ସମ୍ପାଦକୀୟ |

କେବଳ ସରକାରଙ୍କ ଦୋଷ ନୁହେଁ

କେବଳ ସରକାରଙ୍କ ଦୋଷ ନୁହେଁ

ମନ-ମାନଚିତ୍ର/ ଡ. ନରହରି ବେହେରା

ଏ ପ୍ରବନ୍ଧ ସରକାରଙ୍କର ସ୍ତୁତି ନୁହେଁ କି ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଆକ୍ଷେପ ନୁହେଁ। ଏହା ହେଉଛି କ୍ଷେତ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟର କିଛି ରୂପରେଖ, ଯାହା ବାସ୍ତବ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଥାଏ। କିଛିଦିନ ତଳେ ଖବରକାଗଜରୁ ଗ୍ରାମୀଣ ଆବାସ ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ଦୁଇଟି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଦୃଷ୍ଟିଗୋଚର ହୋଇଥିଲା। ଗୋଟିଏ ଥିଲା, ସରକାର ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପକ୍କାଘର ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୂରଣ କରିପାରି ନାହାନ୍ତି। ଅନ୍ୟଟି ଥିଲା ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲାର ନିରାକାରପୁରବାସୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ବେହେରା ଘରଟିଏ ନ ପାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବା ଘଟଣା। ଏ ଦୁଇଟି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଆଲୋଚନା କରିବା ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଗ୍ରାମୀଣ ଆବାସ ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବିବରଣୀ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ। ପୂର୍ବରୁ ଗରିବ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପଲ୍ଲିସଭା ଏବଂ ଗ୍ରାମସଭା ମାଧ୍ୟମରେ ଚୟନ କରି ଘର ଦିଆଯାଉଥିଲା। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ତଦନ୍ତ କରାଯାଇ ଏକ ପାଞ୍ଚବର୍ଷିଆ ୱେଟ୍‌ ଲିଷ୍ଟ କରାଯାଇ କ୍ରମାନ୍ବୟରେ ଘର ପାଇଁ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଥିଲା। ମାତ୍ର ତା’ପରେ ଏହି ତାଲିକାକୁ ଅଧିକ ସ୍ବଚ୍ଛ ଏବଂ ଲୋକାଭିମୁଖୀ କରିବା ପାଇଁ ୨୦୧୧ ମସିହାରେ ସାମାଜିକ, ଆର୍ଥିକ ଓ ଜାତି ଭିତ୍ତିରେ ଗଣନା କରାଯାଇ ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ଏବେ ସେ ତାଲିକାର କ୍ରମାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ କଚ୍ଚାଘର ଥିବା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଘର ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି। ସ୍ଥାୟୀ ତାଲିକାରେ ଉପରେ ଥିବା ଜଣେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ବାଦ୍‌ଦେଇ ତା’ ତଳ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଘର ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦିଆଯାଇ ପାରିବନାହିଁ। ଜଣେ ହିତାଧିକାରୀ ଘର କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଲକ୍ଷ କୋଡ଼ିଏ ହଜାର ଟଙ୍କା ଏବଂ ଷୋଳ ହଜାର ତିନିଶହ ଅଶୀ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଥାଏ। କେତେକ ଜିଲାରେ ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ଅର୍ଥ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଉଛି। ପୂର୍ବରୁ ହିତାଧିକାରୀମାନେ ଘର ଆରମ୍ଭ କରିବା ପରେ ଟଙ୍କାର କିସ୍ତି ଦିଆଯାଉଥିଲା। ଜଣେ ଗରିବମଣିଷ ଘର ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଅର୍ଥ ବାଧକ ସାଜୁଛି ବୋଲି ଚିନ୍ତାକରି ଏବେ ଘର ଆରମ୍ଭ କରିବାପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମ କିସ୍ତି କୋଡ଼ିଏ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଉଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଘର ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ସକାଶେ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଉଛି। ଯେଉଁ ହିତାଧିକାରୀ ଚାରିମାସରେ ଘର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିଥାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ କୋଡ଼ିଏ ହଜାର ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ଛଅମାସରେ ଘର କରିଥାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଦଶହଜାର ଟଙ୍କା ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି ଦିଆଯାଇଥାଏ।

ସରକାର ଗରିବ ଅବହେଳିତ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଛାତଘରଟିଏ ନିର୍ମାଣ କରିବା ପାଇଁ ଏତେ ପନ୍ଥା ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା ଏବଂ ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ଯୋଜନାରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଥାନ୍ତି। ସ୍ଥାୟୀ ତାଲିକାରେ ହିତାଧିକାରୀମାନେ ନିଜ ନାମ ଦେଖିବାରେ ସୁବିଧା ହେବ ବୋଲି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ କାନ୍ଥରେ ସେମାନଙ୍କ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି। ଅନ୍‌ ଲାଇନ୍‌ରେ ସେମାନଙ୍କ ନାମର କ୍ରମାଙ୍କ ଦେଖିବାର ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ଅଛି। ଏହି ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନର ମୂଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି, ସାଧାରଣ ହିତାଧିକାରୀମାନେ ମୁନାଫାଖୋରମାନଙ୍କ ଶିକାର ନ ହୁଅନ୍ତୁ। ଅପରପକ୍ଷରେ ସରକାର ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଗୃହ ନିର୍ମାଣରେ ସହାୟତା ଏବଂ ପରାମର୍ଶ ଦେବା ପାଇଁ ବ୍ଲକ୍‌ର ବିଡିଓ, ଏବିଡିଓ, ସିପି, ଏସିପି, ଜେଇ ପ୍ରମୁଖଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରିଛନ୍ତି। 

ଏତେ ଯୋଜନା ଓ ପରିକଳ୍ପନା ସତ୍ତ୍ୱେ ଶହେରୁ ପ୍ରାୟ ଚାଳିଶ ଜଣ ହିତାଧିକାରୀ ଏବେ ବି ଘରକାମ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରୁନାହାନ୍ତି। ଏଣେ ହିତାଧିକାରୀମାନେ ଘର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନ କଲେ ବ୍ଲକ୍‌ ପ୍ରଶାସନର କର୍ମଚାରୀ ବିଭିନ୍ନ ଶୃଙ୍ଖଳାଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। କାଉ ଦୋଷ କଲେ ହଂସ ଦଣ୍ଡପାଇବା ପରି ଏ ବ୍ୟବସ୍ଥା। କିନ୍ତୁ ଜଣେ ହିତାଧିକାରୀ ଘର ନ କଲେ ତାଙ୍କ ପ୍ରତି କି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ- ଏହାର ବାସ୍ତବ ଉତ୍ତର କାହା ପାଖରେ ନାହିଁ। କାରଣ ହିତାଧିକାରୀ ଜଣେ ଗରିବ ମଣିଷ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିବାରୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରତି କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବା ପାଇଁ ସରକାର ଚିନ୍ତା କରିନାହାନ୍ତି। ତେଣୁ କିଛି ହିତାଧିକାରୀ ଏ ଘର ନିର୍ମାଣ ଦିଗରେ ଖୁବ୍‌ ବେପରୱା ଏବଂ କିଛି ହିତାଧିକାରୀ ପରିସ୍ଥିତି ଚାପରେ ଘର କରିପାରୁନାହାନ୍ତି। ତେଣୁ କ୍ଷେତ୍ରୀୟ ତଦାରଖ ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ପୁଅ ସୁରଟରେ ଚାକିରି କରିଛି, ସେହି ଆଶାରେ ଧାର୍ଯ୍ୟ ଆକାରଠାରୁ ବଡ଼ଘର କରିଦେଇ ହିତାଧିକାରୀ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିପାରୁନାହାନ୍ତି। ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜମିଜମା ବିବାଦ ମଧ୍ୟ ତୁଟୁନାହିଁ। ଘରେ କାହାର ଦେହ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଛି, ତେଣୁ ଘରକାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରୁନାହିଁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ ହେତୁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଘର ହୋଇପାରୁନାହିଁ। ଯଥା ଅମୁକ କହିଛନ୍ତି, ଏ ଘର ଛାତ ପଡ଼ିଲେ ମୁଣ୍ଡ ଚାଲିଯିବ। ପରିବାରର ଜଣେ ମରିଯାଇଛି, ବର୍ଷିକିଆ ନ ଗଲେ ଘର କରି ହେବନାହିଁ। ଚୈତ୍ରମାସ, ପୌଷମାସ ନିଷ୍ଫଳା ମାସ ହୋଇଥିବାରୁ ବନ୍ଧ ପକେଇ ହେବନାହିଁ ଇତ୍ୟାଦି। କିଛି ବେପରୱା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଉତ୍ତର ମଧ୍ୟ ଦେଖନ୍ତୁ- ସରକାର ଯେତିକି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ସେଥିରେ କ’ଣ ଘର ହୋଇଯିବ? ଟଙ୍କା ହେଲେ କରିବି ନା, ବାରମ୍ବାର ମୋ ଘରକୁ କାହିଁକି ଆସୁଛ? ପୁଣି କେହି କହନ୍ତି- ଟଙ୍କା ତ ଦେଇଛ, ମୁଁ କ’ଣ ପଳାଇଯାଉଛି? ସରକାରଙ୍କ ସମସ୍ତ ଯୋଜନାର ସଫଳତା ନିର୍ଭର କରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମାନସିକତା ଏବଂ ସହଯୋଗିତା ଉପରେ। ସେମାନେ ପାଇଥିବା ଅର୍ଥ ବା ସୁବିଧା ସୁଯୋଗକୁ ଠିକ୍‌ ବିନିଯୋଗ ନ କଲେ କୌଣସି ଯୋଜନା ସଫଳ ହେବନାହିଁ। ତେଣୁ ଏଥିପାଇଁ କେବଳ ସରକାର କିମ୍ବା ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଦୋଷ ଦେଇ କିଛି ଲାଭ ନାହିଁ।

ଗ୍ରାମୀଣ ଆବାସ ଯୋଜନା କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ସମସ୍ତ ତ୍ରୁଟିବିଚ୍ୟୁତିକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଏବେ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯାଉଛି। ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି, ଏ ଯୋଜନାର ସବୁ କାର୍ଯ୍ୟ ଅଧିକ ସ୍ବଚ୍ଛ ହେବ ଏବଂ ସମସ୍ତେ ନିଜ ଘରେ ବସି ନିଜର ସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ ହୋଇପାରିବେ। ତେଣୁ କାହା ପଛରେ ଦୌଡ଼ିବା ବା ଲାଞ୍ଚ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଚାର ମାଧ୍ୟମରେ ସମସ୍ତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଲାଞ୍ଚ ନ ଦେବା ପାଇଁ ସଚେତନ କରାଯାଉଛି। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ କିଏ କାହାକୁ କାହିଁକି ଲାଞ୍ଚ ଦେଉଛନ୍ତି ତାହା ବିଚାର୍ଯ୍ୟ। କ୍ଷେତ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟରେ କେଉଁଠି କେଉଁଠି ଦୁଷ୍ଟ ବ୍ରଣମାନେ ନ ଥିବେ ସେ କଥାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅସ୍ବୀକାର କରାଯାଇ ନ ପାରେ। ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉପରିସ୍ଥ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରାଯାଇ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରାଯାଇପାରେ। ସରକାରଙ୍କୁ ଏଥିରେ ଦୋଷ ଦେଲେ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହେବନାହିଁ।

ଏଥର ନିରାକାରପୁର ଲକ୍ଷ୍ମୀଧରଙ୍କ ଘଟଣାଟିକୁ ବିଚାର କରାଯାଇପାରେ। ଖବରକାଗଜରୁ ଜଣାଯାଇଛି ତିତ୍‌ଲିରେ ତାଙ୍କର ଆଜ୍‌ବେଷ୍ଟସ ଘର ଭାଙ୍ଗିଯାଇଥିଲା, ସେ ଘରଟିଏ ପାଇଁ ବିଡିଓ, ତହସିଲଦାର ଓ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ତା’ଙ୍କୁ କେହି କେହି ୧୫ ଓ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ମାଗିଥିଲେ। ଶେଷରେ ସେ ନିରାଶ ହୋଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ। ପ୍ରକୃତ ଘଟଣା କ’ଣ ଜଣାନାହିଁ। ତାଙ୍କର ଅଭିଯୋଗକୁ ଭିତ୍ତିକରି ଏତିକି କୁହାଯାଇପାରେ ତିତ୍‌ଲି ବାତ୍ୟା ହୋଇଥିଲା ଅକ୍ଟୋବରରେ। ଆବାସ ଯୋଜନାର ହିତାଧିକାରୀ ଚୟନ ଏବଂ କିସ୍ତି ପ୍ରଦାନ ସାଧାରଣତଃ ମେ-ଜୁନ୍‌ ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ ହୋଇଥାଏ। ତେଣୁ ସେତେବେଳେ ଘରଟିଏ ଦେବା କୌଣସି ବିଡିଓଙ୍କ ପକ୍ଷରେ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ତାଙ୍କୁ ଯଦି କେହି ଲାଞ୍ଚ ମାଗିଥିଲେ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଜିଲାପାଳ କିମ୍ବା ସରକାରଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇ ପାରିଥାନ୍ତେ, ମାତ୍ର ତାହା କଲେନାହିଁ। କେବଳ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଧୈର୍ଯ୍ୟ ଅଭାବରୁ ହିଁ ଲାଞ୍ଚ ବା ପିସି କାରବାର ହୋଇଥାଏ। ଖୁସିର କଥା, ତିତ୍‌ଲିରେ ଘର ହରାଇଥିବା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଏବେ ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ଦେବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି। ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ହୋଇଥାଏ। ହିତାଧିକାରୀମାନେ ଏହି ନିୟମକୁ ଭଲଭାବେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା ଉଚିତ।  

narahari1965@gmail.com

All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

 ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଉପରେ ଛିଟା

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଉପରେ ଛିଟା

ଭାରତୀୟ ନ୍ୟାୟପାଳିକାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଆସନ ଉପରେ ପୁନର୍ବାର କଳାବାଦଲ ଘୋଟିଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି(ସିଜେଆଇ) ରଞ୍ଜନ ଗୋଗୋଇଙ୍କ ସମେତ ବରିଷ୍ଠ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଚେଲାମେଶ୍ୱର, ମଦନ ବି ଲକୁର ଏବଂ କୁରିୟନ ଯୋଶେଫ୍‌ ତତ୍‌କାଳୀନ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଦୀପକ ମିଶ୍ରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ବଣ୍ଟନରେ ଅନି..

ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନରେ ସରକାରଙ୍କ ପଛଘୁଞ୍ଚା

ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନରେ ସରକାରଙ୍କ ପଛଘୁଞ୍ଚା

ତତ୍ତ୍ୱ ଓ ତର୍କ/ ବିମଳ ପ୍ରସାଦ ପାଣ୍ଡିଆ 

ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ତଥ୍ୟ ଲୁଚାଇବାରେ ସରକାରୀ ବିଭାଗଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପାନୀୟ ଜଳ ଓ ପରିମଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବୋଧହୁଏ ସବୁଠୁ ଆଗରେ। ପୂର୍ବ ସରକାର ସମୟରେ ଏହି ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବା ଦୁଇଟି ପ୍ରମୁଖ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଯଥା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଗ୍ରାମ୍ୟ ପାନୀୟ ଜଳ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିମଳ ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ଏକ ବଳିଷ୍ଠ ତଥ୍ୟ ପ..

କିଏ ଏଇ ମା’

କିଏ ଏଇ ମା’

ସୁଧିରାଜ ରାଉତ

ବର୍ଷା ମାସ। ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଜଳଭଣ୍ଡାର ସାମର୍ଥ୍ୟଠାରୁ ଅଧିକ ଜଳରେ ପୂର୍ଣ୍ଣହୋଇ ମନେହେଉଥିଲା ସତେ ଅବା ଏକ ମାଟିଆ ସମୁଦ୍ର। କୂଳରେ ବନ୍ଧା ହୋଇଥିବା ଡଙ୍ଗାକୁ ଫିଟାଇଦେଇ ବନ୍ଧୁଙ୍କୁ କହିଲି ଭଲ ଫଟୋ ନେବାକୁ। ବନ୍ଧୁ ଫଟୋ ଉଠାଉଥାଏ କିନ୍ତୁ ମୋତେ ନେଇ ଡଙ୍ଗାଟି ଧୀରେ ଧୀରେ ଦୂରେଇ ଯାଉଥାଏ କୂଳରୁ। ରୋକିବାର ମୋ ସକଳ ପ୍ରୟାସକୁ ଉପହାସକରି ଡ୍ୟାମ୍‌ର ରିଟର୍ନ କରେଣ୍ଟରେ ଡଙ୍ଗାଟି କୂଳରୁ ପାଞ୍ଚଶହ ମିଟରରୁ ଅଧିକ ଦୂରକୁ ଚାଲିଗଲା। ମେଘ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା, ଆଉ ପବନ ଲ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏକ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମତଦାନ କରି ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧି ବାଛିବା ହେଉଛି ମୌଳିକ ଅଧିକାର। ଏହାକୁ  ଆଦୌ ଅଣଦେଖା କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ କେତେକ ନାଗରିକ ଭୋଟଦାନରୁ ବିରତ ରହିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥାଆନ୍ତି। ସେ..

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ଦୀପାବଳି କି ଇଦ୍‌ ନୁହେଁ

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ଦୀପାବଳି କି ଇଦ୍‌ ନୁହେଁ

ରାଜସ୍ଥାନ ବାର୍ମେର ଜିଲାର ଏକ ନିର୍ବାଚନ ସଭାରେ ଏପ୍ରିଲ ୨୧ରେ  ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ପାକିସ୍ତାନକୁ ସମାଲୋଚନା କରି ଭୋଟ ମାଗିଛନ୍ତିି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଦିନେ ଛାଡ଼ି ଦିନେ ପାକିସ୍ତାନ ବାରମ୍ବାର କହିଆସୁଛି ଯେ, ତା’ ପାଖରେ ପରମାଣୁ ବୋମା ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନ ମନେରଖିବା ଉଚିତ ଯେ, ଭାରତ ପାଖରେ ଥିବା ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ଦୀପାବଳି ପାଇଁ ସାଇତା ..

ଲୋକପ୍ରତିନିଧି କାହାନ୍ତି

ଲୋକପ୍ରତିନିଧି କାହାନ୍ତି

ସହଦେବ ସାହୁ

ବିଲାତକୁ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଜନନୀ କୁହାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ତାହାର ଲିଖିତ ସମ୍ବିଧାନ ନାହିଁ, କନ୍‌ଭେନ୍‌ସନ୍‌ ବା ପରମ୍ପରା ସମ୍ବିଧାନର କାମ କରୁଛି: ରାଜା ବା ରାଣୀ ବଂଶାନୁକ୍ରମେ ରାଷ୍ଟ୍ରମୁଖ୍ୟ ହେଉଥିବାରୁ ବିଲାତ ରିପବ୍ଲିକ୍‌ ବା ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ନୁହେଁ। ଆମ ସମ୍ବିଧାନ-ପ୍ରଣେତାମାନେ ବିଲାତ ଢାଞ୍ଚାର କ୍ୟାବିନେଟ ବା ସଂସଦୀୟ ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ଅନୁକରଣ ..

ସବୁଥିରେ ପଲିଟିକ୍ସ

ସବୁଥିରେ ପଲିଟିକ୍ସ

ସବ୍ୟସାଚୀ ଅମିତାଭ

ଗଣତନ୍ତ୍ର କ୍ଷମତା ଦେଇଛି। ନିଜେ ନିଜର ଶାସନ କରିବାର କଳା ଲୋକଙ୍କୁ ଶିଖାଇଛି। ହେଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟର ରାଜନୀତି ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ କବଳିତ କରିସାରିଲାଣି। ସବୁ କଥାରେ ରାଜନୀତି। ଚାଷୀ ମଲେ ରାଜନୀତି, ପୀଡିତା ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ବି ରାଜନୀତି, ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ବଢିଲେ ରାଜନୀତି ଆଉ ଆଦର୍ଶ ହେବାର ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ବିହାରର ଭାଗଲପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏଠାରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମିକ ସହ ବିବାହ କରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଉପହାର ସ୍ବରୂପ ସେ ନିଜ ଅଢ଼େଇ ବର୍ଷର ପୁଅକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତରେ ଟେକି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣା ଏବେ ଭାଗଲପୁରରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଥିବା ବେଳେ ଗାଁର ଅନେକ ଲୋକ ଏହି ବି..

କଲମ୍ବୋ ନିଆଁ

କଲମ୍ବୋ ନିଆଁ

ଦ୍ୱୀପ ଦେଶ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ପରେ ୨୧ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୧୯ରେ ଭୟଙ୍କର ଆତଙ୍କ ଦେଖାଦେଇଛି। ରାଜଧାନୀ କଲମ୍ବୋ ଓ ଆଖପାଖ  ଅଞ୍ଚଳର କେତେକ ଚର୍ଚ୍ଚ ଓ ହୋଟେଲରେ ଲଗାତର ୮ଟି ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୨୦୭ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପ୍ରାଣହାନି ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି। ମୃତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୪୦ ବିଦେଶୀ ଥିବା ଖବର ମିଳିଛି। 

ଜୀବ ସୁରକ୍ଷା ପୃଥିବୀ ରକ୍ଷା

ଜୀବ ସୁରକ୍ଷା ପୃଥିବୀ ରକ୍ଷା

୨୦୧୯ର ଧରିତ୍ରୀ ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସଚେତନଧର୍ମୀ ଡାକରାଟା ହେଉଛି ‘ସବୁ ଜୀବଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦିଅ।’ ଆଠ ନିୟୁତ ଜୀବ ଜାତିର ପୃଥିବୀଟା ଆଜି ଜୀବ ବିଲୁପ୍ତି ପଥରେ ଅଗ୍ରସର। ସକଳ ଜୀବଙ୍କ ପ୍ରାଣସୂତ୍ର ପୃଥିବୀ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରାଣରକ୍ଷା ପାଇଁ ମଣିଷକୁ ଆହ୍ବାନ କରୁଛି। ତେବେ ମଣିଷ କ’ଣ ଜୀବ ବିଲୁପ୍ତିର କାରଣ ସାଜିଛି? ମଣିଷ ଆବିର୍ଭାବ ପୂର୍ବରୁ ତ ପୁଣି ପୃଥିବୀ ପାଞ୍ଚ ପାଞ୍ଚ ଥର ସମୂହ ବିଲୋପକୁ ସାମନା କରିଛି। 

କହିବା କାହାକୁ, ଶୁଣିବ କିଏ

କହିବା କାହାକୁ, ଶୁଣିବ କିଏ

ଯେଉଁ କଥାକୁ ଡର ଥିଲା ତାହା ହିଁ ହେଲା। ଆଶା ଥିଲା, ସରକାର ଆଉ କିଛି କରନ୍ତୁ ବା ନ କରନ୍ତୁ, ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ମଦକୁ ନିଶ୍ଚିତ ନିଷିଦ୍ଧ କରିବେ। ହେଲେ, ହେଲା ଠିକ୍‌ ତା’ର ଓଲଟା। ସରକାରଙ୍କ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଜୁଲାଇ ୩୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଦ ଦୋକାନୀଙ୍କ ଲାଇସେନ୍ସକୁ ନବୀକରଣ କରି ଏ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ(?) ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନୂତନ ଭାବେ ଅବକାରୀ ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। 

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଗୁଜରାଟର ରାଜକୋଟ ଜିଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାଜସମଦିୟାଲ ଗାଁ ଅନ୍ୟ ଗଁାଗୁଡ଼ିକଠାରୁ ନିଆରା। ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ସବୁଠି ପ୍ରଚାର ଗାଡି ବୁଲୁଥିବା ବେଳେ ଏହି ଗାଁରେ କିନ୍ତୁ ପ୍ରଚାର କରାଯାଇ ନ ଥାଏ। ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ମତରେ ପ୍ରଚାର କରାଗଲେ ପରିବେଶରେ ଶବ୍ଦ ପ୍ରଦୂଷଣ ବୃଦ୍ଧିପାଇବ। ତେଣୁ ସେମାନେ କୌଣସି ପ୍ରଚାରଗାଡିକୁ ଗାଁ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଦେଇ ନ ଥାନ୍ତି। 



Model This Week

ତୁଳସୀ ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ
Why Dharitri