ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ଭିଗନ୍‌ଙ୍କ ପାଇଁ ସୁଯୋଗ

ଭିଗନ୍‌ଙ୍କ ପାଇଁ ସୁଯୋଗ

ପରିବେଶ ପରିଚିନ୍ତା/ ମାନେକା ଗାନ୍ଧୀ

ଆଜିକାଲି ଭିଗନ୍‌ (ଶୁଦ୍ଧ ନିରାମିଷାଶୀ- ଯେଉଁମାନେ ମାଛ, ମାଂସ, ଅଣ୍ଡା, ମହୁ, କ୍ଷୀର ଓ କ୍ଷୀରଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ପ୍ରଭୃତି କୌଣସି ପ୍ରକାର ପ୍ରାଣିଜ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତି ନାହିଁ କିମ୍ବା ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଦାନ୍ତ, ଶିଙ୍ଗ, ଚମଡ଼ା ପ୍ରଭୃତିରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କୌଣସି ଦ୍ରବ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ନାହିଁ)ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ସୁଯୋଗ ରହିଛି। ଏଥିପାଇଁ କେବଳ ଅଧ୍ୟବସାୟ ଓ ସାହସ ଦରକାର- ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାର ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ଏହା ଦରକାର ପଡ଼ିଥାଏ। ତେବେ ଅଧିକ ସହାନୁଭୂତିଶୀଳ ଜୀବନଶୈଳୀ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଧୁନିକ ଫେଶନ ଛାଡ଼ିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ। ପୁନଃଚକ୍ରିତ ପଲିଷ୍ଟରରୁ ଫେଶନବାଲା ଉତ୍ପାଦ ତିଆରି ହୋଇପାରୁଛି। ଆଜିକାଲି ବହୁ ପ୍ରକାର ଜୋତା, ବେଲ୍‌ଟ ଓ ମନିପର୍ସ ମିଳୁଛି, ଯାହା ଚମଡ଼ାରୁ ତିଆରି ହୋଇ ନ ଥାଏ। ଏଗୁଡ଼ିକ ବିଭିନ୍ନ ପରିବେଶ-ଅନୁକୂଳ ପଦାର୍ଥ ଯଥା କପା, କାନଭାସ, ନାଇଲନ, ଭେଲ୍‌ଭେଟ, ଲିନେନ ଓ ଉଦ୍ଭିଜ୍ଜ ପଦାର୍ଥରୁ ତିଆରି ହେଉଛି। ଏପରି କି ଏସବୁ ଜୋତା ପ୍ରଭୃତିରେ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ଅଠା ବି ପ୍ରାଣୀ ଚମଡ଼ାରୁ ତିଆରି ହୋଇ ନ ଥାଏ କିମ୍ବା ପ୍ରାଣୀଙ୍କଠାରେ ପରୀକ୍ଷା ହୋଇ ନ ଥାଏ। 

ଆପଣ ଏକ ସାପ୍ତାହିକ ଜୈବିକ ବଜାର ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ। ପିପୁଲ ଫର୍‌ ଆନିମଲ୍‌ସ କିଛିଦିନ ପାଇଁ ଏହା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ଏବଂ ଭଲ ବି ଚାଲିଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦିଲ୍ଲୀରେ ତିନୋଟି ସାପ୍ତାହିକ ଜୈବିକ ବଜାର ଅଛି ଏବଂ ସେଗୁଡ଼ିକରେ ମଞ୍ଜି, ଗଛ, ପନିପରିବା ଓ ସାଲାଡଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ତେଲ ଓ ଛେନା (ଗାଈ କ୍ଷୀରରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହେଁ) ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିନିଷ ବିକ୍ରି ହେଉଛି। ଏଥିରେ ଆପଣ ଭିଗନ୍‌ ରୋଷେଇ ବହି, ଭିନେଗାର ଓ ସସ୍‌, ଚା, ମାଟି ବା ସିରାମିକ୍‌ ପାତ୍ର, ବାସ୍ନା, ସାବୁନ, ସ୍କିନ୍‌କେୟାର, କେଶତୈଳ ଓ ଭିଗନ୍‌ ଖାଦ୍ୟ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ। କାଳକ୍ରମେ ଫୁଲ ବଜାର ପରି ଏହା ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ବଜାରରେ ପରିଣତ ହୋଇଯିବ ଏବଂ ସରକାର ସେଥିପାଇଁ ଜାଗା ଦେବେ। ସିଡ୍‌ନୀଠାରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏକ ଭିଗନ୍‌ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ପାଳିତ ହୁଏ। ଏହା ଖୁବ୍‌ ବଡ଼। ସାରା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରୁ ଲୋକମାନେ ଏଥିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି (www.crueltyfreefestival.org.au)। ଆପଣ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏପରି ଭିଗନ୍‌ ମେଳା ଆୟୋଜନ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଏହାର ନାଁ ଦେଇପାରିବେ କ୍ରୁଏଲ୍‌ଟି-ଫ୍ରି ଫେଷ୍ଟିଭାଲ। 

ମୁଁ ଭିଗନ୍‌ ବେକରି (ପାଉଁରୁଟି, କେକ୍‌ ପ୍ରଭୃତିର ଦୋକାନ), କନ୍‌ଫେକ୍ସନେରି (ମିଠାଇ ଦୋକାନ) ଓ ଚକୋଲେଟିୟର (ଚକୋଲେଟ୍‌ ଦୋକାନ)ରୁ କିଣାକିଣି କରିଥାଏ। ଏହିସବୁ ଦୋକାନରେ କେବଳ ଅପ୍ରାଣିଜ ଖାଦ୍ୟପଦାର୍ଥ ହିଁ ମିଳିଥାଏ। ଆପଣ ଏପରି ଦୋକାନ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ। କିନ୍ତୁ ଏହା କରିବାକୁ ଗଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ଦୋକାନରେ ମହଜୁଦ ରଖୁଥିବା ବା ଦୋକାନ ପାଇଁ କିଣୁଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ସରଞ୍ଜାମ ଓ ଖାଦ୍ୟପଦାର୍ଥର ମୂଳ ଉତ୍ସ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ସେଥିରେ ଯେପରି କୌଣସି ପ୍ରକାର ରାସାୟନିକ, ଜୈବ-ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଉପାଦାନ ବା ପ୍ରାଣିଜ ପଦାର୍ଥ ନ ଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଉପାଦାନର ମୂଳ ଉତ୍ସ ବିଷୟରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବା ସହିତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଯୋଗାଣକାରୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ପାମ୍‌ତେଲ ବଦଳରେ ନଡ଼ିଆତେଲ ଓ କୋକୋ ବଟର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ। ମିଠା ପାଇଁ ଚିନି ବଦଳରେ ଆଖୁରସରୁ ଜଳୀୟ ଅଂଶ ଶୁଖାଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଗୁଡ଼, ନଡ଼ିଆ ଶର୍କରା ଓ ଶୁଦ୍ଧ ମେପଲ ଶର୍କରା ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ। 

ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏକ ଦୋକାନ ଖୋଲିପାରିବେ, ଯେଉଁଥିରେ କେବଳ ଭିଗନ୍‌ ତେଲ, କ୍ଷୀର ଓ ଲହୁଣି ବିକ୍ରି ହେଉଥିବ, ଯଥା- ଅଲିଭ ତେଲ, ୟେର୍ବା ମେଟ୍‌, ନଡ଼ିଆ, ଅଳସୀ, ଚିଆ, ହେମ୍ପ ଓ କଳା ରାଶି ତେଲ, କାଜୁ ଓ ଶି ବଟର, ବାଦାମ ତେଲ ଓ କ୍ଷୀର, ଅଳସୀ କ୍ଷୀର, ମେପଲ ସିରପ, ଗୁଡ଼, ଜୈବ ନଡ଼ିଆ ଶର୍କରା, ଷ୍ଟିଭିଆ ଜିଲିଟୋଲ, ଭଲ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ତେଲ ଇତ୍ୟାଦି। ଏଥି ସହ ପ୍ରାଣୀ ଅଧିକାର ଶାର୍ଟ ଓ ବୋତାମ ମଧ୍ୟ ଦୋକାନରେ ରଖିପାରନ୍ତି। ପୌଷ୍ଟକତା ଦ୍ୱାରା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରନ୍ତୁ। ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ନକଲି ମାଂସ, ଛେନା, ଚିକେନ୍‌ ସାଣ୍ଡ୍‌ଓ୍ବିଚ୍‌, ହଟ୍‌ଡକ୍‌, କବାବ, ବର୍ଗର, ମାଂସ ତରକାରି, ଫ୍ରେଞ୍ଚ୍‌ ଟୋଷ୍ଟ ପ୍ରଭୃତି ଦେଇ ସେମାନଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଦିଅନ୍ତୁ। ଛେନାର ଭିଗନ୍‌ ବିକଳ୍ପ ଆଜିକାଲି ଅନ୍‌ଲାଇନ ବିକ୍ରି ହେଲାଣି। ଏସବୁ ଖାଦ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେଲେ ବହୁଲୋକ ଭିଗନ୍‌ ହେବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିବେ। ଆଜିକାଲି ଏପରି କୃତ୍ରିମ ମାଂସ ମିଳିଲାଣି, ଯାହା ଦେଖିବାକୁ ଓ ଖାଇବାକୁ ମାଂସ ପରି ହେଲେ ମଧ୍ୟ ସେଥିରେ ମାଛ, ମାଂସ, ଅଣ୍ଡା, କ୍ଷୀର, କୋଲେଷ୍ଟରଲ, ହାଇଡ୍ରୋଜେନେଟେଡ୍‌ ଫ୍ୟାଟ୍‌, ଜିନ୍‌-ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଉପାଦାନ, କୃତ୍ରିମ ରଙ୍ଗ, ବାସ୍ନା ଓ ସଂରକ୍ଷଣକାରକ ନ ଥାଏ। 

ଯଦି ଆପଣ ଏକ କାଫେ (ଚା, କଫି, ଜଳଖିଆ ଦୋକାନ) ଖୋଲିଛନ୍ତି, ତେବେ ସେଥିରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ କପ୍‌, ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ଛଣା ଆଦି ଆଦୌ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ଛଣା ବଦଳରେ ସଫା କନାରେ ଛାଣନ୍ତୁ। ବଳକା ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରଭୃତି ଏଣେତେଣେ ନ ପକାଇ ତାକୁ ପୋତି ସେଥିରୁ କମ୍ପୋଷ୍ଟ ତିଆରି କରନ୍ତୁ, ନ ହେଲେ ପ୍ରାଣୀ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳକୁ ଦେଇଦିଅନ୍ତୁ। ବୋନ୍‌ ଚାଇନାରେ ତିଆରି କପ୍‌, ପ୍ଲେଟ୍‌ ଆଦୌ କିଣନ୍ତୁ ନାହିଁ। ପରିବେଶ-ଅନୁକୂଳ ପଦାର୍ଥରେ ବାସନ ସଫା କରନ୍ତୁ। ଆପଣଙ୍କ ବହି, ଲେବଲ, ରସିଦ, ମେନ୍ୟୁ ପ୍ରଭୃତି ପୁନଚକ୍ରିତ କାଗଜ ଓ ସୋୟା-ଭିତ୍ତିକ କାଳିରେ ଛାପନ୍ତୁ। ଆପଣଙ୍କ ପରିତ୍ୟକ୍ତ ବନସ୍ପତି ତେଲକୁ ଫୋପାଡ଼ି ନ ଦେଇ କାର୍‌ ଇନ୍ଧନ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ, ଯାହା ଫଳରେ ପେଟ୍ରୋଲ ବଞ୍ଚିଯିବ। 

ଆପଣ ନିଜ ଘରେ କିଛି ଜିନିଷ ତିଆରି କରି ତା’ର ବିକ୍ରି ପାଇଁ ବିଜ୍ଞାପନ ଦେଇପାରିବେ, ଯେପରି ବାଦାମ ବଟର। ଏହାକୁ ଆପଣ ବିନା ପାମ୍‌ ତେଲ ଓ ସଂରକ୍ଷଣକାରକରେ ତିଆରି କରିପାରିବେ। ଭେଗ୍‌ ଏଲ୍‌ଏଲ୍‌ସି (www.thevegg.com) ହେଉଛି ପାଉଡରୀକୃତ ଭିଗନ୍‌ ଅଣ୍ଡା କେଶରର ନିର୍ମାତା ଓ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ବିକ୍ରିକର୍ତ୍ତା। ଏହା ହେଉଛି ରକି ଶେପାର୍ଡ ନାମକ ଜଣେ ଲୋକ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ବ୍ୟବସାୟ। ସେ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ଭିଗନ୍‌ ଅଣ୍ଡା କେଶର ଉଦ୍ଭାବକ। 

ଆପଣ ଏକ ଭିଗନ୍‌ ପ୍ରସାଧନ ସାମଗ୍ରୀ ଓ ସ୍କିନ୍‌କେୟାର୍‌ ଦୋକାନ ଖୋଲିପାରନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରସାଧନ ସାମଗ୍ରୀଗୁଡ଼ିକରେ କୌଣସି ପ୍ରାଣିଜ ଚର୍ବି, ଜେଲାଟିନ୍‌ ବା ହାଡ଼ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ ନାହିଁ। ଏଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରାଣୀଙ୍କଠାରେ ପରୀକ୍ଷା ବି କରାଯାଏ ନାହିଁ। ଏଗୁଡ଼ିକ ନିଷ୍ଠୁରତାମୁକ୍ତ ଓ କ୍ଷତିକାରକ ରାସାୟନିକମୁକ୍ତ। ପାମ୍‌ତେଲ ପ୍ରକୃତରେ ଏକ ଶୁଷ୍କକାରକ, ଏହା ଚର୍ମକୁ ଆର୍ଦ୍ର ରଖେ ନାହିଁ କି ଚର୍ମର କିଛି ଉପକାର କରେ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏହା ଶସ୍ତା ହୋଇଥିବାରୁ ସବୁ କମ୍ପାନୀ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ସେହିପରି ତଥାକଥିତ ଦାମୀ କମ୍ପାନୀ ସ୍କିନ୍‌ କେୟାର ସାମଗ୍ରୀରେ ଲାନୋଲିନ୍‌ ଓ ଶେଲାକ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। ଏଗୁଡ଼ିକ ଚର୍ମର କୌଣସି ଉପକାର କରନ୍ତି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ବେଶିଦିନ ସାଇତି ରଖାଯାଇପାରୁ ଥିବାରୁ ଏଗୁଡ଼ିକ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। ଭିଗନ୍‌ ଦୋକାନରେ ଏଗୁଡ଼ିକ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ନ ରହିବା ଉଚିତ। ଭିଗନ୍‌ ସାବୁନ ବ୍ୟବହାର କଲେ ଆଲର୍ଜି ହେବ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହି ସାବୁନରେ କେବଳ ଉଦ୍ଭିଜ୍ଜ ତେଲ ଓ ପ୍ରାକୃତିକ ବାସ୍ନା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। ପ୍ଲାନେଟ୍‌ ଇଙ୍କ୍‌ ନାମକ ଏକ କମ୍ପାନୀ ପରିବେଶ-ଅନୁକୂଳ ଉଦ୍ଭିଦ-ଭିତ୍ତିକ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରି କରୁଛି। 

Email: gandhim@nic.in

All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ମିଶ୍ରିତ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ

ମିଶ୍ରିତ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ

ଦିଲ୍ଲୀକା ବାବୁ/ ଦିଲୀପ ଚେରିଏନ୍‌

ଜାତୀୟ ନମୁନା ସର୍ଭେ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ (ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌ଓ)ର ଲେବର ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ଏକ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ମାତ୍ର, ଏହା ସର୍ବଶେଷ ରିପୋର୍ଟ ନୁହେଁ ବୋଲି ମୋଦି ସରକାର ଦାବି କରିବାର କେଇଦିନ ପରେ ଶ୍ରମ ଓ ନିଯୁକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ଗଙ୍ଗଓ୍ବାର ଲୋକ ସଭା..

ପ୍ରବାସୀ ଓ ଆପ୍ରବାସୀ

ପ୍ରବାସୀ ଓ ଆପ୍ରବାସୀ

ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶରେ ଅଳ୍ପବହୁତ ବିଦେଶାଗତ ବ୍ୟକ୍ତି ଥାଆନ୍ତି ଓ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ସେମାନେ ନାଗରିକତ୍ୱ ଲାଭକରି ପୁରୁଷାନୁକ୍ରମେ ସେଠାରେ ବାସ କରନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ ବିଦେଶରେ ଯାଇ ରହନ୍ତି ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରବାସୀ କହୁ, ଆଉ ସେ ଦେଶର ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ଆପ୍ରବାସୀ କହନ୍ତି। ଧନୀ ଓ ଉନ୍ନତ ରାଷ୍ଟ୍ର, ବିକାଶଶୀଳ ଓ ଜନବହୁଳ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡ଼ିକର ଆପ୍ରବାସୀ..

ମହାଦାନୀ

ମହାଦାନୀ

ଶିବରାମ ଶତପଥୀ

ପୁରାଣ ପୃଷ୍ଠା ଓଲଟାଇଲେ ଆମେ କେତେଜଣ ମହାଦାନୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ହେଉ। ସୂର୍ଯ୍ୟବଂଶର ପ୍ରାତଃସ୍ମରଣୀୟ ସମ୍ରାଟ୍‌ ହରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ର ନିଜର ରାଜ୍ୟ ସହ ସର୍ବସ୍ବ ଦାନ କରିବା ପରେ ଦକ୍ଷିଣା ଦେବା ପାଇଁ ନିଜର ପତ୍ନୀ ଓ ପୁତ୍ରକୁ ବିକ୍ରିକରି ପରିଶେଷରେ ନିଜକୁ ଚଣ୍ଡାଳ ହାତରେ ବିକିଦେଇ ଶ୍ମଶାନ ରକ୍ଷକ ସାଜିଥିଲେ। ବିଷ୍ଣୁଭକ୍ତ ବଳିରାଜା ଗୁରୁ ଶୁକ୍ରାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଉପଦେଶ ନ ମାନି ବାମନଙ୍କୁ ତ୍ରିପାଦ ଭୂମିଦାନ କରି ପାତାଳଗାମୀ ହୋଇଥିଲେ। ମହାରାଜା ଶିବି ଶରଣାଗତ କପୋତକୁ ରକ୍ଷା..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଭାରତବର୍ଷ ଏକ ମନ୍ଦିରମାଳିନୀ ଦେଶ। ଅନେକ ମନ୍ଦିରରେ ଅଲୌକିକ ଘଟଣା ଘଟୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଏଭଳି ଘଟଣାମାନ କାହିଁ କେତେ ବର୍ଷରୁ ଚଳିଆସୁଛି, ଯାହାର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ମଧ୍ୟ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ଆମ ଦେଶରେ ଏପରି ମନ୍ଦିର ରହିଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଏକ ଅଖଣ୍ଡ ଦୀପ ଦୀର୍ଘ ୫୫୦ ବର୍ଷ ଧରି ଜଳିଆସୁଛି। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ମନାସା ସହରଠାରୁ ପ୍ରା..

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ସନ୍ଦେହଘେରରେ ଟିକସଦାତା

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ସନ୍ଦେହଘେରରେ ଟିକସଦାତା

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୂଷ ଗୋୟଲ ବାର୍ଷିକ ପାଞ୍ଚଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆୟକାରୀମାନଙ୍କ ଆୟକରରେ ଯେଉଁ ରିହାତି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ତାକୁ ନେଇ ଉପୁଜିଥିବା ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ୧୦ ଦିନ ପରେ ବି ଦୂର ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ। ଫେବୃୟାରୀ ପହିଲାରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ଅନ୍ତରୀଣ ବଜେଟରେ ଗୋୟଲ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବାର୍ଷିକ ମୋଟ ଆୟ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ହୋଇ ନ ଥିବ, ତାଙ୍କୁ ଆୟକରରେ ରିହାତି ମିଳିବ। ଏହି ଘୋଷଣା ପରେ କିଏ ପ୍ରକୃତରେ ଟିକସ ସୁବିଧା ପାଇବ ଓ କିଏ ପାଇବ ନା..

 ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅନ୍ତରୀଣ ବଜେଟ

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅନ୍ତରୀଣ ବଜେଟ

ଡ. ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ମହାପାତ୍ର

ଫେବୃୟାରୀ ୭ ତାରିଖରେ ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଶଶିଭୂଷଣ ବେହେରା ୨୦୧୯-୨୦ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଲେଖାନୁଦାନ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ବଜେଟରେ ମୋଟ ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ ୧,୩୨,୬୬୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା ବେଳେ ଏପ୍ରିଲରୁ ଜୁଲାଇ ୨୦୧୯ ପାଇଁ ୫୬,୯୨୧କୋଟି ଟଙ୍କାର ଲେଖାନୁଦାନ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି। ଏହା ବେହେରାଙ୍କ ଜୀବନର ଦ୍ୱିତୀୟ ବଜେଟ ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବର ଶେଷ ଅନ୍ତରୀଣ ବଜେଟ। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ଯେହେତୁ ନିର୍ବାଚନ ଆଗକୁ ଅଛି ତେଣୁ ସେ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ ନ କରି ଏପ୍ରିଲରୁ ଜୁଲାଇ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟୟ ପାଇଁ ଲେଖାନୁଦାନ ଉପସ୍ଥାପ..

 ପ୍ରଶାସନିକ ନା ପ୍ରାଶାସନିକ

ପ୍ରଶାସନିକ ନା ପ୍ରାଶାସନିକ

ଡ. ସଦାନନ୍ଦ ନାୟକ

ଖବରକାଗଜ କେବଳ ଖବର ପରିବେଷଣ କରେନାହିଁ, ତାହା ସମ୍ପୃକ୍ତ ଭାଷାର ସମୃଦ୍ଧି ସାଧନରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ନିର୍ବାହ କରେ। ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟରେ ଭାଷା ଏତେସଂଖ୍ୟକ ପାଠକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବାର ଏହା ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍କୃଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମ। ଖବରକାଗଜର ଭାଷାକୁ ଲୋକମାନେ ମାନକ ଭାଷା ରୂପେ ଗ୍ରହଣ କରିଥାନ୍ତି। ଶବ୍ଦଜ୍ଞାନ ବୃଦ୍ଧି ନିମନ୍ତେ ଅନେକେ ଖବରକାଗଜକୁ ହିଁ ଆଶ୍ର..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ଜୀବନରେ ପରୀକ୍ଷା ଖୁବ୍‌ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ପରୀକ୍ଷା ଦେବାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହେଲେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ପଡେ। ତେଣୁ ସବୁ କିଛି ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ଏଡାଇ ପରୀକ୍ଷା ହଲ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚତ୍ବା ଜରୁରୀ। ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ଝିଅକୁ ପରୀକ୍ଷାକେନ୍ଦ୍ରକୁ ନେଉଥିବା  ବେ..

 ବୁଦ୍ଧିଆ ପ୍ରାଣୀ ଛେଳି

ବୁଦ୍ଧିଆ ପ୍ରାଣୀ ଛେଳି

ପରିବେଶ ପରିଚିନ୍ତା/ ମାନେକା ଗାନ୍ଧୀ

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏକ କଂସେଇଖାନାରୁ ଗୋଟିଏ ଅଣ୍ଡିରା ଛେଳିକୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧୀ ଆନିମଲ କେୟାର ସେଣ୍ଟରରେ ଦେଲେ। ଆମେ ତାକୁ ମୁକ୍ତ ଭାବରେ ପରିସରରେ ଦୌଡ଼ିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଲୁ। ଦେଖାଗଲା ଅଳ୍ପ ସମୟ ଭିତରେ ସେ ଦଳେ କୁକୁରଙ୍କର ଦଳପତି ହୋଇଗଲା ଏବଂ କୁକୁରମାନେ ସମ୍ମାନଜନକ ଦୂରତାରେ ରହି ତାକୁ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ।..

ଆଦିବାସୀ ମେଳା

ଆଦିବାସୀ ମେଳା

ବିଚିତ୍ର ବିଶ୍ୱାଳ

ନିକଟ ଅତୀତରେ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଆଦିବାସୀ ମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ମେଳା ଯୋଗୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ରାଜଧାନୀର ପ୍ରଦର୍ଶନୀପଡ଼ିଆ ଆଦିବାସୀ ଗାଁର ଭ୍ରମ ସୃଷ୍ଟି କରେ। ରାଜଧାନୀର ବଡ଼ବଡ଼ିଆ ବାବୁମାନେ ମେଳା ବୁଲିବୁଲି ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କୁ ଦେଖନ୍ତି ଓ ସେମାନଙ୍କ ଉପତ୍ାଦିତ ସାମଗ୍ରୀ କିଣିଥାନ୍ତି। ଏହି ମେଳାରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଘର ତିଆରି କରି ଲୋକଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଯେମିତି ରଖାଯାଇଥାଏ, ଦୂ..

 ପ୍ରେମ ଏକ ପାଟମଠାଶାଢ଼ି

ପ୍ରେମ ଏକ ପାଟମଠାଶାଢ଼ି

ଡ. ଭାଗ୍ୟଲିପି ମଲ୍ଲ

ଆଜି ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ଡ଼େ’। ପ୍ରେମ ଦିବସ। ପ୍ରେମର ସ୍ମୃତିରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ପାଳନ କରୁଛି ଏହି ଦିବସ। ତେବେ ପ୍ରେମର ଜନ୍ମ କ’ଣ ଆଜି ଓ ଆଜି ହିଁ ତା’ର ମୃତ୍ୟୁ? ପ୍ରେମକୁ ନେଇ କେତେ କଥା। ପ୍ରେମ କାଳେ ପ୍ରାପ୍ତିରେ ମିଳେନା, ମିଳେ ଅପ୍ରାପ୍ତିରେ। ପୁଣି ମିଳନଠୁ ବେଶି ମିଳେ ବିରହରେ। ପୂର୍ଣ୍ଣତା ଅପେକ୍ଷା ଶୂନ୍ୟତାରେ ହୁଏ ଅଧିକ ଗାଢ଼ ଏବଂ ଏହି ପ୍ରେ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ହରିଦ୍ୱାରରେ ଏପରି ଏକ ଆଶ୍ରମ ରହିଛି, ଯେଉଁଠି ଏହାର  ଯଜ୍ଞଶାଳାରେ ଦୀର୍ଘ ୪୫ ବର୍ଷ ଧରି ଅଖଣ୍ଡ ଅଗ୍ନି ପ୍ରଜ୍ୱଳିତ  ହୋଇରହିଛି। ଏଠାରେ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଯଜ୍ଞ ହୋଇଥାଏ। ଯଜ୍ଞ ପରେ ଲୁହା ପ୍ଲେଟ୍‌ରେ  ଏହାକୁ ଢାଙ୍କି ଦିଆଯାଏ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦିନ ସକାଳେ ପୁଣି  ଲୁହା ପ୍ଲେଟ୍‌କୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇ ସେଥିରେ ଶୁଖିଲା କାଠ ରଖି ଦିଆଯାଏ। କାଠ ରଖାଯିବା ପରେ ସ୍ବତଃ ଅଗ୍ନି ପ୍ରଜ୍ୱ..