ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ସଂରକ୍ଷଣର ଥୋପ ନୁହେଁ, ନିଯୁକ୍ତି ଲୋଡ଼ା

ସଂରକ୍ଷଣର ଥୋପ ନୁହେଁ, ନିଯୁକ୍ତି ଲୋଡ଼ା

ବିଚିତ୍ର ବିଶ୍ୱାଳ

ମୂଳ ସମସ୍ୟାକୁ ସମାଧାନ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ସେ ସମସ୍ୟାରୁ ଲୋକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ହଟେଇବା ପାଇଁ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ବାଟରେ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବାର ଦେଖାଯାଉଛି। ଏହାର ସଦ୍ୟତମ ଉଦାହରଣ ହେଉଛି ଅର୍ଥନୈତିକ ଭାବେ ପଛୁଆ ସାଧାରଣ ବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ୧୦% ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ ଘୋଷଣା। ସାଧାରଣ ବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷା ଓ ନିଯୁକ୍ତି ଆଦି କ୍ଷେତ୍ରରେ ୧୦% ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ ଏକ ଉତ୍ତମ ନିଷ୍ପତ୍ତି। କିନ୍ତୁ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି, ଯେତେବେଳେ ସାରା ଦେଶରେ ନିଯୁକ୍ତି ହ୍ରାସ ଜନିତ ବେକାରି ସମସ୍ୟା ଅତି ସାଂଘାତିକ ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି, ସେତେବେଳେ ପ୍ରଥମେ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରାଯିବା ଦରକାର। କିନ୍ତୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିର୍ବାଚନର ଅବ୍ୟବହିତ ପୂର୍ବରୁ ଅତି ଚତୁରତାର ସହିତ ସାଧାରଣ ବର୍ଗର ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ ୧୦% ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ ଘୋଷଣା କରି ନିଯୁକ୍ତି ହ୍ରାସ ପରି ସମସ୍ୟାକୁ ଲୁଚେଇବାକୁ ବୃଥା ପ୍ରୟାସ କରୁଛନ୍ତି। ଗୋଟେ ଛୋଟ କାହାଣୀରୁ ଆମେ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଆଉ ଟିକେ ଭଲ ଭାବେ ବୁଝି ପାରିବା। 

ଥରେ ମୁଲ୍ଲା ନସିରୁଦ୍ଦିନ୍‌ଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ସଂକଟଜନକ ହୋଇପଡ଼ିଲା। ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ କରିବା ବି ତାଙ୍କ ପାଇଁ କଷ୍ଟକର ହୋଇଗଲା। ଦୁଇ ବେଳା ରୁଟି ବି ତାଙ୍କୁ ନସୀବ୍‌ ହେଲା ନାହିଁ । ମୁଲ୍ଲା ବାଧ୍ୟହୋଇ ରାଜାଙ୍କ ପାଖକୁ ଗୁହାରି କରିବାକୁ ଗଲେ। ରାଜା ମୁଲ୍ଲାଙ୍କ କଥା ଶୁଣି ଗମ୍ଭୀର ହୋଇଗଲେ ଓ ତାଙ୍କ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ କେତେକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କଲେ। ରାଜା ଘୋଷଣା କଲେ ଯେ, ଆଜିଠାରୁ ମୁଲ୍ଲାଙ୍କ ପାଇଁ ନିକଟସ୍ଥ ମସ୍‌ଜିଦ୍‌ରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବା ଲାଗି ଗୋଟିଏ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ରହିବ। ମୁଲ୍ଲା ରାସ୍ତାରେ ଯିବା ବେଳେ ଗାଁର ସାଧାରଣ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ। ମୁଲ୍ଲାଙ୍କ ଘର ବାହାରେ ଜଣେ ଜଗୁଆଳି ଚବିଶ୍‌ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରହରା ଦେବ। ରାଜାଙ୍କ ଘୋଷଣା ଶୁଣି ମୁଲ୍ଲା ଘରକୁ ଫେରିଲେ। ଗତ ମାସରେ ଏଇ କାହାଣୀଟି ଗୋଟେ ଗାଁର ସଭାରେ କହିସାରିବା ପରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପଚାରିଲି, ଏହାଦ୍ୱାରା ମୁଲ୍ଲାଙ୍କ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହେବ କି? ଉପସ୍ଥିତ ଲୋକମାନେ ଏକ ସ୍ବରରେ କହିଉଠିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ହେବ। ପରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଆଉ ଥରେ ଭଲକରି ଭାବିବାକୁ କହିବାରୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଲୋକଙ୍କର ମତ ବଦଳିଲା। ଅନେକ ଲୋକ କହିଲେ ଏହାଦ୍ୱାରା ତ ମୁଲ୍ଲାଙ୍କର ଅଭାବ ଅନଟନ ପରିସ୍ଥିତି ଦୂର ହେବ ନାହିଁ । 

ସେହି ଗାଁର ଲୋକଙ୍କ ମତ ପରି ସମ୍ପ୍ରତି ୧୦% ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ ଘୋଷଣାରେ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଖୁସି ହେଉଛେ। କିନ୍ତୁ ଏହାଦ୍ୱାରା ଅସଲ ସମସ୍ୟା ଅର୍ଥାତ୍‌ ନିଯୁକ୍ତିର ଅଭାବ ଦୂର ହେବ କି? ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମ ଦେଶରେ ବେକାରି ସମସ୍ୟା ଅତି ଉତ୍କଟ ହୋଇଛି। ଦିନକୁ ଦିନ ନିଯୁକ୍ତି ଦ୍ରୁତଗତିରେ ହ୍ରାସ ପାଇ ଚାଲୁଛି। କିନ୍ତୁ ସରକାର ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଦିଗରେ ଆଶାନୁରୂପ ପଦକ୍ଷେପ ନ ନେଇ ଅତି ଚତୁରତାର ସହିତ ସଂରକ୍ଷଣ କାର୍ଡ ଲୋକଙ୍କ ଆଗକୁ ଫୋପାଡ଼ିଛନ୍ତି, ଯାହାକୁ ନେଇ ସାରା ଦେଶରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଚାଲିଛି ଓ ନିଯୁକ୍ତି ପରି ଗମ୍ଭୀର ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ହଟିଯାଇଛି। ଏହି ସଂରକ୍ଷଣ କାର୍ଡ ଖେଳି ସରକାର ହୁଏତ ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନ ବୈତରଣୀ ପାର ହୋଇଯାଇପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ନିଯୁକ୍ତି ହ୍ରାସ ପରି ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହେବ ନାହିଁ ଓ ବେକାର ସମସ୍ୟା ଦୂର ହେବ ନାହିଁ।

ସମ୍ପ୍ରତି ସାଧାରଣ ବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ଯେଉଁ ୧୦% ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି, ତାହା ବି ଏତେ ସହଜ କଥା ନୁହେଁ। ଯଦିଓ ଏହା ଲୋକ ସଭାରେ ଗୃହୀତ ହୋଇସାରିଛି, ତଥାପି ଏଥିପାଇଁ ଆହୁରି ଲମ୍ବା ବାଟ ଯିବାର ଅଛି। କାରଣ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ସମୁଦାୟ ୫୦% ସ୍ଥାନ ହିଁ  ସଂରକ୍ଷଣ ହୋଇପାରିବ, ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ହୋଇସାରିଛି। ତେଣୁ ସରକାରଙ୍କୁ ଏଥିପାଇଁ ସମ୍ବିଧାନ ସଂଶୋଧନ କରିବା ପାଇଁ ପଡ଼ିବ। ସମ୍ବିଧାନରେ ସଂଶୋଧନ ଆଣିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିଳମ୍ବିତ ପ୍ରକ୍ରିୟା। ଇତିମଧ୍ୟରେ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଘୋଷଣା ବିରୋଧରେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟରେ ବି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ତେଣୁ ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ରାସ୍ତା ଆଦୌ ସହଜ ହେବ ନାହିଁ । ଅସଲ କଥା ହେଉଛି, ସରକାର ବି ଏ କଥା ଜାଣନ୍ତି। ତଥାପି ସେ ଏପରି ଏକ ବିଲ୍‌ ଆଣିବାର ଅସଲ କାରଣ ହେଉଛି, ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ନିଜର ଉଜୁଡ଼ା ଭାବମୂର୍ତ୍ତିକୁ ସଜାଡ଼ି ଲୋକଙ୍କ ଭୋଟ୍‌କୁ ନିଜ ଆଡ଼କୁ ଟାଣିବା। ଆଜି ଯେଉଁ ସାଧାରଣ ବର୍ଗର ଲୋକମାନେ ଏହି ୧୦% ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣକୁ ନେଇ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉତ୍ସାହିତ ହେଉଛନ୍ତି, ସେମାନେ ବି ଏହି ବିଲ୍‌ରେ ଥିବା ଗହନ କଥାକୁ ନଜରକୁ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ। ସରକାରଙ୍କ ଏହି ବିଲ୍‌ ଅନୁସାରେ ଯେଉଁ ସାଧାରଣ ବର୍ଗ ଲୋକମାନଙ୍କର ବାର୍ଷିକ ରୋଜଗାର ୮ ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇଥିବ ସେମାନେ ଏହି ସଂରକ୍ଷଣ ସୁବିଧା ପାଇପାରିବେ। ଅର୍ଥାତ୍‌ ମାସକୁ ୬୦ରୁ ୬୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ବି ଏହି ସଂରକ୍ଷଣ ସୁବିଧା ପାଇବେ। ଏଠାରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ମାସକୁ ୬୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଥିବା ଲୋକ କ’ଣ ଗରିବ? ଗୋଟିଏ ପଟେ ସରକାର ମାସକୁ ୪୦୦ରୁ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଥିବା ଲୋକକୁ ଗରିବ ସୀମାରେଖା (ବିପିଏଲ୍‌) ତଳେ ରଖୁଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟପଟେ ସଂରକ୍ଷଣ ବେଳକୁ ମାସକୁ ୬୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଥିବା ଲୋକକୁ ଗରିବ ହିସାବରେ ଗଣନା କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ପରସ୍ପରବିରୋଧୀ ନୁହେଁ କି? ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥାରୁ ଲାଭ ପାଇବା ପାଇଁ ବିଲ୍‌ ଅନୁସାରେ ମାସକୁ ୬୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଥିବା ସାଧାରଣ ବର୍ଗର ଲୋକ ସହିତ ଜଣେ ଅତି ଗରିବ ତଥା ମୂଲିଆ, ଚାଷୀ, ରିକ୍ସା ଚଲେଇ ପେଟ ପୋଷୁଥିବା ସାଧାରଣ ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ତେଣୁ ନିରିଖେଇ ଦେଖିଲେ ବୁଝି ହେଉଛି ଯେ, ଏହି ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥାରୁ ସାଧାରଣ ବର୍ଗର ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଲାଭ ପାଇବାର ଆଶା ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷୀଣ। ଯେଉଁ କ୍ରିମିଲେୟାର୍‌ ଲୋକମାନେ ପୂର୍ବରୁ ଲାଭ ପାଉଥିଲେ, ପ୍ରକାରାନ୍ତରେ ସେହିମାନେ ହଁି ଲାଭ ପାଇବେ। 

ଏତଦ୍‌ବ୍ୟତୀତ ସମ୍ପ୍ରତି କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଲକ୍ଷାଧିକ ପଦବୀ ଖାଲି ପଡ଼ିଛି। ସରକାର ସେଗୁଡ଼ିକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରୁନାହାନ୍ତି। ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଯୁକ୍ତିର ପରିମାଣ ଦ୍ରୁତଗତିରେ ହ୍ରାସ ପାଉଛି। ସେଥିପ୍ରତି ସରକାରଙ୍କର ନିଘା ନାହିଁ । ବିଶ୍ୱବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୁଦ୍ରାପାଣ୍ଠିର ଉପଦେଶରେ ସରକାର ଯେଉଁପରି ଆର୍ଥିକ ନୀତି ଲାଗୁ କରୁଛନ୍ତି, ସେଥିରେ ବର୍ଷକୁ ବର୍ଷ ଦେଶରେ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ହ୍ରାସ ପାଉଛି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷଣ ଘୋଷଣା ପୂର୍ବରୁ ଏକମାତ୍ର ପ୍ରାଥମିକ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ହେବା କଥା ନୂଆ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବା। କାରଣ ଚାକିରି ନ ଥିଲେ ସରକାର ସଂରକ୍ଷଣ କାହାକୁ କେମିତି ଦେବେ?

ଭିରଙ୍ଗ, ତିରଣ, ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର, bichitrabiswal@gmail.com

All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ଅଳସୁଆ ବଢୁଛନ୍ତି

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ଅଳସୁଆ ବଢୁଛନ୍ତି

ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଯେକୌଣସି ଉପାୟରେ ନିର୍ବାଚନ ଜିତିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନ ବର୍ଷରେ ଏସବୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। ପ୍ରମୁଖ ରାଜନୈତିକ ଦଳ, ବିଶେଷତଃ କ୍ଷମତାସୀନ ଦଳ ବିଭିନ୍ନ ଲୋକପ୍ରିୟ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରି ନିର୍ବାଚନ ବୈତରଣୀ ପାର ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି। ଲୋକଙ୍କ ଭୋଟ ହାତେଇବା ଓ ପୁନଃ ନିର୍ବାଚିତ ହେବା ପାଇଁ ..

 ଭାରତୀୟ ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ନିର୍ବାଚନ

ଭାରତୀୟ ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ନିର୍ବାଚନ

ନାରାୟଣ ପଣ୍ଡା

ବିଶ୍ୱର ବୃହତ୍ତମ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଦେଶ ଭାରତରେ ସପ୍ତଦଶ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଦେଶର ସମ୍ବିଧାନ ଅନୁସାରେ ପ୍ରତି ୫ବର୍ଷରେ ଉକ୍ତ ନିର୍ବାଚନ ହେବା କଥା। କିନ୍ତୁ ଗତ ୬୮ବର୍ଷର..

କ୍ଷମାର ମହତ୍ତ୍ୱ

କ୍ଷମାର ମହତ୍ତ୍ୱ

ହରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ର ଅରିଶଲ୍ୟ

ଶୁଭ ଶୁକ୍ରବାର ପ୍ରଭୁ ଯିଶୁଖ୍ରୀଷ୍ଟଙ୍କ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ବଳିଦାନ, କ୍ଷମା ଓ ତ୍ୟାଗର ଜୀବନକୁ ମନେପକାଇଦିଏ। ୨୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ବର୍ଷ ତଳେ ମିଥ୍ୟା ଓ କପୋଳକଳ୍ପିତ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରର ଶିକାର ହୋଇ ପ୍ରଭୁ ଯିଶୁ କ୍ରୂଶବିଦ୍ଧ ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ବର୍ତ୍ତମାନ ନିର୍ବାଚନ ଋତୁ ଜାରି ରହିଛି। ଭାରତ ଭଳି ଏକ ବୃହତ୍‌ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଭୋଟଦେଇ ନିଜ ମନ ପସନ୍ଦର ପ୍ରତିନିଧି ବାଛିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ। କିନ୍ତୁ ଅନେକ ସ୍ଥଳରେ ଦେଖାଯାଉଛି କେତେକ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଭିନ୍ନ ଆଳ ଦେଖାଇ ଭୋଟଦାନରୁ ବିରତ ରହୁଛନ୍ତି। ଭୋଟଦାନ ନ କରିବା ଅର୍ଥ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଶାସନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ..

କୀଟପତଙ୍ଗରୁ ଔଷଧ

କୀଟପତଙ୍ଗରୁ ଔଷଧ

ପରିବେଶ ପରିଚିନ୍ତା/ ମାନେକା ଗାନ୍ଧୀ

ପ୍ରକୃତିରେ କୌଣସି କ୍ଷତିକାରକ କୀଟପତଙ୍ଗ (ପେଷ୍ଟ) ବା ଅବାଞ୍ଛିତ ଘାସ (ଓ୍ବିଡ୍‌) ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ମଣିଷ ନିଜ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ କଲାବେଳେ କିମ୍ବା ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ନିବାସସ୍ଥାନ ଧ୍ୱଂସ କରି ଗୃହନିର୍ମାଣ କଲାବେଳେ କିଛି ପ୍ରାଣୀ ସେମାନଙ୍କ ବାଟରେ ଆସିଯାନ୍ତି। ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ମାରିବା ପାଇଁ ମଣିଷ ତିଆରି କରିଥିବା କୀଟନାଶକ ଦ୍ୱାରା ଶହ ଶହ କୋଟି କୀଟପତଙ୍ଗ..

ନିର୍ବାଚନର ଦୁଃଖ

ନିର୍ବାଚନର ଦୁଃଖ

ଡ. ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର

କେଉଁ ଦେଶ ପାଇଁ ନଦୀ, ପାହାଡ଼, ପର୍ବତ, ମରୁଭୂମି ହୁଏ ତ ଦୁଃଖ ହୋଇପାରେ କିନ୍ତୁ ଭାରତ ଭଳି ଏକ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ନିର୍ବାଚନ ଏକ ଦୁଃଖ, ଏକ ଲାଞ୍ଛନା। ସବୁଠୁ ବେଶୀ ଦୁଃଖ ଭୋଗନ୍ତି ନିର୍ବାଚନ ସହ ଜଡ଼ିତ କର୍ମଚାରୀମାନେ। ଯାବତୀୟ ସାଧୁତା, ନିଷ୍ଠା, ନିଷ୍କପଟତା ସତ୍ତ୍ୱେ ଉପରିସ୍ଥ ହାକିମମାନଙ୍କ କଥାକଥାକେ ନିଲମ୍ବନର ନାଲିଆଖି ଯନ୍ତ୍ର..

ପାପପୁଣ୍ୟର ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ

ପାପପୁଣ୍ୟର ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ

ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ସାମଲ

କଥାରେ ଅଛି-ଲାଉ ଲଗେଇଲେ ଚଣା ଫଳେନା କିମ୍ବା ଚଣା ଲଗେଇଲେ ଲାଉ ଫଳେନା। କର୍ମ ନେଇ ଫଳ। ଆଜି କରିଥିବା କର୍ମର ଫଳ ଆଜି, କାଲି, ଏହି ଜନ୍ମରେ କିମ୍ବା ପରଜନ୍ମରେ, ନ ହେଲେ କେତେ ଜନ୍ମ ପରେ ଭୋଗ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଶତପୁତ୍ରର ଜନନୀ ଗାନ୍ଧାରୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ପୂର୍ବ ଅଷ୍ଟମ ଜନ୍ମରେ ପିଲାଦିନେ କରିଥିବା ପାପର ଫଳ ଭୋଗିବାକୁ ପ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

କେତେକ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶ୍ୱର କଲ୍ୟାଣସାଧନ ଲାଗି ଅକ୍ଳାନ୍ତ ପରିଶ୍ରମ ଓ ଅନେକ କଷ୍ଟ ସ୍ବୀକାର କରନ୍ତି। ଏପରି ଜଣେ ବିରଳ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ୟାରେଲାଲ୍‌। ସେ ବିଶ୍ୱକଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ବଦ୍ରିନାଥ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦଣ୍ଡବତ ଯାତ୍ରା କରୁଛନ୍ତି। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ..

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ସବୁଆଡ଼େ କ୍ଷତି

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ସବୁଆଡ଼େ କ୍ଷତି

୧୯୯୧ରେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିରେ ବିରାଟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଥିଲା। ଉଦାରୀକରଣ ନୀତି ଅବଲମ୍ବନ କରାଯିବା ପରେ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଂସ୍କାର ଆସିବା ସହ ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ର ବ୍ୟାପକ ହୋଇଥିଲା। ଭାରତରେ ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ ପାଇଁ ବିଦେଶୀଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ମୁକ୍ତ ଅର୍ଥନୀତି ଯୋଗୁ ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ଥିବା ଲାଇସେନ୍ସରାଜ୍‌ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ହେଲା ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲା। ଏଭଳି ସଂସ୍କାରର ସୁଫଳ ଅବଶ୍ୟ କିଛି ବର୍ଷ ପରେ ଦେଶକୁ ମିଳିଥିଲା। ହେଲେ ଏବର ସ୍ଥିତି ଦେଖିଲେ ଅଧିକାଂଶ ସରକାରୀ ଓ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥା କ୍ଷତିରେ ଚାଲୁଛନ୍ତି। ୨୦୧୭-୧୮ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଭାରତ ସଂଚାର ନିଗମ ଲିମିଟେ..

ନିର୍ବାଚନ ଓ ଦେଶଭାବନା

ନିର୍ବାଚନ ଓ ଦେଶଭାବନା

ଡ. ଶରତଚନ୍ଦ୍ର ରଥ

କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯାହାଙ୍କର କେବଳ ନୋଟ ପାଇଁ ଚିନ୍ତା। ଶୟନେ ସ୍ବପନେ ଜାଗରଣେ କେବଳ ସେଇ ନୋଟ କଥା ହିଁ ଭାବୁଥାଆନ୍ତି। ଭୋଟ ବେଳ ଆସିଗଲେ ନୋଟ ଚିନ୍ତାଟା ଟିକିଏ ଦାନା ବାନ୍ଧିଲାପରି ଲାଗେ। ସେମାନେ ବୁଝିପାରନ୍ତି ଯେ ଠିକଣା ବେଳ ଆସିଗଲା। ନୋଟ ରୂପକ ମୁଗୁରାରେ ଏଥର ଭୋଟ ରୂପକ ମାଛ ପଡିବ। ଖାଲି ମୁଗୁରା ଝାଡିବା କଥା, ଯଦି ମୁଗୁରା ପଛ ମେଲା ଥିବ, ତେବେ ସରିଲା କଥା। ବେଳେବେଳେ ମାଛ ପଡୁପଡୁ ଖ..

ଜୈନ ଦର୍ଶନ ଓ କର୍ମବାଦ

ଜୈନ ଦର୍ଶନ ଓ କର୍ମବାଦ

ଡ. ଭାଗ୍ୟଲିପି ମଲ୍ଲ

ବସନ୍ତର ମହୋତ୍ସବ। ଚତୁର୍ଦ୍ଦିଗରେ ବର୍ଣ୍ଣିଳ ସମାବେଶ। ପ୍ରକୃତିର ଅଙ୍ଗେ ଅଙ୍ଗେ ନବ ଉନ୍ମାଦନାର ଶିହରଣ। ଏହିଭଳି ଏକ କମନୀୟ ସକାଳରେ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠରେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ହେଲେ ଭଗବାନ ମହାବୀର। ବୈଶାଳୀ ରାଜକନ୍ୟା ତ୍ରିଶଳା ଏବଂ ରାଜା ସିଦ୍ଧାର୍ଥଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ସନ୍ତାନ। ଏକଦା ସୁପ୍ତ ନିଶିଥିନୀର ବିଳମ୍ବିତ ପ୍ରହରରେ ମହାରାଣୀ ତ୍ରିଶଳା ସ୍ବପ୍ନବିଭୋରା। ସ୍ବପ୍ନରେ ଦେଖୁଛନ୍ତି ଏକ ଶ୍ୱେତହସ୍ତୀ, ଏକ ବିଶାଳ ବୃଷଭ ଏବଂ ପରେ ପରେ ଏକ ବିରାଟକାୟ ସିଂହ। ପଦ୍ମପରିଶୋଭିତ ସମଗ୍ର ପରି..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ବିଭିନ୍ନ ଲୋକଙ୍କର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଅଭ୍ୟାସ ରହିଥାଏ। କେତେକ ଲୋକଙ୍କର ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବା ମଧ୍ୟ ଏକ ରୁଚି। ସେହିଭଳି ଜଣେ  ବ୍ୟକ୍ତି ହେଉଛନ୍ତି ଡାକ୍ତର ପଦ୍ମରାଜନ୍‌। ସେ ପଞ୍ଚାୟତଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଲୋକ ସଭା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇତିମଧ୍ୟରେ ୨୦୦ ଥର ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱିନ୍ଦ୍ୱିତା କରି ମଧ୍ୟ ହାରିଯାଇଛନ୍ତି। ତଥାପି ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାର ନିଶା ଛାଡ଼ିନାହାନ୍ତି। ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ..


Model This Week

କ୍ରିଷ୍ଣା
Why Dharitri