ରାଜ୍ୟ |

କଥା- କାମରେ ଫରକ: ଅନୁକମ୍ପା ଘୋଷଣା ତୁରନ୍ତ, ଅର୍ଥ ମିଳୁନାହିଁ

କଥା- କାମରେ ଫରକ: ଅନୁକମ୍ପା ଘୋଷଣା ତୁରନ୍ତ, ଅର୍ଥ ମିଳୁନାହିଁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଓଡିଶାରେ ଅସାଧାରଣ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଲେ କିମ୍ବା ପ୍ରାକୃତିକ ଦୁର୍ବିପାକରେ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହେଲେ ଆର୍ଥିକ ଅନୁକମ୍ପା(କମ୍ପେନସେସନ୍‌) ନିଶ୍ଚିତ। ସେହି କ୍ରମରେ ରାଜ୍ୟରେ ଏଭଳି କିଛି ଘଟଣା ଘଟିବା ମାତ୍ରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କାଳବିଳମ୍ବ କରାଯାଉନାହିଁ। ଅସାଧାରଣ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିବାର ଖବର ଆସିବା କ୍ଷଣି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରିଲିଫ ଫଣ୍ଡ(ସିଏମ୍‌ଆର୍‌ଏଫ୍‌)ରୁ ଅନୁକମ୍ପା ରାଶି ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ତୁରନ୍ତ ଘୋଷଣା କରୁଛନ୍ତି। ଯଦି ୨୦୧୯ ଜାନୁୟାରୀ ପହିଲାରୁ ୨୩ ତାରିଖ ଭିତରେ ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଭିତରେ ଘଟିଥିବା ୩ଟି ଘଟଣାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ୫୬ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଅନୁକମ୍ପା ରାଶି ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିସାରିଛନ୍ତି। ଏହାଛଡ଼ା ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଆହତ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଚାଲିଛନ୍ତି। ତେବେ ପୂର୍ବରୁ ଏଭଳି ଅନେକ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବାସ୍ତବ ଚିତ୍ର କିନ୍ତୁ କିଛି ଭିନ୍ନ ଦର୍ଶାଉଛି। ହାଣ୍ଡିରୁ ଗୋଟିଏ ଭାତ ଚିପିଲା ଭଳି ସରକାରଙ୍କ ଘୋଷଣାର ଗୋଟିଏ ଉଦାହରଣରୁ ପ୍ରକୃତ ଚିତ୍ର ବୁଝାପଡୁଛି। ଏନେଇ ଧରିତ୍ରୀ ପକ୍ଷରୁ ରାଜସ୍ବ ଓ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ମନ୍ତ୍ରୀ ମହେଶ୍ୱର ମହାନ୍ତିଙ୍କୁ ପଚରାଯାଇଥିଲା। ମନ୍ତ୍ରୀ ମହାନ୍ତି ଉତ୍ତରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରିଲିଫ ଫଣ୍ଡରୁ ଆର୍ଥିକ ଅନୁକମ୍ପା ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଯେତେସବୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ସବୁ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ସେଭଳି କିଛି ଘଟଣା ନାହିଁ ଯେଉଁଠାରେ ଘୋଷଣା ହୋଇ ଅନୁକମ୍ପା ରାଶି ମିଳିନାହିଁ। ସେହିପରି ତିତ୍‌ଲି ଦ୍ୱାରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ ଘର ମରାମତି ପାଇଁ ଯେଉଁ ଅର୍ଥ ଦିଆଯିବା କଥା ତାହା ମିଳିଛି ନା ନାହିଁ ପଚରାଯିବାରୁ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ଏବେ ପୁରୀରେ ଅଛନ୍ତି, ତାଙ୍କ ପାଖରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ନେଇ ତଥ୍ୟ ନାହିଁ।  

ତେବେ ଘୋଷଣା ପରେ ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଏହା କେତେମାତ୍ରାରେ ପହଞ୍ଚୁଛି ସେ ନେଇ ଧରିତ୍ରୀ ପକ୍ଷରୁ ରିପୋର୍ଟ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା। ନିକଟରେ ତାଳଚେରରୁ କଟକ ଫେରୁଥିବା ଏକ ବସ୍‌ ମଇଁଷିକୁ ଧକ୍କାଦେଇ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇବା ପରେ ମହାନଦୀ ବ୍ରିଜ୍‌ ତଳକୁ ଖସି ପଡିଥିଲା। ବସ୍‌ରେ ଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୨ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ। ମୃତକଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରିଲିଫ ଫଣ୍ଡରୁ ୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲେଖା ଅନୁକମ୍ପା ରାଶି ଦିଆଯିବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ହେଲେ ଘୋଷଣା ମୁତାବକ ଏ ଯାବତ୍‌ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାର ପାଖରେ ଟଙ୍କା ପହଞ୍ଚିନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷଣା କରୁଥିବା ଅର୍ଥ ସବୁ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚୁଥିବା ମନ୍ତ୍ରୀ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି। ପୁରୀ ଜିଲା ବଳଙ୍ଗା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସରସ୍ବତୀପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ଭରତ ମଲ୍ଲିକ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ଏଯାଏ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଘୋଷିତ ଅନୁକମ୍ପା ରାଶି ମିଳି ନ ଥିବା ଭରତଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଉମାମଣି ମଲ୍ଲିକ କହିଛନ୍ତି। ଉମା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏଥିପାଇଁ କାଗଜପତ୍ର ଦେଇଛୁ ହେଲେ ଟଙ୍କା ପାଇନାହୁଁ। ନଭେମ୍ବରତରୁ ସରକାର ଅନୁକମ୍ପା ରାଶି ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିବାବେଳେ ଏଯାଏ ଅର୍ଥ ନ ମିଳିବା ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ। ଏଥିରୁ ହିଁ ସରକାରଙ୍କ ଘୋଷଣା ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ମଧ୍ୟରେ କେତେ ଫରକ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ବାରିହୋଇପଡୁଛି ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। 

କେବଳ ଏହି ଘଟଣା ନୁହେଁ, ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିବା ଆହୁରି ଅନେକ ସହାୟତା ଅର୍ଥ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋକେ ପାଇନାହାନ୍ତି। ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୭-୧୮ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପରିବାର ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରିଲିଫ ଫଣ୍ଡରୁ ୭କୋଟି ୨୯ଲକ୍ଷ ୬୫ହଜାର ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଛି। ସେହିପରି ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଆହତ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ବାବଦକୁ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ମାଗଣା ଚିକିତ୍ସା ରାଶି ବାବଦକୁ ୬କୋଟି ୫୧ଲକ୍ଷ ୬ହଜାର ୧୩୩ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇଥିବା ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଦର୍ଶାଯାଇଥିବା ଏହି ଅର୍ଥ ପ୍ରକୃତରେ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଛି ନା ବାସ୍ତବ ଚିତ୍ର ଭିନ୍ନ ସେଥିରେ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଅନ୍ୟପଟେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରିଲିଫ ଫଣ୍ଡର ନିୟମାବଳୀକୁ ମଧ୍ୟ ସରକାର ଠିକ୍‌ ଢଙ୍ଗରେ ପାଳନ କରିନାହାନ୍ତି। ଅସମର୍ଥିତ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ପାଣ୍ଠିରୁ ଅର୍ଥ ନେଇ ସରକାର ସ୍କୁଲ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଅତୀତରେ ସାଇକେଲ୍‌ ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି, ଯାହା ନିୟମ ବାହାରେ ବୋଲି ଜଣେ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟରେ କ୍ଷତି ବାବଦକୁ ଯେଉଁ ସହାୟତା ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା ହୋଇଥିଲା ତାହା ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିନାହିଁ। 

ତିତ୍‌ଲି ପ୍ରଭାବରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଏବଂ ଘରଦ୍ୱାର ଭାଙ୍ଗିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସରକାର ଅନୁକମ୍ପା ରାଶି ଯୋଗାଇଦେବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ତିତ୍‌ଲିରେ ଘର ଭାଙ୍ଗିଥିବା ପରିବାରକୁ ୧ଲକ୍ଷ ୫ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ଅକ୍ଟୋବରରୁ ସରକାର ଏହି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଧରିତ୍ରୀ ପକ୍ଷରୁ ତିତ୍‌ଲି ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା କେତେଗୁଡିଏ ଗାଁକୁ ଭ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଗଜପତି ଜିଲା ରାୟଗଡ ବ୍ଲକର ଗଙ୍ଗାବାଡ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାଣିକପାଟଣା ଗ୍ରାମର ସରୋଜ ଶବରଙ୍କୁ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ପଚରାଯିବାରୁ ସେ କହିଛନ୍ତି, ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବାତ୍ୟା ସମୟରେ ୩ହଜାର ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଘର ଭାଙ୍ଗିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସରକାର ଏଯାଏ ଘୋଷଣା କରିଥିବା ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରିନାହାନ୍ତି। 

ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୧ଲକ୍ଷ ୫ହଜାର ଟଙ୍କା ମିଳିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲା। ଏ ବିଷୟରେ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ସେ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ମିଳିଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଗାଁର ଅନେକ ଲୋକ ପାଇନାହାନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।  ସେହି ଗ୍ରାମର ଗୁର୍‌ରା ଶବର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବାତ୍ୟାରେ ମୋର ସବୁ ଘର ଭାଙ୍ଗିଯାଇଛି। ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାକୁ ତିଆରି କରିପାରିନାହିଁ। ବାହାରେ ଶୋଇବାକୁ ପଡୁଛି। ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା, ହେଲେ ବହୁବାର ଦୌଡ଼ିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଅନୁକମ୍ପା ରାଶି ମିଳିପାରିନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। 

ଗଜପତି ଜିଲାରେ ଅନୁକମ୍ପା ରାଶି ଦେବା ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ(ଡିସିପିଓ) ଅରୁଣ କୁମାର ତ୍ରିପାଠୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିବା ସହାୟତା ଏବଂ ଘର ବାବଦ ଅର୍ଥ ମିଳିଯାଇଛି। ମାତ୍ର ଅଳ୍ପ କେତେଜଣ ଲୋକଙ୍କ କିଛି ସମସ୍ୟା ଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ମିଳିପାରିନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ସୁନୀତ୍‌ ମିଶ୍ର

All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ |

ଶହୀଦ ଯବାନ ମନୋଜଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଳିରେ ଶୋକାକୁଳ ପରିବେଶ: ସମସ୍ତଙ୍କ ମୁହଁରେ ଗୋଟିଏ କଥା ପାକିସ୍ତାନକୁ ଜବାବ ଦିଅ

ଶହୀଦ ଯବାନ ମନୋଜଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଳିରେ ଶୋକାକୁଳ ପରିବେଶ: ସମସ୍ତଙ୍କ ମୁହଁରେ ଗୋଟିଏ କଥା ପାକିସ୍ତାନକୁ ଜବାବ ଦିଅ

ନିଆଳି,୧୬।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଜମୁ-କଶ୍ମୀରର ପୁଲଓ୍ବାମାଠାରେ ଗୁରୁବାର ଘଟିଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଶହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି ନିଆଳି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରତନପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଗଜାବର ଗ୍ରାମର ମନୋଜ ବେହେରା(୩୨)। ଏହି ଖବର ମିଳିବା ପରେ ମନୋଜଙ୍କ ଗ୍ରାମ ସହିତ ସମଗ୍ର ନିଆଳି ଅଞ୍ଚଳରେ ଶୋକର ଛାୟା ଖେଳିଯାଇଛି।

ଅଚଳ ହେବ ସମସ୍ତ ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାର, ସହାୟତା ନ କଲେ ୨୨ରୁ ବନ୍ଦ ରହିବ

ଅଚଳ ହେବ ସମସ୍ତ ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାର, ସହାୟତା ନ କଲେ ୨୨ରୁ ବନ୍ଦ ରହିବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୬।୨(ବ୍ୟୁରୋ)-ରାଜ୍ୟରେ ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାର ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୟନୀୟ। ୨୦୦୦ ସୁଦ୍ଧା ୧୧୦ଟି ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାର ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ବେଳେ ଏବେ ମାତ୍ର ୧୨ରୁ ୧୫ଟି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ରହିଛି। ବୁଡିଯାଉଥିବା ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାରକୁ ସହାୟତା ନ କଲେ ଆସନ୍ତା୨୨ ତାରିଖରୁ ସମସ୍ତ ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାରରେ ତାଲା ପକାଯିବ। ଓଡିଶା ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାର ସଂଘ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଏଭଳି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି।

 ସତର୍କ କଲେ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ:ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରଚାର କଲେ ଖର୍ଚ୍ଚ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ତାଲିକାରେ ଯୋଡ଼ା ଯିବ

ସତର୍କ କଲେ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ:ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରଚାର କଲେ ଖର୍ଚ୍ଚ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ତାଲିକାରେ ଯୋଡ଼ା ଯିବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୬।୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଯଦି କୌଣସି ପ୍ରାର୍ଥୀ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର କରିବେ ତେବେ ତାହାକୁ ସେହି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କର ନିର୍ବାଚନ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଯୋଡ଼ା ଯିବ। ଭାରତର ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର ଅଶୋକ ଲାଭାସାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଓଡିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିବା  ୬ଜଣିଆ ଟିମ୍‌ ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।  

୬ଜିଲାରେ ଝଡ଼ବର୍ଷା, ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ କୁହୁଡ଼ି ସମ୍ଭାବନା

୬ଜିଲାରେ ଝଡ଼ବର୍ଷା, ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ କୁହୁଡ଼ି ସମ୍ଭାବନା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୬।୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ଆସନ୍ତା ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଓଡ଼ିଶାର ୬ଟି ଜିଲାରେ ଘଡଘଡି ସହ ଝଡବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଆଞ୍ଚଳିକ ପାଣିପାଗ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ସୁନ୍ଦରଗଡ, ଝାରସୁଗୁଡା, ସମ୍ବଲପୁର, ବରଗଡ, ବଲାଙ୍ଗୀର ଏବଂ ନୂଆପଡା ଜିଲାର ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ଘଡଘଡି ସହ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

୨ ନାବାଳିକା ଭଉଣୀଙ୍କୁ ଅପହରଣ ଘଟଣା: ଉଦ୍ଧାର ପରେ ମା’ ପାଖରେ ରହିଲେନି ବଡ଼ଝିଅ

୨ ନାବାଳିକା ଭଉଣୀଙ୍କୁ ଅପହରଣ ଘଟଣା: ଉଦ୍ଧାର ପରେ ମା’ ପାଖରେ ରହିଲେନି ବଡ଼ଝିଅ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୬।୨: ସିଡିଏ କାଠଯୋଡ଼ି ବିହାର ଅଞ୍ଚଳର ୨ ନାବାଳିକା ଭଉଣୀଙ୍କୁ ଅପହରଣ ଘଟଣା ଦୈନିକ ନୂଆମୋଡ଼ ନେବାରେ ଲାଗିଛି। ସାନଭଉଣୀ ଘରକୁ ଫେରି ମା’ଙ୍କ ସହ ମର୍କତନଗର ଥାନାକୁ ଯାଇ ଅପହରଣ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଏହାର ୧୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ଗୁରୁବାର ତାଙ୍କ ବଡ଼ଭଉଣୀ ଉଦ୍ଧାର ହେବା ପରେ ମା’ ପାଖରେ ରହିବାକୁ ରାଜି ହୋଇନାହାନ୍ତି।

କଂଗ୍ରେସର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ: ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୧ଲୋକ ସଭା, ୭୭ ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ବଛାଗଲା

କଂଗ୍ରେସର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ: ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୧ଲୋକ ସଭା, ୭୭ ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ବଛାଗଲା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୬।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ରାଜ୍ୟରେ ଆସନ୍ତା ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୧ ଲୋକ ସଭା ଓ ଏହା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୭୭ ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ଏହି ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି।

ଏନ୍‌ଜିଟିଙ୍କ କଡ଼ା ଆଦେଶ: ବିଛାଯାଇଥିବା ପାଇପ୍‌ରେ ପାଣି ନେଇପାରିବନି ମଦ କମ୍ପାନୀ

ଏନ୍‌ଜିଟିଙ୍କ କଡ଼ା ଆଦେଶ: ବିଛାଯାଇଥିବା ପାଇପ୍‌ରେ ପାଣି ନେଇପାରିବନି ମଦ କମ୍ପାନୀ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୬।୨- ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା ହରଭଙ୍ଗା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ତିତିରିକଟା ଗ୍ରାମରେ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିବା ବୌଦ୍ଧ ଡିଷ୍ଟିଲେରି (ମଦ କମ୍ପାନୀ) ଉପରେ ଏନ୍‌ଜିଟି ଅଙ୍କୁଶ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଆଗତ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ଏନ୍‌ଜିଟିଙ୍କ ଦିଲ୍ଲୀସ୍ଥିତ ମୁଖ୍ୟ ଖଣ୍ଡପୀଠ  କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଜଙ୍ଗଲ ଜମି ଉପରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ବିଛାଯାଇଥିବା  ପ୍ରାୟ ୪ କିଲୋମିଟର ବ୍ୟାପି ପାଣି ପାଇପ୍‌ ଲାଇନକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଛନ୍ତି।

ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା: ଶହୀଦ୍‌ଙ୍କ ପରିବାରକୁ  ୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏ ଅନୁକମ୍ପା ରାଶି ଘୋଷଣା, ଆଜି ସବୁ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ନୀରବ ପ୍ରାର୍ଥନା

ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା: ଶହୀଦ୍‌ଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏ ଅନୁକମ୍ପା ରାଶି ଘୋଷଣା, ଆଜି ସବୁ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ନୀରବ ପ୍ରାର୍ଥନା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୬।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ପୁଲଓ୍ବାମାଠାରେ ଗୁରୁବାର ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ୪୪ଜଣ ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ ଯବାନ୍‌ ଶହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଶାର ୨ ଯବାନ ପ୍ରସନ୍ନ ସାହୁ ଓ ମନୋଜ ବେହେରା।

ମୌଳିକ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ଦାବି: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବିଡିଓଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ

ମୌଳିକ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ଦାବି: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବିଡିଓଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ

ଗଣିଆ,୧୬।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗଣିଆ ବ୍ଲକ ବଡଶିଲିଙ୍ଗା ପଞ୍ଚାୟତର ଜନସଙ୍ଗଠନ ଆଦିମ ଅଧିବାସୀ ମୁକ୍ତିମଞ୍ଚ ତରଫରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଅଞ୍ଚଳର ବିଭିନ୍ନ ମୌଳିକ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ଦାବିରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ୪ଦଫା ସମ୍ବଳିତ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ବିଡିଓଙ୍କ ଜରିଆରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । 

ତଦନ୍ତ ଆଳରେ ଉପେକ୍ଷା: ପ୍ରକୃତ ହିତାଧିକାରୀ ପାଉନାହାନ୍ତି ଆବାସ ଗୃହ

ତଦନ୍ତ ଆଳରେ ଉପେକ୍ଷା: ପ୍ରକୃତ ହିତାଧିକାରୀ ପାଉନାହାନ୍ତି ଆବାସ ଗୃହ

ନୂଆଗାଁ,୧୬।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସରକାର ଦେଶର ପ୍ରତି ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଆବାସ ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ପକ୍କାଘର ଖଣ୍ଡିଏ ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ। କିନ୍ତୁ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅଣଦେଖା ଯୋଗୁ ପ୍ରକୃତ ହିତାଧିକାରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ଘର ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି। 

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ସିବିଏସ୍‌ଇ ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ସିବିଏସ୍‌ଇ ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୬।୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍‌ ସେକେଣ୍ଡାରି ଏଜୁକେଶନ(ସିବିଏସ୍‌ଇ) ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ଶୁକ୍ରବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ସାରା ଦେଶରେ ୧୨ଲକ୍ଷ ୮୭ହଜାର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଚଳିତବର୍ଷ ସିବିଏସ୍‌ଇ ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ଦେଉଥିବା ବେଳେ ଓଡ଼ିଶାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୬ହଜାର ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ରହିଛନ୍ତି।

ଭତାରୁ ବଁଚିତ ୩ କଳାକାର

ଭତାରୁ ବଁଚିତ ୩ କଳାକାର

ଅତାବିରା, ୧୬।୨ (ଡି.ଏନ.ଏ): ରାଏଜ୍‌ ସରକାର ରାଏଜର କଳାକାରମାନକୁ ମାସିକ ୧୨ଶହ ଟଁକା ଲେଖେଁ କଳାକାର ଭତା ଯୁଗେଇ ଦେଉଛନ୍‌। ହେଲେ ଇ ଭତା ଲାଗି ଦରକାରି ପରମାନପତର, ବଏସ, ସଠିକ୍‌ ବିବରନ୍‌ ଦେବାର ଲାଗି ଆବେଦନ ଫର୍ମରେ ଲେଖା ଅଛେ।