Dharitri News
ଫୁରସତ |

ଚାଷ ଦେଖାଇଛି ବାଟ: ଜୟ ସିଂହ ବରଡ଼(ସଫଳ ଚାଷୀ)

ଚାଷ ଦେଖାଇଛି ବାଟ: ଜୟ ସିଂହ ବରଡ଼(ସଫଳ ଚାଷୀ) ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ ବ୍ଲକ ରାଳବ ଗ୍ରାମର ଜୟସିଂହ ବରଡ। ମା’ ମୁକୁତା ବରଡ଼ ଓ ପିତାଙ୍କ ନାମ କୃଷ୍ଣ ବରଡ। ଇଲୋକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ବିଭାଗରେ ରାଉରକେଲା ଆଇଟିଆଇରୁ ପାସ୍‌ କରିବା ପରେ ଗୋପାଳପୁର ପୋର୍ଟରେ ଚାକିରି କଲେ ଜୟକୃଷ୍ଣ। ହଠାତ୍‌ ମନକୁ ଆସିଲା ପୈତୃକ ୫ ଏକର ଜମିରେ ଚାଷ କରି ସ୍ବରୋଜଗାରକ୍ଷମ ହେବେ। ଅବଶ୍ୟ ଏହି ସମୟରେ ଅର୍ଥାତ୍‌ ୧୯୯୦ରେ ବନ୍ୟା ଆସିଲା। ତାଙ୍କ ଫସଲର ବହୁ କ୍ଷତି ଘଟିଲା। ତେବେ ମାଆ-ବାପାଙ୍କୁୁ ଭରସା ଦେଇ ଚାକିରି ଛାଡି ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ ହେବା ଲାଗି ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟରେ ମନଦେଲେ। ପ୍ରଥମେ ଗାଁ ପାଖ କନ୍ଦାଳ ଜମିରେ ଏକ ପୋଖରୀ ଖୋଳିଲେ। ପାରମ୍ପରିକ ଧାନ ଚାଷକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ନ ଦେଇ ଫୁଲ ଚାଷ କଲେ। ଏଥିସହ ଲଗାଇଲେ ନଡିଆ, ଗୁଆ ଓ ଆମ୍ବ ଗଛ। କିଛି ଜମିରେ ପରିବା ଚାଷ କଲେ। ଖୋଳିଥିବା ପୋଖରୀରେ ଛାଡିଲେ ରୋହି ଓ ଭାକୁର ମାଛ। ଫୁଲ ଚାଷରୁ ଭଲ ଦି’ପଇସା ରୋଜଗାର ହେଲା। ପାନ ଚାଷ କଲେ। ଏଥିରେ ବି ଭଲ ଆଦାୟ ହେଲା। ଏହିପରି ତାଙ୍କର ଜୀବନଯାତ୍ରା ଚାଲିଲା। ପୁଣି ୧୯୯୯ ମହାବାତ୍ୟାରେ ତାଙ୍କୁ ଅନେକ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡ଼ିଲା। କିନ୍ତୁ ସେ ଦବି ନ ଯାଇ ନୂଆ କିଛି କରିବା ଲାଗି ସାହସ ଜୁଟାଇଲେ। ପୁଣି ପ୍ରାୟ ଏକରେ ଜମିରେ ଗୁଆ ଗଛ ଲଗାଇଲେ। ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନ ବୁଲି ଦେଖିବା ପରେ ଏକ ପଲ୍ଲିହାଉସ ନିର୍ମାଣ କରି ସେଥିରେ ଗୋଲାପ ଫୁଲ ଓ ପରିବା ଚାଷ କଲେ। ଏହାପରେ ପଲ୍ଲି ନେଟ୍‌ ହାଉସ କରି ସେଥିରେ ପାନ ଚାଷ କଲେ। ଏହି ନେଟ ହାଉସରୁ ଯେଉଁ ପାନ ଅମଳ ହେଲା ତା’ର ଚାହିଦା ମାର୍କେଟରେ ଅଧିକ ହେଲା। ପାନକୁ ରାୟପୁର, ଛତିଶଗଡ଼ର କେତେକ ସ୍ଥାନକୁ ପଠାଇଲେ। ତେବେ ୨୦୧୩ ଫାଇଲିନ୍‌ ବାତ୍ୟା ପୂର୍ବରୁ ଅର୍ଥାତ୍‌ ୧୯୯୯ରେ ଲଗାଇଥିବା ଗୁଆ ଗଛରୁ ଗୁଆ ଆଦାୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଇଣ୍ଟରକ୍ରପ ଭାବେ ସେଥିରେ ଛତୁ ଚାଷ କଲେ। କେବଳ ଏହି ଗୁଆରୁ ବାର୍ଷିକ ଦେଢ଼ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଓ ଛତୁରୁ ତିନିଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାର୍ଷିକ ମିଳୁ୍‌ଥିବା କଥା କୁହନ୍ତି ଜୟସିଂହ।   ଫାଇଲିନ୍‌ ବାତ୍ୟାରେ ତାଙ୍କର ପାଖାପାଖି ୪୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ଘଟିଥିବା ସେ କୁହନ୍ତି। ସରକାରୀ ସାହାଯ୍ୟ ଭାବେ ୫୦ କେଜି ଚାଉଳ ଓ ୫ ଶହ ଟଙ୍କା ବ୍ୟତୀତ ଆଉ କିଛି ସହାୟତା ମିଳିନାିଁିିି। ସେହି ବାତ୍ୟାରେ ପଲ୍ଲିହାଉସର ପଲିଥିନ ଜରି ଉଡାଇନେଇଥିଲା ଯାହାକି ସେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାମଚଳାରେ ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସୁନା ବିକି ଏକ ବଡ ବୋରଓ୍ବେଲ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି। ଫାଇଲିନ୍‌ ବାତ୍ୟାରେ ବ୍ୟାପକ ଗୁଆ ଗଛ ନଷ୍ଟ ପରେ ବି ପୁଣି ଥରେ ଗୁଆ ଗଛ ଜମିରେ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଅମଳ ଗୁଆକୁ ଶୁଖାଇବା ନିମନ୍ତେ ସୌରତାପରେ ଡ୍ରାଏ ମେଶିନ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି। କୋଡାଖୋସା ଯନ୍ତ୍ର ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆଧୁନିକ ଯନ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ କିଣିଛନ୍ତି। ସମ୍ପ୍ରତି ୩ଟି ପୋଖରୀରେ ମାଛ ଚାଷ ମଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ଭାଗଚାଷରେ ରଖିଥିବା ଜମିରେ ରଜନୀଗନ୍ଧା ଫୁଲ ଚାଷ କରିଥିଲେ। ରଜନୀଗନ୍ଧା ଫୁଲ ସମ୍ପର୍କରେ ସେ ଏକ ରୋଚକ କଥା କୁହନ୍ତି, ଏହି ଫୁଲକୁ ଛତିଶଗଡର ରାୟପୁରକୁ ପଠାଉଥିଲେ। ସେଠାରେ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଫୁଲ ମଉଳି ଯାଉଥିବା ଏବଂ ପଚି ନଷ୍ଟ ହେଉଥିବା ଆଳ ଦେଖାଇ ଜୟସିଂହଙ୍କ ପ୍ରାପ୍ୟ ଟଙ୍କାରୁ କିଛି କାଟି ପ୍ରଦାନ କରୁଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ଜୟସିଂହଙ୍କ ମୁଣ୍ଡକୁ ଏକ ବୁଦ୍ଧି ଜୁଟିଲା। ପାନ ପଠାଇବା ବେଳେ ଓଦା ପାଳ ଦେଇ ଯେପରି ପ୍ୟାକ୍‌ କରାଯାଏ ତାହାକୁ ରଜନୀଗନ୍ଧା ଫୁଲ ଦେଇ ପ୍ୟାକିଂ କରାଇଲେ। ରାୟପୁରରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରୁ ୩୬ ଘଣ୍ଟା ପରେ ରଜନୀଗନ୍ଧା ଫୁଲ ପ୍ୟାକିଂ ପହଞ୍ଚିବାବେଳେ ଫୁଲ ଅଧିକ ବଡ ଦିଶିବା ସହ ସତେଜ ରହୁଥିଲା। କେବଳ ପ୍ୟାକିଂ ଯୋଗୁ ତାଙ୍କ ଫୁଲର ଆଦର ବଢିଲା। ଜୟସିଂହ କୁହନ୍ତି ଏହି ପ୍ୟାକିଂ ଯୋଗୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଫୁଲ ଅପେକ୍ଷା ମାର୍କେଟରେ ତାଙ୍କ ଫୁଲର ଦାମ ଅଧିକ ରହିଲା ଓ ସେ ସେଥିରୁ ଅଧିକ ଲାଭବାନ ହେଲେ। ସମ୍ପ୍ରତି ଅମଳ କରୁଥିବା ଫୁଲକୁ ବ୍ରହ୍ମପୁର ମଣ୍ଡିରେ ଦେଉଛନ୍ତି। ପାନକୁ ମହାଜନ ଦ୍ୱାରା ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି। ଜମିରେ କଟିକି, ପୋଟଳ, ଅଲଡି, କାକୁଡି ଇତ୍ୟାଦି ଲଗାଇଛନ୍ତି। ୨ ଏକର ଜମିରେ ଧାନ ଚାଷ, ୩ଏକର ଜମିରେ ଫୁଲ, ପରିବା, ଗୁଆ, ଆମ୍ବ, ମାଛ ଚାଷ ଇତ୍ୟାଦି କରି ବାର୍ଷିକ ପାଖାପାଖି ୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳୁଥିବା କଥା କୁହନ୍ତି। ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଣେ ସଫଳ ଚାଷୀ ଭାବେ ବିବେଚିତ ଜୟକୃଷ୍ଣଙ୍କ ବଡ ପୁଅ ରତିକାନ୍ତ ବି.ଟେକ୍‌ ପଢୁଥିବା ବେଳେ ସାନପୁଅ ରାଧାକାନ୍ତ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପଢ଼ୁଛି। ଝିଅ ରିତୁକୁ ବିବାହ ଦେଇଛନ୍ତି। ସ୍ତ୍ରୀ ସଂଯୁକ୍ତା ତାଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସହଯୋଗ କରନ୍ତି। ତାଙ୍କ ନାମରେ ଫାର୍ମ ହାଉସ କରିବା ସହ ଗାଈ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି। ଚାକିରି ଛାଡି ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ ହୋଇଥିବା ଜୟକୃଷ୍ଣ କୁହନ୍ତି, ‘ଚାଷରୁ ମିଳୁଛି ଆନନ୍ଦ, ଏହା ମୋର ଏକ ଭିନ୍ନ ପରିଚୟ ବି ଦେଇଛି, ତଥାପି ସଂଘର୍ଷକୁ ସାଥୀ କରିଚାଲିଛି। - ଦ୍ୱିତୀକୃଷ୍ଣ ପଣ୍ଡା

ଫୁରସତ |

ଅନ୍ଧତ୍ୱରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବ ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ

ଅନ୍ଧତ୍ୱରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବ ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ଏବେ ଅନ୍ଧତ୍ୱରୁ ସହଜରେ ମୁକ୍ତି ମିଳି ପାରିବ। ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଗବେଷଣା କରିବା ପରେ ଏକ ନୂତନ ତଥ୍ୟ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ପୃଥିବୀରେ ବାର୍ଷିକ ୨୦୦ ନିୟୁତ ଲୋକ ଦୃଷ୍ଟିହୀନତାର ଶିକାର ହୋଇଥାନ୍ତି।

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯୋଗୁ ଆଗ୍ନେୟଗିରି ଉଦ୍‌ଗୀରଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯୋଗୁ ଆଗ୍ନେୟଗିରି ଉଦ୍‌ଗୀରଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ବିଶ୍ୱ ତାପମାନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହାର ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ଯୋଗୁ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉଛି। ତେବେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦ୍ୱାରା ପୃଥିବୀରେ ଆଗ୍ନେୟଗିରି ଉଦ୍‌ଗୀରଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ବୋଲି ଭୌଗୋଳିକ ମତ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ବିମାନବନ୍ଦର

ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ବିମାନବନ୍ଦର

ବେଜିଂ,୨୧।୧: ଚାଇନାର ରାଜଧାନୀ ବେଜିଂରେ ନିର୍ମାଣ ହେଉଥିବା ବିମାନ ବନ୍ଦରକୁ ଦେଖିବା ଲାଗି ଲୋକେ କିଛି ସମୟ ଅଟକି ଯାଉଛନ୍ତି।

ଅସ୍ତିତ୍ୱ  ହରାଇବାକୁ ଯାଉଥିବା ‘ସାତଭାୟାର କଥା’

ଅସ୍ତିତ୍ୱ ହରାଇବାକୁ ଯାଉଥିବା ‘ସାତଭାୟାର କଥା’

ଓଡ଼ିଶାର ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ସାତଭାୟା ଏବେ ଦରିଆ ଆଁ ଭିତରେ ନିଜର ଅସ୍ତିତ୍ୱ ହରାଇବାକୁ ଯାଉଛି । ଅତୀତରେ ଘଟିଥିବା ଏକ ଭୟଙ୍କର ବାତ୍ୟାର ବିଭିଷିକା ସେଠାର ସ୍ଥାୟୀବାସିନ୍ଦାମାନେ ସର୍ବସ୍ବାନ୍ତହୋଇ ଅନେକ ନାହିଁ ନଥିବା ସମସ୍ୟା ଭିତରେ ଦୀର୍ଘ ୪୮ବର୍ଷ ଧରି ଜୀବନ ବିତାଇ ସାରିଲେଣି । ଏମିତିକି ଦୁଇଟି ଗାଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମୁଦ୍ର ଗର୍ଭରେ ଲୀନ ହୋଇସାରିଛି । ଦରିଆ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାଛୁଆ ସଭିଙ୍କୁ ଭସେଇ ନେଇଛି। ମାତ୍ର ଆଶ୍ରୟପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ଲାଗି ଆଉ ଏକ ସ୍ଥାନ ଖୋଜା ସରିଛି। କିନ୍ତୁ ଭିଟାମାଟି ଛାଡ଼ିବାର ଦୁଃଖ ଅନ୍ୟପଟେ ନୂଆଜାଗାରେ ଥଇଥାନ ଯୋଗୁ ବଦଳିଯିବ ପରିଚୟ । ପୁଣି ଆରମ୍ଭହେବ ନିଆରା ଜୀବନଶୈଳୀ । ସେହି ଗାଁ ସମ୍ପର୍କରେ ....

ପୁଅ ଦୁଷ୍ଟ ହେବାରୁ ଦଣ୍ଡ: ସ୍କୁଟର ପଛରେ ବାନ୍ଧି ରାସ୍ତାରେ ଘୋଷାଡିଲେ ମା’

ପୁଅ ଦୁଷ୍ଟ ହେବାରୁ ଦଣ୍ଡ: ସ୍କୁଟର ପଛରେ ବାନ୍ଧି ରାସ୍ତାରେ ଘୋଷାଡିଲେ ମା’

ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ ପ୍ୟାର କିୟା ତୋ ଡରନା କ୍ୟା’ରେ ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା ଅରବାଜ ଖାନ ସଲମାନଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ଦେଉଥିବାର ଏକ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ଦୃଶ୍ୟରେ ଅରବାଜ୍‌ ସଲମାନଙ୍କୁ ଘୋଡା ପଛରେ ବାନ୍ଧି ଘୋଷାଡି ଘୋଷାଡି ନେଇଥିଲେ। ଠିକ୍‌ ଏପରି କିଛି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଚାଇନାର ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମରେ ଥିବା ୟୁନ୍ନାନ ଅଞ୍ଚଳ ଜାଓଟାଙ୍ଗ ସହର ରାସ୍ତାରେ। ଗୁରୁବାର ଚାଇନାର ଜଣେ ମା’ ନିଜ ଶିଶୁକୁ ଦଣ୍ଡ ଦେବାପାଇଁ ନିଜ ସ୍କୁଟର ପଛରେ ବାନ୍ଧି ଘୋଷାଡି ଘୋଷାଡି ନେଇଥିଲେ। ଥରେ ଅଥବା ଦିନେ ନୁହେଁ ବରଂ ମା’ ଲଗାତାର ତିନିଦିନ ଧରି ଏପରି କରିଆସୁଥିଲେ।

ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟରେ ଅବନତି ହେଉଛି

ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟରେ ଅବନତି ହେଉଛି

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମହିଳା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟରେ ସମ୍ପ୍ରତି ଏକ ନିଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବୟସ ପରେ ଅବନତି ଦେଖାଯାଉଛି। ଏସମ୍ପର୍କରେ ଗବେଷକ ଏକ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ୨୫ରୁ ୩୦ ବର୍ଷ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କ୍ରମଶଃ ଖରାପ ହେଉଥିବାରୁ ଗବେଷକ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି।

୨୦ କୋଟି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଣିକିଆ ମୁଖସ୍ଥ କରିଛନ୍ତି ‘ଚିରାଗ’

୨୦ କୋଟି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଣିକିଆ ମୁଖସ୍ଥ କରିଛନ୍ତି ‘ଚିରାଗ’

ଲକ୍ଷ୍ନୌ: ଛୋଟବେଳେ ପାଠପଢ଼ା ଆରମ୍ଭ କରିବା ବେଳେ ସମସ୍ତେ ପଣିକିଆ ବା ଇଂରାଜୀରେ‘ମଲଟିପ୍ଲିକେସନ ଟେବୁଲ’ ପଢ଼ିଥିବେ ତ ନିଶ୍ଚୟ। କେହି କେହି ଏହାର ୨୫ଟି ଖନ୍ଦା ମନେରଖିଥାନ୍ତି ତ କେହି ଏହାର କେବଳ ୧୦ ଖନ୍ଦା। ବାକି ଗୁଣନ କରି ମାଲୁମ କରାଯାଇପାରେ। ତେବେ ଥରେ ଭାବି ଦେଖନ୍ତୁ ତ ୨୦ କୋଟି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଣିକିଆ ମନେରଖିବା କଥାକୁ। ଅସମ୍ଭବ ତ ନିଶ୍ଚୟ ଲାଗିବ। ହେଲେ ଜଣେ ଶିଶୁ ଏପରି କରି ଦେଖାଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଶାହାରନ୍‌ପୁରରେ ରହୁଥିବା ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ର ‘ଚିରାଗ’।

ଶିଶୁ ମଧ୍ୟ ଭଲମନ୍ଦ ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରେ

ଶିଶୁ ମଧ୍ୟ ଭଲମନ୍ଦ ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରେ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ଛୋଟ ଶିଶୁ ମଧ୍ୟ ଭଲମନ୍ଦ ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରେ ବୋଲି ଗବେଷକ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ସ୍ବତଃ ଏହି ଧାରଣା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ। ଗବେଷକ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି କିଭଳି ଶିଶୁମାନେ ଚିନ୍ତା କରିଥାନ୍ତି ସେ ନେଇ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିଲେ।

କର୍ମଜୀବୀ ମହିଳା ଅଧିକ ଯତ୍ନଶୀଳା

କର୍ମଜୀବୀ ମହିଳା ଅଧିକ ଯତ୍ନଶୀଳା

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ସାଧାରଣ ମହିଳାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା କର୍ମଜୀବୀ ମହିଳା ପରିବାର ପ୍ରତି ଅଧିକ ଯତ୍ନଶୀଳା ରହିଥାନ୍ତି ବୋଲି ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି। ସେମାନେ ପରିବାରର ପ୍ରତିଟି ଦାୟିତ୍ୱ ଭଲ ଭାବେ ତୁଲାଉଥିବାବେଳେ ଯେ କୌଣସି ସମସ୍ୟାକୁ ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ଯାଞ୍ଚ୍‌ କରିବା ପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥାନ୍ତି।

ଏକୁଟିଆ ସନ୍ତାନ ବିଷାଦଗ୍ରସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି

ଏକୁଟିଆ ସନ୍ତାନ ବିଷାଦଗ୍ରସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ଏବେ ଆଧୁନିକତାର ସ୍ପର୍ଶରେ ଯୌଥ ପରିବାର ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇବା ସହିତ ଦମ୍ପତିଙ୍କର ସନ୍ତାନ ସଂଖ୍ୟା ଗୋଟିଏରେ ସୀମିତ ରହୁଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ସନ୍ତାନର ଯତ୍ନ ନେବା ସହଜ ହେଉଛି ଓ ତାହାର ଭବିଷ୍ୟତ ମଧ୍ୟ ସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇପାରୁଛି।

ମକରର ମହକ

ମକରର ମହକ

ମାଘର ଶୀତରେ ଆସେ ମକର। ଆଉ ମକର ଆସିଲେ, ଚାରିଆଡେ ଖେଳିଯାଏ ଖୁସିର ଲହରି। ଓଡ଼ିଶାରେ ଥିବା ତେଲୁଗୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଏହାକୁ ପୋଙ୍ଗଲ ବା ସେମାନଙ୍କ ନୂଆ ବର୍ଷ ଭାବେ ପାଳନ କରୁଥିବାବେଳେ ଓଡ଼ିଶାର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲାରେ ମକରକୁ ନେଇ ପାଳନ ହୋଇଥାଏ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପରମ୍ପରା। କେଉଁଠି ମକର ଚାଉଳ, ପିଠା ଓ ମିଠାରେ ମକରକୁ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଏ ତ କେଉଁଠି କୁକୁଡ଼ା ଲଢେଇ ମକରର ମାହୋଲକୁ ସରଗରମ କରୁଥିବାବେଳେ ଆଉ କେଉଁଠି ଗୁଡ଼ିଉଡ଼ାରେ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଏ ମକରକୁ....

ଅଟ୍ରି

ଅଟ୍ରି

ଓଡ଼ିଶାର ଅନ୍ୟତମ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ଭାବେ ଖୋର୍ଦ୍ଧାର ଅଟ୍ରି ଉଷ୍ଣପ୍ରସ୍ରବଣ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ଲାଭ କରିଛି। ବର୍ଷର ସବୁ ସମୟରେ ଏଠାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଯା’ଆସ ଲାଗି ରହୁଥିଲେ ହେଁ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ଏଠି ଅଧିକ ଭିଡ଼ ଜମିଥାଏ।