ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ସୁଧ ଓ ଗୋବଧ

ସୁଧ ଓ ଗୋବଧ

ଆକାର ପଟେଲ

ଏ  ଯାବତ୍‌ ପାକିସ୍ତାନ ତିନୋଟି ସମ୍ବିଧାନ ପାଇଛି। ଏ ତିନୋଟି ଭିତରେ ଗୋଟିଏ ଜିନିଷ ହେଉଛି ସାଧାରଣ ଏବଂ ତାହା ହେଉଛି ସୁଧ ଓ ଆଧୁନିକ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନାପସନ୍ଦ କରିବା। ତେବେ ଏହାର ଇତିହାସ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟଭାବେ ଇସ୍‌ଲାମୀୟ ନୁହେଁ। ବାଇବେଲର ପୁରାତନ ନିୟମରେ ମଧ୍ୟ ଅଛି ଯେ ଋଣ ଉପରେ ସୁଧ ନେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ମୁଦ୍ରା ବିନିମୟକାରୀ ଓ ଋଣଦାତାମାନଙ୍କ ଉପରେ ରାଗି ଯିଶୁ ଏକଦା ସେମାନଙ୍କୁ ଜେରୁଜେଲମ୍‌ ମନ୍ଦିରରୁ ବାହାର କରିଦେଇଥିଲେ। 

ପାକିସ୍ତାନର ୧୯୫୬ ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୨୮ କହେ, ଯେତେ ଶୀଘ୍ର ସମ୍ଭବ ରିବା (ସୁଧ) ବ୍ୟବସ୍ଥାର ମୂଳପୋଛ କରିଦିଆଯିବା ଉଚିତ। ପରେ ସେ ଦେଶରେ ସମ୍ବିଧାନର ଯେତେଗୋଟି ସଂସ୍କରଣ ହୋଇଛି, ସବୁଥିରେ ଏଇ କଥାଟିକୁ ରଖାଯାଇଛି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆୟୁବ ଖାନ୍‌ଙ୍କ ସମୟରେ ୧୯୬୦ ଦଶକରେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜୁଲଫିକର ଅଲି ଭୁଟ୍ଟୋଙ୍କ ଅମଳରେ ୧୯୭୦ ଦଶକରେ ଏବଂ ତା’ପରେ ୧୯୮୦ ଦଶକରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜିଆ ଉଲ୍‌ ହକ୍‌ ଓ ୨୦୦୦ ଦଶକରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୁଶରଫଙ୍କ ଅମଳରେ କରାଯାଇଥିବା ସଂଶୋଧନରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ବାଦ୍‌ ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ। ୧୯୯୧ରେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟର ଶାରିଆ ଆପେଲେଟ୍‌ ବେଞ୍ଚ୍‌ ଘୋଷଣା କଲେ ଯେ, ପାକିସ୍ତାନରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ଋଣ ଉପରେ ଯେଉଁ ସୁଧ ଆଦାୟ କରୁଛନ୍ତି, ତାହା ବେଆଇନ। ୧୯୯୯ ମସିହାରେ କୋର୍ଟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ ଯେ ଏହି ଆଇନକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବ। ଅବଶ୍ୟ ଆଧୁନିକ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ମୂଳ ହେଉଛି ସୁଧ ଏବଂ ଯଦି ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଥାନ୍ତା, ତେବେ ପାକିସ୍ତାନର ଅର୍ଥନୀତି ଭୁଶୁଡ଼ିପଡ଼ିଥାନ୍ତା। କିନ୍ତୁ ସୁଧ ନେବା ଯେ ଭୁଲ୍‌ ଏବଂ ଆଲ୍ଲା ତାହା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ଏହି ଚିନ୍ତାଧାରା ପାକିସ୍ତାନର ମୁସଲମାନ ସମାଜରେ ବଳବତ୍ତର ରହିଛି। ପାକିସ୍ତାନର ଏକଚ୍ଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସକ ମୁଶରଫ କୋର୍ଟକୁ ସୁଧ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣରୁ ନିବର୍ତ୍ତାଇ ପାରିଥିଲେ। ତଥାପି ସୁଧବିରୋଧୀ ଚିନ୍ତାଧାରା ସେମିତି ବଳବତ୍ତର ରହିଛି। ୨୦୧୫ ମସିହାରେ ସୁଧ ବିରୋଧରେ ଆଉ ଏକ ବିଲ୍‌ ଗୃହୀତ ହୋଇଥିଲା। ଯେହେତୁ ସମ୍ବିଧାନରେ ଏହା ରହିଛି, ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ କାହାରି ନା କାହାରି ଦ୍ୱାରା ଉଦ୍ୟମ ହେଉଥିବ। 

ଭାରତର ସମ୍ବିଧାନ ହେଉଛି ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆରେ ଏକମାତ୍ର ଅଣ-ଗରିଷ୍ଠତାମୂଳକ ସମ୍ବିଧାନ, ଯାହା କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଧର୍ମମତ ଓ ତା’ର ଅନୁଗାମୀମାନଙ୍କ ଅଧିକାରକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଏ ନାହିଁ। ଆମ ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୪୮ରେ ଅଛି ଯେ, ଆମ ସରକାର ଆଧୁନିକ ଓ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପଦ୍ଧତିରେ କୃଷି ଓ ପଶୁପାଳନକୁ ସଂଗଠିତ କରିବେ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଜାତିର ସୁରକ୍ଷା ଓ ଉନ୍ନତି କରିବା ସହ ଗାଈ ଓ ବାଛୁରିଙ୍କ ହତ୍ୟା ତଥା ଅନ୍ୟ ଦୁଧିଆଳୀ ଓ କ୍ଷୀର ଦେଉ ନ ଥିବା ଗୋମହିଷାଦି ପଶୁଙ୍କ ହତ୍ୟାକୁ ବନ୍ଦ କରିବେ। ଏଠାରେ ଦୁଇଟି ଜିନିଷ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ:  ତାହା ହେଉଛି ଏକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଓ ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ରଚେଷ୍ଟା ଯାହା ସହ ଧର୍ମର କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ଦ୍ୱିତୀୟରେ ଦୁଧିଆଳୀ ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଭିତରେ ଉଭୟ ଗାଈ ଓ ମଇଁଷି ଅଛନ୍ତି ଏବଂ କ୍ଷୀର ଦେଉ ନ ଥିବା ପ୍ରାଣୀ କହିଲେ ହଳ କରୁଥିବା ଓ ଶଗଡ଼ ଟାଣୁଥିବା ଗୋରୁ ଓ ମଇଁଷିଙ୍କୁ ବୁଝାଏ। ସମ୍ବିଧାନରେ ଯାହା ଲେଖାଯାଇଛି, ତାହାର ଭାଷା ବୈଜ୍ଞାନିକ ଓ ଅର୍ଥନୈତିକ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ସେଥିରେ କିଛି ଧାର୍ମିକ ବିଷୟ ରହିଛି। ପାକିସ୍ତାନ ଯେପରି ଧାରା ୨୮କୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିପାରୁନାହିଁ, ଭାରତ ସେହିପରି ଧାରା ୪୮ର ଫାନ୍ଦରେ ପଡ଼ିଛି। 

ଫେବୃୟାରୀ ୫ରେ ଏକ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ଯେ, ଗୋହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ତିନିଜଣ ମୁସଲମାନଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ (ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଏ) ବଳରେ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ଅପରାଧ ନ କରି ମଧ୍ୟ ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଏରେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପ୍ରତିକାରାତ୍ମକ ଭାବେ ଜେଲରେ ଅଟକ ରଖାଯାଇପାରେ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ସେ ଭବିଷ୍ୟତରେ କିଛି ଅପରାଧ କରିପାରିବ ନାହିଁ। ବିନା ବିଚାରରେ ଏପରି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏକବର୍ଷ ଯାଏ ଜେଲରେ ରଖାଯାଇପାରେ। ଏହି ଘଟଣାରେ କେତେକ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ତା’ହେଲେ ଭାଜପା ଓ ତାଙ୍କ ଦଳ ଭିତରେ କ’ଣ ଫରକ ରହିଲା। ଏ ବିଷୟରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ସେ ଚତୁରତାର ସହ କଥାକୁ ଏଡ଼େଇଦେଇ କହିଲେ ଯେ କଂଗ୍ରେସ ଶୀଘ୍ର ଆର୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌ ଲୋକଙ୍କୁ ପଦପଦବୀରୁ ବାହାର କରିଦେବ। 

ଫେବୃୟାରୀ ୮ ତାରିଖରେ ପୁଣି ଏକ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ଯେ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ଦୁଇଜଣ ଲୋକ- ଜଣେ ହିନ୍ଦୁ ଓ ଜଣେ ମୁସଲମାନଙ୍କୁ ବେଆଇନ ଗୋଚାଲାଣ ଅଭିଯୋଗରେ ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଏରେ ଗିରଫ କରି ଜେଲରେ ରଖାଯାଇଛି। ଏଥିରୁ ଜଣାପଡ଼ୁଛି ଯେ, କଂଗ୍ରେସର ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଶାସନ ଉପରେ ପୂରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନାହିଁ ଏବଂ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଯାହା କହିଲେ ତାହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା କଷ୍ଟକର। ସରକାର ବଦଳିଲେ ପୂରା ରାଜ୍ୟଟା ବଦଳିଯିବ ନାହିଁ। ଆଇନ ଅଛି ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ମାନସିକତା ବି ବଦଳିନାହିଁ, ତେଣୁ ଅଫିସରମାନେ ସେହି ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ। ଅସଲ କଥା ହେଲା ମାମୁଲି ଅପରାଧ ପାଇଁ ସେମାନେ ଚରମ ଆଇନଗୁଡ଼ିକୁ ଲାଗୁ କରୁଛନ୍ତି। ୨୦୧୪ ଓ ୨୦୧୫ରେ ଏପରି ଘଟଣା ପାଇଁ ଅନେକ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିଲା ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ଆମ ଦେଶ ବିଶ୍ୱ ଦରବାରରେ ବଦ୍‌ନାମ ହୋଇଥିଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରୁ ମୁକୁଳିବା ସହଜ ନୁହେଁ। ବିଚାରପତିମାନଙ୍କ ସମେତ ଅଧିକାଂଶ ଭାରତୀୟ ଧାରା ୪୮ର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଓ ଅର୍ଥନୈତିକ ଦିଗକୁ ଦେଖନ୍ତି ନାହିଁ, ସମସ୍ତେ ଧାର୍ମିକ ଦିଗଟିକୁ ଦେଖନ୍ତି। ତେଣୁ ଧାର୍ମିକ ଚିନ୍ତାଧାରାବଶତଃ ଦଙ୍ଗା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଉପୁଜେ ଏବଂ ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଏ ଲାଗୁ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡ଼େ। ଏପରି କି ବୁଢ଼ୀ ଗାଈ ମଧ୍ୟ ଅର୍ଥନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିଚାରପତି ମନେକରନ୍ତି କାରଣ ସେ ଗୋବର ଦେଉଛି। ବୋଧହୁଏ ପାକିସ୍ତାନ ପରି ଆମେ ମଧ୍ୟ ଚରମପନ୍ଥାକୁ ଏହିପରି ଆପଣେଇ ଚାଲିଥିବା।   

Email: aakar.patel@gmail.com

All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

 ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଉପରେ ଛିଟା

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଉପରେ ଛିଟା

ଭାରତୀୟ ନ୍ୟାୟପାଳିକାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଆସନ ଉପରେ ପୁନର୍ବାର କଳାବାଦଲ ଘୋଟିଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି(ସିଜେଆଇ) ରଞ୍ଜନ ଗୋଗୋଇଙ୍କ ସମେତ ବରିଷ୍ଠ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଚେଲାମେଶ୍ୱର, ମଦନ ବି ଲକୁର ଏବଂ କୁରିୟନ ଯୋଶେଫ୍‌ ତତ୍‌କାଳୀନ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଦୀପକ ମିଶ୍ରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ବଣ୍ଟନରେ ଅନି..

ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନରେ ସରକାରଙ୍କ ପଛଘୁଞ୍ଚା

ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନରେ ସରକାରଙ୍କ ପଛଘୁଞ୍ଚା

ତତ୍ତ୍ୱ ଓ ତର୍କ/ ବିମଳ ପ୍ରସାଦ ପାଣ୍ଡିଆ 

ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ତଥ୍ୟ ଲୁଚାଇବାରେ ସରକାରୀ ବିଭାଗଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପାନୀୟ ଜଳ ଓ ପରିମଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବୋଧହୁଏ ସବୁଠୁ ଆଗରେ। ପୂର୍ବ ସରକାର ସମୟରେ ଏହି ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବା ଦୁଇଟି ପ୍ରମୁଖ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଯଥା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଗ୍ରାମ୍ୟ ପାନୀୟ ଜଳ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିମଳ ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ଏକ ବଳିଷ୍ଠ ତଥ୍ୟ ପ..

କିଏ ଏଇ ମା’

କିଏ ଏଇ ମା’

ସୁଧିରାଜ ରାଉତ

ବର୍ଷା ମାସ। ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଜଳଭଣ୍ଡାର ସାମର୍ଥ୍ୟଠାରୁ ଅଧିକ ଜଳରେ ପୂର୍ଣ୍ଣହୋଇ ମନେହେଉଥିଲା ସତେ ଅବା ଏକ ମାଟିଆ ସମୁଦ୍ର। କୂଳରେ ବନ୍ଧା ହୋଇଥିବା ଡଙ୍ଗାକୁ ଫିଟାଇଦେଇ ବନ୍ଧୁଙ୍କୁ କହିଲି ଭଲ ଫଟୋ ନେବାକୁ। ବନ୍ଧୁ ଫଟୋ ଉଠାଉଥାଏ କିନ୍ତୁ ମୋତେ ନେଇ ଡଙ୍ଗାଟି ଧୀରେ ଧୀରେ ଦୂରେଇ ଯାଉଥାଏ କୂଳରୁ। ରୋକିବାର ମୋ ସକଳ ପ୍ରୟାସକୁ ଉପହାସକରି ଡ୍ୟାମ୍‌ର ରିଟର୍ନ କରେଣ୍ଟରେ ଡଙ୍ଗାଟି କୂଳରୁ ପାଞ୍ଚଶହ ମିଟରରୁ ଅଧିକ ଦୂରକୁ ଚାଲିଗଲା। ମେଘ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା, ଆଉ ପବନ ଲ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏକ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମତଦାନ କରି ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧି ବାଛିବା ହେଉଛି ମୌଳିକ ଅଧିକାର। ଏହାକୁ  ଆଦୌ ଅଣଦେଖା କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ କେତେକ ନାଗରିକ ଭୋଟଦାନରୁ ବିରତ ରହିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥାଆନ୍ତି। ସେ..

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ଦୀପାବଳି କି ଇଦ୍‌ ନୁହେଁ

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ଦୀପାବଳି କି ଇଦ୍‌ ନୁହେଁ

ରାଜସ୍ଥାନ ବାର୍ମେର ଜିଲାର ଏକ ନିର୍ବାଚନ ସଭାରେ ଏପ୍ରିଲ ୨୧ରେ  ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ପାକିସ୍ତାନକୁ ସମାଲୋଚନା କରି ଭୋଟ ମାଗିଛନ୍ତିି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଦିନେ ଛାଡ଼ି ଦିନେ ପାକିସ୍ତାନ ବାରମ୍ବାର କହିଆସୁଛି ଯେ, ତା’ ପାଖରେ ପରମାଣୁ ବୋମା ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନ ମନେରଖିବା ଉଚିତ ଯେ, ଭାରତ ପାଖରେ ଥିବା ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ଦୀପାବଳି ପାଇଁ ସାଇତା ..

ଲୋକପ୍ରତିନିଧି କାହାନ୍ତି

ଲୋକପ୍ରତିନିଧି କାହାନ୍ତି

ସହଦେବ ସାହୁ

ବିଲାତକୁ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଜନନୀ କୁହାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ତାହାର ଲିଖିତ ସମ୍ବିଧାନ ନାହିଁ, କନ୍‌ଭେନ୍‌ସନ୍‌ ବା ପରମ୍ପରା ସମ୍ବିଧାନର କାମ କରୁଛି: ରାଜା ବା ରାଣୀ ବଂଶାନୁକ୍ରମେ ରାଷ୍ଟ୍ରମୁଖ୍ୟ ହେଉଥିବାରୁ ବିଲାତ ରିପବ୍ଲିକ୍‌ ବା ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ନୁହେଁ। ଆମ ସମ୍ବିଧାନ-ପ୍ରଣେତାମାନେ ବିଲାତ ଢାଞ୍ଚାର କ୍ୟାବିନେଟ ବା ସଂସଦୀୟ ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ଅନୁକରଣ ..

ସବୁଥିରେ ପଲିଟିକ୍ସ

ସବୁଥିରେ ପଲିଟିକ୍ସ

ସବ୍ୟସାଚୀ ଅମିତାଭ

ଗଣତନ୍ତ୍ର କ୍ଷମତା ଦେଇଛି। ନିଜେ ନିଜର ଶାସନ କରିବାର କଳା ଲୋକଙ୍କୁ ଶିଖାଇଛି। ହେଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟର ରାଜନୀତି ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ କବଳିତ କରିସାରିଲାଣି। ସବୁ କଥାରେ ରାଜନୀତି। ଚାଷୀ ମଲେ ରାଜନୀତି, ପୀଡିତା ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ବି ରାଜନୀତି, ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ବଢିଲେ ରାଜନୀତି ଆଉ ଆଦର୍ଶ ହେବାର ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ବିହାରର ଭାଗଲପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏଠାରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମିକ ସହ ବିବାହ କରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଉପହାର ସ୍ବରୂପ ସେ ନିଜ ଅଢ଼େଇ ବର୍ଷର ପୁଅକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତରେ ଟେକି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣା ଏବେ ଭାଗଲପୁରରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଥିବା ବେଳେ ଗାଁର ଅନେକ ଲୋକ ଏହି ବି..

କଲମ୍ବୋ ନିଆଁ

କଲମ୍ବୋ ନିଆଁ

ଦ୍ୱୀପ ଦେଶ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ପରେ ୨୧ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୧୯ରେ ଭୟଙ୍କର ଆତଙ୍କ ଦେଖାଦେଇଛି। ରାଜଧାନୀ କଲମ୍ବୋ ଓ ଆଖପାଖ  ଅଞ୍ଚଳର କେତେକ ଚର୍ଚ୍ଚ ଓ ହୋଟେଲରେ ଲଗାତର ୮ଟି ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୨୦୭ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପ୍ରାଣହାନି ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି। ମୃତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୪୦ ବିଦେଶୀ ଥିବା ଖବର ମିଳିଛି। 

ଜୀବ ସୁରକ୍ଷା ପୃଥିବୀ ରକ୍ଷା

ଜୀବ ସୁରକ୍ଷା ପୃଥିବୀ ରକ୍ଷା

୨୦୧୯ର ଧରିତ୍ରୀ ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସଚେତନଧର୍ମୀ ଡାକରାଟା ହେଉଛି ‘ସବୁ ଜୀବଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦିଅ।’ ଆଠ ନିୟୁତ ଜୀବ ଜାତିର ପୃଥିବୀଟା ଆଜି ଜୀବ ବିଲୁପ୍ତି ପଥରେ ଅଗ୍ରସର। ସକଳ ଜୀବଙ୍କ ପ୍ରାଣସୂତ୍ର ପୃଥିବୀ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରାଣରକ୍ଷା ପାଇଁ ମଣିଷକୁ ଆହ୍ବାନ କରୁଛି। ତେବେ ମଣିଷ କ’ଣ ଜୀବ ବିଲୁପ୍ତିର କାରଣ ସାଜିଛି? ମଣିଷ ଆବିର୍ଭାବ ପୂର୍ବରୁ ତ ପୁଣି ପୃଥିବୀ ପାଞ୍ଚ ପାଞ୍ଚ ଥର ସମୂହ ବିଲୋପକୁ ସାମନା କରିଛି। 

କହିବା କାହାକୁ, ଶୁଣିବ କିଏ

କହିବା କାହାକୁ, ଶୁଣିବ କିଏ

ଯେଉଁ କଥାକୁ ଡର ଥିଲା ତାହା ହିଁ ହେଲା। ଆଶା ଥିଲା, ସରକାର ଆଉ କିଛି କରନ୍ତୁ ବା ନ କରନ୍ତୁ, ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ମଦକୁ ନିଶ୍ଚିତ ନିଷିଦ୍ଧ କରିବେ। ହେଲେ, ହେଲା ଠିକ୍‌ ତା’ର ଓଲଟା। ସରକାରଙ୍କ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଜୁଲାଇ ୩୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଦ ଦୋକାନୀଙ୍କ ଲାଇସେନ୍ସକୁ ନବୀକରଣ କରି ଏ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ(?) ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନୂତନ ଭାବେ ଅବକାରୀ ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। 

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଗୁଜରାଟର ରାଜକୋଟ ଜିଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାଜସମଦିୟାଲ ଗାଁ ଅନ୍ୟ ଗଁାଗୁଡ଼ିକଠାରୁ ନିଆରା। ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ସବୁଠି ପ୍ରଚାର ଗାଡି ବୁଲୁଥିବା ବେଳେ ଏହି ଗାଁରେ କିନ୍ତୁ ପ୍ରଚାର କରାଯାଇ ନ ଥାଏ। ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ମତରେ ପ୍ରଚାର କରାଗଲେ ପରିବେଶରେ ଶବ୍ଦ ପ୍ରଦୂଷଣ ବୃଦ୍ଧିପାଇବ। ତେଣୁ ସେମାନେ କୌଣସି ପ୍ରଚାରଗାଡିକୁ ଗାଁ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଦେଇ ନ ଥାନ୍ତି। 



Model This Week

ତୁଳସୀ ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ
Why Dharitri