ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

୯ମ ଦିନରେ ରେଙ୍ଗାଳି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କ ଅନଶନ

୯ମ ଦିନରେ ରେଙ୍ଗାଳି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କ ଅନଶନ

ପାଲଲହଡ଼ା, ୭ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କ୍ଷତିପୂରଣ ସହ ୪ ଦଫା ଦାବିରେ ରେଙ୍ଗାଳି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ପାଲଲହଡ଼ା ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଚଳାଇଥିବା ରବିବାର ୯ମ ଦିନରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଅନେକ ଅନଶନକାରୀଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଖରାପ ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶାସନ ନୀରବଦ୍ରଷ୍ଟା ସାଜିଛି। ପ୍ରତିଦିନ ୨ଶହରୁ ୩ ଶହ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଧାରଣା ସ୍ଥଳକୁ ଆସି ଦାବି ଉପସ୍ଥାପନ କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ସୁଫଳ ମିଳିପାରିନାହିଁ। 

ଛେଣ୍ଡିପଦାରେ ଜନସମ୍ପର୍କ ପଦଯାତ୍ରା

ଛେଣ୍ଡିପଦାରେ ଜନସମ୍ପର୍କ ପଦଯାତ୍ରା

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୭।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ଜନ ସମ୍ପର୍କ ପଦଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଛେଣ୍ଡିପଦା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାହାଳସାହି, ଚାଙ୍ଗୁଡିଆ, କମ୍ପସଲା ଆଦି ଗ୍ରାମରେ ଏହି ପଦଯାତ୍ରା ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଦୋକାନ ତାଡ଼ି ଲୁଟ୍‌

ବଇଣ୍ଡା,୭।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ହଣ୍ଡପା ଥାନା ବଇଣ୍ଡା ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ଦେଇଥିବା ବିଜୟ କୁମାର ସାହୁଙ୍କ ନିଉଜ ପେପର ପଏଣ୍ଟରୁ ଶନିବାର ରାତିରେ କେତେକ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଦୋକାନ ତାଡ଼ି ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ସହ ମୋବାଇଲ ଭାଉଚର ଚୋରି କରି ନେଇଯାଇଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ସେ  ରବିବାର ବଇଣ୍ଡା ଫାଣ୍ଡିରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ରାତି ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଠିକ୍‌  ସେ ହେଉ ନ ଯୋଗୁ ଚୋରି ବଢୁଥିବା ସାଧାରଣରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ଚାଷୀ ମୃତ

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ଚାଷୀ ମୃତ


ଛେଣ୍ଡିପଦା,୭।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ଜରପଡା ଥାନା କୁଶକିଳା ମାଟିଗାଡିଆ ସାହିର ସ୍ବପ୍ନେଶ୍ୱର ସାହୁ(୫୫) ଜଣେ ଚାଷୀ ରବିବାର ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। 

୧୪୮୨ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଖାଉଟି କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ

୧୪୮୨ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଖାଉଟି କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ


କାମାକ୍ଷାନଗର,୭।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କଙ୍କଡାହାଡ଼ ବ୍ଲକରେ ରବିବାର ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଖାଉଟିକାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ବିଡ଼ିଓ ଦେବଦତ୍ତ ମହନ୍ତ ଏଥିରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। 

ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଗୋରୁ ମୃତ : ଧାନକ୍ଷେତ ଉଜାଡ଼ିଲେ

ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଗୋରୁ ମୃତ : ଧାନକ୍ଷେତ ଉଜାଡ଼ିଲେ

ପରଜଙ୍ଗ, ୭ା୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଢେଙ୍କାନାଳ ବନଖଣ୍ଡ ମହାବିରୋଡ଼ ରେଞ୍ଜ ଡିହଡୋଳ ଫରେଷ୍ଟ ସେକ୍ସନ ଅଧୀନ ଡମୋଳ ପଞ୍ଚାୟତ ଗଉଡ଼କାଟେଣି ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀ ପଲ ନିଦ ହଜାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ହାତୀ  ଗଁା ଭିତରେ ପଶି ବ୍ୟାପକ ଉତ୍ପାତ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ସରୋଜ ପରିଡ଼ାଙ୍କ ଘର ଏବଂ ଗୁହାଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛନ୍ତି।   ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଗୁହାଳରେ ବନ୍ଧା ଯାଇଥିବା ଗୋଟିଏ ବଳଦ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଗାଈ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ଏକ ବଳଦ ପଘା ଛିଣ୍ଡାଇ ପଳାଇଛି।

ପଦୋନ୍ନତି ସହ ୩୧ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅଦଳବଦଳ

ପଦୋନ୍ନତି ସହ ୩୧ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅଦଳବଦଳ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୭ା୧୦- ରାଜ୍ୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ୫୪୫ ଜଣ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପଦୋନ୍ନତି ଓ ବଦଳି କରାଯାଇଛି। ଏହି ତାଲିକାରେ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲାରୁ ବଦଳି ହୋଇଥିବା ଓ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲାରେ ପଦୋନ୍ନତି ପାଇଥିବା ଡ଼ାକ୍ତରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩୧ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି।

 ଟେଣ୍ଡରରେ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ଅଭିଯୋଗ ଘଟଣା: ୱାର୍କ ଅର୍ଡର ବାତିଲ କଲେ ବିଡିଓ

ଟେଣ୍ଡରରେ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ଅଭିଯୋଗ ଘଟଣା: ୱାର୍କ ଅର୍ଡର ବାତିଲ କଲେ ବିଡିଓ

ପାଲଲହଡା,୭।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ପାଲଲହଡା ବ୍ଲକ ବନ୍ଧାଭୂଇଁ ପଞ୍ଚାୟତ ସରକାରୀ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଇଁ ଆସିଥିବା ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର କାମକୁ ବିନା ଟେଣ୍ଡରରେ ୱାର୍କ ଅର୍ଡର ବାହାର କରି ପାଲଲହଡା ବିଡ଼ିଓ ତ୍ରିବିକ୍ରମ କୁମୁରା  ସେହି ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ସମିତି ସଭ୍ୟାଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ କାମ ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ‘ଧରିତ୍ରୀ’ରେ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦ ତାରିଖରେ ଖବର ପ୍ରକାଶନ ପରେ ବିଡିଓ ଉକ୍ତ ଓ୍ବାର୍କଅର୍ଡରକୁ ବାତିଲ କରିଛନ୍ତି। ପଞ୍ଚାୟତ  ସମିତି ପତ୍ର ସଂଖ୍ୟା ୨୦୪୫ ତା ୩।୧୦।୨୦୧୮ରେ ଏହି ୱାର୍କ ଅର୍ଡର ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦ ତାରିଖରୁ ଖାରଜ ହୋଇଥିବା ନେଇ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ବିଡିଓ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

 ମାଲିକ ସଂଘ ବିବାଦ: ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ସଂଘ କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ମାଡ଼ ଅଭିଯୋଗ

ମାଲିକ ସଂଘ ବିବାଦ: ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ସଂଘ କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ମାଡ଼ ଅଭିଯୋଗ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୭ା୧୦- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଜରାସିଂହା ଗ୍ରାମବାସୀ ଓ ପୀତାବଳି ଅନୁଗୋଳ ଟ୍ରକ୍‌ ମାଲିକ ସଂଘ(୧୦-୧୨ ଚକିଆ) ବିବାଦ ଉଗ୍ରରୂପ ନେଇଛି। ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରକ୍‌ ଚଳାଚଳକୁ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ଟ୍ରକ୍‌ ମାଲିକ ସଂଘ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ଗାଳିଗୁଲଜ କରିବା ସହ ମାଡ଼ ମାରିଥିବା ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀ ଶନିବାର ଅନୁଗୋଳ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଏସ୍‌ପି ମିତ୍ରଭାନୁ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ପରେ ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି।

ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ୧୫୦ ତମ ଜନ୍ମ ବର୍ଷ ପାଳନ: ସାଇକେଲରେ ବୁଲିଲେ ୧୫୦ କିମି

ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ୧୫୦ ତମ ଜନ୍ମ ବର୍ଷ ପାଳନ: ସାଇକେଲରେ ବୁଲିଲେ ୧୫୦ କିମି

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୭ା୧୦- ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ୧୫୦ ତମ ଜନ୍ମ ବର୍ଷ ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ପାଳନ କରିଛି ନାଟ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠାନ ‘ନାଟ୍ୟଚେତନା’। ଅନୁଷ୍ଠାନ ସଦସ୍ୟମାନେ ୪ ଦିନରେ ପ୍ରାୟ ୧୫୦ କିମି ଯିବା ସହ ୨୫ଟି ଗ୍ରାମରେ ନାଟକ ପରିବେଷଣ କରିଛନ୍ତି। 

 ୫୫ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ପାଉଁଶ ପ୍ରଦୂଷଣ: ଆଖିରେ ଆଙ୍ଗୁଠି ଗେଞ୍ଜି ଲୁଟ୍‌

୫୫ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ପାଉଁଶ ପ୍ରଦୂଷଣ: ଆଖିରେ ଆଙ୍ଗୁଠି ଗେଞ୍ଜି ଲୁଟ୍‌

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୭।୧୦- ରାଜ୍ୟର ୪ ପ୍ରମୁଖ ଜିଲା ଦେଇ ଯାଇଥିବା ୫୫ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥ (ପୁରୁଣା ୪୨ନମ୍ବର)କୁ ଚାରିଲେନ୍‌ ବିଶିଷ୍ଟ କରାଯାଉଛି। ଏଥିଲାଗି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପ୍ରଶସ୍ତୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ୨୦୧୫ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ରହିଥିଲା। ହେଲେ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅହେତୁକ ବିଳମ୍ବ ଯୋଗୁ ୩ବର୍ଷ ପରେ ଅର୍ଥାତ୍‌ ୨୦୧୮ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଏହାର ଉନ୍ନତୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ଏହାକୁ ଶେଷ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପ୍ରାଧିକରଣ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ (ଏନ୍‌ଏଚ୍‌ଏଆଇ)। ହେଲେ ଖୋଲାଖୋଲି ଆଇନ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରାଯାଇ ଏହାର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟଚାଲିଛି। ଲୋକଙ୍କ ଆଖିରେ ଆଙ୍ଗୁଠି ଗେଞ୍ଜି ଠିକାସଂସ୍ଥା ନିଜର ଲାଭ ଉଠାଇବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିବାବେଳେ ସାଧାରଣ ଜନତା ଭୋଗୁଛନ୍ତି ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା। ଏପରି କି, କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋର୍ଡର ନିୟମକୁ ମଧ୍ୟ ଫାଙ୍କି ଚାଲିଛି ଠିକା କମ୍ପାନୀ, ଯାହା ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣର ସ୍ଥାୟିତ୍ୱ ପ୍ରତି ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

ମାତୃ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ

ମାତୃ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ

କାମାକ୍ଷାନଗର, ୭।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା କାମାକ୍ଷାନଗର ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁ ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ରବିବାର ଶିଶୁ ବାଟିକାର ମାତୃ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର

ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର

ତାଳଚେର,୭।୧୦(ନି.ପ୍ର.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ତାଳଚେର ଅନ୍ତର୍ଗତ  କଣ୍ଢାଳ ଗ୍ରାମରେ ରବିବାରଏକ ଅଘଟଣ ଘଟିଛି। ପୋଖରୀକୁ ଗାଧୋଇବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ବୁଡ଼ି ଯାଇ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ବସ ମାଲିକ ସଂଘର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ନିର୍ବାଚନ

ବସ ମାଲିକ ସଂଘର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ନିର୍ବାଚନ

କାମାକ୍ଷାନଗର, ୭।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ): ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା କାମାକ୍ଷାନଗର ବସ ମାଲିକ ସଂଘର କର୍ମକତ୍ତା ନିର୍ବାଚନ ରବିବାର ସଂଘ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଛେଣ୍ଡିପଦାରେ ନୂଆ ରାଶନ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ

ଛେଣ୍ଡିପଦାରେ ନୂଆ ରାଶନ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୭।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର./ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଛେଣ୍ଡିପଦା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଫିସ୍‌ଠାରେ ରବିବାର ରାଜ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ ନୂତନ ରାଶନ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରେ  ମାଧପୁର ବଜ଼ାର ବନ୍ଦ

ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରେ ମାଧପୁର ବଜ଼ାର ବନ୍ଦ

ମାଧପୁର, ୭।୧୦ : ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାଧପୁର ବଜ଼ାରର ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟବସାୟୀ ଓଁମ ପ୍ରକାଶ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ (୬୫) ଗତକାଲି  ହୃଦଘାତରେ ମତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। 

ବଳଦଯାତ୍ରା ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଶାନ୍ତିକମିଟି ବୈଠକ:  ଶବ୍ଦ ପ୍ରଦୂଷଣ ଜଗିବ ପୋଲିସ

ବଳଦଯାତ୍ରା ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଶାନ୍ତିକମିଟି ବୈଠକ: ଶବ୍ଦ ପ୍ରଦୂଷଣ ଜଗିବ ପୋଲିସ

ଭୁବନ, ୭।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭୁବନର ଏତିହ୍ୟସମ୍ପନ୍ନ ବଳଦଯାତ୍ରା ଯେତେ ପାଖେଇ ଆସୁଛି ଏହାକୁ ନେଇ ବଢ଼ୁଛି ସେତିକି ଉତ୍କଣ୍ଠା। ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟତମ ଐତିହାସିକ ଏହି ଯାତ୍ରାକୁ ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳାର ସହ ପାଳନ କରିବାକୁ ଅଣ୍ଠା ଭିଡ଼ିଛି ପ୍ରଶାସନ। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଶନିବାର ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଶାନ୍ତି କମିଟି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏସ୍‌ଡିପିଓ ସୁପ୍ରସନ୍ନ ମଲ୍ଲିକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ ଉକ୍ତ ବୈଠକରେ ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଧର୍ମାନନ୍ଦ ବରାଳ, ଉପଜିଲାପାଳ ଇଂ. ବିଷ୍ଣୁ ପ୍ରସାଦ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ, ତହସିଲଦାର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ରାୟ, ସହର ସଙ୍ଗଠନ ସଭାପତି ବାସୁଦେବ ବେହେରା ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। 

କର୍କଟ ରୋଗ ପରାମର୍ଶ ଶିବିର: ୨୩ ରୋଗୀଙ୍କୁ କେମୋ ଥେରାପି

କର୍କଟ ରୋଗ ପରାମର୍ଶ ଶିବିର: ୨୩ ରୋଗୀଙ୍କୁ କେମୋ ଥେରାପି

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୭ା୧୦-ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଶନିବାର ଜିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମିତି ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ କର୍କଟରୋଗ ନିରୂପଣ ଓ ପରାମର୍ଶ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଶିବିରରେ ୨୩ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇ କେମୋ ଥେରାପି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏଥିସହ ରୋଗ ନିରାକରଣ ଦିଗରେ ମୂଲ୍ୟବାନ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା। 

ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କ ଅନୁଗୋଳ ଗସ୍ତ:ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ନେଇ ସମୀକ୍ଷା

ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କ ଅନୁଗୋଳ ଗସ୍ତ:ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ନେଇ ସମୀକ୍ଷା

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୭ା୧୦:ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଅସିତ କୁମାର ତ୍ରିପାଠୀ ଶନିବାର ଅନୁଗୋଳ ଗସ୍ତରେ ଆସି ସ୍ଥାନୀୟ ସର୍କିଟ ହାଉସ ସମ୍ମିଳନୀ ଗୃହରେ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ନେଇ ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ୨୦୧୧ରେ ଗର୍ଭବତୀ ଓ ସେମାନଙ୍କ ଜନ୍ମିତ ସନ୍ତାନଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ମମତା ଯୋଜନାର ଠିକ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତାର ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଜିଲାରେ ୧ ଲକ୍ଷ ୬୩ ହଜାର ୯୫୯ ଜଣ ମହିଳା ଏହି ଯୋଜନାରେ ଉପକୃତ ହୋଇଥିବା ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ୨୦୧୦-୧୧ରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବା କ୍ଲଷ୍ଟର ବୋରୱେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଚାଷୀମାନେ ଜଳସେଚନର ସୁବିଧା ପାଉଛନ୍ତି କି ନା ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ସଚିବ ଅବଗତ ହୋଇଥିଲେ। 

 ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ଛାତ୍ର ମୃତ

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ଛାତ୍ର ମୃତ

ବଇଣ୍ଡା,୬।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କିଶୋରନଗର ଥାନା ପୁରୁଣାପାଣି ଗ୍ରାମର ବରୁଣ ବେହେରାଙ୍କ ପୁଅ ରଞ୍ଜିତ ବେହେରା(୮) ଶନିବାର ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। 

ତେଲ ଚୋରି , ଅଟୋ ଜବତ

ତେଲ ଚୋରି , ଅଟୋ ଜବତ


ବଇଣ୍ଡା,୬।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ହଣ୍ଡପା ଥାନା ବଡ଼ଡଙ୍ଗିଆଣି ଗ୍ରାମରେ ଶନିବାର ହଣ୍ଡପା ପୋଲିସ ଚଢାଉ କରି ତେଲ ଚୋରି ସମ୍ପୃକ୍ତରେ ଏକ( ଓଡ଼ି୧୯ଏମ୍‌ ୭୨୨୮) ଅଟୋକୁ ପୋଲିସ ଜବତ କରିଛି। 

 ଗ୍ୟାସ ବ୍ୟବହାର ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର

ଗ୍ୟାସ ବ୍ୟବହାର ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର


ବଇଣ୍ଡା,୬।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ଗାଁ ବଇଣ୍ଡା ପଞ୍ଚାୟତ ବଡ଼ହୁଲା ଗ୍ରାମରେ ଜନସେବା କେନ୍ଦ୍ର ଆନୁକୁଲ୍ୟରେ ଉଜ୍ୱଳା ଯୋଜନାର ଗ୍ୟାସ ବ୍ୟବହାର ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ  ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଶନିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଅତିଥି ଭାବେ ୧୩ ନଂ. ଜୋନର ଜିଲା ପରିଷଦ ସଦସ୍ୟା ଜୟନ୍ତୀ ପ୍ରଧାନ ଯୋଗଦେଇ ମହିଳାମାନେ କିଭଳି ସୁରକ୍ଷିତରେ ଗ୍ୟାସ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେଇଥିଲେ। 

ତୃଣମୂଳସ୍ତରରେ ସଙ୍ଗଠନକୁ ମଜଭୁତ୍‌  କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ

ତୃଣମୂଳସ୍ତରରେ ସଙ୍ଗଠନକୁ ମଜଭୁତ୍‌ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ

ବଇଣ୍ଡା,୬।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକ ସାପଘରା ପଞ୍ଚାୟତ ସାପଘରା ଗ୍ରାମରେ ଶନିବାର କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଏକ କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ସୁରଭି ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ସୁରଭି ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ବଇଣ୍ଡା,୬।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ବାମୁର ସ୍ଥିତ ଯୁବ ଜ୍ୟୋତି ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶନିବାର ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ସୁରଭି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।