ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

କାନ୍ଥ ଭୁଶୁଡ଼ି ୩ ଗୁରୁତର

ଭୁବନ, ୨ା୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଭୁବନ ଏନ୍‌ଏସି ୧୦ନଂ. ଓ୍ବାର୍ଡରେ କାନ୍ଥ ଭୁଶୁଡ଼ି ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୩ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ରଶି ଲଗାଇ ମହିଳାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୦୨।୪- ଅନୁଗୋଳ ତାମ୍ରିତ କଲୋନୀରେ ରହୁଥିବା ମିତା ନାୟକ ଗତ ୩୧ ତାରିଖରେ ଘରେ ରଶି ଲଗାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ମଦ ଦୋକାନ ଅନ୍ୟତ୍ର ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଦାବି

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨।୪- ଅନୁଗୋଳ ଗାନ୍ଧୀମାର୍ଗ ଛକ ଠାରେ ଏକ ମଦ ଦୋକାନକୁ ଅନୁମିତି ଦିଆଯାଇଛି। ଏହାକୁ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ବିରୋଧ କରିବା ସହ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଏସ୍‌ସି ଏସ୍‌ଟି ଆକ୍ଟକୁ ବିରୋଧ

ଛେଣ୍ଡିପଦା/ଆଠମଲ୍ଲିକ,୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଛେଣ୍ଡିପଦା ଥାନା ଛକଠାରେ ଏସସି, ଏସ୍‌ଟି ଆଟ୍ରୋସିଟି ଆକ୍ଟ ସଂଶୋଧନକୁ ବିରୋଧ କରି ସୋମବାର ବାଗେଡିଆ ଏସ୍‌ସି, ଏସ୍‌ଟି ସେଲ ପକ୍ଷରୁ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଅ

କାଳବୈଶାଖୀରେ ଭାଙ୍ଗିଲା ସ୍କୁଲ ଗୃହ

କାଳବୈଶାଖୀରେ ଭାଙ୍ଗିଲା ସ୍କୁଲ ଗୃହ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କାଳବୈଶାଖୀରେ ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ପାତ୍ରପଡ଼ା ଗ୍ରାମସ୍ଥିତ ଲୋପାମୁଦ୍ରା ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୃହ ରବିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଛି।

 ଲଟାବୁଦାରେ ଭର୍ତ୍ତି ବଡ଼ଯୋରା ପ୍ରକଳ୍ପ

ଲଟାବୁଦାରେ ଭର୍ତ୍ତି ବଡ଼ଯୋରା ପ୍ରକଳ୍ପ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା କ୍ଷୁଦ୍ର ଜଳସେଚନ ବିଭାଗ ଅଧୀନ ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ବାଗେଡ଼ିଆ ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ବଡ଼ଯୋରା ପ୍ରକଳ୍ପର ମୁଖ୍ୟ କେନାଲ ଓ ଶାଖା ପ୍ରଶାଖା କେନାଲଗୁଡ଼ିକ ଲଟାବୁଦା, ବାଲି କାଦୁଅରେ ପୋତି ହୋଇଯାଇଛି।ଏହାର ଆବଶ୍ୟକ ରକ୍ଷଣା ବେକ୍ଷଣ ଓ ମରାମତି କରାଯାଉ ନ ଥିବା ଯୋଗୁ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉପରମୁଣ୍ଡରୁ ତଳମୁଣ୍ଡକୁ ପାଣି ଯାଇପାରୁନାହିଁ। ଫଳରେ ଏହା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଥିବା ଚାଷୀ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି

ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଅଞ୍ଚଳ ଗସ୍ତ

ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଅଞ୍ଚଳ ଗସ୍ତ

ଆଠମଲ୍ଲିକ,୨ା୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଆଠମଲ୍ଲିକ ଉପଜିଲାପାଳ ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ରାୟ ରବିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକ ମଇମୁରା ପଞ୍ଚାୟତର ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳ କୋରାବ, ତରଣ୍ଡା, ବିପ୍ରଡିହ ଆଦି ଗ୍ରାମ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ।

ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର

ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର

ଭୁବନ,୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଭୁବନ ବନାଞ୍ଚଳ ବାଘମାରୀ ଗ୍ରାମର ଦାରୁଣ ମାଝୀ ସୋମବାର ଅପରାହ୍ନ ସାଢ଼େ ୨ଟାରେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି।

ନାଲ୍‌କୋ କଲୋନୀରୁ ଚୋରି ଘଟଣା: ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍‌ ଟିମ୍‌, ସନ୍ଧାନୀ କୁକୁର ସହ ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ

ନାଲ୍‌କୋ କଲୋନୀରୁ ଚୋରି ଘଟଣା: ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍‌ ଟିମ୍‌, ସନ୍ଧାନୀ କୁକୁର ସହ ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ

ବଅଁରପାଳ,୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନାଲକୋ କଲୋନୀ ପରିସରରୁ ୪ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୨ଟି ବଡଧରଣର ଚୋରି ହୋଇଛି। ସୋମବାର ଏ ନେଇ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ତନାଘନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

କୋଇଲା ଉତ୍ପାଦନ ବନ୍ଦ

କୋଇଲା ଉତ୍ପାଦନ ବନ୍ଦ

ତାଳଚେର, ୨।୪(ନି.ପ୍ର.): ଏସ୍‌ସି ଏବଂ ଏସ୍‌ଟି ଆଇନରେ ସଂଶୋଧନ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ପରେ ରିଭ୍ୟୁ ପିଟିଶନ ଦାଏର ଦାବିରେ ଦଳିତ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଭାରତ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ତାଳଚେର କୋଲଫିଲ୍ଡରେ ଥିବା ସମସ୍ତ କୋଇଲା ଖଣି କାର୍ଯ୍ୟ ସମେତ ଉତ୍ପାଦନ ବନ୍ଦ ରହିଛି।

ଏସ୍‌ସି/ଏସ୍‌ଟି ଆସୋସିଏଶନ ପକ୍ଷରୁ ବନ୍ଦପାଳନ

ଏସ୍‌ସି/ଏସ୍‌ଟି ଆସୋସିଏଶନ ପକ୍ଷରୁ ବନ୍ଦପାଳନ

ବଅଁରପାଳ,୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟଙ୍କ ବିଚାର ବିରୋଧରେ ନାଲ୍‌କୋ ଏସ୍‌ସି/ଏସ୍‌ଟି ଆସୋସିଏଶନ ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ବନ୍ଦପାଳନ କରାଯାଇଛି। ନାଲ୍‌କୋ ମେନ୍‌ଗେଟ୍‌ ଛକଠାରେ ୫୫ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଟାୟାର ଜାଳି ଅବରୋଧ କରାଯିବା ସହ ସ୍ମେଲ୍‌ଟର ପ୍ଲାଣ୍ଟ ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଭାଷା ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଜାଗରଣ ସୃଷ୍ଟି ହେଉ

ଭାଷା ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଜାଗରଣ ସୃଷ୍ଟି ହେଉ

ବଇଣ୍ଡା/ପାଲଲହଡ଼ା,୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭାଷା ଓ ସଂସ୍କୃତି ଗୋଟିଏ ଜାତିର ଆତ୍ମା ତଥା ସ୍ବାଭିମାନ। ନିଜ ସ୍ବାଭିମାନ ରକ୍ଷା କରି କାର୍ଯ୍ୟ କଲେ ମନରେ ଶାନ୍ତି ଆସିବା ସହିତ ସମାଜରେ ବୈପ୍ଲବିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଅଣାଯାଇପାରିବ।

ମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଜରପଡ଼ା ଥାନା ପୋଲିସ ଚଢାଉ କରି ରବିବାର ମରାତିରା ଗ୍ରାମର କାଲୁ ଗୋଚ୍ଛାୟତ(୨୭)ଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୦ ଲିଟର ଦେଶୀ ମହୁଲି ମଦ ଜବତ କରିଛି।

ପରା, କୁମୁରସିଙ୍ଗାରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ

ପରା, କୁମୁରସିଙ୍ଗାରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଜରପଡ଼ା ବନାଞ୍ଚଳ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପରା, ଫୁଲମୁଣ୍ଡା, ମାଳିମୁଣ୍ଡା, କୁମୁରସିଙ୍ଗ, ବଉଳପାଳ, ସଉରିଆ, ଗୋପୀନାଥପୁର ଆଦି ଗ୍ରାମ ଇଲାକାରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ ଦେଖାଦେଇଛି।

ଟ୍ରକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଯୁବକ ମୃତ

ଟ୍ରକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଯୁବକ ମୃତ

ପାଲଲହଡ଼ା, ୧ା୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ପାଲଲହଡ଼ା ଥାନା ୧୪୯ ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଝିମିରିପାଲି ଗ୍ରାମ ନିକଟ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ନିକଟରେ ଏକ ଟ୍ରକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ରବିବାର ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତକ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ତେଲକୋଇ ବ୍ଲକ ବେଡାପଟା ଗ୍ରାମର ନାଥ ଯୁଆଙ୍ଗଙ୍କ ପୁଅ ସୁରେଶ ଯୁଆଙ୍ଗ(୧୯) ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

କିଶୋରନଗରରେ କୁଆପଥର ବର୍ଷା

ବଇଣ୍ଡା,୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକର ବଇଣ୍ଡା, ଲୁହାମୁଣ୍ଡା, ହଣ୍ଡପା, ନାକିଚି, ବାମୁର, କିଶୋରନଗର, ଅଙ୍ଗପଡ଼ା, ତୁରୁଡ଼ା ଆଦି ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରେ ଏକ ଘଣ୍ଟା ଧରି କୁଆ ପଥର ବର୍ଷା ହୋଇଛି।

ସମାଜକୁ ଶାନ୍ତିର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି

ବଇଣ୍ଡା,୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସମ୍ପ୍ରତି ସଭ୍ୟ ସମାଜରେ ପ୍ରତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଶାନ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। ପରମାତ୍ମାଙ୍କୁ ଅବହେଳା କରାଯାଉଛି। ଫଳରେ ସମାଜ ବିପଦ ମୁହାଁ ହେଉଛି।

ମଦ ଦୋକାନ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଦାବିରେ ମହିଳାଙ୍କ ଧାରଣା

ମଦ ଦୋକାନ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଦାବିରେ ମହିଳାଙ୍କ ଧାରଣା

ବଅଁରପାଳ,୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନାଲ୍‌କୋ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗିରାଙ୍ଗ ଛକରେ ଥିବା ଏକ ବିଦେଶୀ ମଦ ଦୋକାନକୁ ଅନ୍ୟତ୍ର ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ଦାବିନେଇ ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳର ମହିଳାମାନେ ରବିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଦୋକାନ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଢେଙ୍କାନାଳରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ସରକାରୀ ବସ୍‌ ସେବା ଆରମ୍ଭ

ଢେଙ୍କାନାଳରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ସରକାରୀ ବସ୍‌ ସେବା ଆରମ୍ଭ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୧।୪: ଢେଙ୍କାନାଳରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ସରକାରୀ ବସ୍‌ ସେବା। ରବିବାର ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନୃଶିଂହ ସାହୁ ପତାକା ଦେଖାଇ ଏହାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

ଉତ୍କଳ ଦିବସ ପାଳିତ

ଉତ୍କଳ ଦିବସ ପାଳିତ

ଭୁବନ,୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଭୁବନସ୍ଥିତ ଭାରତୀୟ ବିଦ୍ୟା ନିକେତନ ତକ୍ଷଶିଳା ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉତ୍କଳ ପ୍ରଦେଶ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଭୁବନର ବିଶିଷ୍ଟ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

‘ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାକୁ ମରିବାକୁ ଦିଆଯିବନି’

‘ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାକୁ ମରିବାକୁ ଦିଆଯିବନି’

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୩୧।୩-ଢେଙ୍କାନାଳ କମଳା ମଣ୍ଡପରେ ଶନିବାର ଓଡ଼ିଆ ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ଶାଖା ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଓଡ଼ିଆ ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରଫେସର ମନୋରଞ୍ଜନ ଦାସ ଏଥିରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ।

ସହଯୋଗ ମିଳିଲେ ରୋକିହେବ ଶିଶୁମୃତ୍ୟୁ

ସହଯୋଗ ମିଳିଲେ ରୋକିହେବ ଶିଶୁମୃତ୍ୟୁ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୩୧।୩-ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମିଶନ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସଭାଗୃହରେ ଶନିବାର ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଗାଁ କଲ୍ୟାଣ ସମିତି ଓ ଆଶା କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ବିପଜ୍ଜନକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବାଳଶ୍ରମିକ

ବିପଜ୍ଜନକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବାଳଶ୍ରମିକ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୩୧।୩-କୋମଳମତି ପିଲାଙ୍କ ମୁହଁରୁ ହସ ଛଡ଼ାଉ ନେଉଛି ଦାରିଦ୍ର୍ୟ। ପେଟର ଭୋକରେ ଉଜୁଛି ଯାଉଛି ଶୈଶବ। ସେମାନଙ୍କ ମୁହଁରେ ଚେନାଏ ହସ ଫୁଟାଇବାକୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପ୍ରୟାସ। ‘ମୁସ୍‌କାନ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜରିଆରେ ନିଖୋଜ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି ସରକାର। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ୧୪ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ବୟସର ବାଳଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନ ଲଗାଇବାକୁ କଡ଼ା ତାଗିଦ୍‌ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଏଥିପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ଟୋଲ ଫ୍ରି ନମ୍ବର। ହେଲେ ଆଇନର ଗଳାବାଟ ଆଗରେ ସବୁ ଯୋଜନା, ନିୟମ ଫିକା ପଡ଼ିଯାଉଛି। କେବଳ ବେସରକାରୀ ନୁହେଁ, ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଶ୍ରମିକ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି। ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଶନିବାର ଏପରି ଏକ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ରାଜସ୍ବ ଆଦାୟରେ କଣିହାଁ ତହସିଲ ପ୍ରଥମ

କଣିହାଁ,୩୧।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା କଣିହାଁ ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ୨୦୧୭-୧୮ ବାର୍ଷିକ ରାଜସ୍ବ ଆଦାୟରେ ଜିଲାରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି।