ଫୁରସତ |

ଚାଷ ଦେଖାଇଛି ବାଟ: ଜୟ ସିଂହ ବରଡ଼(ସଫଳ ଚାଷୀ)

ଚାଷ ଦେଖାଇଛି ବାଟ: ଜୟ ସିଂହ ବରଡ଼(ସଫଳ ଚାଷୀ)

ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ ବ୍ଲକ ରାଳବ ଗ୍ରାମର ଜୟସିଂହ ବରଡ। ମା’ ମୁକୁତା ବରଡ଼ ଓ ପିତାଙ୍କ ନାମ କୃଷ୍ଣ ବରଡ। ଇଲୋକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ବିଭାଗରେ ରାଉରକେଲା ଆଇଟିଆଇରୁ ପାସ୍‌ କରିବା ପରେ ଗୋପାଳପୁର ପୋର୍ଟରେ ଚାକିରି କଲେ ଜୟକୃଷ୍ଣ। ହଠାତ୍‌ ମନକୁ ଆସିଲା ପୈତୃକ ୫ ଏକର ଜମିରେ ଚାଷ କରି ସ୍ବରୋଜଗାରକ୍ଷମ ହେବେ। ଅବଶ୍ୟ ଏହି ସମୟରେ ଅର୍ଥାତ୍‌ ୧୯୯୦ରେ ବନ୍ୟା ଆସିଲା। ତାଙ୍କ ଫସଲର ବହୁ କ୍ଷତି ଘଟିଲା। ତେବେ ମାଆ-ବାପାଙ୍କୁୁ ଭରସା ଦେଇ ଚାକିରି ଛାଡି ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ ହେବା ଲାଗି ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟରେ ମନଦେଲେ। ପ୍ରଥମେ ଗାଁ ପାଖ କନ୍ଦାଳ ଜମିରେ ଏକ ପୋଖରୀ ଖୋଳିଲେ। ପାରମ୍ପରିକ ଧାନ ଚାଷକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ନ ଦେଇ ଫୁଲ ଚାଷ କଲେ। ଏଥିସହ ଲଗାଇଲେ ନଡିଆ, ଗୁଆ ଓ ଆମ୍ବ ଗଛ। କିଛି ଜମିରେ ପରିବା ଚାଷ କଲେ। ଖୋଳିଥିବା ପୋଖରୀରେ ଛାଡିଲେ ରୋହି ଓ ଭାକୁର ମାଛ। ଫୁଲ ଚାଷରୁ ଭଲ ଦି’ପଇସା ରୋଜଗାର ହେଲା। ପାନ ଚାଷ କଲେ। ଏଥିରେ ବି ଭଲ ଆଦାୟ ହେଲା। ଏହିପରି ତାଙ୍କର ଜୀବନଯାତ୍ରା ଚାଲିଲା। ପୁଣି ୧୯୯୯ ମହାବାତ୍ୟାରେ ତାଙ୍କୁ ଅନେକ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡ଼ିଲା। କିନ୍ତୁ ସେ ଦବି ନ ଯାଇ ନୂଆ କିଛି କରିବା ଲାଗି ସାହସ ଜୁଟାଇଲେ। ପୁଣି ପ୍ରାୟ ଏକରେ ଜମିରେ ଗୁଆ ଗଛ ଲଗାଇଲେ। ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନ ବୁଲି ଦେଖିବା ପରେ ଏକ ପଲ୍ଲିହାଉସ ନିର୍ମାଣ କରି ସେଥିରେ ଗୋଲାପ ଫୁଲ ଓ ପରିବା ଚାଷ କଲେ। ଏହାପରେ ପଲ୍ଲି ନେଟ୍‌ ହାଉସ କରି ସେଥିରେ ପାନ ଚାଷ କଲେ। ଏହି ନେଟ ହାଉସରୁ ଯେଉଁ ପାନ ଅମଳ ହେଲା ତା’ର ଚାହିଦା ମାର୍କେଟରେ ଅଧିକ ହେଲା। ପାନକୁ ରାୟପୁର, ଛତିଶଗଡ଼ର କେତେକ ସ୍ଥାନକୁ ପଠାଇଲେ। ତେବେ ୨୦୧୩ ଫାଇଲିନ୍‌ ବାତ୍ୟା ପୂର୍ବରୁ ଅର୍ଥାତ୍‌ ୧୯୯୯ରେ ଲଗାଇଥିବା ଗୁଆ ଗଛରୁ ଗୁଆ ଆଦାୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଇଣ୍ଟରକ୍ରପ ଭାବେ ସେଥିରେ ଛତୁ ଚାଷ କଲେ। କେବଳ ଏହି ଗୁଆରୁ ବାର୍ଷିକ ଦେଢ଼ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଓ ଛତୁରୁ ତିନିଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାର୍ଷିକ ମିଳୁ୍‌ଥିବା କଥା କୁହନ୍ତି ଜୟସିଂହ।
 
ଫାଇଲିନ୍‌ ବାତ୍ୟାରେ ତାଙ୍କର ପାଖାପାଖି ୪୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ଘଟିଥିବା ସେ କୁହନ୍ତି। ସରକାରୀ ସାହାଯ୍ୟ ଭାବେ ୫୦ କେଜି ଚାଉଳ ଓ ୫ ଶହ ଟଙ୍କା ବ୍ୟତୀତ ଆଉ କିଛି ସହାୟତା ମିଳିନାିଁିିି। ସେହି ବାତ୍ୟାରେ ପଲ୍ଲିହାଉସର ପଲିଥିନ ଜରି ଉଡାଇନେଇଥିଲା ଯାହାକି ସେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାମଚଳାରେ ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସୁନା ବିକି ଏକ ବଡ ବୋରଓ୍ବେଲ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି। ଫାଇଲିନ୍‌ ବାତ୍ୟାରେ ବ୍ୟାପକ ଗୁଆ ଗଛ ନଷ୍ଟ ପରେ ବି ପୁଣି ଥରେ ଗୁଆ ଗଛ ଜମିରେ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଅମଳ ଗୁଆକୁ ଶୁଖାଇବା ନିମନ୍ତେ ସୌରତାପରେ ଡ୍ରାଏ ମେଶିନ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି। କୋଡାଖୋସା ଯନ୍ତ୍ର ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆଧୁନିକ ଯନ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ କିଣିଛନ୍ତି। ସମ୍ପ୍ରତି ୩ଟି ପୋଖରୀରେ ମାଛ ଚାଷ ମଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ଭାଗଚାଷରେ ରଖିଥିବା ଜମିରେ ରଜନୀଗନ୍ଧା ଫୁଲ ଚାଷ କରିଥିଲେ। ରଜନୀଗନ୍ଧା ଫୁଲ ସମ୍ପର୍କରେ ସେ ଏକ ରୋଚକ କଥା କୁହନ୍ତି, ଏହି ଫୁଲକୁ ଛତିଶଗଡର ରାୟପୁରକୁ ପଠାଉଥିଲେ। ସେଠାରେ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଫୁଲ ମଉଳି ଯାଉଥିବା ଏବଂ ପଚି ନଷ୍ଟ ହେଉଥିବା ଆଳ ଦେଖାଇ ଜୟସିଂହଙ୍କ ପ୍ରାପ୍ୟ ଟଙ୍କାରୁ କିଛି କାଟି ପ୍ରଦାନ କରୁଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ଜୟସିଂହଙ୍କ ମୁଣ୍ଡକୁ ଏକ ବୁଦ୍ଧି ଜୁଟିଲା। ପାନ ପଠାଇବା ବେଳେ ଓଦା ପାଳ ଦେଇ ଯେପରି ପ୍ୟାକ୍‌ କରାଯାଏ ତାହାକୁ ରଜନୀଗନ୍ଧା ଫୁଲ ଦେଇ ପ୍ୟାକିଂ କରାଇଲେ। ରାୟପୁରରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରୁ ୩୬ ଘଣ୍ଟା ପରେ ରଜନୀଗନ୍ଧା ଫୁଲ ପ୍ୟାକିଂ ପହଞ୍ଚିବାବେଳେ ଫୁଲ ଅଧିକ ବଡ ଦିଶିବା ସହ ସତେଜ ରହୁଥିଲା। କେବଳ ପ୍ୟାକିଂ ଯୋଗୁ ତାଙ୍କ ଫୁଲର ଆଦର ବଢିଲା। ଜୟସିଂହ କୁହନ୍ତି ଏହି ପ୍ୟାକିଂ ଯୋଗୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଫୁଲ ଅପେକ୍ଷା ମାର୍କେଟରେ ତାଙ୍କ ଫୁଲର ଦାମ ଅଧିକ ରହିଲା ଓ ସେ ସେଥିରୁ ଅଧିକ ଲାଭବାନ ହେଲେ। ସମ୍ପ୍ରତି ଅମଳ କରୁଥିବା ଫୁଲକୁ ବ୍ରହ୍ମପୁର ମଣ୍ଡିରେ ଦେଉଛନ୍ତି। ପାନକୁ ମହାଜନ ଦ୍ୱାରା ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି। ଜମିରେ କଟିକି, ପୋଟଳ, ଅଲଡି, କାକୁଡି ଇତ୍ୟାଦି ଲଗାଇଛନ୍ତି। ୨ ଏକର ଜମିରେ ଧାନ ଚାଷ, ୩ଏକର ଜମିରେ ଫୁଲ, ପରିବା, ଗୁଆ, ଆମ୍ବ, ମାଛ ଚାଷ ଇତ୍ୟାଦି କରି ବାର୍ଷିକ ପାଖାପାଖି ୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳୁଥିବା କଥା କୁହନ୍ତି। ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଣେ ସଫଳ ଚାଷୀ ଭାବେ ବିବେଚିତ ଜୟକୃଷ୍ଣଙ୍କ ବଡ ପୁଅ ରତିକାନ୍ତ ବି.ଟେକ୍‌ ପଢୁଥିବା ବେଳେ ସାନପୁଅ ରାଧାକାନ୍ତ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପଢ଼ୁଛି। ଝିଅ ରିତୁକୁ ବିବାହ ଦେଇଛନ୍ତି। ସ୍ତ୍ରୀ ସଂଯୁକ୍ତା ତାଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସହଯୋଗ କରନ୍ତି। ତାଙ୍କ ନାମରେ ଫାର୍ମ ହାଉସ କରିବା ସହ ଗାଈ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି। ଚାକିରି ଛାଡି ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ ହୋଇଥିବା ଜୟକୃଷ୍ଣ କୁହନ୍ତି, ‘ଚାଷରୁ ମିଳୁଛି ଆନନ୍ଦ, ଏହା ମୋର ଏକ ଭିନ୍ନ ପରିଚୟ ବି ଦେଇଛି, ତଥାପି ସଂଘର୍ଷକୁ ସାଥୀ କରିଚାଲିଛି। - ଦ୍ୱିତୀକୃଷ୍ଣ ପଣ୍ଡା

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ଫୁରସତ |

ଏଠି ଶାଗୁଣା ଓ ଚିଲଙ୍କ ପାଇଁ ରହିଛି ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ

ଏଠି ଶାଗୁଣା ଓ ଚିଲଙ୍କ ପାଇଁ ରହିଛି ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ

ମଣିଷ ଭଳି ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଜୀବଙ୍କ ପାଇଁ ରହିଛି ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ବ୍ୟବସ୍ଥା। ହେଲେ ଶାଗୁଣା ଓ ଚିଲଙ୍କ ପାଇଁ ରହିଥିବା ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ କଥା ଶୁଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଛି। କିନ୍ତୁ ଆମ ଦେଶରେ ହିଁ ରହିଛି ଏମିତି ଏକ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ। କାନପୁର ଜୁଲୋଜିକାଲ ପାର୍କରେ ଖୋଲିଛି ଏହି ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ। ଏଠି କେବଳ ଏହି ବିଲୁପ୍ତପ୍ରାୟ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲାଯାଇଛି ଏହି ନିଆରା ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ।

୧୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଆଦିତ୍ୟଙ୍କ ସଫଳତା: ତିଆରି କରିଛନ୍ତି  ୮୨ ଆପସ୍‌

୧୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଆଦିତ୍ୟଙ୍କ ସଫଳତା: ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ୮୨ ଆପସ୍‌

ଜବଲପୁର, ୨୦।୪ : ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଜବଲପୁରରେ ରହୁଥିବା ଆଦିତ୍ୟ ଚୌବେ ମାତ୍ର ୧୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ୮୨ ଆପସ୍‌। ସେ ସମ୍ପ୍ରତି ୮ ଶ୍ରେଣୀରେ ପାଠ ପଢ଼ୁଛନ୍ତି। ୯ ବର୍ଷ ବୟସରୁ ସେ ଏଭଳି ଆପସ୍‌ ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି। ଇତି ମଧ୍ୟରେ ସେ ‘ଆଦି’ ନାମକ ଏକ ସଫ୍ଟଓ୍ବେର କମ୍ପାନୀର ମାଲିକ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି।

ପାଠପଢ଼ା ନିଶା: ୯୬ ବର୍ଷରେ ସ୍କୁଲ ଯାଉଛନ୍ତି ବୃଦ୍ଧା

ପାଠପଢ଼ା ନିଶା: ୯୬ ବର୍ଷରେ ସ୍କୁଲ ଯାଉଛନ୍ତି ବୃଦ୍ଧା

ମେକ୍ସିକୋ, ୨୦।୪ : ପାଠ ପଢ଼ିବା ପାଇଁ ବୟସ ବାଧକ ସାଜେ ନାହିଁ। ଏହାର ଉଦାହରଣ ଦେଇଛନ୍ତି ମେକ୍ସିକୋର ଜଣେ ୯୬ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ବୃଦ୍ଧା। ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଗୌଡାଲୁପେ ପାଲାସିଓସ୍‌। ପିଲାଦିନୁ ତାଙ୍କର ପାଠ ପଢ଼ିବା ପାଇଁ ଭାରି ସୌକ୍‌ ଥିଲା। ତେବେ ଅର୍ଥ ଅଭାବରୁ ତାଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନ ପୂରଣ ହୋଇପାରି ନ ଥିଲା।

ଏକୁଟିଆପଣରେ ଲାଗିବ ପୂର୍ଣ୍ଣଚ୍ଛେଦ: ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୨୨ରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ବୟଂମ୍ବର

ଏକୁଟିଆପଣରେ ଲାଗିବ ପୂର୍ଣ୍ଣଚ୍ଛେଦ: ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୨୨ରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ବୟଂମ୍ବର

କଲିକତା, ୨୦।୪ : ଜୀବନସାଥିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁପରେ ଏକୁଟିଆ ଜୀବନ କାଟୁଥିବା ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ଜୀବନରେ ଆନନ୍ଦ ଭରିବା ପାଇଁ କଲିକତାର ସ୍ପୋର୍ଟସ ଜର୍ଣ୍ଣାଲିଷ୍ଟ କ୍ଲବ୍‌ରେ ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୨୨ତାରିଖରେ ଏକ ସ୍ବୟଂମ୍ବରର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି। ବିବାହ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ବୃଦ୍ଧମାନଙ୍କୁ ଏଥିପାଇଁ ୬ ଶହ ଟଙ୍କା ଦେଇ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ହେବ।

ମଙ୍ଗଳରେ ସୁଶୁପ୍ତ ଜୀବନ

ମଙ୍ଗଳରେ ସୁଶୁପ୍ତ ଜୀବନ

ମିଆମି,୧୯।୪: ପୃଥିବୀର ଅନେକ ମରୁଭୂମିରେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ବର୍ଷା ହୋଇ ନ ଥାଏ। କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ଅନେକ ଅଣୁଜୀବ ସୁଶୁପ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛନ୍ତି। ଉପଯୁକ୍ତ ପରିବେଶରେ ସେଭଳି ଅଣୁଜୀବ ବଂଶ ବିସ୍ତାର କରିଥାନ୍ତି। ସେହିପରି ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ମଧ୍ୟ ସୁଶୁପ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଅନେକ ଅଣୁଜୀବ ରହିଛନ୍ତି। ଏନେଇ ମହାକାଶ ବିଜ୍ଞାନୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାର ଆଟାକାମା ମରୁଭୂମିରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ ବର୍ଷରେ ଥରେ ବର୍ଷା ହୋଇଥାଏ।

ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କ୍ୟାରିୟର ଛାଡି ଚା’ ବିକିଲେ ଦମ୍ପତି

ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କ୍ୟାରିୟର ଛାଡି ଚା’ ବିକିଲେ ଦମ୍ପତି

ନାଗପୁର,୧୯।୪: ଚା’କୁ ଭଲପାଉଥିବା ଓ ଜୀବନରେ କିଛି ଭିନ୍ନ କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କ୍ୟାରିୟର ଛାଡି ଦମ୍ପତି ଚା’ ଦୋକାନ କରିଛନ୍ତି। ପୂଜା ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ନୀତିନ ବିୟାନି ପୁଣେରେ ସଫ୍ଟଓ୍ବେର ଇଞ୍ଜିନିୟର ଭାବେ କାମ କରୁଥିଲେ।

ଘୁଞ୍ଚିଲା ‘ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨’ ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ

ଘୁଞ୍ଚିଲା ‘ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨’ ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଘୁଞ୍ଚିଲା ‘ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨’ର ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ। ଚଳିତମାସ ଏହାର ମହାକାଶ ଯାତ୍ରା ନେଇ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମାନ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣି ଚଳିତବର୍ଷ ଶେଷବେଳକୁ ଅକ୍ଟୋବର-ନଭେମ୍ବରରେ ‘ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨’ର ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ କରିବା ଲାଗି ଯୋଜନା କରାଯାଇଥିବା ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥାନ (ଇସ୍ରୋ) ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କେ. ଶିବନ୍‌ ବୁଧବାର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

‘କୁଇନ୍‌ ବି’ ହୋଇପାରେ କାଳ୍ପନିକ ଭାବଧାରା

‘କୁଇନ୍‌ ବି’ ହୋଇପାରେ କାଳ୍ପନିକ ଭାବଧାରା

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍‌,୧୮ା୪: ପୁରୁଷ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଜଣେ ମହିଳା ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେଲେ ସେ ତାଙ୍କର ଅଧସ୍ତନ ମହିଳା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଖରାପ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ବୋଲି ଯାହା କୁହାଯାଏ ତାହା ମନଗଢ଼ା। ଏହା ଏକ ସଦ୍ୟତମ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ କମାଲ: ଡେଙ୍ଗୁ ନିରୋଧୀ ଆୟୁର୍ବେଦିକ୍‌ ଔଷଧ

ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ କମାଲ: ଡେଙ୍ଗୁ ନିରୋଧୀ ଆୟୁର୍ବେଦିକ୍‌ ଔଷଧ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮ା୪- ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗ ନିରାକରଣ ପାଇଁ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ। ବିଶ୍ୱରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଔଷଧ ବଜାରକୁ ଆସିବା ନେଇ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି।

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ମାଟିତଳେ ଥିଲା ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ବୋମା

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ମାଟିତଳେ ଥିଲା ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ବୋମା

ହଂସଖାଲି (ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ),୧୮ା୪: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ଠାବ ହୋଇଛି ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ଅମଳର ବୋମା। ରାଜ୍ୟର ନଦୀୟା ଜିଲାର ହଂସଖାଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଛୋଟୋ ଚୁପ୍ରିଆ ଗ୍ରାମରେ ପୋଖରୀ ଖୋଳୁଥିବାବେଳେ ଦୁଇଟି ବୋମା ମାଟିତଳୁ ବାହାରିଛି। ସିଲିଣ୍ଡର ଭଳି ଦୁଇଟି ଜିନିଷ ମାଟିତଳୁ ବାହାରିଥିବା ଦେଖି ଲୋକେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ।

କୃଷି ଅନୁକୂଳର ପର୍ବ

କୃଷି ଅନୁକୂଳର ପର୍ବ

ଆଜି ହେଉଛି ପବିତ୍ର ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା । ଓଡ଼ିଆ ନବବର୍ଷର ବୈଶାଖ ମାସ ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷ ତୃତୀୟା ତିଥିରେ ଏହି ମହାନ୍‌ କୃଷି ଭିତ୍ତିକ ପର୍ବ ଆମ ରାଜ୍ୟ ତଥା ଦେଶରେ ପାରମ୍ପରିକ ରୀତିରେ ପାଳିତ ହୋଇ ଆସୁଅଛି । ସକଳ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ ଆଜି ଦିନ ଠାରୁ ହିଁ ଆରମ୍ଭ କରା ଯାଇଥାଏ । ତେଣୁ ଚାଷୀ ଭାଇମାନେ ଏହି ଦିବସଟିକୁ ସମସ୍ତ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟର ଶୁଭାରମ୍ଭ ଦିବସ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରି ଅକ୍ଷିମୁଠି ବୁଣିଥାନ୍ତି ।

 ମାଟି ଓ ବିହନ ବିଶୋଧନ

ମାଟି ଓ ବିହନ ବିଶୋଧନ

ରୋଗ, ପୋକ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଗୁ ଆମ ରାଜ୍ୟର ଧାନ, ପନିପରିବା, ତୈଳବୀଜ, ଡାଲିଜାତୀୟ ଇତ୍ୟାଦି ବିଭିନ୍ନ ଫସଲର ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ। ସାଧାରଣତଃ ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ଚାଷ କରାଯାଉଥିବା ଫସଲରେ ମାଟି ଏବଂ ବିହନଜନିତ ରୋଗର ମାତ୍ରା ବହୁଳ ଭାବେ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥାଏ ।