ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ସଞ୍ଜ ହେଲେ ଗୋଡ଼ାଉଛି ହାତୀ ଭୟ

ସଞ୍ଜ ହେଲେ ଗୋଡ଼ାଉଛି ହାତୀ ଭୟ

ପରଜଙ୍ଗ, ୧୬ା୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଢେଙ୍କାନାଳ ବନଖଣ୍ଡ ମହାବିରୋଡ ରେଞ୍ଜ ଡିହଡୋଳ ଫରେଷ୍ଟ ସେକ୍ସନରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କୁ ଅତିଷ୍ଠ କରିପକାଇଲାଣି। ଦିନସାରା ଜଙ୍ଗଲରେ ରହୁଥିବା ହାତୀପଲ ସଞ୍ଜ ହେବା ମାତ୍ରକେ ଜନବସତି ମୁହଁା ହେଉଛନ୍ତି। ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପଲରେ ବିଭକ୍ତ ହୋଇ ଉତ୍ପାତ ଚଳାଇଛନ୍ତି।

ନିଶା ରୋକିବାକୁ ଅଣ୍ଟାଭିଡ଼ିଲେ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ମଦ ବନ୍ଦ ପାଇଁ ଫାଣ୍ଡିରେ ମହିଳା

ଭାପୁର, ୧୬ା୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଓଡ଼ାପଡ଼ା ବ୍ଲକ କଳାଙ୍ଗ ଓ କୋଟବେରେଣା ଅଞ୍ଚଳରେ ଅବାଧ ଚୋରା ମଦ କାରବାର ରୋକିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି ପୋଲିସ। ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ବିରୋଧ କଲେ ନାଲି ଆଖି ଦେଖାଉଛନ୍ତି ମଦ ବ୍ୟବସାୟୀ। ନିଜ ଉଦ୍ୟମରେ ମଦ ବିକ୍ରି ରୋକିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ସହଯୋଗ ମିଳୁନାହିଁ।

ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ବଇଣ୍ଡା, ୧୬ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଠାକୁରଗଡ ପୋଲିସ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଠାକୁରଗଡ ଥାନା ଦାମବାହାଳ ରାସ୍ତାକଡରୁ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି। ତାଙ୍କ ପରିଚୟ ଜଣାପଡି ନ ଥିବାବେଳେ ବୟସ ପାଖାପାଖି ୬୫ ହେବ ବୋଲି ପୋଲିସ କହିଛି।

ଡେଙ୍ଗୁ ନିରାକରଣ ଉପରେ ଆଲୋଚନା

ଡେଙ୍ଗୁ ନିରାକରଣ ଉପରେ ଆଲୋଚନା

ଛେଣ୍ଡିପଦା, ୧୬।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୋଶଳା ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରଠାରେ ବୁଧବାର ଜାତୀୟ ଡେଙ୍ଗୁ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଅଧିକାରୀ ଡା. ବଲ୍ଲଭ ଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅଶୋକ କୁମାର

ରାସ୍ତାରେ ବେଆଇନ ଚାନ୍ଦା ଆଦାୟ

ରାସ୍ତାରେ ବେଆଇନ ଚାନ୍ଦା ଆଦାୟ

ବଇଣ୍ଡା, ୧୬ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଠାକୁରଗଡ ଥାନା ପାଇକସାହି-ଠାକୁରଗଡ ରାସ୍ତାର କୁଣ୍ଡାଝରୀ ନିକଟରେ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନରେ ବେଆଇନ ଚାନ୍ଦା ଆଦାୟ କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏକ ଇଣ୍ଡିକା କାର୍‌ରେ ୫ ଜଣ ଯୁବକ କୁଣ୍ଡାଝରୀର ଏକ ନିଛାଟିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ଛିଡା ହୋଇ କୁର୍ତ୍ତିବାସପୁର ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆସୁଥିବା

ଥଣ୍ଡା ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଥଣ୍ଡା ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ବଇଣ୍ଡା, ୧୬ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକ କୁରୁମଟାପ ପଞ୍ଚାୟତ ପରିସରରେ ବୁଧବାର ଏକ ଥଣ୍ଡା ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି। ଆଠମଲ୍ଲିକ ବିଧାୟକ ସଞ୍ଜୀବ ସାହୁ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମିିତ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି।

ବିଧବା ମହିଳାଙ୍କୁ ଝାନ୍‌ସୀ ଚାଲାଣ; ଥାନାର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେଲେ ପିତା

ବଇଣ୍ଡା, ୧୬ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ହଣ୍ଡପା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ୩୦ ବର୍ଷିୟା ବିଧବା ମହିଳାଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଦାଦରସାହି ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ଯୁବକ ଝାନସୀ ଚାଲାଣ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏ ନେଇ ସମ୍ପୃକ୍ତା ମହିଳାଙ୍କ ପିତା ବୁଧବାର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ମଦ ଦୋକାନ ଉଚ୍ଛେଦ ଦାବି: ଜିରାଙ୍ଗ ଛକଠାରେ ମହିଳାଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି

ମଦ ଦୋକାନ ଉଚ୍ଛେଦ ଦାବି: ଜିରାଙ୍ଗ ଛକଠାରେ ମହିଳାଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି

ବଅଁରପାଳ,୧୬।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ନାଲ୍‌କୋ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜିରାଙ୍ଗ ଛକଠାରେ ଥିବା ବିଦେଶୀ ମଦ ଦୋକାନକୁ ଉଚ୍ଛେଦ କରିବା ନିମନ୍ତେ ମହିଳାଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରହିଛି। ଏ ନେଇ ବୁଧବାର ଯୁବ ନେତା ଶିଶିର ଗଡ଼ ନାୟକଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ବହୁ ମହିଳା ଯୋଗ ଦେଇ ମିଥ୍ୟା ମାମଲାରେ ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ସରତଗଡ ନାୟକଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଛାଡିବା ଏବଂ ଦୋକାନ ପଛ ପାଖରେ ଚାଲିଥିବା ମଦ କାରୋବାର ବନ୍ଦ କରିବା ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ଏହାର ସ୍ଥାୟୀ ସମାଧାନ ନ ହେଲେ ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ମହିଳାମାନେ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇବେ ବୋଲି ସେମାନେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ବିଷ ପିଇ ନାବାଳିକାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ବିଷ ପିଇ ନାବାଳିକାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ବନ୍ତଳା,୧୬।୫: ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ବନ୍ତଳା ଥାନା ଶଙ୍ଖପୁର ଗ୍ରାମର ଜଣେ ନାବାଳିକା ବୁଧବାର ସକାଳେ ବିଷ ପିଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ମୃତଦେହକୁ ଜବତ କରି ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରିଛି।

ମହିଳାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ମହିଳାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ଭାପୁର, ୧୬।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ଥାନା ଭାପୁର ଫାଣ୍ଡି ଅଧୀନ ଟେଣୁଆ ଗ୍ରାମର ଅନସୂୟା ନାଏକ (୩୫) ମଙ୍ଗଳବାର କିରୋସିନ ପିଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। କୌଣସି କାରଣକୁ ନେଇ ସେ କିରୋସିନ ପିଇ ଦେଇଥିଲେ। ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କୁ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ସେଠାରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତଦେହ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପରେ ପରିବାରକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ଏ ନେଇ ଥାନାରେ ଏକ ଅପମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।

ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାରୁ ମାରପିଟ

ଭୁବନ, ୧୬।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଭୁବନ ଥାନା ଶ୍ରୀରାମପୁର ଗ୍ରାମରେ ସୋମବାର ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଗଣ୍ଡଗୋଳ ହୋଇଛି। ଗ୍ରାମର ଦାଶରଥି ମାଝି (୬୦)ଙ୍କୁ ସେହି ଗ୍ରାମର ସୂର୍ଯ୍ୟମଣି ପରିଡ଼ା ଗାଳିଗୁଲଜ କରିବା ସହ ମାର୍‌ପିଟ୍‌ କରିଥିଲେ। ଏଥିସହ ଜୀବନରୁ ମାରିଦେବାକୁ ଧମକ ଦେଇଥିଲେ। ଏ ନେଇ ଦାଶରଥିଙ୍କ ଅଭିଯୋଗକ୍ରମେ କେସ୍‌ ନଂ. ୮୨/୧୮, ଦଫା ୨୯୪, ୩୨୩, ୩୪୧, ୫୦୬, ୩୪ ଆଇପିସି, ୩ ଏସ୍‌ସି/ଏସ୍‌ଟି ଆକ୍ଟ ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି। ପୋଲିସ ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ଅସଲି ଲୁଟେରା, ନକଲି ଚେନ୍‌

ଅସଲି ଲୁଟେରା, ନକଲି ଚେନ୍‌

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୧୬।୫:ଲୁଟ୍‌ କରିବାକୁ ଆସିଥିଲେ। ଏଥିରେ ସଫଳ ମଧ୍ୟ ହେଲେ। ହେଲେ ଧୋକା ଖାଇଗଲା ଲୁଟେରାଙ୍କ ଆଖି। ସେମାନେ ଝାମ୍ପି ନେଇଥିବା ଚେନ ଥିଲା ନକଲି । ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ଢେଙ୍କାନାଳ ସହରରେ। ସାବିତ୍ରୀ ବ୍ରତ ଉପଲକ୍ଷେ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟାରେ ଜଣେ ମହିଳା ମନ୍ଦିରରୁ ଦର୍ଶନ ସାରି ଫେରୁଥିବାବେଳେ ଆନନ୍ଦନଗର ନିକଟରେ ଦୁଇ ଯୁବକ ବାଇକ୍‌ରେ ଆସି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଠିକଣା ପଚାରିଥିଲେ। ମହିଳାଙ୍କ ଅନ୍ୟମନସ୍କତାର ସୁଯୋଗରେ ସେମାନେ ଚେନ୍‌ ଝାମ୍ପି ନେଇ ପଳାଇଥିଲେ। ହେଲେ ଏହା ୪୫୦ଟଙ୍କାର ଇମିଟେଶନ ଚେନ୍‌ ଥିଲା ବୋଲି ଲୁଟ୍‌ର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ମହିଳା କହିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସକୁ ଅବଗତ କରାଇଥିଲେ। ଏପରି ଘଟଣା ଅଞ୍ଚଳରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଢେଙ୍କାନାଳ ସହର ସମେତ ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ବାଇକ୍‌ଧାରୀ ଲୁଟେରାଙ୍କ ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏକୁଟିଆ ଯାଉଥିବା ମହିଳାଙ୍କୁ ସେମାନେ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଛନ୍ତି। ଅଞ୍ଚଳରେ ପୋଲିସ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା କଡ଼ାକଡ଼ି କରିବା ସହ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଅବସ୍ଥାରେ ବୁଲୁଥିବା ଯୁବକଙ୍କୁ ଧରିବାକୁ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଦୀର୍ଘାୟୁ କାମନା କଲେ ମହିଳା

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୧୬।୫:ମଙ୍ଗଳବାର ଥିଲା ପବିତ୍ର ସାବିତ୍ରୀ ବ୍ରତ। ସ୍ବାମୀ ଓ ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ପବିତ୍ର ସମ୍ପର୍କକୁ ଉଜ୍ଜୀବିତ କରାଇବାକୁ ଏହି ଓଷା ଆଣି ଦେଇଥିଲା ସୁଯୋଗ। ଏହାକୁ ହାତ ଛଡ଼ା କରି ନ ଥିଲେ ଢେଙ୍କାନାଳବାସୀ। ସାବିତ୍ରୀ ବ୍ରତ ପାଳନ କରିବାକୁ ସହରର ବିଭିନ୍ନ ଦେବଦେବୀ ପୀଠରେ ଦିନତମାମ ଗହଳି ଲାଗି ରହିଥିଲା। ବ୍ରତଧାରୀ ମହିଳାମାନେ ଫଳ ଓ ଫୁଲ ଧରି ଦେବ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଲମ୍ବା ଧାଡ଼ି ଲଗାଇଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ଶ୍ରୀ ବଳରାମ ମନ୍ଦିର ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ମଠମନ୍ଦିର ପରିସର ଲୋକାରଣ୍ୟ ହୋଇ ଉଠିଥିଲା। ଜିଲା କାରାଗାର ପରିସରରେ ମହିଳା ଅନ୍ତେବାସୀଙ୍କ ସାବିତ୍ରୀ ବ୍ରତ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ଭିନ୍ନ ବାତାବରଣ। ସେହିପରି ଗୋବିନ୍ଦପୁରସ୍ଥିତ ମହର୍ଷି ଦୟାନନ୍ଦ ସର୍ଭିସ୍‌ ମିଶନ ପରିସରରେ ୨୮ ନିର୍ଯାତିତା ମହିଳା ସବୁ ଦୁଃଖକଷ୍ଟକୁ ପଛରେ ପକାଇ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଦୀର୍ଘଜୀବନ କାମନା କରିଥିଲେ। ଅନୁଷ୍ଠାନ ପରିସରରେ ଜାକ୍‌ଜମକର ସହ ସାବିତ୍ରୀ ଓଷା ପାଳନ କରାଯାଇଥିବା ସମ୍ପାଦକ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ସାହୁ କହିଛନ୍ତି।

ଓଡ଼ିଆରେ ଫଳକ ଲେଖା ପ୍ରହସନ

ଓଡ଼ିଆରେ ଫଳକ ଲେଖା ପ୍ରହସନ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୧୬।୫:ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲାରେ ଓଡ଼ିଆ ନାମ ଫଳକ ଲେଖାଯିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ପ୍ରହସନ ପାଲଟିଛି। ଖୋଦ୍‌ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ମାନୁନାହାନ୍ତି ନିୟମ। ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ବିଭାଗୀୟ କର୍ମଚାରୀ ହେୟଜ୍ଞାନ କରୁଥିବାବେଳେ ଏଥିରୁ ସେମାନଙ୍କ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ପ୍ରତି ସମ୍ମାନ ବାରି ହୋଇପଡୁଛି ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। ଭାଷା ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ ପାଳନ ଅବସରରେ ଜିଲାରେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାରେ ନାମଫଳକ ଲେଖାଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା। ମେ ପହିଲା ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଆବାସିକ ଗୃହ, ବାଣିଜି୍ୟକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ସମେତ ବେସରକାରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ସମସ୍ତ ନାମଫଳକ ଓଡ଼ିଆରେ ଲେଖିବା ପାଇଁ ସରକାରୀସୂତ୍ରରେ ଜାରି ହୋଇଥିଲା ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସଚେତନ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା।

୨୦ରେ ନାଲ୍‌କୋ ଅଫିସର୍ସ କ୍ଲବ ନିର୍ବାଚନ:   ୭ ପ୍ରାର୍ଥୀ, ୫ ଅପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ

୨୦ରେ ନାଲ୍‌କୋ ଅଫିସର୍ସ କ୍ଲବ ନିର୍ବାଚନ: ୭ ପ୍ରାର୍ଥୀ, ୫ ଅପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ

ବଅଁରପାଳ,୧୫।୫(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଆସନ୍ତା ୨୦ ତାରିଖରେ ନାଲକୋ ଅଫିସର୍ସ କ୍ଲବର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ବାଲାଟ ପେପର ମାଧ୍ୟମରେ ଭୋଟ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ଏଥିଯୋଗୁ ନାଲ୍‌କୋନଗରରେ ଏକ ପ୍ରକାର ନିର୍ବାଚନୀ ଉଷ୍ମତା ଦେଖାଦେଇଛି। ମୋଟ୍‌ ୮ଟି ପଦବୀ ପାଇଁ ୭ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଥିବାବେଳେ ୫ ଜଣ ଅପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦୀ ରହିଛନ୍ତି। ଏହି ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଗତ ୭ ତାରିଖଠାରୁ ୧୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ ହୋଇଥିଲା। ସୋମବାର ପ୍ରାର୍ଥୀପତ୍ର ପ୍ରତ୍ୟାହାର, ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କର ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା।

ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ ବିଜେଡି କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୧୫।୫(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଛେଣ୍ଡିପଦା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ନିଶା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବଡ଼କେରେଜାଙ୍ଗ ପଞ୍ଚାୟତ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ଗତ ରବିବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଗ୍ରାମ ଆମ୍ବତୋଟାଠାରେ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ ବିଜେଡି କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ପଞ୍ଚାୟତ ବିଜେଡି ସଭାପତି କିଶୋରୀ ଚନ୍ଦ୍ର ରାଉଳଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ବୈଠକରେ ଦଳୀୟ ସଙ୍ଗଠନ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ଏ

ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସାବିତ୍ରୀ

ବଅଁରପାଳ,୧୫।୫(ଡି.ଏନ.ଏ)- ବଅଁରପାଳ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ନାଲ୍‌କୋ ଓ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସାବିତ୍ରୀ ଓଷା ବ୍ରତ ପାଳିତ ହୋଇଛି।

ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୧୫।୫- ହିନ୍ଦୋଳ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରଘୁନାଥପୁର ଗ୍ରାମର ଆକାଶ ବେହେରା(୧୬) ଙ୍କ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

ପ୍ରଡକ୍ସନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ନାଲ୍‌କୋ ପରିଦର୍ଶନ

ପ୍ରଡକ୍ସନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ନାଲ୍‌କୋ ପରିଦର୍ଶନ

ବଅଁରପାଳ,୧୫।୫(ଡି.ଏନ.ଏ)- ନାଲ୍‌କୋ ପ୍ରଡକ୍ସନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭି.ବାଲ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟମ ସୋମବାର ନାଲ୍‌କୋ ସ୍ମେଲଟର ପ୍ଲାଣ୍ଟ ପରିଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି।

ମଦ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

ବଇଣ୍ଡା,୧୫।୫(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଠାକୁରଗଡ଼ ଥାନା ପାଇକସାହି ନିକଟସ୍ଥ କଳାପାଟନାଳୀଠାରେ ଥିବା ପ୍ରସନ୍ନ ବେହେରାଙ୍କ ତେଜରାତି ଦୋକାନ ଉପରେ ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ପୋଲିସର ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟିମ୍‌ ଚଢାଉ କରି ୧୧ଟି ବିଦେଶୀ ମଦ ବୋତଲ, ୬୫ ଲିଟର ଚୋରା ଡିଜେଲ୍‌ , ୧୧୪ ଲିଟର ଚୋରା ପେଟ୍ରୋଲକୁ ଜବତ କରିଛି।

ବୁଦ୍ଧେଶ୍ୱର ପୀଠ ଲୋକାରଣ୍ୟ

ଭୁବନ, ୧୫ା୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ସାବିତ୍ରୀ ବ୍ରତ ଉପଲକ୍ଷେ ମଙ୍ଗଳବାର ଲୋକାରଣ୍ୟ ହୋଇ ଉଠିଥିଲା ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଭୁବନର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବୁଦ୍ଧେଶ୍ୱର ଶୈବପୀଠ। ପ୍ରାତଃରୁ ଠାକୁରଙ୍କ ନୀତିକାନ୍ତି ପରେ ଦ୍ୱାର ଫିଟାଯାଇଥିଲା। ଏହାପରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଗହଳି ଚହଳି, ଯାହା ରାତି ଯାଏ ଲାଗି ରହିଥିଲା।

ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାରୁ ମାର୍‌ପିଟ

ଭୁବନ, ୧୫ା୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଭୁବନ ଥାନା ଶ୍ରୀରାମପୁର ଗ୍ରାମରେ ସୋମବାର ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଗଣ୍ଡଗୋଳ ହୋଇଛି।

ମାଈ ହାତୀର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ମାଈ ହାତୀର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

କାମାକ୍ଷାନଗର, ୧୫ା୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା କାମାକ୍ଷାନଗର ପଶ୍ଚିମାଞ୍ଚଳ ରେଞ୍ଜ ଅଁଳାବେରେଣୀ ସେକ୍ସନ ସୁନାଝରି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲର ଭୋଗବେରେଣୀ ବନ୍ଧ ନିକଟରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଏକ ମାଈହାତୀର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ମୃତହାତୀର ଆନୁମାନିକ ବୟସ ୪ରୁ ୫ବର୍ଷ ହେବ। ୨୪ରୁ ୪୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ରେଞ୍ଜ ଅଧିକାରୀ ବିଭୁଦେନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ହେଲେ ଏହାକୁ ନେଇ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ଦେଖାଦେଇଛି। ସର୍ପାଘାତରେ ହାତୀ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ବନ ବିଭାଗ ଅନୁମାନ କରୁଥିବାବେଳେ ଉପଦ୍ରବରେ ଅତିଷ୍ଠ ହୋଇ କେହି ବିଷ ପ୍ରୟୋଗ କରି ହାତୀକୁ ମାରିଥିବା ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ଏ ପରିସ୍ଥିତିରେ ବନ ବିଭାଗ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ରିପୋର୍ଟକୁ।

ଖଣି ବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ

ତାଳଚେର,୧୫ା୫ (ନି.ପ୍ର.)- ଖଣି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପୂରଣ ନ କରିବା ଓ ନିଯୁକ୍ତି, କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ ଦାବିରେ ତାଳଚେର ବ୍ଲକ ଗୋପାଳପ୍ରସାଦ ଗ୍ରାମବାସୀ ଚଳାଇଥିବା ଖଣିବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।