ୍ୟ ବନ ସଂରକ୍ଷକ ଡ. ସୁଦର୍ଶନ ପଣ୍ଡା, ସାତକୋଶିଆ ଡିଏଫଓ ଏସ୍‌ ଏମ ଡି ଟି ରହମାନ, ଅନୁଗୋଳ ଡିଏଫଓ ଭି. କାର୍ତ୍ତିକ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ