ଫୁରସତ |

ପିଲାଙ୍କୁ ଶିଖାନ୍ତୁ : ମନି ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ

ପିଲାଙ୍କୁ ଶିଖାନ୍ତୁ : ମନି ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ

ଯଦି ପିଲାକୁ କମ୍‌ ବୟସରେ ମନି ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ବିଷୟରେ ଶିଖାଇବେ ସେ ଆରମ୍ଭରୁ ଏ ନେଇ ନିଜର ଜ୍ଞାନର ସୀମା ବଢ଼ାଇପାରିବ। ସାଧାରଣତଃ ପାଞ୍ଚରୁ ଦଶବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାଙ୍କର ସାଧାରଣତଃ ଏତେଟା ବୁଝିବାର ଶକ୍ତି ନ ଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଉଦାହରଣ ମାଧ୍ୟମରେ ବୁଝାଇପାରିବେ। ଉଦାହରଣ ସ୍ବରୂପ କହିପାରିବେ ଯେ-ମୁଁ ଏବଂ ବାପା ଦୁଇଜଣ ଅଫିସ୍‌ ଯାଉଛୁ, କାମ କରୁଛୁ। ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଛୁ। ଟଙ୍କାକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ଲାଗି ଆମେ ବ୍ୟାଙ୍କର ସହାୟତା ନେଉଛୁ। ଯେତେବେଳେ ଟଙ୍କା ଆବଶ୍ୟକ ପଡୁଛି ଆମେ ଏଟିଏମ୍‌ରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇଥାଉ।
୧୦-୧୫ବର୍ଷ ପିଲାଙ୍କୁ
 
ସେମାନେ ଟିକେ ପରିପକ୍ୱ ହୋଇଥାନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଟିକେ ଜ୍ଞାନ ଆସିଯାଇଥାଏ। ଜରୁରୀ ସାମଗ୍ରୀର ଦେଖାଶୁଣା କିପରି କରାଯାଏ ତାଙ୍କୁ ସେ ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାନ୍ତୁ। ଜିନିଷର ଠିକ୍‌ ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ ଭଲଭାବେ ବୁଝାଇବା ଆବଶ୍ୟକ। ପକେଟ ଖର୍ଚ୍ଚ ପିଲାକୁ ଯଦି ପକେଟ ମନି ଦେଉଛନ୍ତି ତେବେ ତାକୁ ସେହି ଟଙ୍କାରୁ ସଞ୍ଚୟ କରିବା ଶିଖାନ୍ତୁ। ପିଲା ଯଦି କୌଣସି ଜିନିଷ କିଣିବାକୁ ଜିଦ୍‌ ଧରୁଛି ତେବେ ତାକୁ କୁହନ୍ତୁ ଯେ ସେ ପକେଟ୍‌ ମନି ସଞ୍ଚୟକରି ଜିନିଷ କିଣିବ। ସଞ୍ଚୟ ବିଷୟରେ କଥା ହେବା ପାଇଁ ଏହା ହେଉଛି ଠିକ୍‌ ସମୟ। ମାନି ନିଅନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ ପିଲାକୁ ପ୍ରତି ସପ୍ତାହରେ ୨୦୦ଟଙ୍କା ଦେବେ। ତେବେ ଯେତେବେଳେ ପିଲା ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ମାଗୁଛି ପେନ୍‌ କିମ୍ବା ଆଉ କ’ଣ କିଣିବ ଏଥିପାଇଁ ତାକୁ ବୁଝାନ୍ତୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ନେଉଥିଲେ ସେହି ଟଙ୍କାରୁ ମଧ୍ୟ ସଞ୍ଚୟ କରିହେବ।
ସଞ୍ଚୟର ଅଭ୍ୟାସ
 
ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ପିଲା ମନରେ ସଞ୍ଚୟ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ବଢ଼ାଇବା ଆବଶ୍ୟକ। ତାକୁ ବୁଝାନ୍ତୁ ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିନିଷ ଭାବିଦେଲେ ଖାଲି ହେବନି। ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ହେଲେ ପୂର୍ବରୁ ସବୁ ପ୍ଲାନିଂ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଆପଣ ପିଲାକୁ ଉଦାହରଣ ଦେଇ କିଛି ଗପ କହି ତାକୁ ବୁଝାଇପାରିବେ।
ବିନିଯୋଗ ଓ ସଞ୍ଚୟର ମଧ୍ୟରେ ତଫାତ୍‌
 
ପିଲାକୁ ନିବେଶ ଓ ସଞ୍ଚୟ ମଧ୍ୟରେ ତଫାତ୍‌ ବୁଝାନ୍ତୁ। ଆବଶ୍ୟକତା ଏବଂ ସଉକ ମଧ୍ୟରେ ତଫାତ୍‌ ରହିଛି। ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ଉଦାହରଣ ମାଧ୍ୟମରେ ବୁଝାଇପାରିବେ। ପେଟ ଭରିବା ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ନିହାତି ଜରୁରୀ। କିନ୍ତୁ ଏହି ଖାଦ୍ୟ ଘରେ ନ ଖାଇ ଯଦି ସବୁବେଳେ ହୋଟେଲରେ ଖାଇବେ, ତେବେ ଆପଣ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି କମ୍‌ ଖାଇଲେ। ପିଲା ଯେତେବେଳେ କିଶୋରାବସ୍ଥାରେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ହେଉଛି ତା’ ଉପରେ କିଛି ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଅନ୍ତୁ। ତାକୁ ଇଏମ୍‌ଆଇ ଅର୍ଥ,ସଞ୍ଚୟ ଋଣ ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାନ୍ତୁ। ତାକୁ ବୁଝାନ୍ତୁ ଯେ ଯଦି ତା’ର କୌଣସି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ କାମ ପାଇଁ ପ୍ରିଣ୍ଟର ଆବଶ୍ୟକ ଅଛି, ମାତ୍ର ଆମ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଜିନିଷ ନିହାତି ଦରକାର । ଆମକୁ ସେ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଇଏମ୍‌ଆଇରେ ପ୍ରିଣ୍ଟର କିଣିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରତିମାସରେ ନିଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିବା ଟଙ୍କା ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଆପେ ଆପେ କଟିଯିବ। ଜିନିଷର ପ୍ରକୃତ ମୂଲ୍ୟ କେତେ, ଆମକୁ କେତେ ଟଙ୍କା ଇଏମ୍‌ଆଇରେ ଅଧିକ ଦେବାକୁ ହେବ ଏସବୁ ବୁଝାନ୍ତୁ। ଏହି ଉଦାହରଣ ମାଧ୍ୟମରେ ବୁଝାଇଲେ ପିଲା ସହଜରେ ବୁଝିଯିବ।
କ୍ରେଡିଟ୍‌ କାର୍ଡ ଓ ଡେବିଟ୍‌ କାର୍ଡ ବିଷୟରେ ବୁଝାନ୍ତୁ
 
ପିଲାକୁ କ୍ରେଡିଟ୍‌ ଏବଂ ଡେବିଟ୍‌ କାର୍ଡ ବିଷୟରେ ବୁଝାନ୍ତୁ। ତାକୁ ଏଇଟା ବି ବୁଝାନ୍ତୁ କ୍ରେଡିଟ୍‌ କାର୍ଡର ଟଙ୍କା ଡିପୋଜିଟ୍‌ ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ନ କଲେ କେତେ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ। ତାକୁ ବୁଝାନ୍ତୁ ଆଜି ଯେଉଁ କ୍ରେଡିଟ୍‌ କାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ କିଣାକିଣି କରୁଛନ୍ତି ତାହାକୁ ପୁଣି ପର ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଭରଣା ଆପଣଙ୍କୁ ହିଁ କରିବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ। ନିଜେ ବି କରନ୍ତୁ ମନି ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଏସବୁ ବ୍ୟତୀତ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଲା ଆପଣ ନିଜେ କେତେ ମନି ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛନ୍ତି। ପିଲାକୁ ବୁଝାଇବା ସମୟରେ ନିଜକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁଶାସନ କରିବା କଥା। ତେବେ ତାଙ୍କୁ ମଝିରେ ମଝିରେ ନିଜର ଉଦାହରଣ ଦେଇ ମଧ୍ୟ ବୁଝାଇପାରିବେ।
ଏମାନେ କ’ଣ କରନ୍ତି...
ଉଦାହରଣ ଦେଇ ପିଲାଙ୍କୁ ବୁଝାନ୍ତୁ:ସ୍ବପ୍ନିତା ସ୍ବାଇଁ,ଗୃହିଣୀ,ରସୁଲଗଡ଼,ଭୁବନେଶ୍ୱର

ଆମେ ପିଲାକୁ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟ ମାଧ୍ୟମରେ ସଞ୍ଚୟ ଉପାୟ ଶିଖାଇପାରିବା। ଯେମିତିକି ବାହାର ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ ଆମ ଶରୀର ଅସୁସ୍ଥ ହେବା ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଯଦି ଆମେ ସେଇ ଖାଦ୍ୟକୁ ଘରେ ଭଲଭାବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଖାଇବା ତେବେ ଏହା ଆମ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ ହେବା ସହ ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ ହୋଇପାରିବ। ଯଦି କୌଣସି ଜିନିଷ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିବ ତାକୁ ପୁନର୍ବାର କିପରି ବ୍ୟବହାର ଉପଯୋଗୀ କରାଯାଇପାରିବ ତାକୁ ସେ ବିଷୟରେ ବୁଝାଇଥାଏ। ପିଲାକୁ ସବୁବେଳେ କହିଥାଏ ଯିଏ ଯାହା ପିନ୍ଧିଲେ କ’ଣ ହେବ ଆମର ଯାହା ଅଛି, ଯେତିକି ଟଙ୍କା ଅଛି ତାକୁ ନେଇ ଆମେ ଚଳିବା ଏମିତି ଉଦାହରଣ ଦେଇ ବୁଝାଇଥାଏ।
ପକେଟମନିରୁ ସଞ୍ଚୟ ଶିଖାଏ: ବିଶ୍ୱେଶ୍ୱରୀ ସେଠୀ,ଗୃହିଣୀ,ରତନପୁର,ଖୋର୍ଦ୍ଧା
 
ଝିଅକୁ ମୋର ଦଶବର୍ଷ ବୟସ। ସେ ସ୍କୁଲ ଯାଏ ତାକୁ ପେନ୍‌ କିମ୍ବା ପାଠ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କୌଣସି ଜିନିଷ କିଣିବାର ଥିଲେ ତାକୁ ପକେଟ୍‌ ମନି ଦେଇଥାଏ। ସେଥିରୁ ଟଙ୍କା ବଳିଲେ ଝିଅକୁ ମୁଁ ସେଇ ଟଙ୍କାକୁ ସଞ୍ଚୟ କରିବାର ଉପାୟ ଶିଖାଇଥାଏ।

All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

ଶୋଇଥିବା ଅବସ୍ଥାରେ ବି ଆଖି ଥାଏ ଜାଗ୍ରତ

ଶୋଇଥିବା ଅବସ୍ଥାରେ ବି ଆଖି ଥାଏ ଜାଗ୍ରତ

ମଣିଷ ଶୋଇଥିବା ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଆଖି ଜାଗ୍ରତ ରହିଥାଏ। ସାରା ଶରୀର ଗଭୀର ନିଦ୍ରାରେ ଚଳତ୍‌ଶକ୍ତି ହୀନ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଆଖି ରହିଥାଏ ସଜାଗ। ଏନେଇ କାର୍ଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଗବେଷକ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଗବେଷଣା କରିବା ପରେ ସେମାନେ ଏସମ୍ପର୍କିତ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି।

ଜୁଇ ଚିତା ସାମ୍ନାରେ ନିଆଯାଏ ସାତଫେରା

ଜୁଇ ଚିତା ସାମ୍ନାରେ ନିଆଯାଏ ସାତଫେରା

ବିହାର ଦରଭଙ୍ଗା ଅଞ୍ଚଳରେ ରହିଛି ଏପରି ଏକ ସ୍ଥାନ ଯେଉଁଠି ଜୁଇ ଚିତା ଜଳୁଥିବା ସମୟରେ ଅଗ୍ନିକୁ ସାକ୍ଷୀ ରଖି ସାତ ଜନମ ପାଇଁ ବାନ୍ଧିହୋଇଥାନ୍ତି ନବବିବାହିତ ଯୋଡ଼ା। ସେଠାକାର ଶ୍ୟାମା ମାଇ ମନ୍ଦିରରେ ଏପରି ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। ଏହି ମନ୍ଦିର ଶ୍ମଶାନ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି।

ପୁରାତନ ବୃକ୍ଷରାଜିର ନବକଳେବର

ପୁରାତନ ବୃକ୍ଷରାଜିର ନବକଳେବର

କାଲିଫର୍ନିଆ: ବଢୁଥିବା ତାପମାତ୍ରା ଏବଂ ବଦଳୁଥିବା ପାଣିପାଗକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କାଲିଫର୍ନିଆର ୟୋସେମାଇଟ୍‌ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନଠାରେ ଥିବା ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷର ପୁରୁଣା ବୃକ୍ଷରାଜିକୁ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରାଯାଇ ନୂଆରୂପ ଦିଆଯାଇଛି। ୪୦ ମିଲିୟନ ଡଲାର ବିନିମୟରେ ଏହି ବୃକ୍ଷଗୁଡିକର ପୁନରୁଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା।

ମନ ପସନ୍ଦର ଜୀବନ ସାଥୀ ପାଇବାରେ ସହାୟତା କରେ ‘ନିଲମ୍‌’

ମନ ପସନ୍ଦର ଜୀବନ ସାଥୀ ପାଇବାରେ ସହାୟତା କରେ ‘ନିଲମ୍‌’

ନିଲମ୍‌ ଏକ ରହସ୍ୟମୟ ରତ୍ନ। ଧାରଣ କରିବାର ଅଳ୍ପ କିଛି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଅନୁଭବ କରିହୁଏ। ଜୀବନରେ ଦେଖା ଦେଉଥିବା ଦାମ୍ପତ୍ୟ ସମସ୍ୟାର ସଫଳ ନିରାକରଣରେ ନିଲମ୍‌ର ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ମନ ପସନ୍ଦର ଜୀବନ ସାଥୀ ପାଇବା ଲାଗି ଏହାକୁ ବିଧିପୂର୍ବକ ଧାରଣ କଲେ ମିଳେ ସୁଫଳ।

ଜଳ ବିଶୋଧନ କରେ ସଜନା ମଞ୍ଜି

ଜଳ ବିଶୋଧନ କରେ ସଜନା ମଞ୍ଜି

ପୃଥିବୀରେ ପାନୀୟ ଜଳ ସଙ୍କଟ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି। ବିଶୁଦ୍ଧ ପାନୀୟ ଜଳ ପୃଥିବୀର ୨୧୦ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳୁନି ବୋଲି ଜାତିସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ଆମେରିକା କାରନେଗି ମେଲେନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଗବେଷକ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଗବେଷଣା କରି ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି ଯେ, ସଜନା ମଞ୍ଜିରେ ଥିବା ବିଶୋଧକ ଦ୍ୱାରା ଜଳ ବିଶୋଧନ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିବ।

ଯେଉଁଠି ଅପରାଧ ନୁହେଁ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅପହରଣ

ଯେଉଁଠି ଅପରାଧ ନୁହେଁ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅପହରଣ

ଭୂମଧ୍ୟସାଗରୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ମାଲ୍ଟା ଦେଶରେ ରହିଛି ଏକ ଭିନ୍ନ ପରମ୍ପରା। ସେଠାରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରିବା ଏକ ମାମୁଲି ଘଟଣା। ଅପହରଣକାରୀଙ୍କ ଉପରେ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ କିମ୍ବା ଦଣ୍ଡବିଧାନ କରାଯାଇ ନ ଥାଏ। ସେହିପରି ବଳାତ୍କାର ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ସେଠାରେ ସମ୍ମାନ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଦେଖାଯାଏ।

କୋବ୍ରାଠାରୁ ବି ବିଷଧର

କୋବ୍ରାଠାରୁ ବି ବିଷଧର

ପୃଥିବୀରେ ଥିବା ଜୀବଜନ୍ତୁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ଲାକ କୋବ୍ରାର ବିଷ ସବୁଠାରୁ ମାରାତ୍ମକ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ହେଲେ ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ବିଷାକ୍ତ ହେଉଛି ‘ହଗ୍‌ଓ୍ବିଡ’ ନାମକ ଏକ ଘାସ(ବୈଜ୍ଞାନିକ ନାମ ‘ହେରକିଲମ୍‌ ମେଟାଗୋଜିଏନମ୍‌’)।

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ନିର୍ମାଣ କଲେ ମନ୍ଦିର, ନିତି ପୂଜା କରନ୍ତି ସ୍ବାମୀ

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ନିର୍ମାଣ କଲେ ମନ୍ଦିର, ନିତି ପୂଜା କରନ୍ତି ସ୍ବାମୀ

ଶାହଜାହନ ମୁମତାଜଙ୍କ ପାଇଁ ‘ତାଜମହଲ’ ଗଢ଼ିବା ପରି ଭବ୍ୟ କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ ନ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ମନ୍ଦିର ଗଢ଼ିଛନ୍ତି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି। ତେଲେଙ୍ଗାନାର ସିଦ୍ଧିପେତ ଜିଲାରେ ଏଭଳି ଏକ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଭାଗର ଜଣେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ଚନ୍ଦ୍ର ଗୌଡ଼ ସ୍ତ୍ରୀ ରାଜମଣିଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ଏକ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି।

‘ଅନର କିଲିଂ’ ନୁହେଁ ଅପରାଧ

‘ଅନର କିଲିଂ’ ନୁହେଁ ଅପରାଧ

ମିଶର ଓ ସିରିଆରେ ଅନର କିଲିଂ ଅପରାଧ ପରିସର ଭୁକ୍ତ ନୁହେଁ। ଏଠାରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅନେକ ଏଭଳି ଘଟଣା ଘଟିଥାଏ।

ପୁରୁଣା ଶାଢ଼ିର ନୂଆ ରୂପ

ପୁରୁଣା ଶାଢ଼ିର ନୂଆ ରୂପ

ଶାଢ଼ି ଯେତେ ଦାମୀ ହେଉନା କାହିଁକି, କେବେ କେବେ ନୂଆ ପରେ ନୂଆ ଶାଢ଼ି କିଣିବା ଭିତରେ ଏହା ପିନ୍ଧା ନ ହୋଇ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଆଲମିରାରେ ରହିଯାଏ ତ କେବେ ରହି ରହି ଅପ୍‌ଡେଟ୍‌ ଫ୍ୟାଶନ୍‌ ଦୁନିଆରେ ଆଉଟ୍‌ଡେଟେଡ୍‌ ହୋଇଯାଏ। ଆଉ ପୁରୁଣା ଶାଢ଼ି ଭାବେ ଏସବୁ ପାଲଟିଯାଏ ଅଦରକାରୀ। ହେଲେ ଅନେକେ ଏହାକୁ ନଷ୍ଟ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ନୂଆ ରୂପ ଦେଇ କରିଥାନ୍ତି ପୁନଃ ବ୍ୟବହାର ଉପଯୋଗୀ...

ରାଜନୀତିରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ ଦୁର୍ନୀତି କମାଏ

ରାଜନୀତିରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ ଦୁର୍ନୀତି କମାଏ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍‌: ଯେଉଁ ଦେଶର ସଂସଦରେ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ମହିଳା ସଭ୍ୟ ଥାଆନ୍ତି ସେ ଦେଶରେ ଦୁର୍ନୀତି ଅପେକ୍ଷାକୃତ କମ୍‌ ହୋଇଥାଏ। ଜଣେ ମୂଳ ଭାରତୀୟଙ୍କ ସମେତ କେତେଜଣ ବୈଜ୍ଞାନିକ ୧୨୫ଟି ଦେଶରୁ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରି ଏହି ସିଦ୍ଧାନ୍ତରେ ଉପନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏ ସମ୍ପର୍କିତ ଅଧ୍ୟୟନ ଜର୍ନାଲ୍‌ ଅଫ୍‌ ଇକୋନୋମିକ୍‌ ବିହେଭିୟର ଆଣ୍ଡ ଅର୍ଗାନାଇଜେଶନ୍‌ରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଅନ୍‌ ଲାଇନ୍‌ରେ ପଣ୍ଡିତ ବୁକିଂ

ଅନ୍‌ ଲାଇନ୍‌ରେ ପଣ୍ଡିତ ବୁକିଂ

ବିବାହ ଉତ୍ସବ ହେଉ ଅବା ପୂଜା ପାର୍ବଣ ଏଥିପାଇଁ ଦରକାର ପୂଜା ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ପଣ୍ଡିତ। ଅନେକ ସମୟରେ ବିଶେଷ କରି ଗଣେଶ ପୂଜା, ସରସ୍ବତୀ ପୂଜା, ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜା ସମୟରେ ପଣ୍ଡିତ ଜଣେ ମିଳିବା କାଠିକର ପାଠ ହୋଇଥାଏ।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ