ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ ପରମ୍ପରା

ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ ପରମ୍ପରା

ଡ. ଛାୟାକାନ୍ତ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ

ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ ଓ ବିସ୍ଥାପନକୁ ନେଇ ଭାରତରେ ଅନେକ ସମୟରେ ରାଜନୈତିକ ବାଦବିବାଦର ସୂତ୍ରପାତ ହୋଇଛି। ତ୍ରିପୁରାରେ ସରକାର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବା ପରେ ଲେଲିନ୍‌ଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଭାଙ୍ଗି ଦିଆଗଲା। ପରେ ପରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଓ ତାମିଲନାଡୁରେ ଆମ୍ବେଡକର ଓ ପେରିୟାରଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଭଙ୍ଗାଗଲା। ପ୍ରତିକ୍ରିୟାସ୍ବରୂପ ଶ୍ୟାମାପ୍ରସାଦ ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ମଧ୍ୟ ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହେଲା। ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଯେଉଁ ଆଦର୍ଶକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରେ ସେହି ଆଦର୍ଶରେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁ ନ ଥିବାବେଳେ ଲୋକେ ସେହି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଭାଙ୍ଗିଦିଅନ୍ତି। ମାତ୍ର ଆମେ ଭୁଲିଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଯେ, ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ବିଭିନ୍ନ ଆଦର୍ଶର ସୁସ୍ଥ ସହାବସ୍ଥାନ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ। ସୁଖର କଥା ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲାର ବସ୍ତା ନିକଟସ୍ଥ ଦାଣ୍ଡି ଗଁାରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଆଦର୍ଶର ପ୍ରବକ୍ତା ଗାନ୍ଧୀ ଓ ଲେଲିନ୍‌ଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହ ଅସମ୍ମତ ହେବା ପାଇଁ ସମ୍ମତ ହେବା ହେଉଛି ଏକ ସୁସ୍ଥ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ। ମାତ୍ର ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟର ବିଷୟ ଯେ ଆଜି ଭାରତରେ ଏହି ସୁସ୍ଥ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ଭୁଶୁଡ଼ିଯାଉଛି।

ପ୍ରାଚୀନ ଗ୍ରୀସ୍‌ ଓ ରୋମ୍‌ରେ ପ୍ରଶାସକମାନଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରିବା ପରମ୍ପରା ଥିଲା। ମାତ୍ର ଇଂରେଜମାନେ ଭାରତକୁ ଶାସନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତରେ ଏହି ପରମ୍ପରା ନ ଥିଲା। ଅବଶ୍ୟ ଭାରତରେ ଦେବଦେବୀଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ଓ ବୁଦ୍ଧ, ଜୀନ ଭଳି ବିଶିଷ୍ଟ ଧର୍ମପ୍ରଚାରକମାନଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରିବାର ଧାରା ପ୍ରଚଳିତ ଥିଲା। ୧୮୫୮ ମସିହା ପରେ ଭାରତରେ ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନ ସମୟରେ ରାଣୀ ଭିକ୍ଟୋରିଆଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରାଗଲା ପରେ ଭାରତସାରା ବ୍ରିଟିଶ ଶାସକ ଓ ପ୍ରଶାସକମାନଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରାଗଲା। ସ୍ବାଧୀନତା ପରବର୍ତ୍ତୀ ଭାରତରେ ଏହି ଧାରା ତ୍ୱରାନ୍ବିତ ହୋଇ ଶୀର୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିଲା। ରାସ୍ତାକଡ଼ରେ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ହୋଇ ଛିଡ଼ାହେଲେ ଗାନ୍ଧୀ, ନେହେରୁ, ସୁଭାଷ ବୋଷ ପ୍ରମୁଖ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି। ନିକଟରେ ଗୁଜରାଟରେ ସର୍ଦ୍ଦାର ପଟେଲଙ୍କ ଉଚ୍ଚତମ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ତିନି ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି। ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ସେହି ମହାପୁରୁଷମାନଙ୍କ କୀର୍ତ୍ତି ସମ୍ପର୍କରେ ମନେ ପକାଇଦେଇ ସେମାନଙ୍କ ଆଦର୍ଶରେ ଆଗାମୀ ଯୁବପିଢ଼ିକୁ ଉଦ୍‌ବୁଦ୍ଧ କରିବା। ମାତ୍ର ବିଡ଼ମ୍ବନାର ବିଷୟ ଯେ, ସ୍ବାଧୀନତା ପରବର୍ତ୍ତୀ ଭାରତରେ ଅଧିକାଂଶ ଯୁବତୀଯୁବକ ସେହି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ଚିହ୍ନନ୍ତି ନାହିଁ, ସେମାନଙ୍କ ଆଦର୍ଶରେ ଉଦ୍‌ବୁଦ୍ଧ ହେବା ତ ଦୂରର କଥା। 

ଏହି ଲେଖକ କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଥିବାବେଳର ଏକ ଅନୁଭୂତି ଅଧ୍ୟାପକମାନଙ୍କ ସାଧାରଣ କକ୍ଷରେ ଟଙ୍ଗା ହୋଇଥିବା ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ବରପୁତ୍ରଙ୍କ ପ୍ରତିକୃତିକୁ ଚିହ୍ନେଇଦେବା ପାଇଁ କେତେଜଣ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ କୁହନ୍ତେ ଅଧିକାଂଶ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ଚିହ୍ନିତ କରିପାରି ନ ଥିଲେ। ସ୍କୁଲ କଲେଜରେ ଏହି ବରପୁତ୍ରମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ପରିଚୟ ଦେବା ପାଇଁ ଓ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ସମ୍ମାନବୋଧ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଲାଗି କୌଣସି ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ନାହିଁ। ଯେଉଁ ପାଠ ପଢ଼ିଲେ ଅର୍ଥକରୀ ଚାକିରି ମିଳିବ ସେହି ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଉପରେ ଜୋର ଦିଆଯାଉଛି। ଆମ ମହାପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ରାସ୍ତାଘାଟରେ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଭାବରେ ଛିଡ଼ା କରାଇଦେଇ ଓ ବର୍ଷକୁ ଥରେ ସେମାନଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନରେ ଫୁଲମାଳଟିଏ ଗଳାରେ ଚଢ଼ାଇଦେଇ ଆମେ ଆତ୍ମସନ୍ତୋଷ ଲାଭ କରୁଛୁ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ସେହି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କର ବସାଘରରେ ପରିଣତ ହେଉଛି। ଆଜି ସେହି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକ ଯୁବପିଢ଼ିକୁ ଉଦ୍‌ବୁଦ୍ଧ କରିବାର ସ୍ମାରକୀ ହୋଇ ରହିନାହିଁ। ହୁଏତ ଏମିତି ଦିନ ଆସିବ ଲୋକେ ଏହି ବରପୁତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନି ନ ପାରି ସେଗୁଡ଼ିକୁ ବିସ୍ଥାପନ କରିବା ପାଇଁ କିମ୍ବା ଉତ୍ପାଟନ କରି ଫୋପାଡ଼ି ଦେବା ପାଇଁ କୁଣ୍ଠାବୋଧ କରିବେ ନାହିଁ। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମନକୁ ଆସେ ବିଶିଷ୍ଟ କଥାକାର ଆର୍‌.କେ. ନାରାୟଣନ୍‌ଙ୍କ ଏକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କାହାଣୀ ‘ଲଲେ ରୋଡ୍‌’।

ସ୍ବାଧୀନତା ପରବର୍ତ୍ତୀ ଭାରତବର୍ଷର କଥା। ମାଲଗୁଡ଼ି ପୌର ପରିଷଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଚାହିଁଲେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶପ୍ରେମ ଜାଗ୍ରତ କରିବେ। ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଗଲା ଯେ ସହରରେ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିବା ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନର ସ୍ମାରକୀ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ବିଶିଷ୍ଟ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀମାନଙ୍କର ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ ଓ ରାସ୍ତା ତଥା ପାର୍କଗୁଡ଼ିକୁ ସେମାନଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ କରାଯିବ। ବୈଠକରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ, ନେତାଜୀ, ନେହେରୁଙ୍କ ଭଳି ବିଶିଷ୍ଟ ଜନନାୟକମାନଙ୍କ ନାମକୁ ଅଧିକାଂଶ ସଦସ୍ୟ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତେ ସେମାନଙ୍କ ଦାବିକୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇ ଶେଷରେ ଚାରିଗୋଟି ବିଭିନ୍ନ ରାସ୍ତାକୁ ଜଣଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ କରାଯାଇ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରାଗଲା। ଏହି ତଥାକଥିତ ଦେଶପ୍ରେମର ନିଦର୍ଶନ ସୃଷ୍ଟି କଲା ଏକ ବଡ଼ ସମସ୍ୟା। ଯେଉଁଠି ଚିଠି ପହଞ୍ଚିବା କଥା ନୁହେଁ ସେଠି ଚିଠି ପହଞ୍ଚିଲା। ଡାକପିଅନକୁ ଚିଠିର ଠିକ୍‌ ଠିକଣା ପାଇବା ପାଇଁ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଲା। ତା’ସତ୍ତ୍ୱେ ପୌର ପରିଷଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଆଉ କିଛି ଦେଶପ୍ରେମ ଉଦ୍ଦୀପକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଚାହିଁଲେ। ଲଲେ ଏକ୍ସଟେନ୍‌ଶନ ନାମରେ ଥିଲା ଏକ ଅଞ୍ଚଳ। ତାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇ ଗାନ୍ଧୀନଗର ନାମ ରଖାଗଲା। ଏଣୁ ସେଠି ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିବା ଫ୍ରେଡ୍‌ରିକ ଲଲେ ନାମଧାରୀ ଜଣେ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଏକ ବିଶାଳ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଅପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ହୋଇଗଲା। ସେ କିଏ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ କେହି କେବେ ଚିନ୍ତା କରି ନ ଥିଲେ। ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିର ଚେହେରା ଓ ବେଶଭୂଷାରୁ ଲୋକେ ଅନୁମାନ କରିନେଲେ ଯେ ସେ ଥିଲେ ଜଣେ ଦୁର୍ଦ୍ଧର୍ଷ ଏକଚ୍ଛତ୍ରବାଦୀ ବ୍ରିଟିଶ ଶାସକ। ସେ ଭାରତୀୟମାନଙ୍କୁ ଯୁଦ୍ଧରେ ପରାଜିତ କରି ତାଙ୍କ ବିରୋଧୀମାନଙ୍କୁ ଦମନ କରିଥିଲେ। ଏଣୁ ସମସ୍ତେ କହିଲେ ଏଭଳି ଜଣେ ଦୁର୍ଦ୍ଧର୍ଷ ଅତ୍ୟାଚାରୀ ଶାସକଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ବାଧୀନ ଭାରତରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ହେବା ଅପମାନଜନକ। ଏଣୁ ସେହି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ସେଠାରୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଟେଣ୍ଡର ଆହ୍ବାନ କରାଗଲା। ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିଟି ୨୦ ଫୁଟ୍‌ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରକାଣ୍ଡ ହୋଇଥିବାରୁ ତାକୁ ଉତ୍ପାଟନ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟୟସାପେକ୍ଷ ହେଲା। ଏଣୁ କେହି ସେହି ଟେଣ୍ଡର ଗ୍ରହଣ କଲେ ନାହିଁ। ଶେଷରେ ନିଜ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଯିଏ ସେହି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଉତ୍ପାଟନ କରିବ, ତାକୁ ତାହା ବିନା ମୂଲ୍ୟରେ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରାଯାଆନ୍ତେ ଜଣେ ଭଦ୍ରଲୋକ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିବା ଧାତୁର ମୂଲ୍ୟକୁ ବିଚାରକରି ତାହା ଲାଭଦାୟକ ହେବ ଭାବି ସେହି ପ୍ରସ୍ତାବରେ ରାଜି ହେଲେ। ପଚାଶ ଜଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ୧୩ ଦିନର ଅକ୍ଳାନ୍ତ ପରିଶ୍ରମ ପରେ ମୂର୍ତ୍ତିଟି ଉତ୍ପାଟିତ ହେଲା ଓ ବହୁ କଷ୍ଟରେ ଏକ ଶଗଡ଼ରେ ସେହି ଭଦ୍ରବ୍ୟକ୍ତି ତାକୁ ନେଇ କବୀର ଲେନ୍‌ରେ ଥିବା ତାଙ୍କ ଘରେ ରଖିଲେ। 

ଏହି ଖବରଟି ଚାରିଆଡେ ପ୍ରଚାରିତ ହେଲା। ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଚାରିଆଡୁ ଐତିହାସିକମାନଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦର ସୁଅ ଛୁଟିଲା। ସେହି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଯେଉଁ ଏକଚ୍ଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସକ ଫ୍ରେଡ୍‌ରିକ ଲଲେଙ୍କର ଭାବି ପୌର ପରିଷଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତାକୁ ଉତ୍ପାଟନ କରାଇଥିଲେ, ତାହା ପ୍ରକୃତରେ ଥିଲା ଏକ ଭିନ୍ନ ଫ୍ରେଡ୍‌ରିକ ଲଲେଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି। ସେ ଥିଲେ ଓ୍ବାରେନ ହେଷ୍ଟିଙ୍ଗ୍‌ସଙ୍କ ସମୟର ଜଣେ ସାମରିକ ଶାସକ। ସେ ମାଲଗୁଡ଼ି ସହରକୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରି ବହୁ ଜନହିତକର କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ଓ ମାଲଗୁଡ଼ିବାସୀଙ୍କ ମଙ୍ଗଳ ପାଇଁ ନିଜ ଜୀବନକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଥିଲେ। ସେ ହିଁ ଦିନେ କହିଥିଲେ, ଇଂରେଜମାନେ ଭାରତକୁ ଛାଡ଼ି ଚାଲିଯିବା ଉଚିତ। ଏହି ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ପୌରାଧ୍ୟକ୍ଷ ବିବ୍ରତ ହୋଇପଡ଼ିଲେ। ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ପୁନଃ ସ୍ଥାପନ କରିବା ପାଇଁ ସରକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଆସିଲା। ମାତ୍ର ବହୁ ଅର୍ଥ ବ୍ୟୟରେ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଉତ୍ପାଟନ କରାଇଥିବା ଭଦ୍ରବ୍ୟକ୍ତି ତାକୁ ଫେରାଇଦେବା ପାଇଁ ରାଜି ହେଲେ ନାହିଁ। ଶେଷରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅନନ୍ୟୋପାୟ ହୋଇ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସଂରକ୍ଷିତ ଥିବା କବୀର ଲେନ୍‌ରେ ସେହି ଭଦ୍ରଲୋକଙ୍କ ଘରଟିକୁ କିଣିନେଲେ ଓ ତାକୁ ଏକ ଜାତୀୟ ପାର୍କ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରି ସେହି ରାସ୍ତାର ପୂର୍ବ ନାମ କବୀର ଲେନକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଲଲେ ରୋଡ ଘୋଷଣା କଲେ। ସ୍ବାଧୀନ ଭାରତରେ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭକରି ନାଗରିକମାନଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧିକାଂଶ ରାସ୍ତାକଡ଼ରେ ଛିଡ଼ା ହୋଇଥିବା ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ଚିହ୍ନନ୍ତି ନାହିଁ। ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ। ଆଗାମୀ ଦିନରେ ବହୁସଂଖ୍ୟାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଉଥିବା ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁୁ ଫ୍ରେଡ୍‌ରିକ ଲଲେଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ ତ!

ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ଟିଟିଲାଗଡ଼, ମୋ- ୯୪୩୭୩୨୯୨୬୩

All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

 ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଉପରେ ଛିଟା

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଉପରେ ଛିଟା

ଭାରତୀୟ ନ୍ୟାୟପାଳିକାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଆସନ ଉପରେ ପୁନର୍ବାର କଳାବାଦଲ ଘୋଟିଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି(ସିଜେଆଇ) ରଞ୍ଜନ ଗୋଗୋଇଙ୍କ ସମେତ ବରିଷ୍ଠ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଚେଲାମେଶ୍ୱର, ମଦନ ବି ଲକୁର ଏବଂ କୁରିୟନ ଯୋଶେଫ୍‌ ତତ୍‌କାଳୀନ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଦୀପକ ମିଶ୍ରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ବଣ୍ଟନରେ ଅନି..

ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନରେ ସରକାରଙ୍କ ପଛଘୁଞ୍ଚା

ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନରେ ସରକାରଙ୍କ ପଛଘୁଞ୍ଚା

ତତ୍ତ୍ୱ ଓ ତର୍କ/ ବିମଳ ପ୍ରସାଦ ପାଣ୍ଡିଆ 

ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ତଥ୍ୟ ଲୁଚାଇବାରେ ସରକାରୀ ବିଭାଗଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପାନୀୟ ଜଳ ଓ ପରିମଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବୋଧହୁଏ ସବୁଠୁ ଆଗରେ। ପୂର୍ବ ସରକାର ସମୟରେ ଏହି ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବା ଦୁଇଟି ପ୍ରମୁଖ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଯଥା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଗ୍ରାମ୍ୟ ପାନୀୟ ଜଳ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିମଳ ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ଏକ ବଳିଷ୍ଠ ତଥ୍ୟ ପ..

କିଏ ଏଇ ମା’

କିଏ ଏଇ ମା’

ସୁଧିରାଜ ରାଉତ

ବର୍ଷା ମାସ। ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଜଳଭଣ୍ଡାର ସାମର୍ଥ୍ୟଠାରୁ ଅଧିକ ଜଳରେ ପୂର୍ଣ୍ଣହୋଇ ମନେହେଉଥିଲା ସତେ ଅବା ଏକ ମାଟିଆ ସମୁଦ୍ର। କୂଳରେ ବନ୍ଧା ହୋଇଥିବା ଡଙ୍ଗାକୁ ଫିଟାଇଦେଇ ବନ୍ଧୁଙ୍କୁ କହିଲି ଭଲ ଫଟୋ ନେବାକୁ। ବନ୍ଧୁ ଫଟୋ ଉଠାଉଥାଏ କିନ୍ତୁ ମୋତେ ନେଇ ଡଙ୍ଗାଟି ଧୀରେ ଧୀରେ ଦୂରେଇ ଯାଉଥାଏ କୂଳରୁ। ରୋକିବାର ମୋ ସକଳ ପ୍ରୟାସକୁ ଉପହାସକରି ଡ୍ୟାମ୍‌ର ରିଟର୍ନ କରେଣ୍ଟରେ ଡଙ୍ଗାଟି କୂଳରୁ ପାଞ୍ଚଶହ ମିଟରରୁ ଅଧିକ ଦୂରକୁ ଚାଲିଗଲା। ମେଘ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା, ଆଉ ପବନ ଲ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏକ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମତଦାନ କରି ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧି ବାଛିବା ହେଉଛି ମୌଳିକ ଅଧିକାର। ଏହାକୁ  ଆଦୌ ଅଣଦେଖା କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ କେତେକ ନାଗରିକ ଭୋଟଦାନରୁ ବିରତ ରହିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥାଆନ୍ତି। ସେ..

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ଦୀପାବଳି କି ଇଦ୍‌ ନୁହେଁ

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ଦୀପାବଳି କି ଇଦ୍‌ ନୁହେଁ

ରାଜସ୍ଥାନ ବାର୍ମେର ଜିଲାର ଏକ ନିର୍ବାଚନ ସଭାରେ ଏପ୍ରିଲ ୨୧ରେ  ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ପାକିସ୍ତାନକୁ ସମାଲୋଚନା କରି ଭୋଟ ମାଗିଛନ୍ତିି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଦିନେ ଛାଡ଼ି ଦିନେ ପାକିସ୍ତାନ ବାରମ୍ବାର କହିଆସୁଛି ଯେ, ତା’ ପାଖରେ ପରମାଣୁ ବୋମା ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନ ମନେରଖିବା ଉଚିତ ଯେ, ଭାରତ ପାଖରେ ଥିବା ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ଦୀପାବଳି ପାଇଁ ସାଇତା ..

ଲୋକପ୍ରତିନିଧି କାହାନ୍ତି

ଲୋକପ୍ରତିନିଧି କାହାନ୍ତି

ସହଦେବ ସାହୁ

ବିଲାତକୁ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଜନନୀ କୁହାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ତାହାର ଲିଖିତ ସମ୍ବିଧାନ ନାହିଁ, କନ୍‌ଭେନ୍‌ସନ୍‌ ବା ପରମ୍ପରା ସମ୍ବିଧାନର କାମ କରୁଛି: ରାଜା ବା ରାଣୀ ବଂଶାନୁକ୍ରମେ ରାଷ୍ଟ୍ରମୁଖ୍ୟ ହେଉଥିବାରୁ ବିଲାତ ରିପବ୍ଲିକ୍‌ ବା ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ନୁହେଁ। ଆମ ସମ୍ବିଧାନ-ପ୍ରଣେତାମାନେ ବିଲାତ ଢାଞ୍ଚାର କ୍ୟାବିନେଟ ବା ସଂସଦୀୟ ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ଅନୁକରଣ ..

ସବୁଥିରେ ପଲିଟିକ୍ସ

ସବୁଥିରେ ପଲିଟିକ୍ସ

ସବ୍ୟସାଚୀ ଅମିତାଭ

ଗଣତନ୍ତ୍ର କ୍ଷମତା ଦେଇଛି। ନିଜେ ନିଜର ଶାସନ କରିବାର କଳା ଲୋକଙ୍କୁ ଶିଖାଇଛି। ହେଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟର ରାଜନୀତି ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ କବଳିତ କରିସାରିଲାଣି। ସବୁ କଥାରେ ରାଜନୀତି। ଚାଷୀ ମଲେ ରାଜନୀତି, ପୀଡିତା ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ବି ରାଜନୀତି, ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ବଢିଲେ ରାଜନୀତି ଆଉ ଆଦର୍ଶ ହେବାର ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ବିହାରର ଭାଗଲପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏଠାରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମିକ ସହ ବିବାହ କରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଉପହାର ସ୍ବରୂପ ସେ ନିଜ ଅଢ଼େଇ ବର୍ଷର ପୁଅକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତରେ ଟେକି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣା ଏବେ ଭାଗଲପୁରରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଥିବା ବେଳେ ଗାଁର ଅନେକ ଲୋକ ଏହି ବି..

କଲମ୍ବୋ ନିଆଁ

କଲମ୍ବୋ ନିଆଁ

ଦ୍ୱୀପ ଦେଶ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ପରେ ୨୧ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୧୯ରେ ଭୟଙ୍କର ଆତଙ୍କ ଦେଖାଦେଇଛି। ରାଜଧାନୀ କଲମ୍ବୋ ଓ ଆଖପାଖ  ଅଞ୍ଚଳର କେତେକ ଚର୍ଚ୍ଚ ଓ ହୋଟେଲରେ ଲଗାତର ୮ଟି ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୨୦୭ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପ୍ରାଣହାନି ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି। ମୃତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୪୦ ବିଦେଶୀ ଥିବା ଖବର ମିଳିଛି। 

ଜୀବ ସୁରକ୍ଷା ପୃଥିବୀ ରକ୍ଷା

ଜୀବ ସୁରକ୍ଷା ପୃଥିବୀ ରକ୍ଷା

୨୦୧୯ର ଧରିତ୍ରୀ ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସଚେତନଧର୍ମୀ ଡାକରାଟା ହେଉଛି ‘ସବୁ ଜୀବଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦିଅ।’ ଆଠ ନିୟୁତ ଜୀବ ଜାତିର ପୃଥିବୀଟା ଆଜି ଜୀବ ବିଲୁପ୍ତି ପଥରେ ଅଗ୍ରସର। ସକଳ ଜୀବଙ୍କ ପ୍ରାଣସୂତ୍ର ପୃଥିବୀ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରାଣରକ୍ଷା ପାଇଁ ମଣିଷକୁ ଆହ୍ବାନ କରୁଛି। ତେବେ ମଣିଷ କ’ଣ ଜୀବ ବିଲୁପ୍ତିର କାରଣ ସାଜିଛି? ମଣିଷ ଆବିର୍ଭାବ ପୂର୍ବରୁ ତ ପୁଣି ପୃଥିବୀ ପାଞ୍ଚ ପାଞ୍ଚ ଥର ସମୂହ ବିଲୋପକୁ ସାମନା କରିଛି। 

କହିବା କାହାକୁ, ଶୁଣିବ କିଏ

କହିବା କାହାକୁ, ଶୁଣିବ କିଏ

ଯେଉଁ କଥାକୁ ଡର ଥିଲା ତାହା ହିଁ ହେଲା। ଆଶା ଥିଲା, ସରକାର ଆଉ କିଛି କରନ୍ତୁ ବା ନ କରନ୍ତୁ, ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ମଦକୁ ନିଶ୍ଚିତ ନିଷିଦ୍ଧ କରିବେ। ହେଲେ, ହେଲା ଠିକ୍‌ ତା’ର ଓଲଟା। ସରକାରଙ୍କ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଜୁଲାଇ ୩୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଦ ଦୋକାନୀଙ୍କ ଲାଇସେନ୍ସକୁ ନବୀକରଣ କରି ଏ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ(?) ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନୂତନ ଭାବେ ଅବକାରୀ ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। 

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଗୁଜରାଟର ରାଜକୋଟ ଜିଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାଜସମଦିୟାଲ ଗାଁ ଅନ୍ୟ ଗଁାଗୁଡ଼ିକଠାରୁ ନିଆରା। ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ସବୁଠି ପ୍ରଚାର ଗାଡି ବୁଲୁଥିବା ବେଳେ ଏହି ଗାଁରେ କିନ୍ତୁ ପ୍ରଚାର କରାଯାଇ ନ ଥାଏ। ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ମତରେ ପ୍ରଚାର କରାଗଲେ ପରିବେଶରେ ଶବ୍ଦ ପ୍ରଦୂଷଣ ବୃଦ୍ଧିପାଇବ। ତେଣୁ ସେମାନେ କୌଣସି ପ୍ରଚାରଗାଡିକୁ ଗାଁ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଦେଇ ନ ଥାନ୍ତି। 



Model This Week

ତୁଳସୀ ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ
Why Dharitri