ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

୧୩୯୮ ଜଣ ଦେଲେ ଓଜେଇଇ

୧୩୯୮ ଜଣ ଦେଲେ ଓଜେଇଇ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୧୪।୫- ଓଡ଼ିଶା ଯୁଗ୍ମ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା(ଓଜେଇଇ) ରବିବାର ଅନୁଗୋଳ ସହରର ୩ଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ବାଇକ୍‌ ଡିକି ଭାଙ୍ଗି ୯ ହଜାର ଲୁଟ୍‌

ବାଇକ୍‌ ଡିକି ଭାଙ୍ଗି ୯ ହଜାର ଲୁଟ୍‌

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ୍‌, ୧୪ା୫- ଅନୁଗୋଳସ୍ଥିତ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ଶାଖା ସମ୍ମୁଖରୁ ହୁଲୁରିସଂହା ଅଞ୍ଚଳର ଅଭୟ କୁମାର ବାରିକଙ୍କ ବାଇକ୍‌ ଡିକି ଭାଙ୍ଗି ରବିବାର କେହି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ୯ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌ କରିଛି। ଏ ନେଇ ସେ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ବିଜେଡିରେ ମିଶିଲେ ୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଯୁବକ

ବିଜେଡିରେ ମିଶିଲେ ୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଯୁବକ

କଣିହାଁ, ୧୪ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଣିହାଁ ବ୍ଲକ ପଥରମୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମର ଅନେକ ଯୁବକ ଭାଜପା ଓ କଂଗ୍ରେସ ଛାଡି ଶନିବାର ବିଜୁ ଜନତା ଦଳରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଆଣ୍ଠୁଏ ପାଣିରେ ମଣିଷ, ପଶୁ ଏକାକାର

ଆଣ୍ଠୁଏ ପାଣିରେ ମଣିଷ, ପଶୁ ଏକାକାର

ଭାପୁର, ୧୪ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଶୁଖିଲା ପଡ଼ିଛି କୂଅ। ଡହଡହ ତାତିରେ ନଳକୂପ ନିକଟରେ ଲାଗୁଛି ଲମ୍ବାଧାଡ଼ି। ଘଣ୍ଟାଏରେ ବାହାରୁଛି ମାଠିଆଏ ପାଣି। ପୋଖରୀରେ ଥିବା ଆଣ୍ଠୁଏ ପାଣିରେ ଏକାକାର ମଣିଷ ଓ ଗୃହପାଳିତ ପ୍ରାଣୀ। ଜଳ ସମସ୍ୟାର ଏପରି ଉତ୍କଟ ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ କାକୁଡ଼ିଭାଗ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ବରଷୁପାଳ ଗ୍ରାମରେ। ଖରାଦିନେ ପାଣି ପାଇଁ ହାହାକାର ସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଥିବାବେଳେ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉନାହିଁ, ଯାହା ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପୁଞ୍ଜୀଭୂତ ଅସନ୍ତୋଷକୁ ତୀବ୍ର କରିଛି।

ଗଛରେ ପିଟିହେଲା ବାଇକ୍‌, ୨ ମୃତ

ଗଛରେ ପିଟିହେଲା ବାଇକ୍‌, ୨ ମୃତ

ପାଲଲହଡ଼ା, ୧୪ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ପାଲଲହଡ଼ା ବ୍ଲକ ଖମାର ଥାନା ଶଙ୍ଖମୂର ଗ୍ରାମ ପାଖରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଏକ ବାଇକ୍‌ ରବିବାର ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି।

ପୁଅ ଟାଙ୍ଗିଆ ଚୋଟରେ ବାପା ଗୁରୁତର

ପୁଅ ଟାଙ୍ଗିଆ ଚୋଟରେ ବାପା ଗୁରୁତର

ଛେଣ୍ଡିପଦା, ୧୪ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଜରପଡା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜରଡା ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ପୁଅ ନିରଞ୍ଜନ ସାହୁ(୩୨)ଙ୍କ ଟାଙ୍ଗିଆ ଚୋଟରେ ବାପା କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ବଡ ପୁଅ କାଳିଆ ସାହୁ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଅଭିଯୋଗ କ୍ରମେ ପୋଲିସ ନିରଞ୍ଜନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି।

ଖଣି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ୪.୯୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଗାଏବ

ତାଳଚେର,୧୪ା୫ (ନି.ପ୍ର.)- ତାଳଚେର ସ୍ଥିତ ଅନନ୍ତ କଲୋନୀରେ ରହୁଥିବା କାଶୀନାଥ ଦେବତା ନାମକ ଜଣେ ଖଣି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ୪ ଲକ୍ଷ ୯୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ଗାଏବ ହୋଇଯାଇଛି। ଏ ନେଇ ସେ ରବିବାର କଲିୟାରୀ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ବଜ୍ରପାତରେ ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର

ବଜ୍ରପାତରେ ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର

ପରଜଙ୍ଗ, ୧୪ା୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଗାଧୋଇବାକୁ ସାଙ୍ଗ ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ। ହଠାତ୍‌ ବଜ୍ରପାତ ସବୁ କିଛି ଓଲଟପାଲଟ କରିଦେଲା। ଦୁଇ ସାଙ୍ଗଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଟଳିପଡ଼ିଲେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ। ଅନ୍ୟଜଣେ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି। ଏପରି ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି ପରଜଙ୍ଗ ତହସିଲ ଅଧୀନ ଆମ୍ବପଳାସ ଗ୍ରାମରେ।

ହାଇସ୍କୁଲ ପରୀକ୍ଷାର କୃତୀ ଛାତ୍ର ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ

ଭୁବନ,୧୪।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଭୁବନ ଏନ୍‌ଏସି ପକ୍ଷରୁ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷାରେ ସର୍ବାଧିକ ନମ୍ବର ରଖି ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିବା ଭୁବନ ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ର ସୁଦୀପ ସୁଦର୍ଶନ ରଣାଙ୍କୁ ସୋମବାର ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଛି।

ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା: ଜନଜୀବନ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ

ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା: ଜନଜୀବନ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ

କାମାକ୍ଷାନଗର,୧୪।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସୋମବାର ଅଦିନିଆ ବର୍ଷ ସାଧାରଣ ଜୀବନଯାତ୍ରାକୁ ବ୍ୟାହତ କରିଛି। ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା କାମାକ୍ଷାନଗର ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ବର୍ଷା ହେବା ଫଳରେ ଜନଜୀବନ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡିଛି।

ଲୁଟ୍‌ ସ୍ଲିପ୍‌ଓ୍ବେଲ୍‌ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

ଲୁଟ୍‌ ସ୍ଲିପ୍‌ଓ୍ବେଲ୍‌ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୧୪।୫ : ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ସଦର ଥାନା ଗୋବିନ୍ଦପୁର ଫାଣ୍ଡି ଅଞ୍ଚଳରୁ ଗତ ୧୮ ତାରିଖ ରାତିରେ ସ୍ଲିପ୍‌ଓ୍ବେଲ ଗଦି ଲୁଟ୍‌ ଘଟଣାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ସୋମବାର ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି। ସେ ହେଲେ ରତିକାନ୍ତ ବେହେରା।

ଢେଙ୍କାନାଳ ନୂତନ  ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ରୋଗୀସେବା ଆରମ୍ଭ

ଢେଙ୍କାନାଳ ନୂତନ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ରୋଗୀସେବା ଆରମ୍ଭ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୧୪।୫ : ଢେଙ୍କାନାଳ ସହର ଦକ୍ଷିଣକାଳୀ ରୋଡ଼ରେ ୪୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମିତ ନୂତନ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ସୋମବାରଠାରୁ ରୋଗୀସେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଜିଲାମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ ଡ. ବାସୁଦେବ ବେହେରା ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

୬ଷ୍ଠ ଦିନରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଖଣି ବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ

ତାଳଚେର,୧୪।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ତାଳଚେର ବ୍ଲକ ଗୋପାଳପ୍ରସାଦ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଖଣି ବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ସେମାବାର ୬ଷ୍ଠ ଦିନରେ ଓ ମଲ୍ଲିବନ୍ଧ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ୪ ଦିନରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ଖଣି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ୪.୯୬ ଲକ୍ଷ ଗାଏବ

ତାଳଚେର,୧୩।୫ (ନି.ପ୍ର.)- ତାଳଚେର ସ୍ଥିତ ଅନନ୍ତ କଲୋନୀରେ ରହୁଥିବା କାଶୀନାଥ ଦେବତା ନାମକ ଜଣେ ଖଣି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ୪ ଲକ୍ଷ ୯୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ଗାଏବ ହୋଇଯାଇଛି। ଏ ନେଇ ସେ ରବିବାର କଲିୟାରୀ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

୫ ଦିନ ହେଲା ଖଣିବନ୍ଦ: ପ୍ରଶାସନ, ଖଣି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ନୀରବଦ୍ରଷ୍ଟା

୫ ଦିନ ହେଲା ଖଣିବନ୍ଦ: ପ୍ରଶାସନ, ଖଣି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ନୀରବଦ୍ରଷ୍ଟା

ତାଳଚେର,୧୩।୫ (ନି.ପ୍ର.)- ଖଣି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପୂରଣ କରିବାରେ ବିଫଳହେବା ପ୍ରତିବାଦରେ ଓ ନିଯୁକ୍ତି, କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ ଦାବିରେ ତାଳଚେରବ୍ଲକ ଗୋପାଳପ୍ରସାଦ ଗ୍ରାମବାସୀ ଏବଂ ମଲ୍ଳୀବନ୍ଧ ଗ୍ରାମବାସୀ ଖଣିବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚଳାଇଛନ୍ତି।

ଅଂଶୁଘାତରେ କେନ୍ଦୁପତ୍ର:  ତୋଳାଳିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ

ଅଂଶୁଘାତରେ କେନ୍ଦୁପତ୍ର: ତୋଳାଳିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ

ବଇଣ୍ଡା,୧୩।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ଝରାବେରେଣୀ ପଞ୍ଚାୟତ ଖଉଦର ଗ୍ରାମର ସଞ୍ଜୀବ ମୁଣ୍ଡା (୩୦) ଜଣେ କେନ୍ଦୁପତ୍ର ତୋଳାଳିଙ୍କ ରବିବାର ଅଂଶୁଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

 ଫେରାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଫେରାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ବଇଣ୍ଡା,୧୩।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ହଣ୍ଡପା ଥାନା ନାକିଚିଠାରେ ହୋଇଥିବା ଗଣ ବଳାତ୍କାର ମାମଲାରେ ଫେରାର ଥିବା ଅଭିଯୁକ୍ତ ଛେଣ୍ଡିପଦା ଥାନା ଟାଙ୍ଗିରି ଗ୍ରାମର ଦିବ୍ୟରଞ୍ଜନ ବାରିକ(୨୯)ଙ୍କୁ ଶନିବାର ରାତିରେ ହଣ୍ଡପା ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି।

୧୭୦୦ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆଦାୟ

ବଇଣ୍ଡା,୧୩।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଠାକୁରଗଡ଼ ପୋଲିସ ନାକିଚି ରୋଡ଼ ନିକଟରେ ରବିବାର ସାରେ ଗାଡ଼ିମୋଟର ଯାଞ୍ଚ କରିଛି।

 କଳା, ସଂସ୍କୃତି ଉପରେ ସମସ୍ତେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଅନ୍ତୁ

କଳା, ସଂସ୍କୃତି ଉପରେ ସମସ୍ତେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଅନ୍ତୁ

ବଇଣ୍ଡା,୧୩।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଳା, ସଂସ୍କୃତିକୁ ନେଇ ଓଡ଼ିଶାର ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ରହିଛି। ହେଲେ ଏବେ ଯୁବପିଢିମାନେ ଏହାକୁ ଭୁଲିଯିବା ସହ ସମାଜର ନୀତି ଆଦର୍ଶକୁ ମଧ୍ୟ ମାନୁନାହାନ୍ତି। ସଭିଏଁ ମିଶି ଆମ ସଂସ୍କୃତି ବଜାୟ ରଖିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ସହ ସମାଜର ନୀତି ଆଦର୍ଶକୁ ମାନିବା ଉଚିତ୍‌ ବୋଲି କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ସେରେଣ୍ଡା ଗ୍ରାମରେ ଗେଁାଣ୍ଡ ସମାଜର ଧଡ଼ରପାଳ ପୁଞ୍ଜର ପଞ୍ଚଦଶ ସାଧାରଣ ବାର୍ଷିକ ଅଧିବେଶନରେ ଅତିଥିମାନେ ମତ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ଗାଡ଼ି ଯାଞ୍ଚ, ଜରିମାନା ଆଦାୟ

ବଇଣ୍ଡା,୧୩।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଠାକୁରଗଡ଼ ପୋଲିସ ନାକିଚି ରୋଡ଼ ନିକଟରେ ରବିବାର ସାରେ ଗାଡ଼ିମୋଟର ଯାଞ୍ଚ କରିଛି।

ଢେଙ୍କାନାଳରେ ରହିଲାନି ହମ୍‌ସଫର: ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ

ଢେଙ୍କାନାଳରେ ରହିଲାନି ହମ୍‌ସଫର: ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୧୩।୫- ଢେଙ୍କାନାଳ ରେଳଷ୍ଟେଶନ ପ୍ରତି ରେଳ ବିଭାଗର ବୈମାତୃକ ଭାବକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଫେବୃୟାରୀ ମାସରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଢେଙ୍କାନାଳ ରେଳ ଷ୍ଟେଶନରେ ରହଣି କରି ନ ଥିବାବେଳେ ଚଳିତ ମାସ ୧୨ ତାରିଖ ଠାରୁ ପୁରୀ-ଇନ୍ଦୋର ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ନୁଆ ସାପ୍ତାହିକ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଟ୍ରେନ୍‌ ହମ୍‌ସଫର ମଧ୍ୟ ଢେଙ୍କାନାଳରେ ରହି ନ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଶ୍ରମିକ ମୃତ, ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଶ୍ରମିକ ମୃତ, ରାସ୍ତାରୋକୋ

କାମାକ୍ଷାନଗର,୧୩।୫(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା କଙ୍କଡାହାଡ ଥାନା ପାଟବେଡା ଛକ ନିକଟରେ ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଆଲଡା(୫୬) ନାମକ ଜଣେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସାଇକେଲରୁ ଖସିପଡି ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ବାଇକରୁ ପଡ଼ି ୨ ଗୁରୁତର

ବାଇକରୁ ପଡ଼ି ୨ ଗୁରୁତର

ଭୁବନ,୧୩।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଗଁଦିଆ ଥାନା ମନ୍ଦାର ନିକଟସ୍ଥ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ବ୍ରିଜ୍‌ ନିକଟରେ ରବିବାର ବାଇକରୁ ଖସିପଡ଼ି ୨ ଜଣ ଯୁବକ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି।

ଗ୍ରୀଷ୍ମକାଳୀନ ଶିବିର ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୧୩।୫- ଓ.ପି. ଜିନ୍ଦଲ ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଜିନ୍ଦଲ ବାଳଭବନ ଦ୍ୱାରା ଗତ ୩ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ୧୦ ଦିନିଆ ଗ୍ରୀଷ୍ମକାଳୀନ ଶିବିର ଶନିବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଆୟୋଜିତ ଉଦ୍‌ଯାପନୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଜିନ୍ଦଲ ମହିଳା ସମିତି ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଅଞ୍ଜଳୀ ମିଶ୍ର ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ପ୍ରଶିକ୍ଷାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ସହ ଜୀବନ ସଂଗ୍ରାମରେ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ଓ ବ୍ୟବହାରିକ ଜ୍ଞାନର ତାତ୍ପର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ।