ସମ୍ବଲପୁର

ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ୩ ସନ୍ତାନ ହତ୍ୟାକାରୀକୁ ଆଜୀବନ ଜେଲ୍‌

ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ୩ ସନ୍ତାନ ହତ୍ୟାକାରୀକୁ ଆଜୀବନ ଜେଲ୍‌
ଭବାନୀପାଟଣା, ୨୨।୮ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମଙ୍ଗଳବାର ଜିଲା ଓ ଦୌରାଜଜ୍‌ ବିକ୍ରମ କେଶରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏକ ହତ୍ୟା ମାମଲାର ବିଚାର କରି ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗୋପାଳ ମାଝିଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରି ଭାରତୀୟ ପିଙ୍ଗଳ କୋର୍ଟ ଦଫା ୩୦୨ରେ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଓ ୫୦୦୦ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଜରିମାନା ଅନାଦେୟ ହେଲେ ଅତିରିକ୍ତ ୬ମାସର ଜେଲ ଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ପ୍ରକାଶଯୋଗ୍ୟ ଜିଲାର ବିଶ୍ୱନାଥପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦେହେତା ଗ୍ରାମରେ ୨୦୧୨ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୨ତାରିଖ ରାତି ପ୍ରାୟ ୩ଟାରେ ଗୋପାଳ ମାଝିଙ୍କ ଘରୁ ଧୁଆଁ ବାହାରୁଥିବା ଦେଖି ଗ୍ରାମର ଜାମୁ ମାଝି ପାଟି କରି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ଡାକିଥିଲେ। ପରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ନିଆଁ ଲିଭାଇ ଗୋପାଳଙ୍କ ଘର ଭିତରକୁ ଯାଇ ଦେଖିଲା ବେଳକୁ ଗୋପାଳଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ସାବିତ୍ରୀ ମାଝି(୩୩) ଓ ୩ ଝିଅ ତିଳ ମାଝି(୩), ପ୍ରତିମା ମାଝି(୨) ଏବଂ ୨ ମାସର ସାନ ଝିଅ ଘରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ପଡି ରହିଥିଲେ। ଗୋପାଳ ଏମାନଙ୍କୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣି ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଏବଂ ପ୍ରମାଣ ଅଭାବରୁ ଘରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀ ସନ୍ଦେହ କରିଥିଲେ। ଏ ନେଇ ବିଶ୍ୱନାଥପୁର ଥାନାରେ କେସ୍‌ (ନଂ. ୬, ୨୨।୩।୨୦୧୨)ରେ ଜାମୁ ମାଝିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ୩୦୨/୨୦୧ ଦଫାରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଥିଲା ା ଏହି ମାମଲାର ବିଚାର କରି ଜିଲା ଓ ଦୌରାଜଜ୍‌ ମଙ୍ଗଳବାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗୋପାଳ ମାଝିଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରି ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଓ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ା ଏହି ମାମଲାରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପବ୍ଲିକ ପ୍ରସ୍ୟୁକୁଟର ଭବାନୀ ଶଙ୍କର ମିଶ୍ର ମାମଲା ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ ।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ସେମିନାର: ଭାରତର ଉନ୍ନତିରେ ଚତୁର୍ଥ ଓଦ୍ୟୋଗିକ କ୍ରାନ୍ତି ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ସେମିନାର: ଭାରତର ଉନ୍ନତିରେ ଚତୁର୍ଥ ଓଦ୍ୟୋଗିକ କ୍ରାନ୍ତି ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୨୩।୯-ଭାରତରେ ଦିନକୁ ଦିନ ବୈଷୟିକ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟୁଛି। ପ୍ରତିଦିନ ଓଦ୍ୟୋଗିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିକାଶ ଘଟୁଛି। ଦେଶରେ ଷ୍ଟିମ ଇଞିନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବର୍ତ୍ତମାନ କମ୍ପ୍ୟୁଟରୀକରଣ ଯୁଗରେ ଆମେ ଆସି ପହଞ୍ଚିଛୁ। ଚତୁର୍ଥ ଓଦ୍ୟୋଗିକ କ୍ରାନ୍ତି ଚାଲିଛି। ଏଥିରେ ଦେଶର ଉନ୍ନତି ସାଧନ ହେଉଛି। ଗୋଟିଏ ପଟେ କମ ସମୟରେ ବେଶୀ ଏବଂ ଠିକ କାମ ହେଉଥିବାବେଳେ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିକାଶ ହେଉଥିବା ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି। ଆଜିର ଛାତ୍ର ସମାଜ ମଧ୍ୟ ଡିଜିଟାଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଉପରେ ବିଶେଷ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବା ଦରକାର। ହେଲେ ବିଶେଷ କରି କୁଶଳୀ ନ ହେଲେ ଦେଶରେ ବେରୋଜଗାର ସମସ୍ୟା ମୁଣ୍ଡ ଟେକିବ ବୋଲି ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ନାଲି ଫିତା ତଳେ  ବୌଦ୍ଧ ସହରର  ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ

ନାଲି ଫିତା ତଳେ ବୌଦ୍ଧ ସହରର ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ

ବୌଦ୍ଧ,୨୩।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା ୧୯୯୪ରେ ମାନ୍ୟତା ଲାଭ କରଥିଲା। ଜିଲାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୪ ବର୍ଷ ପୁରି ସାରିଥିବା ବେଳେ ବୌଦ୍ଧ ସଦରମହକୁମା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଏକ ମାଷ୍ଟରପ୍ଲାନ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା। ଆଜିବି ଏହି ମାଷ୍ଟର ପ୍ଳାନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇ ନ ଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଶାସନର ନାଲିଫିତା ତଳେ ପଡିରହିଛି। ଭୌଗୋଳିକ ଦୃଷ୍ଟି କରଣରୁ ରାଜ୍ୟର କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥଳରେ ବୌଦ୍ଧ ସହର ଅବସ୍ଥିତ। ବୌଦ୍ଧ ଜିଲାର ପରିସୀମା ୩୦୯୮ବର୍ଗ କି.ମି. ମଧ୍ୟରୁ ବୌଦ୍ଧ ସହରର କ୍ଷେତ୍ରଫଳ ୨୦.୭୨ବର୍ଗ କି.ମି.। ବୌଦ୍ଧ ଏନ୍‌ଏସି ୧୭ଟି ଓ୍ବାର୍ଡକୁ ନେଇ ଗଠିତ। କିନ୍ତୁ ଜବରଦଖଲ ସମସ୍ୟା ସହିତ ସରକାରୀ ଏବଂ ରାଜନୈତିକ ଇଛାଶକ୍ତିର ଅଭାବ ଯୋଗୁ  ମାଷ୍ଟରପ୍ଲାନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇପାରୁ ନାହିଁ । 

ନେହେରୁପଲ୍ଲୀବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ମିଳୁନି ମୌଳିକ ସୁବିଧା

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୩।୯- ମୌଳିକ ସୁବିଧା ଅଭାବରୁ ଦୀର୍ଘଦିନ ହେବ ସେକ୍ଟର-୨୦ ନେହେରୁପଲ୍ଲୀ ବାସିନ୍ଦା ନାନା ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ନେହେରୁପଲ୍ଲୀ ବାସିନ୍ଦା ରଘୁନାଥପାଲ୍ଲୀ ବିଧାୟକ ସୁବ୍ରତ ତରାଇକୁ ଭେଟି ସମସ୍ୟା ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଅବଗତ କରାଇଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ କବି ସମ୍ମିଳନୀ

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ କବି ସମ୍ମିଳନୀ

ଦେବଗଡ଼,୨୩।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଦେବଗଡ଼ ଗଣେଶ ମେଳା ଉପଲକ୍ଷେ ବାମଣ୍ଡା ସାହିତ୍ୟ ସଂସଦ ଓ ଗଣେଶ ମେଳା କମିଟିର ସହଯୋଗରେ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ କବି ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଜିଲା ତଥା ଅନ୍ୟ ଜିଲାର କୋଣ ଅନୁକୋଣରୁ ବହୁସଂଖ୍ୟକ କବି କବୟିତ୍ରୀ, ଲେଖାକାର, ଗାଳ୍ପିକ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି ସ୍ବରଚିତ କବିତା ଆବୃତ୍ତି କରିଥିଲେ। 

ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ କର

ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ କର

ଦେବଗଡ,୨୩।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ସ୍ଥାନୀୟ ଜିଲା ପରିଷଦ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଜିଲା ଉନ୍ନୟନ ସମ୍ମନ୍ବୟ ଓ ପର୍ଯ୍ୟାଲୋଚନା କମିଟି ବୈଠକ ସମ୍ବଲପୁର ଏମ୍‌ପି ତଥା କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନଗେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବୈଠକ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଜିଲାପାଳ ତଥା କମିଟି ସଚିବ ସୁଧାଂଶୁ ମୋହନ ସାମଲ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ ଜଣାଇବା ସହ ବୈଠକର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ। ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭିନସେଣ୍ଟ ପୁନମକାନ୍ତ ଏକ୍କା ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା ହେବାକୁ ଥିବା ଯୋଜନାଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। 

ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ବାଛିଲେ ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦ

ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ବାଛିଲେ ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୨୩।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.) ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁରସ୍ଥିତ ଶ୍ରୀଅରବିନ୍ଦ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ଶିକ୍ଷାକେନ୍ଦ୍ରରେ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍କୁଲ କ୍ୟାବିନେଟ ଗଠିତ ହୋଇଛି। ଶନିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ନିର୍ବାଚନରେ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ବିଧିବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁସରଣ କରାଯାଇଥିବା

ବଲାଙ୍ଗୀର ଫୁଟବଲ ଲିଗ୍‌: ଇଲେଭେନ ଷ୍ଟାର ଚାମ୍ପିୟନ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଫୁଟବଲ ଲିଗ୍‌: ଇଲେଭେନ ଷ୍ଟାର ଚାମ୍ପିୟନ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୨୩।୯ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା କ୍ରୀଡ଼ା ସଂସଦ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଗାନ୍ଧୀ ଷ୍ଟାଡିୟମଠାରେ ଶନିବାର  ବଲାଙ୍ଗୀର ଫୁଟବଲ ଲିଗ୍‌ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି।  ଫାଇନାଲ ଖେଳରେ ବଲାଙ୍ଗୀର ଇଲେଭେନ ଷ୍ଟାର ଦଳ ପାଟଣାଗଡ ପାଟଣେଶ୍ୱରୀ କ୍ଳବକୁ ୩-୦ ଗୋଲରେ ପରାସ୍ତ କରି ଚାମ୍ପିୟନ ଆଖ୍ୟା ଅର୍ଜନ କରିଛି ।

ନୂଅଁ।ଖାଇ ମାଧ୍ୟମରେ ସାମାଜିକ ଏକତା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେଉଛି

ନୂଅଁ।ଖାଇ ମାଧ୍ୟମରେ ସାମାଜିକ ଏକତା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେଉଛି

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୨୩।୯ ବଲାଙ୍ଗୀର ସରକାରୀ ଆୟୁର୍ବେଦ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାତ୍ର ସଂସଦ ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର କଲେଜ ପରିସରରେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟଘାଟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରଫେସର ଡ଼ା ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ପଟେଲଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ

ବେକାର ଯୁବତୀ,ଯୁବକଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ବେକାର ଯୁବତୀ,ଯୁବକଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୨୩।୯ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଉନ୍ନୟନ ସମନ୍ବୟ  ଓ ତଦାରଖ କମିଟି (ଦିଶା) ବୈଠକ ଶନିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଡ଼ିଆରଡ଼ିଏ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି । କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ବଲାଙ୍ଗୀର ଏମପି କଲିକେଶ ନାରାୟଣ ସିଂଦେଓଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ 

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଅଫିସ ଘେରିଲେ ଚାଷୀ

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଅଫିସ ଘେରିଲେ ଚାଷୀ

ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲି, ୨୨ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲି  ବ୍ଲକ  ଦିଗସିରା ଗ୍ରାମରେ ଉଠା ଜଳସେଚନ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ବିଦ୍ୟୁତ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଅଚଳ ହୋଇ ପଡିଛି। ଏଥିଯୋଗୁଁ ପାଣି ଉଠି ପାରୁନାହିଁ। ଫଳରେ ଫସଲରେ ପାଣି ପହଞ୍ଚାଇ ପାରୁନାହିଁ ଚାଷୀ। 

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସ୍କୁଲ କବାଡ଼ି ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସ୍କୁଲ କବାଡ଼ି ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୧।୯: ବରଗଡ଼ ଜର୍ଜ ହାଇସ୍କୁଲ ପଡ଼ିଆରେ ଚାଲିଥିବା ୬୪ତମ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ୧୭ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ କବାଡ଼ି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସ ଶନିବାର ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ପ୍ରକାଶ କୁମାର ଯୋଶୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ସହକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ (ଶାରୀରିକ ଶିକ୍ଷା, ଓଡ଼ିଶା) ଲକ୍ଷ୍ମୀପ୍ରିୟା ଦେଇ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଖେଳର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । 

ସରକାରୀ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ହିନ୍ଦୀ ଦିବସ ପାଳନ

ସରକାରୀ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ହିନ୍ଦୀ ଦିବସ ପାଳନ

ପଦ୍ମପୁର, ୨୨।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ହିନ୍ଦୀ ଦିବସ ମହାସମାରୋହରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଉକ୍ତ ସଭାରେ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। ଗୋଷ୍ଠୀ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ସୁନୀଲ ମୁଣ୍ଡୁ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବରେ ଯୋଗଦେଇ ଗୋଟିଏ ସୂତାରେ ସମଗ୍ର ଭାରତ ବର୍ଷକୁ ବାନ୍ଧି ପାରିଲା ଭଳି ଭାଷା ହୋଇଛି ହିନ୍ଦୀ ବୋଲି ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଉଦବୋଧନ ଦେଇଥିଲେ। ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ପୁରନ୍ଦର ଶାସ୍ତ୍ରୀ ହିନ୍ଦୀ ଭାଷାର ଐତିହାସିକ ପୃଷ୍ଠଭୁମୀ