ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ଘରଣୀ ଓ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ୍‌

ଘରଣୀ ଓ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ୍‌

ଡ. କୁଳାଙ୍ଗାର

ଖାଦ୍ୟ, ବସ୍ତ୍ର ଓ ବାସଗୃହ ପରେ ଏବେ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ୍‌ ହେଉଛି ଅନ୍ୟତମ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଦ୍ରବ୍ୟ। ନାରୀ ଆଉ ପୂର୍ବପରି ଅବଳା ହୋଇନାହିଁ। ଏବେ ପରିବାରରେ ଉଭୟ ମହିଳା ଓ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ୍‌ ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ। ଘରକୁ ସୁନ୍ଦର ଦିଶେ ଘରଣୀ ଥିଲେ ପରି ଏବେ ମଣିଷ ସୁନ୍ଦର ଦିଶେ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ୍‌ ଥିଲେ। ଉଭୟ ଘରଣୀ ଓ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ୍‌କୁ ଯିଏ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିପାରେ ସିଏ ହେଉଛି ଅସଲ ମରଦ।

ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ୍‌ ପ୍ରଭାବରେ ଆଜିକାଲି ବହୁନାରୀ ଓଭରସ୍ମାର୍ଟ ହୋଇସାରିଲେଣି। ଏହାର ପ୍ରମାଣ ହେଲା ତା’ର ସ୍ତ୍ରୀ। ତା’ ସ୍ତ୍ରୀ ଆଗରୁ ଟିଭିରେ ଓଡ଼ିଆ ସିରିଏଲ ଦେଖିସାରିଲା ପରେ ଖାଇଦେଇ ଶୋଇ ପଡୁଥିଲା। କିଛିମାସ ହେଲା ସିଏ ଦରମାରୁ କାଟି ତା’ ପାଇଁ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ୍‌ଟିଏ ଆଣିଦେଲା ପରେ ସ୍ତ୍ରୀ ତା’ର ଆଉ ରାତିରେ ଶୋଉନି। ରାତିସାରା ତା’ ଘରର ଲାଇଟ୍‌ ଜଳୁଥିବାରୁ କଲୋନୀବାଲାଏ ଶାନ୍ତିରେ ଶୋଇ ପାରୁଛନ୍ତି। କଲୋନୀରେ ଆଉ ପୂର୍ବପରି ଚୋରିଭୟ ନାହିଁ। କେବଳ ଲାଇଟ୍‌ ନୁହେଁ, ମଝିରେ ମଝିରେ ଚାଟିଂରେ ମେସେଜ୍‌ ପଢ଼ି ଘରଣୀର ଉଛୁଳା ହସ ଏବଂ ଆସିଥିବା ଭିଡିଓ ଶବ୍ଦରେ କଲୋନୀଟି ନିଶାର୍ଦ୍ଧରେ ମଧ୍ୟ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ଲାଗୁଛି। ଯଦି କୋଉଠି ଟିକେ ଖୁଡ୍‌ଖାଡ୍‌ ଶୁଭିଲା ଘରଣୀ ଝରକା ବାଟେ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ୍‌ର ଟର୍ଚ୍ଚ ପକେଇ ଦେଖିଦେଉଛନ୍ତି!

ଅବଶ୍ୟ ମାଡାମ୍‌ ଆଜିକାଲି ଟିକିଏ ଡେରିରେ ଉଠୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସକାଳୁ ବିଶେଷ କିଛି କାମ ରହୁ ନ ଥିବାରୁ ଏଥିରେ ବିଶେଷ କିଛି ଅସୁବିଧା ହେଉନାହିଁ। ମେସେଜ୍‌ରୁ ଶିଖି ଆଜିକାଲି ସକାଳୁ ଉଠି ଗୁଡ୍‌ମର୍ନିଂ କହୁଛନ୍ତି। ଉଠୁଉଠୁ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ୍‌ରେ ଭକ୍ତିଗୀତ ବଜେଇ ଘରକୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ପରିବେଶରେ ଅଳଙ୍କୃତ କରିବା ସହ ମୋବାଇଲରୁ ଭିଡିଓ ଦେଖି ବିଭିନ୍ନ ଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି। ଫଳସ୍ବରୂପ ତା’ ଘରଣୀ ଆଜିକାଲି କୁଆଡ଼େ ଅଧିକ ଫିଟ୍‌ ଓ ସୁନ୍ଦରୀ ଦିଶୁଛି ବୋଲି ବହୁ ପୁରୁଷ ବନ୍ଧୁ ହ୍ବାଟ୍ସଆପ୍‌ରେ ମେସେଜ୍‌ ଦେଇ ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ରେ ଲୋଡ୍‌ ହୋଇଥିବା ଫଟୋ ସବୁକୁ ଲାଇକ୍‌ କରିବା ସହ ଅସମ୍ଭବ କମେଣ୍ଟ ଦେଇଛନ୍ତି। 

ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ୍‌ ଜରିଆରେ ପତ୍ନୀ ମହୋଦୟା ତାଙ୍କର ଘରଲୋକ, ଗାଆଁଲୋକ, ସାଙ୍ଗସାଥୀ, ଦୂର ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ସହିତ ନିୟମିତ ସମ୍ପର୍କରେ ଅଛନ୍ତି। ଶାଶୁଘର ଲୋକଙ୍କ କଥା ପଡିଲେ ଆଗରୁ ତାଙ୍କର ମିଜାଜ୍‌ ଗରମ ହୋଇଯାଉଥିଲା, ଏବେ ଶାଶୁଘର ଲୋକଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହେଲା ବେଳକୁ ତାଙ୍କ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ୍‌ ଗରମ ହୋଇଯାଉଛି!

ହାତରେ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ୍‌ ଧରେଇବା ପରେ କେବଳ ଘରଣୀର ନୁହେଁ, ତା’ର ମଧ୍ୟ ବହୁ ଲାଭହୋଇଛି। ସବୁଠୁ ବଡ଼କଥାଟି ହେଲା ଆଜିକାଲି ଘରେ କଳିଗୋଳ, ରାଗରୁଷା କମିଛି। ଆଗରୁ କଥାକଥାରେ ଚିଡିଚିଡି ହୋଇ ଗାଳି ଦେଉଥିବା ଘରଣୀ ଆଜିକାଲି ମୋବାଇଲ୍‌ରେ ବ୍ୟସ୍ତ ରହିବା କାରଣରୁ ଆଉ ଗାଳି ଦେବାକୁ ଟାଇମ୍‌ ମିଳୁନାହିଁ। 

ଘରୁ ବାହାରିଲା ବେଳେ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଅନ୍ତର ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆସିଲା ବେଳେ ଅମୁକ ଆଣିବ ସମୁକ ଆଣିବ ବୋଲି ଫରମାଇସ୍‌ କରିବାଟା ଘରଣୀମାନଙ୍କର ଆଦତ। ଏବେ କିନ୍ତୁ ଘରଣୀ ହ୍ବାଟ୍ସଆପ୍‌ରେ ସଉଦା ତାଲିକା, ଆବଶ୍ୟକ ଓଜନର ପରିବା ଓ ବ୍ଲାଉଜ୍‌ ସାଇଜ୍‌ ଆଦି ମେସେଜ୍‌ କରିଦେଉଛନ୍ତି। ଅନଲାଇନ୍‌ ଶପିଂରେ ପାରଙ୍ଗମ ହେବା ଫଳରେ ଘରଣୀ କିଣାକିଣି କରିବାକୁ ବଜାର ଯାଇ ଖିଆପିଆର ଅତିରିକ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ କମିଛି। 

ଘରଣୀ ମାତ୍ରେ ହିଁ ତ ସନ୍ଦେହୀ। ଯଦି ଘରକୁ ଶୀଘ୍ର ଫେରିଲ କାରଣ କୁହ! ଡେରିରେ ଫେରିଲେ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ। ଖୁସିମନରେ ଫେରିଲେ, କାହାକୁ ଦେଖା କରିଛ କୁହ? ପୂର୍ବପରି ଏସବୁ ଆଉ ତାକୁ ଶୁଣିବାକୁ ପଡୁନାହିଁ। କାରଣ ସନ୍ଦେହ ଉଦ୍ରେକ ହେବା ମାତ୍ରେ ଘରଣୀ ଭିଡିଓ କଲ୍‌ କରି ସବୁକିଛି ତଦାରଖ କରିଦେଉଛନ୍ତି।

ପୂର୍ବରୁ ଘରଣୀମାନଙ୍କର ଲୋଭଥିଲା ନୂଆଶାଢ଼ି ଅବା ଅଳଙ୍କାରରେ, ଏବେ କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ଲୋଭ ସ୍ବାମୀମାନଙ୍କର ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ୍‌ ଲକ୍‌ର ପାସ୍‌ୱାର୍ଡରେ। ବହୁ ଫନ୍ଦିଫିକର କରି ଘରଣୀ ତା’ର ମୋବାଇଲର ପାସ୍‌ୱାର୍ଡଟି ନେଇଛନ୍ତି। ଦିନେ ସିଏ ଗାଧୁଆଘରେ ପଶିଥିଲା ବେଳେ ଘରଣୀ ତା’ର ମୋବାଇଲଟିକୁ ଖୋଲି ବିଭିନ୍ନ ଚାଟ୍‌ର ହିଷ୍ଟ୍ରି ସବୁକୁ ଖେଳେଇ ଚାଲିଲେ। କୋଉ ଝିଅକୁ ସିଏ ରାତି ଅଧରେ ଉତ୍ତର ଦେଇଛି, କାହାର ଫଟୋ ଦେଖି ସୁନ୍ଦରୀ ବୋଲି କହିଛି ସବୁକୁ ପଢି ଜଳି ଉଠିଲେ।

ସିଏ ଗାଧୁଆଘରୁ ବାହାରୁ ବାହାରୁ ଘରଣୀ ତା’ର ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲେ ଶବ୍ଦବର୍ଷଣ। ଲାଜ ଲାଗୁନି ବୁଢ଼ାଟିଏ ହେଲଣି, ଏୟା କରୁଛ! ଘରଣୀଙ୍କ ଝିଙ୍ଗାସରେ ମର୍ମାହତ ହୋଇ ସିଏ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ୍‌ ଛାଡି ଗୋଟିଏ ସାଧାରଣ ମୋବାଇଲ ଧରୁଛି। ଘରଣୀ ମହୋଦୟା କିନ୍ତୁ ସେମିତି ସ୍ମାର୍ଟ ଅଛନ୍ତି! 

ମାର୍ଫତ୍‌- ଗାନ୍ଧୀ ପଣ୍ଡା, କଳାଘର-ଲେମ୍ବୋ, ଅଲରା, ନରସିଂହପୁର, କଟକ, ମୋ- ୯୩୩୮୫୮୧୩୦୯

All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

 ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ ଛୋଟ ପଦକ୍ଷେପ

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ ଛୋଟ ପଦକ୍ଷେପ

ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣର ଦିନକ ପରେ କ୍ଷୁବ୍ଧ ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନଠାରୁ ସବୁଠୁ ଅନୁଗୃହୀତ ରାଷ୍ଟ୍ର (ଏମ୍‌ଏଫ୍‌ଏନ୍‌) ମାନ୍ୟତା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଇଛି। ଏହି ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶକୁ ଆର୍ଥିକ ଓ କୂଟନୈତିକ ସ୍ତରରେ ଏକଘରିଆ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ନେଇଥିବା କେତେଗୁଡ଼ିଏ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ପଦକ୍ଷେପ ମଧ୍ୟରୁ ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ। ତେବେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏମ୍‌ଏଫ୍‌ଏନ୍‌ ମାନ୍ୟତା ଦେବା ଓ ତାକୁ ପୁଣି..

ଶିଷ୍ୟତ୍ୱର ପରିଭାଷା

ଶିଷ୍ୟତ୍ୱର ପରିଭାଷା

ଡ. ଛାୟାକାନ୍ତ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ

ମଣିଷ ଜନ୍ମରୁ ଅଜ୍ଞାନ ଥାଏ। ବୟସର ବୃଦ୍ଧି ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ସେ ଅଜ୍ଞାନତାରୁ ମୁକ୍ତ ହୁଏ। ଅଜ୍ଞାନ ଅନ୍ଧକାରରୁ ଜ୍ଞାନାଲୋକକୁ ଯିବା ପାଇଁ ସେ ଜଣେ ପ୍ରାଜ୍ଞ ପୁରୁଷଙ୍କ ଶିଷ୍ୟତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରେ। ଗୁରୁଙ୍କଠାରୁ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିବା ସମୟରେ ସେ ଅନେକ ସନ୍ଦେହର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଏ ଏବଂ ତା’ର ନିରାକରଣ ପାଇଁ ସେ ବିନମ୍ରତା ସହ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରେ। ଶେଷରେ ସେ ଯେତେବେଳେ ନିଜକୁ ଗୁରୁଙ୍କ ପାଖରେ ସମର୍ପି ଦିଏ, ଗୁରୁ ତାକୁ ସମୁଚିତ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରାନ୍ତି ଓ ଶିଷ୍ୟ ନିଜ ସନ୍ଦେହ ନିରାକରଣ ହେଲାପରେ ଗୁରୁ..

ଉତ୍ତରପୂର୍ବ ଭାରତରେ କୃଷ୍ଣପ୍ରେମ

ଉତ୍ତରପୂର୍ବ ଭାରତରେ କୃଷ୍ଣପ୍ରେମ

ଦେବଦତ୍ତ ପଟ୍ଟନାୟକ

ଯେତେବେଳେ କେହି ଭଗବାନ୍‌ କୃଷ୍ଣଙ୍କ କଥା କୁହେ, ସେ ସାଧାରଣତଃ ସୁରଦାସ ଓ ମୀରାବାଈଙ୍କ ପରି ଉତ୍ତରଭାରତୀୟ ପରମ୍ପରା ବା ଆଣ୍ଡାଲ ଓ ଅଲ୍‌ଓ୍ବାରଙ୍କ ଭଳି ଦକ୍ଷିଣଭାରତୀୟ ପରମ୍ପରା ବିଷୟରେ କୁହେ। ଚୈତନ୍ୟ ମହାପ୍ରଭୁ ପୂର୍ବଭାରତରେ କୃଷ୍ଣଭକ୍ତି ପରମ୍ପରାକୁ ଆଗେଇ ନେଇଥିବା ବେଳେ ବଲ୍ଲଭାଚାର୍ଯ୍ୟ ଓ ଧ୍ୟାନେଶ୍ୱର ପଶ୍ଚିମଭାରତୀୟ ପରମ୍ପରାର ମୁଖ୍ୟ ପୁରୋଧା ଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଆମେ କୃଷ୍ଣଭକ୍ତିର ଉତ୍ତରପୂର୍ବ ଭାରତୀୟ (ଆସାମ ଓ ତା’ ଆଗକୁ) ପରମ୍ପରା ପ୍ରତି ସାଧାରଣତଃ କେହି ଧ୍ୟାନ ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ପୁଲଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଶହୀଦ୍‌ଙ୍କ ପରିବାରଙ୍କୁ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗ ସହାୟତାର ହାତ ବଢ଼ାଇଛନ୍ତି। ଏହି ମର୍ମରେ ଅଜମେର ବଜରଙ୍ଗଗଡ଼ ମାତା ଅମ୍ବେ ମନ୍ଦିରଠାରେ ୭ ବର୍ଷ ଧରି ଭିକ୍ଷାବୃତ୍ତି କରୁଥିବା ବୃଦ୍ଧା ଦେବକୀ ଶର୍ମାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଏକ ଉଦାହରଣ। ଦେବକୀ ଦୁନିଆରେ ନ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ମହାନ୍‌ ଇଚ୍ଛା ତାଙ୍କୁ ଅମର କରି କରିଛି। ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ଦେବକୀ ଶର୍ମା ..

ପ୍ରାଣୀ ଦେବତା

ପ୍ରାଣୀ ଦେବତା

ପରିବେଶ ପରିଚିନ୍ତା/ ମାନେକା ଗାନ୍ଧୀ

ଭାରତରେ ବଳିପ୍ରଥା ଏବଂ ଶବରମାନଙ୍କ ପଶୁ ଶିକାର ପ୍ରଥା ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମୋଟାମୋଟି ଭାବେ ଏହା ଏକ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେଶ ଥିଲା ଏବଂ ଲୋକମାନେ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କ ସହ ଏକାଠି ବାସ କରୁଥିଲେ। ଗତ ୫୦ ବର୍ଷ ହେଲା ଏଥିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିଛି। ଏବେ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କୁ ଆଘାତ ଦେବା ବା ମାରିବାକୁ କେହି ଖରାପ ଭାବୁ ନାହାନ୍ତି। ଯେଉଁ ଦେଶର ସରକାର ଆମ ରପ୍ତାନିର ୫୨% ..

ଅତି ଦୃଶ୍ୟମାନ ସରକାର

ଅତି ଦୃଶ୍ୟମାନ ସରକାର

ଡ. ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର

ଏକ ସୁସ୍ଥ, ଆଦର୍ଶ ସମାଜ ଚାହେଁ ସରକାରର ଆତ୍ମସମ୍ବରଣ, ବିଲୋପ ନୁହେଁ, ବରଂ ଏକ ଅଦୃଶ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତି। ସହଯୋଗ ନାମରେ ଏବେ ସରକାର ସର୍ବତ୍ର ବିଦ୍ୟମାନ, ସଦା ଦୃଶ୍ୟମାନ। ଆଗରୁ ସହରକୁ ଆସିଲେ ସରକାର ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ଜଣାପଡୁଥିଲା। ଗାଁ ଗହଳର ଲୋକେ ନିଜ ଭାଗ୍ୟ, ନିଜ ସ୍ବାଭିମାନ, ନିଜ ସୃଜନଶୀଳତା, ନିଜର ଦକ୍ଷତା ଓ ଜିଇବାର କଳା ନେଇ ଅସୁବି..

ଦିବ୍ୟ ଜନନୀଙ୍କ ପ୍ରେରଣା

ଦିବ୍ୟ ଜନନୀଙ୍କ ପ୍ରେରଣା

ମିତାଲି ମହାନ୍ତି

ଏ ବିଶାଳ ଦୁନିଆରେ ଆମ ପରି ସାଧାରଣ ମଣିଷଙ୍କ ପାଇଁ ଶ୍ରୀମାଙ୍କ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଜୀବନ ଏକ ବତିଘର ସଦୃଶ। ଶ୍ରୀମାଙ୍କ ମୂଳ ନାମ ମୀରା ଆଲ୍‌ଫାସା ଓ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ସୁଦୂର ଫ୍ରାନ୍ସ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରୀଅରବିନ୍ଦଙ୍କ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଦର୍ଶନରେ ଅନୁପ୍ରାଣିତ ହୋଇ ସେ ଭାରତର ପଣ୍ଡିଚେରୀକୁ ନିଜ କର୍ମକ୍ଷେତ୍ର ଭାବେ ଆଦରି ନେଇ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଅଧ୍ୟାତ୍ମପିପାସୁଙ୍କୁ ଉଦ୍‌ବୁଦ୍ଧ କରିଛନ୍ତି। ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଯୌତୁକ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ କନ୍ୟାପିତା ହଟହଟା ହେଉଥିବା ଅନେକ ସମୟରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ତେବେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଦତିଆରେ ଜଣେ କନ୍ୟା ଯୌତୁକଲୋଭୀ ବର ସାଙ୍ଗରେ ଯିବାକୁ ମନାକରି ଏକ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ଦତିଆନିବାସୀ ଦ୍ୱାରିକା ପ୍ରସାଦ..

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ଟ୍ରାଙ୍କୁଲାଇଜର, ବନ୍ଧୁକ

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ଟ୍ରାଙ୍କୁଲାଇଜର, ବନ୍ଧୁକ

ରାଜଧାନୀରେ ବାଘ ବୁଲୁଛିି ବୋଲି ଫେବୃୟାରୀ ୧୮ରେ କଥା ବ୍ୟାପିବା ପରେ ଲୋକେ ଆତଙ୍କିତ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲେ। ବିଶେଷକରି ପଳାଶପଲ୍ଲୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏ ନେଇ କୋକୁଆଭୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ଭୁବନେଶ୍ୱରର ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦର ଓ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବାସଭବନ ନବୀନ ନିବାସଠାରୁ  ଚିତାବାଘ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଥିବା  ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଘର ମାତ୍ର ଏକ କିଲୋମିଟର ଅ..

 ନିଆଁ ସଙ୍ଗେ ଖେଳୁଛି ପାକିସ୍ତାନ

ନିଆଁ ସଙ୍ଗେ ଖେଳୁଛି ପାକିସ୍ତାନ

ବିପିନ ବିହାରୀ ମିଶ୍ର 

କଶ୍ମୀରର ପୁଲଓ୍ବାମା ଜିଲାର ଅବନ୍ତିପୁରା ନିକଟରେ ସିଆର୍‌ପି ଗାଡ଼ି ଉପରେ ଯେଭଳି ବିସ୍ଫୋରକ ଦ୍ରବ୍ୟ ଭର୍ତ୍ତିକରି ଏକ କାର ଧକ୍କା ଦେଲା ଓ ସଙ୍ଗେସଙ୍ଗେ ଲୁଚିଥିବା ସନ୍ତ୍ରାସବାଦୀମାନେ ଗୁଳି ଚଳେଇଲେ, ତାହା ସାରା ଦେଶକୁ ବିବ୍ରତ ଓ କ୍ଷୁବ୍ଧ କରିଛି। ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ୍‌, ରୁଷ୍‌ର ପୁଟିନ୍‌ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ, ଜର୍ମାନୀ ଓ ଇଂଲଣ୍ଡର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ଏହାର ଘୋର ନିନ୍ଦା କରିଛ..

ଭାଷା, ଜାତି ଓ ଜାତୀୟତା

ଭାଷା, ଜାତି ଓ ଜାତୀୟତା

ଡ. ଅନ୍ତର୍ଯ୍ୟାମୀ ମିଶ୍ର

ଭାଷା ହେଉଛି ବ୍ୟକ୍ତି ଓ ଜାତିର ପରିଚୟ। ଭାଷାକୁ ଆଧାର କରି ପୃଥିବୀର ସକଳ ସଭ୍ୟଜାତି ବିକଶିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଭାଷା ହିଁ ଜାତୀୟତାର ପ୍ରଧାନ ପ୍ରତୀକ। କୌଣସି ବଙ୍ଗାଳି ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାରେ ନିଜକୁ ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି ନାହିଁ ବା କୌଣସି ଇଂରେଜ ଫରାସୀ ଭାଷାରେ ନିଜକୁ ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ସଭିଏଁ ନିଜ ନିଜ ଭାଷାରେ ଆପଣାକୁ ପ୍ରକାଶ କରିଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆମ ଓ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ମାନସିକ ପୂରଣ ପାଇଁ କିଏ କେତେ ପ୍ରକାର ପନ୍ଥା ଅବଲମ୍ବନ କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ ସମାଧିପୀଠରେ ଜୋତାମାଡ କରାଯିବା କଥା ନିଆରା ନିଶ୍ଚୟ। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଇଟାଓ୍ବା ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରୁ ୩ କି.ମି. ଦୂର ଇଟାଓ୍ବା-ବରେଲୀ ରାଜମାର୍ଗ ଉପରେ ଭୋଲୁ ସୟଦ୍‌ଙ୍କର ପୁରୁଣା ମକ୍‌ବରା ରହିଛି। ଏଠାରେ ବାବାଙ୍କ ସମାଧି ଉପରେ ଫୁଲ ନୁହେଁ, ବରଂ ଜୋତାମାଡ଼ କରାଯାଏ। ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ..