ବାଣିଜ୍ୟ |

ପେଟ୍ରୋଟେକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ;ଭାରତ ହୋଇପାରେ ବିଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ ଅର୍ଥନୀତି

ପେଟ୍ରୋଟେକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ;ଭାରତ ହୋଇପାରେ ବିଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ ଅର୍ଥନୀତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୨-୨: ପ୍ରମୁଖ ଅର୍ଥନୀତିଗୁଡ଼ିକୁ ବିଚାରକୁ ନେଲେ ଭାରତର ଦ୍ରୁତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଧାରା ଆଗାମୀ ଦିନଗୁଡ଼ିକରେ ବଜାୟ ରହିବ। ୨୦୩୦ ବେଳକୁ ଭାରତ ବିଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ ଅର୍ଥନୀତି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି କହିଛନ୍ତି। ପେଟ୍ରୋଟେକ-୨୦୧୯ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି, ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୁଦ୍ରା ପାଣ୍ଠି ଭଳି ବିଶ୍ୱର ପ୍ରମୁଖ ଏଜେନ୍ସିଗୁଡ଼ିକ ଭାରତର ଦ୍ରୁତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଧାରା ଜାରି ରହିବା ନେଇ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି। ବିଶ୍ୱର ଅନିଶ୍ଚିତ ଅର୍ଥନୈତିକ ପରିବେଶରୁ ଭାରତ ନିଜକୁ ବାହାର କରିବା ସହ ଏକ ଉନ୍ନତ ସ୍ଥାନ ବଜାୟ ରଖିଛି ବୋଲି ମୋଦି ସୁଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। 

ସେ କହିଛନ୍ତି, ଭାରତ ବିଶ୍ୱର ଷଷ୍ଠ ବୃହତ ଅର୍ଥନୀତି ହୋଇ ପାରିଛି। ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡଚାର୍ଟାର୍ଡ ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ୨୦୩୦ ବେଳକୁ ଆମେରିକାକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଭାରତ ବିଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ ଅର୍ଥନୀତି ହେବ। ୟୁଏସ୍‌କୁ ଟପି ତାଲିକାର ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ଚାଇନା ରହିବା ସହ ଆମେରିକା ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନକୁ ଖସି ଆସିବ। ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଏବଂ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମୂଲ୍ୟକୁ ନେଇ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ୱ ଭିତ୍ତିକ ମୂଲ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆଣିବା ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟପନ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଛି। ଉଭୟ ଗ୍ରାହକ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନକାରୀଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥକୁ ନଜରରେ ରଖାଯିବ। ଏକ ସ୍ବଚ୍ଛ ତଥା ସୁଗମ ବଜାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆଡକୁ ଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଏହା ହେଲେ ଲୋକଙ୍କ ଶକ୍ତି ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଭିତ୍ତିରେ ପୂରଣ କରାଯାଇ ପାରିବ। 

ପ୍ୟାରିସ କ୍ଲାଇମେଟ କନଫରେନ୍ସର ଧାର୍ଯ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ ଦିଗରେ ସରକାର ଅଗ୍ରସର ହେଉଥିବା ମୋଦି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ବିଶୋଧନରେ ବିଶ୍ୱର ଚତୁର୍ଥ ବୃହତ ରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ଉର୍ଜ୍ଜା ସଂରକ୍ଷଣରେ ପ୍ରଥମ ରାଷ୍ଟ୍ର ହୋଇଥିବା ମୋଦି କହିଛନ୍ତି। ୨୦୩୦ ବେଳକୁ ଦେଶର ବିଶୋଧନ କ୍ଷମତା ୨୦୦ ନିୟୁତ ମେଟ୍ରିକ ଟନକୁ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ। ଗତ ବର୍ଷ ଜାତୀୟ ଜୈବ ଇନ୍ଧନ ନୀତି ସରକାର ଆଣିଛନ୍ତି। ଏହାବାଦ ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂ ତୃତୀୟ ପିଢି ଜୈବ ଇନ୍ଧନ ଗବେଷଣାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରାଯାଉଥିବା ମୋଦି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅବସରରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ୧୧ ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପିଢିର ବାୟୋ ରିଫାଇନେରୀ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି। ଶକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ର ଲାଗି ସମନ୍ବିତ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଶକ୍ତି ନିରାପତ୍ତା, ଉପଲବ୍ଧତା ତଥା ନିରନ୍ତରତାକୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦିଆଯାଉଛି।  ସୌଭାଗ୍ୟ ଯୋଜନାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦେଶର ସବୁ ଘରକୁ ଶତ ପ୍ରତିଶତ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣ, ଓ୍ବାର୍ଲଡ ବ୍ୟାଙ୍କର ଇଜ ଅଫ୍‌ ଇଲେକଟ୍ରିସିଟି ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ଭାରତର ସ୍ଥାନ ୧୧୧ରୁ ୨୯କୁ ବୃଦ୍ଧି, ଉଜାଲା ଯୋଜନାରେ ବାର୍ଷିକ ୧୭,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସଞ୍ଚୟ, ୬.୪ କୋଟି ପରିବାରକୁ ସ୍ବଚ୍ଛ ଇନ୍ଧନ ଯୋଗାଣ ଉପରେ ସେ ଏଥିରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଉର୍ଜା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ ଅଭୁତପୂର୍ବ ସଫଳତା ପାଇଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିମୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି। ତୈଳ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ବାଷ୍ପ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଂସ୍କାର ଦ୍ୱାରା ନୂଆ ନିବେଶ ଏବଂ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳ ବ୍ୟବହାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ସୁଗମ ହୋଇଥିବା ବେଳେ  ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଏବଂ ସଜିଡ଼ି ଭଳି ଯୋଜନା ଦ୍ୱାରା ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ସ୍ବଚ୍ଛ ଇନ୍ଧନ ପହଞ୍ଚାଇବା ସହଜ ହୋଇଛି ବୋଲି ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି। 

All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

ଆଜି ପାଳନ ହେବ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ସ୍ବାଭିମାନ ଦିବସ

ଆଜି ପାଳନ ହେବ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ସ୍ବାଭିମାନ ଦିବସ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨-୨: ଦେଶର ତୈଳ ବୀପଣନ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ସ୍ବାଭିମାନ ଦିବସ ପାଳନ ହେଉଛି। 

ସ୍ବୟଂ ଚାଳିତ ବଗି ସଫେଇ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ବସାଇବ ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ

ସ୍ବୟଂ ଚାଳିତ ବଗି ସଫେଇ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ବସାଇବ ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨-୨: ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ପକ୍ଷରୁ ପୁରୀ ଏବଂ ବିଶାଖାପାଟଣାଠାରେ ସ୍ବୟଂଚାଳିତ ବଗି ସଫେଇ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ସ୍ଥାପନ ହେବ।

ହୋଣ୍ଡା ପକ୍ଷରୁ ବିଗ୍‌ ଡେମୋଭ୍ୟାନ୍‌ ଶୋ’

ହୋଣ୍ଡା ପକ୍ଷରୁ ବିଗ୍‌ ଡେମୋଭ୍ୟାନ୍‌ ଶୋ’

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨-୨: ଗୁଗ୍‌ନାନୀ ହୋଣ୍ଡା ଶୋ’ରୁମ ପକ୍ଷରୁ ବିଗ୍‌ ଡେମୋଭ୍ୟାନ ଶୋ’ଭୁବନେଶ୍ୱରଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ହୋଣ୍ଡାର ୧୬୦ସିସି ଏକ୍ସବ୍ଲେଡ ମଡେଲ ଲାଗି ଏହି ଶୋ’ ଆୟୋଜନ ହୋଇଥିଲା।

ଗୋଦ୍‌ରେଜ ଇଣ୍ଟେରିଓର ନୂଆ କିଚେନ ଗ୍ୟାଲେରି

ଗୋଦ୍‌ରେଜ ଇଣ୍ଟେରିଓର ନୂଆ କିଚେନ ଗ୍ୟାଲେରି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨-୨: ଗୋଦରେଜ ଇଣ୍ଟେରିଓ ପକ୍ଷରୁ ଏହାର ନୂଆ କିଚେନ ଗ୍ୟାଲେରି ଖଣ୍ଡଗିରି ଜୟଦେବ ବାଟିକା ଛକଠାରେ ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

କଲ୍ୟାଣ ଜୁଏଲର୍ସ ଏମ୍‌ଡି ସମ୍ମାନିତ

କଲ୍ୟାଣ ଜୁଏଲର୍ସ ଏମ୍‌ଡି ସମ୍ମାନିତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨-୨: କୋଚିଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ୪୪ତମ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିଜ୍ଞାପନ ସଂଘ(ଆଇଏଏ)  ବିଶ୍ୱ କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କଲ୍ୟାଣ ଜୁଏଲର୍ସର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଟି.ଏସ୍‌. କଲ୍ୟାଣ ରମଣଙ୍କୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି।

ବ୍ରାଣ୍ଡ୍‌ ଭିଜନ ସମିଟ୍‌ରେ ଇକ୍‌ଫାଇ ଗ୍ରୁପ ସମ୍ମାନିତ

ବ୍ରାଣ୍ଡ୍‌ ଭିଜନ ସମିଟ୍‌ରେ ଇକ୍‌ଫାଇ ଗ୍ରୁପ ସମ୍ମାନିତ

ହାଇଦ୍ରାବାଦ,୨୨-୨: ବ୍ରାଣ୍ଡ ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜି କନସଲଣ୍ଟାନ୍ସି ନେକ୍ସବ୍ରାଣ୍ଡ ଇଙ୍କ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବ୍ରାଣ୍ଡ ଭିଜନ ସମିଟ ଅବସରରେ ଇକ୍‌ଫାଇ ଗ୍ରୁପ ସମ୍ମାନଜନକ ପୁରସ୍କାର ଲାଭ କରିଛି। 

ଶହୀଦ ଯବାନଙ୍କୁ ପିଏନ୍‌ବିର ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

ଶହୀଦ ଯବାନଙ୍କୁ ପିଏନ୍‌ବିର ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨-୨:ଅଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାଶନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫିସର୍ସ ଆସୋସିଏଶନ ପକ୍ଷରୁ ପୁଲଓ୍ବାମା ଶହୀଦ ଯବାନଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। 

ସୁଧ ହାର ହ୍ରାସ ନେଇ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ କ୍ଷୁବ୍ଧ

ସୁଧ ହାର ହ୍ରାସ ନେଇ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ କ୍ଷୁବ୍ଧ

ମୁମ୍ବାଇ,୨୨-୨:  ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ) ଏହାର ମୁଦ୍ରାନୀତିରେ ରେପୋ ରେଟ ହ୍ରାସ କରିଥିଲେ ହେଁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ସୁଧ ହାର କମାଉ ନଥିବାରୁ ଗଭର୍ନର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ କ୍ଷୋଭ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ସୁଧ ହାର ହ୍ରାସ ପାଉନି କାହିଁକି ବୋଲି ସେ ବ୍ୟାଙ୍କ ମୁଖ୍ୟମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। 

ଇପିଏଫ୍‌ ସୁଧ ହାର ୮.୬୫%କୁ ବୃଦ୍ଧି

ଇପିଏଫ୍‌ ସୁଧ ହାର ୮.୬୫%କୁ ବୃଦ୍ଧି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨-୨:  କର୍ମଚାରୀ ଭବିଷ୍ୟନିଧି ସଂଗଠନ(ଇପିଏଫ୍‌ଓ) ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ଲାଗି ଇପିଏଫ୍‌ ଜମା ଉପରେ ସୁଧ ହାର ୮.୬୫%କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଲାଗି ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି। 

ବକେୟା ଫେରାଇବାକୁ ଅନିଲଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ;୨୬୦କୋଟି ଦେବାକୁ ଅନୁମତି ମାଗିଲେ

ବକେୟା ଫେରାଇବାକୁ ଅନିଲଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ;୨୬୦କୋଟି ଦେବାକୁ ଅନୁମତି ମାଗିଲେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨-୨:  ଏରିକସନକୁ ବକେୟା ବାବଦରେ ୪୫୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ଫେରାଇବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ବୁଧବାର ରିଲାଏନ୍ସ କମ୍ୟୁନିକେଶନ୍ସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅନିଲ ଅମ୍ବାନୀ ଓ ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ଶୀର୍ଷ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। 

ଏୟାରଟେଲ,ଭୋଡ଼ା, ଆଇଡିଆ ଉପରେ ୩ ହଜାର କୋଟି ଜରିମାନା: ନିଷ୍ପତ୍ତି ଟଳିଲା

ଏୟାରଟେଲ,ଭୋଡ଼ା, ଆଇଡିଆ ଉପରେ ୩ ହଜାର କୋଟି ଜରିମାନା: ନିଷ୍ପତ୍ତି ଟଳିଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨-୨: ଡିଜିଟାଲ କମ୍ୟୁନିକେଶନ୍ସ କମିଶନ(ଡିସିସି) ଏୟାରଟେଲ, ଭୋଡ଼ାଫୋନ ଓ ଆଇଡିଆ ଉପରେ ୩୦୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜରିମାନା ଆଦାୟ ନେଇ ରାୟ ଟାଳି ଦେଇଛନ୍ତି। 

ସହଯୋଗୀ କମ୍ପାନୀ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ କରିବ ଟାଟା

ସହଯୋଗୀ କମ୍ପାନୀ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ କରିବ ଟାଟା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨-୨:  ଟାଟା ଗ୍ରୁପ୍‌ର ୧୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ସହଯୋଗୀ କମ୍ପାନୀ ରହିଛି। ଏହି ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ କରିବା ଲାଗି ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।