ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ରାଜନୈତିକ ପଶାପାଲିରେ ଅର୍ଥନୀତି

 ରାଜନୈତିକ ପଶାପାଲିରେ ଅର୍ଥନୀତି
ଡ. ବିଶ୍ୱରଞ୍ଜନ ମହାନ୍ତି ଭାରତରେ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ନେଇ ଗତ କିଛି ମାସ ହେବ ରାଜନୀତି ଜୋର ଧରିଛି। ପ୍ରମୁଖ ଗଣମାଧ୍ୟମ, ବିଶିଷ୍ଟ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ଏବଂ ସବୁ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ନେଇ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ମତ ପୋଷଣ କରୁଛନ୍ତି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାଙ୍କ୍‌, ଆଇଏମ୍‌ଏଫ୍‌ ଏବଂ ଏଡିବି ଭଳି ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଆର୍ଥିିକ ସଂସ୍ଥାରେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ନେଇ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ନୈରାଶ୍ୟଜନକ। ସେହିଭଳି ‘ଦି ଇକୋନୋମିଷ୍ଟ’, ‘ଫୋର୍ବସ ଇଣ୍ଡିଆ’ ଭଳି ପତ୍ରିକାରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିର ମାନ୍ଦାବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଗତମାସରେ ୱାଶିଂଟନ୍‌ସ୍ଥିତ ଆଇଏଫ୍‌ପିଆର୍‌ଆଇ ଭଳି ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ବିଶ୍ୱ କ୍ଷୁଧା ସୂଚକାଙ୍କରେ ଭାରତର ସ୍ଥାନ ୧୦୦କୁ ଖସିଆସିଛି। ୨୦୧୪ରେ ଭାରତ ୫୫ତମ ସ୍ଥାନରେ ଥିବାବେଳେ ତିନିବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଆଉ ୪୫ଟି ଦେଶ ତଳକୁ ଆସିଯାଇଛି, ଯାହାକି ଆମ ପାଇଁ ସତର୍କଘଣ୍ଟି ସଦୃଶ। ସେହିଭଳି ବିଶ୍ୱ ସୁଖ ସୂଚକାଙ୍କରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତର ସ୍ଥାନ ୧୧୪ରୁ ୧୮୪କୁ ଖସିଆସିଛି- ଏହା ଆମ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଅଙ୍ଗୁଳି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କରୁଛି। ଏଠି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି, ଦେଶରେ ଆର୍ଥିତ୍କ ସଂସ୍କାର ନାମରେ ସରକାର ଆଣିଥିବା କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆର୍ଥିିକ ସୁଧାର ଆଣିଛି ନା ସେଥିରେ ବାଧକ ହୋଇଛି? ପ୍ରକୃତରେ ସରକାର ଏଥିରୁ ରାଜନୈତିକ ଫାଇଦା ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲା ବେଳେ ଏହା ଦେଶର ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଦୁର୍ବଳ କଲାଭଳି ମନେହେଉଛି। ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ଓ ଜିଏସ୍‌ଟି ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ କିଭଳି ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି ତା’ର ଆକଳନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଗତବର୍ଷ ୮ ନଭେମ୍ବର ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ସରକାର ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ। ଏହାର ପ୍ରମୁଖ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା ଦେଶରେ କଳାଧନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସହ ନକଲି ନୋଟ୍‌ କାରବାର ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଓ ମାଓବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ରୋକ୍‌ ଲଗାଇବା। ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତିି ଯୋଗୁ ସାଧାରଣ ଜନତା ନାହିଁ ନ ଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଲେ ଏବଂ ବହୁ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ଗଲା। କିନ୍ତୁ ଏଥିରୁ କେତେ କଳାଟଙ୍କା ଜବତ ହେଲା ଏବଂ ପ୍ରକୃତ କଳାଧନ ମହଜୁଦକାରୀମାନେ କିଏ ତାହା ଏ ଯାଏ ଜଣାପଡ଼ିଲା ନାହିଁ। ଆର୍‌ବିଆଇ ରିପୋର୍ଟ ଆଧାରରେ ଯେଉଁ ୧୫.୪୪ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ୫୦୦ ଏବଂ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍‌ ଅଚଳ କରାଯାଇଥିଲା ତାହା ମଧ୍ୟରୁ ୧୫.୨୮ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌କୁ ଫେରିଆସିଛି। ହେଲେ ୧୬,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆସିପାରିନାହିଁ। ଏହା ମଧ୍ୟରେ କିଛି ପରିମାଣର ପୁରୁଣା ନୋଟ୍‌୍‌ ବିଦେଶରେ ରହୁଥିବା ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାଖରେ ଥିଲାବେଳେ କିଛି ଟଙ୍କା ରୟାଲ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ନେପାଳ ଓ ଭୁଟାନରେ ମଧ୍ୟ ଗଚ୍ଛିତ ରହିଛି। ସରକାରଙ୍କ ଭାଷାରେ ଏହି ୧୬,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ କିଛି କଳାଧନ ରହିଛି। ଏଠି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଏହି ୧୬,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଠାବ ପାଇଁ, ନୂଆ ନୋଟ ଛାପିବାରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ୨୫,୩୯୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବା କେଉଁ ପ୍ରକାର ଅର୍ଥନୀତି? ୧୦ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୬ରେ ଦେଶର ଆଟର୍ନି ଜେନେରାଲ୍‌ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟରେ ଯୁକ୍ତି ବାଢ଼ିଥିଲେ, ଏହି ୧୫ ଲକ୍ଷ କୋଟିରୁ ୧୦ରୁ ୧୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌କୁ ଫେରିବ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଓ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟଲୀ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଯୁକ୍ତି ବାରମ୍ବାର ସର୍ବସାଧାରଣରେ ରଖୁଥିଲେ। ଜନସାଧାରଣ ଆଶା କରୁଥିଲେ ଏହି ୪/୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ବୋଧହୁଏ କଳାଧନ ଏବଂ ଏହା ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌କୁ ଫେରିବନି। ଅଥଚ ମାତ୍ର ୧୬,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଫେରିଲାନି। ଆର୍‌ବିଆଇ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଆଧାରରେ ଯେଉଁ ୧୫.୨୮ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଜମାହେଲା ତାହା ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜାଲ୍‌ ନୋଟ୍‌ ଥିଲା, ଯାହାକି ସମୁଦାୟ ଟଙ୍କାର ମାତ୍ର ୦.୦୦୧୩ ପ୍ରତିଶତ। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ନକଲି ୫୦୦ ଓ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍‌ ଜବତ ହେବା ଏବଂ ଏଟିଏମ୍‌ ମେଶିନ୍‌ରୁ ନକଲି ନୋଟ୍‌ ବାହାରିବା ଚିତ୍ର ମଧ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା। ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ପରେ କେବଳ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ୪୦ ଥର ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ଘଟିସାରିଲାଣି। ସେହିପରି ୧୩ଟି ବଡବଡ ମାଓବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଦେଶରେ ୬୯ ଜଣ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ସହ ୮୧ ଜଣ ନିରୀହ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଛି। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀଙ୍କ ଯୁକ୍ତି ହେଲା ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ପରେ ମେ ୨୦୧୭ ସୁଦ୍ଧା ୧୭,୫୨୬କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅଘୋଷିତ ଆୟ ବା କଳାଧନ ଠାବ ହୋଇଛି। କିନ୍ତୁ ଏହାପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୨-୧୩ରେ ୨୯,୬୩୦ କୋଟି, ୨୦୧୩-୧୪ରେ ୧,୦୧,୧୮୩ କୋଟି, ୨୦୧୪-୧୫ରେ ୨୩,୧୦୮ କୋଟି, ୨୦୧୫-୧୬ରେ ୨୦,୭୨୧ କୋଟି ଏବଂ ୨୦୧୬-୧୭ରେ ୨୯,୨୧୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅଘୋଷିତ ଆୟ ବା କଳାଧନ ସରକାର ଜବତ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ଦ୍ୱାରା ଅଧିକ କି ଲାଭ ମିଳିଲା ତା’ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି। ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ସୌରୀଙ୍କ ମତରେ ‘ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ, କଳାଟଙ୍କାକୁ ଧଳା କରିବାର ଏକ ବଡ ଯୋଜନା’। ହଠାତ୍‌ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ପଞ୍ଜାବ ଆଦି ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ଏ ନିଷ୍ପତ୍ତି କିଛି ରାଜନୈତିକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟପ୍ରଣୋଦିତ ନୁହେଁ ତ? ଦେଶରେ ଟିକସ ସଂସ୍କାର ଆଣିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଆଉ ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଥିଲା ସାମଗ୍ରୀ ଓ ସେବା ଟିକସ(ଜିଏସ୍‌ଟି) ଲାଗୁ, ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ବି ଦେଶରେ ବହୁ ତର୍କବିତର୍କ ଚାଲିଛି। ଜିଏସ୍‌ଟିର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା, ଏକ ସରଳ, ସ୍ବଚ୍ଛ ଏକକ ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଦରଦାମ୍‌ ବୃଦ୍ଧିକୁ ରୋକି ହେବ। କିନ୍ତୁ ଏହା ଏକକ ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବଦଳରେ ବହୁଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ତଥା ସରଳ ବଦଳରେ ଜଟିଳ ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ପରିଣତ ହେଲା। ଏଥିରେ ୭ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରକାରର ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ରାଜନୈତିକ ଫାଇଦା ପାଇଁ ଏହାକୁ ତରବରିଆ ଭାବେ ଲାଗୁ କରାଯିବାରୁ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ପରେ ଭୁଶୁଡି ପଡିଥିବା କୃଷି ଆଦି ଅଣସଙ୍ଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ଏହାର କୁପ୍ରଭାବ ପଡିଛି। କ୍ଷୁଦ୍ର ଓ ମଧ୍ୟମ ବେପାରୀମାନେ ନାହିଁ ନ ଥିବା ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି। ଏଠି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଦୁଇଟି ପ୍ରମୁଖ ଆର୍ଥିିକ ସଂସ୍କାର ଦ୍ୱାରା ଭାରତର ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ସକାରାମତ୍କ ନା ନକାରାମତ୍କ ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି? ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ଯଥେଷ୍ଟ କମିଛି। ଏବେ ଦେଶରେ ଅର୍ଥନୀତିର ସମସ୍ତ ସୂଚକାଙ୍କ ଯେପରିକି ଶିଳ୍ପ ଉପତ୍ାଦନ, କୃଷି ଅଭିବୃଦ୍ଧି, ମାନୁଫ୍ୟାକ୍ଚରିଂ, ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ରପ୍ତାନିର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ହ୍ରାସ ପାଇଥିବା ବେଳେ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ଦ୍ରୁତଗତିରେ ଆଗେଇଛି ଓ ମଜବୁତ ଅଛି ବୋଲି କହିବା ରାଜନୈତିକ ଟିପ୍ପଣୀ ପରି ମନେହୁଏ। ଦେଶରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି କମିଛି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି, ଅଥଚ ଦରବୃଦ୍ଧିରେ ଲଗାମ୍‌ ନାହିଁ। ଦେଶରେ ଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ଗୁଡ଼ିକର ଅନାଦେୟ ଋଣ ୩ ବର୍ଷରେ ୩୬,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଯାଇ ୮.୩୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି। ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ର ଏହି ଦେବାଳିଆ ସ୍ଥିତିକୁ ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଏବେ ୨.୧୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅର୍ଥନୀତି କିଭଳି ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି ସହଜରେ ଅନୁମେୟ। ରାଜନୀତିମୁକ୍ତ ଓ ନିରପେକ୍ଷ ଅର୍ଥନୀତି ଦେଶର ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସହାୟକ ହୁଏ, କିନ୍ତୁ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଯଦି ରାଜନୀତି ସହ ଯୋଡ଼ି ଦିଆଯାଏ ଓ ଶସ୍ତା ଲୋକପ୍ରିୟତା ହାସଲ ପାଇଁ ପରିଚାଳନା କରାଯାଏ, ତେବେ ଦେଶ ବିକାଶ ବଦଳରେ ବିନାଶ ଆଡକୁ ଯିବ। ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଓ ମୁଖପାତ୍ର, ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି, ମୋ- ୯୯୩୭୭୧୫୨୭୦
All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ଭିଗନ୍‌ଙ୍କ ପାଇଁ ସୁଯୋଗ

ଭିଗନ୍‌ଙ୍କ ପାଇଁ ସୁଯୋଗ

ପରିବେଶ ପରିଚିନ୍ତା/ ମାନେକା ଗାନ୍ଧୀ

ଆଜିକାଲି ଭିଗନ୍‌ (ଶୁଦ୍ଧ ନିରାମିଷାଶୀ- ଯେଉଁମାନେ ମାଛ, ମାଂସ, ଅଣ୍ଡା, ମହୁ, କ୍ଷୀର ଓ କ୍ଷୀରଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ପ୍ରଭୃତି କୌଣସି ପ୍ରକାର ପ୍ରାଣିଜ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତି ନାହିଁ କିମ୍ବା ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଦାନ୍ତ, ଶିଙ୍ଗ, ଚମଡ଼ା ପ୍ରଭୃତିରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କୌଣସି ଦ୍ରବ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ନାହିଁ)ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ସୁଯୋଗ ରହିଛି। 

ସଂରକ୍ଷଣର ଥୋପ ନୁହେଁ, ନିଯୁକ୍ତି ଲୋଡ଼ା

ସଂରକ୍ଷଣର ଥୋପ ନୁହେଁ, ନିଯୁକ୍ତି ଲୋଡ଼ା

ବିଚିତ୍ର ବିଶ୍ୱାଳ

ମୂଳ ସମସ୍ୟାକୁ ସମାଧାନ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ସେ ସମସ୍ୟାରୁ ଲୋକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ହଟେଇବା ପାଇଁ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ବାଟରେ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବାର ଦେଖାଯାଉଛି। ଏହାର ସଦ୍ୟତମ ଉଦାହରଣ ହେଉଛି ଅର୍ଥନୈତିକ ଭାବେ ପଛୁଆ ସାଧାରଣ ବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ୧୦% ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ ଘୋଷଣା। ସାଧାରଣ ବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷା ଓ ନିଯୁକ୍ତି ଆଦି କ୍ଷେତ୍ରରେ ୧୦% ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ ଏକ ଉତ୍ତମ ନିଷ୍ପତ୍ତି।

ନିଃସଙ୍ଗ ଜୀବନ

ନିଃସଙ୍ଗ ଜୀବନ

ବିଜୟ ଦାସ

ଜୀବନ ଗୋଟେ ନିଆରା ଫୁଲର ମହକ। ନିଜର ବୃତ୍ତିଗତ ଶିକ୍ଷକ ଜୀବନ ଭିତରେ ନୀଳାମ୍ବର ବାବୁଙ୍କ ଏଇ କଥାର ତାତ୍ପର୍ଯ୍ୟ ଅଧିକ ହୃଦ୍‌ବୋଧ ହେବା ସହ ସେ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କ ପ୍ରତି ଟିକେ ଅଧିକ ସ୍ନେହସିକ୍ତ ହେବା ସାଧାରଣରେ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୁଏ। 

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଆମ ଦେଶରେ ବେଳେବେଳେ ଧାର୍ମିକ ବିଦ୍ୱେଷ ଦେଖାଦେବା ସହିତ ଅସହିଷ୍ଣୁ ଭାବ ପ୍ରକାଶ ପାଉଛି। ଜାତି ଓ ଧର୍ମକୁ ନେଇ ବାଦ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। ଏହା ପଛରେ ରହିଛି ଅସୂୟା ଭାବ। ଗୋଟିଏ ଧର୍ମର ଉପାସନାପୀଠକୁ ଅନ୍ୟ ଧର୍ମର ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରବେଶ କରିବାର କଟକଣା ରହିଛି। 

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ଚୋକ୍‌ସିଙ୍କ ପଥ

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ଚୋକ୍‌ସିଙ୍କ ପଥ

ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାଶନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ (ପିଏନ୍‌ବି) ସ୍କାମ୍‌ ପ୍ରାୟ ବର୍ଷେ ପୂରଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ହୀରା ବ୍ୟବସାୟୀ ନୀରବ ମୋଦି ଓ ତାଙ୍କ ମାମୁ ମେହୁଲ ଚୋକ୍‌ସିଙ୍କୁ ଭାରତ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ କରାଯାଇପାରିଲା ନାହିଁ। ଚୋକ୍‌ସି ଆଣ୍ଟିଗୁଆ ନାଗରିକତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିସାରିଥିବାରୁ ୨୦୧୯ ଜାନୁୟାରୀ ୨୧ରେ ଭାରତୀୟ ପାସ୍‌ପୋର୍ଟ ସମର୍ପଣ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ନାଗରିକ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ..

ଆଚାରରେ ସକାରାତ୍ମକତା ପ୍ରକାଶର ସୁଯୋଗ

ଆଚାରରେ ସକାରାତ୍ମକତା ପ୍ରକାଶର ସୁଯୋଗ

ତତ୍ତ୍ୱ ଓ ତର୍କ/ ବିମଳ ପ୍ରସାଦ ପାଣ୍ଡିଆ

୨୦୧୯ ବର୍ଷର ଶେଷ ‘ମନ୍‌ କି ବାତ୍‌’ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି କହିଥିଲେ ଯେ, ନକାରାତ୍ମକତାର ପ୍ରସାର କରିବା ଅତି ସହଜ କିନ୍ତୁ ଲୋକେ ସକାରାତ୍ମକତାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସିବା ଦରକାର। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭଳି ନେତୃସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଏଭଳି ସକାରାତ୍ମକତାର ବିଚାର ଦେବା ଅନେକ ଆଶା ଉଦ୍ରେକ କରାଏ। ଏହି ନିର୍ବାଚନୀ ଋତୁରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ‘ମନ୍‌ କି ବାତ୍‌’ରେ ରଖିଥିବା ବିଚାରକୁ ନିଜ ଆଚାରରେ ପରିଣତ କରିପାରିଲେ ତାହା ସକାରାତ୍ମକତାର ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟିକରିବ। ନିଜ ବିଚାରକୁ ଆଚାରରେ ପରିଣତ କରି ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଟାହିଟାପରା କରିବାର ପ୍ରବୃତ୍ତିରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ବା ବିରୋ..

ସଶସ୍ତ୍ର ମୁକ୍ତି ସଂଗ୍ରାମର ମହାନାୟକ

ସଶସ୍ତ୍ର ମୁକ୍ତି ସଂଗ୍ରାମର ମହାନାୟକ

ଡ. ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କୁମାର ସାହୁ

ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷିତ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପକ୍ଷରେ ଯେତେବେଳେ ଆଇସିଏସ୍‌ ଚାକିରି ଥିଲା ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସଫଳତା, ସେତେବେଳେ ସୁଭାଷ ବୋଷ ଥିଲେ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ, ଯିଏ ଆଇସିଏସ୍‌ ପରୀକ୍ଷାରେ ସଫଳତା ଅର୍ଜନ କରି ମଧ୍ୟ ତାହାକୁ ପାଦରେ ଏଡ଼େଇ ଦେଇ କେମ୍ବ୍ରିଜ୍‌ରୁ ସ୍ବଦେଶ ଫେରି ଆସିଥିଲେ ଦେଶମାତୃକାକୁ ସ୍ବାଧୀନ କରିବାର ଦୃଢ଼ ସଂକଳ୍ପ ନେଇ। ସିଧାସଳଖ ବମ୍ବେରେ ମହାମତ୍ା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରି (୨୦ଜୁଲାଇ ୧୯୨୧) ସେ କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗଦେଲେ ଏବଂ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ବିବାହକୁ ନେଇ ରହିଛି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପରମ୍ପରା। ବିବାହ ବେଳେ କନ୍ୟା ଓ ବର ଅଗ୍ନିକୁ ସାକ୍ଷୀ ରଖି ସାରା ଜୀବନ ଲାଗି ସାଥୀ ହୋଇଥାଆନ୍ତି। ତେବେ ରାଜସ୍ଥାନର ଶ୍ରୀମାଲୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ ଏକ ଭିନ୍ନ ପରମ୍ପରା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ବିଭାଘର ବେଳେ ବର କନ୍ୟାକୁ କୋଳରେ ଧରି ଅଗ୍ନି ଚାରିପାଖରେ ସାତଥର ପ୍ରଦକ୍ଷିଣ କରିଥାଆନ୍ତି। ପୁରାଣରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ରୁକ୍ମିଣୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ସମୟରେ ବିଘ୍ନ ..

ସମ୍ପାଦକୀୟ/କୃଷି ଆଗ

ସମ୍ପାଦକୀୟ/କୃଷି ଆଗ

ଆଜିର ସ୍ଥିତି ଦେଖିଲେ ୨୦୧୪ରେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଆଦୌ ପୂରଣ କରିନାହାନ୍ତି। ଉଚ୍ଚାଙ୍ଗ ସ୍ବରରେ ‘ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇ ବିକାଶ’ କଥା କହୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତା’ର ଫଳ ଶୂନ ହୋଇଛି। ବିଶେଷକରି ସାମାଜିକ ଓ ଅର୍ଥନୈତିକ ଦିଗରୁ ତାଙ୍କ ଶାସନ ସମୟରେ ଦେଶର ଅଧିକ କ୍ଷତି ଘଟିଛି। ଅସହିଷ୍ଣୁତା, ମିଛିମିଛିକା ଦେଶପ୍ରେମ ଓ ବିଭାଜନ ରାଜନୀତି ସାମାଜିକ ବାତାବରଣକୁ ଘୋର ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି। ଏକ ଉତ୍ତମ ଶାସନ ଜରିଆରେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ନୂଆ ଦିଗ ଦେଖାଇଦିଆଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତା’ର ସୁଫଳ ଲୋକେ ପାଇପାରିନାହାନ୍ତି। ଏହା ଜଣାଶୁଣା ଯେ, ମୋଦିଙ୍କ ଶାସନ ସମୟରେ କର୍ପୋରେଟ ପ୍ରୀତି ବଢ଼ିଛି..

କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି: ସୁଶାସନ ହିଁ ସମାଧାନ

କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି: ସୁଶାସନ ହିଁ ସମାଧାନ

ସହଦେବ ସାହୁ

ଜାତିସଂଘର ଖାଦ୍ୟ ଓ କୃଷି ସଂସ୍ଥା (ଏଫ୍‌ଏଓ) ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି ବିରୋଧୀ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂଗୋଷ୍ଠୀ (ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ ଆଲାଏନ୍ସ ଏଗେଁଷ୍ଟ ହଙ୍ଗର ଆଣ୍ଡ ମାଲନ୍ୟୁଟ୍ରିଶନ୍‌) କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତର ଅଭୂତପୂର୍ବ ବିକାଶକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛି। ୧୯୫୦-୫୧ରେ ଭାରତରେ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ଉପତ୍ାଦନ ପରିମାଣ ୫ କୋଟି ଟନ୍‌ ଥିବାବେଳେ ୨୦୧୬-୧୭ରେ ୨୭ କୋଟି ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟନ୍‌ ହୋଇଛି, ପ୍ରାୟ ୫ଗୁଣ। ଲୋକସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିଛି ୪ ଗୁଣ। ତେଣୁ ଖାଦ୍ୟ-ଅଭାବୀ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଭାରତ ଏକ ଖାଦ୍ୟ ରପ୍ତାନିକାରୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ହୋଇଗଲାଣି। ତଥାପି ଭାରତରେ କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି କାରଣରୁ ଏକଚତୁର୍ଥାଂଶ ଲୋକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇପାରୁ ନାହା..

ଆଜିର ଶିକ୍ଷା ଓ ପ୍ରାଚୀନ ସଂସ୍କୃତି

ଆଜିର ଶିକ୍ଷା ଓ ପ୍ରାଚୀନ ସଂସ୍କୃତି

ବ୍ରହ୍ମାନନ୍ଦ ପଣ୍ଡା

ଆଜିକାଲି ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଏଭଳି ଅଧୋଗତି ହୋଇଛି ଯେ, ପ୍ରାୟ ୬୦% ମାଧ୍ୟମିକ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଦରଖାସ୍ତଟିଏ ଲେଖିବାକୁ ବା ସାଧାରଣ ହିସାବଟିଏ କରିବାକୁ ଅସମର୍ଥ। ଭାରତର ୭୫% ଯାନ୍ତ୍ରିକ ଓ କାରିଗରି ଶିକ୍ଷାପ୍ରାପ୍ତ ସ୍ନାତକ ଚାକିରି ପାଇବାକୁ ଅଯୋଗ୍ୟ ବୋଲି ନିକଟ ଅତୀତରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ସାରା ଭାରତରେ ଆଲୋଡ଼ନ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ଛାତ୍ରସମାଜର ଆଜି ନୈତିକ ସ୍ଖଳନ ଘଟିଛି। ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିର ଅବକ୍ଷୟ ହେଉଛି। ମାନବିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ଲୋପ ପାଉଛି। ଆଜିର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟୟବହୁଳ ଏବଂ ଚାକିରିସର୍ବସ୍ବ ହୋଇଛି। ଜ୍ଞାନ ଓ ଗବେଷଣା ଅର୍ଥସର୍ବସ୍ବ ହୋଇଛି। ସମାଜସେବା ପ୍ରଚାରସର୍ବସ୍ବ ହୋଇଛି। ଯଦି ସ୍ନାତକ ଓ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପିଅନ ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

କାହିଁ କେଉଁ ଆଦିମ କାଳରୁ କୁକୁର ହେଉଛି ମଣିଷର ସାଥୀ। ଏହି ପ୍ରାଣୀ ମଣିଷର ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଭୃତ୍ୟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ। ଏପରି କି ମାଲିକର ଲୁଣ ଖାଇବାରୁ ତା’ର ଗୁଣ ଗାଏ। ମାଲିକର ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଯାଇ ଦରକାର ପଡ଼ିଲେ ନିଜ ଜୀବନ ହାରିଦିଏ। ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ଜୟପୁରରେ। ରାଜସ୍ଥାନର ଜୟପୁରରେ ବାସ କରୁଥିବା ପୂର୍ବତନ ରଣଜୀ ଖେଳାଳି ସଞ୍ଜୀବ ଓହଲାନ୍‌ଙ୍କ ବାସଭବନରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିଲା। ତଳ ମହଲାରେ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ, ପୁଅ ଓ ଚାକରକୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ନିଆଁ ଲାଗିବା ଯୋଗୁ ସଞ୍ଜୀବ..