ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

‘ସାମାଜିକ ବିଭେଦର ବିଲୋପ ଜରୁରୀ’

‘ସାମାଜିକ ବିଭେଦର ବିଲୋପ ଜରୁରୀ’

ଓଡ଼ାପଡ଼ା, ୧୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବିଭେଦର ଫାଇଦା ସବୁବେଳେ ବାହ୍ୟଶକ୍ତିମାନେ ନେଇଆସିଛନ୍ତି। ମୋଗଲମାନଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବ୍ରିଟିଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ସାମାଜିକ ବିଭେଦର ଫାଇଦା ନେଇ ଆମକୁ ଶାସନ କରିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ସାମାଜିକ ବିଭେଦର ବିଲୋପ ହେବା ଜରୁରୀ। ଭେଦଭାବ ଭୁଲି ସମସ୍ତେ ଏକଜୁଟ ହୋଇପାରିଲେ ଦେଶ ଓ ଜାତି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇପାରିବ। ପ୍ରଥମ ରାମଚଣ୍ଡୀ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ମହୋତ୍ସବରେ ଏପରି ଭାବଗମ୍ଭୀର କଥା କହିଛନ୍ତି ଢେଙ୍କାନାଳ-ଅନୁଗୋଳ ଏମ୍‌ପି ତଥାଗତ ସତପଥୀ। ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ତଥା ଉଦ୍‌ଘାଟକ ଭାବେ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଏମ୍‌ପି ଏପରି ମର୍ମସ୍ପର୍ଶୀ ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିଲେ।

ବଅଁରପାଳ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର: ଓଳିଏ ଖୋଲିଲେ ଓଳିଏ ବନ୍ଦ

ବଅଁରପାଳ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର: ଓଳିଏ ଖୋଲିଲେ ଓଳିଏ ବନ୍ଦ

ବଅଁରପାଳ,୧୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ବଅଁରପାଳ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ମିଳୁନି ଉପଯୁକ୍ତ ରୋଗୀସେବା। ୩୫ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ପ୍ରାୟ ୨ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ଲୋକ ଏହା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଥିଲେ ବି ଏଠାରେ ଆବଶ୍ୟକ ସଂଖ୍ୟକ ଡାକ୍ତର ନାହାନ୍ତି। ଫଳରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ଟା ପରେ ଡାକ୍ତର କିମ୍ବା କୌଣସି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦେଖାମିଳୁନି। ୫୫ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଏହି ଡାକ୍ତରଖାନା ଥିବାରୁ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଆହତମାନଙ୍କୁ ଏଠାକୁ ଅଣାଯାଇଥାଏ। ହେଲେ ଡାକ୍ତର ଅଭାବ ସମସ୍ୟା ଯୋଗୁ ଆସୁଥିବା ରୋଗୀମାନେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି।

ଅଧାପନ୍ତରିଆ ଇକୋ ପାର୍କ

ଅଧାପନ୍ତରିଆ ଇକୋ ପାର୍କ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୧୧।୧- ଅନୁଗୋଳ ସହର ଶିକ୍ଷକପଡ଼ା ନିକଟରେ ହେବ ଇକୋ ପାର୍କ। ଏକ ସୁସ୍ଥ ଓ ଶାନ୍ତ ବାତାବରଣ ପାଇବେ ସହରବାସୀ। ପାର୍କରେ ପ୍ରଦୂଷଣମୁକ୍ତ ପରିବେଶ, ବୋଟିଂ ଓ ଝରଣାର ମଜା ସହ ଟାଓ୍ବାର ଉପରୁ ସହରର ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିପାରିବା ଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବ। ୩ କୋଟି ୯୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଏପରି ଏକ ବଡ଼ ଯୋଜନା ପରେ ନିର୍ମାଣ ଦାୟିତ୍ୱ ହାତକୁ ନେଇଥିଲା ପୌରପାଳିକା। ବର୍ଷକ ମଧ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପ୍ତ ହେବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ବି ରଖାଯାଇଥିଲା।

ଟ୍ରକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଶ୍ରମିକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା, ମାମଲା ରୁଜୁ

କଣିହାଁ,୧୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ୫୩ ନଂ. ରାଜପଥର ଏନ୍‌ଟିପିସି ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ବୁଧବାର ଟ୍ରକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଠିକାଶ୍ରମିକ ବାରଡାଙ୍ଗୁଆ ଗ୍ରାମର ବନ୍ଦିଆ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା

ହଣ୍ଡପା ଦଳ ଚାମ୍ପିୟନ

ହଣ୍ଡପା ଦଳ ଚାମ୍ପିୟନ

ମାଧପୁର,୧୧।୧- ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକ ମାଧପୁର ଖେଳପଡ଼ିଆଠାରେ ଚାଲିଥିବା ଅଷ୍ଟମ ସୁପର ସିକ୍ସର କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ବୁଧବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଛି।

୩ ହଜାର ଗଞ୍ଜେଇ ଗଛ ନଷ୍ଟ

୩ ହଜାର ଗଞ୍ଜେଇ ଗଛ ନଷ୍ଟ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୧୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଆରକ୍ଷୀ ଅଧୀକ୍ଷକଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ଗୁରୁବାର ଛେଣ୍ଡିପଦା ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ କର୍ଣ୍ଣପାଳ ଏବଂ କଣଲୋଇ ଗ୍ରାମ ଇଲାକାର ସରକାରୀ ଓ ଜଙ୍ଗଲ ଜାଗାରେ ହୋଇଥିବା ବେଆଇନ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ଉପରେ ଚଢାଉ କରାଯାଇଥିଲା।

ବଳାତ୍କାର ଉଦ୍ୟମ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ବଇଣ୍ଡା,୧୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଠାକୁରଗଡ଼ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ହଣ୍ଡପା ଥାନା ପାପସରା ଗ୍ରାମର ପବନ ସାହୁ (୪୫) ବଳାତ୍କାର ଉଦ୍ୟମ କରିଥିବା ଗୁରୁବାର ହଣ୍ଡପା ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଗୃହ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ସଚିବଙ୍କ ସମୀକ୍ଷା: ଦଳଗତ ମନୋଭାବ ନେଇ ଦାୟିତ୍ୱ ସମ୍ପାଦନ କର

ଗୃହ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ସଚିବଙ୍କ ସମୀକ୍ଷା: ଦଳଗତ ମନୋଭାବ ନେଇ ଦାୟିତ୍ୱ ସମ୍ପାଦନ କର

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୧୧।୧- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ରାଜ୍ୟ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ କମିଶନର ତଥା ସଚିବ ଜି. ମାଥିଭାଥାନାନ ୯ରୁ୧୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜିଲା ଗସ୍ତରେ ଥିଲେ। ଏହି ତିନିଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସେ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳ ଗସ୍ତ କରି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବା ଯୋଜନାଗୁଡ଼ିକୁ ବୁଲି ଦେଖିବା ସହ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଗୁରୁବାର ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଏକ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେଇ ସଚିବ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଅଗ୍ରଗତି ସମ୍ପର୍କରେ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।

ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରୁ ୨୦ ହଜାର ଲୁଟ୍‌

ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରୁ ୨୦ ହଜାର ଲୁଟ୍‌

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୧୧।୧- ଅନୁଗୋଳସ୍ଥିତ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖା ସମ୍ମୁଖରୁ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଲିଙ୍ଗିରାଯୋଡ଼ି ଗ୍ରାମର ବନିତା ସାହୁ(୪୦)ଙ୍କଠାରୁ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌ ହୋଇଛି

ନେଉଳ କାମୁଡ଼ାରେ ଶିଶୁ ଆହତ

ବନ୍ତଳା,୧୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ବନଖଣ୍ଡ ବନ୍ତଳା ରେଞ୍ଜ ତଳଗଡ଼ ପଞ୍ଚାୟତ ରଗୁଡ଼ିଆପଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ଗୁରୁବାର ସକାଳେ ଏକ ନେଉଳ କାମୁଡ଼ି ଦେବାରୁ ବାଦଲ ନାୟକ(୩) ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ବୈଠକ ପରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ଡାକରା ସ୍ଥଗିତ: ଗଁ।ର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୧୧।୧- ଅନୁଗୋଳ ବ୍ଲକ ମାଣିକଯୋଡି ପଞ୍ଚାୟତର ଉପାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ଭାବେ ପରିଚିତ କନ୍ଧକୋଇଲି ଓ ସିଟିକୋଇଲି ଏବଂ ଶରଧାପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ବିକାଶଠାରୁ ବହୁ ଦୂରରେ ଥିବା ବେତର ଗ୍ରାମର ହେବ ଉନ୍ନତି। ଏସବୁ ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ମୌଳିକ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ସହ ସରକାରୀ ଉନ୍ନୟନ ଯୋଜନାଗୁଡ଼ିକ କିପରି ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରାଯାଇପାରିବ ସେ ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ।

ଅନୁଗୋଳ ବ୍ଲକର ସମସ୍ତ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କର୍ମୀ ଓ ସହାୟିକାଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ

ଅନୁଗୋଳ ବ୍ଲକର ସମସ୍ତ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କର୍ମୀ ଓ ସହାୟିକାଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ

ବଅଁରପାଳ, ୧୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଅନୁଗୋଳ ବ୍ଲକର ସମସ୍ତ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କର୍ମୀ ଓ ସହାୟିକା କର୍ମଚାରୀ ୧୦ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ଗୁରୁବାର ଏକ ବିଶାଳ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବାହାରି ଜିଲା ଅଫିସ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ମଜଦୂର ସଂଘ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଅଲ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି ଲେଡିଜ୍‌ ଓ୍ବାର୍କର୍ସ ଆସୋସିଏଶନ ରାଜ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି କ୍ରମେ ଏହି ବିକ୍ଷୋଭ କରାଯାଉଛି।

ନୂଆ ରାଇଗୁଡା ଗ୍ରାମକୁ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ ସଚିବଙ୍କ ଗସ୍ତ

ନୂଆ ରାଇଗୁଡା ଗ୍ରାମକୁ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ ସଚିବଙ୍କ ଗସ୍ତ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୧୧।୧: ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ବନ୍ତଳା ଥାନା ବଡକନ୍ତକୁଳ ପଞ୍ଚାୟତ ସାରୁଆଳି ଗ୍ରାମ ନିକଟକୁ ବିସ୍ଥାପିତ ହୋଇ ଥଇଥାନ ହୋଇଥିବା ନୂଆ ରାଇଗୁଡା ଗ୍ରାମକୁ ଗୁରୁବାର ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ ସଚିବ ସୁରେଶ ମହାପାତ୍ର ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ସହିତ ପ୍ରଧାନ ମୁଖ୍ୟ ବନସଂରକ୍ଷକ ସୁବାସ ମିଶ୍ର, ଆଞ୍ଚଳିକ ମୁଖ୍ୟ ବନସଂରକ୍ଷକ ଡ.ସୁଦର୍ଶନ ପଣ୍ଡା, ସାତକୋଶିଆ ଡିଏଫଓ ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଡିଟି ରେହମାନ, ଅନୁଗୋଳ ଡିଏଫଓ କାର୍ତ୍ତିକ ଭି ପ୍ରମୁଖ ରହିଥିଲେ।

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବକ୍ତୃତା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବକ୍ତୃତା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ

ବଅଁରପାଳ, ୧୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ହାଇସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବକ୍ତୃତା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ୧୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଚାଲାଣବେଳେ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରକ୍‌, ୨୦ ଗୋରୁ ମୃତ

ଚାଲାଣବେଳେ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରକ୍‌, ୨୦ ଗୋରୁ ମୃତ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ୍‌, ୧୦।୧-ଢେଙ୍କାନାଳ ପାଲଟିଛି ଗୋରୁ ଚୋରାଚାଲାଣର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ। ରାତାରାତି ଜିଲା ବାହାରକୁ ଚାଲାଣ ହେଉଛନ୍ତି ଶତାଧିକ ଗୋରୁ। ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣାକ୍ରମେ ବୁଧବାର ଭୋର୍‌ ସମୟରେ ନିହଲପ୍ରସାଦ ଥାନା ଟୋଲରପଶି ନାଳ ନିକଟରେ ଗୋରୁ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍‌ ଓଲଟି ୨୦ଗୋରୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଅଘଟଣ ପରେ ପଦାରେ ପଡ଼ିଛି ପୋଲିସର ଅପାରଗତା। ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଟ୍ରକ୍‌ ଡ୍ରାଇଭର ଏବଂ ହେଲ୍‌ପର ଗୁରୁତର ହୋଇଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ତେବେ ସେମାନଙ୍କ କୌଣସି ପତ୍ତା ମିଳିପାରିନାହିଁ।

ସ୍ବାମୀ, ଶାଶୁଙ୍କୁ ଆଜୀବନ ଜେଲ

ସ୍ବାମୀ, ଶାଶୁଙ୍କୁ ଆଜୀବନ ଜେଲ

କାମାକ୍ଷାନଗର, ୧୦।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା କାମାକ୍ଷାନଗର ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲା ଦୌରାଜଜ୍‌ଙ୍କ କୋର୍ଟରେ ବୁଧବାର ଏକ ବଧୂହତ୍ୟା ମାମଲା ରାୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏଡିଜେ ବାମାଶଙ୍କର ମିଶ୍ର ମାମଲାର ବିଚାର କରି ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ବାମୀ ପବିତ୍ର ସେଠୀ ଏବଂ ଶାଶୁ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ସେଠୀଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରି ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଉଭୟଙ୍କୁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଜରିମାନା ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଜରିମାନା ଅନାଦାୟ ଅଧିକ ୩ମାସ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବାକୁ କୋର୍ଟ ରାୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି।

ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ଜନପ୍ରତିନିଧି

ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ଜନପ୍ରତିନିଧି

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୧୦।୧-ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଜିଲା ପରିଷଦର ୪ର୍ଥ ସାଧାରଣ ବୈଠକ ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜିଲା ପରିଷଦ ସଭାନେତ୍ରୀ ମିନତୀ ନାୟକ ଏଥିରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ଜିଲାରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଶିକ୍ଷା, ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ସମେତ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟ ସନ୍ତୋଷଜନକ ନୁହେଁ। ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣରେ ବ୍ୟାପକ ଅନିୟମିତତା ହେଉଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ସଭ୍ୟାସଭ୍ୟମାନେ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଥିଲେ। ଫଳରେ ବୈଠକ ସରଗରମ ହୋଇଥିଲା।

ଲକେଇପଶି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଖଣିବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଲକେଇପଶି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଖଣିବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ

ତାଳଚେର, ୧୦। ୧(ନି.ପ୍ର.)- ନିଯୁକ୍ତି, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ବୁଧବାର ତାଳଚେର ବ୍ଲକ ଲକେଇପଶି ଗ୍ରାମବାସୀ ଖଣିବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଏମସିଏଲର ଏଠାରେ ଥିବା ଭରତପୁର କୋଇଲା ଖଣିର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ସକାଳଠାରୁ ଠପ ହୋଇ ରହିଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ନାଲକୋକୁ ମଧ୍ୟ କୋଇଲା ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ ରହିଛି । ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପୋଲିସ ୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ଉଠାଇ ଦେଉଳବେଡା କ୍ଲବରେ ଅଟକ ରଖିଛି ା ଏହାକୁ ନେଇ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖାଦେଇଛି।

ଜିଲାପାଳ ଅଫିସ୍‌ ସମ୍ମୁଖରେ ବିଡ଼ି ଶ୍ରମିକଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ

ଜିଲାପାଳ ଅଫିସ୍‌ ସମ୍ମୁଖରେ ବିଡ଼ି ଶ୍ରମିକଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୧୦।୧- ଜିଲାର ୮ଟି ବ୍ଲକର ଲକ୍ଷାଧିକ ବିଡି ଶ୍ରମିକ ବିଡ଼ି ଶିଳ୍ପରେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି କାମ କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ସରକାରୀ ମଜୁରି ମିଳୁନାହିଁ। ଏପରିକି ଅନେକ ବିଡି ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ପରିଚୟପତ୍ର ମଧ୍ୟ ମିଳୁନାହିଁ। ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଶ୍ରମିକ ସଙ୍ଗଠନ ଏଆଇୟୁଟିୟୁସି ସହବନ୍ଧିତ ଓଡ଼ିଶା ବିଡି ଶ୍ରମିକ ସଙ୍ଗଠନ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଶତାଧିକ ବିଡି ଶ୍ରମିକ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ।

 ଗୋଠଛଡା ଦନ୍ତା ଉତ୍ପାତ: ଅଢେଇ ଘଣ୍ଟା ଅଟକିଲା ଗାଡ଼ି ଚଳାଚଳ

ଗୋଠଛଡା ଦନ୍ତା ଉତ୍ପାତ: ଅଢେଇ ଘଣ୍ଟା ଅଟକିଲା ଗାଡ଼ି ଚଳାଚଳ

ଆଠମଲ୍ଲିକ, ୧୦।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକ ନଅଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତର ସାନଦୁଧିଆନାଳି ଓ ଏହାର ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଗ୍ରାମଗୁଡିକରେ ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ଏକ ଗୋଠଛଡା ଦନ୍ତା ଉତ୍ପାତ କରୁଛି। ବୁଧବାର ଏହି ଦନ୍ତାଟି ଆଠମଲ୍ଲିକ-ବଇଣ୍ଡା ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ରାସ୍ତାର ସାନଦୁଧିଆନାଳି ଗ୍ରାମ ରାସ୍ତା କଡରେ ଅଢେଇ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଛିଡା ହୋଇ ରହିଥିଲା। ଫଳରେ ଉକ୍ତ ରାସ୍ତାରେ ଯାନବାହନ ଚଳାଚଳ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ଖବରପାଇ ବନ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଆସିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ହାତୀଟିକୁ ଘଉଡାଇବାକୁ ନାକେଦମ ହୋଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଖବର ଲେଖାହେବା ସୁଦ୍ଧା ହାତୀକୁ ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଘଉଡାଯାଇପାରି ନ ଥିଲା।

ନାଳରୁ ଜୀବନ୍ତ ଶିଶୁ କନ୍ୟା ଉଦ୍ଧାର

ନାଳରୁ ଜୀବନ୍ତ ଶିଶୁ କନ୍ୟା ଉଦ୍ଧାର

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୧୦।୧- ଅନୁଗୋଳ ଥାନା ଜାମୁନାଳି ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ଏକ ନାଳ ଭିତରୁ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଏକ ଜୀବନ୍ତ ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି ।

କଂଗ୍ରେସରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ପୌରପାଳିକା ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ

କଂଗ୍ରେସରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ପୌରପାଳିକା ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୧୦।୧- ଅନୁଗୋଳ ପୌରପାଳିକାର ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ରାମପତି ମାଣ୍ଡୋଠିଆ ବୁଧବାର କଂଗ୍ରେସ ଦଳରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ସହ ପୂର୍ବତନ କାଉନସିଲର ରଣଜିତ ମାଣ୍ଡୋଠିଆ ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ଛାଡିଛନ୍ତି। ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ତାଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ର ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ସଭାପତି ଭୁବନେଶ୍ୱର, ନଗର କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ସଭାପତି ଅନୁଗୋଳ, ପୌରପାଳିକାଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇଛନ୍ତି।

ଗୃହ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ କମିଶନରଙ୍କ ଅନୁଗୋଳ ଗସ୍ତ: ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ସମୀକ୍ଷା କଲେ

ଗୃହ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ କମିଶନରଙ୍କ ଅନୁଗୋଳ ଗସ୍ତ: ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ସମୀକ୍ଷା କଲେ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୧୦।୧- ଜିଲା ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଗୃହ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ କମିଶନର ତଥା ସଚିବ ଜି. ମାଥିଭାଥାନାନ ମଙ୍ଗଳବାର ଜିଲାକୁ ୩ ଦିନିଆ ଗସ୍ତରେ ଆସିଛନ୍ତି। ବୁଧବାର ସଚିବ ଛେଣ୍ଡିପଦା ଆସି ବ୍ଲକରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ।

ଭାଲୁର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଭାଲୁର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

କଣିହାଁ,୧୦।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଣିହାଁ ବ୍ଲକ ହରିହରପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଯଦୁନାଥପୁର-ଶିବରାମପୁର ଗ୍ରାମ ନିକଟ ୫୩ ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ଏକ ଭାଲୁର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି