ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ସାର୍ବଜନୀନ ନୂ୍ୟନତମ ଆୟ

 ସାର୍ବଜନୀନ ନୂ୍ୟନତମ ଆୟ

ସହଦେବ ସାହୁ

ଅର୍ଥନୀତି ବିଶାରଦମାନେ କହୁଛନ୍ତି ଆମ ଦେଶ ଏକ ୨.୬ ଟ୍ରିଲିଅନ ଡଲାର ଇକନମି, ପୃଥିବୀରେ ଷଷ୍ଠ ଧନୀ ଦେଶ। ଯଦି ଟଙ୍କାର କ୍ରୟମୂଲ୍ୟ ହାର ହିସାବରେ ଦେଖିବା ୯.୪୬ ଟ୍ରିଲିଅନ ଡଲାର ହେବ ଏବଂ ଭାରତ ହେବ ବିଶ୍ୱରେ ୩ୟ ଧନୀ ଦେଶ (୧ ଡଲାର = ୭୧ଟଙ୍କା, ୧ ଟ୍ରିଲିଅନ = ୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି)। ଦେଶର ଏତେ ସମ୍ପଦ ପୁଣି ବର୍ଷକୁ ଶତକଡା ୭ ଭାଗ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି! ଆମର ଏଭଳି ଜିଡିପି ବୃଦ୍ଧି ହାର ଅନୁପାତରେ କର୍ମ ଯୋଗାଣ ବଢୁନାହିଁ। ବରଂ ଚଳିତ ବର୍ଷ ବେକାରି ବୃଦ୍ଧି ହାର ଗତ ୨୦ ବର୍ଷ ଭିତରେ ସର୍ବାଧିକ, ୬.୨%, ଏବେ ଜିଡିପିରେ ୧୦ ଶତାଂଶ ବୃଦ୍ଧି ହେଲେ କର୍ମଯୋଗାଣ ବୃଦ୍ଧି ହାର ୧ ଶତାଂଶ ହେଉଛି, ବଡ ନିରୁତ୍ସାହଜନକ! ତେଣୁ ଆମ ଦେଶର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଏକ ନିକମା ଅଭିବୃଦ୍ଧି। କାରଣ କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଉପତ୍ାଦନକାରୀ ଶିଳ୍ପ କାରଖାନା ବଢ଼ିଲେ ବି ସ୍ବୟଂଚାଳିତ କଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା (ଅଟୋମେଶନ) ବଢ଼ୁଥିବାରୁ ଚାକିରି ଆଉ ସେତେ ମିଳିବ ନାହିଁ; ବେକାର ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ି ବଢ଼ି ଚାଲିଲେ ଦେଶରେ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ବଢ଼ିବ, ଗଣତନ୍ତ୍ର ବିପନ୍ନ ହେବ।

ଏ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବ ୟୁନିଭର୍ସାଲ୍‌ ବେସିକ୍‌ ଇନ୍‌କମ୍‌, ସାର୍ବଜନୀନ ସର୍ବନିମ୍ନ ଆୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବୋଲି ଏବେ କଥା ଉଠିଛି। ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ କଂଗ୍ରେସ ଭଳି ଜାତୀୟ ଦଳ ଏ କଥା ଉଠାଇଛି। ତେଲେଙ୍ଗାନା ପ୍ରଦେଶର ‘ରୟତୁବନ୍ଧୁ’ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶାର ‘କାଳିଆ’ ଯୋଜନା ଏ ଦିଗରେ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ପଦକ୍ଷେପ। ଯେତେବେଳେ ଲୋକେ ସବୁଦିନିଆ ଦାରିଦ୍ର୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ସରକାର ଗରିବଙ୍କୁ ଲାଞ୍ଚହୀନ ସବ୍‌ସିଡ଼ି ବା ରିହାତି ଦେଇପାରୁନାହାନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ବେସିକ୍‌ ଇନ୍‌କମ୍‌ ଲୋକର ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାରେ ଜମା ହୋଇଯାଉ। ଏହା ବେରୋଜଗାରୀ ଭତ୍ତା ନୁହେଁ, ଏହା ଦରମା ଭଳି ଏକ ରୋଜଗାର। ଏଥିରେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଆୟ କି ସମ୍ପତ୍ତି ଭଳି ସର୍ତ୍ତ ରହେ ନାହିଁ। ସର୍ବନିମ୍ନ ଆୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ତରଫରୁ ଦିଆଯାଉ। ରୟତୁବନ୍ଧୁ ବା କାଳିଆ ଭଳି ଯୋଜନା ରୋଜଗାର ସମର୍ଥନକାରୀ, ରୋଜଗାର ନୁହେଁ। ବେସିକ୍‌ ଇନ୍‌କମ୍‌ ଏକ ଆୟ, ରାଷ୍ଟ୍ର ଦିଏ। 

ଯଦି ବେସିକ୍‌ ଇନ୍‌କମ୍‌, ନିମ୍ନତମ ଆୟ, ଯୋଜନା ଚାଲୁ କରାଯାଏ ସାରା ଭାରତରେ ଆକାଶଛୁଆଁ ପୁଞ୍ଜି ଦରକାର। ବର୍ଷକୁ ୩.୧ ଟ୍ରିଲିୟନ ଟଙ୍କା (୪.୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି) ଦରକାର। ଆମ ଦେଶରେ ଯେତେ ପ୍ରକାର ରିହାତି, ସବସିଡି, ଏମ୍‌ଏଲ୍‌ଏ ଲ୍ୟାଡ୍‌, ଏମ୍‌ପି ଲ୍ୟାଡ୍‌ ଆଦି ସହିତ ମାଗଣା ସ୍କୁଲ ଭୋଜନ, ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ, ବୃଦ୍ଧାବୃଦ୍ଧ ବିଧବା ଭତ୍ତା, ମଙ୍ଗଳସୂତ୍ର, ଲାପ୍‌ଟପ, ଛତା, ଜୋତା ଭଳି ଭୋଟରକୁ ଭୁଲାଇବା ଉପହାର ଆଦିକୁ ମିଶାଇଲେ ବର୍ଷକୁ ୩.୧ ଟ୍ରିଲିୟନ ଟଙ୍କା (୪.୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି) ମିଳିଯିବ। ସବୁଠୁ ବଡ଼ କଥା ହେବ ଦେଶରେ ଲୋକଙ୍କ ଚରିତ୍ରରେ ସୁଧାର ଆସିଯିବ, ସିଧାସଳଖ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଜମା ହେଉଥିବାରୁ ଲାଞ୍ଚମିଛ ବା ଅନୈତିକ ଆଚରଣ ଲୋକସଂସ୍କୃତିରୁ ଉଠିଯିବ, ସାର୍ବଜନୀନ ଜୀବନରେ ସାଧୁତା ଆସିଯିବ। ସମସ୍ତେ ବେସିକ୍‌ ଇନ୍‌କମ୍‌ ପାଉଥିବାରୁ ଚୋରି ଡକାୟତି ବହୁତ କମିଯିବ, ସମାଜରେ ଶିଶୁ କି ମଣିଷ ଚାଲାଣ ଆଶଙ୍କା ରହିବ ନାହିଁ। ସମସ୍ତେ ବେସିକ୍‌ ଆୟ ପାଉଥିବାରୁ ଶିଶୁଶ୍ରମିକ ବା ଦାଦନ ସମସ୍ୟା ନ ଥିବ। ଶାସନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସୁସ୍ଥ ହୋଇଯିବ। ନେତାମାନଙ୍କ ବାହାପିଆ କଥା ଦରକାର ପଡ଼ିବ ନାହିଁ, ସେବା ମନୋବୃତ୍ତି ଥିବା ଲୋକ ଲୋକପ୍ରତିନିଧି ହୋଇପାରିବ, ଟଙ୍କା ବାଣ୍ଟିବା ଲୋକ ନୁହେଁ। ଋଣଛାଡ଼ ବା ବୀମା ଭଳି ଚାଷୀମୁହାଁ ଯୋଜନା ଲୋକଙ୍କୁ କୃଷିକ୍ଷେତ୍ରରେ ବନ୍ଧାହୋଇ ରହିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରେ, କୃଷିପ୍ରଧାନ ହେଲେ ଅର୍ଥନୀତିର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ସେତେ ଭଲ ହୁଏ ନାହିଁ। କୃଷକକୈନ୍ଦ୍ରିକ ଯୋଜନା ତୁଳନାରେ ସାର୍ବଜନୀନ ନୂ୍ୟନତମ ଆୟ ବରଂ ବେଶି ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ମନେହୁଏ। ଏଥିରେ କୌଣସି ବୃତ୍ତି ବା ପେସା ବା ଜମି ମାଲିକାନା ଉପରେ ଜୋର ଦିଆଯାଏ ନାହିଁ କି କୌଣସି କାମର ମାପ ଉପରେ ଏହା ନିର୍ଭର କରେ ନାହିଁ। ତେଣୁ ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଭାଗ କରି ଖାତା ରଖିବା ଦରକାର ନାହିଁ। ଆୟକର ବିଭାଗ ଭଳି କମ୍ପୁଟର ସବୁ ହିସାବ ରଖିବ। କେବଳ ସମସ୍ୟା ରହିବ ବଜେଟର। ୨୦୧୭-୧୮ ମୂଲ୍ୟରେ ଦେଖିଲେ ୨ ବୟସ୍କ ଓ ୩ ପିଲା ଥିବା ୫ କୁଟୁମ୍ବି ପରିବାର ପାଇଁ ବର୍ଷକୁ ପ୍ରାୟ ୧୮ହଜାର ଟଙ୍କା ଦରକାର। ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ପ୍ରଣବ ବର୍ଦ୍ଧନଙ୍କ ମତରେ ୧୬ହଜାର ଟଙ୍କା। ଦେଶର ମୋଟ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ୪.୩ ଟ୍ରିଲିୟନ ଟଙ୍କା ବା ଜିଡିପିର ଶତକଡା ୩ ଭାଗରୁ କମ୍‌। 

କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରମାନଙ୍କ ବର୍ତ୍ତମାନର ସବ୍‌ସିଡ଼ି ଓ ୱେଲଫେୟାର ଯୋଜନା ଭିତରେ ବହୁତ ଗଳାବାଟ, ତୋସରପାତ ଓ ଗରହିସାବି ରହିଛି, ଆମ ଚରିତ୍ର ଯାହା ଏଭଳି ଦୁରାଚାରରୁ ଆମେ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବା ନାହିଁ। ଆୟକରଦାତାଙ୍କୁ ଛାଡି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏକ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟିି ଥିବା ରୋଜଗାର ଦେବା ଉଚିତ ହେବ।

ବେସିକ୍‌ ଇନ୍‌କମ ପରିମାଣ ସବୁ କାଳରେ ଦେଶର ମିନିମମ୍‌ ୱେଜ୍‌ (ସରକାର ଦ୍ୱାରା ଧାର୍ଯ୍ୟ ସର୍ବନିମ୍ନ ମଜୁରି)ଠାରୁ କମ୍‌ କରାଯାଇଥାଏ। ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ଅଣକୁଶଳୀ ଶ୍ରମିକର ଦୈନିକ ମଜୁରି ଦିନକୁ ୨୮୦ ଟଙ୍କା, ମାସକୁ ୨୦ ଦିନ ଧରି ୫୬୦୦ର ୪୦%, ୨୨୪୦ଟଙ୍କା ହୋଇଥିବାରୁ ବେସିକ୍‌ ଇନ୍‌କମ୍‌ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କା ହେବା କଥା- ପିଲାଛୁଆ ଓ ବଡ଼ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ। ଏ ସବୁଥିରେ ଦରକାର ହେଉଛି ରାଜନୈତିକ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି। ଡାଇରେକ୍ଟ କ୍ୟାଶ୍‌ ଟ୍ରାନ୍ସଫର, ସିଧାସଳଖ ଉପଭୋକ୍ତାର ହିସାବ ଖାତାରେ ଜମା ଦେବା କଥା ଚାଲୁ ହୋଇଗଲାଣି। ସବୁ ଢଙ୍ଗ ରଙ୍ଗର ହିସାବ ଉଠାଇ ଦେଇ କେବଳ ବେସିକ୍‌ ଇନ୍‌କମ୍‌ ହିସାବ ରହିବ।

ସମସ୍ତେ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ବେସିକ୍‌ ଇନ୍‌କମ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଚାଲୁହେଉ, କିନ୍ତୁ ନଜିର ଚାହୁଁଛନ୍ତି। କେହି ତ ପ୍ରଥମେ ଆରମ୍ଭ କରିବା କଥା। ଆମେ କାହିଁକି ଆରମ୍ଭ ନ କରିବା? ତଥାପି ଆମ ଆଗରେ ଗୋଟିଏ ଉଦାହରଣ ଅଛି, ତାହା ହେଉଛି ଆମେରିକାର ଗୋଟିଏ ପ୍ରଦେଶ ଆଲାସ୍କାର। ୧୯୫୯ରେ ରାଜ୍ୟପାହ୍ୟା ପାଇଥିବା ଆମେରିକାର ଏହି ପ୍ରଦେଶ ୧୯୮୨ରୁ ଯେଉଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛି ଜାଣିବା କଥା। ଖଣିଜ ତେଲ ଓ ଅନ୍ୟ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପାଉଥିବା ରୟାଲଟି ବା ରାଜଭାଗକୁ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପାଣ୍ଠିରେ ରଖିଛନ୍ତି, ଆଲାସ୍କା ପରମାନେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ। ଏହାକୁ ନିବେଶ କରି ସରକାର ଯେଉଁ ଲାଭାଂଶ ପାଆନ୍ତି ତାହାକୁ ବାଣ୍ଟି ପ୍ରତ୍ୟେକ ବାସିନ୍ଦାକୁ ତା’ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୦୦୦ରୁ ୨୦୦୦ ଡଲାର ଭିତରେ ଦିଅନ୍ତି। ତେଲ ଦର କମ୍‌ ବେଶି ହେଲେ ଡିଭିଡେଣ୍ଡ କମ୍‌ ବେଶି ହୁଏ। ୨୦୧୭ରେ ସରକାର ବୟସ୍କ ଓ ପିଲାଙ୍କୁ ମିଶାଇ ମୁଣ୍ଡ ପିଛା ୧୧୦୦ ଡଲାର ଡିଭିଡେଣ୍ଡ ଦେଇଥିଲେ। ପାଞ୍ଚ କୁଟୁମ୍ବ ବାଲା ପରିବାରଚିଏ ୫୫୦୦ ଡଲାର ପାଇଥିଲା। ଏହି ଡିଭିଡେଣ୍ଡ ଲୋକଙ୍କୁ ବେକାର ବା ଅଳସୁଆ କରି ନ ଥିଲା। ବରଂ ଆଲାସ୍କାରେ ପାର୍ଟଟାଇମ୍‌ କାମ ଶତକଡା ୧.୮ଭାଗ ବଢ଼ିଥିଲା। ବେସିକ୍‌ ଇନ୍‌କମ୍‌ ପାଇଥିବା ପରିବାରରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାର ବିସ୍ତାର ଘଟିଛି। ଆଗରୁ ଅବହେଳିତ ଥିବା ପରିବାରର ପିଲାମାନେ ପାଠପଢ଼ା ଛାଡୁନାହାନ୍ତି, ବରଂ ବେଶି ବର୍ଷ ପଢ଼ାପଢ଼ି କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ବେସିକ୍‌ ଇନ୍‌କମ ଦେବା ବିପକ୍ଷରେ ଗୋଟିଏ ବଡ଼ ଚିନ୍ତା ଥିଲା, ଯଦି ତୁମେ ଲୋକଙ୍କୁ ବିନା କାମରେ ଟଙ୍କା ଦେବ ତେବେ ସେମାନେ କାହିଁକି କାମ କରିବେ? କିନ୍ତୁ ଆଲାସ୍କା ତାହା ଭୁଲ ପ୍ରମାଣ କରିଛି। 

ଫିନ୍‌ଲାଣ୍ଡରେ ୨୦୧୭ରୁ ଆଂଶିକ ଭାବେ ଇନ୍‌କମ ପ୍ରୋଗାମ ଚାଲୁ ହୋଇଛି, ତାହା କେବଳ ବେକାରମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି। ଏହା ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବେ ଚାଲିଛି। ଫିନ୍‌ଲାଣ୍ଡରେ ଅନେକ ଲୋକ ବେସିକ୍‌ ଇନ୍‌କମ ପାଇ ଅଳସୁଆ ହୋଇଗଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହା ବିଶ୍ୱର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲା। ପରିବାର ପରିବାର ଭିତରେ ଅସମାନତା ଉପରେ ଯେଉଁ ଚିନ୍ତା ଥିଲା ଏବଂ ଯେଉଁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଟୋମେଶନ ବଢ଼ୁଥିବାରୁ ବେକାରି ବଢ଼ିବାରେ ଯେଉଁ ଚିନ୍ତା ଥିଲା, ତାକୁ ବେସିକ୍‌ ଇନ୍‌କମ ସମାଧାନ କରୁଛି। ତେବେ ଫିନ୍‌ଲାଣ୍ଡ ସରକାର ବର୍ଷକ ପାଇଁ ବେସିକ୍‌ ଇନ୍‌କମ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଚାଲୁ କରିଥିଲେ ଓ ବର୍ଷ ଶେଷରେ ତାହାକୁ ବନ୍ଦ କରିଥିଲେ। ଏ ବର୍ଷ ବି ଚାଲୁ ରଖିବେ କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ସର୍ତ୍ତରେ ଯେ ଯେଉଁ ବେକାର ବ୍ୟକ୍ତି ଚାକିରି ଖୋଜିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବ ନାହିଁ କିମ୍ବା କାମ ପାଇଁ ତାଲିମନେବା ଲାଗି ମଙ୍ଗିବ ନାହିଁ ତାକୁ ବେସିକ୍‌ ଇନ୍‌କମ ମିଳିବ ନାହିଁ। ଆମ ଦେଶରେ ଯୁବା ବର୍ଗର ଲୋକେ ବେସିକ୍‌ ଇନ୍‌କମ ପାଇଗଲେ ଘରେ ବସି ତାସ୍‌ ଖେଳିବେ। ପେନ୍‌ ସ୍କୁଲ ଅଫ୍‌ ସୋସିଆଲ ପଲିସି ଆଣ୍ଡ ପ୍ରାକ୍ଟିସ୍‌ ସର୍ଭେ କରି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଫଳ ପାଇଛି ଯେ ଜଣେ ସାଧାରଣ ଆଲାସ୍କା ନାଗରିକ ଆମେରିକାର ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଭଳି କାମ କରୁଛନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ଲୋକେ ଅଧିକା ପଇସା ପାଉଛନ୍ତି ସେମାନେ ଖର୍ଚ୍ଚ ବଢ଼ାଇ ଦିଅନ୍ତି। ପଡ଼ିଶାରେ ଥିବା ଦୋକାନୀ ଯଥା ଚା ଜଳଖିଆ ବା ଦରଜୀ ଦୋକାନ ଆଦିରେ ବେଶି କିଣାବିକା ଚାଲେ। ତେଣୁ ସେ ଦୋକାନଗୁଡ଼ିକରେ ମାଲିକମାନେ ଅଧିକ ଲୋକ ରଖନ୍ତି। ଏ ଦୁଇଟି ଯାକ କଥା ମିଶାଇ ଦେଲେ ଦେଖାଯାଏ ଯେ ଆଲାସ୍କାର ୟୁନିଭର୍ସାଲ୍‌ ଇନ୍‌କମ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ସେଠାକାର କର୍ମସଂସ୍ଥାନ ଉପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପକାଉନାହିଁ।

ଫିନ୍‌ଲାଣ୍ଡରେ ଦଳେ ଲୋକଙ୍କୁ ସେମାନେ ବେକାର ଥିବାରୁ କିମ୍ବା ପାର୍ଟଟାଇମ କାମ କରୁଥିବାରୁ ଅର୍ଥାତ୍‌ ସରକାରୀଖାତାରେ ନିୟମିତ ରୋଜଗାରୀ ତାଲିକାରେ ନ ଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ବେସିକ୍‌ ଇନକମ୍‌ ଦିଆଯାଉଥିଲା। ଟିକସଦାତାମାନେ ଯେତେବେଳେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଟିକସର କିଛି ଅଂଶ ଗରିବଙ୍କୁ ନଗଦ ଆକାରରେ ମିଳୁଛି ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ଅଧିକା ଟିକସ ଦେବାକୁ ଅରାଜି ହେଉନାହାନ୍ତି। ତେଣୁ ଫିନ୍‌ଲାଣ୍ଡରେ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଟିକସ ଦେଉଥିଲେ ବି ଲୋକେ ଖୁସି ରହୁଛନ୍ତି। ଆଲାସ୍କାରେ ଦେଖାଗଲା ବେଶିରୁ ବେଶି ମହିଳା କାମରେ ଲାଗିଗଲେ, କାରଣ ଯାହା ପଇସା ପାଇଲେ ସେଥିରେ କାର୍‌ କିଣିଲେ, ଦୂରକୁ ଯାଇ କାମ କରିପାରିଲେ। 

sahadevasahoo@gmail.com

All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

 ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ ଛୋଟ ପଦକ୍ଷେପ

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ ଛୋଟ ପଦକ୍ଷେପ

ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣର ଦିନକ ପରେ କ୍ଷୁବ୍ଧ ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନଠାରୁ ସବୁଠୁ ଅନୁଗୃହୀତ ରାଷ୍ଟ୍ର (ଏମ୍‌ଏଫ୍‌ଏନ୍‌) ମାନ୍ୟତା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଇଛି। ଏହି ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶକୁ ଆର୍ଥିକ ଓ କୂଟନୈତିକ ସ୍ତରରେ ଏକଘରିଆ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ନେଇଥିବା କେତେଗୁଡ଼ିଏ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ପଦକ୍ଷେପ ମଧ୍ୟରୁ ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ। ତେବେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏମ୍‌ଏଫ୍‌ଏନ୍‌ ମାନ୍ୟତା ଦେବା ଓ ତାକୁ ପୁଣି..

ଶିଷ୍ୟତ୍ୱର ପରିଭାଷା

ଶିଷ୍ୟତ୍ୱର ପରିଭାଷା

ଡ. ଛାୟାକାନ୍ତ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ

ମଣିଷ ଜନ୍ମରୁ ଅଜ୍ଞାନ ଥାଏ। ବୟସର ବୃଦ୍ଧି ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ସେ ଅଜ୍ଞାନତାରୁ ମୁକ୍ତ ହୁଏ। ଅଜ୍ଞାନ ଅନ୍ଧକାରରୁ ଜ୍ଞାନାଲୋକକୁ ଯିବା ପାଇଁ ସେ ଜଣେ ପ୍ରାଜ୍ଞ ପୁରୁଷଙ୍କ ଶିଷ୍ୟତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରେ। ଗୁରୁଙ୍କଠାରୁ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିବା ସମୟରେ ସେ ଅନେକ ସନ୍ଦେହର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଏ ଏବଂ ତା’ର ନିରାକରଣ ପାଇଁ ସେ ବିନମ୍ରତା ସହ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରେ। ଶେଷରେ ସେ ଯେତେବେଳେ ନିଜକୁ ଗୁରୁଙ୍କ ପାଖରେ ସମର୍ପି ଦିଏ, ଗୁରୁ ତାକୁ ସମୁଚିତ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରାନ୍ତି ଓ ଶିଷ୍ୟ ନିଜ ସନ୍ଦେହ ନିରାକରଣ ହେଲାପରେ ଗୁରୁ..

ଉତ୍ତରପୂର୍ବ ଭାରତରେ କୃଷ୍ଣପ୍ରେମ

ଉତ୍ତରପୂର୍ବ ଭାରତରେ କୃଷ୍ଣପ୍ରେମ

ଦେବଦତ୍ତ ପଟ୍ଟନାୟକ

ଯେତେବେଳେ କେହି ଭଗବାନ୍‌ କୃଷ୍ଣଙ୍କ କଥା କୁହେ, ସେ ସାଧାରଣତଃ ସୁରଦାସ ଓ ମୀରାବାଈଙ୍କ ପରି ଉତ୍ତରଭାରତୀୟ ପରମ୍ପରା ବା ଆଣ୍ଡାଲ ଓ ଅଲ୍‌ଓ୍ବାରଙ୍କ ଭଳି ଦକ୍ଷିଣଭାରତୀୟ ପରମ୍ପରା ବିଷୟରେ କୁହେ। ଚୈତନ୍ୟ ମହାପ୍ରଭୁ ପୂର୍ବଭାରତରେ କୃଷ୍ଣଭକ୍ତି ପରମ୍ପରାକୁ ଆଗେଇ ନେଇଥିବା ବେଳେ ବଲ୍ଲଭାଚାର୍ଯ୍ୟ ଓ ଧ୍ୟାନେଶ୍ୱର ପଶ୍ଚିମଭାରତୀୟ ପରମ୍ପରାର ମୁଖ୍ୟ ପୁରୋଧା ଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଆମେ କୃଷ୍ଣଭକ୍ତିର ଉତ୍ତରପୂର୍ବ ଭାରତୀୟ (ଆସାମ ଓ ତା’ ଆଗକୁ) ପରମ୍ପରା ପ୍ରତି ସାଧାରଣତଃ କେହି ଧ୍ୟାନ ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ପୁଲଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଶହୀଦ୍‌ଙ୍କ ପରିବାରଙ୍କୁ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗ ସହାୟତାର ହାତ ବଢ଼ାଇଛନ୍ତି। ଏହି ମର୍ମରେ ଅଜମେର ବଜରଙ୍ଗଗଡ଼ ମାତା ଅମ୍ବେ ମନ୍ଦିରଠାରେ ୭ ବର୍ଷ ଧରି ଭିକ୍ଷାବୃତ୍ତି କରୁଥିବା ବୃଦ୍ଧା ଦେବକୀ ଶର୍ମାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଏକ ଉଦାହରଣ। ଦେବକୀ ଦୁନିଆରେ ନ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ମହାନ୍‌ ଇଚ୍ଛା ତାଙ୍କୁ ଅମର କରି କରିଛି। ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ଦେବକୀ ଶର୍ମା ..

ପ୍ରାଣୀ ଦେବତା

ପ୍ରାଣୀ ଦେବତା

ପରିବେଶ ପରିଚିନ୍ତା/ ମାନେକା ଗାନ୍ଧୀ

ଭାରତରେ ବଳିପ୍ରଥା ଏବଂ ଶବରମାନଙ୍କ ପଶୁ ଶିକାର ପ୍ରଥା ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମୋଟାମୋଟି ଭାବେ ଏହା ଏକ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେଶ ଥିଲା ଏବଂ ଲୋକମାନେ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କ ସହ ଏକାଠି ବାସ କରୁଥିଲେ। ଗତ ୫୦ ବର୍ଷ ହେଲା ଏଥିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିଛି। ଏବେ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କୁ ଆଘାତ ଦେବା ବା ମାରିବାକୁ କେହି ଖରାପ ଭାବୁ ନାହାନ୍ତି। ଯେଉଁ ଦେଶର ସରକାର ଆମ ରପ୍ତାନିର ୫୨% ..

ଅତି ଦୃଶ୍ୟମାନ ସରକାର

ଅତି ଦୃଶ୍ୟମାନ ସରକାର

ଡ. ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର

ଏକ ସୁସ୍ଥ, ଆଦର୍ଶ ସମାଜ ଚାହେଁ ସରକାରର ଆତ୍ମସମ୍ବରଣ, ବିଲୋପ ନୁହେଁ, ବରଂ ଏକ ଅଦୃଶ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତି। ସହଯୋଗ ନାମରେ ଏବେ ସରକାର ସର୍ବତ୍ର ବିଦ୍ୟମାନ, ସଦା ଦୃଶ୍ୟମାନ। ଆଗରୁ ସହରକୁ ଆସିଲେ ସରକାର ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ଜଣାପଡୁଥିଲା। ଗାଁ ଗହଳର ଲୋକେ ନିଜ ଭାଗ୍ୟ, ନିଜ ସ୍ବାଭିମାନ, ନିଜ ସୃଜନଶୀଳତା, ନିଜର ଦକ୍ଷତା ଓ ଜିଇବାର କଳା ନେଇ ଅସୁବି..

ଦିବ୍ୟ ଜନନୀଙ୍କ ପ୍ରେରଣା

ଦିବ୍ୟ ଜନନୀଙ୍କ ପ୍ରେରଣା

ମିତାଲି ମହାନ୍ତି

ଏ ବିଶାଳ ଦୁନିଆରେ ଆମ ପରି ସାଧାରଣ ମଣିଷଙ୍କ ପାଇଁ ଶ୍ରୀମାଙ୍କ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଜୀବନ ଏକ ବତିଘର ସଦୃଶ। ଶ୍ରୀମାଙ୍କ ମୂଳ ନାମ ମୀରା ଆଲ୍‌ଫାସା ଓ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ସୁଦୂର ଫ୍ରାନ୍ସ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରୀଅରବିନ୍ଦଙ୍କ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଦର୍ଶନରେ ଅନୁପ୍ରାଣିତ ହୋଇ ସେ ଭାରତର ପଣ୍ଡିଚେରୀକୁ ନିଜ କର୍ମକ୍ଷେତ୍ର ଭାବେ ଆଦରି ନେଇ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଅଧ୍ୟାତ୍ମପିପାସୁଙ୍କୁ ଉଦ୍‌ବୁଦ୍ଧ କରିଛନ୍ତି। ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଯୌତୁକ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ କନ୍ୟାପିତା ହଟହଟା ହେଉଥିବା ଅନେକ ସମୟରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ତେବେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଦତିଆରେ ଜଣେ କନ୍ୟା ଯୌତୁକଲୋଭୀ ବର ସାଙ୍ଗରେ ଯିବାକୁ ମନାକରି ଏକ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ଦତିଆନିବାସୀ ଦ୍ୱାରିକା ପ୍ରସାଦ..

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ଟ୍ରାଙ୍କୁଲାଇଜର, ବନ୍ଧୁକ

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ଟ୍ରାଙ୍କୁଲାଇଜର, ବନ୍ଧୁକ

ରାଜଧାନୀରେ ବାଘ ବୁଲୁଛିି ବୋଲି ଫେବୃୟାରୀ ୧୮ରେ କଥା ବ୍ୟାପିବା ପରେ ଲୋକେ ଆତଙ୍କିତ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲେ। ବିଶେଷକରି ପଳାଶପଲ୍ଲୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏ ନେଇ କୋକୁଆଭୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ଭୁବନେଶ୍ୱରର ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦର ଓ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବାସଭବନ ନବୀନ ନିବାସଠାରୁ  ଚିତାବାଘ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଥିବା  ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଘର ମାତ୍ର ଏକ କିଲୋମିଟର ଅ..

 ନିଆଁ ସଙ୍ଗେ ଖେଳୁଛି ପାକିସ୍ତାନ

ନିଆଁ ସଙ୍ଗେ ଖେଳୁଛି ପାକିସ୍ତାନ

ବିପିନ ବିହାରୀ ମିଶ୍ର 

କଶ୍ମୀରର ପୁଲଓ୍ବାମା ଜିଲାର ଅବନ୍ତିପୁରା ନିକଟରେ ସିଆର୍‌ପି ଗାଡ଼ି ଉପରେ ଯେଭଳି ବିସ୍ଫୋରକ ଦ୍ରବ୍ୟ ଭର୍ତ୍ତିକରି ଏକ କାର ଧକ୍କା ଦେଲା ଓ ସଙ୍ଗେସଙ୍ଗେ ଲୁଚିଥିବା ସନ୍ତ୍ରାସବାଦୀମାନେ ଗୁଳି ଚଳେଇଲେ, ତାହା ସାରା ଦେଶକୁ ବିବ୍ରତ ଓ କ୍ଷୁବ୍ଧ କରିଛି। ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ୍‌, ରୁଷ୍‌ର ପୁଟିନ୍‌ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ, ଜର୍ମାନୀ ଓ ଇଂଲଣ୍ଡର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ଏହାର ଘୋର ନିନ୍ଦା କରିଛ..

ଭାଷା, ଜାତି ଓ ଜାତୀୟତା

ଭାଷା, ଜାତି ଓ ଜାତୀୟତା

ଡ. ଅନ୍ତର୍ଯ୍ୟାମୀ ମିଶ୍ର

ଭାଷା ହେଉଛି ବ୍ୟକ୍ତି ଓ ଜାତିର ପରିଚୟ। ଭାଷାକୁ ଆଧାର କରି ପୃଥିବୀର ସକଳ ସଭ୍ୟଜାତି ବିକଶିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଭାଷା ହିଁ ଜାତୀୟତାର ପ୍ରଧାନ ପ୍ରତୀକ। କୌଣସି ବଙ୍ଗାଳି ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାରେ ନିଜକୁ ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି ନାହିଁ ବା କୌଣସି ଇଂରେଜ ଫରାସୀ ଭାଷାରେ ନିଜକୁ ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ସଭିଏଁ ନିଜ ନିଜ ଭାଷାରେ ଆପଣାକୁ ପ୍ରକାଶ କରିଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆମ ଓ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ମାନସିକ ପୂରଣ ପାଇଁ କିଏ କେତେ ପ୍ରକାର ପନ୍ଥା ଅବଲମ୍ବନ କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ ସମାଧିପୀଠରେ ଜୋତାମାଡ କରାଯିବା କଥା ନିଆରା ନିଶ୍ଚୟ। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଇଟାଓ୍ବା ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରୁ ୩ କି.ମି. ଦୂର ଇଟାଓ୍ବା-ବରେଲୀ ରାଜମାର୍ଗ ଉପରେ ଭୋଲୁ ସୟଦ୍‌ଙ୍କର ପୁରୁଣା ମକ୍‌ବରା ରହିଛି। ଏଠାରେ ବାବାଙ୍କ ସମାଧି ଉପରେ ଫୁଲ ନୁହେଁ, ବରଂ ଜୋତାମାଡ଼ କରାଯାଏ। ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ..