ମନୋରଞ୍ଜନ |

ଅଭିନୟ ମାୟାରେ ପୂଜା

ଅଭିନୟ ମାୟାରେ ପୂଜା

ଅଭିନୟ ଯାହାକୁ ନିଜର କରିବ ସେ ଶତଚେଷ୍ଟା କରି ମଧ୍ୟ ଅଭିନୟଠୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ରଖିପାରିବନି। ସେମିତି ଜଣେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ହେଉଛନ୍ତି ପୂଜା। ପୂରା ନାମ ପୂଜାରାଣୀ ବିଶ୍ୱାଳ। ପୂଜା ଅଭିନୟକୁ ସାଥିରେ ଧରି ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ। ସେଥିଲାଗି ତ ସେ କୌଣସି ତାଲିମ୍‌ ନ ନେଇ ବି ଭଲ ନାଚି ପାରୁଥିଲେ। ଭଲ ଅଭିନୟ କରି ପାରୁଥିଲେ। ତାଙ୍କର ନାଚିବାକୁ ତଥା ଅଭିନୟ କରିବାକୁ ବାପାମା’ ପସନ୍ଦ କରୁ ନ ଥିଲେ। ପ୍ରତିବାଦ କରୁଥିଲେ। ମାତ୍ର ପୂଜାଙ୍କଠାରୁ କେହି ଅଭିନୟକୁ ପୃଥକ କରିପାରି ନ ଥିଲେ। ଟିଭିରେ ଯାତ୍ରା ଦେଖି ବିଭୋର ହୋଇଯାଉଥିଲେ ପୂଜା। ଅଭିନୟ କରୁଥିବା ଅଭିନେତା ଅଭିନେତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଦେଖି ଭାବୁଥିଲେ, ସେ ସେମାନଙ୍କ ପରି ଅଭିନୟ କରିପାରନ୍ତେ କି? ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଏରସମାର ରାଧାମାଧବ କଳାବିକାଶ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପ୍ରଥମ କରି ମୁହଁରେ ରଙ୍ଗ ବୋଳିଲେ ପୂଜା। ସେ ଦିନଟି ଥିଲା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଅଭୁଲା ଦିନ। କଳାବିକାଶ କେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ୱାରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ‘ଅଶ୍ୱମେଧ ଯଜ୍ଞ’ ଗୀତିନାଟ୍ୟରେ ସେ ଅଭିନୟ କଲେ। ଏହା ଥିଲା ତାଙ୍କ ଜୀବନର ପ୍ରଥମ ଅଭିନୟ। ଏହାପରେ ପୂଜା ଧରିନେଲେ ଯେ ସେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ହିଁ ହେବେ। ୨୦୦୨ ମସିହାରେ ସେ ଅଷ୍ଟଶମ୍ଭୁ ଗଣନାଟ୍ୟରେ ଯୋଗଦେଲେ ଜଣେ ନୃତ୍ୟାଙ୍ଗନା ଭାବରେ। ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଶିଶୁ କଳାକାର ଭାବରେ ଛୋଟମୋଟ ଅଭିନୟ ମିଳିଯାଉଥିଲା। ଏହା ପରେ ସେ ଆସି ଯୋଗଦେଲେ ‘ପିନାକୀ ଗଣନାଟ୍ୟ’ରେ। ଏଠାରେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ଥର କମେଡ଼ି ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିବାକୁ ସୁଯୋଗ ମିଳିଲା। କମେଡ଼ି ଭୂମିକା ପରେ ତାଙ୍କୁ ମିଳିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚରିତ୍ର। ସେ ଉଭୟ ପଜିଟିଭ୍‌ ଏବଂ ନେଗେଟିଭ୍‌ ଭୂମିକାରେ ନିଖୁଣ ଅଭିନୟ କରିପାରନ୍ତି। ତେବେ ପଜିଟିଭ୍‌ ଅପେକ୍ଷା ନେଗେଟିଭ୍‌ ଭୂମିକା ତାଙ୍କର ପସନ୍ଦ। ନେଗେଟିଭ ବା ଡେଭିଲ୍‌ ଭୂମିକା କରୁଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଦର୍ଶକଙ୍କଠୁ ଗାଳି ଖାଇବାକୁ ପଡ଼ିଛି। କେହିକେହି ଦର୍ଶକ ଟେକା ପଥର ବି ମାଡ଼ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ହେଲେ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଲାଗିଛି ଯେମିତି ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଅଭିନୟ ପୁରସ୍କାର ମିଳିଯାଇଛି। ପୂଜା ଇତିମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ନାଟକରେ ଅଭିନୟ କରି ସାରିଛନ୍ତି। ସେଥିମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ‘ପ୍ରତାରଣା’, ‘ଡାକ ବଙ୍ଗଳାର ଡାର୍ଲିଂ’, ‘ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌’, ‘ଝିଅ ଓଡ଼ିଆ ଭାରି ବଢ଼ିଆ’, ‘କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟ ମ୍ୟାରେଜ୍‌’, ‘ଲଫଙ୍ଗା ଟୋକା’ ଏବଂ ଆହୁରି ଅନେକ। ସମ୍ପ୍ରତି ଧଉଳି ଗଣନାଟ୍ୟରେ ନିଜର ଅଭିନୟ ଜାରି ରଖିଥିବା ନାଟକଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି : ‘କଳାକାହ୍ନୁ ମୋର କାଳିଆ ସୁନା’, ‘କହ ଗୌରଦାସ କାହାର ଦୋଷ’, ‘କଳିଯୁଗ ରାମାୟଣ’ ଏବଂ ‘କେମିତି କହିବି ଏମିତି କଥା’। ସ୍ବାମୀ ଟିକିନା ବିଶ୍ୱାଳଙ୍କ ପ୍ରେରଣା ତାଙ୍କୁ ଆଗକୁ ଯିବାରେ ସହାୟକ ହେଉଛିି ବୋଲି କହନ୍ତି ପୂଜା।

All Right Reserved By

ମନୋରଞ୍ଜନ |

ବଲିଉଡ୍‌ରେ ନାଁ କମାଇଥିବା ପାକିସ୍ତାନୀ

ବଲିଉଡ୍‌ରେ ନାଁ କମାଇଥିବା ପାକିସ୍ତାନୀ

ପୁଲ୍‌ଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଅଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ସିନେ ଓ୍ବାର୍କର୍ସ ଆସୋସିଏଶନ ପକ୍ଷରୁ ପାକିସ୍ତାନ କଳାକାରଙ୍କୁ ଭାରତରେ ବ୍ୟାନ୍‌ କରାଯାଇଛି। କୌଣସି ସଂସ୍ଥା ପାକିସ୍ତାନ କଳାକାରଙ୍କ ସହିତ କାମ କଲେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି। ତେବେ ବଲିଉଡ୍‌ରେ କାମ କରି ନଁା କମାଇଥିବା କେତେକ ପାକିସ୍ତାନୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ...

ଆଉ ନାହାନ୍ତି ‘ମୈନେ ପ୍ୟାର କିୟା’ ଫିଲ୍ମ ପ୍ରଯୋଜକ ରାଜ୍‌ କୁମାର ବଡଜାତ୍ୟା

ଆଉ ନାହାନ୍ତି ‘ମୈନେ ପ୍ୟାର କିୟା’ ଫିଲ୍ମ ପ୍ରଯୋଜକ ରାଜ୍‌ କୁମାର ବଡଜାତ୍ୟା

ମୁମ୍ବାଇ, ୨୧।୨: ବଲିଉଡର ବିଶିଷ୍ଟ ପ୍ରଯୋଜକ ରାଜକୁମାର ବଡଜାତ୍ୟାଙ୍କ ପରଲୋକ ଘଟିଛି। ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ତାଙ୍କୁ ୭୫ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା। ଗୁରୁବାର ମୁମ୍ବାଇର ଏକ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ସେ ଶେଷନିଃଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି। 

ହାତକୁ ଦି’ ହାତ ହେବେ ସମ୍ବିତ

ହାତକୁ ଦି’ ହାତ ହେବେ ସମ୍ବିତ

ଏଥର ସେ ମିଛିମିଛିକା ନୁହେଁ ସତସତିକା ବର ସାଜିବେ। ବରଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଧୁମଧାମରେ ରୋଶଣି କରି ପହଞ୍ଚତ୍ବେ ବିବାହ ସ୍ଥାନରେ। ଆଉ ଦୀର୍ଘଦିନର ପ୍ରେମିକାଙ୍କୁ ସ୍ତ୍ରୀ ରୂପରେ ଗ୍ରହଣ କରି ଫେରିବେ ନିଜ ଘରକୁ। 

ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍‌ : ଦ ମେମୋରେବ୍‌ଲ ଡେ

ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍‌ : ଦ ମେମୋରେବ୍‌ଲ ଡେ

ପିଲାଟିର ଜନ୍ମ ନୋଳିଆ ବସ୍ତିରେ। ସରଳ ହୃଦୟ। ମନରେ ଟିକେ ହେଲେ ଛନ୍ଦ, କପଟ ନାହିଁ। ପରିବାର କହିଲେ ସେ ଆଉ ତାଙ୍କ ରୋଗଣା ମା’। ପରିସ୍ଥିତି ତାକୁ ବାଧ୍ୟ କରେ ଗଁା ଛାଡି ସହରକୁ ଆସିବାକୁ। ସହର ଆସିବା ପରେ ସେ ଜଣେ ସୁନ୍ଦରୀ ପ୍ରେମରେ ପଡିଯାଏ। ଆଉ ତା’ପରେ ? 

ଅପେରା ହାଲଚାଲ:ଆଶାରେ ମାମା

ଅପେରା ହାଲଚାଲ:ଆଶାରେ ମାମା

ପ୍ରଥମେ ରେକର୍ଡ ଡ୍ୟାନ୍ସ ଆଉ ତା’ପରେ ଆକ୍ଟିଂର ଲମ୍ବା କ୍ୟାରିୟର। ମାତ୍ର ୧୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସେ ଏଣ୍ଟ୍ରି କରିଥିଲେ ଜଲିଉଡ୍‌ରେ। ଯାତ୍ରା ସଚ୍ଚିଦାନନ୍ଦମରେ ତାଙ୍କୁ ମିିଳିଥିଲା ଏକ ଛୋଟ ଭୂମିକା। ବାସ୍‌, ତା’ପରେ ସେ ଅଭିନୟ ମାୟାରେ ପଡିଯାଇଥିଲେ। 

ସେଲ୍‌ଫି ପାଇଁ

ସେଲ୍‌ଫି ପାଇଁ

ତାଙ୍କର ମନ ସିନା ହଲିଉଡ୍‌ରେ ହେଲେ ସେ ବଲିଉଡ୍‌ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କୁ ଭୁଲି ପାରୁନାହାନ୍ତି। 

କିସିଂ ସିନ୍‌ ନ ଦେବାକୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରିଥିଲେ ସଲମାନ୍‌

କିସିଂ ସିନ୍‌ ନ ଦେବାକୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରିଥିଲେ ସଲମାନ୍‌

ମୁମ୍ବାଇ,୨୧।୨: ଫିଲ୍ମରେ ରୋମାନ୍ସ ଓ କିସ୍‌ ସିନ୍‌ ନ ରହିଲେ ତାହା ହିଟ୍‌ ହୋଇ ନ ଥାଏ। ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଫିଲ୍ମରେ କିସିଂ ସିନ୍‌କୁ ଦେଇଥାନ୍ତି ଗୁରୁତ୍ୱ। 

ପୁଣି ଏକାଠି ହେବେ କପିଲ-ସୁନୀଲ

ପୁଣି ଏକାଠି ହେବେ କପିଲ-ସୁନୀଲ

ମୁମ୍ବାଇ, ୨୦।୨: ହାସ୍ୟଅଭିନେତା କପିଲ ଶର୍ମା ଓ ସୁନୀଲ ଗ୍ରୋଭର ପୁଣି ଥରେ ଏକାଠି ହେବେ।  

 ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣ: ଜାଣନ୍ତୁ ଶହୀଦଙ୍କ ପରିବାରକୁ କେଉଁ ସେଲିବ୍ରିଟି କେତେ ସହାୟତା ଦେଲେ

ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣ: ଜାଣନ୍ତୁ ଶହୀଦଙ୍କ ପରିବାରକୁ କେଉଁ ସେଲିବ୍ରିଟି କେତେ ସହାୟତା ଦେଲେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୦।୨: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ହୋଇଥିବା ଆତ୍ମାଘାତୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଶହୀଦଙ୍କ ପରିବାରକୁ କିଛି ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ସହାୟତା ଦିଆଯିବା ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ତେବେ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ କିଛି ଫିଲ୍ମ ଅଭିନେତ୍ରୀ-ଅଭିନେତା ମଧ୍ୟ ସହାୟତାର ହାତ ବଢାଇଛନ୍ତି।

ପାକିସ୍ତାନକୁ ଶାହରୁଖ୍‌  ୪୫ କୋଟି ସହାୟତା ଦେଇଥିବା ଖବର ମିଛ

ପାକିସ୍ତାନକୁ ଶାହରୁଖ୍‌ ୪୫ କୋଟି ସହାୟତା ଦେଇଥିବା ଖବର ମିଛ

ବମ୍ବେ: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା ପରେ ଶହୀଦଙ୍କ ପରିବାରକୁ ବଲିଉଡ୍‌ର ବହୁ କଳାକାର ସହାୟତାର ହାତ ବଢ଼ାଇଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ବଲିଉଡ୍‌ ସୁପରଷ୍ଟାର ଶାହରୁଖ୍‌ ଖାନ୍‌ ଟଙ୍କାଟିଏ ବି ଦେଲେ ନାହିଁ। 

ରିଲ୍‌ ଲାଇଫ୍‌ରେ କିସିଂ ସିନ୍‌ ନ ଦେବାକୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରିଥିଲେ ସଲମାନ୍‌

ରିଲ୍‌ ଲାଇଫ୍‌ରେ କିସିଂ ସିନ୍‌ ନ ଦେବାକୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରିଥିଲେ ସଲମାନ୍‌

ମୁମ୍ବାଇ,୨୦।୨: ଫିଲ୍ମରେ ରୋମାନ୍ସ ଓ କିସ୍‌ ସିନ୍‌ ନ ରହିଲେ ତାହା ହିଟ୍‌ ହୋଇ ନ ଥାଏ। ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଫିଲ୍ମରେ କିସିଂ ସିନ୍‌କୁ ଦେଇଥାନ୍ତି ଗୁରୁତ୍ୱ। ତେଣୁ ଅଧିକାଂଶ ଅଭିନେତା ସଫଳତା ପାଇବା ପାଇଁ ଫିଲ୍ମ କାହାଣୀର ଡିମାଣ୍ଡ ଅନୁଯାୟୀ କିସ୍‌ ସିନ୍‌ କରିଥାନ୍ତି। 

୧୬ ବର୍ଷରେ ୭୯୩ ଫିଲ୍ମକୁ ମିିଳିନି ରିଲିଜ୍‌ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌: ସିବିଏଫ୍‌ସି

୧୬ ବର୍ଷରେ ୭୯୩ ଫିଲ୍ମକୁ ମିିଳିନି ରିଲିଜ୍‌ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌: ସିବିଏଫ୍‌ସି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦।୨: ଗତ ୧୬ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୭୯୩ ଫିଲ୍ମକୁ ଭାରତୀୟ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍‌ ଫିଲ୍ମ ସାର୍ଟିଫିକେଶନ(ସିବିଏଫ୍‌ସି) ପକ୍ଷରୁ ରିଲିଜ୍‌ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇନାହିଁ।