ବାଲେଶ୍ୱର

ଜେଏମଏମ ଜନସମାବେଶରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶିବୁ ସୋରେନ: କାହା ବିରୋଧରେ କହିଲେନି

 ଜେଏମଏମ ଜନସମାବେଶରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶିବୁ ସୋରେନ:   କାହା  ବିରୋଧରେ  କହିଲେନି

 ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୪।୧- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ମୋରଡ଼ା ବ୍ଳକ ଭାତଛତରଠାରେ ଜେଏମଏମ (ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ମୁକ୍ତି ମୋର୍ଚ୍ଚା)ର ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀସ୍ତରୀୟ ଜନସମାବେଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି  ସମାବେଶରେ ଜେଏମଏମ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶିବୁ ସୋରେନ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।  ହେଲେ ସେ ରାଜ୍ୟ କିମ୍ବା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନ ଗର୍ଜି ନରମ ମନୋଭାବ ପୋଷଣ କରିଥିବାରୁ କର୍ମୀ ମହଲରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି। ହେଲେ ଦଳର ଅନ୍ୟ ଆଶାୟୀ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଓଡ଼ିଶା କଂଗ୍ରେସ ସହିତ ଜେଏମଏମର ମେଣ୍ଟ ହେବା ନେଇ ହେଉଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚା ସମ୍ପର୍କରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୋରେନ ମୁହଁ ଖୋଲିଥିଲେ । ରାଜ୍ୟରେ ମେଣ୍ଟ ହେବା ନେଇ  ଦଳ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ନିଆଯାଇ ନାହିଁ।     ଆସନ୍ତା ୩୦ ତାରିଖରେ  ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଚୂଡାନ୍ତ  ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ବୋଲି ସେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଥିଲେ।

ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାର ଆଦିବାସୀଙ୍କ ସୁଖଦୁଃଖରେ ଜେଏମଏମ ଆରମ୍ଭରୁ ସାମିଲ ହୋଇଛି ଏବଂ  ଆଗକୁ ବି ରହିଥିବ । ଏଣୁ ଜିଲାର ଆଦିବାସୀଙ୍କ ସମଗ୍ର ବିକାଶ ପାଇଁ ଜେଏମଏମ ହାତରେ ଶାସନ କ୍ଷମତା ଦେବାକୁ ସେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାବାସୀଙ୍କୁ କହିଥିଲେ। ଏହି ସମାବେଶରେ ସେ ନିଜ ଝିଅ ତଥା ଜେଏମଏମ ରାଜ୍ୟ ମହିଳା ସଭାନେତ୍ରୀ ଅଞ୍ଜନି ସୋରେନଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ଭୋଟ ଭିକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ଜେଏମଏମ୍‌ର ରାଜ୍ୟ ମହିଳା ସଭାନେତ୍ରୀ ଅଞ୍ଜନି ସୋରେନ  ସମବେତ ଜନତାଙ୍କୁ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇଥିଲେ। ସେ ନିଜେ ଦଳର  ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାର  ଏମପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେବେ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଯାହା ସଭାସ୍ଥଳରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଥିଲା।   ଜେଏମଏମ୍‌ର ଜିଲା ସଭାପତି ଫାଗୁ ସୋରେନଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ  ଆୟୋଜିତ ଏହି  ସମାବେଶରେ  ମୋରଡ଼ା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ପାଇଁ ଆଶାୟୀ ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥୀ  କଳିଙ୍ଗ କେଶରୀ ଜେନା  କିନ୍ତୁ   ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ସେ ମୟୂରଭଞ୍ଜରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଶିଳ୍ପ, କାଗଜ କଳ ଆଦି ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବି କରିଥିଲେ। ସେହିପରି ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ମହେଶ ହେମ୍ବ୍ରମ, ରାଜ୍ୟ ମହିଳା ସଭାନେତ୍ରୀ ଅଞ୍ଜନି ସୋରେନ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଟୁଡୁ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ। 

ପ୍ରକାଶଥାଉ କି ଗତ ୫ ତାରିଖରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ବାରିପଦା ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିଲେ। ଯାହା ରାଜ୍ୟ ସମେତ ଜିଲା ରାଜନୀତିକୁ ସରଗରମ  କରିଥିଲା।  ଏହାପରେ ଜେଏମଏମ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କିନ୍ତୁ ନିଜ ଦୁଇ ଦିନିଆ  ଗସ୍ତ ଅବସରରେ ରାଜ୍ୟ କିମ୍ବା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ  ପଦୁଟିଏ ମଧ୍ୟ ନ କହିବା ଜେଏମଏମ କର୍ମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନୈରାଶ୍ୟଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି।  ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୋରଡ଼ା, ଶୁଳିଆପଦା ଓ ରାସଗୋବିନ୍ଦପୁର ଅଞ୍ଚଳର ହଜାର ହଜାର କର୍ମୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।  

All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

ଶିଳାନ୍ୟାସ ପୂର୍ବରୁ ଭାଙ୍ଗିଲା ଫଳକ: ହୋଇପାରିଲାନି ଶିଳାନ୍ୟାସ

ଶିଳାନ୍ୟାସ ପୂର୍ବରୁ ଭାଙ୍ଗିଲା ଫଳକ: ହୋଇପାରିଲାନି ଶିଳାନ୍ୟାସ

ତିହିଡ଼ି,୧୬।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଅଧୀନ ଗୋବିନ୍ଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତରେ ଶନିବାର ୩ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଦ୍‌ଘାଟନ ଓ ବିଭିନ୍ନ ଶିଳାନ୍ୟାସ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚୂଡାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା।

ହଠାତ୍‌ ବର୍ଷା ବଢ଼ାଇଦେଲା ନାଲି ଚା’ର ଚାହିଦା

ହଠାତ୍‌ ବର୍ଷା ବଢ଼ାଇଦେଲା ନାଲି ଚା’ର ଚାହିଦା

କେନ୍ଦୁଝର,୧୬।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ରାଜ୍ୟରେ ଶୀତ କମି ଆସୁଥିବା ଯୋଗୁ କିଛିଦିନ ଧରି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିଲା। ମାତ୍ର ଶନିବାର ପାଣିପାଗରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟି ହଠାତ୍‌ ବର୍ଷା ହୋଇଛି। ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ  କେନ୍ଦୁଝର ସହରବାସୀ ନାଲି ଚା’ର ମଜା ଉଠାଇଛନ୍ତି।

 ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ନେଇ ପ୍ରଶାସନିକ ପ୍ରସ୍ତୁତି

ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ନେଇ ପ୍ରଶାସନିକ ପ୍ରସ୍ତୁତି

କେନ୍ଦୁଝର,୧୬।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଆସନ୍ତା ୨୨ ତାରିଖରୁ  ହେବାକୁଥିବା ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାରେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାର ୨୩,୨୩୩ ଜଣ ରେଗୁଲାର ଓ ୧,୨୨୧ ଜଣ ଏକ୍ସ-ରେଗୁଲାର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ। ୧୨୩ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରୀକ୍ଷା ହେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ୩ଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା ଲାଗିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।  

ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଚୋରାପ୍ରୀତିକୁ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ...

ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଚୋରାପ୍ରୀତିକୁ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ...

ତିହିଡ଼ି,୧୬।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡ଼ି ଥାନା କାଁପଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ କଁାପଡ଼ାବିନ୍ଧା ଗ୍ରାମରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ମୃତକ ହେଲେ ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମର ବିନି ଦାସ। ବିନିଙ୍କର ଗତବର୍ଷ ବିବାହ ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କର ଅନ୍ୟ ଝିଅ ସହ ପରକୀୟା ପ୍ରୀତି ଥିବା ଜାଣିପାରି ବିନି ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିଲେ।

ଚୋରା କାଠ ବୋଝେଇ ୪୦୭ ଜବତ

ଚୋରା କାଠ ବୋଝେଇ ୪୦୭ ଜବତ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୬।୨: ଭଦ୍ରକ ବନ ବିଭାଗ ରେଞ୍ଜରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶୁକ୍ରବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଭଦ୍ରକ ହଳଦୀଡ଼ିହ ବାଇପାସ୍‌ ନିକଟରୁ ଚୋରାକାଠ ବୋଝେଇ ୪୦୭କୁ ଜବତ କରାଯାଇଛି। ବନବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଦେଖି ଡ୍ରାଇଭର ଗାଡ଼ି ଛାଡ଼ି ଫେରାର ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ। ବନବିଭାଗ ଗାଡ଼ି ଜବତ କରି ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଗାଡ଼ିଟି ଭଦ୍ରକରୁ ଧାମରା ଯାଉଥିବା ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଘର ଭାଙ୍ଗି ଚାଉଳ ଖାଇଲା ହାତୀ

ଘର ଭାଙ୍ଗି ଚାଉଳ ଖାଇଲା ହାତୀ

ଝୁମ୍ପୁରା, ୧୬।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): କିଛିଦିନର ନିରବତା ପରେ ଗୋଠଛଡା ଦନ୍ତାହାତୀ ପୁଣିଥରେ ଉପତ୍ାତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏ ନେଇ ବାମେବାରୀ ଫରେଷ୍ଟ ସେକଶନ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜଙ୍ଗଲ ପାର୍ଶ୍ୱବର୍ତ୍ତୀ ଗ୍ରାମ ପଟୁଆ କୁଦର, କାଳିଆପାଳ, ଗୋଡୁଆଟୋପା, ନେଦିଗୋଠ, ନୁଣଗାଡିଆ, ବାମନଡିହା, ନଇବୁଗା, କାଶିଆ, ସାନକାଳିମାଟି ଆଦି ଗ୍ରାମର ବାସିନ୍ଦା ଆତଙ୍କିତ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି। 

ଭୋଟର ତାଲିକା ସଂଶୋଧନ ଦାବିରେ ଧାରଣା

ଭୋଟର ତାଲିକା ସଂଶୋଧନ ଦାବିରେ ଧାରଣା

ଚାନ୍ଦବାଲି, ୧୬।୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଂଶଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତର ୧ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଭୋଟରଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ପଞ୍ଚାୟତରେ ସାମିଲ କରାଯାଇ ଭୋଟର ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏହି ତାଲିକା ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇ ପୁନଃ ପ୍ରକାଶ ଦାବିରେ ବ୍ଲକ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ବାଂଶଡ଼ା ଆର୍‌ଆଇ ଅଫିସ ସମ୍ମୁଖରେ ଶୁକ୍ରବାର ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି: ଉଠିଲାନି ଧାନ, ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି: ଉଠିଲାନି ଧାନ, ରାସ୍ତାରୋକୋ

ବନ୍ତ, ୧୬।୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ବନ୍ତ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ରାମଚନ୍ଦ୍ରପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ପାନପଦୀ ଛକଠାରେ ଗତ ୬ ତାରିଖଠାରୁ ଶତାଧିକ ଚାଷୀ ରାସ୍ତାପାର୍ଶ୍ୱରେ ଧାନବସ୍ତା ପକାଇ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ହେଲେ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସେଭଳି କିଛି ଆଖିଦୃଶିଆ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। 

ସିରିଜ୍‌ ବୋମାମାଡ଼ କରି ଏଟିଏମ୍‌ ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣା: ୧୦ ଦିନ ବିତିଲା, ପୋଲିସ ହାତ ଖାଲି

ଚାନ୍ଦବାଲି,  ୧୬।୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ମତୋ ଅଏଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଛକରେ ଥିବା ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏକ ଏଟିଏମ୍‌ ଉପରେ ସିରିଜ୍‌ ବୋମାମାଡ଼ କରି ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣାକୁ ୧୦ ଦିନ ବିତିଯାଇଛି। 

ଶିମିଳିପାଳରୁ ଗୁଳି ଭର୍ତ୍ତି ୨ ଦେଶୀବନ୍ଧୁକ ଜବତ, ଶିକାରୀ ଚମ୍ପଟ

 ଖୁଣ୍ଟା,୧୬।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଖୁଣ୍ଟାବ୍ଲକ ତଥା ଉଦଳା ରେଞ୍ଜ ଅଧିନ ଶିମିଳିପାଳର ଗାମୁଛାବିଛା ପାହାଡ଼ରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନରେ ବନ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀ ମାନେ ଗୁଳି ଭର୍ତ୍ତି ୨ଟି ଦେଶୀ ବନ୍ଧୁକ ଜବତ କରିଥବା ବେଳେ ୪ ଜଣ ଶିକାରୀ ଚମ୍ପଟ ମାରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ କରି ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଅନଶନ ଜାରି

ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ କରି ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଅନଶନ ଜାରି

ଠାକୁରମୁଣ୍ଡା, ୧୬।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ଠାକୁରମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକର ଶିକ୍ଷକ ସଂଘର ଅନଶନ ୩ୟ ଦିନରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି। ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀଙ୍କ ସମେତ ୨ଜଣ କିରାଣିଙ୍କ ବଦଳି ଦାବି କରି ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ କରି ଶିକ୍ଷକମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି।

ବିଦ୍ୟାଳୟ ମିଶ୍ରଣକୁ ବିରୋଧ: ବିଇଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ବିଦ୍ୟାଳୟ ମିଶ୍ରଣକୁ ବିରୋଧ: ବିଇଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଉଦଳା, ୧୬।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବିଦ୍ୟାଳୟ ମିଶ୍ରଣକୁ ବିରୋଧ କରି ଉଦଳା ବ୍ଲକ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଖଲାଡି ପଞ୍ଚାୟତର ଦରିକୁଲା ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ଶୁକ୍ରବାର ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଅଭିଭାବକମାନେ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ।