ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ |

ଗ୍ରାମୀ ଆଓ୍ବାର୍ଡସ ୨୦୧୯: ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିଲେ ଫାଲ୍‌ଗୁନୀ, ପ୍ରଶାନ୍ତ

ଗ୍ରାମୀ ଆଓ୍ବାର୍ଡସ ୨୦୧୯: ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିଲେ ଫାଲ୍‌ଗୁନୀ, ପ୍ରଶାନ୍ତ

ଲସ୍‌ ଏଞ୍ଜେଲସ୍‌,୧୨।୨: ଏଠାରେ ରବିବାର ଗ୍ରାମୀ ଆଓ୍ବାର୍ଡସର ୬୧ତମ ସଂସ୍କରଣ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପୁରସ୍କାରରୁ ବାଦ୍‌ ପଡିଛନ୍ତି ମୂଳ ଭାରତୀୟ ଫାଲ୍‌ଗୁନୀ ଶାହ ଏବଂ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମିସ୍ତ୍ରି। ଏଥିରେ ଭାରତରୁ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ଗ୍ରାମୀ ତଥା ଓସ୍କାର ବିଜୟୀ ବିଶିଷ୍ଟ ସଂଗୀତଜ୍ଞ ଏ.ଆର. ରେହମନ୍‌।

ଲଣ୍ଡନରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ଭାରତୀୟ ସଂଗୀତ ପ୍ରଯୋଜକ ତଥା ଇଞ୍ଜିନିୟର ପ୍ରଶାନ୍ତ ମିସ୍ତ୍ରିଙ୍କ ଆଲବମ୍‌ ‘ସିମ୍ବଲ’ ଗ୍ରାମୀ ଆଓ୍ବାର୍ଡସର ବେଷ୍ଟ ଇମର୍ସିଭ୍‌ ଅଡିଓ ଆଲବମ୍‌ ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ଏହି ସମ୍ମାନ ପାଇଥିଲା ‘ଆଇ ଇନ୍‌ ଦି ସ୍କାଏ-୩୫ତମ ଆନିଭର୍ସରି ଏଡିଶନ୍‌’। ଅପରପକ୍ଷରେ ଫାଲ୍‌ଗୁନୀଙ୍କ ଆଲବମ୍‌ ‘ଫାଲୁସ୍‌ ବାଜାର’ ବେଷ୍ଟ ଚିଲ୍‌ଡ୍ରେନ୍ସ ମ୍ୟୁଜିକ୍‌ ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହି ପୁରସ୍କାର ‘ଅଲ୍‌ ଦି ସାଉଣ୍ଡ୍ସ’ ପାଇଁ ଲୁସି କାଳତନ୍ତ୍ରି ଏବଂ ଜାଜ୍‌ କ୍ୟାଟ୍ସଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ଏହି ଅବସରରେ ରେହମନ୍‌, ରବିବାର ରାତିରେ ଉତ୍ସବ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ଇନ୍‌ଷ୍ଟାଗ୍ରାମ୍‌ରେ ଏକ ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କରି ଲକ୍ଷଲକ୍ଷ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କୁ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ବେଷ୍ଟ ପପ୍‌ ଭୋକାଲ ଆଲବମ୍‌ କାଟାଗୋରିରେ ସିଙ୍ଗର ଆରିଆନା ଗ୍ରାଣ୍ଡେ ପ୍ରଥମ ଗ୍ରାମୀ ଆଓ୍ବାର୍ଡ ପାଇଛନ୍ତି। ଉକ୍ତ ଗାୟିକା ଉତ୍ସବ ସ୍ଥଳରେ ଉପସ୍ଥିତ ନ ଥିବାରୁ ରେକର୍ଡିଂ ଏକାଡେମୀ ତାଙ୍କ ତରଫରୁ ପୁରସ୍କାର ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସାଉଣ୍ଡଗାର୍ଡେନ ସିଙ୍ଗର କ୍ରିସ କର୍ନେଲ ତାଙ୍କ ସଂଗୀତ ‘ହ୍ବେନ୍‌ ବ୍ୟାଡ ଡଜ୍‌ ଗୁଡ୍‌’ ପାଇଁ ମରଣୋତ୍ତର ଭାବେ ଏହି ପୁରସ୍କାର ଲାଭ କରିଛନ୍ତି। ସ୍ବର୍ଗତ ଗାୟକ ବେଷ୍ଟ ରକ୍‌ ପରଫରମାନ୍ସ କାଟାଗୋରିରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ପୁରସ୍କାର ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ତାଙ୍କ ଦୁଇ ସନ୍ତାନ ଟୋନି ଏବଂ ଖ୍ରିଷ୍ଟୋଫର। ଏହି ଅବସରରେ ପୂର୍ବତନ ଫାଷ୍ଟ ଲେଡି ମିଶେଲେ ଓବାମା ୨୦୧୯ ଗ୍ରାମୀ ପୁରସ୍କାର ଉତ୍ସବ ସ୍ଥଳରେ ଅଚାନକ ଉପସ୍ଥିତ ହୋଇ ଅତିଥି ସତ୍କାରକଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ସହିତ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ସଂଗୀତର ଭୂମିକା କିପରି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତାହା ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ। ମିଶେଲେ (୫୫)ଙ୍କ ସହିତ ଗ୍ରାମୀ ପୁରସ୍କାର ବିଜୟୀ ଲେଡି ଗାଗା, ଜାଡା ପିଙ୍କେଟ ସ୍ମିଥ୍‌ ଏବଂ ଜେନିଫର ଲୋପେଜ୍‌ଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ସୋମବାର କାର୍ଡି ବି ପ୍ରଥମ ସୋଲୋ ଓ୍ବମ୍ୟାନ ଭାବେ ବେଷ୍ଟ ରାପ୍‌ ଆଲବମ୍‌ ଗ୍ରାମୀ ଆଓ୍ବାର୍ଡ ଜିଣିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜିମି କାର୍ଟର ସ୍ପୋକନ୍‌ ଓ୍ବାର୍ଡ ଆଲବମ୍‌ ପାଇଁ ଗ୍ରାମୀ ପୁରସ୍କାର ପାଇଛନ୍ତି। ବିଶିଷ୍ଟ ରେକର୍ଡ ପ୍ରଡ୍ୟୁସର କ୍ୱିନ୍ସ ଜୋନ୍ସ ତାଙ୍କ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରି ‘କ୍ୱିନ୍ସି’ ପାଇଁ ବେଷ୍ଟ ମ୍ୟୁଜିକ୍‌ ଫିଲ୍ମ କାଟାଗୋରିରେ ଗ୍ରାମୀ ପୁରସ୍କାର ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ |

ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଗସ୍ତରେ ମୋଦି: ପାଇବେ ‘ସିଓଲ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର’

ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଗସ୍ତରେ ମୋଦି: ପାଇବେ ‘ସିଓଲ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର’

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ସିଓଲ, ୨୧।୨: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଦୁଇଦିନିଆ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଛନ୍ତି। 

ଜେହାଦୀ ଦୁହ୍ଲନ୍‌ଙ୍କୁ କୌଣସି ଦେଶରେ ମିଳୁନିି ଶରଣ

ଜେହାଦୀ ଦୁହ୍ଲନ୍‌ଙ୍କୁ କୌଣସି ଦେଶରେ ମିଳୁନିି ଶରଣ

ଲଣ୍ଡନ,୨୧।୨: ସିରିଆ ଆଇଏସ୍‌ ସଂଗଠନରେ ସାମିଲ୍‌ ହୋଇ ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିବା ଜେହାଦୀ ଦୁହ୍ଲନ୍‌ ଶାମିମା ବେଗମ୍‌ଙ୍କୁ ପୃଥିବୀର କୌଣସି ଦେଶ ଶରଣ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି। 

ସୌଦି ଜେଲ୍‌ରୁ ଘର ବାହୁଡ଼ିବେ ୮୫୦ ଭାରତୀୟ

ସୌଦି ଜେଲ୍‌ରୁ ଘର ବାହୁଡ଼ିବେ ୮୫୦ ଭାରତୀୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ରିୟାଦ୍‌, ୨୧।୨: ସୌଦିର ବିଭିନ୍ନ ଜେଲ୍‌ରେ ବନ୍ଦୀ ଭାବେ ଥିବା ୮୫୦ ଭାରତୀୟ ଘର ବାହୁଡ଼ିବେ। ଏନେଇ ସୌଦି ଯୁବରାଜ ମହମ୍ମଦ ବିନ୍‌ ସଲମାନ୍‌ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ ଦେଇଛନ୍ତି।

ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣରେ ଜୈଶ୍‌ର ହାତ ନାହିଁ: ଆଝାର

ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣରେ ଜୈଶ୍‌ର ହାତ ନାହିଁ: ଆଝାର

ଶ୍ରୀନଗର/ଇସଲାମାବାଦ୍‌,୨୧।୨: ଜମ୍ମ-କଶ୍ମୀର ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜୈଶ୍‌-ଇ-ମହମ୍ମଦର କୌଣସି ହାତ ନାହିଁ । ଏନେଇ ଜୈଶ୍‌ ମୁଖ୍ୟ ମାସୁଦ୍‌ ଆଝାର ଗୁରୁବାର ଜାରି କରିଛନ୍ତି ଏକ ଅଡ଼ିଓ ଟେପ୍‌।

ବ୍ରୋଏକରଙ୍କ ପରଲୋକ:‘ଗ୍ଲୋବାଲ ଓ୍ବାର୍ମିଂ’ ଶବ୍ଦକୁ ଲୋକପ୍ରିୟ କରାଇଥିଲେ

ବ୍ରୋଏକରଙ୍କ ପରଲୋକ:‘ଗ୍ଲୋବାଲ ଓ୍ବାର୍ମିଂ’ ଶବ୍ଦକୁ ଲୋକପ୍ରିୟ କରାଇଥିଲେ

ନ୍ୟୁୟର୍କ,୨୧।୨(ପି.ଟି.): ଗ୍ଲୋବାଲ ଓ୍ବାର୍ମିଂ (ବିଶ୍ୱ ଉତ୍ତାପୀକରଣ ଶବ୍ଦକୁ ଲୋକପ୍ରିୟ କରାଇଥିବା ଜଳବାୟୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଓ୍ବାଲାସେ ସ୍ମିଥ୍‌ ବ୍ରୋଏକରଙ୍କର ୮୭ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସୋମବାର ପରଲୋକ ହୋଇଯାଇଛି।

‘ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ କାଠଗଡ଼ାକୁ ଟାଣ’

‘ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ କାଠଗଡ଼ାକୁ ଟାଣ’

ଜାତିସଂଘ, ୨୧।୨: ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣକୁ ଜାତିସଂଘ କଡ଼ା ନିନ୍ଦା କରିଛି। ଜାତିସଂଘ ମାନବାଧିକାର ଉଚ୍ଚାୟୁକ୍ତ (ୟୁଏନ୍‌ଏଚ୍‌ସିଏଚ୍‌ଆର୍‌) ମିଶେଲ ବାଚେଲେଟ୍‌ ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଆଇନର କାଠଗଡ଼ାରେ ଛିଡ଼ାକରାଇବା ପାଇଁ ବୁଧବାର ପାକିସ୍ତାନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ତାଗିଦ୍‌ କରିଛନ୍ତି। l

ରାସାୟନିକ କାରଖାନାରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୬୯ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ

ରାସାୟନିକ କାରଖାନାରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୬୯ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ

ଢ଼ାକା,୨୧।୨: ବାଂଲାଦେଶରେ ଏକ ରାସାୟନିକ କାରଖାନାରେ ଘଟିଛି ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ। 

ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇପାରେ ମୋଦିଙ୍କ ଜୀବନର ସବୁଠୁ ବଡ ଭୁଲ୍‌: ମୁଶାରଫ

ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇପାରେ ମୋଦିଙ୍କ ଜୀବନର ସବୁଠୁ ବଡ ଭୁଲ୍‌: ମୁଶାରଫ

ଇସଲମାବାଦ/ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୦।୨: ପୁଲଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣକୁ କଡା ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପରଭେଜ୍‌ ମୁଶାରଫ।

ପାକିସ୍ତାନକୁ ପୁଣି ଚେତାବନୀ ଦେଲା ଆମେରିକା: ଟ୍ରମ୍ଫ କହିଲେ ‘ଭୟଙ୍କର ପରିସ୍ଥିତି’

ପାକିସ୍ତାନକୁ ପୁଣି ଚେତାବନୀ ଦେଲା ଆମେରିକା: ଟ୍ରମ୍ଫ କହିଲେ ‘ଭୟଙ୍କର ପରିସ୍ଥିତି’

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଓ୍ବାଶିଂଟନ, ୨୦।୨: ପୁଲଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ପୁଣି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଆମେରିକା।

 ମାସୁଦ ଆଝାରଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଜାତିସଂଘ ନିକଟରେ ଦାବି କରିବ ଫ୍ରାନ୍ସ

ମାସୁଦ ଆଝାରଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଜାତିସଂଘ ନିକଟରେ ଦାବି କରିବ ଫ୍ରାନ୍ସ

ନୂଆଦିଲୀ/ପ୍ୟାରିସ, ୨୦।୨: ଜୈଶ-ଇ-ଅହମ୍ମଦ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନର ମୁଖ୍ୟ ମାସୁଦ ଆଝାରଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ମିିଳିତ ଜାତିସଂଘ ନିକଟକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେବ ଫ୍ରାନ୍ସ। 

ସୈନ୍ୟ ବାହିନୀ ହାତର ଖେଳନା ସାଜିଛନ୍ତି ଇମ୍ରାନ୍‌

ସୈନ୍ୟ ବାହିନୀ ହାତର ଖେଳନା ସାଜିଛନ୍ତି ଇମ୍ରାନ୍‌

ଇସଲାମାବାଦ୍‌, ୨୦।୨: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ହେବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ୍‌ ଖାଁ ନୀରବତା ଅବଲମ୍ବନ କରିଥିଲେ। ତେବେ ପରେ ସେ ଦେଇଥିଲେ ସଫେଇ।

ଡରିଲାଣି ପାକିସ୍ତାନ: ଜାତିସଂଘକୁ ମାଗୁଛି ସହାୟତା

ଡରିଲାଣି ପାକିସ୍ତାନ: ଜାତିସଂଘକୁ ମାଗୁଛି ସହାୟତା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଓ୍ବାଶିଂଟନ,୧୯।୨: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ପୁଣିଥରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ତୁତୁ ମେମେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଛି।