ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ନିର୍ବାଚନ ଆସିଗଲେ

ନିର୍ବାଚନ ଆସିଗଲେ

ସୌମ୍ୟା ପରିଡ଼ା 

ଆଜି ଅମୁକ ଜାଗାରେ ଶିଳାନ୍ୟାସ, କାଲି ସମୁକ ଜାଗାରେ ଗଛ ବଣ୍ଟା, କମ୍ବଳ ବଣ୍ଟା...ଏମିତି ଅନେକ କଥା। ଏଥିରୁ ଜାଣିବେ ନିର୍ବାଚନ ପାଖେଇ ଆସିଲା। କୁଜି ନେତାଙ୍କଠୁ ଆରମ୍ଭକରି ବଡ଼ ନେତାଙ୍କ ଯାଏ ସମସ୍ତେ ଜାଗିଉଠିଲେ। ଏଇ ତପତ୍ରତା ଯଦି ସବୁବେଳେ ଦେଖାଯାଆନ୍ତା ତା’ହେଲେ ଦେଶ ସୁଧୁରିଯାଆନ୍ତା। ଏବେ ସୋସିଆଲ୍‌ ମିଡ଼ିଆ ଏସବୁ ଫଟୋରେ ଆଉ ସାଧାରଣ ଭୋଟରଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍‌ ରାଜନିତିଆଙ୍କର ଏସବୁ ମେସେଜ୍‌ରେ ଫୁଲ୍‌। ଆଗରୁ ଶୋଇଥିବା ଏସବୁ ଲୋକେ ଏବେ ଜାଗି ଉଠିଛନ୍ତି। କିହୋ ବାବୁମାନେ ଏଯାଏ ଶୋଇଥିଲ, ଏବେ ସମୟ ଆସିଗଲା ଘରଘର ବୁଲିବାର! କାହା ଘରେ ପଖାଳ ଖାଇବେ, କାହା ଛୁଆଙ୍କୁ କାଖେଇବେ, କେଉଁ ପୁରସ୍କାର ବିତରଣ ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗଦେବେ, ଏସବୁ ପୂର୍ବ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ। ଖୋଲା ଜିପ୍‌ କେଉଁଠୁ ଆସିବ, ଏଥିରେ କେତେ ଫୁଲ ଲାଗିବ, ସାର୍‌-ମ୍ୟାଡାମ୍‌ମାନେ କେଉଁ ଜ୍ୟାକେଟ୍‌ କି ଶାଢ଼ୀ କେମିତି ପିନ୍ଧିବେ, ଆଉ କେତେ ଡିଗ୍ରୀ ନଇଁକରି କୋଉ ଲୋକଙ୍କୁ ନମସ୍କାର କରିବେ ସେସବୁର ଲିଷ୍ଟ୍‌ ବି ଆଗରୁ ତୟାର୍‌। ଅଧିକାଂଶ ନିର୍ବାଚନ ବୈତରଣୀ ପାର ହେଲା ପରେ ଶୋଇପଡ଼ନ୍ତି। ପୁଣି ନିର୍ବାଚନ ପାଖେଇ ଆସିଲେ ଜନତା ଜନାର୍ଦ୍ଦନଙ୍କ କାନ୍ଧରେ-କୋଳରେ ମୁଣ୍ଡ ଥୋଇ ବାପଲୋ, ଧନଲୋ, ମାଆଲୋ କହି ଆସନ ବଞ୍ଚେଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି। ସମସ୍ତେ ଯେ ଏମିତି ତା’ ନୁହେଁ। କିଛି ଲୋକ ଏମିତି ବି ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ବର୍ଷତମାମ କାମ କରନ୍ତି। ହେଲେ ନା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ନା ପରେ ସେମାନେ ଏତେ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିଜର ପତିଆରା ଦେଖାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସାଧାରଣ ଜନତା ତାଙ୍କୁ ଜାଣନ୍ତି-ବୁଝନ୍ତି ଓ ନିଜ ମତ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରି ତାଙ୍କୁ ବାରବାର ଜିତାନ୍ତି। ଆଗରୁ ଲୋକେ ନିଜ ଚିନ୍ତାଧାରାରେ ବେଶ୍‌ ଦୃଢ଼ ଥିଲେ। ସେମାନେ କାହାକୁ ସମର୍ଥନ କରିବେ, କେଉଁ ଦଳରେ ରହିବେ, କେଉଁ ଚିନ୍ତାଧାରା ନେଇ ନିଜର ନିତିଦିନିଆ ଜୀବନ ଜିଇବେ, ସବୁ ଯେମିତି ସ୍ଥିର ଥିଲା। ହେଲେ ଏବେ ଆମ କଥା, କାମ, ଚିନ୍ତାଧାରା ଅତିଶୀଘ୍ର ବଦଳୁଛି। ଯେମିତି କୌଣସି ଇଲେକ୍‌ଟ୍ରୋନିକ୍‌ ଜିନିଷ କିଣିବାର କିଛି ଦିନ ପରେ ହିଁ ପୁଣିଥରେ ରିମଡେଲିଙ୍ଗ୍‌ ହୋଇ ନୂଆ ରୂପରେ ବଜାରକୁୁ ଆସୁଛି।

ଆମ ଜୀବନର ଅଧିକାଂଶ କଥା ପରୋକ୍ଷ ଭାବରେ ରାଜନୀତି ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ। ପିଲା ଜନ୍ମଠୁ ଆରମ୍ଭକରି ଆମ କର୍ମକ୍ଷେତ୍ର, ଏମିତିକି ଆମ ରୋଜଗାରର କେତେ ପ୍ରତିଶତ ଆମେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦେବା, ଏସବୁ ସେଇ ରାଜନୀତିର ପୃଷ୍ଠଭୂମିରେ ହିଁ ଆମ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ହୋଇଥାଏ। ଜନ୍ମମୃତ୍ୟୁ ପଞ୍ଜୀକରଣ ନିୟମକାନୁନ୍‌ ହେଉ କି ଚାଷୀଙ୍କଠାରୁ ଫସଲ କିଣିବାର ମୂଲ୍ୟ, ରାସ୍ତା ଦୁର୍ଘଟଣା ହେଉ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କେତେ ସହାୟତା ରାଶି ଦିଆଯିବ, କି ଆମ ରାଜ୍ୟକୁ କେନ୍ଦ୍ରରୁ କେତେ ସହାୟତା ମିଳିବ ସବୁ କଥାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଆସିଥାଏ ରାଜନୀତିର ଚକ୍ରବୂ୍ୟହରୁ। ତଥାପି ଯେତେବେଳେ ରାଜନୀତି କଥା ଆସେ ଆମ ଭିତରୁ ଅଧିକାଂଶ ନାକ ଟେକନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟ ରାଜନୀତିଆ ଲୋକ ଯିଏ କିଛି କରନ୍ତି, ତାଙ୍କ ଉପରେ ଆଲୋଚନା, ପର୍ଯ୍ୟାଲୋଚନା କରି ଟିପ୍ପଣୀ ଦେବାକୁ ସହଜ ଭାବନ୍ତି।

ଆଗରୁ ଲୋକ ଦଳକୁ ଭଲ ପାଉଥିଲେ, ଦଳର ଆଦର୍ଶକୁ ସମ୍ମାନ କରୁଥିଲେ। ଲୋକହିତକର ନୂଆ ନୂଆ କଥା ତଥା କାମକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଉଥିଲେ। ସମାଜସେବାର ମନୋବୃତ୍ତି ନେଇ ସେମାନେ ରାଜନୀତିରେ ମିଶୁଥିଲେ। ହେଲେ ଏବେ ଆଉ ସେ ଅବସ୍ଥା ନାହିଁ। ଆଗ ନିଜର ଫାଇଦା ଦେଖ, ପରେ ଯାଇ ଯାହା। ସବୁରି ମୂଳରେ ଆସନ, କ୍ଷମତା ଓ ଅର୍ଥ ଲୋଭ। ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମ ଦେଶର ରାଜନୀତି ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାରମୁକ୍ତ ହୋଇନି, ସେ ଯାଏ ଆମର ଉନ୍ନତି ହେବାର ନାହିଁ। ଯଦି ସବୁ ଜିନିଷର ଟ୍ରାନ୍‌ସପରେନ୍‌ସି ପରଖାଯାଉଛି, ତା’ହେଲେ କର୍ପୋରେଟ୍‌ ଫଣ୍ଡିଂ ନାଁରେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳକୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦିଆଯାଉଥିବା କଥା ବି ବିଚାର କରାଯିବା ଉଚିତ। ଜଣେ ମନଇଚ୍ଛା ଦାନ ନାଁରେ ଶହଶହ କୋଟି ଟଙ୍କା ଏମିତି କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ଦଳକୁ ଦେଇପାରିବେ ନାହିଁ। ବରଂ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ ସବୁ ରାଶିକୁ ଦଳର ସଫଳତା-ବିଫଳତା ଓ କାମ ଦେଖି ବାଣ୍ଟିବା ଦରକାର, ଯାହାଫଳରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କର୍ପୋରେଟ୍‌ ଫଣ୍ଡିଂ ନାଁରେ ଶହଶହ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବାଟମାରଣାକୁ ରୋକାଯାଇପାରିବ। ଆଉ ରାଜନୀତିକୁ ଆସିବାକୁ ହେଲେ ଲୋକଙ୍କୁ ଟଙ୍କାବିଡ଼ାର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡ଼ିବ ନାହିଁ। ଭଲ ଲୋକେ ବି ଏଥିରେ ବିନା ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ସାମିଲ୍‌ ହୋଇପାରିବେ। ସମାଜସେବୀ, ଖେଳାଳି, କଳାକାର- ଏମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରାଜନୀତିରେ କୋଟା ରହିଛି। ସେମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ସଭ୍ୟ ଭାବେ ମନୋନୀତ କରାଯାଉଛି। ବାକି ଅନ୍ୟ ସଭ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅନ୍ତତଃ ସ୍ନାତକ ପାସ୍‌ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ରଖାଯିବା ଉଚିତ। ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ସଭ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଟ୍ରେନିଂ ନାଁରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ତଥା ଦେଶକୁ କେବଳ ବୁଲିବାକୁ ନ ପଠାଇ, ପ୍ରକୃତରେ ସେମାନଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବା ଉଚିତ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ବାହାର ଦୁନିଆର ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟଶୈଳୀକୁ ନିଜ ଜାଗାରେ ଲଗାଇପାରିବେ। ନିଜ କୋଠାବାଡ଼ି, ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ବାଲାନ୍‌ସ ବଢ଼ଇବା ପୂର୍ବରୁ ଅନ୍ତତଃ ଗାଁ ଦାଣ୍ଡକୁ ସଜାଡ଼ିପାରିବେ। ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଭାରତରେ ବି ଅପାଠୁଆମାନେ ଯଦି ଆମ ପାଇଁ ନିୟମ ପ୍ରଣୟନ କରିବେ, ୟାଠୁ ବଡ଼ ଲଜ୍ଜାକର ବିଷୟ ଆଉ କିଛି ହୋଇ ନ ପାରେ।

ନିଜ ଜନ୍ମସ୍ଥାନଠୁ ଦୂରରେ ରହି ଅନେକ ଲୋକ ଭୋଟ୍‌ ଦେବାର ଅଧିକାରରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୁଅନ୍ତି। ଯଦି ଦେଶର ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ରହି ଲୋକଟିଏ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତା ଖୋଲିପାରୁଛି, ଆଧାର କାର୍ଡ କରି ବ୍ୟବହାର କରିପାରୁଛି, ଟେଲିଭିଜନରେ ନିଜ ଆଞ୍ଚଳିକ ଭାଷାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଦେଖିପାରୁଛି, ତା’ହେଲେ ଭୋଟ୍‌ କାହିଁକି ଦେଇପାରିବନି? ଡିଜିଟାଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆର ସେବେ ସଫଳ ରୂପାୟନ ହେବ, ଯେତେବେଳେ ସମସ୍ତେ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ରହିଲେ ବି ନିଜର ମତ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିପାରିବେ। 

ମୋ-୯୩୩୮୫୬୬୫୮୭, saumya.consultant@gmail.com  

All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

 ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଉପରେ ଛିଟା

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଉପରେ ଛିଟା

ଭାରତୀୟ ନ୍ୟାୟପାଳିକାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଆସନ ଉପରେ ପୁନର୍ବାର କଳାବାଦଲ ଘୋଟିଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି(ସିଜେଆଇ) ରଞ୍ଜନ ଗୋଗୋଇଙ୍କ ସମେତ ବରିଷ୍ଠ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଚେଲାମେଶ୍ୱର, ମଦନ ବି ଲକୁର ଏବଂ କୁରିୟନ ଯୋଶେଫ୍‌ ତତ୍‌କାଳୀନ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଦୀପକ ମିଶ୍ରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ବଣ୍ଟନରେ ଅନି..

ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନରେ ସରକାରଙ୍କ ପଛଘୁଞ୍ଚା

ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନରେ ସରକାରଙ୍କ ପଛଘୁଞ୍ଚା

ତତ୍ତ୍ୱ ଓ ତର୍କ/ ବିମଳ ପ୍ରସାଦ ପାଣ୍ଡିଆ 

ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ତଥ୍ୟ ଲୁଚାଇବାରେ ସରକାରୀ ବିଭାଗଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପାନୀୟ ଜଳ ଓ ପରିମଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବୋଧହୁଏ ସବୁଠୁ ଆଗରେ। ପୂର୍ବ ସରକାର ସମୟରେ ଏହି ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବା ଦୁଇଟି ପ୍ରମୁଖ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଯଥା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଗ୍ରାମ୍ୟ ପାନୀୟ ଜଳ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିମଳ ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ଏକ ବଳିଷ୍ଠ ତଥ୍ୟ ପ..

କିଏ ଏଇ ମା’

କିଏ ଏଇ ମା’

ସୁଧିରାଜ ରାଉତ

ବର୍ଷା ମାସ। ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଜଳଭଣ୍ଡାର ସାମର୍ଥ୍ୟଠାରୁ ଅଧିକ ଜଳରେ ପୂର୍ଣ୍ଣହୋଇ ମନେହେଉଥିଲା ସତେ ଅବା ଏକ ମାଟିଆ ସମୁଦ୍ର। କୂଳରେ ବନ୍ଧା ହୋଇଥିବା ଡଙ୍ଗାକୁ ଫିଟାଇଦେଇ ବନ୍ଧୁଙ୍କୁ କହିଲି ଭଲ ଫଟୋ ନେବାକୁ। ବନ୍ଧୁ ଫଟୋ ଉଠାଉଥାଏ କିନ୍ତୁ ମୋତେ ନେଇ ଡଙ୍ଗାଟି ଧୀରେ ଧୀରେ ଦୂରେଇ ଯାଉଥାଏ କୂଳରୁ। ରୋକିବାର ମୋ ସକଳ ପ୍ରୟାସକୁ ଉପହାସକରି ଡ୍ୟାମ୍‌ର ରିଟର୍ନ କରେଣ୍ଟରେ ଡଙ୍ଗାଟି କୂଳରୁ ପାଞ୍ଚଶହ ମିଟରରୁ ଅଧିକ ଦୂରକୁ ଚାଲିଗଲା। ମେଘ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା, ଆଉ ପବନ ଲ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏକ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମତଦାନ କରି ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧି ବାଛିବା ହେଉଛି ମୌଳିକ ଅଧିକାର। ଏହାକୁ  ଆଦୌ ଅଣଦେଖା କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ କେତେକ ନାଗରିକ ଭୋଟଦାନରୁ ବିରତ ରହିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥାଆନ୍ତି। ସେ..

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ଦୀପାବଳି କି ଇଦ୍‌ ନୁହେଁ

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ଦୀପାବଳି କି ଇଦ୍‌ ନୁହେଁ

ରାଜସ୍ଥାନ ବାର୍ମେର ଜିଲାର ଏକ ନିର୍ବାଚନ ସଭାରେ ଏପ୍ରିଲ ୨୧ରେ  ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ପାକିସ୍ତାନକୁ ସମାଲୋଚନା କରି ଭୋଟ ମାଗିଛନ୍ତିି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଦିନେ ଛାଡ଼ି ଦିନେ ପାକିସ୍ତାନ ବାରମ୍ବାର କହିଆସୁଛି ଯେ, ତା’ ପାଖରେ ପରମାଣୁ ବୋମା ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନ ମନେରଖିବା ଉଚିତ ଯେ, ଭାରତ ପାଖରେ ଥିବା ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ଦୀପାବଳି ପାଇଁ ସାଇତା ..

ଲୋକପ୍ରତିନିଧି କାହାନ୍ତି

ଲୋକପ୍ରତିନିଧି କାହାନ୍ତି

ସହଦେବ ସାହୁ

ବିଲାତକୁ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଜନନୀ କୁହାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ତାହାର ଲିଖିତ ସମ୍ବିଧାନ ନାହିଁ, କନ୍‌ଭେନ୍‌ସନ୍‌ ବା ପରମ୍ପରା ସମ୍ବିଧାନର କାମ କରୁଛି: ରାଜା ବା ରାଣୀ ବଂଶାନୁକ୍ରମେ ରାଷ୍ଟ୍ରମୁଖ୍ୟ ହେଉଥିବାରୁ ବିଲାତ ରିପବ୍ଲିକ୍‌ ବା ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ନୁହେଁ। ଆମ ସମ୍ବିଧାନ-ପ୍ରଣେତାମାନେ ବିଲାତ ଢାଞ୍ଚାର କ୍ୟାବିନେଟ ବା ସଂସଦୀୟ ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ଅନୁକରଣ ..

ସବୁଥିରେ ପଲିଟିକ୍ସ

ସବୁଥିରେ ପଲିଟିକ୍ସ

ସବ୍ୟସାଚୀ ଅମିତାଭ

ଗଣତନ୍ତ୍ର କ୍ଷମତା ଦେଇଛି। ନିଜେ ନିଜର ଶାସନ କରିବାର କଳା ଲୋକଙ୍କୁ ଶିଖାଇଛି। ହେଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟର ରାଜନୀତି ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ କବଳିତ କରିସାରିଲାଣି। ସବୁ କଥାରେ ରାଜନୀତି। ଚାଷୀ ମଲେ ରାଜନୀତି, ପୀଡିତା ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ବି ରାଜନୀତି, ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ବଢିଲେ ରାଜନୀତି ଆଉ ଆଦର୍ଶ ହେବାର ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ବିହାରର ଭାଗଲପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏଠାରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମିକ ସହ ବିବାହ କରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଉପହାର ସ୍ବରୂପ ସେ ନିଜ ଅଢ଼େଇ ବର୍ଷର ପୁଅକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତରେ ଟେକି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣା ଏବେ ଭାଗଲପୁରରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଥିବା ବେଳେ ଗାଁର ଅନେକ ଲୋକ ଏହି ବି..

କଲମ୍ବୋ ନିଆଁ

କଲମ୍ବୋ ନିଆଁ

ଦ୍ୱୀପ ଦେଶ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ପରେ ୨୧ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୧୯ରେ ଭୟଙ୍କର ଆତଙ୍କ ଦେଖାଦେଇଛି। ରାଜଧାନୀ କଲମ୍ବୋ ଓ ଆଖପାଖ  ଅଞ୍ଚଳର କେତେକ ଚର୍ଚ୍ଚ ଓ ହୋଟେଲରେ ଲଗାତର ୮ଟି ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୨୦୭ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପ୍ରାଣହାନି ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି। ମୃତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୪୦ ବିଦେଶୀ ଥିବା ଖବର ମିଳିଛି। 

ଜୀବ ସୁରକ୍ଷା ପୃଥିବୀ ରକ୍ଷା

ଜୀବ ସୁରକ୍ଷା ପୃଥିବୀ ରକ୍ଷା

୨୦୧୯ର ଧରିତ୍ରୀ ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସଚେତନଧର୍ମୀ ଡାକରାଟା ହେଉଛି ‘ସବୁ ଜୀବଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦିଅ।’ ଆଠ ନିୟୁତ ଜୀବ ଜାତିର ପୃଥିବୀଟା ଆଜି ଜୀବ ବିଲୁପ୍ତି ପଥରେ ଅଗ୍ରସର। ସକଳ ଜୀବଙ୍କ ପ୍ରାଣସୂତ୍ର ପୃଥିବୀ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରାଣରକ୍ଷା ପାଇଁ ମଣିଷକୁ ଆହ୍ବାନ କରୁଛି। ତେବେ ମଣିଷ କ’ଣ ଜୀବ ବିଲୁପ୍ତିର କାରଣ ସାଜିଛି? ମଣିଷ ଆବିର୍ଭାବ ପୂର୍ବରୁ ତ ପୁଣି ପୃଥିବୀ ପାଞ୍ଚ ପାଞ୍ଚ ଥର ସମୂହ ବିଲୋପକୁ ସାମନା କରିଛି। 

କହିବା କାହାକୁ, ଶୁଣିବ କିଏ

କହିବା କାହାକୁ, ଶୁଣିବ କିଏ

ଯେଉଁ କଥାକୁ ଡର ଥିଲା ତାହା ହିଁ ହେଲା। ଆଶା ଥିଲା, ସରକାର ଆଉ କିଛି କରନ୍ତୁ ବା ନ କରନ୍ତୁ, ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ମଦକୁ ନିଶ୍ଚିତ ନିଷିଦ୍ଧ କରିବେ। ହେଲେ, ହେଲା ଠିକ୍‌ ତା’ର ଓଲଟା। ସରକାରଙ୍କ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଜୁଲାଇ ୩୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଦ ଦୋକାନୀଙ୍କ ଲାଇସେନ୍ସକୁ ନବୀକରଣ କରି ଏ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ(?) ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନୂତନ ଭାବେ ଅବକାରୀ ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। 

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଗୁଜରାଟର ରାଜକୋଟ ଜିଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାଜସମଦିୟାଲ ଗାଁ ଅନ୍ୟ ଗଁାଗୁଡ଼ିକଠାରୁ ନିଆରା। ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ସବୁଠି ପ୍ରଚାର ଗାଡି ବୁଲୁଥିବା ବେଳେ ଏହି ଗାଁରେ କିନ୍ତୁ ପ୍ରଚାର କରାଯାଇ ନ ଥାଏ। ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ମତରେ ପ୍ରଚାର କରାଗଲେ ପରିବେଶରେ ଶବ୍ଦ ପ୍ରଦୂଷଣ ବୃଦ୍ଧିପାଇବ। ତେଣୁ ସେମାନେ କୌଣସି ପ୍ରଚାରଗାଡିକୁ ଗାଁ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଦେଇ ନ ଥାନ୍ତି। 



Model This Week

ତୁଳସୀ ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ
Why Dharitri