ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାନୀୟ ଜଳ ସଙ୍କଟ

ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାନୀୟ ଜଳ ସଙ୍କଟ

ଭାପୁର,୨୧।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ଭାପୁର ସରକାରୀ ଉପ୍ରା ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାନୀୟ ଜଳ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଛି। ଫଳରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ନାହିଁ ନ ଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଓ ଅଭିଭାବକ ମହଲରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି।

ବୃତ୍ତି ନୁହେଁ, ବ୍ରତ ହେଉ ଶିକ୍ଷାଦାନ

ବଇଣ୍ଡା,୨୧।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରାପ୍ତ କରି ବଡ ମଣିଷ ହୋଇଥାନ୍ତି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର। ଏ ଦିଗରେ ଶିକ୍ଷକ ସମାଜର ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସଂସ୍କାରମୂଳକ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ସମାଜରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କରିବା ଦିଗରେ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଶିକ୍ଷକମାନେ ଯତ୍ନବାନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ।

ବଅଁରପାଳ କଲେଜ ବାର୍ଷିକ ପୁରସ୍କାର ବିତରଣ ଉତ୍ସବ

ବଅଁରପାଳ କଲେଜ ବାର୍ଷିକ ପୁରସ୍କାର ବିତରଣ ଉତ୍ସବ

ବଅଁରପାଳ, ୨୧।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ବଅଁରପାଳ ଜୁନିୟର କଲେଜର ବାର୍ଷିକ ପୁରସ୍କାର ବିତରଣ ଉତ୍ସବ ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ବିପିନ ବିହାରୀ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ପୂର୍ବରୁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ଖେଳକୁଦର କୃତୀ ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କୁ ଏଥିରେ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ନବଗ୍ରହ ମନ୍ଦିରରେ ବିରଳ ପକ୍ଷୀ

ନବଗ୍ରହ ମନ୍ଦିରରେ ବିରଳ ପକ୍ଷୀ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୨୦ା୨- ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ବ୍ଲକ ତାଳବରକୋଟ ପଞ୍ଚାୟତର ସିଆରିଆ ଶିବ ମନ୍ଦିରରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ଏକ ବିରଳ ପକ୍ଷୀ ବସିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ପକ୍ଷୀଟିକୁ ପ୍ରଥମେ ମନ୍ଦିର ପୂଜକ ବୀରେନ୍ଦ୍ର ଦାସ ଦେଖିଥିଲେ। ଖବର ପ୍ରଚାରିତ ହେବାପରେ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳର ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଭିଡ଼ ଜମିଥିଲା। ନବଗ୍ରହ ଠାକୁରଙ୍କ ନିକଟରେ ପକ୍ଷୀଟି ସନ୍ଧ୍ୟାଯାଏ ବସି ରହିଥିଲା। କେତେଜଣ ଏହାକୁ ଗରୁଡ଼ ପକ୍ଷୀ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି।

କରତପଟାରେ ଏମ୍‌ପିଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧି, ଜିଲା ଟ୍ରକ୍‌ ମାଲିକ ସଂଘ ସଦସ୍ୟ

କରତପଟାରେ ଏମ୍‌ପିଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧି, ଜିଲା ଟ୍ରକ୍‌ ମାଲିକ ସଂଘ ସଦସ୍ୟ

ବନ୍ତଳା,୨୦।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ନନ୍ଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତ କରତପଟା ଗଁାର ଅଗ୍ନିବିପନ୍ନ ପରିବାରଙ୍କୁ ଢେଙ୍କାନାଳ-ଅନୁଗୋଳ ଏମ୍‌ପି ତଥାଗତ ସତପଥୀଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧି ଓ ଜିଲା ଟ୍ରକ୍‌ ମାଲିକ ସଂଘ ସଦସ୍ୟମାନେ ମଙ୍ଗଳବାର ଭେଟି ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ ବୁଝିବା ସହ ତୁରନ୍ତ ଏନ୍‌ଜେନ୍‌କୁ ଯୋଗାଯୋଗ କରି ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ ଦେବାକୁ ସଦସ୍ୟମାନେ କଥା ହୋଇଥିଲେ।

ଟ୍ରକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଠିକା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ତାଳଚେର,୨୦ା୨(ନି.ପ୍ର.)- ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌ର ଲିଙ୍ଗରାଜ କୋଇଲା ଖଣି ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅଫିସ ନିକଟ ସିକ୍ୟୁରିଟି ଗେଟ ପାଖରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ଟ୍ରକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ଠିକା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ତାଙ୍କ ନାମ ସୁବ୍ରତ କୁମାର ସାହୁ (୨୫) ଓ ଘର ତାଳଚେର ଟାଉନରେ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଦୁର୍ଘଟଣା ପରେ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରରୁ ଜଣଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଓ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ଠିକାଶ୍ରମିକମାନେ ଖଣି ବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚଳାଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଲିଙ୍ଗରାଜ ଖଣିରୁ କୋଇଲା ଉତ୍ତୋଳନ, ପରିବହନ ବନ୍ଦ ରହିଛି।

ୟୁକୋ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖାରୁ ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ; ଦୁଇ ବାଳ ଅପରାଧୀ କୋର୍ଟଚାଲାଣ

ଓଡାପଡା,୨୦।୨(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ମୋଟଙ୍ଗା ଥାନା ହିନ୍ଦୋଳରୋଡ ଫାଣ୍ଡି ନିକଟରେ ଥିବା ୟୁକୋ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖାରୁ ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ ହୋଇଛି। ଏ ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ପରେ ପୋଲିସ ଦୁଇଜଣ ନାବାଳକ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଳବାର କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରିଛି।

ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିରେ ଆନ୍ଦୋଳନ

ତାଳଚେର,୨୦।୨(ନି.ପ୍ର)- ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିରେ ତାଳଚେର ବ୍ଲକ ମଲ୍ଲିବନ୍ଧ ଗ୍ରାମବାସୀ ମଙ୍ଗଳବାର ଖଣି ବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଛନ୍ତି।

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଯୁବ ସଂସଦ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୨୦।୨- ସଦର ବ୍ଲକ କଙ୍କଡ଼ାହାଡ଼ ପଞ୍ଚାୟତ ସାରିଅଁ ଗ୍ରାମରେ ସତ୍ୟନାରାୟଣ ଯୁବକ ସଂଘ ଏବଂ ନେହେରୁ ଯୁବକେନ୍ଦ୍ରର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଯୁବ ସଂସଦ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସଦର ବ୍ଲକ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ନରୋତ୍ତମ ସାହୁ, ସରପଞ୍ଚ ବିଜୟ ବେହେରା, ନେହେରୁ ଯୁବ କେନ୍ଦ୍ରର ସଂଯୋଜିକା ରୀତା ଶାନ୍ତି ଡୁଙ୍ଗ୍‌ଡୁଙ୍ଗ୍‌, ସାମାଜିକକର୍ମୀ ରବି ନାରାୟଣ ଭୋଇ, ଡ.ଅମେରଶ ପତି, ବନ କର୍ମଚାରୀ ଯୁଗଳ କିଶୋର ମହାନ୍ତି, କୃଷି ବିଭାଗର ଗରିମା ବିନାସନ ସାହୁ ପ୍ରମୁଖ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ବିଭିନ୍ନ ବିକାଶମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇଥିଲେ

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ ହୋଇନି; କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲାଗିପାରୁନି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର କ୍ବାର୍ଟର୍ସ

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ ହୋଇନି; କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲାଗିପାରୁନି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର କ୍ବାର୍ଟର୍ସ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୧୯।୨- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରର ଡାକ୍ତର ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି କ୍ବାର୍ଟର୍ସ। କୋଟିଏରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଉକ୍ତ କ୍ୱାର୍ଟର୍ସଗୁଡ଼ିକ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲେ ହେଁ ତାହା କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲାଗିପାରୁ ନାହିଁ। କାରଣ କୌଣସି କ୍ୱାର୍ଟର୍ସରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଉକ୍ତ ଘରଗୁଡ଼ିକ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି ତାହା ପ୍ରାଣୀଚିକିତ୍ସା ବିଭାଗର ହୋଇଥିବାରୁ ଓ ବିଭାଗ ଉପରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଲ୍‌ ବକେୟା ରହିଥିବାରୁ ଏପରି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଭୟ; ଖୋଲା ପଡିଆରେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଭୟ; ଖୋଲା ପଡିଆରେ ଗ୍ରାମବାସୀ

କାମାକ୍ଷାନଗର, ୧୯ା୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା କାମାକ୍ଷାନଗର ବ୍ଲକ ବାଇସିଙ୍ଗା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ କନ୍ଦରସିଂହା ଗ୍ରାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ପରେ ବଦଳିଯାଇଛି ପରିସ୍ଥିତି। ଗ୍ରାମବାସୀ ଏହାକୁ ଠାକୁରାଣୀଙ୍କ କୋପ କହୁଥିବାବେଳେ ଭୟଭୀତ ହୋଇ ଘରଦ୍ୱାର ଛାଡ଼ି ଖୋଲାପଡ଼ିଆରେ ତମ୍ବୁତଳେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଛନ୍ତି।

ଢେଙ୍କାନାଳ; ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚୂଡାନ୍ତ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୧୯ା୨- ଚଳିତମାସ ୨୩ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷା। ଏହାକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ କରିବାକୁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛି ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ। ପରୀକ୍ଷାକୁ ମାତ୍ର ୩ଦିନ ବାକିଥିବାବେଳେ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ।

ଦିନରାତି ଫୁଟୁଛି ଡିନାମାଇଟ୍‌

ଦିନରାତି ଫୁଟୁଛି ଡିନାମାଇଟ୍‌

ଓଡ଼ାପଡ଼ା, ୧୯।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଓଡ଼ାପଡ଼ା ତହସିଲ ଆର୍ତ୍ତସାନ୍ତରାକାଟେଣୀ ଗ୍ରାମର ଦଳିତ ବସ୍ତି ନିକଟରେ ବେଆଇନ ବ୍ଲାଷ୍ଟିଂ କରି ପଥର ଚାଲାଣ କରାଯାଉଥିବା ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। କେତେଜଣ ଅସାମାଜିକ ବ୍ୟକ୍ତି ଦୀର୍ଘଦିନରୁ ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟ ଚଳାଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଘର ଫାଟି ଅଁା କଲାଣି। ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ ସତ୍ତ୍ୱେ ପଥର ବ୍ଲାଷ୍ଟିଂ ରୋକିବା ଦିଗରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉନାହିଁ।

ଅସଦାଚରଣର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଲା ଭାଇ ; ଷ୍ଟେଶନକୁ ଡାକି ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣି ହତ୍ୟା

ବଇଣ୍ଡା, ୧୯ା୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା କିଶୋରନଗର ଥାନା ବାମୁର ରେଳଷ୍ଟେଶନ ନିକଟରେ ଥିବା ବିଲମାଳରୁ ଗତ ବୁଧବାର ସକାଳେ ମାଣିକପୁର ଗ୍ରାମର ରୋହିତ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ଘଟଣାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ କରିଛି ପୋଲିସ। ଏହା ଏକ ଯୋଜନା ବଦ୍ଧ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବା ସହ ଘଟଣାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ୬ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ସୋମବାର ଗିରଫ କରାଯାଇ ଆଠମଲ୍ଲିକ କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି।

କ୍ଷତ ଭରିପାରୁନି ସମବେଦନା, ସହାୟତା

କ୍ଷତ ଭରିପାରୁନି ସମବେଦନା, ସହାୟତା

ବନ୍ତଳା,୧୯।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ବନ୍ତଳା ଥାନା ନନ୍ଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତ କରତପଟା ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଘଟିଥିବା ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ପରେ ବିପନ୍ନ ୩୯ ପରିବାରଙ୍କ ନିକଟକୁ ସମବେଦନା, ଆଶ୍ୱାସନା ଓ ସହାୟତାର ସୁଅ ଛୁଟୁଛି। ଜିଲାପାଳଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସଙ୍ଗଠନ ପହଞ୍ଚି ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। ବନ୍ଧୁବର୍ଗ ମଧ୍ୟ ସମବେଦନା, ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଉଛନ୍ତି। ହେଲେ କ୍ଷତ ଏତେ ବିରାଟ ଯେ ତାହା ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଭରଣା କରିବା ଅସମ୍ଭବ ମନେ ହେଉଛି।

କାର-ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କା: ଜଣେ ଗୁରୁତର

କାର-ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କା: ଜଣେ ଗୁରୁତର

ଭାପୁର, ୧୯।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ଥାନା ଭାପୁର ଫାଣ୍ଡି ଅଧୀନ ପଶ୍ଚିମେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ନିକଟ ପୁରୁଣାକଟକ-ସମ୍ବଲପୁର ରାସ୍ତାରେ ସୋମବାର ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। କାର୍‌ ସହ ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କା ହୋଇ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀ ସୁଧୀର ସାହୁ (୩୫) ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି।

ଖଣି ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ଦାବିରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ଖଣି ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ଦାବିରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ତାଳଚେର, ୧୯।୨(ନି.ପ୍ର.)-ଶିଳ୍ପସମୃଦ୍ଧ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲାରେ ଖଣିଖାଦାନ ସମସ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ମୌଳିକ ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ। ଖଣି ପାର୍ଶ୍ୱବର୍ତ୍ତୀ ଇଲାକାରେ ବାସ କରୁଥିବା ଜନତାଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଦାବିକୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଉଛି।

ଅଟୋ ଚାଳକଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା

ଅଟୋ ଚାଳକଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା

ବଅଁରପାଳ,୧୯।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନାଲ୍‌କୋ ଏଫ୍‌ସିଆଇ ଛକଠାରେ ନାଲ୍‌କୋ ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ମିତ ଏକ ଅଚଳ ଥଣ୍ଡା ପାନୀୟଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ଦାବିରେ ଅଟୋ ଚାଳକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ଏକ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଉକ୍ତ ପ୍ରକଳ୍ପ ୩ ମାସ ହେବ ଅଚଳ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ନାଲ୍‌କୋ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ମରାମତି କରାଯାଉ ନାହିଁ।

କିରୋସିନ ଢାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇଦେଲେ ବୋହୂ: ୪ ଗୁରୁତର

କିରୋସିନ ଢାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇଦେଲେ ବୋହୂ: ୪ ଗୁରୁତର

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୧୮।୨-କ୍ରୋଧ ବ୍ରହ୍ମଚଣ୍ଡାଳ। ଜଣେ ହିତାହିତ ଜ୍ଞାନ ହରାଇଦେଲେ ଘରୋଇ କଳି ମଧ୍ୟ ଉଗ୍ର ରୂପ ଧାରଣ କରିଥାଏ। ପାଟିତୁଣ୍ଡ ବେଳେ କାହାର କ’ଣ ଦୋଷ ଥିଲା ଖୋଜିବା ପୂର୍ବରୁ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୪ ଜଣ ଗୁରୁତର ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ଢେଙ୍କାନାଳ ସହର ଲକ୍ଷ୍ମୀବଜାର ଜଗନ୍ନାଥରୋଡ ଅଞ୍ଚଳରେ ରବିବାର ଏପରି ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଶାଶୁ, ସ୍ବାମୀ, ଶିଶୁ କନ୍ୟା ସହ ସମ୍ପୃକ୍ତା ମହିଳା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି। ‘ପରଘରେ କାମ କରି ବହୁ କଷ୍ଟରେ ଛୁଆଙ୍କୁ ବଡ଼ କରିଛି। ବୋହୂ କିଛି ଘର କାମଦାମ କରୁନି। ସକାଳ ୮ଟାରେ ଉଠୁଛି। ଏତିକି କହିଦେବାରୁ କିରୋସିନ ଢାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇଦେଲା’। ବୋହୂର ନିର୍ଯାତନାର ଶିକାର ହୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଛଟପଟ ହେଉଥିବା ଶାଶୁ ସରସ୍ବତୀ ବାରିକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଆଗରେ ଏହା ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି। ଶାଶୁ-ବୋହୂଙ୍କ କଳିରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିନି ୧୦ମାସର ଶିଶୁକନ୍ୟା।

ବନ୍ଦ କମ୍ପାନୀରେ ସ୍କ୍ରାପ୍‌ ମାଫିଆଙ୍କ ଆଖି

ବନ୍ଦ କମ୍ପାନୀରେ ସ୍କ୍ରାପ୍‌ ମାଫିଆଙ୍କ ଆଖି

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୧୮।୨-ଢେଙ୍କାନାଳ ସହର ଉପକଣ୍ଠରେ ବନ୍ଦ ପଡ଼ିଥିବା କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ପଡ଼ିଛି ଚୋରା ସ୍କ୍ରାପ୍‌ ମାଫିଆଙ୍କ ନଜର। ରୁଗ୍‌ଣ ହୋଇପଡ଼ିଥିବା କାରଖାନାର ମୂଲ୍ୟବାନ ଲୁହା ସାମଗ୍ରୀ ରାତାରାତି ରଫାଦଫା ହୋଇଯାଉଛି। ପୋଲିସ ଆଖି ସାମ୍ନାରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସ୍କ୍ରାପ୍‌ ଚୋରି ହେଉଥିବାବେଳେ ଏହାର ସାମାନ୍ୟତମ ସୁରାକ ପାଇପାରୁନାହାନ୍ତି ଥାନା କର୍ମଚାରୀ, ଯାହା ଖାକିର କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ପ୍ରତି ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ତେବେ ଶନିବାର ଥାନା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବିନା ସହଯୋଗରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍କ୍ବାଡ୍‌ ଚଢ଼ାଉ କରି ସ୍କ୍ରାପ୍‌ ଚୋରାଚାଲାଣରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ୬ ଜଣଙ୍କୁ ଧରିବା ପରେ ପଦାରେ ପଡ଼ିଛି ପୋଲିସର ଅପାରଗତା।

ଭାଲୁଦରି ସାହିରେ ଜଳସଙ୍କଟ

ଭାଲୁଦରି ସାହିରେ ଜଳସଙ୍କଟ

ବଅଁରପାଳ,୧୮।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବଅଁରପାଳ ବ୍ଲକ ବଳରାମପ୍ରସାଦ ଭାଲୁଦରି ସାହିରେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଆରମ୍ଭରୁ ଜଳ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଛି।

ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ଜଳିଗଲା ୬୦ ବଖରା

ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ଜଳିଗଲା ୬୦ ବଖରା

ବନ୍ତଳା,୧୮।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ବନ୍ତଳା ଥାନା ନନ୍ଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତ କରତପଟା ଗଉଡ଼ସାହିରେ ରବିବାର ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରେ ବଡ଼ଧରଣର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ଗ୍ରାମର ୩୯ ପରିବାରଙ୍କ ୬୦ ବଖରା ପୋଡ଼ି ପାଉଁଶ ହୋଇଯାଇଛି। ଖବରପାଇ ଅନୁଗୋଳ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀମାନେ ପହଞ୍ଚି ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରିଥିଲେ। ବ୍ଲକ ଓ ତହସିଲ ଅଧିକାରୀମାନେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ ସହ ବିପନ୍ନ ପରିବାରଙ୍କ ପାଇଁ ରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି।

ଖମାର ଟିମ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନ

ଖମାର ଟିମ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୧୮।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ଟାଙ୍ଗିରୀ ଗ୍ରାମ ଖେଳ ପଡ଼ିଆଠାରେ ଚାଲିଥିବା ଟାଙ୍ଗିରୀ କପ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ରବିବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି।

୨ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୬ ଗୁରୁତର

୨ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୬ ଗୁରୁତର

ପାଲଲହଡ଼ା, ୧୮ା୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ପାଲଲହଡ଼ାରେ ରବିବାର ୨ଟି ପୃଥକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୬ ଜଣ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ସୂଚନା ମୁତାବକ, ପାଲଲହଡ଼ା ଥାନା ଫପଣ୍ଡ ଗ୍ରାମରେ ଏକ ବାହାଘରକୁ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ଯାଇଥିବା କାର(ନଂ. ଓଡ଼ି ୨୮ ୬୫୭୫) ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ସ୍ଥାନୀୟ ହାଇସ୍କୁଲ କଲଭର୍ଟ ତଳକୁ ଓଲଟି ପଡିଥିଲା। ଫଳରେ ଏଥିରେ ବସିଥିବା ୪ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩ ଜଣ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି।